Treinen botsen in tunnel op elkaar Honderdduizenden beneden hun niveau BRIEF EPISCOPAAT IN DE MAAK OVER PLURIFORMITEIT STRIJD TEGEN INFLATIE Bil WERKGEVERS VOOROP Handel verdiende goud aan zilveren jubileum £dd^6oiï*atfó VOEDSELTEKORT DREIGT IN CHILI Kapitein wil 'April Diamond' terughebben ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 7 UTRECHT (ANP) —„Hare me- jesteit Is Neerlands goedkoopste fotomodel" constateert het re clameweekblad „Ariadne", dat heeft nagegaan hoe de commer- cie zich op het regeringsjubi leum van koningin Juliana heeft gestort. Dat leverde volgens het blad genoeg geks, leuks, ontroe rends en onsmakelijks op voor een uitvoerige reportage. Daar uit blijkt dat de commercie goud heeft verdiend aan het zil veren regeringsjubileum. Er werden vele boeken uitgege- ven ter gelegenheid van het re- geringsjuubileum oplagen varië rend van 15.000 tot 420.000 en prijzen van 1,- tot 12,50. Er Tandartsen: Fluor in zo|ut niet veilig genoeg DEN HAAG Het voorstel van Akzo-zoutchemle om in plaats van het drinkwater het keuken zout te fluorideren, waarover wij gisteren reeds schreven, heeft negatieve reacties uitge lokt van de Maatschappij voor de Tandheelkunde. Volgens de tandartsen stelt Akzo de zaak veel te rooskleurig voor. Volgens de Maatschappij is fluori dering van keukenzout niet in het belang van de volksgezond heid, is de veiligheid onvoldoen de onderzocht en vielen experi menten elders in de wereld ne gatief uit. De Maatschappij blijft erbij, dat fluor in het wa ter veel effectiever en veiliger SANTIAGO (AP) President Salvador AUende heeft vrijdag verklaard dat het tekort aan tarwe en meel ln zijn land zo groot Is dat er binnen enkele dagen wellicht geen brood meer in Chili zal zijn te krijgen. Hoewel Chili traditioneel een voedsel exporterend land is, wordt de situatie die door het tekortt is ontstaan, nog verslech terd door de staking van onge veer 40.000 transportonderne mers, die nu al zes weken duurt. Een woordvoerder van de staats- landbouwraad uitte de hoop dat de Verenigde Staten 300.000 ton tarwe aan Chili zullen verkopen. Chili heeft onlangs met Argentinië een regeling getroffen voor de invoer van 45.000 ton tarwe, maar de levering is vertraagd, ondermeer door de stakingen. De luchtvaartmaatschappij Lan- Ghile heeft al haar binnen- en buitenlandse vluchten voor on bepaalde tijd afgelast in ver band met een staking van 180 piloten. bleek ook muziek in het vor stenhuis te zitten, want er kwa men twee grammofoonplaten op de markt. De rijksmunt heeft 45 miljoen nieuwe zilveren tientjes geslagen en daarnaast is er een half dozijn (valse) munters met diverse penningen en legpennin gen gekomen. Het aanbod in de sector theegla zen, theelepels, sleutelhangers, kandelaars en medailles is over stelpend. De prijzen varieren van 75 cent tot 25,50. Ook in de aardewerksector weet men niet van ophouden. Van genum merde wandborden ten bedrage van 485,- tot een eenvoudig te- geitje a raison van 41 cent. Vele schoolkinderen zijn verblijd met melkbekers-met-de-koningin- d'r-op 0,58 tot 1,30). De beeltenis van de koningin mag niet zonder meer worden ge bruikt De beeldenaar van de gulden is voor elk gebruik zon der meer beschikbaar, maar voor alle overige „uitgaven" in welke vorm dan ook moet de rijksvoorlichtingsdienst toestem ming geven. In de meeste ge vallen wordt Soestdijk bij de be slissing betrokken, aldus Ariad ne. Gaat het om een lepeltje, een koektrommeltje of iets der gelijks, dat beoordeelt de R.V.D. voor het in produktle wordt genomen of het produkt kwalitatief en esthetisch verant woord is. Een asbakje met de beeltenis van de koningin kan er bijvoorbeeld niet mee door, omdat het niet fijntjes is. Ook een balpen kan geen genade vinden in de ogen van de R.V.D. Toch is er een balpen op de markt verschenen, maar men heeft er vooralsnog niets tegen ondernomen. Voorzover bekend zijn er nog nooit proces- sen gevoerd tegen lieden die op deze manier het koningshuis misbruiken. De „Golden Hinde", het schip waarmee indertijd sir Francis Drake zijn ontdekkingstochten ondernam, vaart hier weer Londen binnen, zij het in de vorm van een pasgebouwd model op ware grootte. Het schip werd gebouwd in opdracht van een inwoner van San Francisco die het voor publiek wil open stellen. Volgend jaar zal het naar Amerika zeilen. Kopenhagen volledig in elkaar gedrukt tussen trein en Kopenhagen (AP) Vermoede lijk vier mensen werden gedood en 21 gewond toen gisteren ln Kopenhagen een metrotreln bij de ingang Van een tunnel inreed op een stilstaande andere trein. De botsing was zo hevig, dat het voorste deel van de rijdende trein over de achterste wagons van de stilstaande trein heen- schoof. Vier wagons werden tegen liet plafond van de tunnel ln elkaar gedrukt. Artsen en andere redders moesten hun werk onder de moeilijkste* omstandigheden doen. Vijftig ambulances waren naar de plaats van het ongeval gereden. Brandweerwagens met kranen werden gebruikt om doden en gewonden uit de wrakstukken t« bevrijden. Het ongeluk gebeurde toen een van de betrokken treinen juist enkele honderden passagiers naar het Nörrebro-station had gebracht en wachtte op een groen licht om 't 800 meter ver der gelegen volgende station te kunnen binnenrijden. De andere trein reed er in volle vaart bo venop. Het aantal slachtoffers is beperkt gebleven omdat zich bijna niemand in de trein be vond op het moment van het ongeluk. De Deense spoorwegen hebben nog geen verklaring voor het ongeluk gevonden Weeroverzicht Het is een aangenaam warm weekeinde. Het hogedrukgebied dat ons nu al vijf dagen achter een zomers weer bezorgt, blijft nog dicht in de buurt. Vrijdag werd het in het midden en oos-, ten van Nederland opnieuw 25 graden. Verder op het Europese vasteland liggen de temperaturen veelal nog enkele graden, hoger. In Zuid-Frankrijk en Spjanje komen verspreide onweersbuien voor, in Barcelona werd 36 mm ge meten binnen enkele uren. Ze houden verband met een bijna stilliggende storing in de boven lucht. Ook oceaanfronten blijven nog op geruime afstand van ons land. Afgezien van wat mist in de nacht of vroege ochtend ziet het weer er voor de "komende dagen dus alleszins gunstig uit. Vooruitzichten voor zondag en maandag: op de meeste plaat sen droog. Eerst nog vrij warm, later lagere temperaturen.. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland voor Maandag: aantal uren zon: 1 tot 9 Min. temp.: van ongeveer 12 tot 15 graden, max. temp.: omstreeks 25 graden. WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eidhoven Twente Vlisslngen Zd. Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Helsinki Innsbruck Kopenhagen Parijs Rome Spilt Marokkaanse doodt baby uit wanhoop ALPHEN A D. RIJN Uit wan hoop heeft een jonge Marok kaanse vrouw (17) ln Alphen a/d Rijn haar vijf maanden oude dochtertje om het leven gebracht. Zij deed dat door het (onwettig) kind knopen in de mond te sfoppen, zodat het stik te. bracht zelf de dode baby naar het Rijnoord-zieken- huis, waar men constateerde dat het kind met opzet was ge dood. Volgens de politie is de vrouw in mei naar Nederland gekomen om zich bij haar man te voegen. Zij was toen al zwan ger. Omdat de Marokkaanse ge meenschap een vrouw met een onwettig kind verstoot, heeft zij haar baby toen om het leven gebracht. LANGZAAM KOMT NA HET VAKANTIESEIZOEN de schaakpartij met als inzet het loonbeleid voor 1974 op gang. De vakcentrales hebben gisteren hun zet gedaan en dat was er een volgens verwach tingen. De vakbeweging blijft bereid mee te werken aan het bestrijden van de inflatie en wil daarvoor, zo nodig, de looneisen voor 1974 mati gen. Maar behalve het „zo nodig" zijn er nog twee belangrijke voorwaarden. In de eerste plaats eist de vakbeweging dat wat de werknemers mati gen, ten goede komt aan de collectieve voorzieningen en ten tweede zal het loonbeleid voor 1974 in het teken moeten staan van „meer voor de kleine man en minder voor de beter-betaalden". Dit laatste moet ook blijven gelden voor compensaties wegens prijs- en premiestijgingen: tactisch schijnt de vakbeweging op dit punt haar opstelling een beetje te willen wijzigen, maar het concrete doel blijft hetzelfde. OP DIT PUNT ZAL KOMENDE MAANDEN nog heel wat tussen overheid en bedrijfsleven gepraat moeten worden, en dan zeker ook nog tussen de partijen in het bedrijfsleven vóór er overeenstem ming Ls bereikt. Maar op dit punt bestaat er tennVinste duidelijkheid wat begeerd wordt en hoe het te bereiken valt. Veel ingewikkelder zit het met de tweede voorwaarde van de vakbeweging. Want hoe valt te garande ren, dat verminderde looneisen der vakbonden leiden tot meer fi nanciële armslag voor de overheid om collectieve uitgaven te kun nen bekostigen? Die armslag krijgt de overheid zoels meer en meer toegegeven wordt niet wanneer bij loonsverhogingen wat minder bij de be terbetaalden terecht komt. In tegendeel: die bijsturing leidt meestal tot vermindering van fiscale inkomsten. OP ZICHZELF IS HET EEN REDELIJKE EIS van de vakbeweging dat bij een noodzakelijk matiglngsbeleid de algemene voorzieningen niet de grootste veer moeten laten. Maar wanneer tegelijkertijd een deel der vakbondsleiders ook erkent dat in menige bedrijfstak terwille van investeringsruimte en werkge legenheid de winst niet verder verlaagd kan worden, wordt het wel een toer om met grove maatregelen verschillende doeleinden tege lijk te dienen. De meest geëigende methode lijkt nog steeds: prijzen scherp controle ren, lonen matigen behalve voor de minimum-lijders en ALLE MAAL bereid zijn tot fiscale offers terwille van het algemeen wel zijn. Maar ja, dat „allemaal" is in de praktijk het moeilijke punt. Provocatie? VRIJWEL UNANIEM is van bonafide zijde verklaard, dat ln Neder land het klimaat wel zo gezond is, dat een eigen Watergate-affaire en alles wat daarop lijkt, hier onwaarschijnlijk is. Wat minder una niem is de publieke opinie als het gaat om de beoordeling van de B.V.D. Momenteel probeert de extreem-linkse Rode Jeugd aan Juridische maatregelen te ontkomen door de B.V.D. van provocaties te be schuldigen. Nu brengt het wezen van de B.V.D. met zich mee dat deze veiligheidsdienst onmogelijk kan werken met middelen welke bijvoorbeeld van de reclassering verwacht mogen worden. De terreur waartegen de B.V.D. soms moet worden ingeschakeld, werkt immers meestal met middelen waartegen een contra-actie met open vizier machteloos is. WANNEER MALAFIDE VERZETSBEWEGINGEN bij de overheid of rechter als verweer provocatie aanvoeren, moet de publieke opinie dan ook voorzichtig zijn met instemmende kritiek. De rechtsstaat dient natuurlijk kieskeurig te blijven als het gaat om het kiezen van haar eigen middelen tot bescherming van de rechts staat. Maar wanneer de gewone middelen van de rechtsstaat tegen over de ondergravers van de rechtsstaat ontoereikend zijn, ontstaat de situatie waar de nood uitzonderingen toelaat. Wie de rechtsstaat zelf niet erkent, kan dan moeilijk een behandeling eisen waarbij met milligrammen gewogen wordt. O DEN HAAG De M-Jarige kapi tein van de kotter „April Dia mond", gaat vla een kort ge ding tegen de staat der Neder landen proberen het scheepje, waarvan hij do eigenaar zegt te zijn, terug te krijgen. De „April Diamond" was op vrijdag 17 25 0 zonnig mist 10 temperaturen nn luchtdruk in millibaren 80 0 dS opklaringen w-w warmtefront H hoge-drukgebied ^^bewolkng sneeuw -r-r kou-front L lage-da*gebied 83 0 onweer wndnehting verpiaatsingsrichting DEN HAAG (ANP) - De vakcen trales hebben bestrijding van de inflatie als centrale doelstelling voor het arbeidsvoorwaardenbe leid 1974 los gelaten. Ze zien dit nu nog slechts als middel om bijvoorbeeld de werkloosheid te rug te dringen. Deze conclusie trekt het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) uit de donderdag gepucliceerde no ta's van NVV, NKV en CNV. Bewindslieden van het kabinet Den Uyl hebben tegenover werkgevers en werknemers ech ter verklaard, dat vermindering van het huidige hoge inflatie tempo wel een afzonderlijk hoofddoel van beleid is om de zwakke groepen in de samenle ving te beschermen. De geldontwaarding moet volgens het NCW worden aangepakt door de stijging van lonen en prijzen in één operatie zo snel mogelijk terug te dringen. De vakcentrales spreken in hun no ta's alleen over een strakke be heersing van prijzen terwijl matiging van de lonen afhanke lijk wordt gemaakt van de toe geeflijkheid van de regering aan de vakbeweging. Het NCW voelt er niets voor tussen de ha mer van het strakke prijsbeleid en het aambeeld van forse loon eisen terecht te komen. Zo'n eenzijdig uitgangspunt bemoei lijkt de totstandkoming van cen trale afspraken, tot nog toe zijn alle partijen het eens geweest over een gelijkwaardige behan deling van lonen en prijzen. Het NCW staat nog steeds op dit standpunt. Het streven naar vergaande de mocratisering is een centrale doelstel.ing van de vakbewe ging. Het valt op, dat zij met geen woord spreekt over in spraak van bijvoorbeeld niet on der een cao vallende werkne mers, die volgens de vakcentra les wel onder een cao zouden moeten worden gebracht, zo stelt het NCW. KERKRADE (ANP) Het plan van de bisschoppen om de pluri formiteit en haar grenzen te be studeren Ls niet gestopt of uitge steld. Het secretariaat van de kerkprovincie heeft destijds de opdracht gehad met enkele des kundigen deze problematiek te bestuderen. Te zijner tijd zal •en conceptnota hierover aan de bisschoppen worden voorgelegd. De secretaris-generaal van de Ne derlandse kerkprovincie, dr. P. Vriens, heeft dit geantwoord naar aanleiding van de „open brief" die de afdeling Limburg van Open Kerk onlangs aan kardinaal Alfrink heeft gericht in verband met de jongste ont wikkelingen in het bisdom Roer mond. In de brief had Open Kerk Lim burg de kardinaal gevraagd al les te doen om de eenheid van beleidsvisie binnen de bisschop penconferentie Limburg inbe grepen te herstellen. Men in formeerde in deze brief, die scherpe kritiek inhield op het beleid van mgr. Gljsen, ook naar de bisschoppelijke brief over pluriformiteit, die de kar dinaal had toegezegd aan het eind van het Land»!:jk Pasto raal Overleg ln januari in Noordwijkerhout. Dr. Vriens vermeldt in z'jn ant woord, dat de kard'naal nog steeds op het standpunt staat, dat hij op 3 maart 1972 onder woorden bracht: „Het streven van het Nederlandse episcopaat is altijd geweest om in gemeenschap met de H. Stoel te groeien naar een eenheid in geloven, die, trouw aan de we zenlijke inhoud van het geloof van de kerk, gestalte geeft aan een legitieme pluriformiteit, waaraan een gemeenschap be hoefte kan hebben". augustus In de haven van Sche- vcnlngen door de politie geën terd, toen de kapitein eo zijn 24-)arige schecpsmaat 23 Indiërs en 3 Paklsfaners overboord zet ten. De kapitein en de scheepsmaat werden het land uitgezet en in Engeland gearresteerd, ver dacht van een poging de 26 Aziaten Engeland binnen te smokkelen. Ook de Indiërs en Paklstaners werden het land uitgezet. De kosten, die hiervoor gemaakt zijn, een bedrag van 35.000 gulden wil het ministerie van Justitie trachten te verha len op de eigenaar van do „April Diamond". Daarom heeft het ministerie beslag laten leg gen op de kotter. De kapitein N. vraagt nu de president van de rechtbank in Den Haag het be slag op te heffen. De zaak zal op 25 september voor de recht bankpresident dienen. De kapitein moet woensdag met negen andere verdachten ln deze mensensmokkelaffaire ver schijnen voor een rechtbank in Great Yarmouth. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De werkgelegenheid ln Nederland vormt in kwalitatief opzicht een serieus pro bleem. Honderdduizenden Nederlanders werken beneden hun opleidingsniveau. Deze arbeid bene den niveau van de capaciteiten brengt allerlei negatieve effecten met zich, in het bijzonder ten aanzien van de motivatie. Maar daarnaast bete kent het tevens een geweldige verspilling van middelen. Dit betoogt dr. Ir. A. J. Bogers, hoofd van de Groep Bijzondere Studies van de Afdeling Industrieel Contact van de Nijverheidsorganisa ties TNO In het septembernummer van het tijd schrift TNO-Project. In het artikel wwaarin uitgebreid wordt ingegaan o.m. de ontwikkelingen in de Nederlandse eco nomie. ze>gt dr. ir. Bogers, dat behalve de behoef te aan industriële vernieuwing, er ook en aantal soc aal-psveho!ogische ontwikkelingen b'nncn de Nederlandse samenleving zijn, die van belang zijn voor de ontwikkeling van onze internationale concurrentiepositie. Een hoog opleidingsniveau kan nationaal gezien de basis zijn voor een grotere internationale concur rentiekracht. In Nederland wordt echter op dit moment geen optimaal gebruik gemaakt van dit potentiële voordeel, omdat een belangrijk deel van dit hoog gekwalificeerde arbeidsbestand niet tot zijn recht komt. Uit recente publikatlea blijkt, dat de snelle kwaliteitsverbetering van het aan bod (van de factor arbeid) de laatste Jaren slechts ten dele gevolgd wordt door een soortge lijke verbetering bij de vraag naar arbeid. In Nederland werken daardoor velen beneden hun- opleidingsniveau. Naast een geweldige verspilling van middelen bete kent dit vooral, dat arbeid beneden het niveau van de capaciteit allerlei negatieve effecten heeft, zoals verloop, hoog zlektevermlm, frustra tie, verstarring, een lauwe afhankelijke instel ling. overschatting van het eigen taakniveau, al dus dr. ir. A. J. Bogers. Tenslotte zegt de heer Bogers, die regelmatig ad viezen uitbrengt aan de overheid, dat uit steeds meer onderzoeken is gebleken dat pryluktivitelt, structuur en klimaat van de onderneming en de menselijke motivatie nauw samenhangen cn wel ln die zin dat wanneer aan de menselijke behoef te tekort wordt gedaan, de arbeid«resultaten bij lange na niet optimaal zullen zijn. Verwachte zet

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7