Het orgelmannetje en de voorname dame Graanproducenten bespreken noodsituatie voedselvoorziening DE AVONTUREN VAN PIET POTLOOD c ÏW ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1973 LEIDSE COURANT Juniorenhoek r Av TMeü Ae 32/73 1 Om de grote rivier over te steken, vaart de veerman met zijn veerboot heen en weer. Aan elke kant van het water verza melen zich mensen die overge zet willen worden. Als de veer man zijn bronzen bel luidt, dan wil dat zegen: „Mensen, wij vertrekken!En al wie mee wil Maar nu, bij het openmaken van naar de overkant, die stapt op ^et koffertje, moest de orgel- de mensen medelijden krijgen en dat deugt niet op een ker mis. Je wilt toch zeker geld verdienen?" Een huilerig pak, bestaat dat? O ja, dat bestaat: alles was te groot, te wijd, te slobberig, te versleten, te grijs en grauw. Het was niet leuk maar zielig. Van een onzer redacteuren Den Haag Ondanks een record opbrengst die dit jaar aan graan wordt verwacht voorspel len deskundigen dat de graan prijzen dit jaar zullen blijven stijgen als gevolg van de steeds groter wordende vraag. Het ge volg hiervan zal zijn dat de prijzen van graanproducten, vlees en pluimvee zullen stijgen. Dit betekent ook dat steeds meer mensen en dan vooral in de ontwikkelingslanden, minder voedsel ter beschikking krijgen. Deze betrekkelijk arme landen die te kampen hebben met een steeds groter wordende vraag naar graan om hun voedselvoor raden aan te vullen, Importeren meer dan dertig procent van de j totale wereldproduktie aan I graan. Om het wereldvoedseltekort het hoofd te kunnen bieden organi seert de voedsel en landbouw organisatie van de Verenigde Naties (FAO) op 20 september in Rome een spoedbijeenkomst voor de vertegenwoordigers van de grootste graanexporterende landen ter wereld. Op deze bijeenkomst zal o.m. ter sprake komen de oprichting van een Wereldvoedsel bank, een or ganisatie die regulerend moet optreden opdat op lange termijn evenwicht ontstaat in de pro- duktie en afzet van voedsel voor de wereld. Het grondprincipe van de Wereldvoedselbank is dat alle landen verplicht moeten worden een minimum voedsel voorraad op te bouwen. Volgens de plannen van de direc teur-generaal van de FAO, dr. Boerma, zouden regeringen pe riodiek de balans moeten opma ken van de wereldvoedselvoor raad, en aan de hand van deze gegevens acties moeten onder nemen om deze voorraad op peil te houden. De ontwikke lingslanden moeten worden aan gemoedigd hun bevolkingsgroei drastisch in te perken. Indien deze groei niet wordt ingedamd dan zal de behoefte aan voedsel stijgen, hetgeen betekent dat de landen grotere minimumvoorra- den moeten aanleggen. Dit kun nen ze zich veelal niet permitte ren wegens de gebrekkige finan ciële situatie waarmee de mees te ontwikkelingslanden hebben te kampen. Enkele landen, zoals India en In donesië, vieren een intensieve campagne voor geboorterege ling. Op wereldschaal is de be volkingsgroei echter zo groot dat het aantal mensen in Azië, Afrika en Latijns Amerika, vol gens berekeningen van de We reldbank, over honderd jaar zal zijn gestegen van 2,6 miljard naar 14 miljard. De productie van voedsel in de ontwikkelingslanden zou volgens deskundigen aanmerkelijk hoger kunnen worden, zonder dat dit extra kosten met zich mee brengt, indien in landen als In dia, Bangladesj, Nigeria en Brazilië, de boeren meer kunst mest, water en zaaizaad ter be schikking krijgen en tegelijker tijd de medische voorzieningen, het onderwijs en de instrumen ten voor de afzet van de pro- dukten (transport, exportfacili teiten) worden verbeterd. Op het ogenblik doet zich het merkwaardige verschijnsel voor dat ondanks de stijgende graan- produktie (in voornamelijk de Verenigde Staten en Canada), de graanvoorraad in de wereld is gedaald tot het kritieke ni veau van 23 miljoen ton die naar wordt verwacht dit jaar zal worden binnengehaald. De belangrijkste oorzaak van het enorme slinken van de wereld voorraad is de aankoop van de Sovjet-Unie in 1972. De Russen die vroeger graan exporteerden hebben de afgelopen maanden ongeveer negen miljoen ton graan en 18 miljoen ten grofkor relig (voor veevoer) aange kocht. De Sovjetrussische leiders ver wachten dit jaar een recordop brengst aan graan, maar het is niet waarschijnlijk dat het streefcijfer van 197,4 miljoen ton zal worden gehaald. Het ge volg zal zijn dat de Sovjet-Unie opnieuw graan zal moeten aan kopen. In de Verenigde Staten, waar de boeren niet alleen hun eigen land maar ook een groot deel van de rest van de wereld van graan voorziet, had de snel stij gende graanexport tot gevolg dat bakkers en andere graan- verwerkende bedrijven om be perkingen ten aanzien van de graanexport vroegen. Inmiddels heeft de Graanraad, een organisatie van graanprodu- cerende landen laten weten dat een verminderd graanverbruik één van de middelen is om de graanvoorraden weer op peil te brengen. Een ander middel is de vervanging van grofkorrelig graan als grondstof voor vee voeder door kunstvoedsel. De Graanraad voorspelt, uitgaande van de cijfers van midden au gustus, een stijging van de we reldproductie van graan tot een recordhoogte van 321 miljoen ton. Hierbij is China niet mee gerekend omdat Peking nooit statistieken vrij geeft. De 321 miljoen ton graan zal waar schijnlijk niet voldoende zijn om aan de vraag tegemoet te ko men. De vraag aan graan steeg de afgelopen twintig jaar met 21/2 procent. De graanoverschotten van de vijf belangrijke exporterende landen en gebieden (Argentinië, Au stralië, Euromarkt, Canada en de Verenigde Staten), zullen te ruglopen van ongeveer 27 mil joen tot 23 ton. Het gevolg zal zijn, aldus de Graanraad, dat de beschikbare wereldgraanex- port voor het komende oogst jaar 1973—1974 ongeveer 57 mil joen ton zal bedragen. de boot en vaart weg. Niet lijn recht, dwars over de rivier, maar in een grote boog: eerst tegen de stroom in, dan met de stroom mee. Zo duurt het een heel tijdje vóór de overkant is bereikt. Dóór gaat ieder zijns weegs, de een te voet. de ander al rijdend. Door de eeuwen heen hebben priesters veel uitvindingen gedaan. Het mechanische weefgetouw en de eerste machine waarmee kort worden geoogst, waren uitvindingen van priesters. Maar wist je dat de riksha, dat wagentje met een mannetje ervoor die men sen vervoert zoals hij ons de taxi's, ook door een priester is uit gevonden. Dat was de Amerikaan Jonathan Groble die iemand moest vervoeren die verlamd was. Hij zocht en vond: een karretje dat door iemand werd getrokken die er hard voor liep. Dat was de riksha, die nog steeds wordt gebruikt bijv. in Japan. Er was eens een orgelmannetje dat nu en dan met de veerman meevoer: een armoedige man met een te wijde hoed boven een gerimpeld gezicht Hij droeg zijn draai-orgeltje aan een leren riem om de hals, en een versleten reistas in de hand. Of hij nu al draaiend mu ziek maakte of niet, altijd lag er een verdrietige glimlach op zijn gezicht. „Dat is er een, die niet veel geluk heeft in zijn le ven, wist de veerman. Maar op een goede dag stapte het orgel mannetje op de boot met een ju;st toen j^am de café-haas bin- splinternieuwe koffertje. De nen_ hjj sloeg de handen ineen zag het en begreep: en rjep; „Man, dót is een goed zijn ogen uitwrijven: een japon van brokaat met kanten stroken en glinster-gitten lag erin. Een veren boa en versier sels voor mooie damesharen. Bonte kralen voor hals en ar men. Gouden schoentjes en een tasje met franje! Het mannetje dacht aan de voorname dame op de veerboot, die net zo'n kof fertje als het zijne naast zich had neergezet. Hij begreep dat bij het weggaan van de boot, die twee koffertjes per ongeluk verwisseld waren. „Wat zal ze raar opkijken als ze mijn oude plunje in haar reiskoffer vindt!" dacht hij. „Zó zal ze de slobberjas, de verstelde broek, het versleten hemd eruit ha len..." de orgelman viste de fij ne damesspullen tussen duim en wijsvinger uit het koffertje en liet ze met samengeknepen lip pen op de grond vallen, alsof het vieze muntjes waren voor een even vieze hoed. Paulus de Bos kabouter De Hooi- kooi Door JEAN DULIEU 62 De arme Wipper was heel erg overstuur. Hij hakkelde en stotterde en daarbij snoof en niesde hij ook nog van pure zenuwen. „Oooo P-p-p-paulus, ze is ja hoo hoepla snuif verschri-hik-hik-hikkelijk Maar beste Wipper", zei Paulus, vervuld van bange voorgevoelens, „bedaar nou toch even en vertel me zo rustig mogelijk wat er gebeurd is". „Ja", riep Wipper, „dadelijk, ik ze Hij balde zijn vuist jes, kneep zijn ogen dicht, maakte een ge weldige sprong en perste er eindelijk uit: „Ze is weg, mijn vrouwtje Wollebasje!" „Kalm nou", smeekte Paulus, „ik zal je helpen, dat beloof ik je. Maar zeg me nou eerst Toen strekte Wipper een bevend pootje uit en fluisterde: „Eucalypta heeft. die versleten reistas moest wel eens uit elkaar vallen! Maar dit koffertje is bijna te mooi voor zijn oude rommel. nummer! Eindelijk ga je dan eens optreden in andere kleren. Wat zul je succes hebben! Wat een pinnig damesgezicht kun jij zetten!" Die oude rommel was een soort clownspak. Want het mannetje Ja, zo was dat. De oafé-baas draaide niet alleen zijn deuntjes op straten en pleinen, maar ook op kermissen en dór trok hij clownachtige kleren aan. Het hielp hem niets. Hij haalde veel te weinig geld op als orgelman netje en veel te weinig als clown. Toen het mannetje zich deze keer liet overzetten, stapte er ook een verschrikkelijk voorname dame op de boot. Ook zij had een keurig koffertje bij zich. Dat viel niemand op, omdat de dame zélf zo deftig was en vooral zo heel keurig dèèd. Zoals zij haar rokken plooide om op een bank te gaan zitten! Zoals zij haar hals rekte en de kin introk, en scchuin vanonder haar oogleden uitloerde, dat En dat deden die avond ook alle was heel zeldzaam. Terwijl de mensen op de kermis. Ze zagen kleedde het mannetje aan in de nauwe, nieuwe, glanzende kleu rige kleren van de dame. De clown lachte zijn verdrietig lachje en dat was bij al die pronk zó zot, dat de baas van het lachen in bed rolde. Toen kreeg het mannetje er ook schik in. Hij plooide zijn rokken om deftig te gaan zitten en loerde schuin van onder zijn oogleden nar de baas, terwijl hij zijn hals uitrekte en zijn kin introk. Daarna stak hij de neus in de wind en trok de mondhoeken neer. Hij maakte het tasje open en viste er een gefantaseerd muntje uit om het in zijn eigen vieze hoed te laten vallen. De café-baas lacht zioh tranen. Suske en Wiske De Poppen- pakker Dit is een leuke bladwijzer om in een boek te leggen zodat je altijd weet waar je met lezen bent gebleven. Knip de vinger uit, teken hem na, maak hem groter, doe ermee wat je wilt. En dan een leuk kleurtje geven. boot door het klotsend water ploegde, zwengelde de orgelman een liedje uit zijn instrument en daarna ging hij rond met die te wijde hoed. Oh, zoals de dame haar hoofd afwendde, dat was pas écht voornaam! Maar de buurman die naast haar zat op de bank, hij was toevallig een waardige oude rechter, die buurman tastte in zijn zak en liet een flinke duit in de hoed vallen. Oh Hoe de voorname dame daarna vlug haar tasje openmaakte Hoe zij er tussen duim en wijsvinger een muntje En^ nu rijdim^we nog uitviste: met samengeknepen J" lippen alsof het muntje te schoon was voor die vieze hoed! de leukste clown van hun leven: een voorname dame met een or geltje voor haar buik. Haar ge rimpeld gezicht leek nu eens op een vermoeide oude man en dan weer op een pinnige mevrouw ...Als ze het gefantaseerde mun tje in d eoude hoed liet vaMen, regende het munten van alle kanten. Zoveel had die hoed nooit bij elkaar gekregen. Het mannetje bleef uitstekend ver dienen en kocht later nog aller hande koffers! de dame achterna, naar de brui loft. Toen zij het verkeerde kof fertje openmaakte In de keurige logeerkamer van het mooie huis waar de bruiloft werd gevierd, toen viel ze flauw! Het duurde drie dagen voor ze weer op haar voorname benen kon staan, maar toen was het feest helemaal afgelopen... Het orgelmannetje vergat onge lukkig te glimlachen, zó gek vond hij de deftigheid van de voorname dame. De boot stootte aan land, de overkant was be reikt. Iedereen stapte af en ver- volgde rijn reis, de een te voet A]s da, „og had de ander al rijdend. De orgel- gezien hoe zij was flauwgeval- man liep naar de dichtsb,)ri,nde !en had w, Iijn c]owns. kermis en de dame reed naar „ummer n6g m00|er kumlen een bruiloft. maken. Toen het mannetje aankwam In zijn bekende cafeetje, zette hij in zijn kleine kamer het nieuwe koffertje op het bed. Hij lachte alweer zijn verdrietige lachje, want hij dacht: „Dit is mijn laatste koffertje, het zal langer vorige week leven dan ik." Zo denkend, mnnkt® hi jhet open om er zijn js soidaten in de goede volg- clowiv uit te halen. orde staan, vormen ze de naam Ach dat d nn(AJ,nnc hoH Napoleon. Oei, wat heeft die man een hoop kapotte auto's. Hij kan er zelf niet Lucky Luke Canyon Apache Oplossing meer wijs uit. Hij zou best eens willen weten hoeveel oude auto's hij op een hoop heeft liggen. Wie kan ze tellen? De café-baas had al dikwijls tegen hem gezegd: „Man, dat pak is zó huilerig dat

Leidse Courant | 1973 | | pagina 6