Volgende week zaterdag van 7 tot 24 uur aan de buis Feest te zien als een lange Vuist Dit staat op het programma Voorburgs Jongerenkoor a capella op scherm TRIM U SLANK Show klapstuk van viering in avond AVRO's kinderkoor speurt naar de pimpelpaarse plurk ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1973 Elisabeth Mooy ■i Lange Vuist van Willem Alice Oppenheim In AVRO-kringen stelt men, dat men de hele dag jubileum-tv met een beetje goede wil ook kan zien als één lange Vuist. Want tussen de bedrijven door verschijnt telkens Willem in het beeld om een interviewtje te plegen of een lucht hartigheid te presenteren op de wijze waarop hij dat in zijn programma gewend is. Kijkers die Willem niet zo mogen moeten hem dus op de koop toe nemen. Behalve Willem zijn ook drie presentatrices de hele dag in touw. t.w. Alice Oppenheim, Loei Haasdijk en Elisabeth Mooy. „Als we het nog eens zullen beleven dat we de hele dag tv krijgen -maar eerlijk gezegd zie ik het er de eerste tien jaar niet van komen, dan zou het er onge veer zo uitzien". Directeur tv-bedrijf AVRO Siebe van der Zee wijst speciaal op dit motief voor het besluit van de AVRO om op de dag van het 50-jarig bestaan van deze oudste omroepvereniging een hele dag tv te bieden, van 's morgens 7 tot 's avonds 24, in totaal 17 uur. Dit gaat ge beuren op zaterdag 15 september en geen generatie of bevolkingslaag zal worden vergeten; kind en volwassene, Kchte en klassieke muziekminnaars, sport- en showbelusten, allen krijgen zij een flinke schijf uit dit feestprogramma. Er is een aanzienlijk verschil tussen de ene dag (feestelijke) Avro-tv en een ge middelde dag tv in Amerika die min of meer model heeft gestaan en waar men van diverse stations rond 20 uur per et maal uitzendingen krijgt voorgeschoteld. Dit verschil wordt bepaald door het feit, dat onze zelfstandige omroepverenigin gen eigen creativiteit als uitgangspunt voor programmering kiezen, terwijl in Amerika de door de adverteerders be taalde tv vooral op gemakkelijke con sumptie is ingesteld. Dat er nochtans ook in Amerika zeer goede programma's worden gemaakt gchrijft Sieve v.d. Zee toe aan het vak manschap van heel wat programmama kers in de Ver. Staten. Maar bij alles wat ze doen speelt vooropgezet de be. doeling mee, dat zoveel mogelijk men sen kijken, wane het gaat speciaal om de reclame. De AVRO hoeft daar op haar tv-dag niet op te letten. Bij het sa menstellen van dit programma is er ge let op kwalitatieve inbreng, zowel van de kant van de makers van de program ma's als van de uitvoerenden. Het is om de kijkers begonnen en niet om sponsors. Die komen in het stuk niet voor. En juist dit geeft de programmamakers een grote vrijheid. Toch betreurt Slebe v.d. Zee het, dat de Nederlandse tv er nog niet aan toe is de hele dag uit te zenden. Maar waarom niet dagelijks een informatief program ma, in de ochtend of de middag? En niet dagelijks iets voor de kinderen? In plaats van veel geld te besteden aan plaatselijke of regionale tv vindt Siebe v.d. Zee het zinniger om het landelijke net, dat het grootste deel van de dag ongebruikt staat, meer inhoud te geven. De omroepen pioneren nu al 20 jaar tus sen 7 en 11 uur in de avond. Zij verdrin gen elkaar met de beste programma's van de buis, die allemaal op hetzelfde tijdstip moeten worden samengepropt, terwijl er door grotere spreiding over de gehele dag een breder publiek bereikt zou kunnen worden. Nu drukken de pro- Siebe van der Zee gramma's elkaar dood en lopen de pro grammamakers van de grote en de klei ne omroepen elkaar voor de voeten. De AVRO heeft de zaterdag gekozen voor deze hele dag tv, omdat dit de kij kers kans biedt uit het aanbod een eigen keus te kunnen maken zonder gebonden te zijn door verplichtingen, ofschoon de AVRO geen bezwaar zal maken als men 17 uur achtereen zou willen kijken. Bij de samenstelling van het program ma is men er van uitgegaan, dat vol wassenen niet direct 's morgens vroeg al voor de tv rullen gaan zitten, maar dat kinderen nogal eens matineus zijn. Het ochtendgedeelte Is daarom afge stemd op de kinderen en hun moeders. In de middag krijgen we sport en na dien een concert. De avond wordt be paald door show en film- Voor het samenstellen van dit program ma heeft de AVRO een zware wissel moeten trekken op haar medewerkers, zomede op de mensen van de NOS op wie de AVRO voor de techniek en an derszins is aangewezen. De AVRO had zelfs na het middernach telijk uur nog willen doorgaan met een feestelijke uitstuif van dit jubileumpro gramma, maar kreeg hiervoor geen toe stemming van de regeringscommissaris. Een dag lang tv zou er toe kunnen lei den, dat vooral de alles-kijkers gedwon gen zullen worden om eon keus te ma ken, d.w.z. selectief te kijken. Maar dat hoeft niet. Wie wil mag de hele dag voor het scherm blijven zitten. Het is ervoor gemaakt. In grote lijnen ziet het pro gramma van de dag AVRO-tv er als volgt uit: Na een korte aankondiging volgt het NOS-journaal. Daarna een reeks program ma's, die afwisselend op kinderen en op de vrouw zijn afgestemd, zoals Rikkie en Slingertje, Bibelebons, het kinderkoor, een kook- programma en later op de ochtend het Voorburgs Jon gerenkoor. Rond 9 uur krijgt men Trim-tv, het al lereerste ochtengymnastiek- programma op de tv. Tus sen de bedrijven door wordt er overgeschakeld naar Stu dio 3, waar korte interviews e.d. worden gemaakt, ter wijl ook van de plaat be kende artiesten namens hun maatschappij hun opwach ting maken met korte bij dragen. De ochtend wordt besloten met een documen taire over de betekenis van radio en tv en met een uit zending van Televizier-Ma- gazine. Tussen 13.00 en 15.30 krijgt men een schakelprogram ma sport, waarin de hoofd moot zal zijn in samenwer king met de BRT een recht streekse reportage van het wieier Criterium der Azen. Dit traditionele sportgebeu ren wordt sinds 60 jaar in Parijs verreden en is door de AVRO naar ons land ge haald en wel naar de Beek- se Bergen bij Tilburg. Alle grote kampioenen verschij nen hier aan de start, men sen als Merckx, Zoetemelk, Gimondi, Poulidor etc. Voorts komt op het sdherm de Cross-rally. Om 15.30 uur komt vanuit het Jaarbeursgebouw te Utrecht het concert van het Radio Philharmonisch Or kest o.l.v. Edo de Waart, waarbij drie jonge solisten zullen optreden. Na nog een Televlzier-uit- zending volgt om 19.00 uur het Toppop-festival en na dien de grote show in de presentatie van Seth Gaai- kema. Tot slot de speelfilm naar het boek van Ernest Hemingway For whom the bell tolls in de regie van Sam Wood met in de hoofd rollen Ingrid Bergmann en Gary Cooper. Aan deze pagina werkten mee: TON OllEMUllER HANNEKE WIJGH ROELFIEN SANT Als je e^n hele dag televisie brengt is het ondenkbaar dat er op de vroege morgen niet Iets aan het lichamelijk welzijn wordt gedaan. Immers alleen degenen met een goede condi tie zijn tegen een dergelijke marathon-zit opgewassen. Dit was ook de mening van de AVRO. 's Morgens van 8.25 tot 8.30 uur worden de kijkers in de gelegenheid gesteld de spie ren wat losser te maken. Het is een mini-programma van slechts vijf minuten, maar ver kijk u er niet op. 't Zal 'n hele toer worden om vijf volle mi nuten achter elkaar het li chaam op een andere manier dan in de bekende zithouding te gebruiken.Onder leiding van een zeer sportief (figuran ten) echtpaar worden drie oe feningen gedaan. De eerste is het bekende fietsen. Op de rug liggen en met de benen een trappende beweging maken. Een andere oefening dient om de rugspieren los te maken. Men stelt zich op in spreid- stand en tikt voor en achter met de handen zover mogelijk de vloer aan. Het mini maar waarschijn lijk zwaarste programma van de dag wordt gepresenteerd door Ruud ter Weide. Het is te hopen dat hij op het vroege uur enige stimulerende woorden tot de deelnemers richt. De regie is in handen van Bob Bremer. Voor wie deze trimoefeningen zo goed bevallen zijn dat men er mee door wil gaan, zijn er vele mogelijkheden. Een ervan is het boek Trim u slank, waarin o.a. de oefeningen die in het programma worden ge daan, te vinden zijn. In zijn parken met diepe door kijk, zijn Oude Kerk en het buiten Hofwijck heeft Voor burg Iets bewaard van de at mosfeer, waarin componisten als Palestrina, Lasso, Swee- linck en later Kodaly, Hinde- mith en Ravel hun muziek hebben gemaakt. Locaties ge noeg derhalve voor AVRO-re- gisseur John Schelfhout, die op de ochtend van het tv-jubl- leumfestijn twintig minuten lang het Voorburgs Jongeren koor in een electronisch lijstje zet. Bij de opnamen, enige weken geleden, liet de zon zijn licht zeven in het boomlover, een tintelend spel, zoals ook de stemmen van de koorleden, die „Adieu sweet amaryllis" zon gen. In de Oude Kerk nadien lag de galm van het motet „O Jesu Christe" van Jacobus van Berchem gaaf gevangen in de gothische bogen. En verder op het programma een puik van a capella-werkjes als „Three fis hes" van Jurriaan Andriessen en „Fire, fire" van Thomas Morley. A capelle geldt als de speciali teit van dit koor. De rond 50 koorleden tweederde dames zien dit als koorkunst bij uitstek en willen daarin uit munten. Dat is ze tot nu toe uitstekend gelukt. Al driemaal werden zij winnaar van het door de AVRO georganiseerde koorfestival. Daarom heeft de AVRO juist dit koor gevraagd voor een uitzending op een dag vol jubileum-tv. Het koor bestaat nu zeven jaar en de leden hebben de leeftijd tussen 16 en 25 jaar. Het is op gericht door de leden zelf oud-leerlingen van het St. Maartens College, die Ad de Groot als docent zang hadden, van hem de liefde voor het lied ingegoten hebben gekre Tintelend licht en zang van het Voorburgs Jongenskoor gen en het nadien niet meer laten konden. Ad de Groot: „Ik ben docent aan het Koninklijk Conservato rium en leid daarnaast vijf ko ren. Eigenlijk te veel van het goede, maar ik kan het niet la ten, vandaar... Voorzover het op school niet is verwaarloosd of bedorven zit er veel natuur lijk stemmateriaal van prima gehalte onder de jongeren. We doen veel aan stemvorming en wat daarbij aan uitgesproken talent voor de dag komt kan ik goed gebruiken om het niveau van dit koor verder op te schroeven. De menselijke stem is het mooiste instrument wat er bestaat. Dat moet gaaf ge hanteerd worden. A capella verlangt uitermate zuivere toonvormlng. Daar moet je hard op werken. Dat vraagt veel van de koorleden, maar zo lang zij er zin in hebben, beleef ik ook er mijn liefheb berij aan". Wil je als koor er plezier in houden, dan moet je respons hebben. Daarover heeft het Voorburgs Jongerenkoor niet te klagen. Het krijgt steeds meer uitnodigingen, nu weer de AVRO. Dat werkt stimule rend. Regisseur John Schelfhout zocht bij de zang de passende beelden en vond die in de sfeer van parken, kerk en sierkas- teel. Bij zang gaat het om de vocale kleur. Die moet hij zichtbaar maken in shots, even speels als de lijnen van de me lodie. Maar goed zingen is een inspannende bezigheid. Dat is te lezen op gezichten van hen die vanuit de keel glasheldere mo dulaties naar buiten brengen. John Schelfhout: „Daarom heb ik ze gevraagd om bij close beelden toch vriendelijk te kij ken". En dat vormde geen probleem bij de beeldopramen. Want het geluid lag toen al gebeiteld op de band. Tot schuim opgeklopt klapstuk van de avond vormt de show die onder de titel „50 jaar en..." door Seth Gaaikcma bij de kijkers zal worden ge bracht. Het is de bedoeling, dat zoveel mogelijk artiesten van de velen, die ooit in AVRO-programma's hebben gefigureerd, opnieuw staaltjes van hun talent zullen tonen. Hierbij wordt gedacht aan mensen als De Mounties, John ny en Rijk, Walden en Muyse- laar, Corrie Brokken Mieke Telkamp en nog vele andere ren. Allemaal Nederlandse ar tiesten, maar de kans op ver rassingen is niet uitgesloten. Wellicht komt er nog een grootheid uit het buitenland binnen. Seth Gaaikema: „Begrijp goed, het wordt geen show van Seth. Ik ben er alleen maar Geen show van Seth voor de verbindende teksten. Het zijn de artiesten zelf, die het programma moeten maken, samen met regisseur Fred Os- ter, want dc show wordt met publiek opgenomen en daar zitten ook altijd wat leuke tafe relen In. Het is mijn taak om er een geheel van te maken. Ik blik daarbij een beetje te rug en ik blik daarbij een beetje vooruit. De AVRO blijft op zijn 50e verjaardag natuur lijk niet stilstaan. Ik doe op deze avond geen greep uit mijn oude programma. Het gaat om de artiesten van de avond en niet om mij". AVRO's kinderkoor beeft begin augus tus voor de nodige opschudding ge zorgd in Freisland. Badgasten op Ameland, wandelende moeders in Grouw, fervente kaatsers in Franeker en volijverige polsstokverspringers In Vrouwenparochie werden door een zwerm jongens en meisjes in oranje T-shirts met de vraag overvallen of ze misschien een pimpelpaarse plurk had den gezien. De vreemde vraag sloeg op een even vreemde vogel, die als reisleider voor het koor zou optreden, maar voortijdig zijn toevlucht tot een kerktoren had genomen. De gezongen vraag, die als een rode draad in elke lokatie opnieuw werd ge steld, vormde het uitgangspunt voor een luchtig tv-programma rond het kinderkoor, dat veertig jaar terug door wijlen Jacob Hamel werd opgericht. Dit programma kreeg een plaats in de ochtend van de tv-dag, een gezóngen openingsgroet op een dag vol hoogte punten. Voor de 15 minuten opname trok het kindericoor drie dagen naar Fries land, waar de dertig jongens en meis jes tussen de 10 en 13 jaar in de jeugdherberg in Grouw overnachtten. Feestelijke dag op Friese meren met AVRO's kinderkoor Speciaal voor dit programma schreef Pieter Geelhoed, de dirigent, een serie vrolijke liedjes in een strak ritme, die in Grouw, Stiens, Vrouwenparochie, Franeker, op Ameland en in de plaats jes ertussendoor gezongen werden. Meestal tot aangename verrassing voor de toeschouwers, van wie één verbaasd vroeg of het een opname be trof voor Van gewest tot gewest. Ook al is het kinderprogramma kort, op de voorbereidingen is door de AVRO niet beknibbeld. Weinig of niets werd aan het toeval overgelaten. Zo had men in Groiiw een stevige baby in een kinderwagen en twee wandelende moeders nodig plus wat losse figuran ten. Lang te voren werd contact ge zocht met de plaatselijke toneelvereni ging, die luistert naar de oprechte naam „Grouwse Toneel" De club kon vijf vrouwelijke figuranten leveren, maar eon baby had men niet in voor raad. Wel wist men dat de plaatselijke zeilkoningin mevrouw' Van Zijl een baby met de vereiste maten bezat. Mieneke, de zes maanden oude doch ter, kreeg zo haar eerst filmdoop. Haar moeder mocht echter niet figure ren, want zij was geen lid van de to neelvereniging.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 15