Yakir en bekennen Krassin opnieuw ARABIEREN WILDEN EL-AL VLIEGTUIG NEERSCHIETEN brengt smokkel bij Napels in gevaar "1ITÏT Einde mosselcultuur Steiner kreeg geen geld uit „reptielenfonds'' Wereldvoedselproduktie vorig jaar verminderd DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1973 PAGINA 9 Dit is de achtergrond van de be langrijke bijeenkomst van de ministers van buitenlandse za ken van de negen EEG-landen, die op 10 een 11 september in Kopenhagen plaats heeft. De be windslieden zullen in de Deense hoofdstad moeten trachten een „Europese persoonlijkheid" te scheppen die kan dienen als een antwoord op de oproep die Kis singer in april deed om tot een „nieuw Atlantisch Handvest" te komen. De oproep van Kissinger was ver- I vat in een rede die hij over het Europa-jaar" in New York hield. De adviseur van Nixon op het gebied van buitenlandse aangelegenheden zei dat de Amerikaanse regering een nieuw handvest nodig achtte omdat het uit de tweede wereld oorlog voorgekomen Atlantische bondgenootschap niet langer aan de internationale situatie beantwoordt. Nixon wil met name dat de Ver enigde Staten een redelijk aan deel in de Atlantische defensie blijven bijdragen en hij is sterk tegen eenzijdige terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Europa'. Maar de lasten moe ten evenredig worden ver deeld". zei hij. Het resultaat van het overleg in Kopenhagen zou wel eens door slaggevend kunnen zijn voor het aangekondigde be«>ek van Nixon aan Europa. ben Haag (ANP) Minister 400.000 beschikbaar te stellen de die de storm van 12 novem ber jl in de Staatsbossen in Drenthe heeft aangericht. De minister wil hiermee voorkomen dat morgen 160 man, die bezig zijn met opruimingswerkzaam heden, moeten worden ontsla gen. liet bedrag zal voldoende zijn om hun werkgelegenheid gedurende enkele weken te garanderen, naar een fundamenteler oplos sing van de problemen zal wor den gezocht in een gesprek tus sen de betrokkenen en de Direc teur-Generaal voor de Arbeids voorziening. persconferentie opnieuw hun schuld Knoeierijen in landmacht opnieuw in onderzoek zoals het „internationale comité voor de rechten van de mens", „Europa civilita", ..Amnesty in ternational", het „Vlaamse co mité van solidariteit met de lan den in Oost-Europa" en de sec ties Noorwegen, Denemarken en Zweden van de organisatie „SMOG". Yakir zei dat de vertegenwoordi gers van deze organisaties als toeristen vermomd naar de Sowjet-Unie waren gekomen. MOSKOU (TASS/AFP) Pjotr Yakir en Victor Krasin, s" P0"1'511 ,s die zaterdag tot drie jaar gevangenis gevolgd door drie jaar ballingschap waren veroordeeld wegens tegen de Sowjet-Unie gerichte propaganda en activiteit, hebben gisteren cp een persconferentie in Moskou opnieuw hun schuld bekend. De persconferentie werd bijgewoond door Sowjetrussische en buitenlandse journalisten. ageren, aldus Krasin, waren Yakir en hij tot de conclusie ge komen dat ze tegen hun volk hadden geageerd. Van onze correspondent ROME In het vuile water van de baai van Napels hangen niet alleen cholera-overbrengende mosselen. Aan de strengen, water rondom Napels worden gekweekt, heeft de politie nieu we hoop gekregen om deze smokkelroute definitief te kun nen blokkeren. waaraan de mosselen gekweekt De 10 Napolitanen die de afgelo- worden, hangen ook ontelbare en voor niet-ingewljden onvindbare plastic zakken met gesmokkelde sigaretten en ver dovende middelen. De politie van Napels is daar al langer van op de hoogte, maar was tot nu toe vrijwel machteloos in haar strijd tegen deze geraffi neerde smokkel. Nu de gezondheidsautoriteiten bij herhaling hebben benadrukt, dat de heersende cholera-epidemie in Italië veroorzaakt wordt door de mosselen, die uit het smerige pen dagen aan de cholera zijn overleden, hebben veel en veel meer indruk gemaakt dan de honderden tyfus- en paratyfus- patienten, die er elk jaar in deze stad geregistreerd worden en die eveneens samenhangen met de slechte hygiëne op het gebied van de voeding. Nu steeds meer medici van naam de mosselen veroordeeld heb ben. staat het stadsbestuur van Napels voor de moeilijke beslis sing of zij de mosselcultuur de finitief moet verbieden of niet. Yakir zei het vonnis juist te ach- voelen zijnde dissidente natuur- ten en om de persconferentie kundige Andrei Sacharow, dat DEN HAAG (ANP) Minister verzocht te hebben omdat hij de hij voor zijn „anti-sowjetactivl- Vredeling van Defensie zal la- „verzinsels" in de westelijke teit" ook ter verantwoording ten nagaan in welke vorm het pers wilde tegenspreken. zou kunnen worden geroepen, diepgaande onderzoek indertijd Tijdens de persconferentie waar- Krasin en Yakir erkenden op hun naar de knoeierijnen bij de ge neeskundige dienst van de land macht en bij de militair tand heelkundige dienst heeft plaats gevonden. Wanneer hij hiervan op de hoogte is gesteld, zal de minister naa bevind van zaken handelen. De mogelijkheid bestaat, dat in dien de bewindsman van oor deel is dat de hele behandeling in het verleden niet goed is ge weest er een nieuw onderzoek zal komen. De minister heeft het besluit om het vroegere onderzoek na te gaan genomen, nadat hij dins dag een brief had ontvangen van luitenant-kolonel tandarts F. A. Dam uit Den Haag. waar in deze uitvoerig zijn klachten i inzake de gepleegde knoeierijen heeft uiteengezet. Volgens hem j zouden de diensten in strijd met1 de militaire voorschriften de laatste tien jaar vele hoogge- j plaatste officieren gratis tand heelkundige behandelingen heb ben toegespeeld. schuwde de adjunct-procureurge- neraal van de Sowjet-Unie. Mik hail Malyarow, de nog op vrije persconferentie dat ze contacten hadden gehad met, „fascistische organisaties" in het buitenland, Majoor wil bromfiets- bataljon DEN HAAG (ANP) De koninkljlke landmacht zou de beschikking moeten hebben over een zoge naamd bromfietsbataljon, bestaande uit circa 400 bromfietsen (37 stuks per peloton). Het zou een nieuw, agressief en vooral betaalbaar element in de landmacht zijn en vele voordelen bieden. Dit idee oppert majoor der jagers F. Brouwer (hoofd opleidingen sectie-plan ning van de staf eerste divisie in Schaarsbergen) in het jongste nummer van „Militaire Specta tor", een uitgave van de koninklijke vereniging ter beoefening van de krijgs wetenschap. „Mijn artikel is serieus be doeld. Ikzelf ben van me ning dat dergelijke brom fietseenheden noodzake lijk zijn en ik hoop alleen maar dat ook de legerlei ding het zinvolle van mijn idee zal onderkennen. Voorop staat echter dat eerst een technische en operationele studie zal moeten worden verricht", zo verklaarde majoor Brouwer. r** Een Cambodjaanse moeder en haar kind huilen om een omgekomen familielid, dat vocht voor de bevrij ding van hoofdweg 4 ten westen van Pnomh Penh. De bevrijdingsactie is inmiddels gestaakt, maur in militaire kringen heeft men al weer nieuwe strategische plannen om de weg weer in regeringshan den te krijgen. In het gunstigste geval zou de cultuur naar ander water kun nen worden overgebracht, maar dat lijkt op een lapmiddel. Vele honderden gezinnen hebben hun broodwinning bij de mossel cultuur.. vele tienduizenden zijn er indirekt bij betrokken. Van zelfsprekend hebben de mossel- kwekers fel geprotesteerd tegen de beschuldigingen als zouden hun produkten de gevreesde cholera verspreid hebben. „Onzin". zo verklaarde een woordvoerder van hen, „sinds generaties worden cr in de wa teren rond Napels al mosselen gekweekt en nog nooit is er sprake geweest, dat het ziekte- verspreiders zouden zijn. Het zijn dc clandestien ingevoerde mosselen uit Tunesië, Joegosla vië en Spanje die de echte schuldigen zijn". Inmiddels is in Napels een ge sprek begonnen tussen overheid en vertegenwoordigers van de mosselkwckers over de maatre gelen, die verder genomen zul len moeten worden. Smokkelroute Speciaal de havenpolitie in Napels loert al lang op de smokkelaars van sigaretten en verdovepde middelen die hun contrabande tijdelijk opslaan in het ondoor zichtig vuile water, waarin ook de mosselen gekweekt worden. De in plastic zakken verpakte smokkelwaar wordt 's nachts in het gebied van de mosselcultuur gebracht, en daar aan lange touwen onder water gehangen, tussen de mosselen, maar on vindbaar voor de politie. Boven dien maken de smokkelaars Re- bruik van snelvarende motorbo ten. terwijl de politic veel lang zamer door de baai vaart om de in het water hangende mos selen te ontzien. Al dan niet samen met dc mosse len worden dc plastic zakken, bij voorkeur 's nachts opgevist en aan land gebracht, waarna de goederen verder gedistri bueerd worden. De aktie zou niet vanuit Napels zelf, maar van uit Rome. Zuerich en voor al Marseille geleid worden. V zoeken in Kopenhagen naar Europees antwoord BRUSSEL (UPI-ANP) Door 1973 te bestempelen als „het jaar van Europa" heeft de Amerikaanse presidentsadvi- seur, sinds kort minister van buitenlandse zaken, dr. Henry Kissinger, openlijk voorrang ge geven aan de problemen waar-1, mee het Atlantisch bondgenoot- |f| schap op het ogenblik worstelt, jr De Amerikanen zijn van mening dat het woord nu aan Europa is. (Van onze correspondent) BONN De 50.000 mark uit Wil ly Brandts kanselarij zijn niet gebruikt om de ex- parlementa riër Julius Steiner om te kopen. Dit verklaarde gisteren de chef van de Westduitse rekenkamer, Hans Schaefer, voor de commis sie, die het omkoperij-schandaal rond de motie van wantrouwen tegen kanselier Brandt in april van het vorige jaar onderzoekt. Zelfs de naam van Willy Brandt was het afgelopen weekeinde in het spel gekomen toen bekend werd, dat de toenmalige leider van de kanselarij, Horst Ehm- ke, een dag voor de stemming over de motie 50.000 mark uit het zogenaamde reptielenfonds had opgenomen. Alleen de kan selier en Ehmke waren gemach tigd hiervoor cheques te onder tekenen en zoals bekend heeft Steiner toegegeven een bedrag van een dergelijke hoogte van de SPD gekregen te hebben, omdat hij niet tegen kanselier Brandt gestemd had. Voer geld uit het reptielenfpnds hoeft de regering geen verant woording af te leggen. Alleen de chef van de rekenkamer mag hierop controle uitoefenen. Het fonds met een jaarlijks budget van ruim 5 miljoen gulden wordt al sinds Adenauers kanse lierschap gebruikt om de gunst van bepaalde personen te ko pen. Nadat Ehmke gistermorgen al verklaard had. dat hij het be drag van 50.000 mark aan diver se personen uitbetaald had, ge tuigde Schaefer in de namiddag, dat er bij de controle van de betreffende dokumenten geen enkele onregelmatigheid aan het licht gekomen was. De eerste confrontatie van Steiner er, Karl Wienand, de secretaris van de SPD-fraktie. voor de par lementaire commissie leverde intussen geen enkele nieuwe aanwijzing op en bevestigde alleen maar weer het bijna platvloerse niveau van Bonns „Watergate". Terwijl Wienand nogmaals verzekerde dat hij Steiner het bedrag niet gegeven had, bleef deze het tegendeel volhouden. Op de niet bijster intelligente vra gen van de commissieleden gaf Steiner antwoorden, die de in druk wekten of men met een debiel mens te maken had en die in elk geval een blaam wierpen op re CDU. die een dergelijk onbetrouwbaar en verraderlijk sujet een ..carriè re" als parlementariër moge lijk maakte. NAVO-landen ROME (Reuter/UPI) Vijf Arabieren die gistermorgen in Rome werden aangehouden, hadden met twee in de Sow jet-Unie gemaakte raketwerpers op de luchthaven van Rome een lijnvliegtuig van de Israëlische luchtvaartmaat schappij El Al willen vernietigen, zo heeft de Italiaanse politie gisteren bekendgemaakt. Er waren twee raketwerpers, zo-- dat wanneer het eerste schot inet een luchtdoel raket naast was geweest, meteen een twee de had kunnen worden gelost, aldus de politie. Wethouder treedt af na bedreigingen Alleen het seinhuisje heeft de woeste waterstroom kunnen overleven. De rest van het station Wazirabad bij dc Pakistaanse stad Islamabad is rijp voor de schroothoop. De overstromingen van de laatste tijd hebben tienduizenden Pakistani dakloos gemaakt en grote delen van de oogst verwoest. De raketwerpers waren gevonden in een appartement in de bad plaats Ostia bij Rome. De lucht doelraketten die ze afvuren kun nen worden gebruikt tegen da lende of opstijgende vliegtuigen. Volgens de Italiaanse politie had de aanslag enkele uren na de aanhouding van het vijftal ge pleegd zullen» worden. De gearresteerde Arabieren zijn een Libanees, een Irakees, een Syriër, een Algerijn en een Li- biër van tussen de 20 en 25 jaar. Agenten van de Italiaanse con traspionage verklaarden dat de raketwerpers zo nieuw waren, dat ze in Italië alleen op papier bestaan. De raketten die ze ceren kunnen een vliegtuig ken dat laag vliegt en binnen een bereik van bijna vijf kilo meter is. De Arabieren onthul den hun plan tijdens hun onder- - ROME (ANP) De wereldvoed selproduktie is vorig jaar voor het eerst sinds de tweede we reldoorlog verminderd, terwijl de wereldbevolking met 71 mil joen is toegenomen. Dit blijkt uit een voorlopige raming die de FAO, de Voedsel- en Land bouworganisatie van de Ver enigde Naties gisteren heeft ge publiceerd. e Volgens de directeur-generaal van de FAO, de Nederlander dr. A. Boerma. is de voedselsituatie in de wereld dit jaar moeilijker aan ooit het geval is geweest na de tweede wereldoorlog. Als de ramingen voor 1972 juist blijken te zijn is het voor 't eerst sinds de tweede wereldoorlog dat de wereldpraduktie een verminde ring te zien heeft gegeven. Ongunstige weersomstandigheden in het bijzonder droogte hebben in vele landen (zowel ontwikkelingsgebieden als hoger omwikkelde landen) tot magere oogstresultaten geleid. De ver mindering van de produktie in de Sowjet-Unie. set Verre Oos ten er. Oceanie werd niet goedg- maakt door een grote toene ming in het Nabije Oosten en evenmin door een stijging van de produktie in Latljns-Amerlka en Afrika. In Noord-Amerika en West-Europa was de produktie vorig jaar even groot als in 1971. Het voornaamste verschil tussen 1971 en 1972 is gelegen in het feit dat de vermindering van de produktie in de ontwikkelings landen samenviel met een da ling in de ontwikkelde landen. Dat was voornamelijk, maar riet geheel, het gevolg van rampzalige weersomstandighe den in de Sowjet-Unie, aldus dr. Boerma. Vermoedelijke aanslagpleger dood gevonden WENEN (DPA) In een voor stad van Wenen is gistermiddag het stoffelijk overschot gevon den van een jonge man. die naar de politie vermoedt, de 17- jarige gymnasiast Hermann Fiasch ia, die sedert dinsdag wordt gezocht lm verband met explosies in Wenen van pakket- bommen. Aangenomen wordt, dat Fiasch zelfmoord gepleegd heeft. Dinsdagochtend ontplof ten in Wenen vier pakketbom- men. Twee mensen werden ge wond, van wie een ernstig. CULEMBORG (ANP) Wethou der P. A. M. van Erp (van de eenmansfractie a-politiek) van Culemborg heeft wegens anonie me telefonische bedreigingen bedankt als wethouder en lid van de gemeenteraad. Volgens de wethouder bestaat er binnen het college van B en W al enige tijd onenigheid, reden waarom een collega-wethouder zijn functie al had neergelegd. Dinsdag en gisteren zjn in anonie me telefoontjes bedreigingen met geweld geuit aan het adres van de heer van Erp en zijn ge zin. De kinderen en mevrouw Van Erp zijn hierdoor zo bang geworden, dat ze niet meer dur ven gaan slapen. „Ik kan dit mijn gezin niet aandoen", aldus de wethouder. „Zo is geen leven meer mogelijk."

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9