Duivenmelkers zoeken^ hun recht op eigendom NSA: Amerika's zeer geheime dienst Deelnemers aan abdijdagen 1973 tevreden, dank baar en voldaan Strijd tegen onnodig verlies van kostbare vliegers Duitse liberalen willen scheiding kerk en staat KORTE METTEN Wereldbond van hervormde en gereformeerde kerken bijeen DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 17 v r - Meer dan vijftigduizend Neder- lendse duivenmelkers zoeken een intensieve vorm van rekrea- tie in het kweken, verzorgen en vliegen met de van oudsher be kende kommunikatievogel. de postduif. Een belangrijke voor waarde voor de beoefening van deze liefhebberij is het bestaan van een organisatie die het ge zamenlijk en in kompetitie spe len met de duiven mogelijk maakt. Deze organisatie is de NPO, de Nederlandse Postdui- venhouders Organisatie, een machtige en autoritair bestuur de bond, die de laatste tijd steeds meer onderwerp wordt van kritiek. De NPO geeft jaar lijks een paar miljoen ringen uit, maar laat verder de duiven over Gods akkers vliegen, zon der zich te bekommeren om het voor vele duivenliefhebbers niet te verteren feit dat de postduif vogelvrij verklaard blijft. bij het Tweede Kamerlid A. J Voortman. Begin november hoopt Voortman een ontwerpno- ta in te dienen, waarin een na dere wettelijke regeling van het eigendomsrecht op postduiven aan de hand wordt gedaan. Voordat het zover is wil het Ka merlid de postduivenhouders, de acht bij de NPO aangesloten bonden en de zogeheten „vrije bonden" nog over deze materie functioneren van de postduiven- Deze gebrekkige regeling krijgt houderij is het ringen van de vogels van belang. De zes tot acht dagen oude nestduif krijgt bierdoor een identiteit die ook voor anderen dan de eige naar van belang is. In de voe tring komt nationaliteit, geboor tejaar en volgnummer. Bij deze heid behoort een eigendomsbe wijs, waarop de gegevens van de ring vermeld zijn. TS' "e' NP0"bi!»tlju.r wil de In geval van verkoop of schen- Een half miljoen duiven verdwij nen per jaar zonder een spoor achter te laten. Ten dele door abnormale ongunstige weers omstandigheden, maar ook door jagers in Frankrijk en Bel gië en de door NPO legaal ver klaarde handel in duiven op de pluimveemarkten, waarvan de duivenmarkt in Barneveld de grootste is. De actie- en werk groep voor een nadere wettelij- De vogelvrije postduif ke regeling van het eigendoms- slachtoffer recht op postduiven heeft vorig jaar steun gezocht en gevonden wet buitenskamers houden In november 1972 had de heer Voortman reeds vragen gesteld m.b.t. de handel in duiven, maar hij kreeg een naar de me ning van vele duivenmelkers, on bevredigend antwoord. De mi nister was te rade gegaan bij de NPO en het bestuur had hem medegedeeld dat ,,in het alge meen kan worden gesteld dat de op de markt aangevoerde dui ven niet meer de bestemming van postduif hebben". De prak tijk wijst echter in een heel an dere richting. De minister kon- kludeerde tevens dat in kringen van de NPO geen behoefte werd gevoeld aan een nadere wettelij ke regeling. Volgens de aktie- groep was dit een voorbarige konklusie, omdat in de NPO geen lid werd gevraagd naar zijn mening. is het NPO-regelingen. Waar komen 't kort op neer? Voor het king wordt de geringde duif met het eigendomsbewijs overgedra gen. Naast het ringen en het verkrijgen van een geringde duif met eigendomsbewijs is er nog een derde NPO-manier om eigenaar van een postduif te worden: de eigendomsovergang die automatisch plaatsvindt naar degenen die geen verzoek ontvangt om teruggave van een aangevlogen duif binnen twaalf dagen. De nieuwe eigenaar krijgt dan een duplicaat-eigen domsbewijs. Deze bescherming van de postdui ven bezit slechts enige waarde binnen de kring van liefhebbers die bij de NPO zijn aangesloten, tenminste wanneer zij handelen naar deze interne regels. Deze regels hebben echter geen enke le rechtsgeldigheid voor buiten staanders en „malafide" dui venmelkers, omdat met een knipschaartje de duif ontringd kan worden, waardoor het ei gendomsbewijs verdwenen is. bijzondere betekenis tegen de achtergrond van het feit dat jaarlijks duizenden duiven tij den wedvluchten zoekraken In NPO-kringen wordt gespro ken over een aantal van 300.000 tot 500.000. Met geen mogelijk heid valt te zeggen wat er met de duiven is gebeurd, voor welk deel ze min of meer de natuur lijke dood hebben gevonden en voor welk deel zich „malafide" liefhebbers en anderen deze dui ven hebben toegeëigend. Daarnaast komen grote aantallen postduiven in de handel, zonder dat de daarop aanwezige ringen gedekt worden door een eigen domsbewijs, een opvangkaart op diplicaat-eigendomsbewijs. Bovendien komen wellicht wel een miljoen duiven op de markt die door de melkers zijn uitge selecteerd als ongeschikt voor kweek en wedvlucht. Deze han del gaat via opkopers, groothan delaren, exporteurs, poeliers, j. Gelost een lopende herkomst en kiwali- beurt dit. Men handelt in duiven van uit- teit. Het NPO zegt dat het om enige honderdduizenden per jaar gaat, maar volgens het Ka merlid Voortman heeft men „de neiging om het aantal verduis terde waardevolle duiven verre gaand te bagatelliseren". - de wedvlucht de juiste koers. Maar wie onderbreekt hun vlucht en waar ge- De heer E. van Lith, secretaris van de actie- en werkgroep, heeft het niet meer begrepen op het bestuur van de NPO. Hij zegt in duivenmelkerstermen „Wij leden hebben dit jaar weer moeten aanzien met het hoofd bestuur. Het zijn een paar oude doffers die zitten te koeren op de duiventil maar niets preste ren". Een eigendomsrecht be staat nog steeds niet. De heren van het bestuur beloven er iets aan te doen, maar niets ge beurt. Wij pleiten al lang voor veranderingen. Uitgeselecteerde duiven moeten niet naar de han del, maar uit de circulatie, evenals nu met duiven die niet opgevraagd worden. Veel dui ven worden niet opgevraagd omdat het te veel onkosten met zich meebrengt voor de liefheb ber. Ook daar kan wat aan ge daan worden. Als ik nu speel Orleans win, dan kunt u nooit met uw opvangduif en de Le bewijzen dat het uw duif is. De bond gaf vorig jaar zelfs het ad vies om de ringen af te knippen voordat ze op de markt versche nen. Gelukkig hebben de heren deze uitspraak moeten terugne men op een congres in België. Wij hebben het bondsbestuur uitgedaagd voor een discussie over deze materie. De heren willen echter geen pottekijkers op hun duiventil. De actie- en werkgroep voor een nadere wettelijke regeling van het eigendomsrecht op postdui ven zegt 35.000 handtekeningen te hebben verzameld van dui venliefhebbers die voor deze re geling zijn. Dit zou in schrille tegenstelling zijn met de door het NPO-bestuur vertolkte me ning. De NPO weigert aan te nemen dat de handel in duiven alle perken te buiten gaat, treedt niet naar buiten uit, be schermt sommige handelaren en is doodsbenauwd om straks, bij een wettelijke regeling, eventueel te veel controle van buitenaf te krijgen. Het Kamerlid Voortman zal straks bij zijn poging om een wettelijke regeling er door te krijgen, vooral stuiten op juridi sche problemen. Leon Vankan 2. Secretaris E. van Lith var koeren op hun hok. Meer niet aktiegroep duivenmelkers het N.P.O.-bestuur zit alleen maar wat I O (Van onze correspondent Simon Winchester) WASHINGTON - In de discussies die de laatste tijd in de VS ge voerd zijn over door hogerhand gestimuleerde en gesteunde in braken in ambassadegebouwen en m huizen van politieke tegen standers is de organisatie die het meest profiteert van heimelijk verkregen informatie n lijks ter sprake geweest, is dezelfde organisatie destijds Francis Gary Powers werkte vóór hij door een Russi sche raket in zijn U-2 toestel neergehaald werd. Het is ook de organisatie die ervoor gezorgd heeft dat de helft van de Ameri kaanse satellieten, die rond de aarde draaien, het radioverkeer kan afluisteren. Deze zeer ge heime organisatie is de Nationa le Veiligheidsdienst, afgekort tot NSA. De dienst is gevestigd op een af gelegen deel van de militaire basis Fort Meade diep in de wouden van Maryland. Eén ge bouw draagt de naam Operatie gebouw no 1. Het is negen ver diepingen hoog; de omtrek is met twee rijen hoge prikkel draadversperringen afgezet, waartussen schrikdraad ge plaatst is. Vierentwintig uur per dag wordt de wijde omtrek in de gaten gehouden met zoek lichten en verrekijkers. Militai ren van de basis patrouilleren eindeloos rond in hun witte en Vietnamees-Engels woordenboek en een grammatica van de Bul gaarse taal tot zeer geheime analyses van buitenlandse co des. Onlangs heeft de dienst een nieu we directeur gekregen. Hij is altijd een militair, in dit geval een generaal van de luchtmacht Lew Allen geheten. Zijn voor naamste medewerker is Louis W. Tordella, een wiskundige met een grote ervaring in deco deren. Deze twee beschikken over een vrijwel onbeperkt bud get. dat niet gecontroleerd wordt, want geen enkele dienst van de regering is zo handig in het ontwijken van een kritisch onderzoek door het Congres. Dit betekent dat vrijwel ieder ver zoek zonder vragen automatisch ingewilligd wordt, of het nu gaat om vijftig miljoen dollar voor een speciale uitrusting of om twintig miljoen dollar voor een nieuw gebouw of een ver zoek om meer personeel. Wat de jaarlijkse kosten van de dienst zijn. is niet bekend, maar moet in de astronomische cij fers liggen. Meade. De staf beschikt over de Het ;s aan geen twijfel onderhe- blauwe jeeps. Op de daken van het complex staan dozijnen an tennes: H-vormige, ronde en op scnalen gelijkende. Achter nog meer prikkeldraad staat een 150-meter hoge mast met een roort radiotelescoop, die op het oosten is gericht. De lucht kraakt bijwijze van spreken van de uitgaundc en binnenkomende radioboodschappen. Het Dat is nu het complex van de Na tionale Veiligheidsdienst, een or ganisatie die zo geheim is dat in de eerste vijf jaar van haar bestaan, het officiële regerings handboek voor operaties er niets over zei. De dienst werd in 1952 opgelicht. De belangrijk ste taak is de cryptologie, het opsporen van geheime en ver sluierde codes. Alle Amerikaan se militaire en politieke bood schappen; alle telegrafische, ra dio- en telexberichten van com munistische en ook niet-commu- nistlfche landen die opgevangen kunr.en worden, worden vastge legd en later geanalyseerd en gedecodeerd door de 13.000 mannen en vrouwen achter de elektrische omheining van Fort grootste batterij van computers en het gebouw bevat naar alle waarschijnlijkheid meer kabel, radioapparatuur en beschikt over meer rekenkundige tove naars dan welk ander gebouw ter wereld ook. De produktieca- paciteit is zeer groot en varieert van het samenstellen van een vig, dat de dienst zij heeft ge sponnen bij het werk van Ho ward Hunt en zijn collega's die inbraken pleegden in het Japan se consulaat in Seattle en in de gebouwen van de Russische nandelsmissies in New York en Washington. (Copyright The Guardian) De belangstelling voor de Pax Christi-abdijdagen was dit jaar te groot voor de nóg geringe plaatsingsmogelijkheden, zodat een aanzienlijke wachtlijst voor 1974 is overgehouden. Dit deelt het secretariaat van de Pax Christi-voettocht in Den Bosch mee in het rapport, dat het over de abdijdagen 1973 heeft geschreven. In 1973 hebben er zesenzeventig perso nen deelgenomen, bijna alle maal studenten van universi teiten, hogescholen en hogere beroepsopleidingen. Verder wa ren er enkele verpleegsters, groepsleiders en mensen met administratieve beroepen. On der de deelnemers waren ook een paar huisvrouwen en een machine-bankwerker. Aan de abdijdagen 1973 hebben vier abdijen meegewerkt, na melijk de benedictijnerabdijen van Oosterhout (dertig deelne mers), Egmond (twaalf deel nemers) en Doetinchem (zeven deelnemers). De Cisterciën- ser-abdij van Zundert kon niet aan het vooroverleg deelne men, zodat deze moest afval len. De abdij van Achel liet niets van zich horen. Pax Christi-voettocht hoopt echter dat in de komende jaren meer abdijen zich beschikbaar zullen stellen, gezien de grote belang stelling. De grote lijn. die werd ge volgd, was. dat meer kansen moesten worden gegeven aan het individu. "Hieraan is gevolg gegeven, doch uit de verslagen blijkt, dat in vele gevallen het groepsbesef der deelnemers tijdens het verblijf in de abdij sterk groeide. Meestal worden de deelnemers ondergebracht in de gastenverblijven der ab dijen. De inpassing in het monniken leven blijkt zonder moeite te zijn verlopen. De monniken bleken achteraf verbaasd, dat ze helemaal geen overlast had den, zelfs niet in Oosterhout met zijn groep van dertig per sonen. Uit alle brieven en rap porten, zowel van monniken als van deelnemers is alleen maar een grote mate van te vredenheid en voldaanheid te proeven, ook vaak van dank baarheid. Geconstateerd wordt, dat er een band gegroeid is tussen ie der van de deelnemers en de monniken, dat het contempla tieve leven van de monniken ietwat werd ontmythologiseerd, dat wil zeggen menselijker werd. De deelnemers aan de abdijdagen hebben iets ge proefd van de rust, de stilte, de overgave, het mysterie, de kracht van de regelmaat en van het simpele leven. De monniken hebben in hun con frontatie met de deelnemers ontdekt, dat er binnen hun ge- menschap het een en ander ontbreekt aan communicatie. D.P.R. BEGINT NIEUW SEIZOEN De Diocesane Pastorale Raad Rotterdam zal maandag 10 september voor het eerst in het nieuwe seizoen bijeenko men en wel in het Adelbert- centrum, Röntgenweg 99 te Delft. De agenda van deze vergade ring, die om half acht begint, vermeldt de benoeming van een lid van de raad voor het Landelijk Pastoraal Overleg. Voorts moet de delegatie wor den aangevuld met twee plaatsvervangende leden. waartoe zijn voorgesteld me vrouw D. van Soest-Leyen te Rijswijk en dr. F. Spieksma te Oegstgeest. Ook zal de D.P.R. zich gaan bezighouden met de vaststelling van het jaarpro gramma. Abdijdagen 1973: monniken niet meer patertje langs de kant. In kerkelijke kringen in West- Duitsland is onrust ontstaan naar aanleiding van een dis cussiepapier van de liberale partij FDP. Daarin wordt ge pleit voor een scheiding van kerk en staat op alle niveaus. Het papier stelt, dat alleen de staat verantwoordelijk dient te zijn voor zaken als onderwijs, ziekenverpleging en sociale verzorging. Ook de kerkbelas ting zou moeten verdwijnen en vervangen moeten worden door een betalingssysteem, dat van de kerk zelf uitgaat. Mgr. Woeste, contaktman van de bisschoppen met regering en Bondsdag verklaarde naar aanleiding van dit papier, dat de moderne democratische staat zijn taak tegenover indi vidu en maatschappij niet waar kan maken zonder inten sieve samenwerking met de vrije krachten binnen de maat schappij, in het bijzonder de kerk. Hij wees ook op de rege ringsverklaring van bondskan selier Willy Brandt, waarin deze de band tussen kerk en staat kenschetste als «en band van samenwerking. Desgevraagd verklaarde Brandt tegenover journalisten, dat de bondsregering nog geen plannen heeft om verandering te brengen in de huidige ver houding tussen kerk en staat. De regeringspolitiek verandert niet direct, als een coalitie partner iets nieuws te binnen valt, aldus de bondskanselier. —De hoop op een spoedig mo dus vivendi tussen de rooms katholieke kerk in Polen en de regering lijkt vervlogen. Waar nemers in Warschau verwach ten juist grote spanningen wanneer het centraal comité van de Poolse communistische partij onder leiding van Edward Gierek zijn voornemens door zet om het schoolonderwijs nog meer dan voorheen voor ideo logische doeleinden te gebrui ken. Onderdeel van de plan is uitbreiding van de onderwijsu- ren waardoor de huidige ruim te voor het godsdienstonder richt verdwijnt. De aartsb sschop van Co lombo. kardinaal Thomas Cooray. heeft de katholieke studentenbeweging van Ceylon ontbonden. De besli sing van de kardinaal volgde op een brief van de studentenbewe ging, waarin sprake was van een opgeven van de samenwer king met reactionaire institu ten, zcals de kerk. Leden van de beweging werden aange spoord ;e strijden tegen de kerk en het kap;talis:ische sy steem waarop de kerk steunt, en zich in te zetten voor d« boeren en de arbeiders. Ruim 150 kerkelijke verte genwoordigers uit tweeën twintig Europese landen komen tot dinsdag in de Vrije Universiteit in Am sterdam bijeen voor een vergadering van de We reldbond van Hervormde en Gereformeerde Kerken. Deze wereldbond is een van de oudste internatio nale kerkelijke organisa ties. Opgericht In 1875 onder de ker» ken van calvinistische huize, omvat de wereldbond thans 137 kerken met 55 miljoen kerkle den. Het congres in de V.U. is bestemd voor de aangesloten Europese kerken. Slechts drie calvinistische ledenkerken, alle drie uit Rusland, zijn niet ver tegenwoordigd. De vergadering heeft het ka rakter van een theologische bezinningsbijeenkomst. Als the ma is gekozen: „Wie zegt gij dat ik ben", de vraag die Je zus aan zijn apostelen voorleg de. De gereformeerde prof. dr. G. E. Meulerfian, lid van de theo logische commissie van de We reldbond, zei op een persconfe rentie dat de vraag wie Jezus is, op het moment weer zeer actueel is, niet alleen in de kerken maar ook daarbuiten, bijvoorbeeld onder grote jonge rengroepen van ..Jesus Peo ple". Christus vroeg aan de apostelen wat zij en het Joodse volk van hem dachten. In het congres wil men zich ook van uit diverse Invalshoeken met deze vraag bezighouden. De wereldbond onderhoudt zeer nauwe contacten met de wereldraad, Met het Vaticaan se secretariaat voor de een heid zijn eveneens besprekin gen gaande, omdat het Vati- caan niet alleen met Wereld raad contacten wil onderhou- "den, maar dit ook gaarne doet met aparte organisaties onder de lutheranen, de orthodoxen de anglicanen en de kerken van culvinistische huize. Prof. dr. J. van Goudoever, re monstrant, zei dat het samen- zitten in een Wereldbond ook conseqquenties heeft voor het eigen land. Met de Nederland se Hervormde Kerk onderhield de Remonstrantse broeder schap al zeer lang goede <;on- tacten. „Nu wij internationaal in één familie zitten, zal een gesprek tussen gereformeerden en remonstranten in Nederland ook nie» lang meer uitblijven", aldus dez* remonstrantse hoogleraar.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 17