£eid6c(BouAant Nieuwe letterenfaculteit moet in Tilburg komen H AMEIDE EISTE VAN BEZOEKERS TOLGELD NIXON WAARSCHUWT ARABISCHE OLIELANDEN I Burgemeester: te ver gegaan Beschadigde Sovjetduikboot bij Cuba ---f. Bemanning van Skyïab werkt hard Norma Levy onthult sex voor hoge bezoekers Conferentie niet-gebonden landen in Algiers van start DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 13 GOUDA De Zuidhollandse gemeente Ameide is van 31 augustus tot en met 8 september „lichtstad" en vraagt tolgeld van automobilisten, motorrijders, bromfiet sers en fietsers die het stadje willen bezoe ken of passeren. Het tolgeld wordt niet verlangd van inwoners van Ameide en Tienhoven en de andere omliggende ge meenten. Gisteren bleek dat de hele dag tolgeld werd gevraagd bij de imitatiestadspoorten die bij de ingangen van Ameide zijn opgericht. Wie niet betaalde werd de toe- of doorgang verhinderd. Bij een van de poorten, beriep de stadspoor- ter een functionaris van de Oranjevereni ging, zich op een instructie van de burge meester. Hij dreigde automobilisten met het opschrijven van hun autonummer en een procesverbaal van de politie als de twee gulden per persoon niet zouden wor den betaald. Burgemeester D. Wessels verklaarde desge vraagd dat zulks niet de bedoeling is ge weest. De plaatselijke Oranjevereniging, die veel werk heeft gemaakt van allerlei feesten, wil via vrijwillige bijdragen een extra duit in het slecht gevulde zakje krij gen. Daarom wordt bij de stadspoorten een vrijwillige bijdrage gevraagd, maar zegt de burgemeester het is geen verplichting. „De al te ijverige stadspoorters zijn kenne lijk een beetje te ver gegaan." De burgemeester zegde toe er meteen een stokje voor te steken, want hij vindt dat het onjuist is als op deze wijze de vrije toegang tot zijn gemeente wordt ontzegd. Hoewel Sinterklaas voorlopig nog enkele maanden zijn oude gezicht niet in Nederland laat zien, is een koekfabriek in Oosterhout al weer begonnen met de produktie van pepernoten. De fabriek maakt nu al tien ton pepernoten per dag, zodat er al een voorraadje is van enkele honderdduizenden kilo's. Wat is er dan heerlijker om de dochter van een banketbakker te zijn? WASHINGTON (UPI) Het Amerikaanse ministerie van de fensie heeft bekendgemaakt, dat een beschadigde Russische duik boot is gesignaleerd in het Carai- bische gebied. Het vaartuig had een gat in zijn dek nadat het vermoedelijk een aanvaring had gehad met een ander Russisch schip en geen duikboot. Volgens een woordvoerder van het Pentagon, Beecher, is de be schadigde onderzeeër boven wa ter waargenomen ten zuiden van Cuba. Het schip voer lang zaam. Gevaar voor zinken scheen er niet te bestaan. De grote voorwaarde VARA-VOORZITTER KLOOS sloeg vrijdag de spijker op de kop, toen hij verklaarde dat er na enige tijd geen Veronica-apostolaat zal be staan, wanneer alle omroepverenigingen maar bereid zijn Hilver- sum-3 aan een sluitende programmering te helpen. Nog een stap verder ga.yide zou de heer Kloos zelfs hebben mogen concluderen dat bij latere samenwerking van omroepverenigingen in en met de NOS de ontevredenheid over ons omroepbestel in Ne derland heel wat verminderen zou. Want zijn „j'accuse" aan het adres van politici is waar. inzover die zich vaak om zieltjes van kiezers te winnen laten spannen voor het karretje van personen die ons land aan een nationale omroep of een verder versnipperd systeem willen binden. Maar ook waar is, dat door geharrewar in Hilversum en de onvol maaktheden in de geldende omroepwet in veler ogen zulke politici een schijn van gelijk hebben. WIJ ZEGGEN OOK „JA" tegen de heer Kloos, als hij in het bijzonder pleit voor royale kansen voor principiële omroepverenigingen om de aanval van „neutrale" verenigingen en lichte-zender-fanatici te kun nen weerstaan. Wel zullen dan de principiële omroepverenigingen bedacht moeten rijn op een pluriforme instelling op alle belangrijke onderdelen. Al leen dan kan hun kwantitatieve kracht op basis van de wet toe komstzekerheid geven. Soms lijkt het erop. dat elke „ontmoeting" aan de NOS wordt overge laten; de ontmoeting van katholieken onderling, van protestants- christelijk en van socialisten kan zich op velerlei terrein (politie, religieus, cultureel, sociaal-economisch, algemeen-maatschappelijk) ook bij KRO, NCRV en VARA manifesteren, dachten we. En dat moet dan ook nog kunnen in de stijl welke zowel oud als jong aanspreekt; met andere accenten dan niet-principlële omroepvereni gingen geven. Onderschat UIT ALLERLEI GEGEVENS trekt het informatie-bulletin van de gezamenlijke Nederlandse symfonie- en kamerorksten de conclusie, dat de belangstelling voor klassieke muziek in Nederland onder schat is. Druk op NOS en omroepverenigingen om niet alleen te let ten op de honger naar popmuziek is hier slechts één symptoom van. Tegelijkertijd constateert het contactorgaan der Nederlandse orkes ten, dat het publiek kritischer wordt in zijn keuze. Menigeen koopt liever een kaart voor bepaalde concerten dan een abonnement waar bij hij zich bind aan een reeks met onderdelen, die hem minder aantrekken. Dit moet ten dele aan de programmapolitiek liggen; overdosering van eigentijdse muziek en andere experimenten hebben al menig orkest directie doen besluiten bij programpolitiek wat minder spectaculair te werken. WANNEER DE PERSOONLIJKE KEUZE zwaarder gaat tellen, heeft dit o.i. echter niet alleen te maken met „wat wordt er gespeeld" maar ook met „door wie". Niet alles staat of valt met Von Karajan, Rubenstein of de paar or kesten van wereldniveau. Maar het vooral door radio en grammo foonplaten zeer kritisch geworden Nederlandse concertpubliek wil kennelijk graag vóór het koopt enige garantie op topprestaties. Het wordt de grote kunst voor ons concertbedrijf om het publiek te be wijzen dat dit ook zonder de meest-gerenommeerde solisten, diri genten en orkesten mogelijk is. Als de mogelijkheden die hier lig gen onderschat worden, ligt dit niet aan het publiek alleen. TILBURG De universitai re onderwijscapaciteit voor letterenstudenten moet worden uitgebreid en vergt een zevende faculteit der letteren in ons land. Deze zou in Tilburg moeten komen en zou op 1 septem ber 1975 moeten kunnen starten. Tot deze slotsom is een werkgroep gekomen, die is ingesteld door het sa menwerkingsorgaan van de katholieke hogeschool Tilburg en de technische hogeschool Eindhoven. Het aantal eerstejaars letterenstu denten zal van 1141 1234 in 1973 toenemen tot 2025 2940 in 1980. Hierbij is door de werk groep uitgegaan van een gema tigde en een maximale ver wachting. Als er in Tilburg een letterenfaculteit komt zouden er zich in 1980 360 tot 525 eerste jaars aanmelden, bij een totaal aantal studenten van 1590 tot 2310. De Tilburgse hogeschool zal door de komst van een letterenfacul teit een wezenlijke verandering ondergaan door vergroting van de mogelijkheden tot weten schapsbeoefening, aldus de werkgroep. Een nieuwe faculteit biedt bovendien de mogelijkhe den te experimenteren met on derwijsvormen en betekent voorts een verrijking van de re gio. Voor de lerarenopleiding zal Til burg kunnen samenwerken met de nieuwe lerarenopleiding van het Möllerinstituut. Voorts be schikt de hogeschool over vol doende bouwgrond en huisves tingsmogelijkheden. Men kan ook al beschikken over twee bi bliotheken, de bibliotheek van het groot-seminarie in Haaren en de boekerij van de paters Capucijnen, wat een kostenbe sparende factor is. Curatoren van de Tilburgse hoge school hadden al in 1971 om een faculteit der letteren gevraagd. Hoewel de Rotterdamse Eras- mus-universiteit eerste gegadig de was, liet het kabinet dit jaar weten, dat de beslissing zou worden genomen op onderwijs kundige en financiële motieven en op grond van spreiding van studiemogelijkheden. LONDEN Norma Levy, de callgirl die in mei het mid delpunt was van het schan daal rond de Britse minis ters Lampton en Jellicoe, heeft onthuld dat bezoekende diplomaten en staatshoofden vaak afspraken hebben met callglrls die voor hun dien sten uit de openbare midde len worden betaald. Zl] schrijft dit In haar auto-bio grafie ,,Ik, Norma Levy", die half oktober verschijnt, aldus meldt The Guardian". Het hoofdstuk waarin Norma Levy over de gratis diensten voor de hoge bezoekers schrijft, heet ,,On her majes ty's sexual service". Het mi nisterie van buitenlandse za ken betaalde haar 200 tot 250 gulden voor elke dienstverle ning, waarbij haar klanten merendeel uit ontwikke lingslanden kwamen. Ze noemt met name Indonesië. De meisjes werden gecon tracteerd door een ambte naar wiens codenaam „White House" was. Het ministe rie had geen commentaar. Drie gelaatsuitdrukkingen van president Nixon tijdens de persconferentie van gisteravond tijdens welke hij de Arabische olielanden waarschuwde en het Congres kapittelde omdat dit niet genegen is zich te scharen achter zijn voorstellen. WASHINGTON (Reuter-DPA) - President Nixon heeft de Arabi sche landen gewaarschuwd dat lij olie-afzetgebieden zouden kunnen verspelen als de extre misten onder hen de olieprijs zouden verhogen of buitenlandse oliemaatschappijen zouden naasten zonder behoorlijke ver goeding. Omdat de arabische landen het olievraagstuk laten samenhan gen met hun conflict met Israël •heeft Nixon, naar hij zei Ki sin ger gevraagd de grootst moge lijke prioriteit te geven aan het streven naar een regeling van het conflict. Nixon zei dat hij bij gelegenheid van het einde van het reces van het Congres, de lijst van beslui ten van dit jaar eens heeft be keken en tot de slotsom is geko men dat zij er. vanuit het witte huis bezien „erg teleurstellend" uitziet. belang zijn voor het hele Ameri kaanse volk. Hij deelde mee dat hij om deze reden een nieuwe „State-of-the un:on"-boodschap aan de parle mentariërs zal sturen. De president maakte verder be kend dat de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten hun volgende topontmoeting voorbereiden. Daarop zal de beperking van de nucleaire bewapening aan de orde komen. De president deel de mee dat hij binnenkort een onderhoud zal hebben met zijn oud-minister van financien en ex-adviseur John Connally de republikein geworden demo craat die een opdracht in het Midden-Oosten gaat vervullen. Nixon sprak ook over „Waterga te" en erkende dat er een ver trouwenskwestie door was gere zen. Hij zei dat hij al maanden mik punt was van commen.atoren, al wilde hij niet hun recht aan vechten om hem te kritiseren. Hij wreef ze echter „onheus heden" aan. HOUSTON (UPI) De mannen in het Amerikaanse ruimtesta- I tion Skylab werken rustig maar hard door aan het programma van onderzoek van aarde en zon. Gisteren hadden zij elf uur j waarnemingen van de zon en het verrichten van medische proeven achter de rug. p'dus functionarissen van de NASA. Voorts hebben zij een rechtstreek se televisie-uitzending gegeven met beelden van de trop:sche storm Delia die bij de golfkust van Texas woedt. Gezagvoerder Alan Bean heeft gisteren een duurrecord in de ruimte gevestigd. Gisteren werd hij de man die met 49 dagen, drie uren, 38 minuten en 37 se conden het langst in de kosmi sche ruimte heeft vertoefd. McCord en Magruder slaan slaatje uit Watergate WASHINGTON (AP) - Een fede- rale rechter heeft gisteren bevo len dat er een eind moet komen aan het houden van toespraken in het openbaar door James McCord en Jeb Stuart Magru- der. Hij merkte op dat het een schandaal was dat mensen die veroordeeld waren wegens Wa- tergate-misdrljven profijt zou den trekken van hun misdaden. McCord, die veroordeeld werd we gens zijn aandeel in de inbraak in het hoofdkwartier van de de mocratische partij in het Water gate gebouw, heeft de vorige week 2.000 dollar ontvangen voor een toespraak in een uni versiteit in Illinois. Hij en Ma- gruder, die bekend heeft aan de samenzwering te hebben meege daan, waren van plan een reeks lezingen te houden over het ge hele land. „Ik begrijp hier niets van en ik geloof n et dat de heren McCord en Magruder profijt moeten hebben van hun m sdrijven, zei rechter John Sirica toen h j het bevel gaf dat er een einde moest komen aan de openbare toespraken van de beide man- De president van Libië (links), kolonel Cadaffi, drukt de hand van zijn Liberiaanse ambtgenoot, William Tolbert bij de openingsvergadering van de niet-gebonden landen in Algiers. ALGIERS (AP) - De Algerijnse president Boumedienne heeft gisteren de topconferentie van de niet-gebonden landen ge opend met een oproep aan alle deelnemende staten om de di plomatieke betrekkingen met Is raël te verbreken. Boumedien ne, die met algemene stemmen was gekozen als voorzitter van de vierdaagse topconferentie, kreeg een luid applaus toen hij Israël veroordeelde als een werktuig van kolonialisme en verdrukking dat gericht is tegen het volk van Palestina en de ge hele Arabische natie. In een verder gematigde toe spraak drong Boumedienne aan op gezamenlijk optreden van de niet-gebonden landen om hun eco nomische belangen te bescher men en waarschuwde hij dat er een rechtstreekse dreiging be staat van imperialistische mili taire interventie in het oliege- bied rond de Perzische óolf. De Indiase premier, mevrouw In dira Gandhi, zei dat de 51 staatshoofden en regeringslei ders, die voor de conferentie in Algiers zijn bijeengekomen, een enorme verantwoordelijkheid dragen. Zij deed een beroep op op de niet-gebonden landen om sumen te werken ten einde hun vrijheid en onafhankelijkheid zeker te stellen. Verwacht wordt dat de conferen tie een aantal resoluties zal aanvaarden met betrekking tot vraagstukken als de natuurlijke hulpbronnen, dekolonisatie, de situatie in het Midden Oosten, de begrenzing der territoriale wateren, kernwapens en het in ternationale monetaire stelsel.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13