SUNBEAM 1500 TC Aantrekkelijke middenklasser VW 1600-serie is niet meer Tijd voor vroege violen Twee planeten om ster van Barnard DINSDAG 4 SEPTEMBER 1973 PAGINA BLOEMETJES BINNEN EN BUITEN Violen zijn met hun rijke, kleurige pracht eenvoudig niet meer uit de tuin weg te denken. Om volgend jaar weer vroeg van deze dankbare plan ten te genieten, moeten deze maand weer voorbereidingen worden getrof fen. Tot het geslacht Viola behoren zowel tweejarigen als vaste planten die door zaad worden vermenigvuldigd. Overblijvende violen zoals het hoorn viooltje kweekt men evenwel liever door middel van stekken, om soort- echt materiaal te houden. Het bekendst is de Viola tricolor maxima, waaruit veel van het huidi ge assortiment met zijn grote ver scheidenheid aan vormen is ontstaan. Veel kwekers uit binnen- en buiten land hebben zich toegelegd op teelt en selectie om het assortiment te verbeteren, waarbij vooral gelet werd op vroege bloei, bloemkleur en winten.1 astheid. Zo ontstonden een drietal groepen, nl. Hiemalis of win- terbloeiende violen, Trimardeauvio- len en de Zwitserse of Hollandse reu zen. Die violen die behoren tot de Hiema- lis-groep bloeien eerder dan de groot- bloemige variëteiten, vandaar dat men ook spreekt van ijsviolen. Be kende rassen zijn Helios, zuiver geel. Ice King, wit met donkere tekening, March Beauty, donker violet. Ziirich- see, lichtblauw, en Winterson, goud geel met donker oog. Tot de Trimardeaugroep behoren uit Frankrijk afkomstige rassen, die nauw verwant zijn aan de reuzevio len, die hier in het middelpunt van de belangstelling staan. Tot die Zwit serse en Hollandse reuzen behoren tal van prachtrassen, wa&rbij de Hollandse rassen de donkere vlekken missen die bij de Zwitserse reuzen domineren. De bloei van beide groe pen vak overigens samen. Hoewel bijna elk zaadmerk zijn eigen selec tie op de markt brengt, volgen hier een aantal rassen die voor de tuin bijzonder geschikt zijn. en vrijwel overal verkrijgbaar zijn: Avondrood (Alpenglühen), donker, scharlakenrood; Oranjezon, zeer grootbloemig, rand abrikooskleurig en in het midden oranje: Purity, glanzend, zuiver wit; Alpenmeer (Thunersee), diepblauw met vlek: Bergwacht (Berna), fluwelig donker blauw; en Zilverbruid, wit met paars-blauwe vlek. In deze rassen kan sprake zijn van enige variabiliteit. ZAAIEN Vanaf medio juli tot medio augustus worden de meeste violen gezaaid. Een eerste vereiste is dat de grond goed losgemaakt wordt, omdad indro gen ervan onherroepelijk een misluk king tot gevolg heeft. Het zaaien kan gebeuren in een vochtige koude bak, in een klein hoekje van de tuin, waarbij rekening moet worden ge houden met voldoende schaduw. Is de grond schraal, vroeger dan wat goed verterde stalmest of koemest aan toe. We zorgen er tevens voor dal de grond vochtig is en blijft, iaal vooral niet te dicht opeen. Na het zaaien op een vooraf licht aange drukte of vlak gemaakte aarde, wordt het zaad zeer licht besproeid en bedekt met een zeer dun laagje aarde. Tijdens het ontkiemen van het zaad moet de grond steeds vochtig blijven. PLANTEN Na de ontkieming worden de nog jonge plantjes verspeend en tegen eind oktober uitgeplant. Dit doen we nog niet direct in de border maar eerst op een bed of perk. De planten zijn dan tegen de winter eenvoudiger tegen felle kou te beschermen, dan wanneer ze her en der in de tuin verspreid staan. In het vroege voorjaar plant men de inmiddels flink ontwikkelde planten uit, waar men ze wenst: voor of ach terin de border, als randbeplanting. etc. Rekening houden met een onder linge afstand van 15 centimeter, want violen houden van volle zon, die voor een verdere ontwikkeling van de planten onontbeerlijk is. De bloei begint vroeg in de lente en houdt aan tot in de nazomer. Denk er wel aan de uitgebloeide bloemen weg te nemen, omdat anders snel een eind aan de 'bloemenweelde komt.' ZIEKTEN Violen kunnen worden aangetast door schimmel, die vlekkenziekte veroor zaakt. Rollen de bladeren op dan heeft men te maken met galmijten waardoor de groei geremd wordt en dr v'svormd raakt. «'en kunnen al dan niet met tulpen of hyacin omhakken worden ge- 'iebben op balkons gauw teen te. waaien, hetgeen e, f lig effeotjeejt. WEGWIJS ONDER REDAKTIE VAN GUDO HALLEEN In de eerste zes maanden van dit jaar was het markaandeel van British Leyland, de groot ste producent van Britse wa gen 3,3 procent. Opvallend is echter wel dat de laatste maanden duidelijk sprake is van een forse opmars van de Sunbeam-modellen, een pro- dukt van de Rootes-groep, de Britse dochter van het Ameri kaanse Chrysler-concern. In ons land zijn in de eerste zes maanden van dit jaar 1859 Sunbeams verkocht, tegen 483 in dezelfde perode van vorig jaar. De Rootes-groep is een verza melnaam voor de in vroeger jaren zelfstandig opererende merken als Sunbeam. Hillman, Singer en Humber. De Britten konden niet voorkomen dat de Amerikanen het tenslotte toch voor het zeggen kregen. Overi gens behoeven de Britten zich daarover niet te schamen, want zelfs wijlen president De Gaulle kon niet voorkomen dat Chrysler ook de meerderheid van het aandelenpakket van Simca verwierf. En juist die Simca-dochter is voor de Ame rikaanse gigant een zeer goede belegging, want de Simca-mo- dellen worden momenteel zeer veel gevraagd, ook in ons land. Simca staat op de derde plaats, achter Opel en Ford. Sunbeam heeft om zich een be ter positie op de Europese markt te verwerven de wind wel een beetje mee. In de eer ste plaats door de aansluiting van Engeland bij de EEG, waardoor min of meer stabiele prijzen kunnen worden gehan teerd en in de tweede plaats door de revaluatie van de Duitse Mark. Duitse auto's zijn als gevolg hiervan duurder geworden, de Britse echter (nog) niet. Zo kost de Sun beam 1500 TC. en om deze wa gen gaat het in deze test, nog steeds 9800 gulden. Voor een middenklasse wagen een zeer acceptabele prijs, zeker als men kijkt naar hetgeen deze wagen biedt. De Sunbeam 1500 TC is uitge rust met een 1,5 liter kracht bron die 79 Din-pk ontwikkelt, goed voor een topsnelheid die juist boven de 150 km/uur ligt. En deze "kracht" wordt ont wikkeld door een doodgewone watergekoelde viercilindermo- tor, die dankzij de dubbele carburateurs een zeer vlotte acceleratie heeft. Van 0—100 km/u in 14 seconden. Geen slecht resultaat voor een 900 kg wagen. Met opzet memoreren wij even de "doodgewone" constructie van de motor, want door zijn eenvoud is de kans op storin gen ook geringer. Het benzine verbruik van de 1500 TC is niet hoger dan van een verge lijkbare wagen. Rijdt men constant met plank gas dan dient men vrij fre quent bij een pomp te stoppen. Dan ligt het verbruik zo rond de 1 op 7. Kan men de beheer sing opbrengen zo gemiddeld met een snelheid van 100 km/u te rijden, nogmaals het zal moeite kosten want de 1500 TC wil echt wel vooruit, dan ligt de consumptie van de inmid dels zeer kostbaar geworden superbenzine (noodzakelijk in deze wagen) rond de 1 op 11. Opvallende eigenschappen van de motor zijn de goede trek kracht in de lage toerentallen, waardoor veel schakelen ach terwege kan blijven, en het feit dat de vier in het stadsverkeer gebruikt kan worden. Daarbij komt dan de vrij lichte bestu ring, in de stad erg prettig, maar op de grote weg bij hoge snelheden is dat minder het ge val. Het wegcontact voelt dan iets vaag aan. Via een kort pookje op de mid- denüunnel kan de vierbak wor den bediend. Enig zoeken ver eist het vinden van de achter uit. Via de handbediende cho ke. ook niet op zo'n beste plaats gemonteerd, laat de 1500 zich moeiteloos starten. Het interieur ziet er zeer ver zorgd uit. Vóór twee stoelen met een prettig zittende nylon- stof bekleed. Achterin een rui me bank, waarop twee volwas senen ruimschoots plaats kun nen vinden. De ruimte achter in is niet al te groot als de voorstoelen in de achterste stand worden geplaatst. Het dashboard is van imitatie notenhout. Toen Sunbeam nog Brits was, was dat echt noten hout. Verder een dag- en toe- renteller, opbergvakken in de voorportieren, verstelbare rug leuningen, kindersloten op de achter portieren, sigarenaan steker, en verwarmde achter ruit. Een ongelukkige oplossing heeft men gevonden voor de bediening van de ruiten sproeiers. Dat moet met een soort duwknop gebeuren en dan nog middels een hand- Volkswagen 1600 TL. Zoals te verwachten was na de introduktie van de nieuwe Pas sat heeft Volkswagen de pro- duktie van de 1600-serie (pon ton, fastback en variant) ge staakt. Een en ander blijkt uit het programma van wijzigin gen voor het modeljaar 1974. Het oudste VW-model, de ke ver, blijkt nog steeds verbe terd te kunnen worden. Het moet frustrerend zijn voor de groep van keverklanten telken- jare te ervaren, dat een nieu were kever altijd weer meer biedt. De fabriek niet alleen VW voert overigens deze poli tiek speculeert kennelijk op de nieuwsgierigheid van de vaste klanten, die straks ook de verbeterde versie zullen willen kopen. Hoé lang die politiek volgehou den kan worden, vormt al ja renlang onderwerp van discus sie in de autowereld. Zeker met betrekking tot de VW-ke- ver. van welke wagen al lang VOTrspeld wordt dat hij uit de markt zal worden genomen. Hoewel het aantal verkochte kevers jaarlijks daalt, is dat aantal kennelijk nog groot ge noeg om de produktie te hand- Vokswagen is ondertussen wel zo verstandig de keuzemoge lijkheden van de VW-klanten te vergroten door het op de markt brengen van andere au totypen. In dat licht moet ook de overname van Audi worden gezien. Dit laatste stelde VW in staat dit jaar met de Passat te komen. De Passat is duide lijk afgeleid van de Audi 80. Een bekend verschijnsel in de autoindustrie is ook, dat een bepaald autotype als het ware boven zichzelf uitgroeit. Als voorbeeld noemen we de Opel Rekord. De Rekord van nu biedt heel wat meer en is ook relatief heel wat duur der dan de allereerste Re- ki 's. De bedoeling hiervan is de auto te laten „meegroeien" met het inkomen van de auto bezit.er. iemand d.e zien op een gegeven moment een auto van 7000 gulden kan veroorloven, zal zich wellicht een aantal ja- req later een auto van 9000 gulden kunnen veroorloven. Om deze automobilist niet als klant te verliezen zorgt de fa briek dat de aanvankelijk ge kozen auto er een paar jaar la ter fraaier uitziet, technisch beter is etc., waarmee die auto dan tevens in een duurdere klasse naar de gunst van de au tomobilist dingt. Deze gang van zaken maakt het voor de fabriek op een ge geven moment wel noodzake lijk in de goedkopere klasse een nieuw type te introduce ren. En dan begint het spelle tje weer opnieuw. Dit alles ter inleiding van de vernieuwingen, die VW voor het komende modeljaar in pet to heeft. Van alle kevers '74 zal de ont steking automatisch gecontro leerd kunnen worden via de computerdiagnose. De kevers et 1,3 en 1,6 liter motor krij gen een 50 Amp. wisselstroom dynamo, terwijl door een nieuw (Gillet) uitlaatsysteem het geluidsniveau omlaag is gebracht. De 1303 heeft nu net als de Passat een zelfkorrige- rende stuurinrichting, waar door bij verhoogde remkracht of rolweerstand het wiel niet meer wegdraait van de rijrich ting, maar naar binnen draait. Als extra is nu op de 103 ook een koplampwassysteem te krijgen. De Karmann Ghia modellen krijgen een 40 Amp wissel stroomdynamo, nieuwe velden en spoorverbreding, een nieuw stuurwiel en een Girling-schijf- remsysteem met vergrote remblokken. Deze maand begint de produk tie van een vierdeurs Passat. De motorinhoud van de 412 li mousine- en varianttypen wordt vergroot van 1,7 tot 1,8 liter. Ook de 412 kreeg een Gil let uitlaatsysteem en een venti lator met groter vermogen. Verder nieuwe velgen, grotere spoorbreedte en automatische ontstekingstijdstipindikatie. De K70 S/LS heeft nu een 1.8 liter motor, die meer pres teert. Verder een ander veilig- heidsstuur en verbeterde rem- 'nstallatie. pomp. Op een dergelijke wa gen behoort gewwoon een elek trische ruitensproeier. Voor de rest geen kwaad woord over het interieur. De 1500 TC heeft vier portie ren. Er is ook een tweedeurs versie, voorlopig echter nog niet in Nederland. Rest nog te vermelden dat de 1500 TC een kofferruimte heeft van 538 li ter. De vering van de 1500 TC be viel ons goed. Niet te hard en niet te week. De remmen, voor schijven en achter trommels, voldoen goed. De bekrachti ging die uitstekend doseerbaar is. vereist een geringe pedaal- druk. Er is geen gescheiden systeem. Conclusie: de 1500 TC is een voor vele doeleinde te gebrui ken auto zowel zakelijk als pri vé. Relateert men prijs aan uit rusting en prestaties dan komt er een zeer acceptabele middenklasse te voorschijn. Kortom wil men eens iets an ders dan een Duitse wagen, dan dient men deze Amerikaan se Brit zeker aan een nader on derzoek te onderwerpen. De kennismaking zal, als men ten minste van sportief rijden houdt, niet tegenvallen. Variabele werktijden verminderen drukte in spitsuur niet Spreiding van werktijden biedt weinig soulaas voor wat be treft de bestrijding van de ver keersdrukte. Dit is de conclu sie uit een onderzoek naar de invloed van variabele werktij den op de verkeersdrukte in het Rijnmondgebied. Gebleken is dat werknemers, die zelf het tijdstip van begin en eind van zijn werktijd kun nen bepalen, zich minder tij dens de spits in het spitsuur van huis naar werk of anders om te verplaatsen. Die vermin derde noodzaak om tijdens de drukste periode te reizen deed ïchter het gebruik van de per- toenemen. Hiervan was weer het gevolg, dat de spitsperiode werd ver lengd, waardoor de bereik baarheid van een gebied voor ander dan woon-werk-verkeer afnam. Uit een onderzoek bleek ook, dat hetopenbaar vervoer meer voordeel had van de vermin derde drukte tijdens de grootste piek, dan het particuliere ver voer. Een conclusie was ook dat in voering van variabele werktij den de arbeidsvreugde ver hoogde. Maar die heeft niets met verkeersdrukte te maken. Of het zou moeten zijn. dat de verhoogde arbeidsvreugde een gunstige invloed op het verkeersgedrag had. Dit laat ste werd echter niet onder- tocht. HET AARDIGE VAN DE WETENSCHAP De ster van Barnard, een rode en beweeglijke dwergster in het sterrenbeeld Slangendrager, is sedert zijn ontdekking in 1916 tot nu toe een object van intensieve onderzoekingen geweest. Men meent namelijk te mogen aannemen dat de ster van Barnard een of meer planeten heeft. De astronomen Van de Kamp en Black hebben de ster zorg vuldig onderzocht. Van de Kaimp was aanvankelijk van me ning dat de typische bewegingen van de ster veroorzaakt werden door een Jupiterachtig hemellichaam dat in een ex centrische baan om de ster wentelt. Later vermoedde hij dat de door hem vergaarde gegevens best van toepassing zouden kunnen zijn op het bestaan van twee planeten met omwentelingstijden van 26 en 12 jaar. Black is zekerder van zijn zaak. Hij is er van overtuigd dat de waarnemingen dui den op twee planeten van de grootte van Jupiter met de door Van de Kamp genoemde omlooptijden. DOORNROOSJE Ook de Salamanders hebben hun Doornroosje, de schone slaapster die na honderd jaar door een prins moest worden wakker gekust. Alleen, de prins was in het geval van de sa lamander, een mijnwerker die het betrokken dier, een Hyno- bius Keyserlingii in een ijsklomp in de bevroren bodem van Siberië op een diepte van tien meter vond. Volgens de biolo gen was de Salamander ongeveer 100 jaar ingevroren ge weest. Na een heel voorzichtige ontdooiing ontwaakte het dier uit zijn winterslaap en keerde tot het salamanderleven terug. Het was al bekend dat deze salamanders een winter slaap konden hebben van tien tot vijftien jaar, maar het is voor het eerst dat er een honderd jaar zijn gemak van nam. nO-ZACHT Al zo'n vijftien jaar is het bekend dat er verband kan wor den gelegd tussen hartaanvallene n het gebruik van zoge naamd zacht water (water zonder silicaten). Margaret In Duitsland is een nieuwe globe op de markt gebracht die het ontstaan van dag en nacht, de jaargetijden, zonsop- en ondergang alsmede de poolnacht aangeeft. Bovendien toont een kleine, zich bewegende cirkel, nog telkens het gebied, waarboven de zon op een bepaald moment loodrecht staat. Crawford en medewerkers var. het Londense instituut voor hygiëne en tropische geneeskunde hebben nagegaan in hoe verre en in welke mate zacht water voorbeschikt. Zij onder zochten de cholesterolgehalten, hartslag en bloeddruk van 244 mannen van middelbare leeftijd, die in zes gebieden met zacht water woonden en hetzelfde bij 245 mannen die in ge bieden met hard water hun woonstee hadden. De mensen uit de gebieden met hard water hadden in het algemeen een gro ter cholesterolgehalte, snellere hartslagen en hogere bloed druk dan die uit de hard watergebieden. Merkwaardig was vrder dat niet-rokers uit de gebieden met zacht water hoge re cholesterolspiegels en hogere bloeddruk hadden dan rokers uit dezelfde regio. De werel eiduoz in de toekomst weddnhzego VETZUREN De wereldgczondheid zou In de toekomst wel eens evenzeer kunnen worden bedreigd door een tekort aan onverzadigde vetzuren als door een gebrek aan proteïnen. Onverzadigde vetzuren - in de natuur aanwezig in plantaardige oliën - zijn een essentiëel bestanddeel van celmembranen. Het is moge lijk dat olifanten al aan dit gebrek lijden. Moeilijkheden met olifanten, zoals teruggang in geboorten, het onverklaarbr omverhalen van bomen in de Afrikaanse nationale parken, schijnen met dit tekort verband te houden. De olifanten bij Murchison Falls krijgen volgens onderzoeken slechts 5% van hun kalorieën uit vetzuren waarvan dan weer slechts 5 10°3 bestaat u t onverzadigde vetzuren (looizuren). In Mur chison Falls en in Tsavo en Serengeti, zijn de olifanten door de schaarste aan bomen noodgedwongen overgestapt op het eten van g de kont-tie van l'.oizuren in gras is vp l.'.g.-r d- n n irt hr.irt -n bast van terminal ia bomen (M'trF. !M vn d- lven in Tsavo. D- aanval len die de ciifonten op deze bomen nu plegen kunnen dus mogcl j'. word ver'.'aard uit dit gebrek aan linolzuren. Als dit zo is, is dit v.ccr een illustratie van het feit dat voeding niet zonder meer kan worden herleid tot prot-men, kalorieën, mineralen en vitaminen. Degenen die voorspellen dat het menselijk ras door een tekort aan vetzuren in moeilijkheden zou komen, konden wel eens gelijk hebben.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 6