900 KILO HASJ LAG IN HUIS VAN KLM-VLIEGER Officiële hetze tegen Sacharov breidt zich uit Over Katten Hogere olieprijzen in Libië en Venezuela I Vrijdag kort geding tegen Outspanactie Vader en zoontje levend verbrand Chauffeurs worden meestal onderbetaald Aanslagen in Chili ir EEN VERTEDEREND BOEK Onlusten in Kartoem DINSDAG 4 SEPTEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 De buien van de laatste dagen mogen voor het gewas welkom zijn geweest, de hippies in het Amsterdamse Vondelpark wa- er minder gelukkig mee. Ze wa- ren gedwongen hun rustplaatsen te verlaten en een beetje be- schutting te zoeken onder het viaduct in het park, een voor T hun doen weinig aantrekkelijke plaats. f" DEN HAAG Het kort geding dat de winkel combinatie A en O heeft aangespannen tegen de Boycot Outspan Actie zal vrij dagmiddag disnen voor de Rot- terdamse rechtbank. A en O vraagt een verbod tot ac ties in en rond haar winkels, omdat die „noodzakelijkerwijze moeten leiden tot rellen en op stoppingen". Tevens vreest men voor de veiligheid van detaillis ten, personeel en Wanten. A en O vraagt 100.000 gulden dwang som voor iedere overtreding. AMSTERDAM De Am sterdamse recherche heeft in het politierapport van afgelopen zaterdag opzette lijk het ware beroep van een verdachte, die gearres teerd was in verband met de vondst van 900 kilo has jiesj, verzwegen. Niet de 42-jarige employé J. G. wordt momenteel verhoord op het hoofdbureau, maar een gezagvoerder, werk zaam bij de KLM. De betrokken gezagvoerder is hoofdhuurder van een pand aan de Leliegracht in de hoofdstad, waar vorige week vrijdagavond bij toeval een tweetal re chercheurs beslag legden op een partij van 900 kilo hasjiesj, die verpakt in 45 dozen in het sous- terrain aren opgeslagen. De politie had twee jongens aan gehouden, die het pand ge kraakt hadden. Zij beweerden niets van de hasj te weten, maar opdracht te hebben van een onbekende om een aantal dozen klaar te zetten die zouden worden afgehaald. Ze kregen daarvoor 100 gulden. Die onbe kende man is de sleutelfiguur in deze affaire. Hij kan zeggen wat de rol van de gezagvoerder is. Zijn identiteit is bekend, maar de politie weet niet waar hij zich ophoudt. Een woordvoerder van de politie verklaarde gisteravond, dat het beroep van de verdachte om hu manitaire redenen was veran derd. „De man smeekte ons in het rapport geen toespelingen op zijn ware beroep te maken, omdat daardoor een smet op de KLM zou kunnen worden gewor pen. We hebben de redelijkk- heid van dat verzoek ingezien". Drama Raamsdonk RA \MSDONKVEER Sectie heeft uitgewezen, dat van de drie doden bij de raadselachtige autobrand bij Raamsdonkveer, zondagmiddag, de 30-jarige A.J.K. uit Rotterdam en diens driejarig zoontje levend zijn \erbrand. K. heeft volgens de politie eerst zijn schoonvader, de 53-jarige J.W..B uit Tilburg, met een flobertgeweer door het hoofd geschoten. Men heeft nog niet kunnen vast stellen, waar K. zijn schoonva der heeft doodgeschoten en of hij zittend in de auto deze in brand gestoken heeft of eerst gesticht heeft en daarna in de wagen is gaan zitten. In de jas zak van K. zijn de resten van patronen voor de buks gevonden die in de vlammen ontploft zijn. De landbouwer die de branden de auto ontdekte heeft geen schoten gehoord. Volgens de po litie zijn er aanwijzingen dat K. geestelijk met zichzelf overhoop lab. KVP, AR en CHU: Samenwerking bij verkiezing gemeente raden (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De voorzitters van KVP, ARP en CHU en de voor zitter van het bestuursorgaan christen-democratisch appèl, prof. Sfceenkmap, hebben aan de plaatselijke afdeling van de drie partijen een brief geschreven over de christen-democratische samenwerking. Zij vragen de afdelingen bij de voorbereiding van de gemeente raadsverkiezingen rekening te houden met de uitspraken van de partijraden over de wenselij ke samenwerking tussen de drie partijen. Gevraagd wordt de sa menwerking „te verbreden of te verdiepen of nog tot stand te brengen". Ook al hoort men niet tot dezelfde politieke combi natie, dan zou men de program ma's op elkaar kunnen afstem- UTRECHT De overgrote meer derheid van de Nederlandse be roepschauffeurs wordt zwaar onderbetaald. Ongeveer 80 pro cent van hen krijgt 30 tot 90 gulden per week te weinig. Dit hebben de vervefersbgnden van NVV, NKV en CNV geconclu deerd na een twee-daagse actie vorige week in een wegrestau rant bij Den Bosch waarbij zij contacten hebben gelegd met 1500 chauffeurs. Doel van de actie was de chauf feurs de gelegenheid te geven om de vakbondsbestuurders hun problemen voor te leggen. De bonden hadden deze methode gekozen omdat maar een kwart van de mensen in het beroeps- goederenvervoer is georgani seerd. Volgens de bonden bleek dat werkgevers niet alleen te weinig betalen maar dat de lonen vaak verkeerd zijn samengesteld. Op vallend weinig chauffeurs ble ken de c.a.o. goed te kennen. Een ander knelpunt was het rij tijdenbesluit dat hen verplicht het aantal uren dat zij rijden te noteren. De meeste chauffeurs vinden dat dit besluit hen tussen twee vuren plaatst: de werkge vers en de controleurs. SANTIAGO (AFP) - In de tuin van de Chileense minister van economische zaken, Gonzalo Martner, is gisteren een zware lading explosieven tot ontplof fing gebracht. Hoewel er veel schade aan de wo ning werd aangericht, bleef de minister met zijn gezin onge- i deerd. Volgens de politie was de aanslag het werk van een ui terst rechts commando dat met een auto wist te ontkomen. Op 20 km ten noordwesten van Rancagua werd een lading dy namiet tot ontploffing gebracht bij een leiding voor vloeibaar gas van de ENAP. de Chileense naticr.ale oliemaatschappij. Ook deze explosie wordt toegeschre- van aan rechtse extremisten. Een spoorbaan die langs de gasleiding loopt, werd over 60 meter vernield, waardoor o.a. een trein met tweeduizend ton graan voor de hoofdstad Santia go niet verder kon. In Santiago loopt de broodvoorziening ge vaar. Als gevolg van de reeds 39 dagen durende staking van de vrachtautochauffeurs raken de graanvoorraden in de hoofd stad uitgeput. DEN HAAG Hoeveel mooie, aardige en boelen de kattenverhalen zouden er al op papier staan? Menig schrijverstalent, gebiologeerd door die on doorgrondelijk starende viervoeters, heeft ge tracht dit aardse wezen te peilen. Getracht, want iedere kattenbezitter zal Godfried Bomans nazeg gen, waar hij in „Oude en nieuwe buitelingen" schreef: „Niemand echter kan zeggen, dat hij tot het innerlijk van een kat is doorgedrongen. Het zijn zwijgzame, trotse, superbe dieren, ongenaak baar en van kop tot staart vervuld van een su preme minachting voor wat wat wij mensen, den ken en doen". Bomans ontboezemingen over het wonder dat „kat" heet, is een van de vele verhalen, die Cla ra Lennart en Dolf Verroen hebben gebundeld, en in een fraaie uitvoering bij uitgeverij Ankh Her mes te Deventer het licht hebben doen zien. Het boek kreeg de titel mee „Over katten", en werd vanmiddag in Den Haag in tegenwoordigheid van vele schrijvers ten doop gehouden. „Over katten" is zowel voor katten- als voor li teratuurliefhebbers interessant, want de kat, de speciale huisvriend van beroemde schrijvers, wordt er in vele facetten belicht. Het is een kostelijk boek geworden, even boeiend, vertederend en verrukkelijk als de kat zelf; vol kattekwaad ook. Ook met goede raadgevingen, van onder andere Clara Lennaart: „Bedenk u goed voor u een kat in huis neemt, want een kat is een persoonlijkheid, en zeer markante persoon lijkheid zelfs, die met de uwe moet harmoniëren, opdat een prettig en vreedzaam samenleven mo gelijk zijn. Om te beginnen moet u het denkbeeld uit uw hoofd zetten, dat die kat ooit uw bezit zou kunnen zijn, dat ze u als meerdere zal erkennen en doen wat u zegt. Al hebt u haar duizend maal gekocht en betaald, al geeft u haar voedsel en onderdak, die kat is niet van u, maar van zich zelf. De kat is een vrij wezen, en alleen op de ba sis van wederzijdse onafhankelijkheid kunt u vriendschap met haar sluiten. Bemint u de kat op de ware wijze, dan is rij een verrukkelijke huis genoot, prachtig om naar te kijken, geheimzinnig, boeiend en wild. en op momenten dat het haar past aanhankelijk en teder". Geen mooie fantasieverhaaltjes in „Over katten", maar beleefde werkelijkheid. Welke kateigenaar kent bijvoorbeeld zelf niet het tafreeltje dat Car- miggelt zo aardig beschrijft: „De meest verove rende eigenschap van mijn twee jonge katten is. dat zij de hele dag letterlijk alles voor de lol doen. Als het bijten in moeders staart begint te vervelen, komen rij met brave gezichten mijn ka mer binnen, en denken: nou gaan we fijn die man weer eens jennen. Ze trippelen op satijnen voetjes naderbij, geven een kopje tegen mijn benen, en werpen dun bij verrassing de prullemand om, teneinde het daar voor in aanmerking komende afval met de behen digheid van ervaren hockeyspelers door het ver trek te slingeren. In de kast achter de boeken kruipen, en op een mooi, stil ogenblik de verza melde werken van Bredero ruggeling de kamer instoten, is ook wel een mooi spelletje, maar er gaat niets boven een walsje op de theetafel, want: the children of minor class, do leve the sound of breaking glass". En wie kan Couperus tegenspreken, als hij over- zichzelf en zijn kat Imperia schrijft: „Als ik mij verveel, wat ik veel doe, kan zij naar mij kijken en schijnt te zeggen: hoe is het mogelijk? verveel je je weer? maar kijk om je heen: alles is vol belang". De mens kan er wat van leren. En om tenslotte een sprookje de wereld uit te helpen, tot besluit dan een opmerkelijke onthulling van Gerrit Kouwenaar: „Dat katten muizen zou den vangen is een sprookje. Misschien dat ze daar in de hongerwinter wel eens noodgedwongen toe over zijn gegaan, maar per slot schildert men de mens naar aanleiding van die periode ook niet af als een typisohe suikerbieteneter. Ziet men al eens een kat met een muis jongleren, dan kan men ervan overtuigd zijn, dat de kat in kwestie bijziende is en in de mening verkeert een kluwen wol of een leuk herfstblad in de poten te heb ben". Dat mensen ze nog steeds in het donker knijpen, is géén sprookje, en dat zal de katten trouwens een zorg zijn. De ruimte ontbreekt om ail die ver halen in „Over Katten" te noemen. Ze zijn o.a. van T. S. Eliot, Ina Boudler Bakker. Bcrtus Aaf- jes, P. C. Hooft, Annie M. G. Schmidt, Henrietta van Eyk, Anna Blaman. Hans Andreus, Simoo Vestdijk en Simon Vinkenoog. Men moet ze zelf lezen om te beleven wat zij beleefd hebben. 1 MOSKOU (AP-ANP) Aan de van officiële zijde geïnspireerde hetze tegen de activiteiten van de Russische natuurkundige An- drej Sacharov, „vader van de Russische atoombom" en een „tegenligger" die het niet eens is met het regime in zijn land, wordt thans ook deelgenomen door mensen als componisten, mijnwerkers en arbeiders in de metaalindustrie. In de Pravda van gisteren ver scheen een aantal brieven waar in lezers van leer trokken tegen de geleerde en diens kritiek. In een ervan, die getekend was door tien mensen onder wie de componisten Dmitri Sjostako- witsj en Aram Chatsjatoerian, stond, dat de schrijvers „ge schokt waren door de aktivi'.ei- ten van Sacharov die onverenig baar waren met de verheven naam van de Sovjet burger en de Sovjet geleerde"; De thans in Engeland verblijven de Russische geleerde dr. Zho- res Medvedev is tegen een boy cot door psychiaters van een in oktober in Rusland te houden conferentie over schizofrenie. „Ik noop echter dat tussen de of ficiële onmoetingen en diners, dg ontvangsten en de parties, de uitstapjes en de plechtigheden door, sommige westerse weten schapsmensen hun Sovjetcolle ga's een aantal vragen zullen stellen over het misbruik van de psychiatrie in de USSR om opponenten van het systeem de mond te snoeren". Dr. Medvedev werd zelf in 1970 psychiatrisch „onderzocht" en kan r.:et terug naar de Sovjet Unie omdat hem in Londen op de Russische ambassade zijn paspoort is ontnomen en hij zijn Sovjet-burgerrechten kwijt is. CAIRO (Reuter) - In de Soedane- se hoofdstad Kartoem zijn giste- ren tijdens felle botsingen tus- sen voor- en tegenstanders van de regering tanks in de straten verschenen. lm geheel Soedan zijn de scholen voor onbepaalde tijd gesloten, nadat leerlingen hadden deelge nomen aan betogingen tegen het huidige bewind. Tot dusver zijn ten student en een potitieman om het leven gekomen.Vorige week hadden ongeregeldheden aan de universiteit van Kar toem al geleid tot sluiting van j deze onderwijsinstelling. i de mijnopruimingsdienst laat zien hoe de ontsteking was geplaatst. BEIROET (ANP) Libië is van plan de prijzen van zijn olie na genoeg te verdubbelen nu het een meerderheidsbelang heeft gekregen in alle buitenlandse oliemaatschappijen die op zijn grondgebied werkzaam zijn, zo meldt het Libanese blad Al-An- Het schrijft uit Tripoli te hebben vernomen dat premier Jalloed van Libië heeft gezegd dat de gemiddelde prijs zes dollar per vat wordt. Hij zou ook hebben gezegd dat de Libische regering in haar verkoopcontracten een bepaling opgenomen wil zien dat de prijzen ten minste om de drie maanden moeten worden herzien. Dat moet dan gebeuren aan de hand van wisselkoers- veranderingen en met inachtne ming van de wet van vraag en aanbod. De uitvoer zal niet be perkt worden. Venezuela heeft de prijzen voor exportolie, waarover de olie maatschappijen belasting moe ten betalen, verhoogd. Dit is gisteren van de zijde van de Ve nezolaanse regering vernomen. De belastbare prijs is met 28,8 dollarcent verhoogd tot gemid deld 4,44 dollar per barrel. De producerende maatschappijen kunnen de olie vervolgens uit voeren tegen zelf te bepalen prijzen. De Venezolaanse belas tinginkomsten uit olie zullen als gevolg van de jongste maatre gel met ongeveer 30 miljoen dollar op jaarbasis toenemen. LUCHTBOTSING BOVEN TSJECHO- SLOWAKIJE WENEN (AP) - Een Oostenrijks gemotoriseerd zweefvliegtuig is boven Tsjechoslowaaks grondge bied in botsing gekomen met een Tsjechoslowaaks militair vliegtuig dat getracht had het toestel te onderscheppen. Het Oostenrijkse zweefvliegtuig stortte hierbij neer en de twee bemanningsleden kwamen om het leven. Het Tsjechoslo waakse persagent schap c.t.k. heeft gisteren mee gedeeld dat het tsjechoslowaak- se ministerie van buitenlandse zaken een protest hoeft inge< olend bij het Oostenrijkse ge zantschap is Praag tegen wat genoemd werd "een schending van het Tsjechoslowaakse lucht ruim". Het persagentschap voegde hier aan toe dat het Oos tenrijkse toestel tot diep ia Tsjechoslowakije was binnen gedrongen. Het Tsjechisch! vliegtuig maakte een noodlaa ding.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9