Koningin nam militair huldeblijk in ontvangst Vijftien TUC- afdelingen uitgestoten Rijn en Rijnmond nummer één in nota milieubeleid Vier militairen vielen flauw Labor partij achter Da jan Plan voor meer bezette gebieden Israël goedgekeurd Fransen terug van vakantie: 204 doden Isolement helpt Oranjes gewone mensen te zijn LEIDSE COURANT PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) Zonder te kunilon aangeven wanneer pre cies een nota milieubeleid zal verschijnen staat voor minister Vorrink wel vast dat Rijn en Rijnmcnd de twee prioriteiten van dit ogenblik zijn. De minis ter van volksgezindheid en mi lieuhygiëne hoopt Rijnmond voor 1 januari van het volgend jaar In „fase 1" te bringen van het op komst zijnde sanerings plan, dat d» saneringscommis sie nog moet passeren. Zij deelde dit gistermiddag mee in de openbare commissieverga dering die de kamer aan de mi lieuproblematiek wijdde. Ter dis cussie stond de onder het kabi net-Biesheuvel tot stand ge brachte nota milieuhygiëne, een stuk dat door de meeste fracties van een voldoende werd voor- Maar toch werd vanwege het ontbreken van prioriteiten ook vrij algemeen aangedron gen op een beleidsnota van mi nister Vorrink, met zowel visies op korte als op lange termijn. Minister Vorrink kon niet verder gaan dan de toezegging dat een deel van een algemene visie in de komende begroting te vinden zal zijn. De beleidsnota komt daarna, zo hulde zij zich in het vage. In bet debat met de Kamer had zij, naar haar zeggen, de on voorstelbare moeilijkheid ge mist van deze problematiek, „waarvan ik het gevoel heb dat niemand pucies weet wat te doen". Huisartsen mogen tarief verhogen DEN HAAG (ANP) Huisartsen hebban toestemming gekregen v*naf 1 september jongstleden voar consulten on visites aan particuliere patiënten ten hoog- vijftig cant meer te bereke non. Het toelaatbare tarief is hiermoe in het algemeen geko men op 13,75 voor eejn consult «n 20,50 voar een visite. Spijsolie in Pakistan op de bon KARATSJI (UPI) - De regering van Pakistan heeft gisteren de spijsolie gerantsoeneerd. Vol gens Westerse diplomaten in het land zouden andere levensmid delen binnenkort kunnen volgen door de overstromingen die een groot deel van de oogst hebben vernield. Met name zou voedselrantsoene ring worden ingesteld in de pro vincie Poenjaab, waar acht mil joen mensen van de overstro mingen te iijden hebben gehad en waar volgens de provinciale premier ruim 1 miljoen ton graan verloren is gegaan. Zon dag al had de Pakistaanse rege ring de naasting van 's lands 26 spijsoliefabrieken bekendge maakt. BLACKPOOL (UPI/DPA) 't Brit se verbond van vakverenigingen TUC heeft gisteren vijftien aan gesloten vakverenigingen met een ledental van 300.000 werkne mers uit de TUC gestoten we gens medewerking met de rege ring bij de toepassing van de an ti-stakingswetgeving. Deze uitstoting is geschied op de openingsdag van de jaarlijkse vergadering van de TUC, die thans dn Blackpool wordt gehou den. Met dit pijnlijke besluit heeft het 'Britse verbond van vakverenigingen in zijn geschie denis van meer dan een eeuw een unieke beslissing genomen. Door de „amputatie" is het le dental van de TUC, dat meer dan 10 miljoen was, tot onder dit getal gezakt. Tot de uitgestoten vakverenigin gen behoren een toneelspelers- bond, een schrijversorganisatie, een bond van bakkers en de vereniging van Britse verkeers vliegers. Al de .rebellerende vakvereni gingen hadden het advies van de TUC, zich niet te laten in schrijven als vakverenigingen op grond van het vorig jaar door het Britse parlement goed gekeurde wetsontwerp op de in dustriële verhoudingen in de wind geslagen. Door deze wet had de Britse regering de macht gekregen op te treden tegen wilde stakingen. De aftredende secretaris-generaal van de TUC, Vic Feathers, heeft overigens verklaard, dat elke uitgestoten vakvereniging opnieuwe om aansluiting bij de TUC kan verzoeken, indien zij. zich laat schrappen uit hei, rijksregister voor vakverenigin gen. Kostbare slordigheid AMSTERDAM (ANP) Drie Perzen, die met hun echtgeno ten een vakantietrip door Euro pa maken, hebben bij de Am sterdamse politie aangifte ge daan van het verlies van een damestasje met kostbare in houd. Volgens het verhaal van de Perzen had één van de da mes Ihaar tasje in een waren huis in de hoofdstad onbeheerd laten staan. Toen zij een kwar tier later het verlies bemerkte, was het tasje verdwenen. De in houd bestond onder meer uit travelerscheques ter waarde van 1500 dollar, 3500 Duitse marken en 440 dollar in bankbil jetten. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Aan de vooravond van haar zilveren jubileum heeft koningin Juliana gistermiddag voor Huis ten Bosch het' „om- stredan" huldeblijk van de krijgsmacht In ontvangst geno men. De koningin inspecteerde met prins Bernhard de kleine afvaardiging van alle geledin gen uit de krijgsmacht, een ce remonie die drie kwartier duur. de en slechts hooguit duizend toeschouwers trok. Rond het grote plein voor het pa leis stond een kleurige hoeveel heid van mil taire deputaties: de koninklijke militaire kapel, het tamboerkorps garde grena diers, een vaandelwacht met 23 vaandels van verschillende krijgsmachtonderdelen, een ere- compagnie van marine, lucht macht en landmacht, en deputa ties uit de krijgsmacht. 1D48 zijn geboren, een erehaag van officieren die bij de inhul diging in 1948 als cadet de per gola droegen, militaire attachés, militaire raden, 18 groeperingen van burgers met binding met de krijgsmacht, 33 groeperingen van oud-strijders en 24 groepe ringen van dienende en reser ve-militairen, variërend van stu dentenweerbaarheid tot WDM. Koningin en prins inspecteerden, gevolgd door minister Vrede- ling, de staatssecretarissen Mommersteeg en Stemerdink en de chefs van staven, de mili taire detachementen en spraken informeel met alle afvaardigin gen. Uit het publiek klonk af en toe schuchter: „Leve de Konin gin". Intussen viel een viertal militairen waarvan drie met „beremutsen" flauw, en werden snel door marechaussees gevoerd om weer bij te komen, Minister Vredeling gaf na afloop te kennen, dat dit precies het krijgsmachteerbetoon was weest, dat het kabinet zich ge wenst had. liever dan een grote parade met tanks en overvlie gende straaljagers. Vier mensen kwamen gistermiddag in het Gelderse Vaassen om het leven toen hun auto bedolven werd onder betonplaten die van een passerende vrachtwagen vielen. De auto van de uit Amsterdam afkom stige vakantiegangers werd geheel verpletterd. Ook een andere auto werd aan de voorzijde zwaar be schadigd, maar de bestuurder liep geen letsel op. Ontploffing in kaasfabriek WOLHUSEN (AP) - Bij een ont ploffing in een kleine kaasfa briek in hel Zwitserse Wolhusen zijn zondag 37 mannen gewond, van wie tien ernstig. Allen waren leden van twee Duit se zangverenigingen. Het bezoek was door de jodelclub uit Wol husen geregeld. O PARIJS (AFP) Van woensdag 29 augustus middernacht tot zondag 2 september midder nacht de periode waarin de stroom vakantiegangers in Frankrijk naar huis terugkeert zijn er bij 3.926 verkeerson gelukken 204 mensen cm hel le ven gekomen en 5.573 gewond geraakt. Het vorig jaar vielen er in dezelfde periode bij 3.639 verkeersongelukken 169 doden en 5.013 gewonden. TEL AVIV (AP) De Labor Party van de zittende Israëli sche premier, mevrouw Gol- da Meir, heeft gisteren haar goedkeuring gehecht aan een plan van minister van defensie Mosje Dajan tot het vestigen van meer Israëlische nederzettin gen annex industrie in de bezet te Arabische gebieden. Volgens de voorzieningen vnn het plan zouden publiekrechtelijke joodse organisaties vergunning krijgen tot het aankopen van grond. Het plan mikt voor een deel op verhogingen van de levensstan daard van de autochtone Arabi sche bevolking, maar bij uitvoe ring ervan zou Israël zijn greep op de in 1967 veroverde gebie den aanzienlijk verstevigen. In totaal heeft Israël ongeveer 415.000 km2 oorspronkelijk Ara bisch gebied in zijn macht. In antwoord op protesten als zou het plan de mogelijkheden vuor vrede met de Arabische volke ren tot nul reduceren antwoord de mevrouw Meir haar partij: „Wij zullen alle mogelijkheden open hoqden, plan of geen plan. En trouwens, waar zijn die mo gelijkheden voor vrede dan wel?" Het plan is opgesteld door Dajan, die had gedreigd af te treden als de regering geen actiever rol zou gaan spelen in de bezet te gebieden. De partij aanvaard de uiteindelijk een compromis versie van Dajan's plan, inge diend door mevrouw Meir's top adviseur minister van staat Is raël Galili. Benoeming Kamerleden DEN HAAG (ANP) Mevrouw drs. N.J. Ginjaar-Maas (42) te Rijswijk (ZH) en H.H. Drenth (57) te Den Haag zijn benoemd tot lid van de Tweede Kamer. Zij volgen respectievelijk op mr. J.G. Rietkerk (WD) en mr. Th. J. A. M. van Lier (PvdA),. Mevrouw Ginjaar is lerares scheikunde, de heer Drenth rijksambtenaar. „Koningin Juliana" nieuwe tulp HILLEGOM (ANP) D« Nederlandse bloembollen- ondernemers zullen konin gin Juliana ter gelegen heid van haar zilveren re geringsjubileum een nieu we, naar haar genoemde tulp aanbieden. Het is een oranjekleurige bloem, dio gekweekt is uit de soorten „Dillenburg" en „Orange Wonder". De nieuwe tulp, die mot toestemming van hare majesteit do naam „Ko ningin Juliana" zal dra gen, wordt de vorstin aangeboden door de raad van Nederlandse bloem bollenondernemers. De tulp zal tijdens de natio nale manifestatie mor gen ln de RAI te Amster dam, worden geïntrodu ceerd. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Om ze gewo ne mensen te kunnen laten zijn, moeten ze beschermd worden." Dat is volgens de Rijksvoorlichtingsdienst de re den dat niet iedereen zo maar een praatje met de koningin kan aanknopen en dat er ko ninklijke treinen, koninklijke loges, koninklijke wachtka mers, koninklijke vliegtuigen, een koninklijk station en ko ninklijke toiletten zijn. De leden van het Huis van Oranje nemen deze koninklijke i privileges ze!' niet zo erg se- rieus. Toen Koningin Juliana j bij gelegenhe d van de opening i van het nieuwe provinciehuis j in Zwolle naar het toilet moest, gebruikte zij niet een speciaal voor haar gereser veerd „Koninklijk toilet" maar het dichtstbijzijnde. De koninklijke wachtkamer van het Haagse Staatsspoor is verdwenen en het meubilair en de rest van het interieur prij ken nu in het Haags gemeente museum. In het nieuwe station komt geen koninklijke wacht kamer. maar wel een zoge naamde VIP-room, zoals die ook op Schiphol in gebruik is, voor belangrijke gasten. Hoewel er nog wel een konink lijke trein is, is er geen ko ninklijk station meer. Het is er wel geweest, in 't Loo. Het werd in de jaren 1886*87 ge bouwd door de Apeldoornse aannemer Wegerif en het is enkele jaren geleden in ver band met de bouw van een nieuwe marechaussee-kazerne, „geslecht". Sedert de koninklijke familie in 1920 het autotijdperk instap te door de aankoop van Spij ker-automobielen (dezelfde fir ma maakte ook de carrosserie van de gouden koets), werd al lengs minder gebruik van de trein gemaakt. Fn anno 1973 wordt voornamelijk per vlieg tuig gereisd. Zorgenkind van de RVD: het protocol, eeuwigdurend twist- punt tussen Rijksvoorlichtings dienst en pers en misschien ook tussen RVD en koninkl jk huis. Vroeger was er een ellen lange lijst protocolaire voor schriften. die bepalend w.-s voor de contacten tussen volk en koningshuis. Er is al veel I veranderd. Koninklijke rijtui- j gen stopten vroeger bijvoor beeld niet. Ook niet voor een rood stoplicht. Het is bekend dat koningin Ju liana een ontzettende hekel heeft aan escorterende motor rijders voor zich. Zij stelt dat machtsvertoon niet op prijs. Ten behoeve van de koninklij ke familie zijn in verschillende kerken koninklijke banken ge plaatst. De Willemskerk in Den Haag heeft behalve zo'n bank ook nog een koninklijke ingang. F.en zuil in de Scheve- ningse bosjes herinnert aan het koninklijk jachtrccht. In de Haagse schouwburg is een ko- I ninklijke loge, die nog zeer re gelmatig gebruikt wordt. Dan is er de koningssloep, een 155 jaar oud galei-achtig schip (gebouwd in 1818). Zij deed voor het laatst dienst tijdens het zilveren huwelijksfeest van prins Bernhard en koningin Ju liana in 1962 op de Amstel te Amsterdam. De sloep was toen middelpunt van een complete protocollaire chaos. Voor het eerst in zijn lange leven moest het vaartuig zich het strijken van de trotse mast laren wel gevallen. omdat de Ceintuur- baanbrug over de Amstel niet op tijd open ging. Het proto col eist namelijk dat de ma noeuvre „strijken" niet mag worden uitgevoerd zolang een der vorstelijke personen zich aan boord bevindt. De bewuste brug werd samen met enkele andere Amstelbruggen door dezelfde brugwachtersploeg be diend en die kon door de enor me drukte op straat niet snel genoeg van de ene naar de an dere brug komen. Men heeft indertijd zelfs een ogenblik ge dacht dat het een „anarchisti sche" actie was, maar dat is nooit helemaal tot op de bo dem uitgezocht. Vaartechnisch is de konings sloep trouwens een onding. De Marinevoorlichtingsdienst schrijft tenminste in een voor lichtingsblad over de sloep dat „menig marine-officier die de eer genoot de koningssloep te sturen de nodige verzuchtingen heeft geslaakt, toen het varen achter de rug was." Het is vol gens de MVD een snel schip, dat door de opbouw en grote vlaggen (standaard en een vlag van 4,5 kleed) echter veel wind vangt, hetgeen het varen met het schip ook al niet een voudig maakt. Het koninklijk huis beschikt over een konink lijke Daf, over koninklijke jachten als de Piet Hein en de Groene Draeck. Vooral de Groene Draeck komt regelma tig in het nieuws. Het Nederlandse volk heeft voor deze zaken maar matige belangstelling. Bij excursies van scholen en huisvrouwerrver- enigingen naar bijvoorbeeld het koningspaviljoen van het Centraal Station in Amsterdam blijkt telkens weer, waarvoor wel belangstelling bestaat: voor „de plaats waar zelfs de keizer te voet gaat", zoals de bezoekers van de rondleider steevast te horen krijgen. Het koninklijke toilet dus. De NS betalen overigens per bezoek circa 30.000 gulden voor het onderhoud en de versiering van de koninklijke wachtlokaii- teiten in het CS. Evenals het hele station zijn ook de konink lijke verblijven indertijd door de beroemde architect Cuypers ontworpen. Op het station Hollands Spoor in Den Haag fungeert ook nog een koninklijke wachtkamer. Niet zozeer ten behoeve van de Nederlandse koninklijke fami lie. als wel ten gerieve van voornamelijk Belgische hoog waardigheidsbekleders. Voor hen is een treinreisje vanuit Brussel handzamer dan vlie gen naar Schiphol en dan per taxi, auto of trein terug naar Den Haag. Een koninklijke treinconduc teur voor de koninklijke trein is er ook geweest. Dat was een zekere Schöttelndreier. Hij' is al weer een tijdje gepensio neerd. Onder zijn leiding maakten de prinsesjes hun eerste treinreizen per konink lijke trein naar voornamelijk wintersportoorden. Het is voor een deel allemaal voorbij. Herinneringen. De wachtkamer op Hollands Spoor zit het grootste deel van het jaar onder het stof. Het blad goud in het koningspaviljoen van CS Amsterdam bladdert en er zijn nog maar weinig mensen die weten waar de ta pijten met „welkom" en „vaarwel" liggen. Het station Het Loo met zijn portland ce ment gemetselde pilasters, ar chitraven, banden enz. bestaat niet meer. „De familie van Oranje past zich aan aan een veranderende maatschappij", zegt men bij de Rijksvoorlich tingsdienst.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7