Natuuschatten van Noordwijk onder de loep in „De vogels van Noordwijk' Laurentius- harmonie is vijgtig jaar dorpshistorie uuneii- en auinsireeK MARKTEN Cultuurpatroon in Bollenstreek wordt onderzocht Wat u OOK moet weten PAGINA 5 DiNbOAG 4 i bivibtK lb/3 Lc-iuoxi cuuiwilini De Vereniging voor Natuur- en Vogelbescherming Noord wijk heeft in de loop van haar nog vrij korte bestaan al verscheidene malen op zeer positieve wijze van zich laten horen. Nog vrij recent gebeurde dat met een aktie om te voorkomen, dat in 't duingebied ten noorden van het dorp een autoweg zou worden aangelegd. Doelbewust streeft deze vereniging er naar Gods schepping te bouwen en te bewaren, met een bijzondere nadruk op het laatste. „Is bet een wonder dat in een tijd als deze, waarin de mens begint te merken dat hij de natuur waar hij maar kon, heeft mishandeld en vertrapt, een dorpsbevolking, die in en met het duin is opgegroeid, zich tegen verdere aantas ting verzet en probeert te redden wat er te redden valt", schrijft dr. J. Verwey, oud-plaatsgenoot en zoon van prof. Albert Verwey, in zijn voorwoord op het dezer da gen door de vereniging uitgegeven boekje „De vogels van Noordwijk." De negen samenstellers hebben, met mede werking van een nog groter aantal leden van Natuur- en Vogelbescherming, in dit bijna honderd pagina's tellende document populair-wetenschappelijk vastgelegd, wat Noordwijk nog aan natuurschatten bezit, speciaal op het gebied van de vogelstand. Met deze gegevens menen zij als natuurbeschermers sterker te staan bij hun pogingen om te behouden wat nog rest. Hun werk is een document met een opdracht: de overheid, de inwoners van Noord wijk en de vele duizenden bezoekers te doen beseffen, dal een ernstige poging wordt gedaan tot behoud van een landschap, dat de mensen gelukkig zal kunnen maken ook in een tijd dat westelijk Nederland nauwelijks nog na tuur zal hebben. Het landgoed Offem, i de mooiste plekjes op Noordwijks grondgebied. „De vogels van Noordwijk" is een gedegen stuk werk, vlot lees baar en van het voorwoord tot de slotpagina interessant, niet alleen voor de daarbij betrok ken bevolking, maar voor alle natuurliefhebbers. Een terugblik van drs. C. J. M. Verwey vermeldt boeiende we tens v/aardigheden omtrent vo- gelwaarnemingen te Noordwijk in het verleden, zoals over de „kraaienhut" van Verster, hout vester en inspecteur van de jacht en visserij in Zuid-Hol land, van de kantonrechtervo gelkenner H. W. de Graaf, die in de Noordwijkse contreien een Siberische lijster signaleerde en het Hoogwakersbosje, dat een der beste fourageplaatsen in de omtrek was voor de grauwe klauwier. ,Het landschap van Noordwijk" is een alleszins deskundige be schouwing van E. Aartse, ter wijl A. Cramer een met cijfers gestaafd overzicht geeft van de door leden van Vogelbescher ming verrichte inventarisatie van broedvogels in de noorddui nen gedurende de jaren 1966 tot en met 1972. Hij constateert een tamelijk grote verscheidenheid en wijst op de waarde van dit duinterrein als broedgebied on der meer voor soorten als de nachtegaal, de geelgors en d grauwe klauwier. Behalve vogels vindt men in deze duinen nog tal van andere dier soorten. Een artikel over het vogelasiel (D.Hoek) geeft een voortreffe lijk beeld van de zorg van Vo gelbescherming voor de slacht offers van olie, teer en koude. Dank zij de verpleging in het „vogelziekenhuis" aan het Dom- pad konden ongeveer 30% van de patiënten worden gered. „Vogelsterfte langs de kust." Triest maar waar. H. van der Linde schrijft er over en geeft tot nadenken stemmende cij fers. J. van Dijk zorgde voor een zeer lezenswaardig artikel over „Vogels onderweg", een beschouwing over de vogeltrek, dat men van a tot z zou wille citeren. En dan, last but not least, volgt van W. Baalbergen en J. Moer- minder dan 266 vogelsoorten, de kerk een beschrijving van niet vogels van Noordwijk, met ver melding van tal van bijzonder heden uit praktijk en literatuur. Een vergelijking van vroeger met nu besluit hun exposé. De uitgave werd mogelijk, dank zij de financi**le medewerking van de Bondsspaarbank Noord wijk. Een „schat van een boek", dat men kan bekomen door slechts 3,50 (plus 1,75 portokosten) te storten op giro nummer 2573793 van Vogelbe scherming te Noordwijk. Wat men meer overmaakt is voor het werk tot behoud van de na tuur en de vogelstand. Men kan het boekje ook verkrijgen op alle kantoren van de Bonds spaarbank Noordwijk, bij de VVV ge Noordwijk en Noordwij- kerhout en bij de plaatselijke boekhandelaren. Het eerste exemplaar van „De vogels van Noordwijk" werd op het raadhuis aan burgemeester mr. J. M. Bonnike aangeboden. Hierbij waren tegenwoordig de samenstellers, het bestuur van de vereniging *n de heren P. Vogeiaar en J, de Mooy als ver tegenwoordiger» van de Bonds spaarbank. De heer W. Baalbergen vertelde iets over het totstandkomen van het boekje. Vele jaren was aan de voorbereiding gewerkt. Baal bergen zei het plezierig te vin den om het de burgemeester te mogen aanbieden. Er is wel eens verschil van mening ge weest met het gemeentebestuur, zoals over de aanleg van een weg en parkeerterrein in de noordduinen. Zelfs zijn een paar jaar geleden hele pakken pro testhandtekeningen aangeboden in deztlfde kamer op het raad huis, doch steeds was er toch een open en zakelijk overleg ge weest en daarvoor sprak de heet Baalbergen zijn waarde ring uit. Hij dankte dr. J. Verwey uit Schoorl voor.de hulp bij het sa- mensttllen van het boekje en het schrijven van het voor woord. Dank bracht hij ook aan het be- rtuur en de directeur van de Bondsspaarbank voor de finan ciële medewerking. Mr. Bonnike zei waardering te heoben voor het werk van de vereniging. Ten opzichte van de noordduinen gaan de gedachttn van de natuurbeschermers steeds meer veld winnen. Hij noemde Natuur- en Vogelbe scherming een sterke vereni ging, die niet alleen protesteert en brievtn schrijft, maai ook daadwerkelijk bezig i*. Lof hed de burgemeester voor het werk in het asiel en voor dat van de beheerder, de heer J. Hoek. Spaarbankdirecteur Dt Mooy prees de aktiviteit van de ver eniging speciaal op het gebied van de voorlichting en wel in het bijzonder ten opzichte van de jeugd. In een geanimeerde stemming werd daarna nog van gedachten gewisseld over diverse zaken, die de leden van Natuur- en Vo gelbescherming Noordwijk ter harre gaan. Bankgebouw in Valkenburg uitgebreid VALKENBURG Het verbouwde ■n uitgebreide bankgebouw van de Rabo-bank aan de Hoofd straat werd onlangs geopend. Behalve over den grote admini stratieruimte kan men nu be schikken over een rufme ont- vdngsthal, waar zich tevens een bale bevindt met kogelvrij glas. Ook .is er een 'informatiebalie die tevens dienst doet als reisbalie. <Na sluitingstijd kan men zijn geld opbergen in de nachtkluis. De Rabobank (vroeger Raiffei- sen) in Valkenburg werd opge richt in 1914. De omzet van de eersle jaren was ƒ1.000. De Valkenburgse bank was toen nog een bijkantoor van het 'in Katwijk gevestigde gebouw. De werkzaamheden' gingen zich steeds meer uitbreiden zodat men uiteindelijk besloot een ei gen gebouw in Valkenburg neer te zetten. De bank wordt nu ge leid door de heer Piers, die in 19 6 aijn vader opvolgde. De huidige voorzitter is de heeY Van der Meij. Gedwongen diners 'bij kaarslicht in Pieterswijk LEIDEN Een groot deel van de Pieterskerkwijk heeft zon dagavond zonder stroom geze ten. De oorzaak was kortsluiting in een aftakkingsmof. De stroomstoring, die pas na mid dernacht opgeheven kon worden was vooral hinderlijk voor de horeca-bedrijven tussen Lange- brug en Pieterskerkhof, die de maaltijden bij kaarslicht-moes ten bereiden en opdienen. Een werkploeg van de Lichtfa brieken heeft de storing opgehe ven door een nieuwe aftakking te plaatsen voor het huis van wethouder mevr. Den Haan aan het Pieterskerkhof. ROELOFARENDSVEEN. Bloemen 3 Telstar, Carnaval, Yellow Dusty 20—35. Anjers Rood, Lena, Nora. Le Réve 27—41, Charmeur 47—50, Ro zen Garnette, Carol, Zorlna. Roswl- tha. Coral Princess 0-9. Son la. Be linda 10—20, Carina. Evergold, Pro minent. Esther Ofarlm. Precllla 10 —15. Ilona, Baccara 3547. Super Star 23—26, Motrea 11—18, Alstroe- merla 22—23, Gerbcra's 18—19, Stre- lltzla 2.20—2,55, Nerine 55—65. Le lies 33-41, Geplozen Chrysanten 1160 p.s.t. Troschrysanten 551,70, Idem Jaarrond 75—95, Eikenblad 35—50. Gladiolen 60—1.65, Montbre- dla 40—75, Dahlia's 45—75. Asters 30—55. Ornlthogalum 4580. Freo- sla's 75—2.25, Stallce 70—1,20, Iris- sen 80—1.60, Llatrls 2.10—3.25. Bro- dea 1,40—1.55 per bos. KATWIJ.K Groente 3 sept. Waspeen .p.klst: A I 4.50—5.60, A II 3 00—6.40. BI 7.509.70, C I 7.20: bloemkolen j 6 I 34—53, 6 n 18-29, 8 I 22—15. 8 I JI 20—34, 12 I 39: bospecn 55-86: I spinazie 23—31: Andijvie 27—41: Sel- derle 16: Sla 15—21: Krulpeterselle ,25-27; Rode kool 16—32: Savoye kool 23: Spitskool 51—54; Snijbonen i 1.00: Prlncesseboncn 1.20; Uien P-kist 3.408.40; Kroten p. kist 3 SO: BOLLENSTREEK Het alge meen bestuur samenwerkingsor gaan Bollenstreek gaat het cul tuurpatroon in de Bollenstreek nader bekijken. Dit punt kwam gisteren aan de orde in een ver gadering van het orgaan in het gemeentehuis van Noordwijker- hout. Het samenwerkingsorgaan stelde de vergoedingen voor leden vast op 30,- per vergadering, ter wijl leden van het dagelijks be stuur 45,- ontvangen. De ver goeding voor de notulist zal na der worden bekeken aan de hand van enige opmerkingen. Het verlenen van subsidies kwam eveneens aan de orde. Voor de muziekschool wil men de subsi- Oranjefeest in Valkenburg VALKENBURG Oranjevereni ging „Wilhelmina heeft voor morgen het volgende program ma opgesteld:7P9.00 uur dauw- trappan voor het hele gezin van af het Dorpsplein. 10.00 uur stoelendans op paarden op de speelweide van de Post- straat. 14.30 uur voetbalwedstrijd tussen de Valkenburgse brandweer en de reserve politie. 1 .00 uur voetbalwedstrijd tussen Valken 68 I. 20.00 uur grote drive-in-show in het Dorpshuis met medewerking van het disco-duo „Disc Tur ners". die blijven handhaven, hoewel enige leden de kosten te hoog vonden. Ook de subsidie vooi de vereniging Gezondheidszorg werd aangehouden. Omdat men te weinig informaties heeft over de verhouding tussen Groene Wit-Gele en Interkruis. Bij het agendapunt „bewustwor ding milieu" stelde burgemees ter Berends voor het bedrag dat in landelijk kas zal moeten wor den gestort 20.000.-) eerst in eigen gemeenten ;e besteden. Leidschendanise jeugd krijgt vuilnisstaai als cross-terrein LEIDSCHENDAM De Moto- cross club heeft de raad en B •n W gevraagd een terrein voor het arosson baschikbaar te stel- lin. Uit oogpunt v;<n geluidshin der kwam allefli de voormalige vuUnisstaal aan de Veenweg in aanmerking. Een deel van het terrein moet voor de dienst gemeentewerken beschikbaar blijven, voor even tuele opslag van bestratingsma teriaal. Het ligt in de bedoeling de rest van het terrein geduren de 15 jaar te gaan verhuren aan de club tegen een jaarlijkse ver goeding van 750. De raad wordt een krediet van 8500 ge vraagd voor het voor crossen geschikt maken van het terrein. NOORDWIJK Een klapband heeft het jonge gezin Van der Est op slag dakloos gemaakt. De heer Van der Est (21) was met zijn iets jonger echtgenote en een baby van een jaar op zoek naar een plaats waar hij zijn woon wagen neer kon zetten. Op weg van Haarlem naar Leiden kreeg de wagen een klapband nabij De Nachtegaal aan de Gooweg. Hierdoor kantelde de wagen en werd totaal vernield. Slechts de vloer bleef nog aan het chassis zitten. Door de ravage op de weg, was het verkeer voor korte tijd gestagneerd. Woubrugge op 5 september WOUBRUGGE In het kort ziet het feestprogramma voor de feestelijkheden op 5 september er als volgt uit: *s Morgens: klokgelui en trompetmuziek vanaf de kerktoren: interkerke lijke dankdienst in de hervorm de kerk; feestvoorstelling voor de kleuters in het multi-functio- nele gebouw, alsmede straatte kenen in de Kerkstraat en fiet sen met hindernissen in de Dok ter Lothlaan; koffiedrinken en kieren voor bejaarden in Het Oude Radethuys. 's Middags: gekostumeerde op tocht voor kinderen vanaf Bij zondere school: braderie, volks spelen en gekostumeerd voetbal op het sportcomplex. 's Avonds: Beat/popfeest voor de oudere jeugd in de voetbalkanti ne: groot straatfeest in de Raadhuisstraat met medewer king van een originele boeren- kapel. Bij regenachtig weer zul len enkele festiviteiten worden gehouden 's morgens in de openbare school en 's avonds in Het Oude Raedthuys. Zoeterwoude In de Trium- fatorkerk zal dr. A. Terruwe op dinsdag 25 september een lezing houden over „ouders en kinderen op weg naar de toekomst". Het vrouwengilde organiseert een reisje daar heen. De kosten zijn 3,- per persoon. Tot 10 septem ber kan men zich melden bij ■mevrouw De Blok, Zwetkade 5, tel. 1491. WARMOND De heer G. van El- burg heeft gisteren afscheid ge nomen van de Stichting De Burcht, waar hij jarenlang voor zitter van is geweest. In 1947 nam hij samen met de heer Van Vliet het initiatief om te komen tot een dorpshuis voor vereni gingen van alle gezindten. Te rugkijkend op de afgelopen pe riode meent de heer Van Elburg dat het bestuur er tot nu toe redelijk in ts geslaagd aan de wensen van de huurders tege moet te komen. Hij vindt ech ter wel dat op korte termijn weer een uitbreiding van de accommodatie moet komen en dat een voortdurend grondig on derhoud van „de Burcht" nood zakelijk is. Door de gemeente wordt nu een onderzoek ingesteld naar de behoefte aan accommo datie voor verenigingen in War mond. Namens de jeugdraad u»»rd de scheidende voorzitter 'n cadeau overhandigd. Sassenheim Uitslag wed vlucht met oude en jonge duiven door P. v. De Blauw- band vanaf St. Ghislain, za terdag j.l. In concours 456 duiven: P. Krom 1. 5, 19; B. v. d. Kraan 2. 6. 16; L. J. Drost 3; N. v. d. Zwaan 4, 8. 9, 13; A. de Goey 7; P. v. d. Post 10, 17. Hazerswoude Voertuigen die een totaalgewicht van 20 ton te boven gaan mogen niet meer over de Koudekerkse brug rijden. Dit is besloten in de raad van Koudekerk en Hazerswoude. Alkemade Op het terrein van Weteringse Boys zullen de Weteringse Girls a.s. woensdag vanaf 12.00 uur een toernooi spelen. Poule A: Wet. Girls, KRV I, Alphia en RKS; poule B: Wet. Girls II, UDO II en Floriant II. Tijdens de wedstrijden wordt een verloting georganiseert voor de realisering van een trainingsveld. Hazerswoude Burgemees ter J. ten Heuvelhof heeft za terdagmiddag aan de Ha- zerswoudse Voorweg het ter rein van de Ned. Toeristen Kampeer Club (100 tenten. 300 kampeerders) in gebruik gesteld. Het tamboer- en trompetterkorps Hazerswou de gaf een show weg. Hazerswoude Het eerste tiental van damvereniging Samen Sterk is de competitie en de provinciale hoofdklasse met een nederlaag gestart. Vlaardingen versloeg Albert Huisman c.s. in eigen dam huis met 9-11. Volle winst voor Cees Stolwijk en Leen Dorsman, remise voor Albert Huisman. Jan Fase, Henk de Groot, Piet Fase en Aartjan Pannebakker. Hazerswoude Bernardus won de wedstrijd tegen vier deklasser DJS uit Rotterdam met 4-1 dank zij een betere conditie en 'het uitvoeren van een betere tactiek. Scorever- foop: Theo van Goozen 1-0, Aad van Kapen 2-0 en 3-0, Pieter de Ruiter 3-1, Aad Ho- gervorst 4-1. Hazerswoude Hazerswoud- se Boys verloor met 0-1 van Altlor uit Langeraar. Onsa menhangend spel van beide elftallen is wel de beste ka rakteristieke van deze ont moeting. Versluis maakt het enige doelpunt. Hazerswoude Pim van Wetten en Wim Kaptein speelden zondag hun 300ste wedstrijd voor het stan- daardteam van St. Bernar dus. Beide werden door voor zitter Jacq. Straver In het zonnetje gezet en hun vrou wen in de bloemetjes. LEIDEN In een bericht In onze krant van eergisteren hebben wij geschreven dat minister Van Agt het politie optreden in de kwestie „Jan Vossensteeg" juist vond. Dit was echter een vergissing. Minister Van Agt was wel te vreden over de Leidse poli tie, maar hij bedoelde de moeilijkheden met de buiten landse werknemers in do Groenesteeg. Rectificatie Een deel van het verslag van het zilveren priesterfeest van kape laan H. J. Poelma is wegens ruimtegebrek niet naar behoren overgekomen. Ir. Kasper bood namens de parochianen twee enveloppen met inhoud aan voor een radio-cassetterecorder en een bureau. Deze zaken werden de kapelaan dus niet aangebo den door de patiënten van de Wilbert, zoals gisteren in onze krant vermeld. ■&.1A -*< WASSENAAR De „schoolzwembus" heeft gisteren de eerste ritten door Wassenaar gemaakt. In samenwerking met oudercomités hebben de hoofden van scholen een eigen busdienst georganiseerd, die gedurende 2'/2 dag schoolkinderen van school naar het sportfondsenbad en terug brengt. In het ver leden hebben de hoofden van scholen er bip de ge-meente op aangedrongen een busdienst in te stellen of in teder geval te subsidiëren omdat het per fiets naar het zwembad gaan grote moeilijkheden met zich meebrengt. Tot nu toe heeft het gemeente bestuur hier altijd afwijzend tegenover gestaan. VOORSCHOTEN De Voorscho- tensc harmonie en Drumband Vereniging St. Laurcntius be staat deze maand vijftig jaar. Een halve eeuw amateuristische muziekbeoefening beschrijven betekent tevens een stuk dorps historie vertellen. Vijftig jaar geleden was Voorschoten 'n ro mantisch, arm en agrarisch dorp, waarin de pastoor, domi nee en de bovenmeesters de in- terlectuele toplaag vormden met de dokter. Op 1 september 1923 vond een oprichtingsverga dering plaats voor een r.k. har monievereniging, de oprichters waren pastoor P. Meijer en hoofdonderwijzer J. J. Smit. Het doel van de harmonie was de kerkelijke feesten muzikaal te omlijsten en daarnaast ook tij dens de „wereldse" feesten zoals koninginnedag r.k. klan ken te laten horen. Er kwamen dertig kandidaat leden. Meester J. Smit probeerde de toekomsti ge muzikanten noten te leren le zen. Dat gelukte niet helemaal, maar er bleven toch 15 leden over. die het wel konden begrij pen. Eo deze muzikanten waren zo enthousiast dat zij besloten om maar liefst 1,- per week contributie te gaan betalen. Dat was een bedrag, waarvoor zelfs de rijke boerenzonen ontzag hadden. Het eerste bestuur be stond uit de heren J. J. Smit, P. Zonneveld en Theo van der Geest, de geestelijk adviseur was pastoor P. Meijer. De eer ste dirigent werd de heer Bonte en deze vroeg maar liefst 7,50 per week vergoeding. Het In strumentarium kostte 1500, pastoor Meijer gaf een voor schot en de gemeente Voorscho ten kwam zeer ruim uit de hoek met een gift van 50. Reeds in 1927 ging men praten over een uniform. Dat was niet haalbaar, daarom kregen alle leden een witte platte pet, zodat zij toch van boven uniform wa ren. In 1933 trad meester Smit af als voorzitter en werd opgevolgd door de heer H. Lelieveld, die deze functie tot voor enige jaren bleef vervullen. In 1947 werd het zilvèren feest ge vierd en dit betekende de op richting van de drumband. In 1952 kwamen er uniformen en in 1960 de grote financiële zor gen onder meer veroorzaakt door de terugloop van het aan tal leden. In 1968 vonden fusie besprekingen plaats met de har monie Benvenuto, maar deze liepen op niets uit. Daarna vond een geweldig enthousiaste op bouw van de harmonie en de drumband plaats. Onder voorzit terschap van de heer H. van Veen groeide de vereniging en thans telt de harmonie en de drumband in totaal 70 leden. Vorig jaar werd weer voor het eent deelgenomen aan een con cours. Er zit weer voldoende muziek in St. Laurentius en daarom kan het halve eeuws^ feest goed gevierd worden. Za terdag is er een receptie in het Bondsgebouw van 3 tot 4.30 uur.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5