Raad moet nog besluiten maar bouw is al begonnen VEERLIEDEN DE KAAG WACHTEN ONDERZOEK B. EN W. ALKEMADE AF ZWARE KRITIEK PAK OP HAM EN KRET Bouw tweekamer-flats Zoeterwoude gestart stad en streeknieuws Garanties geëist van Dura Holding Ook actie tegen Russische krab en Chinese bonen Welke mogelijkheden heeft nieuw centrum? Wat u moet weten flats- ikS PAGINA 4 DINSDAG 4 SEPTEMBER 1973 LEIDSE COURANT WETHOUDER KRET De raad genegeerd LEIDEN Wethouder Kret (in mindere mate ook wethouder Ham) is gisteravond geconfron teerd met een woedende PAK- fractie, omdat Dura Woning bouw zonder toestemming van de raad fn de Merenwijk aan het bouwen is geslagen voor de woningbouwvereniging „Ons Doel". De raad had minstens de eifpachtcanon moeten vaststel len voor de grond waarop 138 eengezinshuizen worden ge bouwd, maar de raad had hele maal niets te zeggen gehad en moest achteraf toch maar het nodige goed vinden. Omdat een negatief besluit van de raac? in uiterste geval een bouw- stop zou betekenen iets wat men Ons Doel en de woningzoe kenden natuurlijk in geen geval wilde aandoen werd er geen „neen" gezegd en kregen de wethouders Ham en Kret geen metii van wantrouwen op zich afgeslingerd. Tijdens het open bare fractieberaad van het PAK werd zonder omwegen gesteld door Waal, dat het college weer eens voor een „casus belli", een reden tot oorlog had gezorgd. De heren Ham en Kret verdedig den hun „eigenmachtig" optre den, dat via een bepaalde com missie een en ander wel bekend had kunnen zijn bij de raad en dat men na heel lang onderhan delen tot een accoord was geko men met Ons Doel en Dura, om de snel oplopende curveprijzen te ontlopen en om de werkgele genheid van het zwak staande Duia te redden. Kret voerde bo vendien aan, dat de vaststelling van de grondprijs of de canon iets is waar de minister het eer ste woord in heeft. In 't Veld bleef erbij, dat de raad in dit soort zaken beslist en zei drei gend in de richting van de voor zitter, dat hij voortaan ver wacht, dat de voorzitter de rechten van de raad in bescher ming neemt tegen collegebeslui- ten. De raad wilde uiteindelijk de bouw niet tegenhouden, maar de op ponenten kregen wel de verze kering, dat het college bij Dura neg een en ander gaat informe ren over de garanties, dat er af gebouwd wordt. Amptmeijer met name zei te vrezen, dat de bolding-maatschappij van Dura rustig de zwakke tak Dura Wo ningbouw NV failliet zal laten gaan als dat zo uitkomt. Zunderman wakkerde die vrees nog even aan met een stukje geschiedenis van voor de oorlog waarbij Leiden met een halve niet afgebouwde buurt in de maag bleef zitten (de Professo- renwijk), wegens faillissement van de bouwers. Amptmeijer en nu ook het college willen wel, dat het hoofdbedrijf van Dura in e\entuele rampspoed de ver plichtingen van de dochtermaat schappij overneemt. Als die ga rantie niet komt, wordt er in de SS volgende raadsvergadering ver der gedebatteerd over deze zaak. Met één stem meerderheid (19— 18) werd tijdens de voortgezette behandeling het voorstel van Waal, Amptmeijer en Kerling verworpen om de Leidse Huur adviescommissie aan een kriti sche studie te onderwerpen door G.S. „Vanmiddag bij het be zoek van staatssecretaris Van Dam is weer gebleken hoe nul komma nul het vertrouwen is, dat de burgerij heeft in de com missie," aldus mevr. Kerling. KVP-fractievoorzitter Driessen zei, dat de kritiek vooral emo tioneel gericht is op bepaalde personen in de commissie, in het bijzonder de voorzitter (oud-wethouder Menken). „Het zou eer. zaak van slecht bestuur zijn als we op deze gronden aan G.S. gaan vragen in de samen stelling der commissie te gaan melen, zo zei Driessen. leer langdurig werd ook gepraat over de verkoop van grond in de Merenwijk aan de Leidse Bouwcombinatie „Leibouw" De bouwer heeft een plan voor 353 eengezinswoningen en 34 2-ka- merflats. Kern van de discussie, die ook eenmaal op verzoek van wethouder Kret werd geschorst, was, dat het PAK (Waal) de ze kerheid wenste te hebben, dat .minstens 200 woningen in de premiesfeer worden gezet, ter wijl dan bij de verkoop Leide- narer. en economisch gebonde- nen vóór moeten gaan. Minstens 2C0 premieverkoopwoningen op straffe van een boete van 50.000 voor elke woning bene den dit getal. De raad verwierp deze eis, nadat wethouder Kret h3d gezegd dat dit een onmoge lijke eis is, die bovendien niet nodig is bij de huidige bouw markt: „Ten eerste stelt het ministerie vast hoeveel premie woningen er in het plan komen en bovendien hebben zowel wij, als de bouwer er alle belang bij dat er zoveel mogelijk premie woningen komen. Hoe lager de prijs, hoe vlotter de huizen ver kocht zijn." Wethouder Kret wilde wel contractueel vast la ten leggen, dat Leidenaren en economisch gebondenen in over leg met de gemeente voorgaan gedurende acht weken, waarin ook geadverteerd wordt. De vertraagde uitvoering van rto- leringswerkzaamheden in de Trompstraat, en de sterke over schrijding van eertijds vastge stelde kredieten zullen aan e« gemeentelijk accountantsondei zoek worden onderworpen. In Veld drong daarop aan en w< houder Ham was het daarme geheel eens. Aan het begin van de raadsverga dering werden de heren Stroin en Langerak beëdigd als raads lid in de vacatures, die resp ontstonden in de fracties va KVP (S. Cornelisse) en VVD (J G. C. Wiebenga). Aan het slot ven de raadsvergadering wet den zij ook gekozen in een groo aanta' commissies. Omdat d tijd vrijwel geheel gebruik: werd voor de woningdebatten, moesten vijftien agendapunte; worden opgezouten tot volgend» week. DE KAAG - De veerlieden van De Kaag zullen het resultaat van het onderzoek door burgemeester en wethouders van Alkemade afwachten alvorens tot verdere stappen over te gaan. Zoals bekend hebben de veerlieden onder leiding van voorman Kuiper eind vorige week een brief gezonden aan B. en W., waarin zij krachtig protesteerden tegen de insinuaties van het raadslid Patist als zouden er onregel matigheden voorkomen bij de kaartjesverkoop op de pont. In dezelfde brief vragen zij de heer Patist zijn woor den terug te nemen. De veerlieden voelen zich in hun goede naam aangetast.Tijdens het werk. ook in hun vrije tijd worden ze lastig gevallen door mensen, die zogenaamde grap jes maken over de zaak. Maar daarbij is het niet gebleven. Toen schipper Neijman een de zer dagen zat te vissen werd hem door passerend personeel van de gemeente Alkemade toe geroepen: „Hé makker, met je hengeltje kun Je geen fraude plegen hè!", waarna het gezel schap zich snel uit de voeten maakte. Dezelfde veerman is tijdens een door hem bezochte bruiloft voortdurend lastig ge vallen en beschimpt. Voorman Kuiper heeft de laatste dagen soortgelijke ervaringen opgedaan. Volgens hem is het volkomen uitgesleten, dat er met geld is geknoe d door zijn mensen. ..Het fooitje, dat we zo nu en dan krijgen, houden we zelf en dat is alles". De heer Kuiper staat erop, dat het raadslid Patist zijn woorden te rugneemt. „Fn dan hoeft het nog niet eens in het openbaar te gebeuren, als hij het maar doet", aldus de voorman, die vóór alles verschoning wenst. Als er op de een of andere ma nier geknoeid was dan zou, vol gens de veer Kuiper, de zaak al lang a: et licht zijn gekomen. De com. Je, die minstens een keer per week door gemeen teambtenaren wordt uitgevoerd zou namelijk snel genoeg heb ben uitgewezen of er van onzui vere koffie sprake was. Kuiper, Neijmon en hun collega's wachten vooriop g maar af. Wat ze zullen doen als de zaak niet naar hun wensen wordt gere geld, is nog n et zeker. Zij heb ben er echter vertrouwen in, dat de affaire binnen afzienbare tijd op een bevredigende wijze wordt afgehandeld. LEIDEN - De Leiise Studentien Ekklesia heeft na de oecumeni sche diehst va- zondag aan Al- bert Heijn geschreven, dat zij na de hervatte Angola-koffie- verkoop even "partijdig" de "Russische krab" en de "Chine se sperzieboontjes" van het be drijf op da korrel gaat nemen als nu de gewraakte koffie. De ongeveer tweehonderd onder tekenaars van de brief aan AH, pastores en leden, spreken als hun mening uit, dat de weg naar vrijheid impliceert het steeds opnieuw nemen van mens- waardige beslissingen tegen eventuele handelspolitieke be- HAZERSWOUDE Op 10 sep tember zullen de vertegenwoor digers van de PvdA en be stuursleden van de Stichting Het Anker te Hazerswoude met elkaar van gedachten gaan wis selen omtrent het gebruik vatn het in Rhynenburch te bouwen multifunctioneel centrum. De PvdA stuurde op 15 juni een brief aan de gemeenteraad, waarin teleurstelling werd geuit over het feit dat ..de mogelijk heden die aanwezig leken om nu iets voor de gehele bevolking van Hazerswoude-Rijndijk van de grond te brengen, veel be perkter waren dan een medede ling liet vermoeden". Uit de mededelingen maakte de PvdA op. dat de Kerken zo'n beslag op het te bouwen cen trum zouden leggen, dat er wei nig ruimte voor niet-kerkelijke activiteiten zou overblijven. De brief van de PvdA zal tijdens de eind september te houden ge meenteraadsvergadering onder werp van gesprek zijn. HAZERSWOUDEX 8 De commissei Milieuhygiëne vergadert a.s. donderdag tussen 18.15 en 20.30 uur. Aan de orde komt onder meer het rapport van TNO en het scholenproject en de in diverse wijken gehouden bijeenkomsten. Oranjefeest in Rijp wetering RIJPWETERING Het pro gramma voor het jubileumfeest van koningin Juliana ziet er als volgt uit: 9.45 uur poppenkast, sneltekenen, in het dorpshuis voor kleuters en kinderen van de eerste en tweede klas. 9.30 uur zeskamp- sport op het voetbalterrein voor de derde, vierde, vijfde en zes de Wassers. 13.30 uur zeskamp-sport voor de jeugd van 12 t/m 17 jaar op het voetbalterrein. 19.45 uur lampionnenoptocht door het hele dorp m.m.v. muziek korps „Noméro". Startplaats op Veenderdijk, alle deelnemers zorgen zelf voor een lampioen. tangen in. „Dat had U, levem in een land dat naast zijn hao delsdrift ook een christelijle traditie kent, moeten w aldus de brief, ie actie tegen de Chinese en Ru sische produkten van AH ko digt men aan, omdat men tegen onrecht, onderdrukking e geweld van links wil protesters als dat nodig is. r LEIMUIDEN Sportver- eniging „Kickers '69" organi. seert a.s. woensdag een da- mesvoetbaltoernooi. Deelne mende verenigingen zijn RKAVV, Roda '23. The Blue White Girls, f„Zevehoven", NGV, Kapelle en Rijnsburg- se Girls. Aanvang 12.00 uur, ROELOFARENDSVEEN - „Utile Dulci" begint a.s. donderdag weer met de petitie Nieuwe leden kunnen zich nog aanmelden bij R. van Leur, Lijsterbesstraat 20, J. Bouwmeester, P. v.d, Veldenstraat 46 en H. van Bostelen, Middenweg Gratis les wordt er gegeven van 7.15 tot 8.15 uur. LEIDSCHENDAM Voor deelname aan de gondel vaart, kan men zich aanmel den bij reisbereau EHRO, Sluiskant 7, tel. 01761—5119, O LEIDSCHENDAM —Rond de jubileumviering wordt een etalagewedstrijd gehouden. Het publiek zal de uitgestal de beoordelen. Een gratis in- vulformulier kan bij de win keliers afgehaald worden. LEIDSCHENDAM - bejaardencentrum huize Schoorwijck is voortaan opengesteld voor bejaarden tot het bijwonen van de so- cieteitsmiddag op woensdag, de bejaardengym op maan dagmiddag, het volksdansen op dinsdagmiddag en voor het bijwonen van ontspan ningsavonden. Iedere dag kunnen van 12.30 tot 14.00 uur (tegen kleine vergoe- ding) ..open maaltijden" worden gebruikt .Ook kunnen de Leidschendamse 65-jari- gen en ouderen iedere dag gebruik maken van de grote recreatiezaal (vanaf 9 tot 1' uur). LEIDSCHENDAM De raad wordt gevraagd kredie- ten beschikbaar te stellea voor de aanleg van riolering t.b.v. de huizen aan de Leid- sekade en voor herbestrating van gedeelten van de Veur- serstraatweg, de Kon. Julia- naweg. en de Voorburg.' weg. De parkeergelegenheid aan de Burg. Velthuysenlai zal met 46 tot 176 parkeer plaatsen kunnen worden uiU gebreid. Sassenheim Het bestuur van de R.K. Jeugdrecreatfl Sassenheim heeft opnieuij' een aantrekkelijk f 'mpro gramma voor de jeugd zondagmiddagen sar eng» steld. Een maal in de 14 da gen wordt zondagsmiddag' bij „Cees en Ineke" een fü"1 vertoond; voorstellingen ok kwart voor 'wee en on vier uur. Toegangsprijs 69 ct Zondag 16 sept, is de eerstf film: „Hercules en het ze' monster" (in kleur). ZOETERWOUDE Op officiële wijzie is vorige week het start sein gegeven voor de bouw van Ter Aar klaar voor het feest TER AAR Aan de vooravond van de festiviteiten, die zullen plaatsvinden bij gelegenheid van de viering van het zilveren regeringsjubileum van koningin Juliana op 4. 5 en 6 september a.s., is in de nog resterende tijd koortsachtig gewerkt om de versieringen aan de praalwa gens in gereedheid te brengen, die het hoogtepunt zullen vor men van de viering morgen. Een van de wagens, een inzen ding van de Ter Aarse Bloemis tenvereniging, die In Aalsmeer in het afgelopen weekend een gouden medaille won (eervolle vermelding) zal ook deel uitma ken van de stoet. Hedenavond om 20.00 uur is er een interker kelijke bijeenkomst in de r.k. kerk te Largeraar. Een fraai boekje, dat alle inwoners van Ter Aar hebben ontvangen, ver meldt o.a. allerlei activiteiten voor de schoolkinderen, zoals spelen en film; de ochtenduren zullen dan ook tot 10.30 uur met deze jeugdactiviteiten worden gevuld. Vele bedrijven en buurtschappen zullen tijdens het corso acte de présence geven en een speciaal ere-comit zal vanaf het bordes van het gemeentehuis défilé af nemen. Vanaf 14.00 uur 'smid- dags is er in Aardam-West (Stouthandelplein) een door de Sportraad georganiseerde zes kamp, waar teams van sport verenigingen en bedrijven zullen strijden om de hoogste eer. Het Dorpshuis van Ter Aar is vanaf 20.00 uur beschikbaar voor de danslustigen, waar een avond zal worden gehouden, die geor ganiseerd is door de jeugdclub „New Morning". Donderdag middag om 2.30 uur worden alle bejaarden van Ter Aar muzi kaal onthaald in resp. het paro chiehuis (Langeraar) en Het Dorpshuis (Aardam en overige gedeelte van de gemeenten) waarbij zelfs voor een eventueel gratis vervoer is gezorgd. een flat aan de Burgemeester Wapstraat met 42 tweekamer woningen. Dat geschiedde niet, zoals gebruikelijk, door het slaan van de eerste paal, omdat de palen ter plaatse in de grond worden gestort. Burgemeester Detmers, die vergezeld was van de wethouders Duindam en De Jong, maakte daartoe een gat waarin de bewapening wordt geplaatst en de beton gegorten wordt. Na de start van de 16 w.w.-wonin- gen, welke voor rekening van de woningbouwvereniging St. Willebrord in de Zonrvegaarde worden gebouwd, komt er met deze bouw opnieuw enig soelaas voor de vele woningzoekenden. Het gemeentebestuur hoopt met dit type woningen de doorstro ming daadwerkelijk te bevorde- Oecumenische dankdienst in ren. Een hoop die niet onge grond is. gezien de talrijke aan meldingen welke er reeds zijn binnengekomen van de eigen in woners die voorrang krijgen bij -,' de verhuur van deze premie- De woningen hebben een vloerop- pervlakte van 66 m2 waarbij de toekomstige bewoners enige speelruimte hebben bij de inde ling en er zelfs drie kamers van kunnen maken, zij het dan bescheiden afmetingen. Aann. bedrijf Bonink dat de bouw uitvoert is een bouwtijd van negen maanden toegeme ten. Men hoopt de woningen vol gend jaar zomer voor de bouw- vakantie op te leveren. Met de bouw van deze flat wordt de woningbouw in het bestem mingsplan Westeinde 1 (ruim 500 huizen) afgerond. Alleen TER AAR Aan de huidige directeur van de busonderneming Lang- aan de Keerweer, waar momen- hout werd gisteren een buitenklok aangeboden. Dit naar aanleiding teel bedrijfshallen in aanbouw van het gouden jubileum van de onderneming. Tijdens een gezel- zijn, ligt nog enige grond braak lige personeelsbijeenkomst onthulde de heer Langhout de klok onder bestemd voor kleine industrie. toeziend oog van zijn echtgenote. Wetering ALKEMADE-OOST Op donder dag 6 september 's avonds om 8 uur is er In de parochiekerk van Gerardus Major te Oude Wetering een dankdienst bij ge legenheid van het 25-Jarig rege ringsjubileum van h.m. de ko ningin. Deze dankdienst wordt gehouden onder auspiciën van de gezamenlijke kerken te Oude Wetering. De liturgie van deze dankdienst wordt verzorgd door de predi kanten en pastoor van Oude Wetering, waarbij muzikale me dewerking wordt verleend door koren uit Oude Wetering. Solis tische medewerking wordt ver leend door de bekende sopraan Lize Schoo. Tijdens deze dank dienst spreekt prof. mr. J. V. Ripperda-Wierdsma, lid van de Raad van State, over de ge schiedenis van ons vorstenhuis, in het bijzonder van het tijdvak van h.m. koningin Juliana. Voor deze bijzondere avond zal de kerk op stijlvolle wijze worden versierd, welke versiering wordt I aangeboden door de bloemenvei- ALPHEN Gisteravond begonnen de trainingen voor de zeskamp, die morgen i ling „EMM-Roelofarendsveen".straat gehouden worden. Hier enkele deelnemers in actie. de Van der Steen- Oude

Leidse Courant | 1973 | | pagina 4