Van Dam: Verenigingen en gemeente moeten het met elkaar eens worden Leswagens moeten ergens anders oefeningen maken Leiden viert jubileum van de koningin stad Staatssecretaris wel onder indruk bij huizenbezoek I km PRESTATIELOOP GEEN AUTOMATISCHE HUURVERHOGING BU WONINGRENOVATIE Grote deelname Groenoordhalrit Vorstin op expositie van zilver en bloemen Voorlopig brede groenstroken in Merenwijk PAGINA 3DINSDAG 4 SEPTEMBER 1973 LEIDSE COURANT LEIDEN Marcel van Dam was gisteren weer eens in een aantal Leidse huiskamers te zien. Nu niet via de buis in zijn populaire rol als Ombudsman, maar in levende lijve als excellentie de Staatsse cretaris van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. In een aan tal renovatiebehoeftige wijken (Haagwegkwartier, Plan-Noord en de Kooi) kwam de vroegere „redder-in-nood" poolshoogte nemen van de moeilijkheden die hij, volgens algemeen zeggen, zelf veroorzaakt had. 18 woningen werden met een bezoek vereerd en in 18 woningen kreeg hij te horen dat hij geen cent huurverhoging zou krijgen om dat de huizen dat niet waard waren. Staatssecretaris Van Dam raakte enigszins onder de indruk. Hij gaf tenminste achteraf in be sloten kring toe dat hij de beslissing van het gemeentebestuur van Leiden, om de huurverhoging in maart '73 niet door te voeren, wel gerechtvaardigd vond. Ondanks al zijn aansporingen tot doorvoeren van de verhoging in zijn brieven. Dat hij hierbij toegaf, dat hij toch niet zo goed met de woonomstandigheden in Leiden op de hoogte was, ontging hem klaarblijkelijk. Tot omstreeks half een liet Marcel van Dam zich geduldig meetronen doro de bewoners. „Moet u 's bij mij komen kijken" en weg was hij weer. Dé happening vond 's middags plaats in de grote zaal van de Burcht. BHW, LHC, Pian Noord en diverse actie-comité's, ze wa ren er allemaal. De staatssecre taris kreeg als eerste het woord. Hij vertelde, dat op het gebied van de Huurharmonisa- tie, Leiden een uitzondering bleek. Ook schetste hij de te - volgen procedure die leidt tot het vaststellen van de definitie ve huren en al spoedig bleek dat bij veel mensen juist daar de schoen wrong. Een aantal huurders was namelijk in de veronderstelling dat een aanzeg ging tot huurverhoging ook een definitieve huurverhoging was; dat zij daar niets tegen konden doen. Zij werden door .Marcel van Dam dan ook meteen op het rechte spoor gezet. In het 'kort kwam dat hier op neer: na een aanzegging van een huur verhoging door de verhuurders kan men al dan niet gemoti veerde protesten indienen bij diezelfde verhuurder (in de meeste gevallen de gemeente of de woningbouwcorporaties). Deze verhuurder gaat met die protesten c.q. klachtïh naar het .ministerie (staatssecretrissen van Dam en collega Schaefer), ,met het verzoek om huurvast- stelling. Volkshuisvesting vraagt dan aan de Huuradviescommis sie een onderzoek in te stellen en verslag uit te brengen of - huurverhoging gerechtvaardigd is of niet. Na het verslag van de Huuradviescommissie wordt pas de definitieve huur bepaald. Het zijn heel wat schijven waar over de ambtelijke machine loopt; staatssecretaris van Dam heeft de huurvaststellingsproce- dure die middag welgeteld 7 maal uitgelegd. In een zeer gespannen en rumoe rige hearing kreeg de Bond van Huurders en Woningzoekenden (BHW) als eerste de gelegen heid tot het uiten van de grie ven. De aanval: „Voor de ver kiezingen was u tegen de Huur- harmonisatie maar nuuopde -1 harmonisatie maar nu u op de stoel zit, houdt u uw woord niet" moest Van Dam gelijk overdonderen. Het hielp even wel geen steek: de huurverho gingen zoals die in april 1972 en 1973 plaats vonden, zijn door da regering-Biesheuvel vastge steld. Marcel van Dam: „Ik kan toch niet met een natte vin ger in de lucht gaan staan en zeggen: de huren kunnen niet omhoog en de reeds ingevoerde verhogingen moeten met terug werkende kracht verlaagd wor den". Applaus, want zo had men het zich inderdaad voorge steld. Ook veel bijval kreeg de opmerking: „De arbeiders mo gen wel bouwen maar niet wo nen". De algemene wens van de aanwezigen was: een goede, maar betaalbare woning voor de man die er in woont, ook na renovatie. BHW, dat blijkbaar met veel mensen uit ieder deel van Leiden aanwezig was, wist dat evenwel niet al te duidelijk naar voren te brengen. Men putte zich uit in details (lekken de dakgoot, klemmende deuren, e.d.) maar liep aan de kern van de zaak geen huurverhogin gen zonder renovatie en rehabi litatie voorbij. De heer Ei kerbout (Leids Huurders Comi té) kwam aardig in de richting maar kon het niet laten een aanval te ondernemen op de Huuradviescommissie in de vorm van ex-wethouder S. Men ken, Plan-Noord pas liet door schemeren dat zij zeer goed op de hoogte waren maar deze buurt had dan ook in de heer Vervoorn een deskundig spre ker. Ondanks alle goede bedoelingen bleef de hearing erg rommelig. Men verdrong elkaar bij de mi crofoon en schreeuwde in het wilde weg. Heel wat rustiger ging het daarna toe in de raads- Staatssecretaris Marcel van Dam met buurtbewoners en raadsleden in renovatiebuurt no. 1, Leiden Noord en de Sophiastraat. zaal. Tegenover een aantal raadsleden verkondigde de heer Van Dam getroffen te zijn door de namen die de acht woning bouwverenigingen in Leiden hebben zoals De Eendracht, Ons Belang, Ons Doel enz. „Ik vraag me af of er wel zoveel nodig zijn. Zou er niets geza menlijk gedaan kunnen worden zoals de instelling van een Cen trale Onderhoudsdienst. Het is werkelijk te gek dat corpora ties, die alleen het belang van de bewoner voor ogen hebben, niet over kleine meningsver schillen heen kunnen stappen". Van Dam zag als taak van dé gemeente het stimuleren van een goede samenwerking. Tijdens het „buurten" door het Haagwegkwartier, Plan Noord en de Kooi was het de staatsse cretaris opgevallen dat veel be woners door zelfwerkzaamheid hun woningen verbeterd hadden. Op de vraag van mevr. Den Haan, hoe deze reparaties in de huurprijsvaststelling in gecalcu leerd worden antwoordde de heer Van Dam dat de straat als maatstef genomen zou worden, niet de afzonderlijke woning. Nu rest de bewoners van de voor oorlogse woningen het advies van de Huuradviescommissies aan de staatssecretaris. Hierna volgt de eventuele renovatie en de definitieve huurvaststelling door Marcel van Dam. Als Om budsman had hij het heel wat gemakkelijker. VOOR JONG EN OUD A.S. ZATERDAG. 9 september - aanvang 11.00 uur Inschrijven vanaf 9.00 uur. LEIDATO HUISHOUDSHOW - GROENOORDHAL LEIDEN ■fr Alle deelnemers ontvangen een fraaie herinnerings- prijs, alsookEEN GRATIS TOEGANGSBEWIJS tot de LEIDATO-HUISHOUDSHOW. "fr Zeer fraaie extra-prijzen. TEL. 01710 - 60608. LEIDEN Een van de harte- kreten van staatssecretaris drs. M. P. A. van Dam bij zijn gesprekken met de orga nisaties en de gemeenteraad was: „Zorg dat er plannen komen". En dan had de staatssecretaris het over re novatie- en rehabilitatieplan- Bij de persconferentie was dit ook een van de punten, die op tafel kwamen. En pas daar werden een paar zaken opgehelderd. Een hardnekkig gerucht, dat in de stad rond waart, ds niet juist. Bij reno vatie geeft niet automatisch iedere 10.000,-, die vertim merd wordt een huurverho ging van 25.-. Er wordt ook bij deze gereno veerde woningen een huur vastgesteld door het ministe rie, door ze te vergelijken met andere woningen van gelijk wooncomfort. En dan wordt dat de huur. Komt er dan een huur uit, die de re- novatiekosten niet dekt, dan past het rijk met subsidies bij. Tijdens de persconferentie kwam ook nog uit de bus, dat, om rehabilitatie en reno vatie in wijken met een mogelijk te maken, het mi nisterie inderdaad extra bij- De staatssecretaris wees er daarbij o.i. terecht op, dat hier wel het gevaar is zit, dat, als dit niet met verstand gebeurt, dergelijke wijken nog zwakker van inkomens structuur zouden worden. Dit mogelijke nevenverschijnsel maakt dan ook een overleg over renovatieplannen in zul ke wijken dringend nodig. De staatssecretaris verklaarde zich bereid om bij het pre senteren van de plannen voor dergelijke wijken, aan zulk overleg deel te nemen. LEIDEN De 5e Groenoordhal rit is gewonnen door het C-klas- se equipe Timmers-Martens. Dit team heeft hiermee vele, meer geroutineerde rally-rijders, ach ter zich gelaten. ft>e Groenoordhalrit, die traditio neel werd verreden in de ge meente Leiden en Noordwijk, be stond uit een tamelijk pittig, doch goed te rijden routebe- schrijvingstrajekt in Noordwijk en een kaartleestrajekt op Leids grondgebied. lib'open sportevenement, georga- LEIDEN De LKV de Spar- r„taan neemt 5 september in j Delft deel aan de Nederland- se Kampioenschappen ge- wichtheffen afd. jeugd. Het team bestaat uit: Luc de Ro- mijn Bram Du Prie Hennie Sloos Wijnand v. Tongeren. niseerd door de R.A.C. Den Haag en Omgeving, telde dit jaar ruim 100 deelnemers, die elkaar in 5 verschillende klas sen bekampten. De L-klasse, speciaal bedoeld voor deelne mers die voor het eerst aan een rally deelnamen, kreeg een rou te voorgeschoteld die gebaseerd was op situatieschetjes. Wethouder Lijten, die de eerste deelnemers officieel startte, reikte ook de prijzen uit, waar onder de legpenning Leiden be schikbaar gesteld door het colle ge van B. en W. voor de beste prestaties op Leids terrein. Uitslagen: Algemeen winnaar: Timmers-Marten; beste presta tie Leiden: v. Oosten-Lubker; beste prestatie Noordwijk: Tim mers-Martens. Klasse-winnaars: A: v. Biene-Orie; B: v. Lierop- v. Lierop; C. Timmers-Martens: D: v. d. Brink-Buwalda; L: v. Gijzen-v. Gijzen. Poedelprijs: J onkmans-Boender. Drs. Van Dam vertelt nog maar eens hoe de definitieve vaststelling van de huren verloopt. Naast de staatssecretaris wethouder Ham, op wie de taak rust de renovatie op gang te krijgen. LEIDEN Koningin Juliana zal morgenochtend zeer waarschijn lijk ook een bezoek aan Leiden brengen. De jubilerende vorstin, die langs een aantal plaatsen gaat, wordt omstreeks 10 uur verwacht in het Stadhuis bij de unieke tentoonstelling van het tafelzilver van het Koninklijk Huls in een decor van vele fraaie staaltjes van bloemsier- kunst. Het tafelzilver, dat in de Burgerzaal wordt geëxposeerd zal speciaal worden bewaakt door leden van Pro Patria. LEIDEN De gemeentelijke ver- keerscommissie overweegt het nemen van maatregelen indien rij-instructeurs met hun leerlin gen de Van der Duijnstraat als in- en uitdraai-oefenterrein blij ven gebruiken. Jit een brief van het wijkcomité Plan Noord is het de commissie duidelijk geworden, dat de leef sfeer sterk verslechterde door het in- en uitrijden van lesau to's. Wel werd opgemerkt, dat de straat in het huidige ver keersbeleid niet meer de vroe gere functie van speelstraat kan hebben. De commissie had be grip voor de situatie en hechtte haar goedkeuring aan de ont- werpbrie'ven bestemd voor wijk comité, autorijschoolhoudcrs, alsmede aan C.B.R. De Pieterswijk heeft naast andere problemen ook een verkeerspro bleem. De vraag naar parkeer ruimte is groter dan de par keergelegenheid. Vanwege het verkeerscirculatieplan moet het Gerecht vrij van geparkeerde auto's komen, niet zozeer op aandringen van buurtbewoners, als wel om historisch-toeristi- sche redenen. Door de maatregelen sneuvelen ongeveer 45 parkeerplaatsen in de binnenstad. LEIDEN In de Leidse binnenstad, die morgen voor het ver keer is afgesloten, wordt op tal van plaatsen een evenement georganiseerd bij het zilveren regeringsjubileum. Wij schre ven daar al uitvoerig over. In het kort ziet het programma er als volgt uit: 8.30-9.30 bespeling stadhuiscarillon 9.00-18.00 feestelijke warenmarkt op de Nieuwe Rijn en Boter markt 9.30 poppenkastvoorstelling 10.00-22.00 bloemententoonstelling in de Burgerzaal van het Stadhuis bij het tafelzilver van het Koninklijk Huis. Geopend 10.15-10.45 podium Stadhuisplein: kinderkoor De Leidse Sleutel tjes 11.00 poppenkastvoorstelling 11.00-12.00 demonstratie Leidse brandweer vanaf het Waaghoofd 12.00-12.45 Japans dagvuurwerk vanuit de Rijn bij het Waag hoofd 11.30-12.30 podium Stadhuisplein: Bakerstreet-Jazzband 12.00-15.00 openluchtmaaltijd op de Hooglandse Kerkgracht 13.00-14.00 podium Stadhuisplein: The Lord Folks-singers 13.00-18.00 cineac-programma in het Rex-theater Haarlemmer straat 13.30 poppenkastvoorstelling 14.00-18.00 disco-drive inn in de grote zaal van De Burcht. En tree 1,- 14.30 poppenkastvoorstelling 14.30-15.45 podium Stadhuisplein: De Randstadspelers en het Lowiandtrio 14.00-17.00 folkloristisch dansfestivai op het Waaghoofd 14.30-17.00 concours van standwerkers Breestraat, tusssen Gan getje Stadhuis. 15.00-17.00 activiteiten wnterverkenners in Rijn bij Hoogstraat 15.30-17.30 show van muziekkorpsen op de Kaasmarkt (z.o.z.) 16.00-17.30 podium Stadhuisplein: Frits Landesbergcns' big band 20.00 uur Stadsgehoorzaal: sempre avanti-show. Entree 2,- 20.30-24.00 uur: Grote zaal van De Burcht: bingo-dansant met 2 orkesten. Entree 1,50 Voorts de gehele dag door: openbaar vervoer te water met de Leidse rondvaartboten tussen Beestenmarkt en Stadhuisplein 0,25 p.p. kinderen gratis) atl van kinderattracties (kinderspelen en straattekenen op de Breestraat tussen Stadhuis en sociëteit Minerva, kinderdraai molen, behendigheidswedstrijden voor oudere jeugd etc. unziek luistergebeuren in dubbel sterio voor jong en oud op de Burchtheuvel (luisterkuil) groot buitenterras bij het amusementspodium op Stadhuis plein bier uit de tap en een lekkere hap overal in feestgebied verspreid optreden van fanfare-, jazz-, hoempaen Zuid- amerikaanse orkesten bijzondere etalage-aankleding van de winkels aangesloten bij het Leids City Centrum en het grootwinkelbedrijf illuminatie in de Rijn nabij Hoogstraat en op en rond de Burchtheuvel luisterkuil op de Burchtheuvel LEIDEN In de gistermiddag gehouden vergadering van de verkeerscommlssie is besloten tot de aanleg van een nieuwe tweebaansweg, die de verbin ding tussen de Merenwijk en centrum stad moet gaan verbe teren. De weg wordt aangelegd tussen de Willem de Zwijgerlaan en de Gooimeerbrug als aansluiting op de Gooimeerlaan. Enkele com missieleden vroegen zich af of het financieel en verkeerstech-1 nisch niet verstandiger is een vierbaansweg aan te leggen. Deze wordt noodzakelijk bij de aanleg van de geplande provin- cialeweg 6. Wethouder Kret, voorzitter van de commissie, antwoordde, dat een zandbed wordt neergelegd voor een vier baansweg, zorlat indien later no dig,- twee rijstroken ernaast aangelegd kunnen worden. Bo vendien komt de nieuwe provin- cialeweg er volgens hem voorlo pig niet. Het brede zandbed maakt de aanleg van een grote groenstrook mogelijk. Voor buurtbewoners kan dit een klei- ne compensatie betekenen voor het verlies aan volkstuinen. Een nadeel is. dat bij intensief weggebruik het zand zal gaan verzakken, zodat later ophoging voor een goede aansluiting noodzakelijk zal zijn. Uiteraard is het direct aanleggen van een vierbaansweg goedkoper. Het commissielid Waal zag meer in een geheel nieuw ontwerp, maar dit Is niet mogelijk door de lig ging van brug en kruispunt. prabo-Leiden boekhouden opleiding voor praktijk diploma duits conversatie engels conversatie Lessen in Agnes-Lyceum inl. w. de greef - leiderdorp telefoon 32532

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3