van de Koningin De vele titels LEIDSE CCURANT Het slot Oranienstein in het Lahndal bij Diez ,Wij JulianaVrouwe van Het Loo enz. enz. itWïïiii ««liiwl Dillenburg en Weilburg. Nassau-Bleistein was een tak van Nassau-Siegen, welke in 1565 uitstierf en toen aan de tak Nassau- Dietz kwam, later aan de Oranje-Nassau's. Met an dere Nassause gebieden werd het in 1815 door Ko ning Willem I aan de Wal- ramse tak van de familie afgestaan, waarvoor in ruil Luxemburg werd ver kregen Barones van Breda Door het huwelijk van Jo hanna van Polanen met Engelbert I, graaf van Nassau-Dietz, in 1403 kwam de Baronie van Breda in het bezit van de Nassau's. Barones van Brede voort Tot deze baronie behoor den ook Aalten, Winters wijk en Dinxperlo. In 1612 kwam deze baronie in pandschap aan prins Mau- rits. In 1697 stonden de Staten van Gelderland het in eigendom af aan Prins Willem III. Later kwam het in bezit van Jan Wil lem Friso. Barones van Cranendonk Tot deze baronie behoor den de dorpen Maarheze, Sterksel, Castel en Soeren- donck in Noord-Brabant. Ook deze baronie is door Anna van Egmond aan het huis van Oranje-Nas- sau gekomen. Barones van Cuyk Prins Willem II verwierf Cuyk in 1648. Bij de verde ling van de nalatenschap van Willem III viél deze bezitting toe aan Willem Karei Hendrik Friso. Barones van Diest Deze baronie in Zuid-Bra bant kwam van de heren van Diest aan het ge slacht Heinsberg, vervol gens aan Nassau- Saarbrlicken-Gulik en daarna door inruil in 1499 aan Nassau-Dillenburg- Breda-Oranje. Barones van Dongen Graaf Hendrik III van Nassau, heer van Breda, verwierf deze Noordbra bantse heerlijkheid in 1513. Met de erfenis van René prins van Oranje, kwam Dongen aan Prins Willem I en later aan het huis van Oranje-Nassau. Barones van Geertruidenberg Deze heerlijkheid kwam door Duivenvoorde-Pola- nen in het bezit van de Nassau's. Barones van Grave Grave kwam onder dezelf de omstandigheden als Cuyk aan het huis van Oranje-Nassau. Barones van Grimbergen Deze heerlijkheid in Zuid- Brabant werd onder de zoons van Gerard I van Grimbergen, die om streeks 1186 overleed, ge splitst via Leuven-Vianden af aan Prinses Amalia van Solms, die gehuwd was met Prins Frederik Hendrik. Hertogin van Limburg Na de Belgische opstand kwam het Nederlandse ge deelte van de provincie Limburg als hertogdom aan koning Willem I. In 1905 werd de benaming „hertogdom" vervangen door „provincie". De ko ningin draagt echter nog altijd de titel Hertogin van Limburg. Hertogin van Mecklenburg Het huwelijk met Prins Hendrik bracht koningin Wilhelmina deze titel. De volledige titel van Prins Hendrik was: Hertog van Mecklenburg, vorst van Wenden, Schwerin en Rat- zeburg, graaf van Schwe rin en de landen Rostock en Stargard. Vrouwe van Ameland Op 4 mei 1704 werd de „vrije en souvereine heer lijkheid van Ameland" door, de familie Thoe Schwarzenberg en Hohen- lansberg aan Johan Wil lem Friso, Prins van Oranje, erfstadhouder van Friesland verkocht. Sinds dien is deze titel in het bezit van de Oranje's ge bleven. Vrouwe van Baarn De Staten van Utrecht droegen Baarn in 1674 met Eembrugge, Soest en de beide Eemnessen op aan stadhouder Willen III, Prins van Oranje. Vrouwe van Borculo Deze heerlijkheid werd in 1777 door Prins Willen V gekocht en bleef aan de Oranjes. Borculo is, toen Wilhelmina nog koningin was, eens door een cy cloon getroffen, waarna koningin Wilhelmina als „Vrouwe van Borculo" van haar medeleven blijk gaf. Vrouwe van Lek Door de Teylingens een tak van de Bredero- de's kwam deze heer lijkheid aan de Polanens en vervolgens aan de Nas sau's. Vrouwe van Lichtenvoorde Deze heerlijkheid werd te gelijk met Borculo door Prins Willem V gekocht. Vronwe van Het Loo De „adellijke Havesaat" het Loo werd in 1686 aan gekocht door prins Willem II. Vrouwe van Soestdijk Soestdijk werd in 1674 aangekocht door Willem II; na diens dood is het aan Johan Willem Friso gekomen. Guido Halleen i Vlissingen en z. enz." Beilstein is gelegen tussen Het gaat om de volgende titels, waarbij opgemerkt moet worden, dat aan deze titels geen privileges verbonden zijn. Alleen wanneer een landgoed nog in het bezit van de konin gin is, geniet zij van de opbrengst ervan. Prinses Oranje-Nassau Van Oranje-Nassau is de geslachtsnaam van ons ko ningshuis. Het is een sa mentrekking van twee na men, die in het bijzonder de herinnering levend hou den aan prins Willem van Oranje en Graaf Jan van Nassau. Nassau verwijst naar het graafschap aan de Lahn, waar het oude stamslot van de Nas- sauers nog altijd als ruïne is blijven staan. Niet ver daarvandaan ligt Oranien stein, een paleis dat ver gelijkbaar is met Het Loo. Verderop aan de Lahn ligt Dillenburg. Daar werd Willem van Nassau in 1533 geboren. Toen hij tien jaar oud was kreeg hij van zijn oom, René van Nassau-Chalon, het prinsdom Orange in Zuid- Frankrijk. De jonge graaf werd op deze manier in eens prins. Hij vond die prinsentitel zo interes sant, dat hij deze later voor zijn eigenlijke fami lienaam plaatste. In het huidige Orange leeft de band met het Oranjehuis voort, hoewel alleen de oudste zoon van Willem de Zwijger, Philips Wil lem, er heeft gewoond. In het raadhuis van Orange bevindt zich een perma nente Oranjetentoonstel ling. Burggravin van Antwerpen Engelbert II van Nassau- Breda werd door Philips De Willemstoren van Dillenburg, symbool van de stad der Oranjes de Schoone begiftigd met het burggraafschap van Antwerpen. Later kwam dit aan Prins Willem I en ging het over aan de tak Oranje-Nassau. Burggravin van Besan$on Deze titel liet René van Nassau-Chalon na aan zijn neef Prins Willem van Nassau, later Prins van Oranje, Willem I. Gravin van Buren In 1551 kwam dit graaf schap aan de Oranje-Nas sau's door het huwelijk van Anna van Egmond, gravin van Buren, met Prins Willem I. Deze titel wordt vaak door de Oran je's gebruikt om incognito te reizen. Zo was het aan vankelijk ook de bedoeling dat prinses Juliana in 1927 als freule L. van Buren aan de Leidse universiteit zou gaan studeren. Zij gaf uiteindelijk echter de voorkeur aan Jula van Oranje. Gravin van Culemborg In 1784 werd dit graaf schap door de Staten van Nijmegen aan stadhouder Willem IV opgedragen. Gravin van Dietz In het Westduitse Dietz (ook wel Diez) aan de monding van de Aar in de Lahn bevindt zich nog het grafelijke kasteel. Vlakbij ligt ook het slot Oraniën- stein. Na het uitsterven van de graven van Dietz in 1388 kwam deze stad bij erfenis aan de graven van Nassau-Dillenburg, naar welke stad een deel van de afstammelingen van Jan de Oude zich noemde. Gravin van Leerdam Dit graafschap kwam door Anna van Egmond, gravin van Buren, die trouwde met Prins Willem I, aan de Nassau's. utr'J- im injTii (V- Gravin van Siegelberg Dit graafschap in Hanno ver kwam via het huis Spiegelberg aan de huizen Lippe en Gleichen. In 1632 werd het door de hertog van Brunswijk aan Sophie Hedwig, prinses van Brunswijk, gegeven. Zij was gehuwd met Ernst Casimir van Nassau, voorvader van de konin- Markiezin van Veere en Vlissingen Dit markiezaat werd in 1555 ingesteld door keizer Karei V. Het omvatte naast Veere en Vlissingen onder meer Vrouwenpol der, West-Kapelle, Dom burg en andere heerlijkhe den op Walcheren. Na het aftreden van Markies Maximiliaan III van Krui- ningen werd het markie zaat in 1565 te koop aan geboden en twee jaar la ter gekocht door koning Philips II, die het weer verkocht in 1581. Veere werd toen aan prins Wil lem I toegewezen. Barones van Acquoy Acquoy (gem. Beest, Gel derland) behoorde vroeger tot het graafschap Leer dam. Het was door Jan van Arkel gesticht en is later aan het huis Eg mond gekomen om door huwelijk uiteindelijk aan de Oranje-Nassau's te komen. Barones van Arley Vermoedelijk is dit het zelfde als „Harley" uit de erfenis van prins René van Chalon. Arley (Frank rijk) wordt in elk geval genoemd als baronie van prins Willem V. Barones van Beilstein WIJ JULIANA, BIJ DE GRATIE GODS, KONIN GIN DER NEDERLAN DEN, PRINSES VAN ORANJE-NASSAU, ENZ., ENZ., ENZ., Wie kent niet deze aanhef van elk Koninklijk Be sluit? Hij is zo algemeen bekend geworden dat we ons niet eens meer afvra gen wat dan wel dat „enz., enz., enz." bete kent. Geen wonder, het driemaal herhaalde „enz.," is een wijze van aanduiding van een aantal titels, die vroeger werden gevoerd door de Oranje vorsten. Het gaat om meer dan vijftig titels en het was Willem van Oran je, die ze als laatste alle maal liet vermelden. Op die manier kon het voor komen, dat de aanhef aanzienlijk langer was dan de zakelijke inhoud van de mededeling. Bo vendien hebben verreweg de meeste titels hun bete kenis praktisch verloren. Immers, wat in het verle den door huwelijk, erf recht en in sommige ge vallen door schenking was verkregen, werd na de Franse Revolutie tenietge daan. De afkorting met een driemaal herhaald „enz." werd voor het eerst gebruik in een pro clamatie, geschreven in Londen, november 1813 en dat is sindsdien zo geble ven. Barones van Meerhout Deze heerlijkheid in de provincie Antwerpen werd in 1499 door Engelbert II van Nassau-Breda verkre gen, tegelijk met Vorst, Diest, Sichem, Seelhem en het burggraafschap van Antwerpen in ruil voor Millen, Gangelt en Vught (Waldfeucht.) Barones van Naaldwijk Deze heerlijkheid werd in 1612 aangekocht door Fre derik Hendrik van de hui zen Ligne en Aremberg. In 1732 kwam het aan de koning van Pruisen. Prin ses Anna kocht het in 1754 voor haar zoon Willem V. is Grimbergen aan Nas sau gekomen. Barones van Herstal Deze heerlijkheid in Luik aan de Maas werd ver kocht aan Maria van Heinsberg, die gehuwd was met Johan V. Zo kwam Herstel aan de Nassau's. Barones van IJsselstein Door huwelijk kwam deze heerlijkheid aan het huis Egmond-Buren en vervol gens aan het huis Nassau. Barones van Liesvelt Deze in de Alblasser- waard gelegen baronie is aan Philips, graaf van Ho- henilohe, gekomen; in 1610 aan Ernst Casimir van Nassau-Dietz en in 1636 aan diens zoon Willem Frederik. Barones van St. Maartensdijk Kwam ook al door Anna van Egmond aan de Oran je's. behoorde ook tot de erfe nis van René van Nassau, Prins van Oranje. Barones van Polanen Deze heerlijkheid kwam door het huwelijk van Jo hanna van Polanen met Engelbert I van Nassau met alle overige bezittin gen en titels aan het huis Nassau. Barones van Prinsenland De polder Pinceland in Noord-Brabant erfde Fre derik Hendrik in 1618 van zijn halfbroer Philips Wil lem. Barones van Scherpenisse Deze heerlijkheid kwam door Anna van Egmond- Buren aan de Nassau's. Barones van Steenbergen Deze heerlijkheid behoor de tot de inbreng van Jo hanna van Polanen die huwde met Engelbert I van Nassau. Barones van Warneton Deze heerlijkheid in West Vlaanderen is vermoede lijk door Frangoise van Savoye, de eerste gemalin van Hendrik III van Nas sau Breda aan de Nas sau's gekomen. Barones van Willemstad Deze heerlijkheid werd in 1732 uit de nalatenschap van Prins Willem III aan Willem Karei Hendrik Fri so toegewezen, ter vergoe ding van de schade, gele den door verbeurdverkla ring van de bezittingen van de Prins in Spaans Brabant. Barones van Zevenbergen Koning Philips IV stond deze heerlijkheid in 1647 Barones van Noseray Deze baronie in Frankrijk „Wij Juliana barones van Willemstad enz. enz."

Leidse Courant | 1973 | | pagina 10