BABY'S VAN VADER AYAD ZjJN NIET TE KOOP „VRIENDEN VAN LIBANON" HELPEN OOK MINDER DRAAGKRACHTIGEN ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1973 VOORSCHOTEN - Vader Ayad kijkt wat vermoeid voor zich uit. Zijn ogen staan vriendelijk, dat wel, maar toch schijnen de reis vanuit Libanon en de klimaatwisseling hem parten te spelen. Als echter even later een van ..zijn" baby's het vertrek wordt binnengedragen, fleurt vader Ayad ziender) ogen op. De voldoening is van zijn gezicnt af te lezen. En dat is niet zo'n wonder want de kleine Libanese pater is er verant woordelijk voor, dat dit jonge leven samen met nog ongeveer elf uit zijn land afkom stige baby's in de afgelopen anderhalf jaar door Nederlandse gezinnen kon worden geadopteerd. Hij is de man, die ondanks rinkelende Amerikaanse dollars ervoor ge zorgd heeft, dat de uitgestoten Libanese kinderen niet lukraak werden verkocht aan mensen met dikke buidels vol harde mun ten, maar daar terechtkwamen, waar ze een grote kans van slagen hebben in hun verdere leven. Vader Ayad is deze weken te gast bij een aantal van de Nederlandse gezinnen, waarin door zijn toedoen Libanese kinderen werden opgenomen, o.a. in Voorschoten bij het gezin, waar het eerste kind in de rij van twaalf anderhalf jaar geleden werd geadopteerd. Hij behoort tot de groep La tijns-katholieken in Libanon. Een van de kleinste van de achttien in zijn land be staande hoofdreligies. Toch zijn de Latijn- sen naar zijn mening bijzonder invloedrijk vooral omdat zij de universiteiten „bezit ten". Bij wet van 1951 is adoptie in Libanon toe gewezen aan de zogenaamde kerkrechtban- ken. Door deze regeling beschikt vader Ayad regelmatig over aan zijn groep toege wezen baby's. Dat het geluk van de Neder landse gezinnen, die een kind krijgen toege wezen, voorafgegaan wordt door keiharde drama's is een verdrietige waarheid. Aan de poorten van de twee Latijns-katholieke kloosters in Beiroet komen geregeld wanho pige, ongetrouwde zwangere meisjes en jonge vrouwen om hulp smeken. Zij worden door de zusters liefderijk opgenomen en blijven in het klooster tot na de bevalling. Het klooster is hun enige vluchtweg. Zo gauw familieleden en kennissen erachter komen, dat een ongetrouwd meisje een kind verwacht, wordt ze uitgestoten en in Vader Ayad met twee kinderen, die veel gevallen vermoord of zwaar mishan deld. Ongetrouwd zwanger zijn in Libanon staat gelijk aan de zwaarste misdaden. Va der Ayad probeert daarom ook zoveel moge lijk meisjes in z'n klooster te nemen. Maar zelfs daar zijn ze soms nog niet veilig. „Een paar jaar geleden was een meisje bij ons aangekomen, dat op de vlucht was voor haar op wraak beluste vader, 't Kind was op tijd binnen maar de volgende dag verscheen de vader aan de poort van het klooster met het verzoek om zijn dochter te mogen bezoeken. Een onachtzame zuster stemde daarin toe. Toen de man zijn doch ter binnen bereik kreeg stormde hij op haar af en hakte met een mes in haar li chaam. Door een wonder kon ze nog wor den gered en het kind dat later geboren werd, was in blakende gezondheid", aldus pater Ayad. In tegenstelling tot andere in Beiroet opere rende groepen gaat het er bij vader Ayad zijn bemiddeling in ons land zijn gekom op de eerste plaats om het kind zo goed mogelijk te plaatsen. Door de enorme bedra gen, die sommige mensen (ook Nederlan ders) voor het adopteren van kinderen over hebben is er in Beiroet tevens een zeer le vendige handel in kinderen en baby's. Op deze markt is het geen uitzondering, dat voor een kind 20 tot 25.000 gulden wordt be taald. Het zijn uitwassen, die in een land als Libanon nu eenmaal moeilijk te voorko men zijn. De kinderhandelaren kopen hun levende waar in ziekenhuizen en van speur ders die 's nachts en vooral 's morgens vroeg de stad doorkruisen op zoek naar te vondeling gelegde baby's. Doordat de on wettige abortus, veelal door kwakzalvers uitgevoerd, de laatste jaren in Beiroet steeds meer veld wint, daalt het aantal vondelingen echter zienderogen. Volgens 'n Libanees dagblad werden in 1971 in Libanon 22.000 abortussen uitgevoerd. Dit aantal zou het afgelopen jaar zijn gestegen tot bijna 30.000. Het zouden er nog veel meer-zijn geweest, aldus het blad, als de pil in Liba non de laatste tijd niet eenvoudiger ver krijgbaar zou zijn geweest. Totdat een brief van Cees Mentink en zijn vrouw uit Voorschoten ongeveer anderhalf jaar geleden vader Ayad bereikte gingen de Libanese baby's bijna allemaal naar Frankrijk. Het echtpaar Mentink is er door een onwaarschijnlijk doorzettingsvermo gen in geslaagd de weg voor andere Neder landse paren te plaveien. In totaal schre ven zij naar 20 ambassades over de hele wereld om te informeren wat de mogelijk heden waren voor adoptie. Alleen uit Liba non kregen zij antwoord. Vooral de heer F. X. M. Beems, kanselier van de ambassade in Beiroet, heeft het vuur uit zijn sloffen gelopen om de zaak te regelen. Hij kwam na veel speurwerk in contact met vader Ayad. Daarna liep de zaak verder op rol letjes. Op een dag in mei ontving het echt- 'n Wassenaars gezin paar Mentink plotseling bericht, dat ze de volgende dag hun kind konden komen opha len in Beiroet. Onlangs haalden zij hun tweede baby uit de Libanese hoofdstad. Op de vraag waarom een gezin twee kinderen krijgt toegewezen, terwijl anderen (in Ne derland wachten ongeveer tienduizend echt paren op adoptie-kinderen), hun eerste kind nog moeten adopteren, antwoordt pater Ayad, dat één kind in een gezin niet be paald een ideale situatie is. Bovendien, zo verklaart hij, kunnen zij elkaar later tot steun zijn, als dat nodig mocht blijken. Als pater Ayad een verzoek tot adoptie bin nenkrijgt gaat hij zorgvuldig na hoe de godsdienstige opvattingen en de maatschap pelijke positie van het gezin zijn. Pater Ayad blijft ook na aandrang enigszins onduidelijk wat dit laatste betreft. „In ie der geval", zo zegt hij tenslotte, „is het zo, dat ouders ongeveer 1500 gulden per maand moeten verdienen, gemiddeld dan. Het kan Het aantal kinderen, dat in de afgelopen anderhalf jaar vanuit Libanon in Nederland is beland zal waarschijnlijk voor het eind van dit jaar verdubbeld zijn. De totale kos ten (inclusief vliegtickets, die met reduktie van de KLM worden verkregen) voor het adopteren van een kind uit Libanon bedra gen ongeveer zevenduizend gulden. Geen gering bedrag maar ook voor de minder kapitaalkrachtigen zijn er mogelijkheden via de onlangs opgerichte club „Vrienden van Libanon" om een baby aan te nemen. Toch moet men zich volgens pater Ayad niet te veel illusies maken. Er is na melijk een wachtlijst zowel van Nederlan ders als van Fransen. Vanaf de dag van in schrijving kan het één k anderhalf jaar du ren voordat het zover is, dat de koffers ge pakt kunnen worden. Het is vreemd te ervaren, vertelt Cees Mentink, dat mensen die jaren getracht hebben een kind te adopteren plotseling als een berg tegen de stap opzien als het mo ment voor de reis naar Beiroet is aange broken. Het is wel zo, dat als men eenmaal van de schrik is bekomen het optimisme weer de boventoon gaat voeren. Bij pater Ayad is twijfelen uit den boze. Als hij be richt geeft, dat er een baby is, dan moet deze ook binnen 48 uur zijn opgehaald maar liefst nog eerder. Zo niet dan is de kans verkeken. De wachtlijst is immers lang genoeg. De Libanese pater verwacht, dat het nog minstens vijftien jaar zal duren voordat de mentaliteit in Libanon zodanig veranderd is, dat de ionge ongetrouwde moeders hun eigen kinderen kunnen houden zonder de kans te lopen gedood te worden. Het is ech ter allemaal nog anders. Een ongetrouwd zwanger meisje is nu in Libanon nog vogel vrij. Pater Ayad is met deze realiteit ver trouwd geraakt. Hij kijkt er nog nauwelijks van op als 's morgens bij het verlaten van het klooster een baby op de stoep ligt. De priester weet dan wat hem te doen staat: Telegraferen naar Nederland of Frankrijk om de heugelijke tijding aan een echtpaar mee te delen. Voor hem gaan ongeluk en geluk elke dag weer samen. De Vrienden van Libanon komen vandaag bij elkaar in het Moto Resto Hotel in Bunnik om de contacten te verbeteren, maar vooral ook om met de Libanese pater vader Ayad van gedachten te wisselen over adoptie van Libanese kinderen door Nederlandse echtparen. In de Vrienden van Libanon zijn sinds kort verenigd - hoofdzakelijk katholieke - Nederlan ders die een baby uit Libanon willen adopteren via vader Ayad én echtparen, die al een of meer kinderen uit dat land hebben aangenomen. Stimulator van deze vriendenkring die flink wordt uit gebreid, is het echtpaar Mentink uit Voorschoten. Zij waren de eersten, die een Libanees kind docr middel van vader Ayad naar Nederland haalden. Dat had ontelbare voeten in de aarde maar lukte tenslotte toch nog in niet al te lange tijd. Een klapper vol correspondentiewerk ging aan de feitelijke adoptie vooraf. Cees Mentink waarschuwt geïnteresseerden dan ook zeer nadrukkelijk, dat niet mag worden ver wacht. dat een adoptie "eventjes wordt geregeld". Libanon is een van de weinige landen in de wereld, vanwaar nog op vrij grc.e schaal adop'.iobaby's de grenzen overgaan. De Vrienden van Libanon zijn momenteel aan het onderzoeken waar nog meer mo gelijkheden bestaan. Contacten zijn reeds gelegd met Vietnam en Bangla-Desh. Binnen de vereniging wor den kosten noch moeiten gespaard om ook minder ka pitaalkrachten aan een kind te helpen, maar even tuele gegadigden moeten hieruit niet te veel illusies putten: de moeilijkheden zijn groot. De Vrienden van Libanon nemen zeer beslist afstand van instellingen of personen, die van de adoptie een mensenhandel hebben gemaakt. Vandaag zullen aan vader Ayad. de kanselier van de Nederlandse am bassade in Beiroet, de heer F.X.M. Beems en aan de zusters van de Latijns-katholieke kloosters van vader Ayad speciaal ontworpen oorkondes van waardering worden overhandigd. Inlichtingen over de Vrienden van Libanon, die in het vervolg de "selectie" en een deel van de oorbere.ding tot adip.ie vanuit Libanon zullen gaan regelen, kunnen worden verkregen bij het echtpaar Mentink, Welterdreef 67, Voorschoten.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 16