BREUK UITGEBLEVEN IN BISDOM ROERMOND Bouwmarkt zal niet instorten ROTTERDAM ONDERZOEKT BOUW VAN EROSCENTRUM Waldheim wekt consternatie bij herdenking £eidóe(3ou*a/rtt Nixon gaat in beroep Aardlawine bedelft 40 mensen Ik ben het nieuwe symbool van onze nationale spaarinstelling [973 VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Uitwedstrijd? Neem een MeerMan's Kaart! Samen met teamgenoten of supporters o^> zaterdag of de afstand) kost voor 2 personen 3 personen 4 personen 5 personen Eén van de reisgenoten moet een NS-identiteitsbewijs of pasfoto meebrengen- voordelig uit met NS SLAGERIJEN GER DE KROES NIET IN BRITSE HANDEN DEN HAAG (ANP) De onder handelingen van Matthews Hol dings Ltd in het Engelse Epsom en Ger de Kroes BV in Den Haag over een verwerving door de Britten van 'n meerderheids pakket in De Kries zijn zonder succes beëindigd, zo hebben de twee bedrijven bekendgemaakt. JERUZALEM (Reuter) Secre taris-generaal van de VN, Kurt Waldheim heeft, zoals hij later liet verklaren, zonder het te we ten, voor een incident gezorgd toen hij tijdens een herden kingsplechtigheid voor de joodse slachtoffers van de wereldoorlog in Jeruzalem, zijn hoofd niet wilde bedekken. Het is een joods gebruik bij plech tigheden op geheiligde grond een hoed op te hebben. Wald heim verklaarde later dat hem dat niet gezegd was. Een boze Israëlisohe vrouw riep hem la ter toe: „U komt zeker ook met schoenen aan in de moskee..." Waldheim zorgde nog voor een andere verrassing: tijdens een officieel diner in Jeruzalem noemde hij deze stad „de hoofd stad van Israël". Over de kwes tie Jeruzalem-hoofdstad bestaat al jarenlang een controverse. De Israëliërs zelf zouden Jeruza lem graag als hoofdstad zien, maar dit stuit op internationale weerstand. De meeste mogend heden hebben hun ambassade in Tel Aviv geve.-tigd. Waldheim heeft verder een „interessante en openhartige" discussie gehad met premier Golda Meir en met minister van buitenlandse zaken Abba Eban, die er overigens zijn voldoening over uitsprak dat Waldheim Jeruzalem als Is- raëls hoofdstad genoemd had. Drama bij „gijzelaartje spelen" SANDVIKEN (AP) - Het drama van de gijzelaars die 132 uur in een bank kluis in Stockholm wer den vastgehouden heeft gisteren een vervolg ge kregen toen een 12-jarige jongen gewurgd werd aangetroffen nadat hij „rover en gijzelaartje" had gespeeld met zijn vriendjes, zo heeft de po litie bekendgemaakt. Het fatale ongeluk was klaarblijkelijk geïnspl- reerd door de televisie- verslaggevlng van de be legering van de bank ln Stockholm, waar een ro ver de nek van de gijze laars in een strop bond zodat zij zouden stikken als de politie zou trachten de inzittenden van de kluis met gas te bedwel men. De zon mag van tijd tot tijd nog zijn best doen, de eerste bladeren vallen hier en daar al van de bomen, de herfst staat voor de deur, en daar gaat onvermijdelijk mee gepaard de presentatie van modecollecties voor herfst en winter. Mannequin Mentha (links) van Maison Kuiper ln Zeist gaat gekleed in een roestkleurige mantel van zachte varkenssuède. waarin blauwe en groene schui ne banen zijn verwerkt, terwijl de garnering van roodvos is. Joke draagt een mosterdkleurige ensemble met kohinoor-nerts, dat in dezelfde kleur is geverfd. DEN HAAG Er Is geen sprake van, dat de woningbouwmarkt zal instorten. Dit verklaarde mi nister Gruljters van Volkshuls- vesting gisteren In een toelich ting op zijn nota over de wo ningbouw. Er wordt gewerkt aan een meerjarenprogramma voor de gehele bouwsector. Vol gens de minister Is het onjuist te menen, dat er blnnekort to veel bouwvakkers zouden zijn. Omdat er nog te weinig gegevens bekend zijn, gaat het ministerie zelf een onderzoek instellen naar de vraag aan welke wonin gen het meest behoefte is. Vol gend jaar zal een nieuw huur- en subsidiebeleid worden inge- Er zijn heel verschillende reacties gekomen op de nota-Gruijters. De CHU vindt dat de minister zich verschuilt achter een rook gordijn van „misschiens en voorwaardelijkheden". „Geen reeël maar eet, papieren pro gramma", aldus CH-fractie, die het ook onjuist vindt, dat de re- gerit g een rem wil zetten op de premie- en purticuliere woning bouw. Evenals D'66 vindt men etn Uegstaand van drie procent van de woningen, zoals de mi- nisfei die accepteert, te hoog. Het Algemeen Verbond Bouwbe drijf noemt de nota een „moe dig stuk", alleen is het jammer, dat nog niet gewerkt kon wor den met de laatste cijfers, na de volkstelling 1971. De Raad voor de Volkshuisvesting acht een huurverhoging van 20 procent in één keer, die het ge volg zou worden van het ver vangen van het stelsel van ob ject studies door een van sub jectstudies onaanvaardbaar. SAN CLEMENTE (REUTER) - President Nixon heeft meege deeld dat hij In beroep gaat te gen de beslissing dat hij de ge luidsbanden met gesprekken over de Watergate-affaire aan rechter John Sirica ter hand moet stellen. Volgens de presi dent is de els van Sirica in strijd met de grondwet, waarin wordt bepaald dat de bevoegd heden van landspresident en rechters gescheiden zijn. CARACAS (AP) Een aardver schuiving heeft gisteren onge veer 40 personen In hun wonin gen begraven In een dichtbe volkte achterbuurt bi het ooste lijk deel van Caracas. Functionarissen vrezen dat een aantal slachtoffers, dat begra ven is onder modder en puin, nooit zal gevonden worden. Naar schatting zijn ongeveer 50 woningen bedolven of totaal vernield. De aardverschuiving was het gevolg van hevige re genval. Secretaris-generaal van de VN, Kurt Waldheim, die een informatieve reis door het Midden-Oosten maakt, heeft in Jeruzalem overleg gepleegd met premier Golda Meir. Artsen in Enschede nu steeds bereikbaar ENSCHEDE De Enschedese huisartsenvereniging heeft be sloten om - met ingang van vannacht - da bereikbaarheid van artsen te verbeteren. Wie na twaalf uur vanavond in En schede een arts belt, krijgt van een antwoordapparaat te horen welke arts die nacht dienst heeft en wat zijn telefoonnum mer is. Voorheen waren de artsen In En- schede tussen twaalf uur en acht uur in de morgen minder goed bereikbaar. Het antwoord apparaat gaf tot nu toe slechts advies de dichtsb'jzijnde arts te bellen. De huisartsenvereniging kwam 1 gisteren in spoedberaad bijeen, na de ophefmakende gebeurte nis van de afgelopen week rond een achtjarig meisje, dat de dupe dreigde te worden van een t weigering tot onderzoek door een huisarts. Beleefdheid voorkwam bankroof STOCKHOLM (AP) Een gemaskerde man die don derdag zwaaiend met een revolver een bankgebouw in Stockholm binnenstap te, moest de teleurstelling van zijn leven verwerken toen hij te horen kreeg dat men hem helaas niet kon helpen. De man ging naar de balie en riep: ,,Is er geld hier?". Hij werd te woord gestaan door een beleefde bankemployé die zei „Het spijt me, de kassier is even weg, maar kan ik u met iets anders van dienst zifn?". De overvaller zei: ,,Nee", stopte zijn revolver in zijn zak, zuchtte eens diep en liep het bankge bouw weer uit. De politie hield hem even. later in een gebouw in de omge ving aan. Om prostitutie in te perken ROTTERDAM De gemeenteraad van Rotterdam heeft zich gisteren uitgespro ken voor een krachtig optreden tegen de prostitutie. Men besloot tot een aan tal maatregelen op korte en lange ter mijn om dit verschijnsel flink aan ban den te leggen en de uitwassen geheel uit te roeien. Door de Algemene Politie verordening aan te passen, hoopt men dat de politie voldoende juridische rug gesteun heeft, dat zij er voor kan gen dat dit ook gebeurt. De raad stelde zich op het standpunt dat de prostitutie weliswaar onuitroeibaar en op zich ook niet strafbaar is, maar dat de bevolking daarvan zo min moge lijk hinder moet ondervinden. De raad ging akkoord met een motie van de D'66-er mr. J. Mentink het college van burgemeester en wethouders opdracht te geven de mogelijkheden te onderzoe ken voor de oprichting van een eroscen- trum. Voor 1 december wil men hier over een voorlopig advies hebben. Tijdens het raadsdebat, dat drie uur duurde en opmerkelijk kalm en ordelijk verliep, werd uitvoerig gesproken over de recente onlusten op Katendrecht. Hoewel het voorstel van burgemeester en wethouders met betrekking tot de prostitutie in feite uitgangspunt was voor het debat, maakten de gebeurte nissen in deze van oudsher rosse buurt van Rotterdam, de discussie extra ac tueel. Drs. Lems fractievoorzitter van de PvdA, zei tijdens het dtbat, dat de souteneurs door intimidatie proberen dc bewoners het zwijgen op te leggen. Volgens hem zou de politie ook geen klachten van be woners behandelen. Hij vertelde het verhaal van een Katendrechter, die een klacht had ingediend bij de politit en bij wie even later een souteneur voor dc deur stond die de inhoud van de klacht precies bleek te kennen. De be woners hebben al vaker geklaagd dat de politie de souteneurs de hand boven het hoofd houdt. Keerpuntkoesteren WIE HEEFT VERWACHT toen premier Den Uyl na de kabinetsfor matie terecht gewezen werd omdat hij deed alsof „Keerpunt" de overheersende doctrine van zijn regering was, dat de socialisten zich bij de nevenschikking van het confessioneel program zouden neerleggen? Op vrijdag 14 september gaat het PvdA-congres in Amsterdam praten over de regeringspolitiek en de houding van de Partij van de Ar beid daartegenover. Een hartige discussie is naar aanleiding van bepaalde punten (grondpoütiek, defensie, belastingbeleid) gegaran deerd. Het socialistisch partijbestuur voegde er nog een pikant punt je aan toe door in de beschrijvingsbrief voor het congres te herha len dat „uitgangspunt van het nieuwe kabinet Keerpunt is, aange vuld met het confessionele program voor zover daarmee niet strij dig". NIET UITGESLOTEN IS. dat, wanneer het PvdA-congres bij deze stelling blijft. Den Uyl „van andere zijde" weer een pikante vraag te beantwoorden krijgt. Zeker als op het congres de een of andere bewindsman als spreker terzake een onvoorzichtige opmerking maken zou. De gang van za ken bij de kabinetsformatie is formeel en materieel nu eenmaal zo geweest, dat op het punt van de ondergeschiktheid van het confes sioneel program de premier een concessie heeft gedaan, omdat hij die doen moest. Voor het overige zal de burger in Nederland best begrijpen, dat de Partij van de Arbeid er niet mee ophouden kan om „Keerpunt" te koesteren en als politieke partij heeft ze daartoe het volste recht. Een politieke partij is immers iets anders dan een Kamerfractie en zeker als een groep bewindslieden in het kabinet. SPANNINGEN IN EEN COALITIEREGERING zijn op zichzelf geen ongezonde zaak; in het verleden hebben zowel de KVP als de PvdA op hun partijcongressen vaak afstand genomen van een kabinet- van-de-brede-basis. Zelfs fractievoorzitters Romme en Burger scho ten bij zulke gelegenheden wel eens andere projectielen dan losse flodders af vóór de boeg van de heren Drees en Beel. Als de socialisten zulks dienstig achten mogen ze op 14 september ln Amsterdam best zeggen, dat het naar hun mening anders moet, mits ze maar niet zeggen dat het in het licht van gemaakte afspra ken op dit moment al anders is. Want dan ondermijnen ze het fundament van het rose kabinet met de witte rand, dat na maanden van pijn en moeite to» stand gekomen is. MINISTER GRUIJTERS: Zoals overal in het land worden ook in Woudenberg voorbe reidingen getroffen voor de komende viering van het zil veren regeringsjubi leum van koningin Juliana. Vrouwelijke dorpsbewoners ma ken aan de lopende band papieren bloe men, terwijl de mannen de handen vol hebben om de versieringen buiten te bevestigen. ROERMOND De breuk die in het bisdom Roermond dreigde tussen de bisschop en de grote meerderheid van de dekns is uit gebleven. Na een diepgaande en soms be wogen discussie tijdens de dekensverga dering gisteren hebben beide partijen el kaar voorlopig gevonden in een gezamen lijk communiqué, waarin mgr. Gijsen zijn dilemma als niet meer noodzakelijk terugneemt. Zoals bekend was dit dilemma vervat in een brief van de bisschop naar aanleiding van een schrij ven van acht stagiaires van de hogeschool voor theologie en pastoraat te Heerlen, waarin scherp werd geageerd tegen het beleid van de bisschop. Deze had om een duidelijk ja of nee in deze ge vraagd aan de dekens, die daarop stelden een dergelijk dilemma niet te kunnen aanvaarden. Na een langdurige bespreking, waarin een aantal scherpe kanten werd afgesleten, hebben bisschop en dekens zich gisteren gevonden op de volgende formulering: „Wij verklaren, dat wij in de ene rooms-katholieke kerk staan en willen blijven staan en dat wij daarin het evangelie van Jezus Christus willen beleven en verkondigen, zoals ons dit onder leiding van paus en bisschoppen wordt voorgehouden, biddend om Gods geest. Binnen deze rooms-katholieke kerk aanvaarden en bevor deren wij alle door haar leiders als juist en waardevol erkenbare vormen van evangelie-bele ving". Hierbij dient plaats te zijn voor verschillende vi sies, waardoor het beluisteren van de stem der gelovigen en het verstaan van de tekenen des tijds ook tot hun recht komen. Op een volgende vergadering van dekens zal de ge hele problematiek rond de priesteropleiding her nomen worden. Deken dr. P. van den Baar van Roermond zei nog, dat mgr. Gijsen had toegelicht, dat zijn brief aan de dekens heel anders is overgekomen dan hij was bedoeld. De bisschop drukte zich ter vergadering veel gematigder uit dan in zijn brief en dan in enige interviews, waarin hij had gesproken van „rotte appels" en van een dreigend schisma.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9