Sectiebestuur betaald voetbal weer in functie na chaotische vergadering KUNSTZWEMMEN EINDELIJK VOLLEDIGE ERKENNING Polocoach Harrie Vriend heeft inspiratie verloren ALLEEN AJAX WILDE DE LEIDERS KWIJT Gesol met Cruyff Na 24 jaar officieel bij tvereldtoernooi ZEIST Toen de heren Van Praag en Hogewoning elkaar op de vergadering van gis- teravond in de haren vlogen, kwam een onthullende ver- klaring omtrent de transfer van Johan Cruyff naar vo ren. De zaak was achter de schermen al beklonken. Van Praag wist al lang dat het bondsfjestuur de reglementen zou nakomen en, zo zei hij, Ajax wilde Cruyff houden. Met het sectiebestuur was de afspraak gemaakt dat het zich zou richten naar de wensen van Ajax, derhalve een „nee" laten horen als Ajax dat wilde. En Ajax wil de. „Maar", zo verweet Ho gewoning Van Praag, „je hebt pas gewaarschuwd toen je de zaak niet meer in han den had en je niet meer te rug kan bij Barcelona". En zo verdween Cruyff toch naar Spanje. VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1973 19> EEIST Van de vier uur, die op de buitengewone le denvergadering van de sec tie betaald voetbal nodig waren om het demissionai re bestuur weer terug te halen, werd het merendeel verdaan met het bewande len van zij" wegen, het spuien van kritiek over en weer, het oprakelen van niet ter zake doende kwes ties. Af en toe speelden zich in het hotel van het KNVB-centrum in Zeist gisteravond chaotische to nelen af. Tweemaal spra ken de heren Herman Choufoer (FBO) en drs. Cor vain Rijn (Sparta) de vergadering toe en smeek ten bijna om eindelijk te doen waarvoor men was gekomen. Tweemaal werd weer „terzijde" gedelibe reerd. x rat een demissionair bestuur en men moest beslissen of dat bestuur, met de eisen die het op tafel had gelegd, zou blijven of dat het zou worden wegge stuurd. Toen eindelijk werd ge stemd, bleken 32 verenigingen het bestuur te willen houden, was er een (Ajax) tegen, had FC Amsterdam blanco gestemd en waren de verenigingen Roda JC, VW. FSC en Heerenveen al verdwenen. Mr. Jacques Hogewoning, de voorzitter van de sectie betaald voetbal hij leidde zwak. durf de niemand het woord te ontne men en wilde kennelijk de goe de sfeer redden, wat niet lukte had zelf met rijn openings woord de chaos ontketend. Hij uitte kritiek op de wijze waarop het Bondsbestuur functioneert en wordt geleid, op de stem menverhouding amateurvoet- bal-betaald die vier op een is „en dan kun je als amateurbestuur der toch niet volhouden dat je democratisch kunst handelen", en biechtte op dat het bestuur zich gefrustreerd voelde omdat het een doel wil bereiken maai daartoe niet de gelegenheid krijgt. „Maar de affaire Cruyff >vas de druppel die de emmer deed overloper," riep hij uit. „Men moet ons in dergelijke kwesties niet voor de voeten lo pen. Met deze kwestie open baarde zich ook het verschil in denkwijze tussen bondsbestuur en betaald voetbal. Als vice- voorzitter van de KNVB nota bene hoorde ik niet eens wat te voren door het bondsbestuur was besproken. Het bestuur be taald voetbal, dat moest oorde len. werd ingefluisterd wat het moest beslissen. Daarenboven kwam het ook nog op de t.v., een trieste affaire waarmee we voor het Nederlandse volk voor joker werden gezet." Eisen Hogewoning lanceerde een scher pe aanval op Wim Meuleman. de bondsvoorzitter, die hij een verkeerde leiding verweet. „De bondsvoorzitter zei dat hij re pressief is opgetreden, maar dat is iets anders dan preventief, zoals is gebeurd." Het sectiebestuur b.v. had een nota geproduceerd met vergaan de eisen (zo groot mogelijke zelfstandigheid met ingang van het seizoen 1974-1975; beslissing van zaken die het betaald voet bal raken uitsluitend overlaten aan het bestuur b.v. in de tijd dat de zelfstandigheid nog geen feit is en een opgave van zaken die tot de uitsluitende competen tie van het betaald voetbal die nen te behoren. „Als dat wordt geaccepteerd, wil len we blijven" aldus Hogewo ning. Toen al had men kunnen stemmen. Maar Hogewoning had wat losgewoeld. Bondsvoor zitter Meuleman wilde zich ver dedigen, kreeg het woord en spuide ook enige onvriendelijk heden. Herman Choufoer (FBO) stelde dat dit sectiebestuur moeilijk met het bondsbestuur kan samenwerken. „De FBO ls het dan ook eens met het aftre den. Er zijn fouten gemaakt, het is niet het allerbeste bestuur maar toch krijgen ze van ons een cijfer waardoor ze mogen en moeten terugkomen". Hij toomde het optimisme van Meu leman in met te zeggen: „Als hij stelt dat het betaald voetbal de zelfstandigheid al in de vin gers heeft gehad maar er geen gebruik van heeft gemaakt, is dat te optwimistisch". Er is na melijk, in een stuurgroeprap port, slechts sprake van een fi nanciële zelfstandigheid en, vol gens Jo van Marie die namens de amateurgeledingen sprak, een basis om verder te praten over grotere zelfstandigheid. Dat betwijfelde Chouffoer en hij probeerde Van Marie de toezeg ging te ontlokken dat hij op deze wijze zijn „onderhorigen" zou indoctrineren. Van Marie hield zich op de vlakte. Brief Choufoer wilde dan wel weten hoe men dacht over een eventueel weer in functie treden van het demissionaire bestuur. Geen reactie. Wel een andere, van Jaap van Praag (Ajax). die een aantal pinnige vragen af vuurde op Hogewoning. Daarbij speelde een brief van de UEFA een grote rol. Van Praag had vernomen dat de UEFA had verzocht de transferkwestie te laten rusten tot de juridische af deling van dit Europees voetbal lichaam een uitspraak had ge daan. Die brief was bij de KNVB beland maar er waren afschriften naar de sectiebe stuursleden gezonden, die even wel geen van allen die brief ble ken te hebben gelezen. Van Praag woedend: „Ik hoef op geen vraag meer antwoord. Ik ben blij dat u weggaat want als u zelfs een brief van zodanige importantie niet leest!" Later bleek dat de brief „strikt ver trouwelijk" was. Wel of niet Het werd zeer onvriendelijk. De sponsoring ten bate van het Ne derlands elftal kwam ter sprake (er bleek lang niet voldoende te zijn zodat een beroep zal moe ten worden gedaan op de eigen financien van de sectie en die bestaan uit de totouitkering) en drs. Van Rijn deed eveneens een poging om terzake te ko men. waarbij hij opmerkte dat er beneden peil werd gediscus sieerd. „Staan we achter het voorstel-Choufoer om dit be stuur te steunen of niet," vroeg hij. Geen reactie. Er werd we derom over allerlei andere za ken oeverloos gekletst. Er kwam wel naar voren dat het betaald voetbal de amateurs nauwelijks vertrouwt als het op stemmen aankomt. Weer vroeg Van Rijn eindelijk die discus sies te staken. Tenslotte werd er dan gestemd, het demissionaire bestuur werd het formele bestuur met de op dracht op basis van wegen en middelen die het nodig acht de nota te effectueren. Een urgen tiecommissie zal de uitgangs punten van de zelfstandigheid formuleren en dient uiterlijk 27 oktober (vergadering sectie bet. voetbal) gereed te zijn. Met het bondsbestuur zal, waarschijnlijk zaterdag al, worden gesproken en met de amateurs, wier woord voerder Van Marle nogmaals benadrukte dat de amateurs best willen praten over grotere zelfstandigheid. Hij voegde er wel aan toe: ,.U kunt vragen wat u wilt maar het Bondsbestuur is niet van plan wijziging in de reglemen ten te brengen," Dat weet het betaald voetbal dan vast. Op 27 oktober zal er wel een sec tiebestuurder minder zijn. Mr. Van Vloten zal dan beslist aftre den. HERMAN VAN BERGEM Terwijl Jacques Hogewoning het woord voert horen van links naar rechts de heren Huybregts, Nijland. Kernkamp, Van Vloten, Zon, Tripels en Van Dalen toe. \jjen onderonsje tussen de heren Van Merle, Burgwal, Meuleman en Timman (v.l.n.r.). IELGRADO De net 65 jaar geworden Amsterdammer Jan Arm- brust voelt zich in Belgrado als een vis in het water Mexicanen, Ca nadezen, Japanners en Amerikanen komen bij hem als de enige FINA-autoriteit voor het kunstzwemmen advies vragen als er weer iets dreigt mis te lopen op deze eerste wereldkampioenschap pen. Armbrust wordt er niet heet of koud van. Hij blijft onverstoor baar alles regelen om uit de organisatorische puinhoop (alles is slecht aangepakt) een historisch belangrijk kunstzwemevenement te creëren dat per se een succes moet worden. Oh, is er een onderwatermicro foon opgeblazen?", zegt hij la coniek tegen een Amerikaanse trainer die zich geen raad weet. .Gebruik zolang de onze maar. Dan ben je voorlopig gered." de duidelijk opgeluchte Amerikaan weg is zegt de man die voor alle zekerheid de com-' plete geluidsinstallatie van de ederlandse kampioen liet over vliegen, fel: „Sabotage, een an der woord heb ik er niet voor. Op alle denkbare manieren tracht men ons hiér dwars te :itten." Bij navraag klopte deze 'izie. Een Joegoslavische tech nicus had 130 in plaats van 25 vatt aangesloten. Per ongeluk zei hij later verontschuldigend, maar daar bestond bij iedereen twijfel over. Veel tegenstand „Ik begrijp het wel", legt Arm brust uit als hij even minder gespannen is. „Kunstzwemmen ontmoet overal veel tegenstand omdat het in de eerste plaats nieuw is en omdat de facilitei ten bij het zwemmen toch al slecht zijn. Een nieuwe eend in de bijt geeft dan altijd veel meer kopzorg. Maar ik laat me er niet door ontmoedigen." Dat ondervindt vooral de organi satie-voorzitter, de Joegoslaaf Lambasa, geen sympathisant van het kunstzwemmen. „Dat laat hij dan ook in alles mer ken. Toen ik hier aankwam stonden er trainers met een zak- radiootje in de hand langs de kant van het zwembad. Ik ben daarna onmiddellijk naar de ka mer van de FINA-voorzitter Ha rold Henning gestapt en heb hem uitgelegd hoe dwaas dit was. Een dag later stond de luidspreker er". Improviseren „Het is hier eigenlijk van het be gin tot het einde als een gek improviseren", zegt Armbrust. „Dat vind ik echter niet erg hoor. 24 jaar heb ik moeten knokken om kunstzwemmen op de lijst van de internationale Deze tegenslagen heb ik altijd met een glimlach kunnen ver werken omdat eens het getij toch moest ker;n." En zowaar. Voor deze eerste wereldkam pioenschappen kwam het licht op groen te staan voor deze sport. De blijdschap daarover is verwerkt in de intentie van de deelnemers. Niet het winnen van de medailles is het allerbe langrijkste wat in B lgrado te gebeuren staat maar het slagen en het overbrengen op het pu bliek van het kunstzwemmen als schouwspel. „We moeten aantonen op deze wereldkam pioenschappen thuis te horen", zegt de energieke Amsterdam mer. uitvoering in Nederland had. De club verzorgde een week errder dan wij een demonstratie." Sindsdien is het kunstzwemmen geperfectioneerd en kreeg het het karakter van een sport. Dat werd door de erkenning van de FINA nog eens bekrachtigd. Armbrust: „Kunstzwemmen is sterven onder water en met je vingers boven blijven. En dan mag je nog niet blazen of proes ten, want voor een vriendelijk gezicht krijg je meer punt n. Onder elkaar zeggen we altijd: wat er ook gebeurt, je houdt je adem maar in. 's Avonds heb je tijd zat om de schade in te ha len." Ondanks het feit dat kunstzwemmen al jarenlang in vele delen HANS DE BRUYN jaar pas de première van dit onderdeel in Belgrado plaats. i de wereld wordt beoefend vindt dit n Armbrust hoopt dat het kunstzwemmen aanslaat bij de eerste reldkampioenschappen zwemmen in Belgrado. RHODESIË EN ZUID-AFRIKA UIT FINA BELGRADO Het bestuur heeft gistermorgen in Belgrado tij dens een vergadering besloten Zuid-Afrika en Rhodesië het lid maatschap van de Federation Internationale Natation Ama teurs (FINA) te ontnemen. Deze beslissing werd genomen nadat kennis was genomen van een rapport over de rassendis criminatie in beide landen. De FINA heeft besloten, onder druk van het IOC. toe te geven aan de wens van dit lichaam een drietal nummers te schrap pen van het Olympische pro gramma. In de toekomst zullen de hererzwemploegen mogen bestaan uit in totaal 33 man (is nu nog 38) en de damesteams uit 30 (is nu nog 33). Er is nog niet definitief besloten welke nummers zuIIpo verdwijnen maar vermoedelijk zullen de 200 meter wisselslag voor dames en heren de 4 x 100 meter vrije slag estafette heren van de lijst worden geschrapt. Tijdens de eerste wereldkampioen schappen zullen toch dopings- proeven worden gehouden. In totaal zullen 100 onderzoekingen worden gedaan. In Miinchen zijn, tijdens de Olympische spe len, 3000 onderzoekingen gehou- Dieper bassin Aanvankelijk zou het kunstzwem men plaats vinden in het Stalin grad bad. Maar de diepte daar van was slechts 1.80- meter en toen Armbrust in november en in april in Belgrado instructies gaf, viel het hem uiterst moei lijk de organisatoren ervan te overtuigen dat voor het kunst zwemmen een dieper bassin noodzakelijk was. De keuze viel toen op het Tasraj- dan bad. „Wie met zijn hoofd naar beneden dook om met het puntje van de tenen boven wa ter te blijv n zou een gat in het bassin hebben moeten boren. Dat kon ik echter niemand duidelijk maken." lacht de man die van zoveel onkunde niet onderstebo ven raakt. Zijn hele leven lang heeft zijn omgeving vaak min achtend geglimlacht om de g estdrift en de vasthoudend heid voor het kunstzwemmen. Het deerde hem nauwelijks. Hij bleef erin geloven. Al vanaf 1949 eigenlijk. Met de oud- zwemmer Bob Bonte bracht hij een bezoek aan Parijs waar hij zijn ogen uitkeek op een door Esther Williams g: inspireerde uitvoering van het Muet de Pa ris. „Dat was grandioos", zegt Armbrust tegen zichzelf en schreef naar Amerika voor in formaties. Zo kwam de zaak aan het rollen. Binnen heel kor te tijd ontstonden er toen in Ne derland kunstzwemcentra als Zar en de Meeuwen. „Maar heel merkwaard - is", zegt Armbrust. „dat LZC uit Leiden toch de primeur x -n de eerste BELGRADO Een jaar na de Olympische spelen is waterpolo-coach Harry Vriend ver anderd. Was de aktie brons in MUnchen een ambitieus streven, waaraan de jonge Amsterdammer zijn hart had verpand, aan de vooravond van de wereldkampioenschap pen in Belgrado, die starten met waterpolo en kunstzwemmen komt de polocoach aan de rand van het Tasrajdanbad een verouderd basin met een springkuil bovenin over als een man die zijn inspiratie grotendeels kwijt Hij zegt van dit eerste wereldtoernooi hoog stens een zevende of achtste plaats te ver wachten en geeft op de vraag over het in MUnchen geopenbaarde en sindsdien nauwe lijks verbeterde gebrek aan body in de ploeg als antwoord: „Onder de huidige, moeilijke omstandigheden komt er in Nederland nooit een verandering in." Hoe mistroostig het er voorstaat met het Nederlandse waterpolo toont de zaak Hans Parel aan. Deze ervaren speler van Zian/Vitesse was na MUnchen net als Hoogveld, Wouda en Bras „afgemon sterd" om de aandacht aan andere zaken te besteden. Maar daar kwam hij snel op terug. Enige tijd geleden vroeg de bondscoach Hans Parrel, die nauwelijks meer in het wa ter had gelegen of er nog interesse bestond. Harrie Vriend heeft de ambitie, die hem be zielde voor de Spelen in MUnchen, voor een groot deel verloren. Ia, die was er en vla een ijlcursus bij de oud zwem- en thans polo-coach Nico van Dam kreeg de Haagse speler op het laatste moment nog de vereist# conditie en Inspira tie voor Belgrado. Niet optimistisch Vriend is niet optimistisch. Vooral niet na de hier veelbesproken en bekritiseerde loting voor de drie poules. Zonder dat een Neder landse vertegenwoordiger aanwezig was Is er een heel merkwaardige procedure gevolgd. De eerste twaalf van MUnchen zijn precies in volgorde ingedeeld en geen mens gelooft in een toeval. Al blijft het organisatiecomité bij hoog en bij laag beweren: alles is correct en eerlijk verlopen. We hebben geloot." Harry Vrien: „Ze kunnen me nog veel meer vertel len. Dat is een kans van een op de zoveel miljoen." Voor Nederland als zevende op de spelen geëindigd komt deze loting slecht uit. Het Is met twee sterke landen: Rusland en Joegoslavië in een poule inge deeld. Door het feit dat de eerste twee van elke groep zich kwalificeren voor de finale is dit uiterst vervelend, Harry Vriend: „Boven dien moet Nederland zondagavond om negen uur tegen Rusland spelen. Joegoslavië kan daardoor ook nog de kat uit de boom kij ken." HANS DE BRUYN

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13