Vrijere gevangenis geslaagd experiment Voor overname Gerzon-filialen is weinig belangstelling Vakbond moet streven naar ander kiesstelsel Fokker boos over bouw van Britse HS-146 Europese actie voor Afrikaanse hongergebieden Loongrens ziekenfonds naar 23.000 Fraude-onderzoek Kon. Luchtmacht nog niet afgerond Slachtoffer steekpartij overleden REGERING CHILI VRMGT HULP VAN „ALLES WAT RIJDT" Randkrant VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1973 LblDSE COUKANÏ S 1971 DOETINCHEM Na ruim drie jaar proefdraaien heeft mr. J. F. Glastra van Loon, staatsse cretaris van Justitie gistermid dag de detentiaire vormingsin richting ,,Nederheide" te Doe- tinchem geopend. In die drie jaar hebben ruim 700 kort ge straften tussen de vier weken en drie maanden doorgebracht in de inrichting, die door het in groepsverband werken en leven een unieke plaats inneemt in het Nederlandse gevangeniswe- Jn Doetinchem vindt men geen geüniformeerde gevangenbe waarders, geen wachtposten, cellen, geen briefcensuur of iets dergelijks. Overdag werken de gedetineerden in groepen in één van de werkplaatsen, in de tuinderij of in de boerderij. Weglopen van het reeds in I860 als strafgevangenis ingerichte complex heeft weinig zin. De tijd die de gevangenen er moe ten doorbrengen is daar te kort voor. Daar komt bij dat zij als ze weer gepakt worden niet naar „Nederheide" zullen terug keren, maar de rest van de tijd in de „koepel" te Breda zullen moeten doorbrengen. De proef met „Nederheide" is volkomen geslaagd. In die drie jaar zijn slechts 24 delinquenten weggelopen. „Nederheide"-di- recteur J. H. Backus wilde er geen conclusies aan verbinden, toch ging hij er enigermate prat op, dat slechts 96 ontslagenen een hernieuwde kennismaking met een inrichting hebben ge maakt. Dat is 15,9 procent, een percentage, dat gezien tegen een landelijk percentage dat bo- i ven de 40 ligt, gunstig afsteekt. Meer treinen met vliegtuig- stoelen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De nieuwe inrich ting van elf NS-treinstellen op de lijn AmsterdamDen Haag HSVlissingen is zo'n groot succes gebleken dat de Spoor wegen hebben besloten nog een groot aantal van deze uit 1954 daterende stellen te verbouwen. In de treinen werden zowel in de eerste als de tweede klassen zogenaamde vliegtui'gstoelen en wandschilderingen aangebracht. Het aantal zitplaatsen per trein werd hierdoor kleiner, de ruim te per passagier daarentegen groter. De in de toekomst te verbouwen treinstellen zullen onder meer komen te rijden op de trajecten van Den Haag Cen traal naar Groningen, Leeuwar den en Enschede. De NS dienen hiervoor een begroting in bij het ministerie. AMSTELVEEN De zieken fondsraad heeft met 29 tegen 5 stemmen besloten de ministers van Volksgezondheid en van So ciale Zaken te adviseren, de loongrens voor de verplichte ziekenfondsverzekering op 1 ja nuari 1974 te verhogen van 20.900 tot 23.000 gulden. Dit bedrag is het resultaat' van een verhoging van de bestaande inkomensgrens met een percen tage van de stijging van de loonindex. De vaststelling van het loongrensadvies was in de raad vooral een kwestie van „loven en bieden" tussen de vakbewegings- en de werkge versvertegenwoordigers. De vakbeweging was voor een strukturele extra verhoging van de grens tot 24.200 gulden. Omzagen oude kastanjeboom leidde tot rel ENSCHEDE Ondanks protesten van omwonenden is gistermor gen op bevel van de gemeente een honderd jaar oude kastanje boom in Enschede omgezaagd. De boom moest wijken voor een kantorenflat. Toen 's morgens de zaag in de dikke boom werd gezet kwamen verontwaardigde omwonenden naar buiten. Er werd een auto naast de boom gezet en de za ger werd nat gespoten. Een 20- jarige jongeman klom in de boom en gooide takken naar de arbeiders. Drie politiemannen plukten de jongen weer uit de boom. waarbij zij niet erg zachtzinnig optraden. Een vier tal toeschouwers heeft over het politieoptreden een klacht inge diend bij de officier van justitie in Almelo. De boom is uiteindelijk toch om gezaagd. In de sloppenwijken van Napels hebben bewoners autobanden, oud huisraad en huisvuil op straat gegooid uit protest tegen het lakse optreden van het gemeentebestuur tegen de cholera in de stad. Later ging de brand erin. De gemeente heeft nu het plan de straten te behandelen met een vloeibaar ontsmettingsmid- DEN HAAG (ANP) Minister Vredeling van defensie heeft de Tweede Kamer gisteren meege deeld dat het onderzoek, inge steld naar aanleiding van ge constateerde malversaties bij belastingvrije winkels van de Koninklijke Luchtmacht in aan West-Duitsland nog gaande is. lend Dat onderzoek strekt zich niet Maar minister Vredeling wilde alleen uit tot de bekend gewor- niet improviserend antwoorden den feiten inzake ontduiking van en zegde de Kamer toe te zijner belasting door een Duitse leve- tijd schriftelijk uitvoerig te in- rancier met behulp van Neder- formeren, landse luchtmachtmilitairen. Volgens minister Vredeling blijkt de winkels van de groepen ge leide wapens te Bramsche en MUnster Hamdorf, zei dat hij nieuwe dossiers had ontvangen die betrekking hebben op de be lastingvrije winkels in het alge- MOSKOU (DPA-TASS) meen. Die dossiers gaven hem het proces tegen de beide Russi- Solzjenitsin genoemd in proces Jakir stel aanvul- Het geheel van de administra tieve voorschriften, met inbe grip van de verantwoordelijkhe den, de controle en de naleving, wordt onder de loep genomen. „Onderzocht wordt of alles wel zo is als het moet zijn", aldus de bewindsman tijdens het mon delinge vragenuurtje. )e vragensteller Kombrink (PvdA), die zijn mondelinge vragen aanvankelijk had toege spitst op de gebeurtenissen bij uit de thans bekende gegevens dat de totale omvang van de be lastingontduiking een bedrag van 1.770.000 Duitse marken be loopt. Die ontduiking door de Duitse leverancier zou mogelijk geweest zijn doordat Nederland se militairen hem formulieren voor gefingeerde leveringen of blanco formulieren, afgetekend en gestempeld, in handen speel den, waarop de BTW kon wor den teruggevorderd. sche dissidenten Pjotr Jakir Viktor Krasin in Moskou is vol gens het Russische regerings blad Izvestja niet alleen de naam van de atoomgeleerde An- drej Sacharow, maar ook die van de schrijver Alexander Solzjenitsin gevallen. Jakir zou hebben verklaard dat Solzjenitsin tot de vaste lezers behoorde van de klandestiene publikatie „Kroniek van de lo pende gebeurtenissen". Mate riaal van Sacharow hadden Ja kir en Krasin voor anti-Russi sche propaganda gebruikt, De twee kregen verder anti-Rus sisch materiaal van toeristen en van Moskouse correspondenten van enkele,, „burgerlijke kran ten". DEN HAAG De onderhandelin gen over een eventuele overna me van Gerzon-filialen lopen zeer moeizaam. Het aantal ge gadigden is zeer beperkt, van wege de hoge huren van de win-| keipanden en de geringe belang stelling van gelijksoortige be- GENEVE (AFP) De Franse Ook cholera in Frankrijk i vrachthelikopter van de Amerikaanse luchtmacht heeft in het Lauwersmeer de wrakstukken geborget an een Amerikaanse straaljager, die daar korte tijd geleden is neergestort. GEMERT De vakbeweging moet van de politieke partijen een wijziging van het kiesstelsel verlangen. Het is beslist de moeite waard om af te raken van de evenredige vertegen van 'n sterke regering die ver antwoordelijkheid kan dragen. Dit zei vanmiddag prof. dr. mr. F. H. van der Burg tijdens stu diedagen van het NKV in Ge- mert. woordiging en de daarmee ver- „Het gaat niet om het „mee-rege- bonden verbrokkeling en zwak ke colitiekabinetten. Zoals de werknemers lange tijd het be lang hebben ingezien van een sterke vakbeweging, zo moet nu de vakbeweging 't belang inzien zegt de directie van Fokker- VFW het besluit van de Engelse regering in strijd te achten „met elke redelijke Europese politiek ten aanzien van de ont wikkeling van nieuwe vliegtui gen". Het scheppen van zo'n po litiek is volgens Fokker-VFW dringend noodzakelijk in het ka- SCHIPHOL De Fokker-VFW fabrieken zijn verontwaardigd over het besluit van de Engelso regering de produktie van de HS-146 van de Hawker Siddeley Aviation met een bedrag van 46 miljoen pond sterling financieel te steunen, waarmee deze Brit se vliegtuigfabriek in staat wordt gesteld het project uit te voeren. ting. De HS-146 kan namelijk worden De HS—146 wordt een r beschouwd als een rechtstreekse gels verkeersvliegtuig concurrentie van de Fokker F28 Fellowship. Beide toestellen zijn bestemd voor de korte afstand, beide leggen nadruk op start en ladingsprestaties en de aan tallen zitplaatsen zijn vrijwel gelijk: 60—70 voor de F28 en 70 tot 85 voor de HS-146. In een verbolgen commentaar door de burgers: men moet het Nederlandse volk niet voorspiegelen dat het mogelijk zou zijn een kiesstelsel te ont werpen waarbij de kiezer het voor het zeggen zou hebben". De heer Van der Burg waar schuwde voor „de valse schijn van openbaarheid en inspraak. Als openbaarheid en inspraak groter worden, nemen ook frus traties en conflicten toe". Het gaat er volgens hem om de kracht van de politiek ten op- ken. Prof. Van der Burg was ook van mening, dat er meer plaats moet komen voor alternatieve staatsburgerlijke bekwaamheid, zoals wetswinkels en ombuds- teams voor ruimtelijke orde ning. „Er is nog zoveel plaats vervangende bekwaamheid nodig De maatschappij vordt nog in gewikkelder". drijvei Toch gaan diverse filiaalchefs door met zoeken naar overna mepartners. Het personeel is op grote schaal aan het sollicite ren. Hoeveel mensen het bedrijf al hebben verlaten is niet pre cies bekend. Maandag zal een gesprek plaats vinden met de ontvanger van de belastingen en de Algemene Bank Nederland. Daarna zal be keken worden hoe de inventaris te gelde kan worden gemaakt. Deze week hebben leveranciers, die bij levering eigendomsvoor- behouden hebben gemaakt, hun spullen teruggehaald. Volgens het NVV had een wakke re ondernemingsraad op tijd aan de bel kunnen trekken. ..Maar er was geen onderne mingsraad". Volgens de bond kampt sinds 1970 een van elke v:er ondernemingen in het tex- tieigrootwinkelbedrijf met pro blemen van fusie, verkoop of rcorganisatie-op-leven-en-dood. regering heeft de Wereldgezond heidsorganisatie in Genève laten weten dat er in Marseille twee gevallen van cholera ziin gecon stateerd. De twee zieken kwa men uit Noord-Afrika. )e wereldgezondheidsorganisatie maakte donderdag bekend dat er tot dusver in dit jaar 3.400 mensen aan cholera zijn overle den. De sterfgevallen hebben zich in alle delen van de wereld voorgedaan. In Napels is het aantal sterfgevallen tot dusver re acht. Er liggen nog 73 men sen in het ziekenhuis. Buit van kruidendokter is non steeds zoek AMSTERDAM (ANP) Er Is nog steeds ongeveer negen ton zoek van de 1,2 miljoen gulden die de kruidendokter Willem van de Moosdijk buit maakte bij de beroving van het grenswis selkantoor in Eindhoven op 10 november vorig jaar. De Bossche officier van justitie, mr. J. M. Hulleman heeft via interpol aan de Spaanse politie verzocht na te gaan of op een bank in Alicante een dergelijk bedrag door, namens of ten gunste van Van de Moosdijk ge stort is. Het onderzoek in deze richting heeft tot nu toe nog geen resultaat gehad. Direct na de beroving werd er door de Justi tie rekening mee gehouden dat het geld op enigerlei wijze naar het buitenland zou kunnen zijn overgebracht. In de bossen bij Vessem werd indertijd in de grond verstopt circa twee ton van de buit gevonden. De 58-jarige broer van de krui dendokter, Frans, die ervan wordt verdacht bij de beroving een rol te hebben gespeeld, heeft tegen zijn gevangenhou ding appel aangetekend bij 't ge rechtshof in den Bosch. Ds. Paisley in Den Haag ROTTERDAM Acht Ierse par lementsleden, onder wie de lei der van de extreme protestantse groepering dominee Paisley, ziin gisteravond per vliegtuig uit Londen op Zestienhoven aan gekomen. Zij brachten vanmor gen een bezoek aan Den Haag, waai zij de opstelling in het parlementsgebouw bekeken, 's Namiddags gingen zij door naar Brussel met hetzelfde doel. De parlementsleden willen Ideeën opdoen voor oen nieuw gebouw in Belfast. Op Zestienhoven waren gister avond uitgebreide veiligheids maatregelen genomen. De komst van de delegatie werd aanvankelijk geheim gehouden. Toen het eenmaal was uitgelekt, werd het uitstapje van de Ierse parlementsleden met veel ge heimzinnigheid onldeed. Een staf van rechercheurs en veilig heidsmensen hield op de Rotter damse luchthaven een oogje In het zeil. Voor de aankomst van de groep mocht niemand zich op het platform en op he tdoua- neterrein bevinden. Tijdens het bezoek aan Den Haag vanmorgen hield de politie ook een extra oogje in het zeil. NOVIB, UNICEF EN UNESCO Amsterdam (ANP) De 18-jari- ge banketbakker Jan Lachterop die vorige week zaterdag in Amsterdam door een 20-jarige Surinamer met een mes In de hals werd gestoken is gisteroch tend aan zijn verwondingen overleden. De steek raakte zijn halsslagader. Een spoedoperatie waarbij hem een nieuw stukje slagader werd ingezet en een bloedtransfusie hebben niet mogen baten. Het slachtoffer heeft 4 dagen in i coma gelegen voor hij stierf. De steekpartij ontstond nadat Jan's meisje werd aangespro ken door de Surinamer terwijl Jan een sigaretje stond te rol- len. Hij maakte de man duide- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De najaarsactie van NOVIB, UNICEF en UNES CO, die in de laatste week van oktober wordt gevoerd, richt zich dit jaar geheel op de lan den van de Sahel, de gordel ten zuiden van de Sahara, die voor zesde achtereenvolgende ge termijn. Het gaat dus niet om directe noodhulp, het zenden van voedsel en medicamenten, maar om een bijdrage in pro jecten als lrrlgatiewerken, we genaanleg, een nieuwe opzet voor landbouw en veeteelt, scholing e.d., waardoor in de toekomst de Afrikanen zichzelf beter kunnen helpen. jaar door droogte zijn getroffen. Vanwege de omvang van de ramp De actie wordt trouwens In heel west-Europa gehouden. Allerlei organisaties combineren hun kracht in de „Euro-aktie 1973 S.O.S. Sahel! actie op veel groter schaal nodig dan de drie ge noemde organisaties alleen kon den voeren. Daarom wordt de actie Europees opgezet. De acties van de EuroDese orga nisaties krijgen 'n tweeledig ka- rakter. Op de eerste plaats gaat het om verstrekken van infor matie, op de tweede plaats om het bijeenbrengen van geld. Aan de hand van de gebeurtenissen in Afrika wil men een beter in zicht verschaffen in de vraag stukken van arm en rijk in de wereld, zodat de regeringen NIJMEGEN (ANP) Vier scha- worden gestimuleerd om de ge- pen bivakkeren sinds^ gisteren Vier scli apen in personen auto Aansluiting wegrestaurants op Telexnet DEN HAAG Veertien wegres taurants op diverse plaatsen in ons land zullen met ingang van morgen worden aangesloten op het openbare telexnet. Het gaat hier om een proef, aldus de PTT, specical ten behoeve van transportondernemingen, die op deze manier een goed contact kunnen onderhouden met hun onderweg zijnde chauffeurs. Ziekenfondsen meer controle op declaraties lijk dat hij bij het meisje hoor- troffen gebieden op maximale de cn het tweetal liep verder. wijze te helpen. Even later kwam de Surinamer De ingezamelde fondsen zijn be- hen achterop en bracht de dode- stemd voor een structuurplan, lijke steek toe. dus hulp op middellange en lan- comfortabel in de hondenhokken In het hoofdbureau van politie te Nijmegen. De dieren werden tiidens een verkeerscontrole In Nümegen uit een personenauto gehaald. Twee schnpen waren op de achterbank gedrukt, twee anderen zaten in de kofferbak. Volgens de politie was hier sprake van een ergerlijk geval van die renkwelling. De automobilist, een 38-iarige inwoner van Arn hem, wilde niet vertellen waar ziin vrachtje vandaan kwam. Hij zei wel dat hij onderweg was naar de veemarkt in Den Bosch, maar deze weekmarkt wordt op woensdagen gehouden, alles wat Verdacht van diefstal zijn hij en een 22-iarige mede-inzittende uit Doorwerth ingeslopen. En Hawker-Siddeley er zeker 400 van denkt te kunnen verkopen. Volgens de bekendmaking van de Britse vliegtuigfabriek moet het toestel worden beschouwd als de opvolger van de verou- do-de Viscount turboprop. De HS-146 zal in 1977 aan de klan ten kunnen worden afgeleverd. opdrachten en allerlei andere mededelingen worden doorgege ven. De boodschappen komen i zodoende zwart op wit bij de be trokkenen terecht. De chauffeur kan eventueel per telex met zijn firma in contact treden. De res taurants zullen herkenbaar zijn aan een geel bordje met daarop in zwarte letters het woord „te lex". AMSTELVEEN (ANP) De zie kenfondsen hebben hun order- handelingsdelegaties opgedra gen, bij de onderhandelingen over de honoraria van de mede werkers in 1974, de grootst mo gelijke aandacht te schenken SANTIAGO (KPI) De Chileense regering heeft gisteren de bevol- aan mogelijkheden om declara- king opgeroepen om door het on straat brengen ties en verrichtingen te contro- rijdt" de vrachtrijdersstaking te breken. leren. Met de specialisten, huis- De oproep ging uit van minister van binnenlandse zaken Carlos Brlo- artsen, apothekers en anderen nes Ollvos, nadat de onderhandelingen tussen de regering en de medewerkers zal moeten wor- 45.000 stakers waren mislukt, den overeengekomen, dat zij een dergelijke controle geen be- Briones zei dat de regering nieu- lemmeringen in de weg zullen we vrachtwagens ter beschik- leggen en er loyaal aan mee king zou stellen van de „arbei- de-s, bo«ren. studeren en va derlandslievende Chilenen" die de 36 dagen oude staking zou- de helpc i b-elcn. De staking hepft de Chileense eco nomie verlamd en geleid tot massale acties in alle sectoren van het openbare leven tegen de regering. Veel industr een kunnen er niet meer door Gijteren zijn, evenals dinsdag cn >'t. draaien, waardoor ernstige le- woensdag duizenden winkels in Vr'«*ers hen hph^en 69 vooraan- vensmiddelentekorten zijn ont- Chili dichtgebleven bij wijze i sta?nde oer«oonli'kheden in ver staan. van protest tegen AJlendes eco- schillende landen president President Salvador Allende heeft nomische politiek. j Nixon voorgedragen. zullen werken. Dat is meege- I deeld op de vergadering van de ziekenfondsraad in Amstelveen. AP STERDAM DELFT RIJS WIJK De besturen van CSM, Gist-Broeades en Meneba heb ben be-.loten de besprekingen over het samengaan van de drie ondernem ngen te beëindigen. De onderlinge plaatsing van aan delen zal ongedaan worden ge maakt, aldus een gezamenlijke mededeling. de staking een politiek karakter toegeschreven en de stakers ven/etcn dat ze do natie hon derd miljoen dollar kosten. I stakende \vn ,trijders die hun wagens bijna allemaal ook bezitten willen meer loon. nieuwe auto's Invoer van reser- v - Ie i op p s -i '1 r '••■-.» van de st n- menging. Nixon-Tito kandidaten Nobel nri's H NIy< sident T fo van 1c-"» PTT-tarieven Als de PTT-tarieven zo maar door blijven stijgen is het straks goedkoper brievne te versturen via Van Gent en Loos. Geen inederwerking Op Manilla is een fabrieksge bouw van twee verdiepingen door een felle brand geheel verwoest. Het betrof hier een fabriek van brandblusappa- raten. Maar van „medewer king van binnenuit" heeft de brandweer niets gemerkt. Gezegde Thee-probleem Het moet maar eens gezegd worden: de koningin van En geland is geen volmaakte theeschenkster. Dit kan al thans geconcludeerd worden uit een studie van het Bri tish Standards Institute" over een der grootste proble men die het land kent: wat moet eerst in de kop da melk of de thee? Koningin Elizabeth, zo Is op Bucking ham Palace vernomen, schenkt altijd eerst de thee in de kop en doet er vervol gens melk bij. De hoogge leerde heren van het insti tuut zijn unaniem tot de con clusie gekomen, dat de melk eerst in de kop moet. Anders wordt de melk te heet, wat de smaak van de thee beïn vloedt. Het document van het instituut is geschreven door beroepstheeproevers en wordt thans aan theehande laren uitgereikt. Het docu ment geeft de volgende aan wijzingen voor het zetten van een volmaakte kop thee: De ideale theepot is gemaakt van aardewerk of wit porse lein. De thee moet twee pro cent uitmaken van de totale massa in de pot. Hot water moet vers gekookt zijn en mag niet verder komen dan 4 tot 6 mm onder de rand. De deksel moot los/es op de pot ritten en in die deksel moet een gaatje voorkomen. De gevulde pot moet precies zes minuten trekken. Dan moet zij meteen worden uit geschonken. Arme koe De brandweer van Oostende heeft een niet alledaags kar wei opgeknapt. Vier van haar fcikvorsmannen hebben Jonger dan een uur rondge zwommen in een dok, om een uit het slachthuis ont snapte en te water geraakte koe te „vangen". Ze wisten het dier tenslotte in de strop van een hraanwagen te Ja gen, waarna het uit het wa ter werd getild. Bengelend aan de kraan werd de koe terup.r4>racht naar het slachthuis. Gokje Een van de grootste Britse bookmakers heeft de moge lijkheid geschapen een gokje te wagen oo het resultaat van het Watergote-schan- dual. De ïioohmaker geeft Nixon edn goede kans dat hij tot het dinde van zijn ambts termijn zal aönblljven. Lad- brakes, die meer dan 1100 gakkantoren heeft in Enge land, biedt drie tegen een dat Nixon aanblijft. Hij heeft tot het gokje besloten, omdat veel mensen er belangstel ling voor hebben. Er zou reeds zwaar gegokt worden. De meeaten gokken op het aanblijven van Nixon, zegt Ladbrokes. Die kunnen dan echter pas over drie jaar hun centjes opstrijken. Zeg het met De gouverneur van de Filip pijnse provlnole Nueva Ecija pleegt gratis doodskisten la verstrekken aan ,„zlfn ar men". Gegadigden hoeven maar te bewijzen dat tij tot de economisch zwakken ba- horen om binnen enkele mi nuten een doodskist thuisbe zorgd te krijgen. Sinds hij voor het eerst tot gouverneur werd gekozen-(in 1960heeft hij reeds 3.043 doodskisten uitgedeeld. Lijm De directeur van een fotém- reau in Amsterdam heeft on dervonden hoe sterk lijm wel Is, waarvoor hij een serie re clamefoto's moest maken. Een drietal foto-modellen zou bij hem aan een ln»tallatie guan hangen, waarmee de kracht van de lijm moest wor den bewezen. De directeur- traaf zou wel even voor doen hoe de foto-modellen i cn c.dor -ouden moeten v t tt. Hij g ng zelf aan io^'r'latie hengen De m h'eld...maar de ophang- 1 l brak af. Hif kreeg een metalen cylinder met een dikke glasplaat op het hoofd en moest in een zie kenhuis worden behandeld.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11