VERKROTTING VAN STAD IN SNEL TEMPO Milieuraad Leiden gaat zich bezig houden met Fasson Afbraak Herensingellijntje stad en randgemeenten Wat moet Van Dam in Leiden doen? Rehabiliteren belangrijker dan vaststelling van de huren Van Roy en uit raad Leiderdorp Oud-schoolhoofd A. Wissel was 55 jaar getrouwd OOK Wat u moet weten PAGINA 3 DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT LE1DFN Op 3 september komt staatssecretaris drs. M. P. A. van Dam naar Leiden voor een werkbezoek. Velen hopen, dat dit bezoek eindelijk de proble men rond de woningen, en dan speciaal de vooroorlogse wonin gen, tot een oplossing zal bren gen. Anderen vrezen, dat tij dens dit bezoek de klok weer enkele jaren zal worden terug gezet en alle onderzoeken en rapporteringen weer opnieuw zullen moeten beginnen. Deze vrees heerst vooral 'bij de wijkorganen van „Plan Noord" en „Haagwegkwartier", waar onderzoeken voor rehabilitatie en renovatie door de Nationale Woningraad reeds tot rapporten hebben geleid. In de Kooi kwam Geo-Projekt reeds tot rapporta ge. Deze rapporten stelden de mening van vooral „Plan Noord" in het gelijk, waar het wijkcomité, na een eigen onder zoek, tot de conclusie was geko men, dat alleen grootscheeps onderhoud of renovatie van gro te delen van de wijk het wo ningbestand voor totaal verval kon behoeden. Op verzoek van het wijkcomité heeft ook de ge meenteraad zich hiervan in de wijk overtuigd. In Haagweg kwartier en de Kooi is hetzelfde gebeurd. Dit leidde tot de op drachten aan de projectbureaus. Tijdens deze voorbereidingen van renovatieplannen kwam de huurharmonisatie een algeheel vet zet tegen de huurverhogin gen oproepen. Ook bij de bewo ners van na-oorlogse woningen en bij bewoners van voor-oor- logse won-ngen, waar er nog geen sprake van renovatieplan nen was, kwam dit verzet tot uiting. De gemeenteraad heeft toen de huren van de voor oorlogse gemeentewoningen ge blokkeerd, in afwachting van een onderzoek naar de toestand van die woningen. Bij diverse woningbouwverenigin gen zijn de besturen, die de pro testen van de bewoners naast zich neer legden, vervangen. Hierdoor zijn blijkbaar de pro cedures om definitieve uitspra ken te krijgen, niet op gang ge komen. De huurders hebben in ieder geval nooit meer iets op hun protesten gehoord. De on- dei zoeken voor voorstellen tot rehabilitatie en renovatie van diverse wijken verlopen zeer traag. Zij zijn nu ook nog door kruist door een algemeen onder zoek bij de Gem. Woning-Stich ting, wat al even lang duurt. Dit door elkaar lopen van acties en onderzoeken voor verschil lende doeleinden, heeft de toe stand nog minder duidelijk ge- laakt. Het wijkcomité „Plan Noord" heeft nadrukkelijk altijd ge steld, en bij diverse gelegenhe den bleken de bewoners het hiermede eens, dat na een grootscheepse opknapbeurt, (la ter vertaald in rehabilitatie en renovatie) aan redelijke verho ging der huren moest worden gedacht. Maar uitdrukkelijk: na verbetering. Het wijkcomité heeft er geen twij fel over laten bestaan, dat deze huurverhogingen in „Plan Ncotd" een beperkt karakter moeten hebben. Dit op sociale grinden. Daarom bepleitte „Plan Noord" ook steeds, dat er een sociale begeleidingscom missie moest komen om hier voor de motieven op een rijtje te zetten en deze aan de betrok ken instanties door te spelen. De commissie zou dan in twee de instantie mee kunnen helpen bij de uitvoering van de renova ties. Het wijkcomité „Plan Noord" is evenals het Leids Huurdersco- m:lé en anderen van mening, dat de steeds terugkerende huurverhogingen en vooral de huurharmonisatie tot grote on rechtvaardigheden leidt. De in de wetten gewekte suggestie, dat hierdoor verbetering van onde-houd zou komen, heeft in de praktijk maar weinig effect gesorteerd. De bewoners hebben, op aanwij zing van de diverse wijkcomités en actiegroepen, In grote aan- tallen geprotesteerd op grond van de gebreken, die er zijn. In „Plan Noord" reeds vanaf 1971. De dreiging van huurverhoging bleef bestaan, maar beslissin gen over verbeteringen kwamen niet. Dit uitblijven van beslis singen over woningverbetering en verbetering van woonomge ving is de oorzaak van de be roeringen in de gehele stad en dit is dan ook door de gemeen tel tad onderKend. Waarmee de huidige patstelling is verklaard. >e door de bewoners op gang ge brachte procedures om volgens de wettelijke bepalingen uit spraken te krijgen, zijn blijk baar ergens geblokkeerd. Als hel bezoek van de staatsse cretaris alleen tot doel heeft om tot huurvaststelling te komen, schieten we niets op. Dan wordt de klok teruggedraaid. Tijdens het bezoek van de staatssecreta ris zal het wijkcomité „Plan Noord" dan ook bepleiten, dat de gehouden onderzoeken zullen leiden tot aanwijzing van de on derzochte gebieden tot rehabili tatie-gebied. Als dit gebeurt kan er rust ko men en kan men aan één doel gaan werken. Herstel van de oude wijken, die nog gereno veerd kunnen worden. Als dit niet snel gebeurt hoeft het hele- meel niet meer. Dan kunnen we over 5 jaar gaan praten over af braak en sanering van de halve stad. LEIDERDORP Het raadslid mr. J. G. van Royen (VVD) heeft ontslag genomen als lid van de gemeenteraad van Lei derdorp. De heer van Royen is tot dit besluit gekomen, omdat hij niet langer de mogelijkheid zag de vele, uiteenlopende werkzaamheden die het raads lidmaatschap met zich mee brengt op verantwoorde wijze te combineren met ziin normale dagtaak. De heer Van Royen, die raadslid is sedert juli 1970, had zitting in de commissie financiën, juridi sche zaken, verkeer en vervoer en de commissie georganiseerd overleg. De VVD zal aan de kiescommissie voorstellen om de heer van Royen op te blaten volgen door de heer C. H. E. Brainich von Brainichfelth, wonende Sant horst 95 te Leiderdorp in het da gelijks leven marine officier. LEIDERDORP Leiderdorps oudste inwoonster, weduwe C. W. Kret- Filippo heeft gisteren haar 99ste verjaardag gevierd. Mevrouw Kret woont sedert enige tijd in het bejaardentehuis De Dillenburg, waar de burgemeester van Leiderdorp, de heer M. A. van der Have haar persoonlijk heeft gefeliciteerd namens het gemeentebestuur. LEIDERDORP De heer en me vrouw A. Wissel-Koelmans heb ben gisteren herdacht, dat zij 55 jaar getrouwd zijn. Het echt paar Wissel woont aan de Loui se de Colignystraat 17. De heer Wissel is 80 jaar en was vroe ger onderwijzer. Zijn loopbaan is hij begonnen op 18-jarige leef tijd op de christelijke lagere school in Zaanslag in Zeeland op dezelfde school waar hij ook als leerling heeft gezeten. Na 4 jaar ging hij naar Veenendaal en op zijn 25ste werd hij hoofd van de school in Schorredijke in 1928 ging hij naar Wilnis en in 1935 naar Leiderdorp. In 1947 werd daar een mulo afdeling toegevoegd aan de school waar de heer Wissel hoofd van was. Tot aan zijn pensionering in 1955 is hij hoofd van deze school geweest, later alleen van de Mulo. Verder is hij nog 25 jaar ouderling geweest en is hij ook in de AR-kieskring actief ge weest. Mevr. Th. P. W. van Wissel-Koelmans is ook 80 jaar en ook onderwijzeres. Zij begon haar carrière in Zeeland. Nadat ze getrouwd was heeft ze 3 jaar aan de school van haar man ge staan in Schorredijke en later heeft ze haar man dikwijls geassisteerd op de Mulo in Lei derdorp. De heer en mevr. van Wissel genieten een goede ge zondheid. Ze hebben 9 kinderen waarvan 8 nog in leven en 21 kleinkinderen. Extra subsidie voor jubilerend St. Jans Fanfare Zoeterwoude In verband met het 70-jarig bestaan van de Sint Jans Fanfare denkt het bestuur van deze vereniging aan ver nieuwing c.q. uitbreiding van het instrumentarium en de uni formen. Door diverse akties proberen be stuur en jubileumcomité zelf zo veel mogelijk gelden voor dit doel te krijgen. Op stapel staan een veiling, ad vertenties, een bliksemaktie e.d. Daarnaast is verzocht om een bijdrage van de gemeente. De comissie voor de financiën advi seert een bedrag van 2.000 als cadeau aan te bieden voor de aanschaf van instrumenten en dit te dekken door een bijdrage uit het Cultuurfonds. Het collrge kan zich met dit advies vereni gen en doet de raad een over eenkomstig voorstel. Kunstwerk op sportcomplex „Haasbroek" ZOETERWOUDE Nu in ver band met het gereed komen van het zwembad (jl. zondag ging het water in het instrucgiebad) een mijlpaal voor Zoeterwoude is bereikt menen b. en w. dat hst gemeentelijk sportcomplex met een kunstwerk dient te wor den verfraaid. Daartoe zijn con tacten gelegd met de heer Frans van de Velden beeldhou wer ite Lisse. Deze heeft ver schillende ontwerpen van een voor plaatsing nabij Haasbroek in aanmerking komend kunst werk voorgelegd. Deze keuze van het college is ge vallen op een plastiek van 2.50 meter hoog, staande op een sok kel van 1.20 meter, voorzien van een zitrand. De plastiek zal in wit graniet worden uitge voerd. De kosten van het kunst werk incl. btw bedragen j 12.500. In dit bedrag is mede begrepen het in eigen beheer plaats n vn de sokkel. Voorge steld wordt om een krediet van j 12.500 te voteren uit het fonds „Dorpsontwikkeling". OEGSTGEEST Directeur Siljee van de Pedagogische Academie is gisteren bij zijn afscheid van de school benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Bur gemeester jkhr. Van Eysinga fewam hem de versierselen op spelden tijdens de afscheidsre ceptie. De heer Siljee, dié 25 jaar directeur was, wordt opgevolgd door adjunct-directeur Spijker. LEIDEN Sinds enige tijd is men druk bezig het voorma lig Herensingellijntje af te breken- Wat er gaat komen in de plaats van deze onren dabele lijn, die de NS van de minister van Verkeer en Wa terstaat mag opheffen, is echter nog niet bekend. De gemeente en de Spoorwe gen zijn nog met elkaar in onderhandeling over de be stemming van het terrein, waarvoor een nieuw plan in de gemeenteraad zal moeten komen. De buurtbewoners, die in het wijkcomité Plan Noord een spreekbuis hebben bij het gemeentebestuur, ho pen, dat er een bestemming gevonden wordt in de sfeer van wijkvoorzieningen. Zo lang er echter geen overeen stemming is met de NS zal moeten worden voor komen, dat de vlakte een vuilnisbelt gaat worden. Het comité Plan Noord heeft daarom gevraagd om een tij delijke oplossing LEIDEN „Het stinkt nog steeds In de omgeving van de plakpapierfabriek Fasson nv. aan de Lammenschansweg. De directie van de vennoootschap heeft haar belofte aan de omwo ners niet gehouden. In een ver gadering van de directeuren en het buurtcomité in het vorig jaar was min of meer officieel de toezegging gedaan dat de pe netrerende stank, veroorzaakt door bepaald lijmsoorten, voor de aanvang van de zomervakan tie van 1973 verdwenen zou zijn. Een gasabsorptle-installatie zou hiervoor de aangewezen oplos sing zijn. De stank, en in min dere mate het lawaai bij het la den en lossen van de vrachtwa gens, is nog net zo erg als vroe ger, vertelde de woordvoerder Dronken man ramt 4 auto s in Alexander- straat Leiden Een 52-jarige Leidenaar zonder beroep had hem blijk baar nogal goed „om" dinsdag nacht. In ieder geval was zijn rijstijl zodanig, dat zowel rechts als links geparkeerde auto's van duiken en krassen waren voor zien. D? Alexanderstraat (zijstraat van de Herensingel) werd door hem zigzaggend genomen. Een en ander had nadelige gevolgen voor een viertal autobezitters. Stoppen en het bekend maken van zijn identiteit was er voor de man niet bij. Zijn signale ment was echter doorgeg ven en enige tijd later kon hij wor den aangehouden. De politie constateerde dat de man, die inderdaad enige bor rels te veel op had, niet in staat was verder te rijden en he ft hem overgebracht naar het poli tiebureau. Tegen de ochtend kon hij naar huis gestuurd wor den. van de milieu-actiegroep M.A.N., gisteren tijdens de ver gadering van de Raad van Mi lieuhygiëne. Aan de hand van de brief yan de actiegroep werd het probleem weer eens aan de orde gesteld. Het was de Raad ter ore geko men dat Fasson aan het experi menteren was met een of ande re installatie bij hun filiaal in Hazerswoude maar door de kin deren van de daar aanwezige scholen werd nog herhaaldelijk geklaagd over misselijkheid en hoofdpijn. Ook de bewoners van de Lammenschansweg en de Kanaalweg kampten met derge lijke problemen. Als oplossing Klachten niet verminderd 1! volgens MAN LEIDERDORP Tijdens de afscheidsreceptie van het hoofd van de Siem van der Stoelschool. de heer P. J. Wildeboer, waren vele be langstellenden en genodigden (250) aanwezig om de heer Wildeboer de hand te drukken. Ook kon men kennis maken met het nieuwe hoofd van de school die op 1 oktober a.s. zal beginnen, de heer G. Buikema (27) uit IJ muiden. De heer Lankhorst van het dagelijks bestuur overhandigd de heer Wildeboer een ets waarop een molen uit de omgeving van Leiderdorp stond en het hoofdbestuur overhandigde een bureaulamp en een geglazuurde sierletter voor een gevel van een huis. De heer Wildeboer gaat per 1 september naar Emmen waar hij ook weer hoofd van een lagere-school zal worden. werd door de Raad de bouw van een verbrandingsoven voor gesteld. De M.A.N.-woordvoer der verkondigde echter dat de directie daar weinig voor voel de. Aan de kwestie bleek ook enig principiële kanten te zitten. Men begon zich af te vragen in hoe verre men bij het verlenen van een Hinderwetvergunning ge faald had. Bij de aanvrage van een dergelijke vergunning is het namelijk verplicht te melden welke grondsoorten men ge bruikt bij de fabricage van het eindprodukt. Indien nu mocht blijken dat Fasson niet in over eenstemming draait met de hin derwet zou dat wel eens schade- lijke gevolgen kunnen hebben voor het bedrijf. Het bedrijf van Stokkerman's Chroom heeft na melijk op grond van de Hinder wet destijds van de gemeente Leiden een aanzegging van be drijfssluiting gekregen. Op wel ke basis de vergunning aan Fas son verleend werd, was de ver gadering niet duidelijk; men be sloot de zaak te gaan uitzoeken. HAZERSWOUDE Het Michelshuis wordt het onder komen van een nieuwe dans- aociëteit. De startdatum is 15 september. OUD ADE Het bejaar dencomité organiseert a.s. zondag weer een fietstocht. Het startsein wordt om 6.30 uur gegeven op de brug bij Uw Kleinwarenhuis. HOOGMADE Het spreek uur van de burgemeester komt op 1 september te ver vallen. Het wordt nu gehou den op 6 september van 18.30 tot 19.30 uur in het gemeen tehuis. WASSENAAR Mejuf frouw S. Smit van de centra le boekhouding viert 3 sep tember haar zilveren jubi leum. Zij kwam na een aan tal jaren als stenotypiste ge werkt te hebben bij het Hoofdbedrijfsschap voor ak- kerbouwprodukten, in 1948 als sohrijfster le klas in dienst van de gemeente Was senaar. WASSENAAR Op woens dag 5 september wordt er geen huis- en grofvuil opge haald. Dit gebeurt nu op donderdag 6 september. WASSENAAR - De afde ling van de Ned. Ver. van Huisvr. organiseert op 12 en 25 september lezingen in het NPB-gebouw'. De eerste, die om 10.00 uur begint gaat over „De vrouw in China". De tweede begint om 14.00 uur en handelt over „De waarheid liegen". —LEIDEN Het muziekgezel schap Sempre Avantl zal op woesdag 5 september de feestavnd In de Stadsgehoor zaal verzorgen. Naast het optreden va het koor en or- kes; zal solistische medewer king worden verleend door Nel de Vries, Wim Brugman, Tiny Arnoldus, Jan de Vries. Jannie Visser en Truus Nas- veld. Als Mootto Is gekozen „Een Oranjeboom vol melo dieën". De avond wordt aan elkaar gepraat door Hevan Blom. Toegangskaarten 2,- zijn verkrijgbaar bij Servaas Muziekhandel, Koornbrugsteeg 5.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3