Meerderheid Senaat vóór roulette „Doe ze geen pijn, ze hebben niets gedaan" RUSSISCHE GELEERDEN VALLEN SACHAROV AAN De schoen wordt slanker en spitser Parlementariërs dood verlegen onder Chinese gastvrijheid £cidóe (Sou/temt Vliegtuigkapingen worden afgekocht Vrouwelijke gijzelaars na bevrijding: Ik ben het nieuwe symbool van onze Nationale spaarinstelling US 1971 >OENSDAG 29 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Hoewel de Eerste Kamer pas volgende week defi nitief zal beslissen over het toelaten van de roulette in Neder land, kon gisteren tijdens de behandeling van het desbetreffen de wetsontwerp al wel worden geconstateerd, dat een meerder heid van' de Senaat een uitbreiding van de mogelijkheden tot het beoefenen van kansspelen zal steunen. Die uitbreiding betreft overigens niet alleen het toelaten van ca sino's, maar ook de introductie van de lotto en wat kleinere kansspelen, zoals kienen. Het wetsontwerp werd niet door de regering, maar door de Tweede Kamerleden Van Schaik (KVP) en Geurtsen (WD) ingediend. Begin april werd het door de Tweede Kamer aanvaard, maar pas nadat nader was bepaald, dat de opbrengst van de casino's naar de schatkist zou moeten vloeien en niet - zoals de initiatiefnemers hadden voorgesteld - naar toeristische doeleinden. De Senaat liet gisteren blijken, dat zij niet stond te popelen om het wetsontwerp te aanvaarden. Vanuit de Christelijke hoek kwamen principiële bezwaren: de ARP (in meerderheid), CHU en SGP verklaarden zich tegenstanders. Niet alleen meende men in die kringen te weten, dat er geen behoefte aan speelge- legenheden bestaat, maar bovendien vreesde men kwalijke ge volgen, excessen cn verlaging van levensstijl. De VVD, D'66 en PPR hadden geen wezenlijke problemen met de toelating van nieuwe kansspelen, de meerderheid van de KVP en van de PvdA evenmin. D'66-er ir. Schwarz wilde een neutraal orgaan ingesteld zien, dat de verdeling van de beschikbaar komende gelden regelt en daarvoor een jaarlijks bestedingsplan opstelt, dat door de mi nister van justitie moet worden goedgekeurd. Hij kwam op die gedachte omdat de verdeling van de totogelden hem te automa tisch gaat. Ook de ongeorganiseerde sport zou een deel moeten krijgen. i plateauzool. De hakken Van onze mode-redactrice) Amsterdam Het was wel te verwachten we lopen al zo lang op comfortabel breed schoeisel, dat een terugkeer naar een smallere leestvorm haast niet meer uit kon blij ven. Die slankere, spitsere vorm, is nog zeer gematigd van lijn, een aanslag op onze tenen mag het zeker nog niet heten en trouwens, bij de sportieve schoenen blijven de brede vormen nog bestaan. De plateauzool is op de af tocht. Voor zover ze er nog zijn men treft ze vooral nog aan onder kokette laars jes zijn ze aanzienlijk af geslankt. De hakken blijven flink hoog, maar zijn veei smaller geworden. Ook laar zen hebben hoge hakken. Ze zijn namelijk niet zo zeer be doeld als bescherming tegen kou en nattigheid maar eer der tot blikvangers bestemd. Hoog gehakt en soms fel ge kleurd zijn ook de enkel laarsjes, die onder de panta lon worden gedragen. Tweekleurigheid zullen we deze winter nog heel veel zien, maar sprekende contrasten worden vermeden. Gewoon lijk is het een harmonie van rustige, bezonken tinten. Al leen de vrije tijdschoen meestal van suède met crê pezooi wil nog wel iets le vendiger uitvallen. Bij het geklede schoeisel vin den we bandmodellen wreefband, t-band, enkelband en pumps met vrij ondie pe uitsnijding. In het sportie ve genre is er een keur van loafers en moccassins, ter wijl de aloude molières en de schoen met jamboree- klep een omgeslagen flap van tot franje ingesneden leer hun come back ma ken. i s mal. Wreefbandjes zijn hele- Dialoos, en schisma O ZOALS HET NIEUWE CONFLICT in de Limburgse kerkprovincie via de diensten van onze communicatie-media tot de gewone Kerkleden overkomt, blijft het ergens een onbegrijpelijke zaak. Heel aannemelijk klinkt het, wanneer verontruste priesterstudenten zeggen dat één bisschop niet de hele Kerk van Christus kan identifi ceren en dat bij tegenstellingen wegpraten, de verlossende oplossing kan zijn, maar overbruggen of verzoenen. Beangstigend klinkt daarna het uitgesproken vermoeden, dat een aan tal priesters en gelovigen wellicht hun heil elders zullen moeten zoeken zo nodig „buiten hoogkerkelijk verband" omwille van de idealen die ze voorstaan. vestigde Kerk om kan functioneren met als grote toetssteen het ei gen geweten. Vragen rijzen daarna, wanneer de bisschop verkondigt dat een schis ma een uiterst gevaar is, maar tegelijkertijd de schijn wekt mensen die het niet met hem eens zijn te dwingen tot een zwart-wit-keuze: schisma of niet. EEN PERMANENTE DIALOOG, die alles relativeert heeft weinig zin; de bisschop heeft dus gelijk als hij stelt: „altijd praten werkt verwarrend." Vooral praten in het openbaar: via open brieven en verklaringen die in de eerste plaats voor publikatie bestemd zijn. In hoevere evenwel pro proberen de apponenten van mgr. Gijsen echt met hun bisschop te praten en in hoeverre gelooft de Bisschop al dan niet dat zij dat willen? De gevoerde discussie geeft ons onvoldoende aanwijzingen om op die belangrijke vraag het antwoord te geven. (Van een onzer verslagge vers) SCHIPHOL Na omzwer- j vingen van in totaal 44 uur zijn gisteren 10 van de 15 parlementariërs die onder leiding van Kamervoorzit ter Anne Vondeling een be zoek hebben gebracht aan communistisch China, op Schiphol teruggekeerd. Be laden met o.a. fraaie por seleinen vazen. Dr. Vonde ling weet de vertragingen en de misverstanden daar omtrent aan de overstro mingen in Pakistan, die de verbindingen tussen de grote steden hebben ver broken. Onmiddellijk na aankomst deed hij een beroep op het Neder landse volk om Pakistan finan ciële hulp te verlenen. „Wat ginds gebeurt is een ramp zoals wij er in Zeeland een hebben beleefd. Toen is de hele wereld te hulp geschoten. Als Neder land nog niets gedaan heeft, zal van onze kant op het leveren van een bijdrage worden aange drongen." De parlementariërs De Brauw, Andriessen, De Gaay Fortman, Schuyt en Schepel zijn in het Verre Oosten achtergebleven. Vooruitlopend op het officiële reisverslag zei dr. Vondeling: „We zijn verbluft over het gast heerschap op alle niveaus in de volksrepubliek. Die kent werke lijk geen grenzen. We waren dikwijls doodverlegen. Dan ke ken we elkaar hoofdschuddend aan en vroegen: wat moeten we straks in hemelsnaam terug doen als er een Chinese delega tie naar Nederland komt? Zoiets kunnen wij eenvoudig niet." De delegatie heeft ook een ge sprek gehad met de Chinese premier Tsjoe en Lai. Vonde ling: „We hebben de mogelijk heden besproken van uitwisse ling van allerlei groeperingen. Tsjoe en Lai bleek daar een na drukkelijk voorstander van. Hij zei. dat Nederlanders van harte welkom zijn en dat de Chinezen graag naar Nederland zullen ko men omdat ze nog veel te leren hebben." Ook had Tsjoe en Lai een pleidooi gehouden voor het bewaren van de eenheid in Europa tegenover het Russische gevaar. De mili taire inspanning moet volgens hem op peil gehouden worden. De samenwerking op het gebied van de Navo en de economie dient te worden versterkt. Het geen Wiegel op Schiphol deed opmerken: „In dat opzicht staat het Chinese communisme veel dichter bij de liberalen dan bij de socialisten in Nederland." Vietcong laat journalisten JERUZALEM (UPI) Het Israëlische dagblad De Jeruzalem Post onthult dat zeker vier Europese luchtvaartmaatschappijen mogelijk miljoenen dollars aan Arabische guerrilla-organisaties hebben betaald om gevrijwaard te blijven van kapingen. Volgens het blad had de Israëlische minister van Defensie, Mosje Dajan, enkele dagen geleden verklaard dat enkele lucht vaartmaatschappijen sommen geld aan de terroristen betalen om niet gekaapt te worden. Het geld zou betaald zijn aan twee afdelingen van het volks front voor de bevrijding van Palestina en aan de Palestijnse bevrijdingsorganisatie. „De betrokken maatschappijen hebben puur commercieel bere kend dat het goedkoper is de terroristen te betalen om gevrij waard te blijven van kaping, dan doelmatige, dure veiligheids maatregelen te nemen", aldus het blad. Limburgse dekens: geen ja of nee ROERMOND (ANP) - Na mens de agendacommis sie van de dekensverga dering van het bisdom Roermond hebben twee dekens een gesprek ge voerd met bisschop mgr. dr. J. M. Gijsen. Tijdens deze bespreking, die volgens 'n woordvoer der van de agendacommis sie in 'n goede sfeer werd gevoerd, deelden de de kens de bisschop mee dat een peiling had aange toond dat 22 van de 24 de kens op de vergadering van morgen zullen weige ren om met „ja" of „nee" te antwoorden op de brief van mgr. Gijsen. Deze had hen voor de keus gesteld te kiezen voor of tegen de brief van de acht studenten van de HTP. Deken Th. Joosten schaart zich achter het standpunt van de bisschop, terwijl een ander onbereikbaur was wegens vakantie. D* agendacommissie hoopt dat er ter vergadering een open uitwisseling kan zijn. zonder dat iemand voor het blok wordt gezet. vrij SAIGON (AFP) De chef van het AFP-kantoor in Saigon en een Westduitse televisieploeg van vier man die op 2 augustus door het nationale bevrijdings front ten noorden van Saigon gevangen zijn genomen, zijn vandaag in goede welstand te ruggekeerd in gebied dat door de Zuidvietnamese regerings- j troepen wordt beheerst. MOSKOU (UPI) De Academie van Weten- 1 schappen in Moskou heeft Andrej Sacharov veroordeeld wegens het in diskrediet bren gen van het Russische systeem. Sacharov. de natuurkundige, die nog steeds lid is van de academie, zou dit hebben gedaan tij dens zijn verrassende persconferentie vori ge week met buitenlandse corresponden- ten. De Academie noemt hem nu een instru ment van vijandelijke propaganda. (Volgens het Russisch persbureau Tass heb ben 40 leden van de academie, onder wie de voorzitter Stislav Keldysj, een brief on dertekend waarin het heet dat leden van hun verontwaardiging hebben uitgesproken over verklaringen van Andrej Sacharov en zijn activiteit veroordelen die de eer en de waardigheid van Russische geleerden aan tast. De leden van de academie zjuden ei verder op wijzen dat Sacharov de laatste jaren het actieve wetenschappelijke werk de rug heeft toegekeerd en naar voren i» gekomen met een reeks verklaringen die het Russische systeem in diskrediet bren gen, zowel de binnen- en buitenlandse poli tiek. Een week geleden riep Sacharov enkele wes terse journalisten bij zich en sprak hij zich van het Russische systeem. Hij waar schuwde het Westen voor een onvoorwaar delijke ontspanning met het Kremlin. De brief zoals Tass die geeft is de krachtig ste aanval die tot nu toe op de natuurkundi ge is gedaan. Mede wegens de titel „Vader van de Russische atoombom", die men Sa charov wel heeft gegeven, scheen hij lange tijd onaantastbaar te zijn in zijn oppositie tegen de autoriteien. Vrienden van Sacha rov hebben onlangs de mogelijkheid geop perd dat ér een campagne tegen hem wordt gevoerd als voorbereiding op zijn arresta tie of plaatsing in een psychiatrische kli- STOCKHOLM (AP) - „Doe ze geen pijn", riepen de twee vrou welijke bankbedienden volgens een politieman nadat zij 132 uur als gijzelaars van bankrovers hadden vastgezeten in de kluis- inrichting, van een Stockholm- se bank waaruit zij gisteravond werden bevrijd. De meisjes doelden op de 31-jari- ge Jan-Erik Olsson, die de mis lukte bankoverval vorige week donderdag begon, en op de tot een langdurige gevangenisstraf veroordeelde Clark OIofsson, die Albert Heijn koopt weer Angola-koffie DEN HAAG Volgens het Ango- lo-comité heeft Albert Heijn vijftig ton Angola-koffie aange kocht. In het huis-aan-huis-blad Idé van AH wordt Indonesia- koffie aangeboden, een melange van koffie uit Indonesië. Kame roen en Angola. Volgens het An- gola-comité is Albert Heijn de eerste grote kofflebrander die de boycot van Angola-koffie wil doorbreken. Albert Heijn heeft de aankoop van Angola-koffie bevestigd. Het motief tot de aankoop was, dat de Angola-koffie momenteel een aantrekkelijke prijs heeft. Wel zal AH op de verpakking ver melden, dat het om Angola-kof fie gaat, zodat de consument zijn keus kan bepalen. Volgens het Angola-comité is er slechts één doeltreffend ant woord: „Een oproep om de AH-winkels niet meer te bezoe ken en al hun produkten te boy- de gijzelaars op een zeker ogen blik dusdanig in de kluisinrich- ting had vastgebonden, dat zij zouden sterven als de politie er gas zou binnenpompen. Inspecteur Karl Gunnar Aaström van de Stockholmse recherche, die de opdracht had OIofsson en Olsson te arresteren zodra zij uit de kluisinrichting naar bui ten kwamen, zei: „Toen zij (de gijzelaars) naar buiten kwamen hoorde ik de meisjes roepen: „Doe ze geen pijn. ze hebben ons niets gedaan". Aaström zei, dat noch Olsson noch OIofsson verzet boden toen zij uit de kluisinrichting te voorschijn kwamen. „Kort na dat het gas in de kluisinrichting was gepompt, hoorde ik kreten van de meisjes en werd de deur geopend", zei hij. „Wij geven ens ever", zei OIofsson volgens Aaström. „Hij zag er fit uit. Ik deed hem de handboeien aan en voerde hem weg. Olsson bood evenmin enig verzet. Beiden le ken last te hebben van het gas'', voegde hij hieraan toe. De 21-jarige Kristin Enmark ant woordde later op de draagbaar bevestigend op de vraag of zij bleef bij haar eerder gemaakte opmerking dat hun levens haars inziens alleen door het politie optreden in gevaar gebracht waren. „Wij hebben geen ogen- buk geloofd dat de jongens ons leven bedreigden" zei ze, „maar wij waren bang, dat de politie iets zou doen, waardoor zij tot een wanhoopsdaad zou den besluiten". Er zijn nog steeds geen aanwij zingen, dat de vrouwen in de kluisinrichting door de bankro vers zijn aangerand. Het door gaans welingelichte dagblad „Svenska Dagbladet" schrijft dat de gebeurtenissen in de kluisinrichting dusdanig zijn ge weest dat de ergste vrees van de politie bevestigd lijkt te wor den. klaard heeft bijna misselijk te zijn geworden van de gebeurte nissen in de kluis, In perioden van spanning, aldus het blad, werden de gijzelaars aangeval len en gilden zij zodanig, dat zelfs geharde politiemannen ont zet raakten. Toen Olsson opgaf moet zijn met gezel Dlofsson te elfder uur het machinepistool opgeëist hebben „om ze er van langs te geven", zo heeft de onder-minister van justitie Ove Rainer verklaard. De gijzelaars zijn ter observatie l.i het ziekenhuis opgenomen. Artsen noemden hun toestand ondei de omstandigheden goed.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9