Dragen van valhelm nog niet verplicht, maar wél noodzakelijk WEGWIJS Duitse auto in ons land het meest in trek Ratten te lijf met synthetische hormonen SPOORBANEN RIJK AAN WILDE FLORA VOOR BROMFIETSERS kr£ü Mercedes duurder GEKNOEI MET SLECHTE BANDEN IS LEVENSGEVAARLIJK Volvo bestuurder zit er warmpjes bij TV Wilt u piano of orgel spelen? mossel >verstee£e LEIDSE COURANT ONDER REDACTIE VAN GUIDO HALLEEN Goedgekeurde motorhelmen moeten aan de binnenzijde zijn voorzien van dit keurmerk. Alleen goedgekeurde brom fietshelmen zijn aan de binnen zijde voorzien van dit vignet. Enkele weken geleden kondig den wij in deze rubriek al aan dat een wijziging van het regle ment Verkeersregels en Ver keerstekens was te verwachten, die het de minister van Verkeer en Waterstaat mogelijk moest maken het dragen ven een val helm door bromfietsers en hun duopassagiers verplicht te stel len. Die wijziging is inmiddels gepubliceerd in het Staatsblad van 10 augustus. Ook de keu ringseisen van bromfietshelmen zijn gepubliceerd. Overigens zal het nog wel een jaartje duren alvorens de draag plicht werkelijk wordt inge voerd. De minister wil eerst de helmfabrikanten in de gelegen heid stellen voldoende goedge keurde bromfietshelmen te pro duceren en de bromfietsers in de gelegenheid stellen zo'n helm te kopen. Dat is niet zo simpel, omdat naar schatting slechts een half miljoen van de bijna drie mil joen bromfietsers en hun duo passagiers over een valhelm beschikt. De invoering van de verplichting zal in twee fasen geschieden. Eerst wordt het dragen van „een helm" verplicht gesteld en later pas het dragen van „een goedgekeurde helm". Dit om de bromfiet sers, die te goeder trouw al een helm hebben gekocht van een niet- goedgekeurde soort niet te duperen. Deze bromfietsers moeten im mers gerekend worden tot de verstandige categorie, welke helaas nog in de minderheid is. Veel onverstandige bromfietsers hebben intussen de tol al moeten betalen. In 1970 overleden 540 bromfietsers als gevolg van een onge val (in 1971 waren dat er 601), terwijl er in beide jaren bijna 27.000 werden gewond. De doodsoorzaak was in 80 pet van de gevallen her- sen- of schedelletsel. Deze kwetsuren vereisen, voor zover ze niet de dood tengevolge hebben, vaak langdurige verpleging in een zieken huis of revalidatiecentrum. In dit verband mag er nog wel eens op gewezen worden, dat men maar al te dikwijls een bromfietser met valhelm een duopassagier zonder valhelm ziet vervoeren. Kinderen rijden vaak als duopassa gier mee. Het is onverantwoordelijk deze kinderen zonder valhelm te laten meerijden. Als straks de draagplicht is ingevoerd, zal dat zeker ook zijn konsekwenties hebben voor het aansprakelijkheids recht. Iemand, die buiten zijn schuld een ongeval met een bromfiets krijgt en geen valhelm draagt, zou dan wel eens een geringere scha devergoeding kunnen krijgen. De volgens de nieuwe normen gekeurde helmen zullen herkenbaar zijn aan een nieuw vignet. Enkele weken geleden konden wij dit vig net slechts beschrijven. Nu kunnen we het vignet ook laten zien. Het is erg belangrijk bij de aankoop van een helm op dit vignet te let ten. Uit het onderzoek van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SWOV) en het Instituut voor Wegtransportmiddelen TNO (IW/TNO) is gebleken, dat aan bromfietshelmen andere eisen gesteld kunnen worden dan aan de thans goedgekeurde motorhel men. De eis van zijdelingse stijfheid, die aan motorhelmen wordt gesteld, kan voor de bromfietshelmen vervallen. De bromfietshelm kan daarom wat lichter en dus goedkoper worden uitgevoerd. De voornaamste eisen voor de bromfietshelm zijn, dat hij goed draagbaar is, dus goed past en niet over het hoofd heen en weer kan glijden, en dat hij een sluitende kinband heeft. NSU Prinz niet meer in produktie Het Westduitse autoconcer Au- di/NSU (dochteronderneming van Volkswagen) heeft eind juli de produktie van de NSU-Prinz gestaakt. Thans wordt alleen nog van dit automerk de RO-80 (met wankelmotorgeprodu ceerd. De fabricage van de NSU Prinz 1000 en 1200 (4-cilinder) was al begin dit jaar door de fabriek beëindigd, maar omdat de 2ci- linder NSU Prinz (600 cc) nog zo goed werd verkocht in Italië, is de fabrikant nog enige maan den doorgegaan met produceren van dit inmiddels toch wel ver ouderde model. Sinds 1960 zijn in ons land ruim 30.000 automobielen van de NSU Prinz 600 verkocht en ongeveer 25.000 NSU Prinz 1000 en 1200. De Nederlandse automobilist blijkt een voorkeur te hebben voor Duitse auto's. Vorig jaar werden in ons land ruim 149.000 auto's van Duitse merkm ver kocht. Op de tweede plaatsv ol- gen de Franse merken met 129.500 derde Italiaanse met bij na 42.000, vierde Japanse met 41.000, vijfde Nederlandse met 26.000 en zesde Engelse met 24.000. op de eerste plaats. De Belgi sche automobilist heeft vrijwel dezelfde voorkeur als de Neder landse; de Japanse merken zijn daar echter juist wat sterker vertegenwoordigd dan de Ita liaanse. Uit de gegevens over de verko pen van personenauto's in de EEG blijkt voorts dat in Duits land de voorkeur voor Franse auto's groter is dan in Frankrijk de voorkeur voor Duitse auto's. Niet onbekend is dat in ons land Opel het meest verkochte merk is (57.000), gevolgd door Ford Keulen/Genk (bijna 42.000), Sim- ca (bijna 40.000). Fiat (38.000), Renault (bijna 34.000) Citroën (31.000), Volkswagen (bijna 28.000) en DAF (26.000). Opvallend is dat Duitse en Ita liaanse merken hun verhopen in de E EG zagen teruglopen in vergelijking met 1971, terwijl de belangstelling voor Franse en Engelse merken toenam. De cijfers werden gepubliceerd door de RAI. Alle modellen personenwagens van Mercedes Benz zijn ingaan de deze week met 4,5 tot 7,5 pro cent In prijs verhoogd. Volgens de importeur zijn in de prijsver hogingen begrepen de nieuwste veiligheidsvoorzieningen, waar mee de typen 200D tot en met 200 CE worden uitgerust. Het btreft hier onder meer de hoofdsteunen voorin en automa tische veiligheidsgordels, terwijl nu alle types standaard met ra- diaalbanden worden geleverd. De goedkoopste Mercedes, dat ls het 200-model, kost thans inclu sief btw 21.460,-. De duurste Mercedes, behoudens dan de 600 Pullman 6-deurs, is momenteel de 450SLC. De prijs van deze wagen is 65.772,-. De onderdelen van aangegeven. i motorhelm worden hier op dit schema De Vereniging van Bandenspecialisten (Vaco) heeft met zorg kennis genomen van de praktijken van ondeskundigen, die in het Duits-Ne derlandse grensgebied maar ook in het zuiden van ons land met tobanden manipuleren. De laatste tijd blijkt een groep handelaren in West-Duitsland op gro te schaal autobanden te verkopen, die wel geschikt zijn voor cara vans maar niet voor personenauto's waarmee harder dan 100 km/uur wordt gereden. De „caravanbanden" worden tegen goedko pe prijzen verkocht en zijn voorzien van het opschrift maximaal 100 kilometer per uur". Volgens de Vaco slijpen de malafide handelaren de door de banden industrie op de autobanden aangebrachte gebruiksbeperkende co deringen weg en verkopen de banden dan eenvoudig als „nu merkbanden". Waarschuwingen, ook In het verleden, tegen deze levensgevaarlijke praktijken hebben tot nu toe geen merkbare resultaten opgeleverd, aldus de Vaco. Er zouden al enkele verkeersongelukken met dodelijke afloop zijn ontstaan als gevolg van het gebruik van deze banden met een gerin gere kwaliteit. Het Tweede-Kamerlid Heymans (KVP) heeft bij mi nister Westerterp van Verkeer en Waterstaat aangedrongen op maatregelen tegen de malafide praktijken met autobanden. De Volvo's 144 Grand Luxe en 164 E zullen het komende modeljaar uitgerust worden met een elektrisch verwarmde bestuurdersstoel De elektrische elementen in de zitting en de rugleuning worden ge regeld via een thermostaat en worden ingeschakeld als de binnen- temperatuur lager dan 14 graden Celsius is. De stoel wordt ver warmd tot 26 graden voordat de verwarming wordt uitgeschakeld. Het brengen van de temperatuur van 0 tot 26 graden duurt drie mi nuten. Nieuw aan de Volvo's zijn de zware schokabsorberende bum pers, die een aanrijding bij een snelheid van 5 tot 8 km/u kunnen verwerken zonder dat er schade optreedt. De benzinetank kreeg een veiliger plaats, terwijl de stuuras telescopisch werd uitgevoerd. De voorstoelen kregen een dubbele vergrendeling, die kan wor den versteld via een beugel aan de voorzijde. De rugleuning kan worden ingesteld via een draaiknop. De 140-serie kreeg een nieuw benzine-injectiesysteem. De ventilatieruitjes in de Volvo zijn dankzij het verwarmings- en ventilatiesysteem niet meer nodig. HET AARDIGE VAN DE WETENSCHAP BLOEMETJES BUITEN In Engeland zijn geslaagde proeven genomen ratten te be strijden met een synthetisch hormoon dat de dieren onvrucht baar maakt. Het kunstmatig vervaardigde hormoon, bdh- 10131 genaamd, werd toegevoegd aan het voedsel van de ratten. Gebleken is, dat zowel kolonies proefdieren in het laboratorium ais op een vuilnisbelt na een aantal maanden aanmerkelijk in omvang kleiner waren gewor den. Een belangrijke omstandigheid is dat bij gebruik van dit hor moon preparaat de dieren het voedsel niet lieten staan zoals wel het geval was bij gebruik van andere, onvruchtbaarma- kende hormonen. Vergif is wel bruikbaar om de ratten te bestrijden, maar heeft ais vervelend nevenverschijnsel dat de dood van een aantal die ren voor de overlevende dirn een aanleiding is om zich in ver- snlde mate voort te planten. Dit gevaar is bij hormonale ste rilisatie niet aanwezig. Bij de proefnemingen bleek dat op de belt met proefdieren na een half jaar nog maar een kwart van de rattenpopulatie aanwezig was en na een jaar was er geen rat meer te bekenen. Op een ander proefbelt waar de d:eren geen „hormonaal" vodsel kregen, bleef de populatie ongeveer ge lijk. I De zon is een geweldige energie- j bron en al generatie lang zoekt men die op de meest praktische Membronlfs n r? p r p~c en voordelige mahier te gebrui ken. In Australië speelt profes sor Stuart Butler met de ge dachte om een oppervlakte van 256 vierkante kilometer in de woestijn zwart te maken. De zonnestraling die zodoende zou worden vastgehouden kan in elektrische energie worden om gezet en wel in een dusdanige omvang dat aan de energiebe hoefte van Australië voldaan kan worden. Mogelijk wordt het dan in de steden wat warmer, maar het grote voordel is dat de vervuiling absoluut minimaal is vergeleken met het verbran den van fossiele brandstof of het gebruik van uraniumreactoren. Deze laatste vormen van ver branding hebben al geleid tot verhoging van het koolzuurge- halte in de lucht, waardoor en broeikaseffect ontstaat. Op de lange duur kan dit een blijvende verandering van weer en kli maat tot gevolg hebben. Mariner 9 heeft op Mars teke nen van vrij recente vergletsje- ring gevonden. Het betrokken gebied bevindt zich op het zuide lijk halfrond. De van Mars ge maakte foto's hadden net zo goed genomen kunnen worden van een of andere gletsjerstreek in Zwitserland of Oostenrijk. De U-vormige valleien, typerend voor gletsjeractiviteiten in onef- fn gebied zijn duidelijk waar te nemen. De zijden van deze val leien worden evenals in de Zwit serse Alpen gevormd door steile bergruggen, uitgeslepen en „ge- ADVERTENTIE Het Batelinstituut te Frankfort aan de Rijn houdt zich met name bezig met het terugwinnen van grondstoffen uit afval. Daar hoort ook de bewerking van afvalwater bij. De bedoeling is om bepaalde materialen voor hef produktieproces terug te winnen. De proefinstallatie op de foto scheidt stoffen, die zich in dezelfde oplossing bevinden en erg veel op elkaar lijken. Voor dat doel zijn membranen ontwikkeld voor het filteren van de kleinste molekulen. Het is al mo gelijk gebleken meer dan tachtig pet. van het phenol en andere aromaten uit het afvalwater terug te winnen. beeldhouwd" door gletsjers. De hie struktuur van het betrokken Marsiaanse gebied lijkt trou wens sterk op die van Zwitser land. Uit dit alles concludeert dr. Julia Kane van -de Hofstra universiteit in New York dat „nog niet zo lang geleden" vrij veel water, respectievelijk ijs op Mars moet zijn geweest. Maar waar is dat water dan geble ven? Studenten in de geologie hebben in de Dolomieten een versteende school vissen ontdekt van onge veer 300 miljoen jaar oud. De vindplaats ligt in het berggebied van Latemar niet ver van Mode na. De school bestond uit 27 vis sen. Het aantreffen van ver steende vissen in geologische la gen, zo oud als die van Latemar is een buitengewone zeldzaam heid. Vraag de 80 pagina's lellende kleurenkatalogus. een wereldcollectie orgels, plano's en.„ eigen muziekscholen i! 1-3 (In pand He.» winke LEIDSCHENDAM Het NS-blad De Koppeling heeft in zijn editie van 3 augustus de aandacht gevraagd voor een stukje uniek Nederlands natuur- bezit: de wilde plantengroei langs de spoorbanen. Prof. dr. V. Westhoff uit Nijmegen en P. Zonderwijk van de Plantenziek- tekundige dienst te Wageningen doen daarin een pleidooi voor het sparen van deze planten die vaak ten onrechte als onkruid worden beschouwd. De betekenis van de spoorbanen voor de Nederlandse flora blijkt alleen al uit het volgende cijfer: van de 1400 soorten die de flora in Nederland telt komt ongeveer dertig procent langs de spoorba nen voor. Weliswaar zijn dit grotendeels soorten die ook el ders in groten getale voorko men, maar er is een groep van 23 soorten die voornamelijk in de bermen van de spoorbanen te vinden is. En daarmee hebben de spoorwegen, die soms zo ont sierend in een landschap optre den, toch ook een belangrijke rol bij het behoud van natuur- rijkdommen. Er zijn ook min of meer natuurlijke plantenge meenschappen ontstaan, terwijl ook het milieu is geschapen voor zg. ruderale vegetaties, d.w.z. begroeiingen die onder sterke menselijke invloed staan, maar die niet voor agrarische produk tie in gebruik zijn. Belangrijk element in de plan tengroei rond de spoorbaan vormt de begroeiing in de spoorsloten. Die sloten zijn door hun geïsoleerde ligging, afge scheiden van het kultuurland dat eraan grenst, en bevatten daar door water dat niet is verontrei nigd door een teveel aan mest stoffen en bestrijdingsmiddelen. In het voedselarme water van de spoorsloten - een zeldzaam heid in ons land - komen plan tensoorten voor die tientallen ja ren geleden nog vrij algemeen waren in Nederland, maar die thans zeldzaam zijn geworden. De bovengenoemde schrijvers wijzen op de schijnbare tegen stelling dat voedselarm water 'juist verrijkend kan werken op de verscheidenheid van de flora. Planten als Kleine vvaterweeg- bree, Moerashertshooi, Dui zendknoopfonteinkruid en Wit- bloemige waterranonkel, die vroeger veel in vennen groeiden, komen nu nog voor in spoorslo ten, terwijl op de oevers planten groeien als Dopheide, Been- breek, Eenarig Wollegras, Hei- dekartelbiad en Moeraswolfs klauw. Andere sloten, die iets voedsel rijker water bevatten, leveren planten als de forse Stijve Zeg ge, het Moeraskruiskruid met zijn hoog geel bloeiende sten gels, of de Waterviolier met zijn boven het water uitstekende lichtpaarse bloemtrossen. Ver der komen we er de Slangewor tel tegen met zijn grote witte aronskelkachtige bloemen, bij voorkeur op de grens tussen oude en nieuwe gronden in het rivierengebied in het oosten en zuiden van het land. Vooral de vennetjes die de slo ten soms vormen worden door de schrijvers aangeduid als ver rukkelijke miniatuurwildernis sen, waar planten worden aan getroffen als Welriekende nacht orchis, enkele varensoorten, Spaanse ruiter, Blauwe knoop, Klokjesgentiaan, Vetblad, Mug- genorchis en Blonde zegge. Opvallender dan deze vergeten soorten zijn de ruderale be groeiingen langs de banen, met planten die „warmteminnend" zijn: het paarse Slangekruid, de Wilde Reseda, de grote lichtgele Teunisbloem die ook in de dui nen voorkomt, het Zeepkruid en het prachtig paarse Vijfdelig Kaasjeskruid en verschillende soorten Toortsen met langgerek te gele bloeiwijzen. Het gaat hierbij om soorten die groeien op weinig beroerde gebieden. Waar de mensenhand meer grijpt nemen andere soorten toe: het geel bloeiende Boeren- wormkruid, de geel-oranje Vlas- leeuwebek, de hoge Bijvoet en de Akkerwinde, met haar dui zenden klokjes, de Zwarte Mos terd en Zandkool, twee kruis- bloemigen. De merkwaardigste spoorweg plant is Riempjes, een uiterst klein, wit bloeiend plantje, dat vroeger voorkwam op vochtige zandgrond, maar dat vrijwel r' leen op de spoorwegemplace menten nog voorkomt, waar het zich heeft aangepast aan een veel droger milieu. De spoorweg emplacementen kennen door hun droge, warme klimaat ook specifieke insektensoorten, zoals de bijenwolf, een wespensoort die haar eieren legt in tevoren verlamde bijen. Het emplace- mentin Tienray had vorig jaar een hele kolonie, waardoor inte ressant wetenschappelijk onder zoek kon worden verricht. Ook andere insectensoorten kunnen ongestoord op spoorwegterrein nestelen, gebonden als ze zijn aan bepaalde plantensoorten (de Grote Brandnetel is onmisbaar voor vlinders als Atalanta, Klei ne Brandnetel is onmisbaar voor vlinders als Atalanta, Kleine Vos, Dagpauwoog en Landkaart je), terwijl op zijn beurt de vo gelstand weer afhankelijk is van het voorkomen van insecten. Vernietiging van de spoorwegta luds door het gebruik van kruidbestrijdingsmiddelen bete kent uitroeiing van de resultaten van een evolutie van vaak mil joenen jaren. Bovendien hebben de kruiden allerlei nuttige func ties, als signalering van schade lijke invloeden, als stabiliseren de factor naast natuurgebieden, etc. Daarom is het behoud van de wilde flora geen hobby van zeergeleerde heren, maar noodzaak voor de hele samenle ving. bekledlngslug

Leidse Courant | 1973 | | pagina 6