HOCKEYERS WAKEN VOOR OPTIMISME Geïsoleerde positie doemt Argentinië tot een bijrol Nog zes landen kandidaat In Amstelveen toch belangrijke ploeg WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT .4.4. AMSTELVEEN De royale uitschieter tegen Maleisië (4-0 en bepaald niet geflatteerd) bracht geen explrcie van op timisme teweeg bij het Nederlandse hockeyteam. Welis waar zijn de vooruitzichten op een plaats bij de laatste vier in het toernooi om de wereldbeker ineens werkelijk riant geworden, maar van een soort we-zijn-er-al-stem- ming was geen sprake. Zware kluif Engeland wacht nog, vandaag, en pas als dat treffen minimaal met een gelijk spel wordt afgesloten is het bereiken van de halve finales een vaststaand feit. Leiders en spelers zijn er drom mels goed van doordrongen dat Oranje het zich niet kan permit- teren om in de laatste ontmoe ting maar even te verslappen. Daarom stonden de gezichten na de krachtmeting met Malei sië ook niet onverdeeld op zon nig. Captain Nico Spits bijvoor beeld beende zich, tamelijk nors kijkend, een weg naar de uit gang van het Wagener-stadion. Zijn gedachten zweefden ver vooruit, waren al bij het beslis sende duel van vandaag. Coach Ab van Grimbergen lachte wel, breeduit zelfs, maar waaschuw- de: „We moeten niet te vroeg juichen. Tot nu toe ben ik wel tevreden, ook gezien de resulta ten van de concurrentie, maar we zijn er nog steeds niet. Eerst kijken wat het morgen wordt". En manager Hans Schnitger voeg de daaraan toe: „Laten we toch wel voorzichtig blijven. Wij, de leiders, zullen er alles aan gaan doen dat een te groot optimisme getemperd wordt. We zullen de jongens voor het treffen met Engeland nog eens even lekker oppeppen en dan zien we wel wat het wordt". Mentale doping Die mentale doping hebben de Oranjespelers ook voor de toch ergens ook een sleutelwedstrijd tegen Maleisië gekregen. Het resultaat was er dan ook naar: een bijzonder geladen Ne derlandse ploeg streed de volle zeventig minuten met 100 pro cent inzet, verslapte zoals te gen Pakistan en België wel het geval was geen tel en het rendement van al deze inspan ningen was navenant. Met 4-0 werd er geen twijfel overgelaten dat Nederland een halve finale plaats ten zeerste ambieerde. Met dezelfde formatie als tegen de Belgen (weer een viermans voorhoede Frans Spits, Ron Steens, Ties Kruize en Paul Lit- jens) werd van meet af aan gepoogd 't Maleisische bolwerk te ondergraven. Drie strafcor- ners en vijf lange hoekslagen leverde dit offensieve werk op. Nog geen doelpunten, aangezien de Maleisische doelman Zainal Khairuddin uitermate gaaf werk liet zien. Bij Nederlands vierde strafcorner, in de 31ste minuut, was zelfs hij machteloos. Nico Spits zette voor, Jeroen Zweerts stopte de bal met de hand en Ties Kruize droeg zorg voor een vlekkeloze afwerking. Voordat de Aziaten zich van deze schok hadden hersteld was de marge B&jgiBEqL, JH JP al verdubbeld. Drie minuten na de openingstreffer nam Nico Spits een vrije slag razendsnel, Ties Kruize zag het onbe schermde segment van de cir kel, rende erheen en liet met een droge knal 2-0 aantekenen. Maleisië kreeg na de pauze geen kans op adem te komen tegen het onstuimige, maar evenzeer met overleg, aanval lende Nederlandse team. Oranje wenste het spel zelf te bepalen, hield het initiatief volledig in ei gen handen. En drie minuten na de hervatting al werd de kloof nog breder gemaakt. Jeroen Zweerts en Ties Kruize wam de schijven, waarover de bij Paul Litjens uitmondende aanval liep. Uit een zeer moeilijke hoek kwam de aanvaller tot een scherp gericht schot, dat Zainal moest laten gaan. Ties Kruize eiste gisteren weer een hoofdrol op. De spits van het nationale hockeyteam scoorde driemaal, andering eens niet uit een strafcorner. Kruize stopte op zeer fraaie wijze een voorzet, draaide zich om 2—0. Weldadig elan Met geweldadig élan werd gejaagd op nog mew, maar even gretig trachtte Maleisië de strijd nog een ander aanzien te geven. 1 Een reeks lange en korte hoek slagen werd op het doel van Maarten Sikking afgevuurd, maar de kleine Nederlanse doel man schepte er een kennelijk behagen in elke bal vakkundig te retourneren. In de 44ste mi nuut haalde Van Grimbergen de weer zeer strijdlustige Ron Steens naar de kant om hem te vervangen door Wouter Leefers. „Om Steens een beetje te spa ren voor de krachtmeting met Engeland hij is iemand die zich totaal geeft en om Lee fers nog even te laten mee draaien, om hem weer even aan de sfeer te laten ruiken", zei Van Grimbergen later. Deze vervanging stoorde het ritme niet. De soepele cadans bleef en het leverde tenslotte ook nog een vierde treffer op. Weer werd een strafcorner „volgens het boekje" genomen, hetgeen via Ties Kruize de eindstand 4-0 opleverde. Het betekende een fraai geschenk aan Frans Spits, die daarmee zijn honderdste in terland een mijlpaal in de vaderlandse hockeyhistorie, voltooide. Met een heel klein bijsmaakje overigens, dat wel. In de 48ste minuut werd hij ge confronteerd met zijn eerste groene kaart van dit toernooi. „Omdat ik de scheidsrechter aan het helpen was...", grijnsde hij. TYO TEUSNIK. Kx IBSr* -V.*;',i 4 X Het dameshockeyteam won gisteren met 5—0 van Frankrijk. Tanja vijfde treffer. Oosterhout (rechts) maakt de Uitslagen en standen Amstelveen De uitslagen van de gisteren gespeelde wedstrijd en in het wereldbekertoernooi hockey heren te Amstelveen zijn: Groep A: SpanjeJapan 3—0. IndiaNieuw- Zeeland 1—1. West-Duitsl and—Kenia 2—1. Stand: Pakistan Nederland Engeland Argentinië Maleisië Stand: West-Duitsland India Spanje Nieuw-Zeeland Kenia Japan 4 3 1 0 7 5—2 4 1 1 2 3 11— 6 4 3 1 0 7 10— 5 4 2 1 1 5 9—3 4 12 14 8—6 4 0 3 1 3 2—3 4 1 1 2 3 5—10 4 1 0 3 2 6—12 EngelandNieuw-Zeeland 21. België—West- Duitsland 0—1, Australië—Ver. Staten 2—0. Nederland—Frankrijk 5—0. Stand (resp. gew., gel., verl., pnt., doelgomld.): 4 0 13 1 Groep B: EngelandArgentinië 00. Neder landMaleisië 40. PakistanBelgië 2—0. 1. Australië 2. Nederland 3. Engeland 4. Nieuw-Zeeland 5. West-Duitsland 6. België 7. Ver. Staten 8. Frankrijk 12— 0 9— 2 12— 5 5— 4 (Van onze sportredactie) AMSTELVEEN Er zijn nog zes kandidaten voor de halve finale plaatsen van het toernooi om de wereldbeker. In poule A kwam West-Duitsland vla een benauw de (2-l)zege op Kenia alleen aan de leiding met 7 punten, ge volgd door India en Spanje met 6. India kwam tegen het verrassend optredende Nieuw-Zeeland niet verder dan 1-1 (een door Mais- ter opgelopen achterstand werd door Baldev Singh tien minuten voor het einde ongedaan ge maakt) en Spanje schoof Japan met 3-0 aan de kant. Voor van daag staat op het programma Duitsland-Japan, Nieuw Zee- land-Kenia en India-Spanje. In de B-poule boekte Pakistan ten koste van België zijn derde zege. Erg gemakkelijk ging dat niet want strafcorner-specialist Tanvir Dar moest eraan te pas komen om na de pauze de winst veilig te stellen: 2-0. Argentinië bewees Nederland een goede dienst door Engeland op 0-0 te houden. Als Nederland vandaag van Engeland wint is de halve finaleplaats een feit. Verder wordt vandaag gespeeld Malei- sië-België en Pakistan-Argenti- nië. ILTF dreigt spelers WTT NEW YORK De Internationale Lawn Tennis Federatie heeft gedreigd de spelers en speel sters die een contract tekenen met de nieuwe organisatie World Team Tennis, volgend jaar van rijn toernooien uit te sluiten. Robert Abdessalam, technisch di recteur van de ILTF, heeft ver klaard dat de kampioenschap pen van Forest Hills, die mor gen beginnen, geer gevaar lo pen. Zowel Billie-Jean King, John Newcombe en anderen zul len dus mogen deelnemen. De ILTF heeft nog geen goedkeu ring gehecht aan de plannen 1 van de WTT, die volgend sei- j zoen een competitie tussen ste- denploegen in de Verenigde Sta- ten wil organiseren. Veldenprobleem Deze uitspraak is typerend voor de instelling van de ambitieuze Argentijnen. Al jarenlang neemt het land deel aan grote interna tionale toernooien, maar de aansluitiig met de top komt niet tot stand. Ovidio Sodor, stu dent in de lichamelijke opvoe ding in Buenos Aires, heeft daar wel een verklaring voor. „Er zijn drie redenen", zegt hij. „In de eerste plaats zitten wij veel te ver van de andere top- landen van de wereld. Daardoor is regelmatig contact niet moge lijk. Ons land steekt in Zuid-A- merika met kop en schouders boven de andere landen uit. Elke keer moeten we met Cana da uitmaken wie van het Ameri kaanse halfrond aan de grote toernooien mag meedoen. In landen als Brazilië, Chili, Peru Ovidio Sodor speelde ook tegen Nederland t en Venezuela wordt ook wel ge- gisteren tegen Engeland. rol. Hij werd in die eerste ontmoeting van het toernooi niet gepasseerd, evenmin als AMSTELVEEN Uitgere kend Argentinië heeft Ne derland de helpende hand toegestoken. Juist dit Zuid- amerikaanse land, dat op de openingsdag van hee wereldtoernooi hockey onze hoog gestelde verwachtin gen een flinke knauw be zorgde door een onbeslist af te dwingen, zorgde er gisteren voor dat er met de Oranjeformatie weer reke ning moet worden gehou den. Argentinië hield Enge land, gevaarlijkste concur rent van ons land voor een plaats in de finaleronde, op 0-0. En dat betekende dat Nederland vandaag aan een gelijkspel tegen de Britten voldoende heeft. In de Argentijnse ploeg nam de 25-jarige doelman Ovidio Sodor een voorname plaats in. Sodor bracht de toeschouwers tot groot enthousiasme door zijn spectaculaire acties. Veelvuldig intervenieerde de kleine Argen tijn ver buiten zijn doel om zidh na zijn geslaagde optreden met een huppelpasje terug te bege ven. Vooral aan Sodor was het te danken dat Argentinië zijn rol als ploeg, die de gang van zaken in de poule mede bepaalt, kon spelen. Toch was de ge drongen doelman niet tevreden over het resultaat. „We hebben meer kansen gehad dan tegen Nederland", zei hij. „Daarom hadden we moeten winnen". hockeyd, maar dat stelt bijzon dér weinig voor". Als tweede oorzaak noemt Ovidio Sodor het veldenprobleem. „Er zijn in Argentinië", vertelt hij, „te weinig velden. Het gevolg daarvan is dat iedereen op die paar velden moet spelen. Van beginnelingen tot de hoogste clubteams toe. Door het ongecontroleerde spel van de jeugd zijn de velden gauw kapot. En dan moeten wij erop spelen. Je begrijpt dat dat niet de beste omstandigheden zijn om de techniek te verbete ren. Het derde probleem waar mee we kampen is het feit dat het verloop in de nationale se lectie zeer groot is. Elk jaar vallen er veel spelers af, omdat ze trouwen of hun studie niet meer met het hockeyen kunnen combineren. Daardoor krijg je cok vrijwel nooit een ploeg met veel ervaring. Bij ons zal hel dan ook waarschijnlijk nooit voorkomen dat een speler hon derd wedstrijden in zijn inter landcarrière haalt zoals jullie Frans Spits of de Pakistaan Tanvir Dar. Als je naar de ploeg kijkt die we hier in Amstelveen hebben zie je dat de gemiddelde leeftijd zeer laag ligt. Er is één speler van 30 jaar en één van 26. De rest is allemaal rond de 22 jaar. Het spreekt vanzelf dat je met dergelijke jonge teams nooit verder komt dan incidentele succesjes". Hogerop Toch wil Argentinië hogerop. De selectie voor het wereldtoernooi heeft zich drie maanden lang ui terst serieus voorbereid op dit evenement. „In die periode heb ben we elke week vijf dagen 's morgens en 's middags ge traind", vertelt Sodor. „Elke dag werd er bijzonder hard gewerkt. Daarom was de 0-0 van de eerste wedstrijd tegen Nederland voor ons een voor treffelijk resultaat. Ik was ech ter gezien het spelbeeld een beetje teleurgesteld over het ge lijkspel tegen Engeland". In tegenstelling tot een land als Chili, waar na de regeringsover name door Allende veel uit de hoogste milieus afkomstige hoc keyspelers het land verlieten, wordt hockey in Argentinië door de middenklasse beoefend. „Dat is uniek voor Zuid-Amerika", zegt Ovidio Sodor. „Er zijn in ons land zo'n 1500 mannelijke beoefenaars en nog aanzienlijk meer vrouwelijke. Onder de jeugd begint hockey wel iets po pulairder te worden, maar de moeilijkheid is de aanschaf van het materiaal. Voor hockey heb je nog altijd een stick en een bal nodig. Voor voetbal maak je van een paar oude lappen een prop, doet er een touw omheen en je kunt spelen. Vandaar dat voetbal aanzienlijk meer be langstelling geniet". Lichtpuntjes Ondanks de geringe vooruitgang van zijn land ziet Sodor, die sinds drie jaar vaste keus is voor zijn team, wel enkele licht puntjes. „Onze achterhoede i« sterker geworden", meent hij. „In vergelijking tot bijvoorbeeld München hebben we hier min der tegentreffers behoeven te incasseren". Dit positieve punt kan echter niet verhelen dat Ar gentinië door zijn geïsoleerde positie waarschijnlijk altijd ge doemd is tot een bijrol in het internationale hockey. Met af en toe een invloedrijk resultaat zoals tegen Nederland en Enge land. En daar is dan slechts een ander land bij gebaat. Zoals dit maal Nederland. FRANK WERKMAN Toekomst Van Eeden weinig hoopgevend DEN HAAG De opnieuw geblesseerd geraakte Hans van Eeden (21) van FC Den Haag heeft gisteren de chirurg De Mol van Otter- loo geraadpleegd om na te gaan of een nieuwe opera tie noodzakelijk en verant woord is. Een definitief besluit is nog niet genomen. De voortekenen zijn echter weinig hoopgevend. Aan het eind van de week wordt een definitief medisch advies uitge bracht. Na de laatste operatie In Juli aan het dijbeen van Hans van Ee den was de medische staf de mening toegedaan een volgende keer geen heil meer in een nieu we Ingreep te zien. Yredeling verklaart weigering steun genie DEN HAAG Minister Vredellng van defensie is niet bereid ge weest terug te komen op zijn beslissing de genie geen bailey brug te laten bouwen ten behoe ve van het bezoek aan het we reldkampioenschap hockey te Amstelveen, aldus blijkt uit het antwoord dat de bewindsman gegeven heeft op schriftelijke vragen van het tweede-kamerlid Du Chatinier (KVP). Het verzoek om steun van de ge nie werd begin van de maand juni 1973 gedaan. Volgens de minister is het afgewezen, om dat het voldoen aan verzoeken om geniesteun meermalen heeft geleid tot klachten uit het be drijfsleven over oneerlijke con currentie van overheidswege. Dat was in de lijn van voorheen in vergelijkbare situaties geno men beslissingen. GO AHËAD E- FC DEN HAAG DEN HAAG D' competitiewed strijd Go Ahead - FC Den Haag is verplaatst naar zaterdag avond 8 september, aanvang 20.00 uur.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13