Energieverbruik - ook in verkeer - sterk beperken CcidöcSoma/rtt Sadat zoekt tegenwicht voor Libië NIXON VERKLAART AANKOOP HUIZEN KNELPUNT IN SAMENLEVING Cursus in spin milieubesef milieu is in US 1973 IINSDAG 28 AUG JS'. US 1973 LEIDSE COURANT gAN CLEMENTE (Reuter) President Nixon heeft gisteren finan ciële details onthuld van de aankoop van zijn huizen in Californië en Florida. De onthulling wordt gezien als een poging beschuldigin gen over manipulaties rond de landgoederen tegen te spreken. De bekendmaking van de wijze waarop hij zijn huizen in San Clemen te en Key Biscane kocht volgt na een recente aankondiging dat tien j miljoen dollar van belastinggelden is uitgegeven aan het inrichten van kantoorruimte en het treffen van veiligheidsvoorzieningen. Er zijn ook beschuldigingen geweest dat gelden uit verkiezingsfondsen zijn gebruikt voor de aankoop van het „witte huis" in San Clemen te. Uit de onthulling moet nu blijken dat voor San Clemente uitslui tend gebruik is gemaakt van persoonlijke fondsen, bankleningen en een lening van zijn vriend, de miljonair Robert Abplanalp. bit het door een accountantsbureau uit New York opgemaakt rapport blijkt onder meer het volgende: „Er staat nog een hypotheek uit van 264.000 dollar het het „witte huis" in San Clemente en op Key* Biscane heeft hij nog een schuld van 161.000 dollar. Hij leende 625.000 dollar aan Abplanalp en betaalde de lening terug toen hij het grootste deel van het land rond San Clemente had verkocht aan een investeringsmaatschappij waarin Abplanalp en een andere vriend van Nixon, Bebe Rebozo, partners waren. Tot nu toe was het niet bekend dat Rebozo samen met Abplanalp de bijna tien hecta ren van de president had gekocht. Begin 1969 kocht Nixon San Clemente en het land eromheen voor een bedrag van 1,5 miljoen dollar. De tien hectaren verkocht hij in 1970 1 voor een bedrag van 1,25 miljoen dollar zodat hij daarna op I 250.000 dollar na eigenaar was van het in Spaanse stijl opgetrokken huis dat uitzicht biedt op de Stille Oceaan. Maandenlang hebben verslaggevers steeds maar weer vragen gesteld over de manier waarop de president aan geld gekomen was. rxsv- IEN 1 10C~. SSS3 !SrS 5.s EREN L 380 EPT. Brief uit 'Rome Gevangenis in en uit ROME Vijf jongens worden in de jeugdgevangenis in Tu rijn opgesloten, omdat een watermeloen hebben van de akker van een boer. De politie heeft ze een week in hechtenis gehou den. Onlangs moest de eigenaar van een zelfbedieningszaak in Frascati een boete van 1200 gulden betalen, omdat hij een kilo brood voor meer verkocht had dan toegestaan ■is. Hij moest een nachï in de gevangenis doorbrengen. Vo rige week liep de eerste maand van de prijsstop van de regering op bepaalde goe deren af, en de koopman uit Frascati is maar een van de honderden die beboet zijn en in sommige gevallen zelfs in hechtenis genomen zijn. De grootste boete, een van de weinige die aan voedselfabri- kanten opgelegd zijn,hreeg de Barilla pastamaatschappij in Parma. De boete bedroeg veertigduizend gulden. Baril- ila, die gecontroleerd wordt door een Amerikaanse maat schappij, zegt dat hij van plan is om de boetes te nege ren. De maatschappij kan ■met een 'brief die de dag voor de prijsstop verzonden is, bewijzen dat de prijzen al omhoog gegaan waren. De adviseur van de maatschap pij zegt dat anders 2000 werknemers maar de helft van hun salaris zullen krij gen en dat de produktie ge stopt zal worden. Ondanks gestolen watermeloe nen en dorpskruideniers die of in de gevangenis zitten of zwaar beboet zijn, kan de tweede divisie van de voet balcup van Brescia er zeker van zijn dat hun voorzitter, Oscar Comini, bij de opening van het seizoen aanwezig zal zijn. Vier jaar geleden werd Comini, samen imet vijf an dere industriëlen uit Brescia tot dertig dagen gevangenis straf veroordeeld omdat ze de lucht met hun fabrieks- rook vervuild hadden. De an dere vijf kregen voorwaarde lijke straffen, omdat ze erin hadden toegestemd zuive ringsinstallaties aan te bren gen en omdat ze geen straf blad hadden. Comini weiger de om maatregelen tegen de vervuiling te nemen en om dat hij al eens veroordeeld was wegens doodslag (zijn auto had een man op een fiets geraakt) kon hij geen voorwaardelijke straf meer krijgen. De zaak is helemaal bij het hoogste gerechtshof terechtgekomen. Comini heeft de laatste weken ge deeltelijk in Zwitserland en in het Hilton hotel in Milaan doorgebracht. Hij moest in het Hilton hotel zijn omdat daar in juli alle eigenaars van voetbalvereni gingen bij elkaar komen om over spelers te handelen. Hij over spelrs te handelen. Hij heeft nu een vrijgeleide ge kregen omdat hij president van de voetbalvereniging van Brescia is. Volgens de kranten is Comini ni°t alleen nodig bij de olub Bresoia, maar ook bij de neo-fascisti- sche partij en bij groepen die nog rechtser zijn, en die hij, naar men zegt, finan cieel steunt. Copyright The Guardian Concours voor standwerkers Scheveningen Op de Promenade achter het Kur- haus te Schevenngen wordt zondag 2 september van één tot zes uur het Nationaal Standwer kersconcours 1973 gehouden. Vijftien standwerkers en- werk sters, dingen mee naar het Ne derlands Kampioenschap, door de verkoop van onder meer tos ti-ijzers potplanten, bokzemen en verfkwasten. De deelnemers worden beoordeeld op welspre kendheid, overtuigingskracht originaliteit. Na afloop wordt één van de deelnemers de heer J. v. d. Poel gehuldigd ter gele genheid van het feit, dat hij op 1 september 40 jaar marktkoop man is. Buitenlands geld AMSTERDAM (ANP) De ad- vieskoersen voor buitenlands bankpapier voor 28 augustus Dollar 2.62—2.72; Ponden 6.53 6.83; B Frcs 6.92—7.17; DM 107.50—110.50; Lires 43.00—46.00; Escudo's 10.90—11.90; Can dlrs 2.60—2.70; Fr. frcs 61.00—63.00; ZW Frcs 87.25—90.25; ZW kr 63.00—65.00; Nor kr 47.00—49.00; Den kr 45.25—17.25; Os sch 14.75-15.05; Pesetas 4.66-4.91; Gr drachm 8.50—9.50; Fin mark 70.75—73.75; Joeg dinar 17.25— 20.25. Prins Willem-Alexander gaat er kennelijk niet al te zeer onder gebukt, dat ook voor hem de lagere schooltijd is aangebroken. Hij lijkt zelfs onverschillig aan zijn juf voorbij te willen gaan, maar dat zal hem na een paar schooldagen vast niet meer zo gemakkelijk afgaan. De juf lacht vriendelijk wat wil je ook met zoveel fotografen voor je Baarnse schooldeur maar ze heeft ongetwijfeld al met een routineblik vastgesteld, dat Willem-Alexander een jojo de klas in wil smokkelen. Links kijkt moe der Beatrix als alle moeders, die hun oudste voor het eerst de school in zien stappen. Alleen Friso vindt het zo te zien toch wel een avontuur. Dubbelzege van Stöve TORONTO Rod Laver en Ken j Rosewall hebben de finale ge- i wonnen van het herendubbelspel j in het internationale toernooi i van Toronto. Zij versloegen hun landgenoten John Newcombe en j Owen Davidson met 7-5 en 7-6. De Australische Margaret Court heeft het damesenkelspel ge wonnen van het toernooi te Newport. Zij versloeg in de fi nale de Amerikaanse Julie Helman overtuigend: 6-3, 6-2. Deze nieuwe triomf betekende de twaalfde toernooizege van de Australische van de 15 toer nooien, waaraan zij heeft deel genomen in dit seizoen, In het damesdubbelspel ging de overwinning naar onze landgeno te Betty Stöve met haar Franse partner Francoise Durr. Deze combinatie versloeg de Ameri kaanse formatie Janet Newber- ry/Pam Teegarderi met 6-4 en 6-3. Westland-Utrecht AMSTERDAM (ANP) In de eerste helft van 1973 heeft de stijgende lijn in de kredietverle ning van de Westland-Utrecht Hypotheekbank NV zich voort gezet. De hypotheekportefeuille nam met bijna ƒ217 min (eerste halfjaar 1972 134 min) toe tot ƒ2296 min. Deze toeneming was het resultaat van 331 min aan gesloten hypotheken en 114 min aan ontvangen aflossingen, zo blijkt uit een tussentijds be richt. (Van een onzer verslagge vers) Den Haag Een uit dertien Nederlandse geleerden be staande werkgroep vindt de energievoorziening het belangrijkste materiële knelpunt van onze samen leving en pleit in een giste ren verschenen memoran dum „Werk voor de toe komst" voor maatregelen ter afremming van de groei van het energiever bruik. sche groef stelt het rapport dat er voor de wereld als geheel dringende redenen zijn om de produktie verder te doen toene men. Dit geldt op de eerste plaats voor de arme landen, maar ook voor de meer welva- van het benzineverbruik per kilo- Het rapport wil laten zien wat Ne- latie een brandstofbesparing van 60 tot 75 procent worden bereikt bij ruimteverwarming. Wat het energieverbruik in het verkeer betreft, beveelt het rap port aan het invoeren van een heffing op personenauto's, die sterk progressief is op basis meter. De overheid zal via ge- boden en verboden voorwaarden moeten aangeven voor een zo selectief mogelijk gebruik van de auto. Het wegennet dient niet verder te worden uitgebreid: wel moeten bestaande wegen worden verbreed. De kernener gie zal slechts tijdelijk als een oplossing van het energiepro bleem mogen worden aange wend. Er moet worden gezocht naar veiligere alternatieven. ™!.f JfL,P^ Naast de energievoorziening ziet de werkgroep het milieu als een ernstig knelpunt voor de toe komstige ontwikkeling. De over heid zal duidelijk de grenzen voor de milieuvervuiling dienen aan te geven. Eventuele maat regelen dienen zodanig te wor den uitgewerkt, dat iedere ver vuiler weet waar hij aan toe ls. Ten aanzien van de bevolkings groei pleit de werkgroep voor een zo krachtig mogelijke af remming, zowel in de ontwikke lingslanden als in geïndustriali seerde Janden. Enkele leden van de werkgroep staan zelfs op het standpunt, dat een daling van de bevolking gewenst is en denken voor Nederland aan 10 miljoen inwoners of minder. Met betrekking tot de economl- derland kan doen om de proble matiek die is vervat in het on derzoek van de Club van Rome te helpen oplossen. Voorgesteld wordt: wijziging van de tariefstructuren van elektri citeit; king van de ruimteverwarming: maatregelen tegen energiever slindende systemen als aircondi tioning. Volgens de werkgroep kan door een betere warmte-iso- Met de toenemende spanning rond het bezoek van premier Heath aan Noord-Ierland steeg het aantal bomaanslagen. Dit bleef er gisteren over van een bar in de hoofdstraat van het centrum van Belfast, niet ver verwijderd van de Sint Anne kathedraal, waar Heath vandaag een uitvaartdienst heeft bij gewoond. Winkelbedrijf start actie voor gehandicapten DEN HAAG Vandaag is een I landelijke hulpactie gestart voor gehandicapten die ondermeer j verpleegd worden in revalidatie- centra en voor kinderen die in herstellingsoorden verblijven. Het initiatief tot deze actie j komt van de federatie van le- vensmiddelenbedrijven IFA. Het geld voor de actie moet ko men uit de verkoop van een poster (twee gulden) waaraan tevens een wedstrijd verbonden is IFA heeft tot de acties beslo ten „omdat het tijd wordt een aantal problemen op sociaal ter rein samen met de consument aan te pakken". Het bedrijf ga randeert een opbrengst van 100.000 gulden. De actie duurt tot 1 oktober en het is de bedoe ling de actie ieder jaar te her- halen. Binnenkort begint ook een art ie om geld in te zamelen voor het Koninklijk Instituut voor Blin den. Men wil met het geld een aangepast zwembau bouwen, dat 650.000 gulden kost. Het bad komt bij het Elisabeth Kalishuis in Huizen (NH). Tot nu toe is al 225.000 gulden bijeengebracht. Met de bouw hoopt men in ja nuari te beginnen. Het oude liedje WAT DE OESO (Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling) in een nieuw rapport over de Nederlandse economie vertelt, zullen de meeste Nederlandse burgers wel „het oude liedje" noemen. Er wordt herhaald wat in overzichten uit Parijs of Brussel of New York evenals in situatieschetsen van de directie der Neder- landsche Bank en door S.E.R.-deskundigen ettelijke keren is opge merkt. Bijvoorbeld: het voortduren van de inflatie in Nederland wekt be zorgdheid en de toekomst van de werkgelegenheid ziit bepaald niet helemaal safe. De prijsstijgingen die de inflatie mede bevorderen vloeien deels uit buitenlandse ontwikkelingen voort, maar het Ne derlandse bedrijfsleven heeft zelf ook niet helemaal schone handen. Het is juist dat Nederland naar een rechtvaardiger sociaal-econo misch beleid streeft en dat in het belang van werkeloosheidsbestrij- ding aangestuurd wordt op permanente economische groei, maar om op langere termijn succes te hebben, zal wel meer gelet moeten worden op de middelen welke men daartoe gebruikt, aldus de OESO. TUSSEN HET BEKENDE REFREIN klinkt in de verschillende cou pletten af en toe toch ook wel een nieuw geluidje in het OESO-lied door. Bijvoorbeeld dat de Nederlandse overheid wat beter zou kunnen letten op de prijsontwikkelingen in bouwnijverheid en de gezondheidszorg, welke prijsstijgingen de inflatie krachtig stuwen. Terecht opge merkt; denk maar eens aan wat er de laatste jaren gebeurd is met huren, prijzen van koopwoningen en ziekenverzekeringsprèmies. Natuurlijk laakt de internationale organisatie het niet in de Neder landse overheid, wanneer die streeft naar een betere inkomensverd- ling. Wel komt tussen de regels door de vraag naar voren, of over heid en bedrijfsleven de ruimte daarvoor niet groter voorstellen dan ze binnen het kader van een doeltreffende inflatiebestrijding in fei te is. IN DIT VERBAND moeten de Nederlandse burgers en het Nederland se parlement dan weer de vraag stellen welke grenzen de economi sche voorwaarden stellen aan het tempo van het welzijnsbeleid van de overheid. En een heel moeilijke vraag blijft welke coördinatie de juiste ls tus sen overheid en bedrijfsleven om te voorkomen dat loonbeleid en belastingmaatregelen door te zware druk in één richting verzet uit lokken tegen de politiek om tot een beter loon- en inkomstenbeleid te geraken. Maar het is een moeilijke kwestie, die buiten de competentie en taak van de OESO ligt. Totaalprogram Proeven met Poseidon deels mislukt WASHINGTON (AFP) voorsprong van de Verenigde Staten op de Sovjet-Unie wat betreft strategische wapens met meervoudige kernkoppen komt steeds mee rop de tocht te s Nadat de Amerikanen tien dagen geleden vernamen dat de Rus sen een reeks geslaagde proe ven genomen hadden met onaf hankelijk gerichte kernkoppen op hun raketten, moesten zij horen dat hun eigen kernraket, de Poseidon, nog lang geen ces is. De Poseidon dient als vervanging voor de polaris aan boord van de kernonderzeebo ten. Volgens een geheim rapport van het Pentagon aan het Congres, dat van de maand mei dateert en het afgelopen weekeinde werd gepubliceerd door de Wa shington Star News, zijn in het begin van dit jaar meer dan de helft van de proefnemingen met de Poseidon mislukt. ERG LEUK VAN MINISTER VAN DOORN dat hij bereid Is Radio Veronica als omroepvereniging te erkennen, wanneer men tenmin ste voldoende leden blijkt bezitten en voldoet aan de eis een „to taalprogram" te zullen brengen. Als bewindsman die onderworpen Is aan de wet, kan mr. Van Doorn trouwens niet anders; wie aan de normen van de wet voldoet, heeft recht op zendtijd. Ht ledental controleren is een technisch zaak en dus niet zo moei lijk; vermoedelijk zullen er bij de gebruikelijke controle nogal wat le den afvallen, omdat ze wel voor Veronica willen betalen, maar niet voor luister- en kijkgeld. Maar het totaalprogram is een lastige klip. EVENWEL NIET ALLEEN VOOR VERONICA; ook de minister en de adviserende omroepraad weten dat hier complicaties dreigen. Zoals de Omroepwet nu uitgevoerd wordt, zijn er al bepaalde onderdelen scheef gegroeid. De NOS wordt gedwongen tot uitzendin gen - lichte programs - welke haar doelstelling vreemd is. De omroepraad aarzelt terecht om minister Van Doorn het advies te geven dat hij begeert: Hilversum III de hele nacht popmuziek te laten zenden. De verhoudingen in het totaalprogram komen dan helemau lsdheef te liggen; vrijwel alle omroepverenigingen hebben al een overwicht aan „licht" en ..praatprograms. Het orge is, dat de coördinatie op menig moment in de week blij de radio een lekke boot blijkt; één vooiheeld: het programma op zaterdag overdag. Misschien is een officdle zcndaanvxrage van Radio Veronica straks een gerede aanleiding om het hele totaal program nog maar eens onder de loep te nemen. TWIJFEL LEEFT op dit punt, of de Kamer destijds een goede wet heeft aangenomen. Twijfel kan o.i. niet bestaan op het punt dat de praktijk onbevredigend is. CAIRO (AFP) President An- war El-Sadat van Egypte Is gis teren in Cairo teruggekeerd van een geheim bezoek van vijf da gen aan Saoedl-Arabië, Qatar en Syrië. In Cairo werd hij op gewacht door de leider van Li bië, kolonel Gadaffi, die zonder enige twijfel opheldering over de reis zal willen hebben. De Arabische staten die Sadat be zocht liggen Gadaffi, die de vol ledige eenwording van zijn land en Egypte beoogt, zwaar op de maag. Saoedi-Arabië en Qatar zijn naar zijn smaak te reactio nair en Syrië is weer te pro gressief. Volgens welingelichte kringen In Cairo heeft Sadat op zijn reis gesproken over de mogelijkheid van financiële hulp van Saoedi- Arabië en Qatar, 'deels door in vesteringen in Egypte, het uit spelen van de Arabische olie ln de Arabische diplomatie en het weer aanknopen van betrekkin gen met koning Hoessein van Jordanië. Onder deze omstan digheden zal het in het Midden oosten waarschijnlijk uitdraaien op een as Cairo-Riad, waarom heen zich het merendeel der an dere Arabische landen zal bewe gen. Libië zal zich weer moeten wenden tot de landen van de Maghreb, Tunesië en Algerije, of zich terugtrekken in een steeds revolutionairder Isole ment. 5? DEN HAAG „In, spin, mi lieu is in - uit, spuit, milieu is uit". Er steekt een diepe symboliek in deze variant op een bekend versje, over hei milieu dat hét probleem van deze tijd is. Omdat bij al het gepraat en geschrijf over milieuvervuiling steeds weer blijkt hoe weinig kennis er in het algemeen is over het mi lieu, het functioneren van de natuurlijke systemen, is er nu een „cursus milieubesef". Het initiatief is genomen door het Instituut voor Na- tuurbcschcrmingscducatic, samen met de Stichting IVIO. „Een verantwoord milieube heer is bepaald niet alleen een zaak voor de overheid, maar eigenlijk iets waar ie dere burger een eigen bij drage aan kan en moet leve ren". Daarvoor is allereerst kennis nodig, die men met deze cursus wil verschaffen. De cursus milieubesef is een schriftelijke cursus van 26 lessen, iedere inaand twee of drie lessen. De lessen sluiten zoveel mogelijk aan bij wat er op dat moment in de na tuur gebeurt. Zo krijgt men in november de lessen 5, 6 en 7 waarin ondermeer be handeld worden waterkring loop, waterhuishouding, herfststormen, bladafval, re gen, mist. Bij iedere les hoort een aantal vragen die ter correctie moeten worden ingezonden. Na afloop van de cursus wordt nog een drietal studie dagen gehouden, woarop men ook een aantal natuur gebieden kan bezoeken. De hele cursus kost 190 gulden. Een inschrijfformulier en in formatie kan men aanvragen bij de stichting IVIO, post bus 37 in Lelystad. IVIO ver wacht vooral belangstelling van scholieren, studenten en huisvrouwen (waarvan er volgens haar velen niet we- ten wat ondermeer fosfa ten in hun wasmiddelen zijn en wat ze teweegbrengen).

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9