JAKIR EN KRASIN BEKENNEN SCHULD t 51 In Sovjet-Unie nog weinig te merken van verbeterde relaties met VS Schiphollijn duurder maar goed rendabel Hef f250.- als collegegeld Tanzamlijn bereikt al grens Zambia Gronings voorstel: Vereniging voor alle ver- plegenden [DINSDAG 28 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 7 I rri X X i X X I n «u M 1 -J V De historicus Pjotr Jakir, boven met zijn dochter Irena, onder met zijn moeder die vele jaren zijn verblijf in het werkkamp deelde. nnelijk in de jaren is, die >rtaan~ iel de uwtje: en dit ■hiphal af 495 dagen echte e fijn el So, Be- l Sol, week ertje. etreft LOESAKA (AP) - De presiden ten van Tanzania en Zambia, Julius Nyerere en Kenneth Kaunda hebben gisteren de vol- 'tooiing gevierd van een- belang- i rijk deel van de met Chinese steun gebouwde spoorweg. Daardoor zal Zambia niet lan ger genoodzaakt zijn om han delsroutes te gebruiken via de door blanken geregeerde landen in zuidelijk Afrika. De aanleg van de spoorweg, die beg nt in de havenstad Dar-es- Salaam in Tanzania, ligt al twee jaar voor op het schema. De plechtigheid in de grensstad Nakonda vond gisteren plaats ter gelegenheid van de vol tooiing van he' Tanzaniaanse gedeelte van de spoorweg, die verbonden zal worden met het spoorwegnet van Zambia. Oor spronkelijk had men gedacht eind 1977 klaar to zijn, maar de Chinese technici verwachten dat eind volgend jaar al de laatste bielzen kunnen worden gelegd. MOSKOU (RTR) Twee dissi dente Russische intellectuelen, vooraanstaande figuren in de beweging voor de burgerrechten hebber gisteren voor de recht bank bekend dat ze „betaalde agenten van fascistische groe pen in het buitenland" zijn. De vijftigjarige geschiedkundige Pjotr Jakir en de 44-jarige eco noom Viktor Krasin, stonden te recht op beschuldiging van staatsondermijnende activiteit. Volgens het persbureau Tass hebben ze toegegeven dat ze hebben samengewerkt met Rus sische emigrantenorganisaties in het buitenland die tegen het communistische bewind in Mos kou zijn. Worden ze schuldig bevonden dan lopen ze de kans twaalf jaar ge vangenisstraf te krijgen en te worden verbannen. Jakir is de zoon van een bekende vooroorlogse Sovjet-generaal die tijdens Stalins zuiveringen in 1937 werd doodgeschoten. Jakir v.as de centrale figuur in het proces van gisteren, een gezet te, extroverte man die in 1955 door Nikita Kroetsjev in ere wercl hersteld. Hij werd door agenten van de Russische gehei me dienst opgepikt toen hij in de zomer van vorig jaar zijn Schietpartij verstoort miss-keuze CATANIA (AP) Een schoonheidswedstrijd in Ca tania op Sicilië is gisteren in een schietpartij geëin digd, nadat een man zich een weg had gebaand door de in bikini geklede meis jes, de microfoon greep en riep: „Turi Papale, als je hier bent, kom dan voor de dag". Onmiddelijk daarop ont stond een schietpartij. De schoonheidsmissen schreeuwden en het publiek dat de nachtclub op het strand had bevolkt vluchtte weg. De politie telde later vijf gewonden. Twee daarvan, zo werd gemeld, waren in Palermo geboren Sicilianen die al maandenlang gezocht werden: Domenico Mancini en Vincenzo Blandina. Zij zijn in ernstige toestand in een ziekenhuis opgenomen. De andere gewonden waren een meisje en twee jongens, die volgens de politie on schuldige slachtoffers wa- kantoor verliet. Hij heeft sinds dien vastgezeten. Tass enige nieuwsbron over het proces, berichtte dat onder de buitenlandse organisaties waar mee Jakir en Krasin bekenden contacten te hebben onderhou den, N.T.S., een in Frankfort gevestigde bond van Russische ballingen, is. Deze bond werd ook genoemd op het proces in Moskcu in 1965 van de Britse lector Gerald Brooke. Brooke bekende toen dat hij in opdracht van N.T.S. naar Moskou was gegaan om ondermijnende lite ratuur naar Russische contacta dressen te brengen. Brook werd in 1969 vrijgelaten. Tass verklaarde dat Jakir en Krasin ook optraden als betaal de informanten van bepaalde westerse correspondenten in Moskou. De twee beklaagden plachten volgens Tass hun bui tenlandse contactmannen te ont moeten op een talud van de Moskouse metro waar deze bo- ven de grond rijdt. De „onder- j mijnende literatuur" werd ver- j stept in de bossen bij de woning van Krasin. Er is nu nog maar één prominen- te voorvechter voor vrije bur gerrechten in de Sovjet-Unie oprichters van het onofficiële comité voor burgerrechten in Moskou. Treinongeluk in Polen: 14 doden WASCHAU (DPA) Een trein ongeluk dat in de nacht van zondag op maandag in dc buurt van de Poolse stad Kielce heeft plaatsgehad, heeft aan veertien reizigers het leven gekost. Ne- j gentien liepen verwondingen op. 1 Hel. ongeluk gebeurde toen een personentrein uit Zakopane in de Iatra met bestemming War schau botste op een rij goede renwagons. GRONINGEN (ANP) Hef voor een keer 250,- en schaf de hui dige college-, inschrijf- en exa mengelden af. Dit plan van het college van bestuur van de rijk suniversiteit in Groningen be spaart de instellingen een twee de chaotisch jaar. Intussen kan in alle rust een nieuw stelsel van studiefinanciering kunnen worden voorbereid, aldus de heer B. ter Borch, de voorzitter van het college van bestuur in Groningen. Het Groningse plan is als een voorstel aan de Academische Raad gestuurd. In het presiden- tenoverleg is het ter sprake ge bracht en „niet ongunstig ont vangen". Het is de bedoeling van het college van bestuur in Groningen, dat di tplan in alle twaalf universiteits- en hoge schoolraden zla owrden behan deld. Via een duideliik „ja" van deze raden zou ook de Academi sche Raad tot een overeenkom stig advies aan de minister kun nen komen. In het bedragvan 250,- zit vol gens het voorstel van het colle ge van bestuur van de universi teit in Groningen het oude be drag va 210,- en een jaarlijks gemiddelde van het examengeld van 60,- per student. Voorzit ter Ter Borch heeft meegedeeld, dat het plan veel voordelen biedt. „Een dergelijke veren- voudiging van het heffingssy steem zal leiden tot grote inter ne besparingen bij de instellin gen cn zo direct ook een aan zienlijk verbetering van het werkklimaat tot gevolg hebben. Daarnaast zullen kostbare voor zieningen op het gebied van de controle achterwege kunnen blijven. Van een onzer verslaggevers. SCHIPHOL Nu de regering het groene licht heeft gegeven voor de nieuwe spoorlijn Den Haag Leiden Schiphol Am sterdam, wordt het werk aan deze vitaal geachte verbinding voortvarend aangepakt. In to taal gaat het werk, dat binnen acht jaar klaar zal zijn (mits tenminste de grondverwerving in de Bollenstreek vlot verloopt) 95 miljoen gulden kosten wan neer men uitgaat van het prijs peil 1972. Een eenvoudige berekening aan de hand van de gisteren op Schiphol door spoorwegpresident mr. M. de Bruin bekend ge maakte gegevens leert echter, dat dit bedrag od bijna het dub bele zal uitkomen, namelijk op een miljard, als men een infla tiecijfer van 5 percent per jaar als maatstaf neemt. Tot dusver is reeds 45 miljoen uitgegeven aan ondergrondss werken. De tunnelvakken 3 en 6 in het tra ject Schiphol Amsterdam zijn gereedgekomen. Tunnelvak 8 is in aanbouw. Duurder wordt de aanleg van de nieuwe verbinding voorts wan neer hij ook diensbaar wordt gemaakt aan de lokale ver voersbehoeften. Dan moeten er bijvoorbeeld tussenhalten wor den ingebouwd bij dat Rai in Amsterdam, in Hoofddorp, Nieuw Vennep en Sassenheim. Dergelijke stations gaan nog eens 2 tot 3 miljoen kosten plus aanvullende voorzieningen. wegen de Weteringssschans ge kozen vlakbij het Rijksmuseum op voorwaarde dat de ge meenteraad van de hoofdstad daarvoor zijn toestemming geeft. Het ideaal is echter, aldus mr. De Bruin, om de verbinding vol gens een nieuw technisch procé dé dat bovengronds weinig last veroorzaakt op 30 meter onder de bodem van de Amsterdamse binnenstad door te trekken naar het Centraal Station, waardoor een zogenaamd „assenkruis" ontstaat dat ook betere verbin dingen garandeert met plaatsen in Noordholland, zoals Purmer- end, Hoorn en Enkhuizen die in de toekomst sterk zullen groeien. De totstandkoming van dit assenkruis zal echter wel tot het eind van deze eeuw op zich laten wachten, denkt mr. De Bruin. De Nederlandse Spoorwegen zien een goed belegde boterham in de nieuwe lijn. Een studie van het Nederlands Economisch In stituut heeft de volgende prog nose opgeleverd. In 1981 zullen ruim 6 miljoen reizigers tussen Amsterdam en Schiphol reizen. Dit aantal zal in 1990 zijn toege nomen tot ruim 21 miljoen en in het jaar 2000 bijna 17 miljoen bedragen. Voor Amsterdam naar Leiden en verder verwacht het Nederlands Economisch In stituut in 1981 een omvang van ruim 9'/2 miljoen reizigers, in 1990 ruim Ul/2 miljoen en in het jaar 2000 bijna 13 miljoen reizi gers. Tussen Schiphol en Leiden en ver der zullen in 1981 rond 3*4 mil joen reizigers de trein nemen, in 1990 ongeveer 6!4 miljoen cn in het jaar 2000 bijna 10 mil joen. Circusdieren zwierven rond in Pyreneeën TAMAR1SS1ERE (UPI) Tientallen circusdiercn. waaronder twee lama's, een zebra en twee kamelen, zwierven doelloos en honge rig rond in het gebied bij de Frans-Spaanse grens na door een circuseigenaar aan hun lot te zijn overge laten. Het circus had na een laat ste voorstelling in hef Fran se Boulou Oostpyreneëen. de boel opgebroken daar men niet meer in staat was de schulden te betalen De eigenaar had beloofd de beesten naar een dierentuin in Lorient te zullen sturen. Maar daar hij het vervoer niet kon betalen, had hij acht paarden, drie ponies, drie jaks, een zebra, vijf geiten en twee lama's langs de weg achtergelaten. De politie heeft een aantal dieren al kunnen overbren gen naar een kleine dieren tuin in Poussan. Maar de overige dwalen nog rond. MOSKOU (AP) Voor buitenlan ders in Moskou is nog niets te merken van de dooi in de ver houding tussen oost en west het jongste bezoek van partijlei der Brezjnjev aan Amerika, j Sinds dat bezoek zijn er al eni ge waarschuwingen gericht, tot het volk van de Sovjet-Unie, te gen het binnenslepen van reac- tionaire burgerlijke ideologieën, llit .een onderzoek van het Ameri kaans persbureau blijkt dat het nauwkeurig in de gaten houden van de woonplaatsen die aan buitenlanders zijn toegewezen in Moskou voortgaat als altijd. Hier en daar wordt gepatrouil leerd in die enclaves door gewa- j pende leden van de militie. |De reisbeperkingen voor diploma- j ten, zakenlieden en journalisten gelden nog steeds. Zonder spe ciale toestemming van het mi nisterie van buitenlandse zaken j mag men niet verder reizen dan 40 kilometer buiten de stad. I In buitenlandse kringen kan men al jaar en dag verhalen horen van tochtjes die ineens ver stoord worden door politiemen sen als men neergestreken was op een punt dat juist buiten het toegestane gebied lag. Zelfs als een reiziger zijn auto verlaat om een wc op te zoeken juist buiten dat toegestane ge bied loopt hij de kans plotseling te worden aapgehouden en on dervraagd. Nog steeds kan men in Moskou geen buitenlandse kranten of bladen kopen behalve dan com munistische publicaties als de Daily World uit Londen en de Humanité uit Parijs. Laat men zich eventueel over de post kranten toezenden dan komen deze goed aan. Buitenlandse journalisten die trachten een visum te bemachti gen voor het verlaten en het be treden van het land dat geldt voor meer dan een reis, komen bedrogen uit want dat krijgt men niet. Slechts papieren gel dig voor een in- of een uitreis worden verstrekt. «at de Amerikaanse kolonie, on geveer 480 personen sterk, be- treft kan nog niet worden ge constateerd dat de verhouding met de Sovjets er iets gemakke lijker op is geworden. Nagenoeg alle contact bestaat alleen maar op officiële grondslag. Gewone-vriendschappen zijn nage noeg onbekend, gewoon mense lijk contact komt niet voor. Een Amerikaanse vrouw vertelde: „Ik laat in mijn buurt nu al maanden een paar keer per dag mijn hond uit. In elk ander land zou ik al veel mensen kennen, dierenvrienden, waarmee je op straat eens een praatje maakt. Hier is dat een absolute onmo gelijkheid. Strijd Uitzendingen van buitenlandse ra diostations worden grondig ge stoord. Alleen die in de Engelse taal van bijvoorbeeld de Voi ce of America en de BBC —ko men normaal door. Dit was on dertussen al zo voor Brezjnjevs laatste reis naar Washington. Het Kremlin heeft bepaald dat in het socialistische kamp de strijd met de burgerlijke ideologie moet voortgaan. Tot de overtre ders van dit gebod die het ge weten hebben behoren de histo ricus Andrei Amalrik, die zo juist tot een tweede periode van drie jaar in een werkkamp is veroordeeld, en de voorvechter van de rechten van de mens Andrei Sacharow. die al ver schillende felle tikken op de vin gers heeft gehad wegens zijn Sovjet-vreemde theorieën. Maar er zijn toch ook enkele klei ne verbeteringen geconstateerd. Op het vliegveld Sjeremetjewo is het onderzoek van de douane nu en dan wat minder grondig geworden. Tot nu toe werd alles zeer intensief gecontroleerd en ging men weieens kranten en bladen haarfijn doorlopen. In Leningrad is een Amerikaans consulaat geopend, in San Fran cisco is een consulaat gekomen van de Sovjet-Unie, een en an der na het bezoek van Brezjnjev aan Nixon. In de Sovjet-pers wordt voortdu rend geschreven over de verbe teringen van de verhouding tus sen de Sovjet-Unie en de Ver enigde Staten, maar nu en dan wordt die schrijverij onderbro ken door azijnzure opmerkin gen. Onlangs vertoonde de televisie te Moskou twee Amerikaanse te kenfilms waaronder een van Mighty Mouse. Dat was al heel wat. Vreemd is dat er sinds 24 januari geen Amerikaanse ambassadeur is in Moskou. Ambassadeur Ja cob Beam ging op die dag naar zijn land terug en een plaats vervanger is nog niet benoemd. Zowel Amerikanen als Sovjets vinden dit een onbegrijpelijke zaak in de verhouding tussen de twee supermachten. Handel Verwacht wordt dat als er belang rijke regelingen moeten worden getroffen tussen de twee landen dit zal gebeuien als dr. Henry Kissinger naar Moskou komt. In diplomatieke kringen in de Rus sische hoofdstad noemt men Nixons speciale advieseur al de Amerikaanse ambassadeur. Waarom er alsmaar geen vaste ambassadeur komt is niet be kend. In Amerikaanse kringen wordt aangenomen dat de Sov jet-Unie geen beroepsdiplomaat zal aanvaarden van minder dan het gehalte van bijvoorbeeld David Bruce, de eerste Ameri kaanse diplomaat die naar Pe king is gezonden. Een man die wel aanvaardbaar In de Sowjet-Unie is vriendschap tussen Russen zou zijn in de ogen der Sovjets elkaar heen. is David Rockefeller, overigens geen diplomaat, maar de hoog- Manhattanbank uit New York. de toenemende handel tussen de aangeschreven voorzitter van de Rockefeller, die men graag in twee landen zou hiervoor even- raad van bestuur van de Chase Moskou zou zien in verband met wel niets voelen. In Amerikaan buiten/anders nog onbekend. Gewoon menselijk contact komt niet voor. Men loopt langs se kringen te Moskou heerst het gevoel dat president Nixon moeilijkheden heeft bij het vin den van een geschikte man in verband met het Watergate- schandaal. DEN HAAG De initiatiefgroep van verpleegkundigen „12 april" zal op 1 september een nieuwe vereniging van verpleeg kundigen cn verzorgenden op richten. De groep wil komen tot één grote organisatie voor alle verpleegkundig personeel. Men heeft nu besloten do nieuwe ver eniging door te zetten omdat dè bestaande bonden nog niet tot een fusie zijn kunnen komen. Fusiebesprekingen tussen de drie bonden raakten in april van dit jaar in het slop. In juli ver klaarden de algemene en chris telijke bond zich tot een fusie bereid; de katholieke bond wil eerst nog wachten op het rap port van een structuurcommis sie. De initiatiefgroep weet nog niet of de op 1 september op te richten organisatie zal worden opgeheven als er toch een fusie komt van de drie bonden. Dat hangt ondermeer af van de be reidheid van de bonden om ool^ mensen uit andere terreinen van gezondheidszorg op te nemeru Tweederde van het personeel iiF de gezondheidszorg is ongeorga» niseerd. Ouders weigerden: medicijnen: jongetje dood BAR STOW (AFP) - De Cllifoml- -•-che autoriteiten gaan op het ogenblik na welke maatregelen er getroffen kunnen worden in verband met de dood van de elfjarige Westley Parker. Dc jonger, overleed woensdag aan suikerziekte. Zijn ouders die er van overtuigd waren dat Chris tus hem zou genezen, hadden de insuline die hij nodig had, in de vuilnisbak gegooid. Wesley Parker stierf na drie da gen geen medicijnen gehad te hebben. Zijn ouders zijn ervan overtuigd dat hun zoon over en kele dagen zal verrijzen. Tij der.-: een godsdienstige plechtig heid die zondag in een kapel te Barstow in Californië werd ge houden, hebben kinderen hun hand n gelegd op het gebalsem de lijk van de jongen en hem bevolen uit de dood op te staan. Ruim tweehonderd mensen woonden de plechtigheid bij. Vader Parker zei dat de Heer hem had laten weten dat zijh zoen verrijzen zou, maar niet wirineer dit zou gebeuren.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7