Tarieven Donner aktief in Koudekerk Raadslid insinueert fraude bij veerlieden Loftrompet over wethouder, Wagenaar in raad Alkemade streeknieuws Achter de schermen Auto te water Roman tische mode show in Duiven voorde Openbaar onderwijl naar R,K. school DINSDAG 28 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT ALKEMADE De tarieven voor het pontveer bij de Kaag gaan omhoog. De raad van de ge meente Alkemade ging gister avond accoord met een voorstel van b. en w. in dte richting. De prijs voor eenkertje overvaren gaat ongeveer vijftig procent meer kosten. De prijsverhoging is een direct evolg van de snel voortschrijdende kosten. In het afgelopen jaar is met de pont een verKes van 37 mille ge maakt. Voor dit jaar loopt dat verlies naar schatting op tot 67.000 gulden terwijl voor 1974 een gat van 100.000 gulden is te verwachten. Het VGA-gemeenteraadslid J. W. H. Patist uit de Kaag had nogal wat op- en aanmerkingen over de hele stand van zaken rond het veer. De gemeente is naar zijn mening nu al zolang aan het modderen met het pontveer zonder dat de problemen voor goed geregeld worden. Burge meester SMOLDERS WAS NOGAL VERBOLGEN OVER DE UITSPRAKEN VAN HET RAADSLID. Hij verklaarde, dat het nu voor het eerst is, da ter afgerond cijfermateriaal over de pont is. En met dde cijfers lean volges de voorzitter heel veel gedaan worden. Onder an dere zal men nu naar de ge meente Haarlemmermeer kun nen stappen om aan de hand van de cijfertjes, de vrije over tocht van de Buiten Kaag-bewo ners naar de Kaag te bewerk stelligen. Zoals bekend hebben de bewoners van de Kaag wél vrij varen naar het vaste land", maar andersom tot nog toe niet. Opmerkelijk was. dat de voorzit ter van de vergadering niet in greep, toen de heer Patist kei hard insinueerde, dat door de veerlieden wel eens gefraudeerd kon worden bij het afrekenen van het veergeld. Zonder enig bewijs trok de VGA-er van leer. Pas later haakte de KVP-frac- Hoe moeilijk het is een verga deragenda (in dit geval die van de gemeenteraad van Aükemade) vlot af te werken is gisteravond weer eens overduidelijk gebleken. Langdurige oeverloze discus- sies, veelvuldige herhalingen en volledig van humor ge. speende tweespraken maak. ten de raadsvergadering van gisteren tot een loodzwaar geheel. Dat in de tijd van twee uur vier onbelangrijke zaken en èèn matig belang. rijk agendapunt onder de voorzittershamer doorgingen moet toch wel als een uni cum worden gezien. Het is de vraag hoelang een dergelijk krentenbollennolitiek zich nog kan handhaven in deze voortspoedende tijd. Een min of meer psychologi sche benadering in de politiek kan bij tijd en wijle zeker geen kwaad. Een goede poli- ticus is in veel gevallen ook een uitstekend psycholoog. Goede politici zijn echter zeldzaam. Het Alkemadese De VGA'er waagde het gis- P.H.I.J. van Ruiten is zo ie mand, waarvan nu ai zeker is, dat hij nooit een tweede Drees of zelfs maar een tweede Den Uyl zal worden. De VGA-er waagde het gis teravond, tijdens een van de pauzes, de schrijver van deze krant te instrueren wat hij wèl en wat hij niet in de krant moest gaan zetten. Dat is wat men noemt „tegen de haren instrijken". Bijzonder onverstandig. Het afscheid van wethouder J.S. Wagenaar is .nu dan toch een feit. Met bloedend hart hebben de fractielei ders, de collega wethouder en de burgemeester hun me debestuurder uitgewuifd. Op vallend was gisteravond hoe zeer men doordrongen bleek te zijn van de waarde van wethouder Wagenaar. De nieuwe man, die de wethou derszetel zal overmemen, zal het dan ook zeker niet ge makkelijk krijgen. Op hem ligt de ondankbare taak te wachten, de waarschijnlijk nog wel enige tijd rondwa rende Wagenaar-schaduw, eveneens richting Zevenho ven te krijgen. „In dit gebied geen uitbreiding van caravans", zegt het gemeen tebestuur. Op de achtergrond de woning van boer Van Duiven voorde. tieleider N. J. Verhaar in op deze beschuldigingen. Hij vond het toch wel een bezwaar, dat gemeentepersoneel in de open bare raadsvergadering van oneerlijkheid werd beticht. Hoe het ook zij, de kaartjesautoma ten, die straks bij de pont wor den gestationeerd, vormen vol gens burgemeester Smolders een waterdicht systeem. „Dan zijn er alleen nog maar mensen nodig om de kaartjes te contro leren". De heer Patist sprak er zijn be vreemding over uit, dat de Kaagse dorpsraad niet was ge hoord wat betreft de tariefsver hoging. Burgemeester Smolders was het wel met raadslid eens, dat dat „indertijd misschien" beter was geweest. Hij bena drukte nog eens, dat men l'/£ jaar geleden echt wel wist wat men deed met het overnemen Van het pontveer uit particulie re handen. Bij de gemeente is men er altijd van doordrongen dat het een verliesgevende zaak zou zijn. De hoge kosten van nu kunnen bovendien, aldus de voorzitter, gedeeltelijk terugge voerd worden op achtersallig onderhoud in het verleden. He- tenige tastbare, dat de heer Pa tist met zijn betoog bereikte was, dat het „tariefverhogings- uur" 's nachts werd voorgelegd van 23 naar 01.00 uur. Voor de rest vond hij, dat de burge meester „helemaal om het pro bleem heenging", waarop voor zitter Smolders zacht antwoord de: „Dat is juist de handig- Voordat de pontveerproblematiek aan de orde kwam waren er nogal wat strubbelingen geweest bij de aanwijzing van een lid in de commissie voor de ruimtelij ke ordening. Aanvankelijk was de heer Patist voorgedragen maar hij weigerde evenals trou wens zijn partijenoten A. P. H. A. van Hees en H. M. L. van Duijkeren. Van Duijkeren was van mening, dat de heer P. H. I. J. van Ruiten eigenlijk prima voor deze plaats geschikt was. De betrokkenheid van „Zuid- hoekbouwer" Van Ruiten met de plaatselijke bouwwereld was voor de meeste raadsleden toch een te groot struikelblok. Bij stemming bleek, dat vijf leden op Van Duijkeren gestemd had den terwijl vier Van Ruiten goed bevonden voor de commis sie. Omdat Van Duijkeren ech ter had geweigerd ging het feest niet door en werd besloten de hele zaak maar aan te 'houdien tot vrijdag wanneer de raads vergadering zal worden voortge zet. LEIDEN Op de Europaweg is in de nacht van zaterdag op zondag een automobilist, gaande richting Zoeterwoude, door een tegenligger verblind cn hierdoor van de weg geraakt. De auto, met 4 inzittenden, kwam hierna in de naast de weg gele gen sloot terecht. De auto werd totaal vernield; de inzittenden hielden er een nat pak aan over. De schoorsteenveger, die al maandenlang Leiden onveilig maakt met zijn praktijken, is wederom aktief geweest. In het Samuel de Zee-hofje werd een bejaarde man voor 12,50 opge licht. Ook hier beloofde de ve ger de schoorsteen elektrisch te komen vegen. Er moest vooruit betaald worden, zoals gewoom- HAZERSWOUDE Vier geslachten Visser op één foto. De heer H. J. Visser, die op 25 augustus 96 jaar werd, de heer W. Visser, 65 jaar, de heer J. H. Visser, 31 jaar en Wiljan Visser, 3 jaar. De heer H. J. Visser werd geboren in Rijnsaterswoude en woont nu in Leimuiden. Zijn beroep was veehouder en op 82-jarige leeftijd molk hij zelf nog de koeien. ALKEMADE In alle mogelijke toonaarden is gisteravond de lof- thompet bespeeld in de richting van wethouder Wagenaar, tegelijker tijd burgemeester Wagenaar. In oprechte bewoordingen en met dui delijke bewondering voor-hetgeen hij de afgelopen jaren voor de ge meente Alkemade heeft gedaan, heeft de gemeenteraad afscheid ge nomen van haar wethouder. Burgemeester Smolders lichtte de doopceel van de vertrekkende be stuurder. Eerst als man van het onderwijs, later als journalist bij de Wsterpers, maar steeds een zeer in politiek geïnteresseerde burger, belandde Wagenaar in 1958 in de gemeenteraad van Alkemade. Kort daarop werd hij tevens fractievoorzitter van de KVP in de raad. In 1965 werd de heer Wagenaar voor het eerst met het wethouders schap geconfronteerd, weliswaar toen nog waarnemend. In septem ber van 1966 werd hij definitief wethouder. Dat duurde tot gister avond. De nieuwe burgemeester van Zevenhoven was in Alkemade o.a. op de volgende terreinen actief: voorzitter commissie openbare werken, voorzitter comm. wet werkloosheidsvoorziening, voorzitter college van bijstand, initiatiefnemer stichting streekmavo en initiatiefne mer voor de oprichting van het dorpshuis. Burgemeester Smolders sprak zijn dank uit, ook voor mevrouw Wagenaar. Hij overhandigde een zilveren sigarendoos aan de scheidende man en een ketting aan diens vrouw. Vervolgens kwamen de heren Verhaar, Van Duijkeren, Uit den Boogaard en Rietbroek aan het woord. Zij allen dankten de wethouder voor zijn werk en wensten hem succes in Zevenhoven. En dat laatste, daar twijfelde eigenlijk niemand aan in het gemeen tehuis. NIEUWVEEN In „Kwiek" or ganiseert de gemeente van avond een bijeenkomst over de KOUDEKERK Voor de tweede keer organiseerde de schaakvereni ging Koudekerk een simultaan met als middelpunt Nederlands enige actieve grootmeester Jan Hein Donner. In de schaduw van Donner opereerde oud-Koudekerkspeler Charles Kuypers. helaas tegen slechts 8 spelers. Na een kort openingswoord opende wethouder Pols de simultaan aan het eerste bord van Donner tegen diens te genstander De Wit. Vorig jaar wist De Wit Donner nog aan banden te leggen; nu hield hij geen voet aan de grond en verloor kansloos. Kuypers zorgde voor de eerste winstpartij tegen Smout met het be ruchte stikmat. Donner leek op zijn slofjes de simultaan te beëindi gen maar stuitte onverwachts op grote tegenstand. Weliswaar geen enkele verliespartij maar toch nog 3 remises door resp. J. Smit, H. Veenstra en H. de Wilde. Een eindresultaat van 38 overwinningen en 3 remises bracht de score van Donner op ruim 96 procent. Kuy pers kwam tot niet minder dan 100% tegen 8 tegenstanders. Maan dagavond a.s. op 3 september organiseert de s.v. Koudekerk een schaakinstuif voor alle schaakenthousiasten, wederom in het kader van de schaakpropaganda. omlegging van een gedeelte van de Molenkade. Bewoners van de Amstel en Tolhuis hebben tegen de omlegging onlangs een be zwaarschrift ingediend. Het lag in de bedoeling het ge deelte van de Molenkade tussen de Muggenlaan en een punt 100 meter ten noorden van de eer ste tochtsloot voor het verkeer af te sluiten. De Molenkade zal dan vanaf het genoemde punt in oostelijke richting om Huize Ur sula heen worden geiegd en een aansluiting krijgen in de Dorps straat via het terrein van de voormalige boerderij Stokman. Het bestaande pad is één meter breed cn wordt regelmatig over woekerd door onkruid. Hierdoor gaan de tegels wijken en over eind staan wat een gevaarlijke situatie voor de schoolgaande jeugd oplevert. Er gingen dan ook stemmen op tot behoud en beter onderhoud van het be staande pad. Bovendien wordt de weg door de omlegging iets langer. Nu het pad niet meer loodrecht op de dorpskern uitkomt maakt dit een verschil van ruim tweehon derd en vijftig meter. Het nieuwe pad, dat uitsluitend voet- en fietspad wordt, zal een breedte van twee en een halve meter krijgen. Door een grond ruil met Huize Ursula zal het pad naast de R.K. kerk en te genover de R.K. school uit kun nen komen. De meeste kritiek kreeg de gemeente op het feit dat het nieuwe pad nu al bijna voor gebruikname gereed ligt. zonder dat eerst een definitief besluit en officiële goedkeurin gen werden afgewacht. Het was praktisch en economisch voor deliger tegelijk met het aanleg gen van waterzuiverings-reser- voirs het pad te realiseren. VOORSCHOTEN In de roman tische sfeer van het historische kasteel „Duivenvoorde" te Voorschoten hield gisteravond modehuis „La Mode" de na- jaar-wintershow 1973. Vijf man nequins toonden de kollektie, die uitblonk door mooie goed draagbare kleding voor iedere De lady-speaker wees erop dat de belijning in de mode iets weg heeft uit de jaren 50 (bijv. aan geknipte mouwen) en dat de kleuren dit seizoen zeer geva rieerd zijn, waaronder kobalt en lila een voorame plaats inne men. De modebewuste vrouw zal deze winter vooral een deux-pièce in haar garderobe wensen. De keuze is schier onuitputtelijk, te meer daar bij een mouwloze deux-pièce in vele variaties een blouse te combine ren is. De rokjes zijn vaak 6-8 of meerbaans, geplooid of ge rend. Broeken blijven het ook nog steeds goed doen, zeker met een sportieve coat. Een zeer mooie combinatie in En gelse stijl een geplooide grijze rok met een grijsgroen geruit jasje. Ook de Camel-mantel is en blijft een kledingstuk om verschillende seizoenen te hou den. De japonnen boden vele variaties, lange en korte mouwen, soms met verlaagde taille om slank af te kleden. Het modesnufje van dit seizoen zijn de losse mouwloze vesten, waarbij dan een japon gecombineerd kan worden. De vrouw kan hierbij haar fantasie de vrije loop laten. Het pronkstuk van de avond was een elegante trois-pièce: zwart rokje, geruite blouse met strik en daarop een rode bolero. Een topper in de garderobe. Bij de kollektie werden veel hoeden gedragen. Opvallend was de te rugkeer van de voile en de gar nering met vogelveren. Van avond om 8.30 uur is de derde en laatste show in kasteel „Dui venvoorde". Zakkenroller kwam niet ver in R'veen Roelofarendsveen Bloemenhan delaar Zw. uit Voorschoten, die gistermorgen op de E.M.M. bloemenveiling Roelofarends veen meende dat hij zijn porte feuille miste, heeft zijn geld te rug. De vermeende dader van deze zakkenrollerij kon juist bij de uitgang van het gebouw wor den gegrepen. Het was de Haagse bloemenkoopman R. welke voorgaf de portefeuille te hebben gevonden. Er is aangifte gedaan bij de politie. Marktberichten Roelofarendsveen. Bloemen. 27 aug meur 39-40. Keefer. Harvest Moon, Tangerine, Nora 14-25, Rozen Ga nette. Carol. Zorina. Evergold, Mi rimba 7—11. Sonla. Super Star 14-2 Belinda, Carina. Montrea 12-19. Pr mlnent. Precllln. Coral Princes», Esther Ofarlm 10-16. Lelies 25-31, Gerbera's 21-24, Nerine 55-65. Strellt zla 1.95. geplozen stuks chrysanten 13-57 p.st. Tros chrysanten 40-1.35 Idem Jaarrond 80-1.00. Gladiolen 61 135. Dahlia's 40-63. Montbretla 23- 70. Asters 16-87. Statice 85-95. Lia- Irlj 1.35. Fre 55-1.10, Brodea 1.00 per bos. atwljk. groente. 27 aug. Waspc p. kist AI 5 20-6.10. All 3.50-6.50, BI 7.90-9.50. bil 4.30, cii 600. loemkool 61 38-59, 611 21-44, 81 33-38, 811 23-30, 101 30. 121 21-32. omaten AI 2.60. BI 2.70 Cl 2.20-2.60. «speen 75-1.04. Sla 11-34, radijs 22. Spitskool 71-77, Andijvie 45-53, Snij bonen 1.40, Selderie 19-25. Peterselie 6. Knilpetersellr 7-13, Krolen p. klsl 2.70-2.90. Uien p. klsi 2.60-7.60. Se voye kool 22-21, Rode kool 16-21 Groene Kool 36, Rabarber 33. .anvoer waspeen 74000 kg. bloemkc len 22500 st. Restauratie oude school te duur RIJNSATERWOUDE De leerlingen van de Openbare Basis School zullen in de toekomst ondergebracht worden in een extra lokaal bij de te bouwen R.K. Lagere school. Hiertoe werd gisterenavond door de gemeenteraad van Rijnsaterwoude besloten tijdens haar verga dering. Tot deze beslissing is men gekomen na ingewonnen advies van de Schooiinspecteur en na constatering van het feit dat restau ratie van de oude Openbare basisschool te veel van de gemeentelij ke financiën zou gaan vergen. Van de kanten van de verschillende schoolbesturen is er tegen deze integratie geen bezwaar gemaakt. In verband met de planolcgische bescherming van het grondgebied aan de Heilig Geestlaan werd er besloten aan dit gebied een ont- werp-bestemmingsplan te verbinden. Men wil hierdoor voorkomen dat de land- en natuurwetenschappelijke waarden van dit gebied door aanleggen van boten of het plaatsen van tenten, kampeerwa gens e.d. verloren gaan. De reconstructie van de Herenweg levert ook niet al te veel moeilijkheden meer cp. Mt de gebroeders Vis ser werd onlangs overeenstemming bereikt over de aankoop e braak van het pand Herenweg 41 dat zij bezitten, voor het bedrag van 89.500 gulden. Eerder waren onderhandelingen met gebr. Visser op niets uitgelopen toen dezen niet niet akkoord gingen met de koopsom van 69.100 gulden. In het kader van de recon structie werd door de raad eveneens besloten tot de aankoop van 15m2 water van het Hoogheemraadschap van Rijnland voor hel bedrag van 15 gulden.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 4