CeidacSowuvnt Bankrovers zich aan gijzelaarster vergrijpen Spoorwegen bezuinigen Beslissing over verplaatsing CBS KLM OPGELICHT MET VALSE TICKETS Ln ziekenfonds tot f22.900.- Hotelbrand in Londen: 3 doden Bom IRA nu in VS J4e JAARGANG No. 119593 DINSDAG 28 AUGUSTUS 1973 j Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003- Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brad er. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0.30 per mm. Telefoontjes 2.60. Klachten bezorging: tel. 22244 (18 tot 19uur). Abonnement per week 2.15; kwartaal 27.76, jaar 108.20. Losse nummers 35 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLlAND Ned. I: 19.05 uur FoIIyfoot; 20.20 uur Zo vader, zo zoon, familie spel; 20.45 uur Koffergrammo foon; 21.10 uur Tot aan de sche mering II, serie: 21.55 uur Hier en nu met ds. Sjollema, delega tie terug uit China en de Russi sche schrijver Yakir. Ned I: 19.10 uur Stratenmakerop- zee: 20.20 uur Onedin-lijn; 21.35 uur Groot uur U PERIODEN MET ZON Perioden met zon, maar voorna melijk in de nacht ook hier en daar een bui en in de vroege ochtend enkele mistbanken. Eerst weinig wind, later zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Morgen zon 5.48—19.34; maan 7.35—19.32. Schev. hoogw. 3.35— 16.04; laagw. 11.43. man die het dezer j dagen zeer zwaar heeft commissaris Kurt I Lindroth van de Stock- I holmse politie. Dit is een foto uit 1971, van de misdadiger Jan Erik Olsson, die de vier gijzelaars houdt. STOCKHOLM (RTR/AP) De bankrovers in gijzelaars worden vastgehouden bar en boos zijn. Stockholm hebben tenminste één van de drie vrou- De politie heeft op de muren van de kluis elektro- welijke bankbedienden die zij gegijzeld houden ver- nische afluisterapparatuur geplaatst om op de kracht. Deze onthulling kwam nadat politie-com- hoogte te blijven van de ontwikkelngen. missaris Kurt Lindroth, de bakovervaller Jan Erik Olsson en zijn partner Clark Olofsson, gisteren Vanmorgen werd begonnen met het boren van een beestmensen had genoemd. Kurt Lindroth zei dat de nieuw gat naar de kluis. Het nieuwe gat zal de po- gebeurtenissen in de kluisinrichting waar de vier litie in staat stellen de aanwezigen in de kluis gade te slaan. De politieman, die het gat aan het boren was is door een van de bankrovers in de kluis in zijn hand geschoten. De agent is naar een zieken huis gebracht en zijn verwonding zou niet van ern stige aard zijn. Volgens deskundigen zal bankrover Jan Erik Ols son het niet lang zonder slaap en met gebruik van pepmiddelen kunnen uithouden. Proeven met vrij willigers hebben uitgewezen dat in het algemeen de grens driemaal 24 uur is, hooguit viermaal 24 uur, afhankelijk van constitutie en stofwisseling. Peppil len hebben nog de onaangename bijwerking dat ze hongerverwekkend zijn. De bankrover moet dus heel dichtbij het breekpunt zijn, tenzij hij afgelost door zijn vriend, af en toe een tukje heeft kunnen doen. In opdracht regering UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen moeten gaan be zuinigen. Zij hebben daartoe opdracht gekregen van het kabinet-Den Uyl, dat vindt dat de chronische tekorten van de N.S. drastisch dienen te worden beperkt. De directie van de N.S. heeft in onrendabele uren. Dit zal leiden principe besloten enkele miljoe- tot een beperking van de fre- nen te besparen op de perso- quentie van de treinenloop, neelsbezetting van het hoofdkan- De N.S. hebben reeds een reeks toor in Utrecht (3.000 man). Per maatregelen genomen ter be- jaar zal hier VA procent moeten afvloeien op natuurlijke wijze, althans de directie wil ontslagen voorkomen. Als het nodig is, zullen ontslagen worden aange zegd. Het gaat vooralsnog om 40 tot 45 werknemers per jaar. Voorts meent de directie van de N.S. een minder-verlies te kun nen bereiken door inkrimping van de dienstregeling op de liet k\\ oocheldf ijn trip er Abe e Belg (Cardi, t tegen de hij n pijn beke- naar >e val dit. In om de ten af- oorge- melijk of dat DEN HAAG De minister van Economische Zaken heeft de knoop doorgehakt inzake de overplaatsing van het CBS naar Limburg. In een brief, die hij vandaag aan de Tweede Ka mer heeft gezonden (de Kamer debatteert vanavond over de spreiding der rijksdiensten) geeft hij een opsomming van de CBS-afdelingen die naar Lim burg gaan. Het zijn de volgende (hoofdafde lingen: Economische* basistel lingen, Persoons- en gezinsen- quetes, Registers, Internationale handel. Voorts onderdelen de (hoofd)afdelingen Verkeer, Prijzen, Landbouw, Financiële statistieken, Inkomensverdeling, -besteding en arbeidsmarkt en Centrale bewerking, alsmede delen van de zogenaamde on dersteunende functies. De verplaatsing zou moeten plaats vinden in twwee etappes: 1975 1976 en 1977—1978. De minister volgt hiermee het ad vies, zoals uitgebracht door het Raadgevend Bureau Twijnstra en Gudde. De overige (hoofd)afdelingen ko men niet voor verplaatsing in aanmerking omdat zij relatief zeer kwetsbaar zijn. Daarnaast zijn er een aantal afdelingen, waarvan de verplaatsing in een later stadium zou moeten wor den bezien. Aangezien het CBS- personeel dan te lang in het on zekere zou moeten leven, het geen fnuikend zou zijn voor het apparaat, meent de minister, dat van een dergelijk toekom stig onderzoek moet worden af gezien en dus ook van even tuele verplaatsing van deze af delingen. Apartheid voor dieren KAAPSTAD (AFP) De.rassen- scheiding heeft invloed doen gelden op de dieren op de Kaap. De vereniging voor dierenbe scherming heeft geweigerd in haar hokken honden en katten toe te laten die van niet-blanken zijn. De voorzitter van de ver eniging verklaarde „verplicht te zijn de dieren van niet-blanken af te wijzen daar de regering had besloten dat alleen bianken lid van de vereniging mochten worden". Bij een inbraak in een tapijthan- del aan de. Laan van Meerder- voort i Den Haag zijn gister avond een aantal Perzische ta pijten met een gezamenlijke waarde va n50.000 gulden gesto len. De daders kwamen binnen na verbreking van een ruit aan de achterzijde van het pand. De NKV-delegatie bestaande uit de heren H. Bode (links) en J. van Nelle (midden), hier in gesprek met een verslaggever nadat zij gistermiddag weggelopen waren uit het metaaloverleg. Het NKV kan zich niet verenigen met de afspraak over de prijscompensatie in de metaal-CAO voor dit jaar en weigert de CAO te tekenen (zie ook elders in dit blad). Artsen willen doodziek kind niet helpen ENSCHEDE (ANP) Een moeder met een doodziek kind ge holpen door politie mannen heeft gis ternacht vergeefs aangeklopt bij ver schillende huisartsen in Enschede. Het kind had 40 graden koorts. De eigen huisarts van de vrouw was met weekend-verlof, zodat zij de waarnemend arts belde. Deze gaf echter geen gehoor. Ook verschillende an dere Enschedese artr sen gaven „niet thuis". Na een telefo nische afspraak, ge maakt door de poli- tiearts kwamen moe der en kind bij een andere arts, die ech ter weigerde te hel pen. Men moest zich maar wenden tot de eigen huisarts. Deze deed echter niet open. De politie bracht het kind daar op naar een zieken huis, maar hier ver wees men haar weer naar een ander, waar een kinderarts aan wezig was. Bevroren toren LONDEN (AP) Door een brand, die vanmorgen vroeg heeft gewoed in het Tudor hotel in Stratford, een wijk in Lon den Ooost, zijn drie personen om het leven gekomen. Twee persoenen overleden in een ziekenhuis, waarheen zij met zes andere gewonden waren overgebracht. Het derde slacht offer werd op de eerste verdie ping van het uitgebrande ge bouw gevonden. ZELFMOORD MIDDEIS VERGIF NEEMT TOE pJUTo Officieel Datsun-dealer voor Leiden e.o. Herengracht 79, tel. 33861-20987 Roelofarendsveen e.o. Alkemadelaan 1, tel. 01713—2866 AMSTERDAM Zich vergiftigen is dc steeds meer voorkomende vorm van zelfmoord. Bij man- ren staat deze methode op de derde plaats en bij vrouwen op de eerste plaats. De meeste zelfmoorden of pogingen daar toe worden gedaan met behulp van slaapmiddelen, die in bijna alle gevallen door «en dokter aan een patiënt zijn voorge schreven. Dit deelde staatssecretaris mr. J. P. M. Hendriks van Volksge zondheid mee bij de opening van het inernationaal congres voor zelfmoordpreventie in Am sterdam. Hulpverlening die wordt beperkt tot de lichamelij ke gevolgen is eenzijdig en houdt de kans op een nieuwe poging in. Sociale eenzaamheid, chronische ziekte, geestelijke sloringen, druggebruik en.alcol- holisme spelen een belanrijke rol bij de zelfmoorden, aldus de WASHINGTON Een explo derende bombrief heeft giste ren op de Britse ambassade in Washington de 51-jarige secre taresse Nora Murray ernstig gewond. Haar linkerhand werd afgerukt en aan haar rechter hand liep zij ernstige verwon dingen op. De secretaresse, die in ernstige toestand in een zie kenhuis is opgenomen, had gis termorgen de post geopend waarbij een brief explodeerde. Brise politie-funcüionarissen hebben het Ierse republikeinse leger verantwoordelijk gesteld voor de huidige reeks bomaan slagen waarbij het terrein zrch nu schijnt te hebben uitgebreid tot buiten Groot-Brittannie. De Amerikaanse regering noemde het incident een „schokkende daad van ge- Om het vliegveld van Tulsa in Oklahoma te kunnen uitbreiden moest de verkeerstoren worden verwijderd. Dit gebeurde gisteren. De toren lijkt op deze momentopname te zijn bevroren. vordering en propagering het openbaar vervoer als onder deel van het plan „Spoor naar 1975", waarbij, althans voor de Randstad, gestreefd wordt naar een dienstregeling van de trei nen die de frequentie van een tram benadert. Nu de regering akkoord is gegaan met een be perking van de tariefsverho ging, zoals N.S, had voorge steld, is het mogelijk dat „Spoor naar 1975" kan bijdra gen tot Verhoging der inkomsten van N.S. weld". Nora Murray ds het vijfde slachtoffer tot nu toe van de bomaanslagen die tien dagen geleden tegen britse re geringsgebouwen werden on dernomen. UTRECHT (ANP) De ziekenfondsraad zal dc staatssecretarissen van Volksgezondheid en Milieuhygiëne en van Sociale Zaken voor stellen de inkomensgrens voor de verplichte ziekenfondsverzekering op 1 januari 1974 te verhogen van 20.900 tot 22.900. Drie dronken taxi chauffeurs beschoten op Ypenburg Van een onzer verslagge- DELFT De officier van piket vnn de vliegbasis Ypenburg heeft gisteravond drie maal geschoten op drie dronken taxichauffeurs uit Den Haag. Een van de chauffeurs werd in dc lies en een been getroffen, een tweede kreeg een schamp schot. Een sergeant van de vlieg basis liep een ernstig kaak- fractuur op. toen hij de drie mannen wilde tegenhouden nadat zij op het open en niet bewaakte terrein van de basis een auto hadden opengebroken en er een cas setterecorder hadden uitge haald. Tijdens deze vechtpartij werd ook de ei genaar van de auto, een man uit Rotterdam die bij ten militair op bezoek was, 'egen de grond Reslagen. Toen de officier van piket ter plaatse verscheen, werd ook hij bedreigd. Na waar schuwing en na tweemaal in de lucht te hebben gescho len. loste hij drie maal een schot op de benen van de aanvallers. De sergeant en •Je gewonde taxichauffeur werden in het Voorburgse Diakonessenziekenhuis op genomen. De afdeling Ypenburg van de Koninklij ke marechaussee stelt een onderzoek in. De premieverhoging voor de Alge mene Wet Bijzondere Ziektekos ten (AWBZ) zal volgend jaar slechts 0,02% bedragen. De ra ming van de inkomsten en uit gaven in het kader van de AWBZ is namelijk te somber geweest. Volgens de voorlopgie cijfers over 1972 is het nadelig saldo van lasten en baten niet 85 miljoen, zoals aanvankelijk was geraamd, maar 36,5 mil joen. Hierdoor komt de herziene raming voor dit jaar op 97,2 miljoen meer dan eerder werd verwacht. AMSTERDAM De KLM is voor een nog onbekend bedrag opgelicht door een internationale bende van vervalsers die nagemaakte vliegbiljetten op de markt brengt. De zaak kwam aan het rollen toen een passagier in Amsterdam een ticket wilde inruilen dat vals bleek te zijn. De heer Jagerman van de hoofdstedelij ke recherche zei vanmorgen dat de poli tie momenteel twee gevallen onderzoekt. Het gaat om een totaal bedrag van 10.000. Hij ontkende dat de drukkerij van de versalsers zich in Nederland zou bevin den. Le bende die al eerder andere luchtvaartmaatschappijen heeft opge licht, werkt volgens hem vanuit New York. Ook zei de heer Jagersman, dat nergens uit gebleken is, dat de valse tic kets op grote schaal tegen spotprijzen circuleren onder de jeugdtoeristen op de Dam en in bet Vondelpark Het onder zoek ga'it eCQler voort en zal zich on dermeer verplaatsen naar Londen waar alle vliegbiljetten van r'.e luchtvaart maatschappijen d'e geregelde lijndien sten onderhouden, samenkomen bij het internationale verrekeningskantoor van de IATA.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1