Incidenten en vraagtekens op slotavond wieier strijd Van Lancker superieur bij profsprinters Rene van der Kerkhof, Dick Schneider en Piet Schrijvers in Nederlands elftal V erdclin g meda i 11 es DINSDAG 28 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT n verkrij t van a nocratie' aai he: g H.M.B. w -TT 14) 2.00. lippertje zonder 1.30-3.30- DE Amen IO 2000: avontu- .1., woe. concert 1.30-7.15, ris (18) ELECT: in Hood 2.15. va (18) KINO: in de 0- 9.15. vielen ard van .50-2.60: ddelfijn eloenen s 42-73; bloem- lers AA 38-43; mikom- ners D a licht bos- 13-15; papri- SAN SEBASTIAN Een vlekke loos toernooi om de wereldkam pioenschappen 1973 wielrennen in San Sebastian werd gister avond overschaduwd door enke le incidenten en een ernstige valpartij. De gouden en zilveren medaille van de Nederlandse profstayers Kees Stam en Piet de Wit verloren hun glans door een finale met vraagtekens en de ploegachtervolging voor amateurs werd overschaduwd door de val van het Westduitse achtervolgingskwartet, waarvan Hans Lutz met een sleutelbeen fractuur en Giinther Schuma cher met ernstige hoofdwonden naar een ziekenhuis moesten worden vervoerd. De Engelse ploeg die aanvankelijk door de jury tot winnaar werd uitgeroe pen, vroeg de ploegleider van de Westduitse ploeg tegen deze uitspraak te protesteren zodat de regenboogtruien naar de te genstanders zouden gaan. De jury herriep de beslissing, waarna het publiek de wieler baan bijna afbrak van enthou- f.'adat de bel voor de laatste ron de had geklonken, legde baan commissaris Juan Izaguirra de afbakening nog eenmaal op zijn plaats. Bij deze actie raakte hij de voorbijflitsende Westduitse ploeg. De ravage was groot. Het bloed kleefde aan de blauwe wielerbaan van Anoeta. De on gelukkige baancommissaris ren de huilend de wielerpiste uit en was voorlopig onvindbaar. De slotavond van de wereldkam pioenschappen kreeg door deze ernstige val een dramatisch en triest einde. Politiek incident De twee overgebleven Westduit sers Günther Haritz en Peter Vonhof zorgden bij de huldiging nog voor een klein politiek inci dent door in hun enthousiasme een Baskenpet op te zetten die zij van de organisatoren hadden gekregen. De Spaanse politie die begrip op kon brengen voor deze onbezonnen politieke daad, greep niet in. De ereronde die de Westduitsers, Engelsen en Nederlanders (derde in de ach tervolging) reden, werd eet ware triomftocht. Een waardi ger slot had de organisatie zich Deze situatie duurde rondenlang tijdens de stayerstrijd. Boven rijdt Piet de Wit niet kunnen wensen ondanks de baan Cees Stam, die de titel zou veroveren. valpartij. De Nederlandse ploeg, die in de ochtenduren door de sterke En gelse formatie uit de grote fina le was gewipt, toonde opnieuw zijn kracht tegen de onsamen hangend rijdende Poolse ploeg. Herman Ponsteen stak een hal ve ronde voor het einde zijn ar men zegevierend omhoog. Geluk kig dat de Nederlanders een vorstelijke voorsprong (4 secon den) hadden, want anders zou San Sebastian in cijfers •ersloeg Giordano Turrini met een straatlengte en prolongeerde zijn sprinttitel Lancker. H!J belde flnnlerltten de Ita liaan Giordano Turrlnl. In de eerste rit werd de Italiaan gediskwalifi ceerd. De derde plaats was voor de Italiaan Enzlo Cardl. Deze versloeg ln de Belle zijn landgenoot Lulgl Borghettl met een tijd over de laat- SAN SEBASTIAN Voor de tweede keer in successie heeft Robert van Lancker, een 29-ja- rige, Franstalige Belg, de we reldtitel bij de beroepssprinters gewonnen. Van Lancker plaats te zich daarmee in de illustere rij van Ellegaard, Moeskope, Mi- chard, Scherens, Harris, Mas- pes en Beghetto, de enige ren ners die in de bijna tachtigjari ge geschiedenis van de prof sprint twee of meer keer achter elkaar de titel wonnen. Van Lancker hoort kwalitatief niet thuis in deze rij. Hij profi teert van de armoede in de profsprint. Hij heeft dat in San Sebastian echter met overtui ging en overmacht gedaan. Hij doorbrak de Italiaanse coalitie met een geweldige superioriteit. Eerst versloeg hij in de halve finale in twee ritten Borghetti en vervolgens speelde hij in de eindstrijd met Turrini. Zijn eer- I ste overwinning kreeg Van Lanc ker betrekkelijk goedkoop, door dat Turrini werd gediskwalifi ceerd wegens fout rijden, in de tweede rit toonde hij veruit de sterkste te zijn. Met nog 600 meter te rijden sprintte hij weg, nam een enorme voorsprong en ging met beide armen omhoog als wereldkampioen over de eindstreep. O SAN SEBASTIAN De medailleverdeling per land na afloop van de titelstrijd in San Sebastian is: goud zilver brons West-Duitsland 2 4 1 Nederland 1 4 3 USSR 1 3 I Engeland 1 1 1 Tsjechoslowakije 1 1 België 1 1 Frankrijk 1 1 Ver. Staten 1 Polen 1 Noorwegen 1 Italië I 2 Oost-Duitsland 1 Vier doden in stadion na ,.grap RIO DE JANEIRO Als gevolg van een kwalijke grap zijn in het nieuwe voetbalstadion ln Te- resina, Noord-Brazilië. zondag vier mensen omgekomen en meer dan honderd gewond. „Pas op, het stadion stort in", zo riep een van de toeschouwers plotseling met opgewonden stem waama paniek onder de vele aanwezigen ontstond. Tal van mensen verdrongen zich om de tribunes te verlaten waardoor een hek bezweek en honderden personen enkele meters omlaag vielen. De „grappenmaker" is spoorloos- NOS-radio zag in De Wit kampioen (Van onze speciale verslaggever) SAN SEBASTIAN Piet de Wit, tweede in de fina le van de profstayers was gisteravond ontembaar. Rood van woede stapte de coureur uit Wormer de perstribune op om de he ren van de radio de waarheid te spreken. Vrijwel de gehele reporta ge had de NOS-reporter hem als de nieuwe we reldkampioen over de baan zien rijden. „Mijn vrouw heeft me opgebeld om jullie de waarheid te vertellen. Zij wordt de hele dag opgebeld en heeft geen moment rust", riep Piet de Wit de radio- vers'aggevers toe. ..Als jullie het nog niet weten, ik ben tweede achter Kees Stam geworden. De heren zijn bedankt voor deze eer", riep hij woe dend. halve ronde om samen met Pe ter Nieuwenhuys en Roy Schui ten de huldiging te ondergaan. Gerry Fens had al vroeg moe ten afhaken. Opnieuw brons dus voor Nederland. Niet vlekkeloos Er was op de laatste avond zelfs nog goud en zilver voor Neder land weggelegd. De huldiging van de nieuwe wereldkampioen stayeren bij de profs, de Zaan- kanter Kes Stam, was kenmer kend voor de strijd achter de motoren. Niet helemaal vlekke- hun gangmakers op het erepo dium de huldiging moesten on dergaan, klonk het „Wien Neerlands bloed door d'aderen vloeit" over de stil geworden pis te. Na de ereronde ontdekten de UCI-organisatoren de kapitale fout en zette men de nieuwe plaat met het Wilhelmus op. De fout werd goedgemaakt, maar wat erger was, niet De Wit en Stam hadden een kans om hun „fout" te herstellen. De finale werd er één waar 'n luchtje aan zat. Wielerinsiders konden niet begrijpen dat gangmaker Bruno Walrave Piet de Wit niet langs Kees Stam kon brengen. De we reldtitel ontging de ijzersterke coureur uit Wormer met een wlelerachterstand, terwijl Stams gangmaker Piet Stakenburg on middellijk na aflooD zeF ..De motor die ik had. leek wel een driepitter. We kwamen nauwe lijks vooruit". In dit licht bezien was het des te onbegrijpelijker dat Piet de Wit de wereldtitel zomaar liet glip pen. Was er dan toch sprake van een combine? Bijkomen de bronzen medaille bij de ploeg achtervolging de mist zijn in gegaan. Ponsteen herstelde zich snel en spurtte toch nog een .laat Ne- West-Dultsland fcsslonnls: De »n Lancker de laatste 11.93 en 11.11 verslaag ■ghettl (Ita). Tweede halve flna- De uitslag van de finale: m (Ned) 68.580 km. 2. Plet de Wit (Ned) op een meter. 3. Christian Raymond (Fra) op twee ronden en 225 meter. 4. Romaln De- loof (Bel) op drie ronden en 185 me ter. 5. Attlllo- Benfatto (Ita) op vijf ronden en 105 meter, 6. Christian Palka (Fra) op zeven ronden en 205 - renners Glroclo Morlato tervolglngsploeg bestaande uit Fens, Nleuwenhuls. Ponsteen en Schuiten heeft beslag gelegd op de derde Dt uitslag van de rit om de bronzen medaille: Nederland (Fens. Nleu wenhuls, Ponsteen, Schuiten) 4.28.17, Poten (Karcrzewskl. Klerzkowsk). Kreczynskl, Mewlckl) 4.30.97. bij de profsprinters was voor de Belg Robe ln de Nederlandse kleedkamer bleef het antwoord hangen tus sen mentholdampen en welrie kende geuren van de massage olie. Zowel Kees Stam, als Plet de Wit ontweken de pers om, zoals later werd uitgelegd, „bij te komen van de finale". Piet de Wit was de eerste die zijn mond dufde open te doen. „Ik kon echt niet over Kees Stam mond durfde open te doen. „Ik had in het begin van de wed strijd te veel moeten geven. „De KNWU had ons opdracht ge geven de eerste 40 kilometer niet tegen elkaar te rijden. Daarna mochten we voor onze eigen kans rijden. In het begin heb ik teveel van me gevergd om Ro- main De Loof op afstand te rij den. Van hem had ik meer te genstand verwacht. Naarmate de strijd vorderde, kwam ik in ademnood. Kees Stam heeft van deze strijd geprofiteerd en kon daarom van mij gemakkelijk weglopen. Achteraf gezien ben ik nog blij dat ik in de slotfase terug kon komen". Het blijft echter een vraagteken waarom Piet de Wit juist een wiel te kort kwam om de regen boogtrui. die toch werkelijk voor het grijpen lag, te pakken. Kees Sam speelde het spel goed mee. In een felle eindstrijd, die Het drama van de Westduitse achtervolgingsploeg Piet de Wit in de laatste drie in vier fasen. Op de bovenste foto zijn Gunther minuten had ingezet, bleef Stam Haritz. Hans Lutz. Gunther Schumacher en Peter de sterkste. De conclusie durfde Vonhof op weg naar de wereldtitel. De Duitse niemand uit te spreken. Het ploeg bemachtigde een voorsprong op de Engel- werd een finale met vraagte- sen van tachtig meter. kens. Bovendien werd de show nog slecht opgevoerd. Het De chaos is compleet, nadat de vier Duitsers ten Spaanse publiiek werd er niet veil zijn gekomen. Een Spaanse baanofficial raak- koud of warm van. De finale te de voorste renner van het viertal met desas eindigde in een eentonige strijd. treuze gevolgen. Helpers schieten toe om de ge vallen renners, van wie Lutz en Schumacher er ernstig aan toe zijn. Hans Lutz wordt vervolgens weggedragen per bran card. In het ziekenhuis wordt vastgesteld dat Lutz een gebroken sleutelbeen had opgelopen. Schu macher had ernstige hoofdwonden opgelopen. De twee resterende leden van de Duitse ploeg. Vonhof en Haritz rijn na het sportieve gebaar van de Engelse ploeg alsnog tot winnaars uitgeroepen. Beiden nomen de enthousiaste huldigingen van het publiek in ontvangst. DEN HAAG In het Nederland se voetbalelftal, dat morgen in Deventer voor de tweede keer uitkomt tegen IJsland in de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap, zijn in vergelijking met vorige week Bokser (17) na partij overleden ISTANBOEL Na een partij in het vedergewicht tijdens de Turkse jeugdkampioenschappen boksen in Izmir is de 17-jarige Imam Uludag overleden. Uludag werd getroffen op de slaap. Hij werd nog naar een ziekenhuis overgebracht, waar men 'n hersenbloeding consta teerde. Twee ijlings uitgevoerde chirurgische ingrepen baatten niet meer. Devpolitie stelt een onderzoek in. enkele veranderingen aange bracht. De beide bondscoaches, Fadrhonc en Van der Hart, hebben moe ten omzien naar vervangers voor Piet Keizer (achillespees blessure) en Gerrie MUhren (enkelblessure). De laatste stond overigens ln Amsterdam niet in de basisopstelling, maar viel later in voor Willy Bro- kamp. Wim Suurbier, die met schaafwonden aan de heup van het toernooi in Cadiz terug kwam, speelt wel. Dick Schnei der, die vorige week in de plaats kwam van Ruud Krol, staat nu naast de Ajacicd in de ach'erhoede. De Feyenoorder speelt op de plaats van Johan Neeskens, die naar het midden veld is verhuisd 'n de voorhoe de is Johnny nep vervangen door René v.d. Kerkhof. Willy Brokamp is linksbuiten. Tussen deze twee acteert Johan Cru jtl. Piet Schrijvers van FC Twente staat in het doel. Het elftal ziet er als volgt uit: doel: Piet Schrijvers (FC Twen te* achter: WimSuurbier (Ajax), Bar ry Mulshoff (Ajax). Dtck Schneider (Fevenoord) en Ruud Krol (Ajax), midden: Arie Haan (Aja.\), Johan Neeskens (Ajax) en Wim van Hanegem (Feyeno:ord). voro: René v. d. Kerkhof (PSV). Johan Cruijff (FC Barcelona) en Willy Brokamp (MVV). Wisselspelers: van Beveren (PSV). Drost (FC Twente), Jan sen (Feyenoord) Jeuring (FC Twente) en Rep (Ajax). WIJZIGINGEN VOETBALDATA DEN HAAG D" competitiewed strijd Ajax FC Twente is een dag vervroegd. De wedstrijd wordt gespee'd op zaterdag 8 september. Ook de wedstrijd FC Twente Sparta wordt een dag eerder ge speeld: namelijk op 29 septem ber* Lasse Viren verliest weer record LONDEN Do Britse atleet Brendan Foster heeft tijdens de landenwedstrljd Groot Brittan- nië Hongarije op de baan van Crystal Palace in Londen 't wereldrecord op de twee mijl verbeterd. Foster maakte een tijd van 8 minuten 13.8 secon den. Hij bleef twectiende secon de onder het oude record, dat op naam stond van de tweevou dige Olympische kampioen Las se Viren (Finland). De 25-jarige Brit ontnam met zijn verrichting Lasse Viren zijn laatste wereldrecord. De Fin verloor vorig Jaar zijn 5000-me- tertopper aan de Belg Emiel Puttemans (13.16.4 tegen 13.13.0) en dit seizoen het re cord op de 10.000 meter aan Fosters landgenoot David Bed ford (27.38.4 tegen 27.30.8).) De snelste tijd, ooit op de twee I mijl gelopen, staat op naam van de Puttemans, die deze winter tijdens indoorwedslrijdcn tot 8.13.2 kwam. Dit record geldt echter niet voor .buiten". s Roemeense hooR.springster Virginia Ino-Boncl heelt tijdens de Balkanspcltn in Aihcne 1.90 meter gehaald. Zij boekte een overwinning op wereldrecord- houdster Jordanka Blagojeva (Bul, 1.94 m die nu tot 1.83 m^er kwam.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13