apparatuur, declaraties röntgenologen N Gezondheidszorg en wetgeving in één samenvatting FBI brak in bij ambassades sinds jaren '30 I! ÊeidóeSowo/nt GOEROE VERDACHT VAN SMOKKEL Politie leert optreden in groepsverband Na riE E SEI ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 7 UTRECHT (ANP) De twee röntgenologen in Eindhoven die vorig jaar 675.000 teveel hebben gedeclareerd, heb ben in bepaalde gevallen rekeningen ingediend voor onder zoekingen die niet verricht konden zijn omdat de daar voor benodigde apparatuur niet ter plaatse aanwezig was. Hiermee was aan honorarium en kosten een bedrag van 9000,— gemoeid. Dit blijkt uit een brief van het presidium van de ziekenfondsraad aan de leden van deze raad over de Eindhovense affaire. Zoals gemeld heeft de accountantsdienst van de ziekenfondsraad op verzoek van een van de benadeelde ziekenfondsen d>» onregelmatigheden in Eindhoven onderzocht. De accountantsdienst heeft vastgesteld, dat de röntgenologen in 1972 630.000 hebben gedeclareerd voor onderzoekingen die de behan delend specialist niet had aangevraagd. De dienst heeft zich niet ver diept in de vraag of deze onderzoeken ook werkelijk zijn verricht: daarvoor zouden medische deskundigen moeten worden ingescha keld. Ook zijn door de dienst afwijkingen geconstateerd bij het declareren van onderzoeken bij klinjsche ziekenfondspatiënten die een aanvul lende klasse-verzekering hadden. Zowel de ziekenfondsen als de aanvullende klasseverzekering kregen voor deze onderzoeken elk een volledige nota. Ten aanzien van de tarieven die de röntgenolo gen aan particulieren in rekening brachten, heeft de accountants dienst eveneens afwiikingen vastgesteld. Bij de politie in Finsterwolde ver blijft een frans sprekend meisje, dat niet wil zeggen hoe ze heet en waar ze vandaan komt. Ze werd aan het begin van de week 's-nachts aan de grens bij Nieuwer schans aangetroffen. Ze is ongeveer 1.50 m lang, onge veer 17 jaar oud, heeft lang zwart haar en is tenger ge bouwd. De politie verzoekt om inlichtingen. Dr. Sjollema van Wereldraad: „beschuldiging belachelijk" GENEVE (ANP) Dr. Bald win Sjollema, hoofd van het programma tot bestriiding van racisme van de Wereldraad van Kerken, heeft geantwoord op beschuldigingen, die tegen hem zijn geuit door een groep, die zich noemt The Club of Ten (de club van tien) uit Londen. Deze club heeft een grote adver tentie geplaatst in het daeblad Trouw en daarin dr. Sjollema verweten, dat hij niet de verbe tering van de leefsituatie der negers in Zuid-Afrika nastreeft, •maar dat hij in feite een onder drukking propageert van de niet-blanke volkeren, die hen moet dwingen tot opstand en ge- 1 weid. Dr. Sjollema noemde het belache lijk om één persoon verantwoor delijk te stellen voor het beleid 1 van de Wereldraad van Kerken. Iedereen kan weten - aldus dr. Sjollema - dat dit beleid niet be paald wordt door de staf, maar door het centrale comité, dat uit 120 leden bestaat. Dit comité stelt elk jaar opnieuw de be leidslijnen vast. Dr. Sjollema wijst er bovendien op, dat de anonieme ,,club van tien" hem beschuldigt van dingen, die hij nooit gezegd heeft. Ds. A. van den Heuvel, secreta ris-generaal van de Nederlands Hervormde Kerk, die tot vorig jaar nauw bij de Wereldraad I was betrokken, noemde de ad-1 vertentie - die ook de Wereld raad beschuldigt van steun aan terreurorganisaties via een „moordfonds" en communisten 1 in Vietnam „vuilspuiterij van een anonieme groep." GASMARKT LEIDEN SIDEN (24 aug) Aanvoer: 2 par tijen Goudse en 1 partij Leidse kaas. Prijzen (ln guldens per kg) Goudse 4,80. Leidse 6.00. Handel LOS ANGELES (AP) De Amerikaanse federale recherche (FBI) heeft volgens de Los Angeles Times reeds sinds de ja ren dertig „ingebroken", maar de inbraken door agenten in het verleden werden uitgevoerd op initiatief van de FBI zelf en niet op dat van de regering. Bovendien waren zij beperkt tot bijvoorbeeld ambassades en consulaten, vooral van com munistische landen, het Japanse consultaat in 1950 en links georiënteerde groeperingen in de jaren zestig. De Los Angeles Times heeft een en ander vernomen van drie voormalige FBI-functionarissen. De inbraken in vroeger jaren geschiedden bovendien met de ui terste zorgvuldigheid en de „inbrekers" konden nooit in ver band gebracht worden met de FBI. De inbraken op last van de FBI die begonnen in de jaren der tig werden in 196 6aadktzgeat,,n,eeeenno-srdkrsnoooeee tig werden in 1966 gestaakt, „na een onderzoek door een se naatscommissie, maar het inbreken werd hervat tijdens het bewind van Nixon", aldus zegt de krant van voormalige FBI-agenten vernomen te hebben. Het bureau van een secretaresse in het gebouw van de Londense effectenbeurs vertoont een groot gat, na de explosie van een bombrief gisterochtend. De eerste secretaris van de effectenbeurs en diens secretaresse liepen beide verwondingen op, de secretaresse zelfs ernstige. Bombardement gevolg van navigatiefout WASHINGTON (Rtr) Het Ame rikaanse ministerie van defensie heeft laten weten dat het bom bardement op de Cambodjaanse plaats Neak Luong, waarbij 137 mensen om het leven kwamen, het gevolg is geweest van een fout van de navigator van een B-52 bommenwerper. Een woordvoerder van het ministe rie zei dat de navigator verge ten had een schakelaar over te halen van de computer aan boord van de bommenwerper, waardoor de bommen op eeen af stand van 12 km van het doel terechtkwamen. De navigator kan worden gestraft. Niduw soort valse dollars TERNEUZEN (ANP) De poli tie in Terneuzen heeft in samen werking met Amsterdamse col lega's de 24-jarige Amsterdam mer J. v. K. aangehouden, die in het bezit bleek te zijn van 1000 valse 50-dollarbiljetten Het gaat om een nieuw falsifi- caat, dat bij Interpol in Parijs nog niet bekend was. De biljet ten zijn in beslag genomen en worden momenteel onderzocht door de firma Enschede en Zo nen in Haarlem, die de Neder landse bankbiljetten drukt. WOENSDRECHT (ANP) —Met ingang van 1974 zal het oplei dingscentrum mobiele eenheden voor de gemeentepolitie te Woensdrecht beginnen. Dan zul len elke fwee maanden 300 jon ge agenten, kersvers van de po litiescholen in Amsterdam, Rot terdam, Den Haag, Heerlen, Lo- chem en Leusden een opleiding van acht weken krijgen, waar bij zij Ieren optreden in groeps verband. Maandag start de eer ste groep van 50 cursisten, die als proefkonijn dienst doen. In de loop der jaren zijn de op vattingen over de mogelijkhe den om mobiele eenheden in te schakelen veranderd. Dacht n;en eerst speciaal aan kracht dadig politieoptreden, daar kwa men later bij het gezamenlijk optreden van politiemannen bij grote verkeersongelukken, ont ploffingen, branden, sportevene menten. Op een bord in het op leidingscentrum van de mobiele eenheden te Woensdrecht staat aangegeven bij welke gelegen heden een mobiele eenheid een taak kan vinden: namelijk bij een vredesramp. Onderdeel van de opleiding is natuurlijk ook het optreden bij woelingen, maar de cursisten worden niet opgeleid voor terreurbestrei- ding. Bij de opleiding zullen de cursisten wel kennis maken met het waterkanon en met traan gas, maar niet met gepantserde voertuigen of geweren met te lescoopvizieren, die lange af- standschutters (scherpschutters) in zeer speciale gevallen zullen gebruiken. Het accent van de opleiding zal liggen op hulp bie den, aldus commissaris G.H. Mol, directeur van het oplei dingscentrum. V S-anibassadeur SAN CLEMENTE (UPI)) Presi dent Nixon heeft de Republi keinse bankier Kingdom Gould jr. tot ambassadeur in Neder land benoemd. De 49-jarige Gould was van mei 1969 tot oktober 1972 Ameri kaans ambassadeur in Luxem burg. In Den Haag zal hij Wil liam Middendorff II opvolgen, die op 31 juli onderminister van marine is geworden. Nog t/m 31 augustus aan de loketten verkrijgbaar en dus t/m 7 september geldig pasfoto 1 bewijs waaruit büjkt dat te niet ouder dan 19 bent mee brengen. voordelig uit met NS Sein op „groen" óf valse start? POLITICOLOOG L. DE BRUYN van de Nijmeegse duniversiteit pro beert in een artikel in „Politiek Perspectief" vast te stellen, of voor de christen-democratische partij waarvoor velen in de KVP ijve ren het sein op „groen" staat, dan wel dat die partij het slacht offer dreigt te worden van een valse start. Drs. De Bruyn kan met tot een concreet antwoord komen en hij laat in zijn conclusie beide mogelijkheden open. Terecht, geloven wij. Want het groeiproces van de Nederlandse christen-democratie is in derdaad een nog onduidelijke zaak. Sinds 1967 zijn er winstpunten geboekt, maar er moesten ook onmiskenbare verliesposten worden bijgeschreven. In zo'n belangrijke en moelijke zaak als de inte gratie van drie confessionele partijen overhaast te werk gaan is ris kant, maar met drs. De Bruyn geloven we, dat KVP, AR en CHU na het opmaken van diverse tussenbalansen nu binnen afzienbare tijd minstens een paar concrete beslissingen moeten nemen. In de Anti Revolutionaire Partij moet een invloedrijke groep niet be zwaar blijven maken tegen elke omschrijving van de principiële grondslag van de partij. Daarnaast moet de CHU duidelijker wor den in haar politieke keuze, hetgeen kan, zonder dat ze zich behoeft te verplichten tot ovaties voor het kabinet-Den Uyl. Die ovaties brengen om begrijpelijke redenen ook de KVP en de AR niet op, noch in de Kamer, noch in partijverband. DE BRUYN DOET IN ZUN BETOOG drie uitspraken, die o.i. pre cies de kernzaken voor de verdere ontwikkeling van de christen-de mocratie in Nederland omschrijven. Op de eerste plaats stelt hij, dat verdere deconfessionalisering van de KVP (en van de protestants-christelijke partijen) het in de kou zet ten, dus het verliezen van de meeste kiezers van de drie partijen zou betekenen. De Bruyn beschikt over nog niet gepubliceerde cij fers van een nieuw onderzoek dat zou uitwijzen, dat de partijkeuze van het overgrote deel der huidige christen-democratische kiezers nog verbonden is met de kerkelijke gezindte en de beleving daar- van. De politicoloog gelooft dan ook dat de nieuwe recruteringsbron ge zocht moet blijven worden in de „eigen sfeer". Daarbij moet de hoop blijven leven, dat uit niet-confessionele kring uit politiek en thousiasme (of uit politieke noodzaak) een aantal voortrekkers de weg naar het Christen Democratisch Appèl zal inslaan. DE SPIJKER OP ZIJN KOP slaat drs. De Bruyn met twee andere constateringen. Hij stelt op de eerste plaats vast, dat gewone kie zers en partijleden zich weinig interesseren voor integratiepogingen en integratieresultaten op het gebied van de interne partij-organisa tie, maar veel meer voor het politiek optreden naar buiten. Op de tweede plaats constateert hij, dat de komende Staten- en Gemeente raadsverkiezingen via programma's en kandidatenlijsten bij uitstek geschikt zijn als toetsteen voor de ernst van de bedoelingen van po litici, die één christen-democratie bepleiten. Volgens drs. De Bruyn behoort ook een positieve opstelling van de drie partijen tegenover het kabinet daartoe. Wat dat betreft zeggen we voor nu en de komende maanden wat de hoofdlijnen betreft ,,ja" Met name moet de CHU ophouden met te doen alsof haar po litieke opstelling in het verlengde van die van de VVD ligt. Maar de politicoloog tevens KVP-bestiuurder gaat ons te ver ais hij stelt, dat ten opzichte van alle politieke daden van dit kabinet minderheden in de christen-democratische partijen het meerder heidsstandpunt moeten accepteren, als hij tenminste ervan uitgaat, dat het meerderheidsstandpunt alleen neerkomt op aanvaarden wat het kabinet-Den Uyl voorstelt. Wat de politieke leiders van KVP en ARP bij de totstandkoming van het kabinet hebben gezegd blijft gelden: steun waar mogelijk, ver zet waar nodig. Want alles gedogen zou ook een valse start kunnen beteken en dus een foute opmars van het Christen-Democratisch Appèl. Nut ministersvakantie KORT NADAT BEKEND WERD dat zowel premier Den Uyl als mi nister Van der Stoel een deel van hun vakantie in Oost-Europa had den doorgebracht, hebben Kamerleden van uiteenlopende politieke pluimage vragen gesteld. Meestal uitgaande van verwondering om dat hoge regeringsleiders iets doen wat aan bepaalde militairen en ambtenaren verboden is. Ditmaal zal het wel geen weken duren vóór de ministers en hun advi seurs weten wat geantwoord moet worden. Op de ministeries van Buitenlandse Zaken en Defensie is men al bezig na te gaan of hot beperken van de ruimte voor privéreizen van ambtenaren en mili tairen wel gehandhaafd moet worden. DEN UYL EN VAN DER STOEL hebben kennelijk het ijs gebroken. Wie weet wat er straks gebeuren gaat als ze zouden besluiten op va kantie naar Portugal of Cuba, Griekenland of China te gaan. Niet de muziek, maar vakantiereizen verbroederen dan de volkeren. Trouwens, in dit opzicht zijn socialistische ministers en Kamerleden meer „baanbrekers" geweest. Er waren bij hen vakantiegangers te vinden, die lustig en rustig de zonnige stranden van Spanje opzochten in de tijd dat een groot deel van de Partij van de Arbeid zelfs graag een einde gemaakt zou hebben aan de mythe dat de gulle, menslievende Sinterklaas elk jaar uit Spanje kwam. Wie weet of Kamervoorzitter Vondeling volgend jaar al niet tijdens zijn vakantie op de fiets door Mongolië rijdt! Henk Mattemaker, poelier in Enschede en veelvuldig winnaar van de KRO Kanjer Kampioenschappen haalde gisteren deze kanjer van een karper uit het Twenthe Rijnkanaal. Het dier woog 21 pond en was 89,5 cm lang. De staatscommissie medische beroepsuitoefening heeft on langs de minister van volksge zondheid een rapport aangebo den, waarin met name geadvi seerd wordt de thans bestaan de en goeddeels verouderde wetten op het gebied van de gezondheidszorg te vervangen door één wet, die gehele be roepsuitoefening op het gebied van de individuele gezond heidszorg zal moeten regelen. Bij wijze van aanvulling op dit rapport, dat de bestaande wet geving maar heel oppervlakkig aanduidt, is van de hand van mr W. B. van der Mijn een handzame samenvatting ver schenen van de thans bestaan de wettelijke en privaatrechte lijke regelingen voor de medi sche, paramedische, verpleeg kundige en andere beroepen in de individuele gezondheidszorg (uitg. Kluwer). De uitoefening van het medi sche beroep is in hoofdzaak nog steeds geregeld bij de in 1865 aanvaarde wet uitoefening der geneeskunst, die de strek king had uitsluitende bevoegd heid te verlenen aan hen die door de wetgever ten volle of in beperkte zin deskundig wer den geacht. In 1865 waren dit de arts en de vroedvrouw. Elf jaar later werd de tandarts aan dit gezelschap toegevoegd en in 1963 volgde de wet para medische beroepen. De ontwik kelingen in de gezondszorg zijn van dien aard, dat ook deze laatste wet al niet meer vol doende is, om. al is hier spra ke van een raamwet, al deze ontwikkelingen bij te houden. Vandaar de instelling van de staatscommissie en vandaar ook mr van der Mijns over zicht dat ons onontbeerlijk voorkomt voor hen die zich in de problemen van de gezond heidszorg moeten of willen verdiepen. Ht boek besteedt ruime aandacht aan de be roepsontwikkeling, wettelijke en andere regelingen, opleiding en bevoegdheden van arts, tand arts, apotheker, wijdt voorts aandacht aan de paramedische en de verplegende en verzor gende beroepen, het tucht recht, het onbevoegd uitoefe nen van de geneeskunde, aller lei bijzondere wettelijke rege lingen met als sluitstuk een sa menvatting van het door de staatscommissie ingediende rapport. Tevens is er ruime aandacht voor de verhouding arts-patiént of ruimer gezegd voor de verhouding tussen hem die gezondheidszorg geeft en die deze zorg ontvangt. De be staande wetgeving op gebied van de gezondheidszorg kent nagenoeg geen bepaling voor deze verhouding. Het kader waarbinnen en de wijze waarop be roepsoefenaars dienen te handelen wordt bepaald door het overeenkomstenrecht, het aansprakelijkheidsrecht, de re gelen van goede trouw en bil lijkheid, het strafrecht en de verschillende groepsregelingen. Het boek werd gistermiddag door de schrijver in de open baarheid gebracht en nader toegelicht. v. G. Commandant bekritiseert regering DEN HELDER (ANP) De Ne derlandse commandant van het NAVO-vlooteskader dat vrijdag voor een vijfdaags bezoek in Den Helder is binnengelopen, commandeur J. W. H. Wevers, betreurt het besluit van de rege ring om dit eskader met o.m. een Portugees oorlogsschip naar Den Helder te sturen en niet, zoals eerst de bedoeling was, naar Amsterdam. „Een onfortuinlijke beslissing", zo zei de vlootvoogd gisteren op een persconferentie in Den Hei der. „Nederland loopt voorop met het uiten van emoties tegen Portugal". In de andere landen waar het eskader is binnengelo pen, o.m. in Engeland, was van emoties niets gebleken. De regering besloot het eskader met zes oorlogsschepen uit zes NAVO-landen naar Den Helder te laten komen, omdat ze in Amsterdam moeilijkheden voorzag, in verband met de aanwezigheid van het Portugese oorlogsschip. Dolle rit in tank SCHWEINFURT (AP) Een NEW DELHI (AP) De Indiase regering heeft bekend gemaakt dat de jeugdige Goeroe, die op het ogenblik door de Verenigde Staten rondtrekt, een borgsom van 13.300 dollar heeft moeten stor ten voordat hij het land mocht verlaten om zijn „perfekte kennis" elders te verspreiden. De Indiase minister van financiën, Ganesj, vertel, de het parlement dat de Goeroe deze borgsom moest storten omdat hij wordt verdacht van smokkel. Het onderzoek hiernaar is op het ogen blik nog gaande. Hij kon echter nog niet zeggen of de 15-jarige van de „missie van het goddelijk licht" zou worden vervolgd. De beweging be weert 5 miljoen aanhangers in India, 50.000 in do Verenigde Staten en 16.000 in Europa te hebben. Ganesj liet doorschemeren dat douane-autoriteiten op het punt stonden om juwelen, horloges en bui tenlands geld ter waarde van 35.000 dollar in be slag te nemen. De Goeroe en zijn aanhangers hadden dit tijdens een reis naar de Verenigde Staten het afgelopen jaar vergaard. Voor zijn aanhangers is de Goeroe, die de beweging leidt sinds zijn vader 7 jaar geleden stierf, ook bekend ais de „god van het heelal", de „prins van de vrede" en de „volmaakte meester". Theodorakis terug naar Griekenland ATHENE (UPI) De Griekse componist Mikis Theodorakis heeft besloten in december naar Griekenland terug te keren, zo meldt het Griekse blad „Nea". De 48-jarige Theodorakis heeft volgens Nea nog verklaard, dat zijn advocaten hem verzekerd hebben, dat er geen beletsel meer is voor zijn terugkeer. Theodorakis zegt, dat hij tot dege nen behoort aan wie zondag door president Papadopoelos amnestie is verleend. Weeroverzicht Al is het hogedrukgebied boven de Noordzee en omgeving wat algezwakt, toch zal het weekein de er gunstig door worden be- paa'd met droog weer en flinke zonnige perioden. Warm is het Amsterdam niet, want het kwik komt even- als de afgelopen dagen weinig Eelde hoger dan 22 S 24 graden, in de Eldhoven kustgebieden 18 tot 20 graden. Over de Noordzee trekt een zwak Twente frontje naar Duitsland dat mo- viissingen gelijk in het noorden even enke- AberdemUrg ie wolkenvelden kan geven, Athene daarna weer zon. Van Spanje Barcelona tot de Balkan is het warm maar f^deatix het viel vrijdagavond op dat de Brussel luchtdruk er flink daalt, hetgeen Frankfort in Zuid- en Midden-Europa de Helsinki kans op het ontstaan van ver- Inasbrück spreide onweersstoringen doet Lissabon8611 toenemen, Locarno Koel is het vooral in Scandinavië L°ndcnb in Finland het kwik niet Madrid WEERRAPPORTEN Duitse automobilist is donder- hoeer d<"> 10 14 S™1™ k°m<- tegen 32 graden en meer in lunchen dagavond doodgereden door Amerikaanse militair die er met een tank vandoor was gegaan en als een dolle er mee rond- daasde. Met zijn 50 ton wegende M-60 ver pletterde hij de auto van de 42- Midden-Spanje. Augustus is al Nico boven het normale aantal uren Oslo zon var. 190 gekomen en een snelle verandering doet de split weerkaart bij ons niet verwach- Stockholm ten. l.bew. l.bcw. h.bew. Wener Züruch die op slag dood Weersvooruitzichten in cijfers ge- nrtanboeT Casa Blanca h.be? was. Voorts verwoestte hij mu ren en geparkeerde auto's en reed telefoonmasten en bomen omver. De militair is gearres teerd. middeld over Nederland. Voor maandag: Aantal uren zon: 3 tot 11. zonnig mist 19 temperaturen loio luchtdruk in minibaren opklaringen hagel •w-w warmtefront H hoge-drukgebied _^*bewolknq «fB» sneeuw -r-r kou-front L lage-dniigebied >'j< onweer -—►windrichting verplaatsingsrichting

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7