£etdóe6oiiAa/n£l Hygiëne in liet leger onvoldoende Pleidooi voor meer vrijheid in uitoefening geneeskunst ONZEKERHEID OVER NAAM BANKROVER Heroinevangst 30 min. waard ONVOLDOENDE SPORTZAKEN IN LEIDSE KAZERNES ASTRONAUTEN BUITEN BOORD 5 1973 64e JAARGANG No. 119591 ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1973 Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, 'telefoon 22244' - Giro 103003- Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M, Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0.30 per mm. Telefoontjes 2.60. Klachten bezorging: tel. 22244 (18 tot 19 uur). Abonnement per week 2.15; kwartaal 27.76, jaar 108.20. Losse nummers 35 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Zaterdag Ned. I: 19.05 uur Coro- nation Street; 20.21 uur Rudy Carell; 22.10 uur Ironside, 23.05 uur Laren 1973, jazz-festival. Ned. II: 19.05 uur Follyfoot; 20.21 uur Istanboel-express. film; 22.20 uur. Zondag, Ned. I: 16.02 uur Partrid ge family; 20.25 uur Marty Feld/nan; 20,50 uur Graf von Luxemburg, operette. Ned. II: 19.05 uur Thierry la Fronde; 20.20 uur Aeneas 3; 21.40 uur Markant met Piet lief- tinck. Op de meeeste plaatsen droog weer met wolkenvelden, maar ook perioden met zon. Zwakke tot matige wind uit noord tot noordoost. Maximumtemperatu ren van 18 graden in het Wad dengebied tot ongeveer 24 in het zuidoosten van het land. Zondag: zon: 05.41-19.41; maan: 03.24-18.35. Hoog water Schev.: 01.11, 13.46. Maandag: zon: 05.43-19.39; maan: 04.49-18.56. Hoog water Scheveningen: 02.07, 14.37. In de Amerikaanse staat Ohio was een menigte toeschou wers getuige van een dodelijke val tijdens een demon stratie. Een militair die aan een helikopter hing, moest de lijn die hij vasthield loslaten en stortte naar be neden. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De staatscom missie medische beroepsuitoefe ning heeft onlar«gs bij de minis- ADVERTENTIE is plezier voer 2 Deze week begint de 2de reeks plaatsen met hun danslessen, WOERDEN, heden, zaterdagavond 7.Ü0 uur en 8.45 uur in Hotei „De Eenhoorn", Utrechtse- BERKEL/RODENRIJS, a.s. zondag middag 4.00 uur in gebouw Willem Huygens, Noordeindse- weg. AALSMEER, alleen Inschrijving a.s maandagavond van 7.00 tot 7.30 uur in het Parochiehuis. LEIMUIDtN, alleen inschrijving a.s. maandagavond van 8.00 tot 8.30 uur in Café-Rest. v. d. Poel. NIEUWVEEN, a.s. dinsdagavond 3.00 uur in Zaal Lelieveld. BODEGRAVEN, a.s. woensdagavond 7.30 uur in het Parochiehuis. Danslessen voor gehuwden in 5 verschillende plaatsen in de Rijn- en Gouwestreek. Nu al reeds behoorlijke telefonische inschrijvingen. Wilt u ook meer weten? BEL ONS DANSSCHOOL MARTIN VISSER Stuwstraat 5 Leiden Telefoon 01710-61249 ter van volksgezondheid en mi lieuhygiëne een rapport inge diend, waarin voorgesteld wordt medische beroepsuitoefening on der te brengen in een enkele wet, de bestaande bepalingen over het uitoefenen van de ge neeskunst door onbevoegden te verzachten en de mogelijkheid om klachten in te dienen bij medische tuchtcolleges minder ruim te maken. De staatscommissie acht de bepa ling in de oude wet van 1865 waarbij de uitoefening van de geneeskunst uitsluitend voor behouden wordt aan degene aan wie de bevoegdheid in de wet uitdrukkelijk is toegekend niet meer houdbaar, gezien de ont- wikkeling van de medische we tenschap en de opkomst van tel kens nieuwe beroepen. Iedereen heeft, zo meent de commissie, hét recht daar genezing te zoe ken waar hij meent dat die te vinden is. Zij stelt dan ook voor het oude integrale verbod ten aanzien van het optreden van onbevoegden en ook de strafbe palingen te beperken, aangezien de thans bestaande stringente bepalingen relatief weinig suc ces hebben opgeleverd. Wel is het van belang een aantal waar borgen te scheppen, opdat geen gevaar voor de volksgezondheid zal ontstaan. Zulke waarborgen zijn onder meer opleiding, titel- bescherming, waarbij misbruik gestraft moet worden, verboden werkterreinen voor onbevoegden en uitbreiding van het tucht recht, dat met name uitgebreid zou moeten worden tot ver pleegkundigen en fysiotherapeu ten. (Zie ook elders in deze krant). DEN HAAG Volgens het Tweede Kamerlid Keuning (DS'70) laat de hygiëne in het leger in vele geval len te wensen over. Het ka merlid heeft een onderzoek ingesteld naar de hygiëni sche omstandigheden in 32 kazernes en legerplaatsen Zijn bevindingen zijn neer gelegd in een rapport, dat hij gisteren aan de minis ter van Defensie heeft aan geboden. Mr. Keuning heeft ondermeer ka zernes bezocht in Leiden, Den Haag, 't Harde, Deventer, Ede en Harskamp. Hij heeft onder meer de sanitaire voorzieningen bekeken, aandacht besteed aan de legering van de militairen, de. eetzalen bekeken en met de militairen meegegeten. Zijn beoordelingen lopen voor de di verse kazernes sterk uiteen. Zo noemt mr. Keuning de eetzaal van de Alexanderkazerne Den Haag ,een ongezellig hok'. De eetzaal van de marechaus seekazerne in Den Haag, waai beroepsmilitairen gelegerd zijn, noemt hij bensden peil. ,Een onwaardige toestand', aldus mr. Keuning. De oude kazernes in Leiden heb ben onvoldoende sportaccommo datie. Waardering toont mr. Keuning hier voor de zelf inge richte onderdeelsbar, die be stemd is voor militairen van welke rang ook. Het kamerlid zegt in zijn rapport dat er hier en daar te veel bed den per slaapzaal staan. Ook zijn sommige slaapruimten te groot. Als de sanering van die slaapzalen te lang zou duren, zouden er semipermanente voorzieningen getroffen moeten worden. De wasplaatsen, douches enz. la ten hier en daar te wensen over. Gebleken is echter dat een aantal militairen zich 's mor gens niet wast en soms ook niet ontbijt. In vele gevallen wordt ook onvoldoende van de douches g bruik gemaakt. Als er geen behoorlijk toezicht is, dan wor den de badlokalen erg vervuild achtergelaten. Klachten zijn er ook over diefstal tijdens het douchen of baden. Mr. Keuning doet de suggestie om zo nodig de verplichte afmars naar het badhuis weer in te voeren. Een oneervolle vermelding krijgt de Alexanderkazerne in Den Haag, waar helemaal geen dou ches zijn. Er blijken nogal beschadigingen aan sanitaire voorzieningen te worden aangebracht. W.C.'s zijn dikwijls verstopt door afval, weggespoelde kleding enz. Mr. Keuning is niet best te spre ken over de wachtlokalen, die soms onvoldoende slaap-rustge- legenheid hebben, slecht ver licht en verwarmd zijn. De eet zalen van sommige kazernes zullen de animo tot eten niet al tijd stimuleren, maar over het algemeen is de kwaliteit van het eten goed. Extra-Brandpunt mgr. Gij sen Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM KRO's Brand punt besteedt zondagavond een extra uitzending aan de jongste ontwikkelingen in het bisdom Roermond rond de Hogeschool voor Theologie en Pastoraat te Heerlen. Hierin komen o.m. mgr. Gijsen, een deken en een student aan het woord. Ned. I 22.30 uur, Onze correspondent in Rome meldt dat bij het Vaticaan niets bekend is van een bezoek van mgr. Gijsen aan Rome. De bis schop had in een interview ver klaard spoedig naar Rome te zullen reizen. Roerig Chili Jtudenten in de Chileense hoofdstad Santiago zijn gisteren slaags geraakt met de politie. Het blijft roerig in Chili, waar twee medestanders van de af getreden minister van de fensie, generaal Prats, eveneens hun ontslag heb ben ingediend. Generaal Prats is opgevolgd door gen. Pinochet, plaatsver vangend opperbevelheb ber. Twee van de gijzelaars: links Elisabeth Oldgren en rechts Kerstin Enmark. STOCKHOLM (DPA) Er is bij de Stockholmse politie twij fel gerezen of de bankrover die sinds donderdagmorgen in de zwaar belegerde Kreditbank in de Zweedse hoofdstad vier gijzelaars vast houdt, wel de 21-jarige Kaj Robert Hansson is, die eerder dit jaar uit een gevangenis is ontsnapt, nVicn denkt nu te doen te hebben met een 32-jarige brandkasten- kraker en inbreker wiens naam niet is meegedeeld. Gis teravond deed zich een kleine explosie voor, wilde laten i het hem ernst is. De bankrover heeft in een tele foongesprek met de Zweedse omroepmaatschappij zijn naam niet willen zeggen. „Ik ben de knaap die jullie voor de radio en op de televisie de desperado" noemen", zo zei hi|. Ook de ..moeder" van de .v.a.T dia Lrmiddag haar „zoon" smeekte zich over te geven, heeft zijn stem niet her kend. In een telefoongesprek met de Zweedse radio heeft de 21-jari- ge vrouwelijke bankbediende KerstinEnkmark een van de de vier gijzelaars gezegd niet bang te zijn voor de bank rover of Clark Olofsson, de tot levenslang veroordeelde ge vangene die zich bij „Hans son" in het bankgebouw be vindt. Wel was zij bang voor de politie, „Als die met twintig of meer man het gebouw gaan bestormen zal dat onvermijde lijk de dood van een of meer van de gijzelaars betekenen", zo waarschuwde zij. Op heftige toon verweet Kerstin Enmark de politie dat deze helemaal geen rekening met de gijze laars hield. De politiemannen in Padua inspecteren de 32 ki lo in beslag genomen heroine. PADUA (AP) De politie in de Italiaanse stad Padua heeft in een auto die geparkeerd stond voor het spoorwegstation heroïne aangetroffen met een waarde van 12 miljoen dollar (30 miljoen gulden). Er wer den drie mannen gearresteerd, van wie men weet dat zij tot de mafia behoren. Bij deze arrestatie was een be langrijke rol gespeeld door agenten van het Amerikaanse bureau voor narcotica. De he roïne, in totaal ruim 32 kilo gram had een zuiverheids graad van 90 procent. De drie arrestanten zijn Sicilianen die door de overheid „verbannen" waren naar plaatsen in de buurt van Padua. Het drietal is drie maanden lang door de politie en andere speurders achtervolgd. Men had hen vaak m gezelschap aangetroffen van Fransen en Amerikanen van Italiaanse af komst, van wie de namen on bekend waren. De bestemming van de heroïne was Amerika geweest. In Amsterdam zijn twee Ame rikaanse studenten aangehou den, die duizenden dollars heb' ben verdiend aan smokkel van heroïne en hasj-oiie naar de VS. Bij hun arrestatie waren de twee bezig een hoeveelheid heroïne te verbergen in de uit geholde kaft van een boek. Een derde student werd later, eveneens met heroïne, op Schiphol aangetroffen. De hasj-olie vervoerden zij in con dooms die zij inslikten, een volgens de politie levensge vaarlijke manier van trans port. PASTOOR KRAGTWIJK OVERLEDEN Zoeterwoude/Hoge Rijndijk Gistermiddag is overleden pas toor Jos. W. Kragtwijk, herder van de parochie O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen. Pastoor Kragtwijk werd de vorige maand 68 jaar. Een slopende ziekte - hij lag tal van maanden in het St. Elisa beth ziekenhuis en in het Acade misch ziekenhuis - heeft een einde aan een vruchtbaar pries terleven gemaakt. Op 7 juni kwam hij weer thuis, maar her stel van zijn gezondheid was niet meer mogelijk. Na zijn wijding in 1932 werd de heer Kragtwijk benoemd tot ka pelaan te Bergen (N.H.). in 1935 werd hij kapelaan te Voor hout, in 1937 te Rijswijk en in '44 te Den Haag (St. Wiilibror- dus).) In 1956 volgde zijn benoe ming als pastoor van Aarlan- derveen. Op 29 juni 1965 deed hij zijn intrede in Meerburg. Maandagavond om kwart over 7 is in zijn kerk een Eucharistie viering. Dinsdagmorgen om half elf is de Plechige Uitvaart, waarna het stoffelijk overschot wordt bijgezet in het priester graf achter de Meerburgkerk. KAAP KENNEDY (UPI) De Skylab-astronauten Jack Lousma en Owen Garriott hebben gisteren hun tweede „ruimtewandcllng" gemaakt. Zij ver lieten het ruimtestation voor vier uur, hoofdzake lijk om reparatiewerkzaamheden te verrichten. Terwijl commandant Alan Bean aan boord bleef, verbond Lousma het stabilisatiesysteem van de Skylab met de zes nieuwe stabilisators die in de plaats van zes defecte apparaten zijn gekomen. De computer die de stabilisering regelt zit buiten de Skylab. Intussen verwisselde Garriott de films in de zonnetelescoop. Vandaag vestigen Bean, Lousma en Garriott een nieuw ruimteduurrecord. Zij bevinden zich dan langer in de ruimte dan de eerste bemanning van de Skylab.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1