HIFI RAI 73 Kwadrafonie, het geluid van morgen Stereo, maar hoe Zelf apparatuur testen hamsterdam Rai ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT Voor „solistische" luisteraars zijn er nog meer geperfectioneerde hoofdtelefoons. In deze Pioneer bevat elke schelp een wooferen een „tweeter", volumeregeling en toonregeling zijn voor elke oor schelp afzonderlijk regelbaar. De „wekker" van vandaag is in veel gevallen een klokradio. Dat wekken-op-muziek is bij deze Yamaha In Hi Fi-stereo. En hij is niet alleen voor het ontwaken, want er is een aansluitmogelijkheid voor platenspeler, bandrecorder en microfoons. Plaatconcert in de RAI De stichting Nederland-Muziek organiseert tijdens de Hi Fi RAI '73 twee maal per dag plaatconcerten om drie uur 's middags en om acht uur 's avonds. Ze zullen gepresenteerd worden door bekende Nederlanders en zijn voor de bezoekers van de tentoonstelling gra tis toegankelijk. Presentatoren die hun medewerking verlenen, zijn onder meer Theo Olof, violist; Anton Kersjes, dirigent; Max van Egmond, zanger; Joost de Draayer, disk jockey en Simon Korteweg, jazzcriticus. Overstelpend is de hoeveelheid Hi Fi-apparatuur die de RAI te bieden heeft maar ook bij de handel is het aanbod zo groot dat een wel overwogen keuze moeilijk is. Een goede handelaar geeft het advies dat het beste past bij uw wensen en bij uw portemonnee. Wie tussen 28 augustus en 2 september een bezoek brengt aan de tentoonstelling Hi-Fi RAI 73 en dat zullen er naar verwachting vele tiendui zenden zijn kan eigenorig constateren dat de electro- akoestiek mogelijkheden is gaan bieden voor geluidspro- duktie die ver uitgaan boven wat men ooit in de concertzaal of bij een popmanifestatie kan ervaren. Stereofonie en kwa- drafonie hebben hun weg ge vonden naar koning klemt (aan Hi-Fi-rrammofoons en spoelen- of casette recorders gaf Neder land n 1972 niet minder dan 270 miljoen gulden uit tegen bijvoorbeeld slechts 50 miljoen In 1960) en hij beleeft er een oprecht culturele bevrediging aan. Het piepjonge medium van de High Fidelity heeft on- telbaren tussen puberteit en AOW nader tot de muziek ge bracht, zowel passief luiste rend als ook actief experimen terend en zelf-muslcerend. De technische perfektie is momen teel zo groot de expositie in de RAI, eerste in zijn soort, zal het bewijzen - dat con certbezoek met alle voordelen van dien dikwijls toch een akoestische teleurstelling ople vert. Als troost vindt men bij de garderobes van de zalen dan ook soms een verkoop stand van selectieve grammo foonplaten. Ook ten opzichte van de radio-omroep is de plaat-band technisch aan de winnende hand. Signaal ruis verhoudingen en vervormingen blijken zelfs al bij kleine appa- raturen in het voordeel, vooral als dit wordt vergeleken met de radio-ontvangst in auto's. De combinatieapparatuur ontvanger met samengebouwde bandrecorder heeft niet verhin derd dat de attraktie van de voorbespeelde muziekcassette is gebleven. De Hi-Fi RAI 1973 zal veel nieuwe snufjes te zien geven, daar staan de zeventig expo santen uit veertien landen borg voor. Maar bovenal wordt hij de eerste grote Nederlandse confrontatie met de kwadrafo- nie die nog een extra dimensie geeft aan de stereofonische weergave omdat er voor de ge luidsoverdracht nu vier kana len gebruikt worden. Bij de ontwikkeling van de kwadrafo- nie (ook wel tetrafonie ge noemd) is men ervan uitge gaan dat het aandeel gereflec teerd geluid dat ons oor bij voorbeeld in de concertzaal be reikt, aanzienlijk is. Op een af stand van zes meter van het podium is de verhouding tus sen het geluid dat ons oor zon der omwegen binnen gaat en het weerkaatste geluid al half om half. Op deze plaats zou men zich dus nog een derde en vierde microfoon kunnen den ken die alleen het door de wanden gereflecteerde geluid opvangen. Het is duidelijk dat deze microfoons geen extra muzikale informatie geven zoals de leek geneigd is te den ken, die niet al door twee ste reo-microfoons wordt opgezo gen. Wel zitten er vertragings elementen in die het oorspron kelijk geluidsbeeld belangrijk versterken. Men zegt dan dat door de twee extra geluidska nalen de ambiance verhoogd wordt, het gevoel van „erbij te zijn". Behalve de normale luidspre kers heeft men wel twee aan vullende luidsprekers nodig die meestal achter in de huiska mer worden geplaatst. In ver houding tot de „voor"-luidspre kers hoeven de „achter'Muid- sprekers maar een betrekke lijk klein vermogen weer te geven. Daaom kunnen ze ook kleiner zijn. Hetzelfde geldt voor de versterkers die er de energie voor leveren. Het volu me van de „achter"-luidspre- kers dient men dusdanig in te stellen dat men ze pas mist als ze uitgeschakeld worden. Nog drie systemen Het grote probleem van de kwadrafonie was en is dat hij kwam toen er juist een uitge kiend systeem ontwikkeld was om twee (stereo) geluidskana len in een groef van de plaat vast te leggen, respectievelijk twee geluidskanalen via een FM-zender uit te stralen. Het resultaat was dat voor kwa drafonie door verschillende fa brikanten of belangengroepen een groot aantal systemen werd beproefd om toch met een aantal kunstgrepen vier signalen via twee kanalen over te brengen. De minst succes volle zijn inmiddels afgevallen, maar er zijn er toch altijd nog drie overgebleven. Bovendien bestaan er systemen waarbij men van normale stereobron nen met behulp van allerlei trucjes vier kanalen weet te maken. De werkelijk enige methode is als men de signalen van vier microfoons tegelijk op vier sporen van een bandrecorder opneemt en vervolgens weer geeft via vier afzonderlijke versterkers en vier luidspre kers. Het zogenaamde systeem 44—4 is de echte kwadrafo nie. Pseudo-kwadrafonie wordt aangeduid met 2—24. Hoewel er dus vier kanalen voor de weergave worden gebruikt, zijn bij de opnamen slechts twee microfoons gebezigd. Hier is sprake van een nor maal stereo-systeem waarbij aan de weergeefzijde de ach ter-luidsprekers vrijwel het zelfde te horen geven als de voor'-luidsprekers. Klein repertoire Echte kwadrafonie is ook mo gelijk volgens de formule 424. Het systeem werkt in derdaad met vier afzonderlijke microfoons. Voor de over dracht zijn slechts twee kana len nodig en de signalen uir de vier luidsprekers zijn dus ook echt verschillend. Als men echter vier individuele signa len via twee kanalen wil trans porteren, is het duidelijk dat ze op een of andere manier moeten worden samengevoegd en wel zodanig dat ze aan de weergeefzijde weer uit elkaar gehaald kunnen worden. Het samenvoegen noemt men code ren en het gebeurt in een co- der of matrix. Het uit elkaar halen noemt men decoderen en het geschiedt eveneens in een matrix ofwel decoder. De drie huidige systemen volgens de formule 4—2—4 zijn het cd-4 van JVC-Nivico, het sq-sy- steem van Sony/CBS en het QBS of rm-systeem van Sansui. In feite gaat het momenteel om deze drie. Het beste sy steem met vier geluidssporen op de band heeft niet zoveel kans omdat bespeelde kwadra- foniebanden tamelijk duur zijn terwijl de speelduur al gehal veerd is ten opzichte van nor male stereobanden. Het is ook nauwelijks denkbaar dat het repertoire zo groot zal worden als dat van grammofoonplaten. Van de drie systemen staan cd-4 en sq het sterkst. Beide hebben grote industrieën en platenmaatschappijen achter zich staan. Aan de prijs van de apparatuur en het aantal grammofoonplaten dat van bei de systemen op de markt is, kan men nog niet aflezen welk systeem het beste is of welke groep het sterkst. In Japan is men er heilig van overtuigd dat cd-4 mogelijk nu nog wat duurder dan sq de beste mogelijkheden voor de toe komst inhoudt, zowel technisch als financieel, wanneer de massafabricage eenmaal goed op gang komt. De grootste ra diofabrikant ter wereld, Mat sushita (onder de merken Na tional en Technics) heeft zich voor het cd-systeem uitgespro ken, als ook RCA in Amerika. Het sq-systeem werd door CBS ontwikkeld en na modificatie door CBS, Electrovoice, Sony en Emi-Electrola gepropageerd Op grond van de lagere prijs en de grotere hoeveelheid soft ware heeft de Duise industrie zich zij het niet officieel voor sq uitgesproken. Ver wacht mag dan ook worden dat een groot aantal Duitse merken dit jaar met sq-appa- ratuur op de markt zal komen. Uit een en ander blijkt onder tussen dat er nog lang geen eenvormigheid is en dat die er waarschijnlijk ook niet zal ko men. Het is een geluk dat koning klant zich door deze onzekere situatie er niet van hoeft te la ten weerhouden om een nor male stereo-installatie aan te schaffen. Een stereo-installa tie kan namelijk later altijd worden uitgebreid tot een kwa- drafonie-installatie. In dat ge val heeft men slechts nodig een extra stel luidsprekers, twee extra eindversterkers en een cd-4, sq of QS-decorder. In de meeste gevallen zijn de ex tra eindversterkers in een kastje gecombineerd met de betreffende decoder. Het ge heel wordt dan op de bestaan de versterker aangesloten. Wat men kan doen als men een nieuwe installatie aan schaft zonder te weten welk systeem men in de toekomst zal kiezen, is een vierkanaals versterker kopen. Vier verster kers heeft men toch altijd no dig. En zolang men „nor maal" stereo gebruikt, is het mogelijk de vier versterkers twee aan twee parallel te scha kelen waardoor elk van de twee kanalen het dubbele ver mogen krijgt. In plaats van bijvoorbeeld 4 x 15 watt heeft men dan de beschikking over 2 x 30 watt. Een dergelijke ver sterker kost nauwelijks meer dan een gewone 2 x 30 watt versterker. Duidelijk is dus dat een kwadrafonische instal latie beslist niet tweemaal zo duur hoeft te zijn als een ste reofonische installatie. Snufjes voor het oor Behalve een grootscheepse presentatie van de kwadro- fonie die Nederland plat be doelt te krijgen voor dit nieuwe medium, brengt de tentoonstelling HiFl RAI 73 nog een groot aantal nieuwtjes. AVC Nederland komt met een compact cas sette met een speelduur van drie uur. Golden Note Ra dio Electronics brengt draagbare discobars, uitge rust met twee platenspelers en microfoon, aanluitings- mogelijkheid voor tapere corder en tuner. Bose Bene lux toont de Bose 1801, een revolutionair ontwerp op versterkersgebied, uitgerust met integrated vu-meters en light emitting diodes die het afgeven vermogen di- rekt afleesbaar maken. De led's geven dit binnen een honderdmiljoenste seconde weer. Kllffsound demon streert een nieuw ophangsy- steem voor luidsprekers en Naho is aanwezig met een cassette-album voor 12 compact cassettes met ge patenteerd interieur dat het mogelijk maakt met één hand de cassette te openen en de bespeelde cassette er uit te halen. Wat muziekliefhebbers helaas vaak over het hoofd zien is dat een goede radio-ontvangst (voor Hi Fi komen alleen de fm-uitzendingen in aanmerking) alleen mogelijk is j met een zeer goede fm-antenne, bij voorbeeld met drie tot zeven elementen. Een antenne is namelijk de beste hoogfrequente versterker die men zich denken kan. Hiermee staat of valt een goede ontvangst, in het bijzon der bij stereo-uitzendingen. Voorts dient men te bedenken dat de weergavekwaliteit van de Hi F'-installatie nooit beter kan zijn dan de kwa- liteit van dn plaat die men draait. Een juiste behande ling van de -latencollectie is dan ook geboden, niet in de laatste plaats door het op tijd vervangen van saffieren en diamanten, respectievelijk na 100 en 1000 uur. binnenhof De luidsprekers dient men zo mogelijk op oorhoogte op te stellen zo dat de oren de belde luidsprekers „zien". Ze mogen vanzelfspre kend niet schuil gaan achter gordijnen, meubelstukken of planten. De akoestische eigenschappen van een kamer spelen ook een be langrijke rol bij de weergave. Men preekt van harde akoestiek bij kamers met veel glas, steen en hout. Kamers met veel gordij nen, gestoffeerde stoelen en tapijten hebben een zachte akoestiek. In het eerste geval is de nagalm meestal te lang en wordt het ge luid wat ondoorzichtig. Hier is met dempend materiaal wel een beter resultaat te krijgen. In het tweede geval kan men moeilijk meubels of gordijnen wegdoen. Het geluid klinkt wat doffer. In beide gevallen kan men altijd met de toonregeling iets corrigeren. Uit een onderzoek is gebleken dat de tuner de belangrijkste geluids bron is van een Hi Fi-installatie, maar dan wel op de voet gevolgd door de platenspeler. Op de Hi Fi RAI zullen er vele tientallen ge toond en gedemonstreerd worden. Het kwaliteitscriterium ligt hier zowel op het mechanische als het electrische vlak. Voor beide die nen de specificaties van hetzelfde niveau te zijn. Zwakke schakels in een Hi Fi-installatie zijn ontoelaatbaar, indien men het volle plezier wil hebben van zijn dure geld. Kwadrafonie is het magische modewoord van HiFi RAI 73. De Japanners vooral hebben in het genre vel te bieden, zoals deze ontvanger van Pioneer. Overigens is e rook Nederlandse kwadrafonische ap paratuur. Ter gelegenheid van de Hl FI RAI 73 Is een spe ciaal Hl Fi/stereo testalbum samengesteld. Het bestaat uit twee platen met behulp waarvan zo wel professionals als amateurs hun Hl Fi-ste- reo-apparatuur zo zuiver mogelijk kunnen afstel len. Naast de platen bevat het album drie bijla gen: instructies voor het meten, een informatief boekje over Hi Fi/stereo terminologie en advie zen voor het samenstellen van installaties. Wat de twee platen betreft die zijn gericht op gebruik door de amateur, de gewone, niet techni sche muziekliefhebber, maar ook voor een groot deel voor diegenen die beroepshalve met weerga- ve-apparatuur te maken hebben. De eerste plaat is in hoofdzaak bestemd voor het testen en instel len van platenspelers, hun armen en elementen de tweede meer voor luidsprekerstests en com plete weergeeftekens. De muzikale gedeelten van het album zijn zó gekozen dat ze een zeer goede indruk kunnen ge ven hoe verschillende onderdelen van de installa tie het ervan afbrengen. Speciaal voor platenspe lers en voor luidsprekers is er op deze unieke pla ten voor uiterst kritisch materiaal gezorgd. De nadruk ligt namelijk op het uiteindelijke muzikale doel dat de test dient. In de begeleidende tekst wordt uitvoerig aandacht geschonken aan wat wel en niet belangrijk is voor de pure muziekliefheb ber die niet geheel aan de techniek ontkomen kan omdat kwaliteitsweergave nu eenmaal een aantal technische aspecten heeft die zich aan hem op dringen als hij moet gaan beslissen. Typisch unieke tests die het album mogelijk maakt, zijn bijvoorbeeld het onderzoek van het gedrag van elementen bij extreem hoge snijsnel- heden, intermodulatie-vervorming bij 60/6000 hz 4:1 inplaats van de gebruikelijke (en voor ele menten gemakkelijkere) 400/4000 hz, tertsruisen voor luidsprekerkarakteristieken, glijdende lage tonen voor het opsporen van resonanties en luid- sprekerimpendantie-meting enzovoort. Dit alles uiteraard met uitvoerige handleiding voor ge bruik. Met name de toepassinsmogelijkheden voor zeer verschillende categorieën die belang stellen in kwaliteitsweergave maken dit album aantrek kelijk. ■m -1 - <3 <3 8 - a s-A o '-4- "J Stereo-apparatuur wordt steeds verfijnder. Sommigen zullen losse elementen tuner-versterker-platen speler prefereren, maar alles-ineen heeft ook zijn voordelen. Dat zo'n combinatie ook een lust voor het oog kan zijn bewijst dit Philips-apparaat.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 19