De rover die werd door overwonnen een dwerg ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1971 LEIDSE COURANT PAGINA IS 1 ZATI Juniorenhoek Uw mening Verkeers slachtoffers (4) Het onbehagen van de publieke opinie ten opzichte van het be leid van de verzekeringsmaat schappijen indien zij de door hun verschuldigde uitkeringen moeten plegen aan ongevals slachtoffers hebben geleid tot len aannemen dat zulks in de opzet heeft gelegen. Tevens heeft het ons ook hogelijk verbaasd.dat de maatschappijen zelf deze slepende gevallen niet uit eigenèr beweging ter kennis hebben gebracht aan de Voorzit- Deze instantie ter van het betreffende inlich tingen- en klachtenbureau, ten einde deze misstanden op te heffen. is de oprichting van een onaf hankelijke instantie waartoe de ongevals- en verkeersslachtof- frs zich kunnen wenden indien de schade naar hun mening niet correct wordt afgewikkeld. door de arts aanstelling van een onafhanke- Moeten wij uit dit alles de conclu- lijke Ombudsman van het le vensverzekeringswezen, daarna aarzelend gevolgd door de Unie van Schadeverzekeraars met de oprichting van een inlichtingeri- en klachtenbureau voor schade verzekering. Wij begrijpen tenvolle dat dit een wat laat genomen defensieve maatregel is, om de vertrou wensrelatie tussen de verzeker- Het inlichtingen- en klachtenbu- de en zijn maatschappij tot stand te brengen. Om ons eerst nu te beperken tot de schadeverzekering, wij be grijpen niet dat de voorzitter van dit inlichtingen- en klach tenbureau zich door de betref fende maatschappijen omtrent Dr. L. J. A. Schoonheyt in blad van 28 juli geschetst, kan dan met behulp van werkelijke onafhankelijke deskundigen de wezenlijke schade bepalen en de maatschappijen verplichten tot onmiddellijke uitkering. Het rs van landsbelang, gezien de tot nu toe getoonde handelwijze, dat het departement van Justi tie op zeer korte termijn in grijpt met medewerking van de departementen van Volksge zondheid en Economische Za ken, daar de maatschappijen ten enenmale in gebreke zijn gebleven een wezenlijk alterna tief te bieden, vere reclame van de Unie van Tilburg Schadeverzekeraars. Ook hun Werkgroep Ongevalsslachtoffers advies als men meent dat er on recht geschiedt, zich dan te T» 7 wenden tot de Raad van Toe- GTK66VSm zicht. Maar ook de bevoegd- sie trekken dat de oprichting van dit bureau een fraaie fagade is tot zoethouden van de slachtoffers?Wij vinden dit van de maatschappijen een onbegrij pelijke bedrijfspolitiek. Men schijnt niet de waarde te kun nen schatten welke ligt in een correcte afwikkeling van de schade. deze afgrijselijke langslepende heid van de Raad van Toezicht slttcJltoffCTS (5) schadegevallen niet heeft laten blijkt maar een wassen neus te voorlichten en zich in deze min zijn!Met belangstelling gelezen het uit- of meer volkomen passief heeft Neen, de enige conclusie die wij gebreid artikel in uw krant van Tilburg opgesteld, waarbij wij niet wil- uit het verleden moeten trekken 28 juli betreffende verzekerings artsen en de werkwijze va sommige verzekeringsman schappijen. Het is diep treurt; dat er gesjaggerd wordt mij ernstig lichamelijk beschadig! mensen en dat zelfs ook met medewerking van sommige mi. dici, die een eed of belofte hes ben afgelegd dat zij te allen tij. de vriend en vijand zullen bil staan. Deze zelfde medici mij, bruiken nu het slachtoffer vcxj, eigen geldelijk gewin en tej; gunste van de betreffende vei zekeringsmaatschappij, die zi<& gaarne achter de mediscH ethiek verbergen en hierdod zich aan hun verplichtingen oni trekken. Bij de wet zijn de auts mobilisten en andere gemotort seerden verplicht zich te lata verzekeren. Waarom verplicn de overheid bij diezelfde wet dj verzekeringsmaatschappijen niet correct hun verplichtinga na te komen? Ik wens d: Schoonheyt en al zijn mede] slachtoffers heel veel succes ej sterkte in hun strijd voor hed zelf en ook in het bijzonder ij het algemeen blang om dj overheid te overtuigen van eej„ geheel nieuw beleid betreffend]- dit trieste vraagstuk. E.R. I Tentoonstellingen Gemeentemuseum Stadhouders- laan. Geen strand zo charmant, 150 jaar Scheveningse strand (t/m 16 sept). Martin Rous, Haagse Ateliers XX (25 aug. t/m 21 okt.) Werkdagen 10.00— Aan de voet van een berg ligt een De rover was in stilte heel ver- mooie oude stad. Van daaruit loopt een slingerende weg tegen de berghelling op, helemaal naar de rotsen op de top. Maar halverwege staat langs het slin gerpad een schitterende poort. Daarachter rijst een kasteel op, een wit kasteel met rode luiken, torens en binnenplaatsen, stal len en bijgebouwen. Wie die poort niet binnengaat, maar over de slingerende weg verder en hoger klimt, komt langs wat boerderijen, daarna langs de laatste berghutten en bereikt °^oJe "SL™"'!!.!!" tenslotte de woeste rotsen op (Hemsterhuisstraat 2e); Verge- (tot 5 september) ma-za 10.00 ten Mexicanen. Van Terp tot 17.00. Deltaplan; Ons milieu; In Budd- Galerie Pulchri studio (L. Voor- ha's bergen. Werkdagen 10.00— hout 15) Edwin La Dell (1914 16.00 zo 13.30—16.00. Vrijdags 1970) (tot 24 aug.) Ton Pape (25 ook 19.30—22.00. aug. t/m 13 sept.) ma-za 10.00 17.00. Zondag 13.0017.00, wo. Museum Bredius (Prinsegracht 6) 16.00. ook 20.00 tot 22.00. Weekd- 10.0017.00, zo. 13.00Galerie Centre de Part (Java- baasd, want hij "had nog nooit Gevangenpoort Vijverdam. Werk- 17 00> w0- 20.00—22.00. straat 106) Zomertentoonstel- van een wijnproef gehoord. dagen 10.00 tot 17.30) zondag Museum Mesdag (Laan van ling met acht kunstenaars (tot Maar aangezien bandieten 13.00—17.00. Elk half uur rond- Meerdervoort) werkdagen 26 aug.) di.-za. 11.00-18.00. meestal heel graag wijn proe- leiding. *10.00—17.00) zondag 13.00—17.00. Kunstzaal Polder (Kleine Kazer- ROTTERDAM ven, en deze rover zelfs bijzón- Internationaal Persmuseum (Ja- Nederlands Postmuseum (Zee- nestraat 5) Gerrit Polder (t/m Museum Boymans-van Beuningei 18.00, do. 10.00—21.00 Museum Swaensteyn (Herenstraat 101 Voorburg) Piet Heidoorn er Henk van Leeuwen (t/m 9 sept) dii, do, za, en zo. 14.00—17.00 do. av. 20.00—22.00. Galerie Bibliotheek (Luifelbaan Wassenaar) Beelden bij boekei (tot 14 sept.) openingsuren bliotheek. der graag, dacht hij: „Dit is vastraat 32) Permanente ten. een goed begin!En hij knikte toonstellingen. Van maandag tot de geharnaste ridder toe, zeg- en met vrijdag van 9.30 tot 12.00 gend: „Ik zal die proef met ple- en 14.00 tot 17.00. zier ondergaan". Toen wierp de Mauritshuis (Korte Vijverberg 3) ridder de grote deuren open en werkdagen van 10.00—17.00 za riep met galmende stem naar en zo. 13.00—17.00 de feestvierders in de zaal: „U Museum voor het onderwijs wordt allen verzocht een nieuw aangekomen gast de wijnproef te zien doorstaan! straat 82) Maandag-zaterdag 31 aug.) di.-za. 10.00-17.00. 10.00-17.00 zon- en feestdagen Kunsthandel Pieter A. Scheen 13.00 17.00. Zeestraat 50) Zomertentoonstel- Nederlands Kostuummuseum ling (24 aug. t/m 1 sept.) (Lange Vijverberg 14) weekd. Werkd. 11.00—17.00. 10.0017.00, zo 13.0017.00. Pander Kunstcentrum (Wagen- Galerie het Kunstmuseum (Molen- straat 1) Sjoerd Bakker (tot 11 straat 16) Zomertentoonstelling september) di t/m za 10.00— Indonisisch Etn. Museum „Kali- mantan-Mythe en Kunst" (tol december 1973) Maandag-zater dag 10.00-17.00. top. Lang geleden woonde een hertog op het kasteel. En er woonde een eenzame rover boven op de berg tussen de rotsen. De her tog was rijk. Hij gaf veel vrolij ke feesten die soms wekenlang duurden. Hij ging ook dikwijls in zijn koets op reis en dan re den er in zijn stoet wagens mee, die koffers met kleren ver voerden en ook prachtig be werkte houten geldkisten, zo groot dat een man er gemakke lijk in zou kunnen zitten. Paulus de Bos kabouter De Hooi- kooi Door JEAN DULIEU lach. Prachtig uitgedoste heren en enkele mooie dames drongen de hal binnen en leidden de zo genaamde edelman onder uitge laten plezier naar een merk waardige stoel in een hoek. Het was een ijzeren leunstoel, even blinkend als het harnas van de ridder. Het ijzer was ook net zo prachtig bewerkt en had schar nieren zoals ook een harnas scharnieren heeft. De edelmam-rover moest in de stoel plaats nemen. Maar nauwe lijks zat hij of een ijzeren stang 50 „Wat moet ik niet doen?" vroeg Salomo 6G.25-& We gaan eens een leuk wagentjemaken, dat nog kan rijden ook. Vraag een leeg rolletje waar garen op heeft gezeten, een punaise, een moer, een halve lucifer en een elastiekje. Je doet eerst de halve lucifer door het elastiekje, daarna de moer en dan het elastiekje door het gat in het garenklosje. Aan de andere kant prik je het elastiek vast met de punaise. Je draait dan het lucifertje net zo lang tot het elastiekje niet verder gaat. Zet de „wagen" op een glad oppervlak en hij rijdt bliksemsnel weg. De rover zag dat allemaal vanaf zijn bergtop. Als hij nu maar bij een bende hoorde, dan kon hij met zijn kameraden best eens die reisstoet overvallen en zo'n geldkist kapen. Maar hoe sterk de rover ook was, zo'n kist vol goud en zilver was voor hem alléén niet te tillen! Het zou veel beter zijn als hij in het kasteel kon binnendringen om nachts op zijn gemak een ko- Hoera! klemde om zijn borst en twee ijzeren beugels sloten zich om zijn benen. Toen zei de hertog: „U kent natuurlijk onze wijn proef: de edele gast die deze beker wijn in één teug kan leeg drinken, wordt toegelaten tot de feestzaal". De rover die eerst al dacht: „Ze hebben mij doorzien en ik zit gevangen", ademde verlicht. De beker was reusach tig groot en bevatte wel meer dan een liter wijn. Maar hij kon drinken als de beste en zette de beker aan de mond. Hij leegde hem in één lange teug! beduusd, want hij dacht dat hij Paulus keerd verstaan had. „Hooi eten", gilde Paulus, „dat had ik je gezegd en dat moet vooral niet." „Maar waarom dan niet?" wilde Salomo weten. „Ik heb geen tijd om het je uit te leggen," riep Paulus, die al weer verder holde, op zoek naar Oehoeboe- roe. Intussen was de oude uil, die juist een klein uiltje geknapt had, door het ongewo ne rumoer ook wakker geworden. Met een bezorgd gezicht keek hij vanuit een boom op de dravende Paulus neer en sprak „Wat moet dat, Paulus? Ik dacht dat jij bed lag." „Ik ben er even uit gekomen on je te zeggen dat je vooral geen hooi ma( eten," riep Paulus. Oplossing vorige week Er waren voor Iedere hond vier en twintig kluiven, dus acht en veer tig in totaal. lossale geldkist open te breken. Maar hoe dring je binnen in een kasteel met wachtposten die vervaarlijke hellebaarden en zwaarden dragen? Op een dag gaf de hertog weer een schitterend feest. Opnieuw zag de rover vanaf zijn bergtop hoe fraaie karossen url de stad over de slingerende weg naar het kasteel reden. Hij zag hoe ze gevolgd werden door wagens met koffers vol feestkleren. Dat zou wel weer dagenlang ple- zier-maken worden! Toen kreeg de bandiet een slim idee. Alle feestvierders juich ten: deze edelman was er een naar hun hart. De hertog haalde de sleutel te voorschijn, waar mee de main uit de ijzeren stoel kon worden verlost. Maar nau welijks had het slot geklikt en zouden stang en beugels weer opengaan, of opnieuw knarsten de scharnieren en alles sloot de edelmam-rover weer in. „Wat gebeurt er nu?" riep de hertog verbaasd. Zo vreemd had de stoel nooit gedaan. Toen trok iemand aan de jas van de her tog. Het was de geliefde dwerg, de kleine nar die zijn Heer al tijd vrolijk maakte. Hij tuigde zijn prachtige paard, „Wel nar?" lachte de Heer. Suske en Wiske De Poppen- pakker dat hij bij een vorige rooftocht had buit gemaakt, mooi op en daalde ermee de berg af. Maar hij ging de kasteelpoort niét binnen! Eerst moest hij naar de stad. Daar kocht hij van zijn laatste geld een fluweel-en-zij den pak, een kanten hemd, een muts met veren en glanzende laarzen. Hij liet zich door een kapper netjes en geurig opknap pen. Toen zag hij er uit als een fijne edelman. Zwaard, dolk en pistool hoefde hij natuurlijk niet te kopen, want zulke wapens heeft een rover genoeg in voor- De rover zat gevangen. Hij „Is dit een nieuwe grap?" Maar de dwerg fluisterde: „Uw dwergje dwaalt immers graag door het bos. Daar komt hij herders tegen en boeren, hout hakkers en jagers. Maar ook wel eens een rover. Deze man is geen edelman, maar een ro ver die leeft tussen de rotsen. Hij is vast hier binnengedron gen om u te beroven. Daarom heb ik gauw de stang en de beugels van de ijzeren stoel weer vastgezet". raad. Zó uitgedost reed hij te rug over de slingerende weg, maar nu dóór de poort van het witte kasteel. Daar groetten de wachtposten deze deftige ruiter, die zwierig van zijn ros sprong en de teu gels aan de staljongens gaf. Op het kasteel was het feest nog in volle gang. Wel honderd gasten maakten er plezier met dansen, kaarten, muziek en spelletjes. De rover, die er uit zag als een edelman, kwam gemakkelijk langs wachtposten en dienaren tot hij aanlandde in een hal waarachter de grote feestzaal Hij boette er zeven jaar. Daarna lag. Met fier geheven hoofd werd hij knecht in het kasteel vrolijk geworden zijn van de wijn, als hij niet zo bang was dat er iets mis zpu lopen. En het liep mis. De hertog was de dwerg dankbaar voor zijn list en riep zijn sterkste hellebaar diers. Toen maakte hij de ijze ren stoel opnieuw met zijn sleu tel open. De indringer werd ge grepen en ia de kerker onder de toren opgesloten om te boeten voor al zijn wandaden. Lucky Luke Canyon Apache iullle kennen Robin Hood? Dit zijn acht Robin Hoods, die er allemaal hetzelfde uit zien. Dat denk je misschien, maar een is de echte. Weet je welke dat is? Hij heeft iets niet wat de anderen wel hebben. stapte hij op de hoge gesloten zaaldeuren af. Maar daar stond een ridder in harnas, die la chend tegen de zogenaamde edelman zei: „Welkom, Heer. Ik zie dat u een nieuwe gast bent. De hertog zal blij zijn dat u aan zijn feest wilt deelnemen, maar u moet natuurlijk de be roemde wijnproef doorstaan!" en moest niets anders doen dan steeds maar de ijzeren stoel poetsen. Daardoor werd hij voortdurend herinnerd aan de wijnproef. En zo kwam het dat hij sindsdien nooit meer een slok wijn door zijn keel kon krijgen!

Leidse Courant | 1973 | | pagina 18