SPANJAARD BORDOY HIELD MINNEBOO VAN ZILVER AF Vier mét won oppermachtig Fuglset: „Verschrikkelijk" Stayerfinale weer vol incidenten HOCKEYTEAM KON FAVORIETENROL NIET GOED AAN Johan Heins bewees in CHIO aparte klasse Sportwereld Pakistan en India startten prima Evert Teunissen van FC Den Haag: Vanzo'n speler droom je als trainer" ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT Wielercijfers Do uitslagen zijn: kwartrinales: Eerste ie: Eerste kwartfinale: 1. La- fskl (Rus) de laatste 200 me- 11.78, 2. Vackar (Tsj, SI). ■s: Halve finales irste halve flna- (Fra) San Sebastian Op de derde dag van de wereldkampioen schappen op de baan heeft Nederland zich weer laten gel den. Op de wielerbaan van San Sebastian ging de Neder landse driekleur omhoog voor de amateur stayer Gaby Minneboo, die in een enerverende finale de bronzen me daille behaalde. Achter de Westduitser Horst Gnas en Raynier Podlesch, de twee amateurs die al jaren heersen in het kleine stayerswereldje. kwartfinale: MP 11.55, 2. Marino (Ita). Vierde kwart finale: 1. Rossi (Ita) 12.20, 2. Fred- borg (Den). Kwartfinale Achtervolging Dames: 1. Tamara Garkoesjina (Rus) de 3 km ln 3.59.28, 2, Keetle van Oosten-Hage (Ned) 4.02.97, 3.Beryl Burton (GB) 4.11.80, 4. Mary Jane Reoch (VS) 4 12.16, 5. Jana Polanska (Tsj. SI) 4 13.36. 6.Carol Barton (GB) 4.13.73. 7. Clara Teyssler (VS) 4.15.88. 8. Maria Cressari (Ita) 4.16.09, 9. Mo- rena Tartagnl (Ita) 4.1" Jabloenovskl (SU). Tweede rit: 1. Jabloenovskl 12.03 sec, 2. Rossl. Een lijk. Achtervolging Profs kwart finales: Eerste kwart finale: 1. Pijnen (NED) de 5 km ln 6.04.85, 3. Baert (Bel) 6.07.61. Tweede kwart finale: 1. Bracke (Bel) 6.01.42, 2. Bolfava (Ita) 6.10.65. Beslissende rit tussen Rossl en Jabloenovskl 1. Jabloe novskl 11,78 sec. 2. Rossl. Jabloe- Achtervolging Profs Derde kwartfina le: l. Morgen Frey (Den) 6.06.7, 3. Reblllard (Fra) 6.17.87, Vierde finale: Uitgesteld. Derde kwartfina le: 1 Pedersen (Den) 11.65, 2. Mari no (Ita). Pedersen kwalificeert zich voor de halve finales. Vierde kwart finale: 1. Rossle (Ita) 1199, 2. Fred- borg (Den), Rossi kwalificeert zich voor de halve finales. Hit-uitslagenEerste rit: Fontanelll (Ita) 6.2140, Fin (Fra) 6.33 47 Tweede rit: Kato (Jap) 6 2" Frey (Den) 6.07.65. Derde rit: zan (Ita) 6.08.56, Viei iiiale Amateur Stayer* 1. Horst Gnas (W.Dld) de 50 km ln 43.15.14, 2. Ralner Podlesch fW Did) op 1 ronde 135 meter. 3. Gaby Minneboo Het werd een finale, waarover nog lang nagepraat zal worden. Alles wat tegen de reglementen kon worden gedaan werd door de gangmakers toegepast. Het resultaat was dat de penning meester van de UCI drieduizend gulden boetes in zijn boeken kon bijschrijven. Door onregle mentair rijden van de Span jaard Bordoy, met als gangma ker zijn landgenoot Mora, werd Gaby Minneboo vrijwel zeker van de zilveren medaille afge houden. De jury was onverbid- dellijk en bestrafte het Spaanse duo met 1800 gulden boete en een schorsing van 3,5 maand. Ook de Nederlandse gangmaker Stakenburg moest de tweestrijd met de Spaanse gangmaker Mora eerst met een schorsing van vijftien dagen en duizend gulden boete bekopen. Het pu bliek, dat kennelijk niets van stayerwedstrijden begreep, ho noreerde de uitspraak van de jury met een afkeurend fluitcon cert. Vooral de Nederlander Gaby Min neboo, door zijn goede rijd n een gedoodverfde favoriet, moest het bij het woedende pu bliek ontgelden. Met tranen in de ogen en de bloemen op het stuur reed de ijzersterke Neder lander zijn er ronde achter de Westduitsers. De Spanjaard Cal- dentey als vierde geëindigd, moedigde het publiek aan om Minneboo met een onsportief fluitconcert te begeleiden. Er was echter niets aan de hand geweest, want de Nederlandse amateur had een faire strijd ge leverd maar was niet opgewas sen tegen de overmacht van het Westdultse duo Gnas/Podlesch. „Ik ging als het ware te voet over de baan", was de eerste reactie van de Nederlandse amateur, die zijn profplannen nu een jaar he-ft moeten opschuiven. De KNWU-voorzitter mr. Balle- goijen de Jong diende een offi cieel protest in tegen de schor sing en de boete van de Neder landse gangmaker Stakenburg. Het protest had succes. De vijf tien dagen schorsing werden, evenals zevenhonderdvijftig Zwitserse francs, kwijt geschol den. Jan de Jong, de andere Nederlan der die in de stayersfinale start te, kon zich er niet druk om maken. De Noordhollander werd een kwartier voor het einde uit de strijd gehaald. Hij had toen al een achterstand van meer dan tien ronden. „Ik reed met een andere gangmaker (Ruiter) die nog veel moet leren", was het enige excuus voor het zwak ke rijden van De Jong. Bij de achtervolgers bereikte René Pijnen, de nationale prof kampioen, de halve finales die vandaag zullen worden gereden. Ir. de achtervolging dames be wees de onlangs gehuwde ama- trice Keetie Hage uit Zeeland haar grote klasse. In de ochten- uren was de Zeeuwse achter volgster na de Russin Tamara Garkouchina de snelste. Ook in de kwartfinale van gisteravond vloog Keetie Hage over de baan. De Amerikaanse Clara Teijssier kon nauwelijks tegen stand bieden. 6 19.58. MOSKOU De sterke wind heeft het de damesploegen op de tweede dag van de Europese PLYMOUTH De 20-jarige Ha genaar Ronald van Vianen heeft in Plymouth de golo wereldcup veroverd. Hij won de vijfde en voorlaatste, race en kan niet meer worden ingehaald. De Brit Stone staat in het klasse ment op de tweede plaats. Bob Toetenel, die vijfde werd, staat in het klassement vierde en Coster vijfde. DEN HAAG Ton van Klooster zal definitief niet worden opge nomen in de Nederlandse ploeg voor de wereldkampioenschap- i Belgrado. kampioenschappen op de nieuwe roeibaan van Moskou uitermate moeilijk gemaakt. Herhaaldelijk moesten de starts worden uitge steld omdat de boten niet kon den worden gealinieerd. De Oosteuropese landen hebben de series van gisteren volkomen beheerst. De Nederlandse Ne- reus/De Amstel/Orca-combina- tie verstoorde de illusies van de Russen, die gehoopt hadden direct al hun boten te laten doordringen tot de finales van zondag. De vier met stuurvrouw van Nederland won met grote overmacht. De Bulgaren werden met twee lengten achterstand tweede. Rusland kwam niet ver der dan een teleurstellende vier de plaats. Het was overigens de enige neder laag van een Russische ploeg op deze tweede dag van de titel- wedstrijden. Dit is de grote kans van Wouter Leefers. Loeihard slaat hij de bal langs de Argentijnse doelman Sab- bione Jorge maar de bal verdwijnt naast de verkeerde kant van de paal over de achterlijn. Damestoernooi AMSTELVEEN Onbetwiste topper op de eerste dag van het damestoernooi waarin Neder land pas vandaag tegen de Ver enigde Staten ln het veld komt, was wel de ontmoeting tussen Engeland en West-Duitsland. Na een goede en spannende wed strijd werd het 33, een juiste afspiegeling van .de verhoudin gen. De ontmoeting tussen Nieuw Zee land en België leverde een ver diende zege van 31 voor de Nieuwzeelandse meisjes op. Uitslagen verder: Australië Frankrijk 7—0. Amstelveen India en Pakistan gingen overtuigend van start In het toernooi om de wereldbeker hockey. Het In een poule met Neder land ingedeelde Pakistan sloot een uitermate goede en energiek ge speelde eerste helft af met een voorsprong tegen Maleisië. India had in de a-groep 34 minuten nodig om Japan op achterstand te zetten met een doelpunt van Surjet Singh. Na de pauze bepaalde Harcharan Singh, Ghand Singh, Govenda en Surjet Singh de totale produktie op 5-0. West-Duitsland, de regerende olympische kam pioen, had de grootste moeite met Nieuw-Zeeland: 2-1. Spanje ten slotte kende geep problememen tegen Kenya en haalde met 4-1 fiks uit. Groep A: Groep B: India 1 0 0 2 5—0 Engeland 1 10 0 2 5—2 Spanje 1 0 0 2 4—1 Pakistan 10 0 2 4—2 W.-Duitsland 1 0 0 2 2—1 Argentinië 1 0 10 1 0-0 Nw.-Zeeland 1 0 10 1—2 Nederland 0 10 10—0 Kenia 1 0 10 1—4 Maleisië 0 0 10 2—4 Japan 1 0 10 0—5 België 0 0 10 2—5 AMSTELVEEN De favorietenrol, waarin het Nederlandse hockeyteam al ruim van tevoren was gemanoeuvreerd, is slecht bevallen. Op de openingsdag van het toernooi om de wereldbeker voerde de Oranje-brigade tenminste een onzekere en onaantrekkelijke) vertoning op tegen Argenti nië, dat een magere 00 als uitslag meekreeg. Team-manager Hans Schnitger was echter de eer ste om te ontkennen dat zijn formatie zich omge ven had gevoeld met een sluier van een zekere Kansloos prijswinnaar. Stelde hij: „We hadden de jongens gewaarschuwd voor die favorietenrol en vooral ook dat ze tegenstanders als Argentinië niet te licht moesten opvatten. We wisten echt wel dat die Zuidamerikanen goed konden hockeyen. Denk maar eens aan de Olympische spelen van MUn- chen en aan het vorige wereldtoernooi in Baroe nen voor grote problemen gezet. En kwam er on verhoopt eens een kans, dan bleek meestal de zelfbeheersing zoek om er enig rendement uit te peuren. Zoals bij voorbeeld zes minuten voor de pauze toen Ron Steens voor doelman Sodor opdook. In plaats van een bekeken en geplaatste push volgde er een wild en ongecontroleerd schot, via een leg- gurd uitmondend in een lange corner. Doelman Maarten Sikking vond de remise nog niet eens zo slecht. „Kijk maar eens naar de uitsla gen die de Argentijnen in Mtlnchen maakten. Vier keer gelijk en maar eenmaal verloren". Zijn medespelers hadden over het algemeen een andere opinie. Frans Spits bij voorbeeld toonde zich tamelijk gepikeerd over de wijze van arbl- treren, die inderdaad wel enige vraagtekens ach terliet. Toch mag daarop niet de, voor eenieder, tegenvallende start van het Nederlands elftal worden afgeschoven. De p'oeg toonde weinig een heid, was veel te statisch en lardeerde het spel met een fiks aantal onnauwkeurigheden. Zelden werden flitsende en kloppende combinaties opge zet, zelden werden de massaal verdedigende (maar ook even massaal aanvallende) Argentij- Daarvoor had Argentinië, in de 21ste minuut, een zeker schijnende treffer eveneens tot hoekslng verwerkt. Uit een door Segolinl voorgezette straf- corner sloeg Sabbione keihard in, op borsthoogte. Maarten Sikking was kansloos, maar met een reso lute zwaai van de stick voorkwam de op de doel lijn staande Frans Spits een Nederlandse achter stand. Sikking later: „Dat was inderdaad een leuke knal. Maar op zoiets hadden we speciaal geoefend. En we hebben Frans, hè, die ls bij cricket In de tweede helft poogde Nederland verwoed eni ge pressie uit te oefenen, maar de precisie en het verrassende om de hechte Argentijnse defen sie te splijten ontbrak. Het bleef een machteloos worstelen tegen een zeker gelijkwaardige tegen stander. Het enige Nederlandse gejubel klonk twintig minuten voor het einde toen Ron Steens tussen de benen van Sodor door de planken trof. Het arbitrale fluitje had echter al geklonken, de protesten hiertegen waren louter nihil. KYO TEUSINK ROTTERDAM Johan Hins heeft tijdens het 26e CHIO van Rotterdam de uitstekende vorm bevestigd waarin hij (met zijn paarden) momenteel verkéert. Met de vermaarde Brit David Broome, die zich nog altijd wereldkampioen mag noemen, deelde de 26-jari- ge ruiter uit Uddel de eerste prijs ln het immer lastige puis sancespringconcours. Weliswaar slaagde Heins, die kort geleden successen boekte op Wembley en in Dublin de grote prijs van Ierland won en tevens werd uitgeroepen tot beste ruiter van het sterk be zette toernooi, er niet in de grijze muur, die in de derde barrage 2,0 meter hoog was, met Antrieb te overmeesteren, de laconieke Brit lukte het met Manhattan ook niet. Een vier de barrage, eventueel moge lijk, werd niet meer gehouden. Kort daarvoor hadden Alwin Schockemöhle en Europees kampioen Paddy Macmahon zich teruggetrokken, daar zij Thronfolger en Pennwood For- gemill wensten te sparen. Heins, een leerling van Schoc kemöhle, heeft de laatste tijd steeds met Thronfolger gere den (en ook goede resultaten behaald), maar de Westduit ser, die hoofdeigenaar is, wilde het paard nu zelf eens uit pro heren. lit slagen: Internationaal springconcours om de prijs van de luchtvaart. Gegevens van het parkoers lengte 666 meier. 12 hindernissen. 15 sprongen, maximale hoogte 1 50 meier Maximaal toegestane tijd 100 seconden. 1 sprlngfout werd beboet met 7 stralseconden. 1. Alwin Schockemöhle (W. Did). Weller 75 0 sec. 2. Eric Wauters (Bel) Roekin Robin 76.5. 3. Derek Rlcketis (GB» Beau Supreme 809. 4. Hugo Simon (Oostenrijk) Fllp- Pulsfiancesprlngen. 1 en 2. Johan Heins (NED) An- irieb. en David Broome (GB) Manhattan, belden 4 strafpunten lr de derde barrage. 3. en 4. Alwir Schockemöhle (\V. Did). me' Thronfolger en Paddy MacMahor (GB) Pennwood Forgemill, belden De van spanning sidderende barrage van het puissance spring concours. Boven de foute sprong yan Johan Heins met Antrieb en onder het moment, waarop de Brit Broome met Manhattam de hindernis omver gooit. Beide ruiters besloten de eerste prijs te delen. teruggetrokken voor de derde bar rage. 5 en 6. Hartwlg Steenken (W. Did) Kosmos en Frlts Llgges (W Did) Ramlro' 4 strafpunten in de barrage. 10. en 11. Jan Maat huis (NED) Ferdinand Dolman en Ferdinand Tyteca (Bel) Dolus, bel den 4 strafpunten ln de eerste bar- DEN HAAG 24 augustus is een rampzalige dag voor Tor Fuglset van FC Den Haag geworden. Club arts Slager deed hem gis termorgen in de eenzame ruimte van zijn spreekka mer de moeilijke medede ling dat hij medisch „on geschikt voor prof-voetbal" is. De reactie daarop- „Menselijk tragisch na tuurlijk". Tor Fuglset zelf: „Ik ben er teveel van on der de indruk om er nu al veel over te zeggen. Het is verschrikkelijk. Niet te ge loven bijna." Onder de werkelijkheid komt ook Fuglset niet uit. Dat was gisteren ook merkbaar aan de spelers, die de Noor later op het veld de hoogte werden gebracht. Woordvoerder Aad Mansveld, van het Zuiderpark nog ont moette: ..Tor leek het zelf nog niet te kunnen geloven, zo van de kook was-ie. En dat kan ik me voorstellen. Wat ontzettend voor hem. Vooral voor hem, zou ik bijna willen zeggen, war.t hij leek altijd met het voetbal ge trouwd te zijn. Zo serieus leefde hij er voor". Tor Fuglset is vorig jaar van Sky og Lyn Oslo naar FC Den Haag gekomen en heeft sindsdien erg veel tegenslag als prof-voetbal ler moeten verwerken. Spier- en liesblessures verknoeiden het grootste deel van het vorig sei zoen en daarom juist leek hij deze competitie zijn belofte te gaan waarmaken. Vooral in de voorbereidingstijd schitterde de FC Den Haag-spits. Trainer Teunissen „Tor was een onge looflijk serieuze knaap. Zoals hij terugkwam van vakantie was onvoorstelbaar. Prima in conditie. Bovendien was hij voor een trainer een vent waat je alleen maar van droomt. Hij deed op de training alles wat je zei, lag nooit dwars, en leefde serieus voor het voetbal. Als een voorbeeld voor anderen. Hij had alleen het nadeel erg stil, introvert tezijn. Maar dat ver anderde langzaam." Dat beaamt ook clubarts Sla ger, die de moeilijke taak had de Noor van de definitieve uit slag van het laatste onderzoek in het academisch ziekenhuis ln Amsterdam op de hoogte te brengen. „De hartafwijking van Tor Fugl set is een verschijnsel, dat zich pas openbaart bij iemand tus sen de 20 en 26 jaar. Ze noemen het ook wel een WPW. Veel mensen, die er last van hebben merken er nooit iets van. Ze kunnen tachtig jaar worden en alles blijven doen wat in een maatschappij denk baar is. Zo is het met Tor ei genlijk ook. Hij kan straks als hij naar Noorwegen terugkeert het zwaarste werk aanpakken dat er maar bestaat. Tot bouw vakarbeider toe zelfs. Alleen de grote belasting van een wed strijd kan hij niet meét aan. Ik zou hem momenteeel geen toe stemming geven om voor PDK te gaanspelen". Door deze onverwachte ontwik keling ontstaat er een moeilijke situatievoor FC Den Haag. De echte spits ontbreekt en het ziet er niet naar uit binnenkort geen capabele vervanger te kunnen kweken. Kees Bregman - de laatste weken als aanvalsleider Tor Fuglset mag niet meer aan topsport doen. fungerend -komt niet helemaal tot zijn recht, wat te begrijpen is want zijn plaats is een ande- Het enige alternatief lijkt daarom de jonge Kees Storm. Maar zijn optreden is te wisselvallig, wat aan zijn leeftijd te wijten is. Het is daarom te hopen dat het vertrek van Fuglset een inspira tiebron voor de jeugdspeler van het vorige seizoen is. Dankun- nen de grootste problemen mis schien snel opgelost zijn. An ders blijft er voor FC Den Haag maar een ding over: kopen in de tweede transferperiode. Ook dit alternatief ligt moeilijk door de gebrekkige financiën, dié voorradig zijn. Het afscheid van Tor Fuglset („Over de wijze waarop ik be geleid ben niets dan lof"), is een dramatische zaak. Voor de club natuurlijk, maar vooral voor de persoon In kwestie, die met de wetenschap van een hart-afwijklng moet leren leven. Al maanden zat er eigenlijk iets niet goed. Maar door de blessures van het vorig seizoen bleef een belas tingtest uit én na de vakantie in Noorwegen leek er geen vuiltje meer aan de lucht. Alles liep Immers zo soepel met de Noor. Tot in de thuiswedstrijd tegen Winterthur de merkwaardigheid zich manifesteerde dat Tor zeer moeilijk herstelde van de In spanningen. Dr. Slager: „Ik (ging hem goed volgen en |zag genoeg aanwijzingen om voor zichtig met hem te zijn. Zijn hartslag liep soms op tot 220 en dat Is absurd." Vanaf die dag is Tor Fuglset constant onder be handeling geweest van mensen, die een grote faam op het ter rein van het hart hadden. Uit de eerste resultaten, die binnen kwamen, werd nog hoop gekoes terd. Zoveel zelfs dat de vorige week woensdag een lichte trai ning kon worden hervat. Amper bezig voelde de Noor zich op nieuw niet honderd procent meer worden en staakte de oe feningen. Een laatste onderzoek in Amsterdam heeft uitgewezen dat Tor Fuglset lijdt aan ritme-storing in de hartfrequen- tie, die alleen bij grote belas* ting naar buiten treedt. Van daar dat hij alles mag doen wat in het dagelijkse leven denk baar is behalve topsport bedrij ven. Teunissen: „Ontzettend jammer. Tactisch en technisch had deze knaap nog enorm gro te mogelijkheden, wat steeds beter bleek doordat hij lang zaam over zijn amateurafkomst heenkwam". De verzekerlngsknnt van de kwestie Fuglset (22) zal weinig moeilijkheden opleveren. Als profvoetballer valt de Noor on der de Nederlandse sociale wet geving en daarin is 52 weken ziekengeld voorzien en later dl WAO-regellng.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11