CeidAeSouAont NIXON: ..IK ZAL NIET AFTREDEN" Onderzoek naar tarieven specialisten Meer nuance in regeling voor bouwen in randstad CHLOORGASWOLK BEDREIGDE RIJNMOND LAGERE HEFFINGEN Ervin: verklaring stelt teleur gevangenis Geen wapens meer in de Vakanties volgend jaar vastgesteld 64e JAARGANG No. 119589 DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1973 Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11'telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0.30 per mm. Telefoontjes ƒ2.60. Klachten bezorging: tel. 22244 (18 tot 19uur). Abonnement per week 2.15; kwartaal 27.76, jaar 108.20. Losse nummers 35 cenL 13AGÜ1AD K'JH AJID HOLLAND TV-SELECTIE VOOR VANAVOND Ned I: 20.21 uur Het dreigend conflict, documentaire; 23.15 uur wereldkampioenschappen wielrennen. Ned. II 19.05 uur Poppenspel; 20.21 uur Berichten uit de samenleving met de af faire LIP; 21.00 uur Blazen van de wind, documentaire. VRIJ ZONNIG Vrij zonnig en op de meeste plaat sen droog w-jer, maar voor namelijk in het zuiden van het land tijdelijk wat meer be wolking. Zwakke tot matige, in hoofdzaak oostelijke wind. Min. temp. ongeveer 8. maxima morgen rond 20 graden. ROTTERDAM (ANP) - Een brand in de Chloorfabriek van Akzo in het Botlekgebied, w aarbij uiterst giftig chloorgas in de lucht kwam, heeft het Rijnmondgebied gisteravond- laat een benauwd uur bezorgd. De vrees bestond dat het gas bij de noord-oostenwind naar de woonwijken van de op anderhalve kilometer afstand gelegen gemeenten Geer vliet en Heenvliet zou drijven. Rond middernacht bleek, dat de paar duizend bewoners van deze plaatsen voor een ramp gespaard waren gebleven. De oorzaak van de brand was had de burgemeester maatrege- ovcrverhitting van een afvoer- len genomen als het werkelijk leiding, wardoor de pijp smolt. ernstig zou worden. Statische electriciteit veroor- Bij de Centrale Meld- en regelka- zaakte vervolgens de brand. Het mer Rijnmond zijn gisteravond vuur was in tien minuten onder geen meldingen uit het bedreig de knie, waardoor niet veel de gebied binnengekomen van chloorgas uitstroomde. vieze lucht. (Van een onzer verslaggevers) Den Haag Het gevangenisperso neel mag voortaan geen vuur wapens meer dragen. Alleen de gestichtswacht, belast met de buitenbewaking, blijft nog be wapend. Zo heeft staatssecretaris Glastra van Loon van Justitie beslist. Het gebruik van vuurwapens binnen een gebouw wordt te ris kant gevonden. Bovendien be staat het risico dat een vuurwa pen in onbevoegde handen komt. Bij eventuele moeilijkheden kan de wel bewapende buitenwacht as sistentie verlenen. Die wapens dienen zoveel mogelijk buiten de gevangenis bewaard te worden. Men heeft er in Geervliet en Heen- vliet dan ook niet over gedacht de bevolking te evacueren. Wel S.v.p. echte antivoorden DEN HAAG Het PPR-Kamer- lid Jurgens wil niet langer door de ministers ..met een kluitje in het riet worden gestuurd". Hij heeft minister-president Den Uyl - als voorzitter van de raad van ministers - gevraagd te be vorderen dat de ministers op vanuit de Kamer gestelde vra gen duidelijk antwoord geven. Piel er een Zeotful S0 De. H», ZOMERTENTOONSTELLING Lm. zaterdag 1 september dagelijks van 11 -5 uur, zondags gesloten. Williamson is gestikt DEN HAAG De Britse coureur Roger Williamson is, zo blijkt uit een onder zoek van de Britse arts Pugh uit Leicester door verstikking om het leven gekomen. Na de tragische race werd van verschillen de zijden beweerd dat Wil liamson direct na zijn crash dood geweest zou zijn, en dat hij zijn nek zou hebben gebroken. Uit de sectie van Pugh kwam vast te staan dat Williamson weinig ern stig letsel had opgelopen, maar overleed als gevolg van verbrande longen. Utrecht, (ANP) Het overlegor gaan van de drie vakcentrales heeft de minister en staatsse cretaris van Volksgezondheid en Milieuhygiëne schriftelijk ge vraagd een onderzoek te laten instellen naar de opbouw van de tarieven van de diverse specia listen. Verder willen zij een onderzoek naar de gemiddelde inkomens van de diverse categorieën spe cialisten en naar de vraag in hoeverre controle op de juiste toepassing van deze tarieven mogelijk is en welke factoren ertoe bijdragen, dat de hoogte van het inkomen door de betrok kenen zelf kan worden beïn vloed. De drie vakcentrales heb ben dit verzoek gedaan naar aanleiding van indiening van foutieve declaraties door een aantal röntgenologen in Eindho- Vlooienplaag NOORDWIJK Noordwijk wordt momenteel geteisterd door een vlooienplaag. De kleine, venijnige springers presenteren zich overal, buiten- en binnenshuis, en het liefst In hulskamers en slaapvertrekken. Vooral mensen met „zoet bloed" zijn gewild bij het ongedier te. In het ene gezin krijgt de kat de schuld, bij een ander de hond, een derde kijkt argwanend naar de buren. In het geheim is al menige bus leeggespoten om de vlooien te vernietigen, want uiteraard wil niemand voor een ander weten, dat hij of zij onder de vlooien zit. Het raadslid mevr. Van Nes heeft dit stilzwijgen doorbroken tijdens de raadsvergadering. B. en W. deden de zaak af met: ,,We zullen het door geven aan openbare wer ken.". De geplaagde Noord- wijkers wachten nu maar af wat uit de bus van direc teur Dessing en zijn staf komt. WATERINGEN (ANP) De 16-jri- ge F. J. C. Damen uit Schiplui den is gisteren in Wateringen om het leven gekmen toen hij met zijn bromfiets kwam te val len. Hij raakte daarbij zo ern stig gewond dat hij op weg naar het ziekenhuis overleed. Het slachtoffer haalde een fietser in, raakte deze en viel. Inwoners van Los Angeles hebben zes weken lang deze diep ge bruinde man in politie-unijorm zien rondlopen. Op het eerste gezicht niet op vallend, maar op het tweede gezicht de ver trouwde trek ken van acteur William Holden, die het uniform draagt voor op- Amerikaans- Canadese tv- film. die elders ook in biosco pen zal worden uitgebracht. De filmThe blue Knight, zal in november wor den uitgezonden Van onze parlementaire redactie. DEN HAAG Het wetsontwerp dat de vestiging van be drijven in de randstad Holland probeert af te remmen (selectieve investeringsregeling) wordt gewijzigd. De hef fingen die op dergelijke investeringen door de vorige mi nister van Economische Zaken Langman waren vastge steld, zijn door zijn opvolger Lubbers belangrijk ver laagd. Bovendien zijn er meer uitzonderingen op de rege ling gekomen .terwijl bij stadssanering zelfs ontheffing; van de regeling kan worden gegeven. Minister Lubbers heeft tezamen niet minister Gruijters staatssecretaris Van der Stee over deze materie een nota bij de Tweede Kamer ingediend, die, naar zij hopen, snel in be handeling komt. Volgend jaar moet de regeling al 120 miljoen gulden opbrengen. De heffingen voor gebouwen zijn verlaagd van 40 tot 25 pet. Wordt enerzijds het heffingenstel sel in het wetsontwerp verlicht, anderzijds wordt het verlenen van vergunningen aan het be drijfsleven, bemoeilijkt. Reke ning zal worden gehouden met werkgelegenheid en met milieu bescherming. Aan de andere kant kunnen ook vrijstellingen worden gegeven voor bepaalde gebieden of voor bedrijven die een duidelijk regionaal verzor gende functie ten behoeve van de consument hebben- Bepaalde stedelijke gebieden kunnen aan gewezen worden ais sanerings- gebied, waardoor vergunningen en heffingen tijdelijk worden af gelast. In groeikernen kunnen de heffingen worden gehalveerd, evenals voor bepaalde bedrij ven. zoals kantoren en veiling gebouwen, voor gebouwen voor opslag en overslag in havens, distributiecentra van grootwin kelbedrijven. gebouwen met vervoers- en groothandelsfunc tie. toonzalen en beursgebou- Afschaffing fluoridering drinkwater in Noordwijk? JOORDWIJK Raadslid Faase (KVP) toonde zich tijdens de raadsvergadering verwonderd over een motie van het bestuur van de schooltandverzorgings- dienst, district Bollenstreek- West, inzake de bevordering van de fluoridering van 't drink water. In de pers had hij gele zen, dat een groep Engelse des kundigen op het gebied van de volksgezondheid fluoridering een gevaar achtten en niet van be lang om tandbederf tegen te gaan. Hij wilde van het college va en W. weten of het voor Noord wijk langzamerhand geen tijd werd de fluoridering van het drinkwater los te laten. Hij kreeg bijval van KVP-fractie- voorzitter Alkemade en van de PPR bij monde van Schelvis. Uit hur. betoog bleek, dat men er voor voelde de fluoridering af te schaffen, mede op grond van de onoverzichtelijke situatie in Noordwijk, waar een deel van de bevolking gefluorideerd en een ander deel ongefluori- deerd water in de kraan krijgt. De raad heeft het recht daartoe te besluiten, meende Faase. Ook Alkemade bieek van oor deel, dat men zich na de uit spraak van de Hoger Raad over de situatie diende te beraden. Hij beriep zich op een toezeg ging van het college, dat de kwestie van de fluoridering op nieuw zou worden bezien. Deze toezegging is inderdaad gedaan, erkende burgemeester mr. Bon- nike. ,,De zaak komt op de agenda van het college". Uitgezonderd van de regeling worden dienstgebouwen van de overheid met een regionale functie, restaurants en café's, gebouwen voor openbare ver voersbedrijven en hotels. In het algemeen geldt dat bouwprojec ten met een bouwsom tot 1 mil joen gulden en installaties tot 5 miljoen gulden niet onder het vergunningenstelsel vallen. DEN HAAG (ANP) De be dril jfsvakanties van ondernemin gen die nog een collectieve slui ting kennen, zijn voor 1974 als volgt vastgesteld: le periode (29 juni t/m 13 juli) het westen van Nederland (Noord-Holland en Zuid-Holland) Utrecht, alsmede Gelderland ten noorden en westen van de rivieren) plus de metaalindu strie. 2e periode (13 juli t/m 27 juli) het oosten en noorden van Neder land plus de bouw- en nevenbe- drijven en de textielindustrie. 3e periode (27 juli t/m 10 augus tus). Het gedeelte van Neder land bezuiden de grote rivieren (Noord-Brabant, Limburg en Zeeland). Lekke gasbuis Leiden-Alphen ALPHEN Een lek in het Leidse gedeelte van de gastransportlei- ding Leiden-Alphen heeft' gister middag rurm een uur lang het verkeer tussen Alphen en Lei den lam gelegd. Oorzaak van de lekkage was een verkeerde aan sluiting op de gastransportlei- ding (2 atmosfeer) waardoor een grote hoeveelheid gas ont snapte. LEIDSE COURANT ur Leidt* Courant, antwoordnum- als nieuws kwart aalabonnoe I 4-kieuranballpoint naar -»:===! Prinselijk hezoek Prinses Beatrix en Prins Claus brengen momenteel een bezoek aan Noord-Holland. Gisteren was onder meer Mo- nikkendam aan de beurt. Paling proeven foto boven) stond natuurlijk op het programma, evenals een rond gang door het pittoreske plaatsje, begeleid door een groot aantal schoolkinderen. SAN CLEMENTE (Reuter-AP) Een ner veuze, maar strijdlustige president Nixon heeft op een persconferentie in San Cle mente (Californië) gezegd niet te zullen aftreden naar aanleiding van de Waterga te-affaire. Hij sprak zijn vertrouwen uit in de integriteit van vice-president Agnew en denkt er niet aan bandopnamen van gesprekken in het Witte Huis ter beschik king van de Senaatscommissie te stellen. Sam Ervin, voorzitter van deze commis sie vindt Nixons verklaring „teleurstel lend". Nixon is alleen dan bereid de bandopnamen ter beschikking te stellen als he voltalli ge opperste gerechtshof hem daartoe op dracht geeft. Haldeman had wel een stukje bandopname mogen horen om te controleren of hij, Nixon, Dean het juiste antwoord gegeven had. Dat was precies het gesprek waaruit Dean had ge concludeerd dat Nixon wist dat de Water- gatezaak in de doofpot werd gestopt. President Nixon beantwoordt vragen, terwijl zijn assistent Ziegler toekijkt. Nixon verweet de pers dat die teveel werk maakte van de zaak: „Hebben jullie geen andere pet vindt dat hij niet tot afreden gedwongen mag wor pijlen op de boog?", aldus Nixon. den. Veertig pet. meent dat Nixon betrokken was bij de Volgens het Gallupinstituut is 38 pet van de ondervraagden poging de Watergatezaak in de doofpot te stoppen, het eens met de wijze van regeren van Nixon, maar 70

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1