„Cyaankali-afval is niet gevaarlijk'' Luchtvervuiling Den Haag en Westland vaak te hoog JULIANA WINKELT GRAAG ZELF GRIEKSE POLITIEKE GEVANGENEN VRIJ „Je hoeft er geen rode konen van te krijgen' Breda wil casino Noodweer in Washington Eigenaar kocht gestolen camera WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van een onzer verslaggevers) Baarn Het heeft als serieus bericht in een Amerikaanse krant gestaan: onze vorstin doet haar dagelijkse huishou delijke boodschappen op de fiets in Baarn. Voor de wat grotere dingen fietst ze even door naar Den Haag Typische overdrijving uit een land, waar men een koningin mooi tussen de molens en klompen vindt passer. Maar gelukkig met een kern van waarheid: onze koningin doet boodschappen in Baarn, zij 't dan al lang niet meer op de fiets. In gesprekken met Baarnse middenstanders valt het dan telkens weer op, hoe eenvoudig zij in wezen is. Een van de zaken die zij regel matig bezocht, vooral toen de kinderen nog klein waren, is de mode- en kinderkledingzaak van de dames Van der Veen in de Brinkstraat in Baarn. Me vrouw Van der Veen, terug blikkend naar die tijd: „Ja, wat is ze eenvoudig. Ze komt gewoon binnen, wacht haar beurt af, zoekt wat leuks uit, vroeger voor de kinderen, la ter voor de kleinkinderen, 't Gaat natuurlijk altijd op reke ning. Vaak zei ze: „U weet na tuurlijk wel waar het voor is?" O, maar vroeger kwamen de kinderen vanuit school hier ook vaak met hun vriendinne tjes. Heel gewoon, een lolly in de hand, iets kopen. Neen, fietsen, dat was vroeger, meestal komt ze met een chauffeur, maar die laat ze met de wagen ergens verderop wachten, want ze is bang dat er anders opstootjes zullen ont staan. Een heel verschil met prinses Wilhelmina, die kwam nooit in 't dorp, Emma wel, die was ook eenvoudig. Die bestelde hier 't linnengoed, zoals diner- lakens, met wapens gebor duurd. Bij koningin Juliana gaat het meestal om cadeau tjes die ze bescheiden uitzoekt. Soms maakt ze zelfs een verle gen indruk". Mevrouw H. W. Wijnja, die in de Laanstraat de Baarnse Kunsthandel drijft, waar een keurcollectie kristal en aarde werk de kopers trekt, is, waar 't om koningin Juliana gaat, al even beslist in haar oordeel ,,'t Is een koningin, die gewoon zichzelf is. En zo is Beatrix ook. Je hoeft echt geen rode kenen te krijgen omdat je tegen de koningin praat. Zo bescheiden gaat ze te werk en zo onopval lend, dat het zelfs een keer ge- Mevrouw H. Wijnja: „Ze is zo eenvoudig". beurd is dat een van de klan ten me erop moest attenderen dat de koningin in de winkel was. Allemaal zo fijn gewoon tjes. Ze ziet er dan ook hele maal niet opvallend uit. Ze kwam hier een keer binnen met Margriet, in een oude don kere jas, met een lengte van het jaar nul, met laarzen aan, net zoals we allemaal zouden doen als 't slecht weer is, lek ker gewoon. En denk nu niet dat je een andere klant voor haar in de steek moet laten. Dat wil ze niet. Ze heeft de tijd, vindt ze. En dan bekijkt ze dit, neemt dat eens in de hand. Tot ze haar keuze ge maakt heeft. Ze zoekt 't zelf uit, laat zich hoogstens raden. Ze komt ook altijd onaange diend, dit in tegenstelling met haar moeder, die van te voren altijd liet opbellen. Prins Bern- hard is ook heel anders, die komt ook niet zelf in de zaak, maar bestelt via zijn secreta resse Makkums aardewerk waar hij een groot liefhebber van is. Dat neemt hij dan mee als geschenkjes naar 't buiten land op zijn reizen. Natuurlijk koopt het koninklijk huis altijd op rekening bij ons. Er wordt dan ook niet over betalen ge praat". Op de toonbank van de Baarn se kunsthandel prijken herinne ringsborden. De krjstalfabrlek van Leerdam en de aarde werkfabriek „De Porcelcyne Fles" uit Delft hebben ook ter gelegenheid van dit jubileum hun best weer gedaan. Prij zen: van 97.50 tot 485. Is de Oranjevereniging zo groot dat deze prijzen grif worden neer geteld? Mevrouw Wijnje: „Natuurlijk is 't niet meer wat het vroeger was. Overigens, 't hoeft nog geen verering te zijn, gewoon houden-van, en dat is nog be ter. Maar hoe de tijd veran derd is in dat opzicht blijkt wel het beste hieruit, dat geen enkele fabriek bereid was om zilveren herdenkingslepeltjes te maken. Ik heb dan nu ein delijk, met veel moeite, één fa briek bereid kunnen vinden. Maar misschien zou de konin gin 't zelf ook wel niet willen, ze is zo eenvoudig DEN HAAG (ANP) Een onderzoek in zeven gemeenten in Zuid-Holland naar het loodgehalte in de buiten lucht tengevolge van het verkeer heeft geen enkele aanwijzing opgele verd dat het loodgehalte bij stoplich ten hoger is dan op plaatsen waar het verkeer gewoonlijk doorrijdt. Het onderzoek, uitgevoerd onder auspiciën van de coördinatiecom missie meting luchtverontreiniging „Zuid-Holland", toonde duidelijk aan dat de hoeveelheid neergeslagen looddeeltjes op en langs de wegen toeneemt met het verkeer. Als indicatoren werden bij het onderzoek bloembakken met petunia's gebruikt. Met het toenemen van verkeer worden groei en bloei van de planten negatief beïnvloed, zo bleek. Het onderzoek leverde een aanwij zing op dat de hoeveelheid neergeslagen lood per auto ln Delft wat lager is dan in de andere onderzoeksplaatsen Den Haag, Voorburg, Rijswijk, Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen. „Een verklaring hiervoor zou gevonden kunnen worden in de wat modernere aanpak van de verkeersproble matiek in Delft, aldus de coördinatiecom missie. De commissie vermeldt in haar jaarverslag over 1971-1972 dat vooral in het Westland en 'n deel van Den Haag de door de gezond heidsraad voorgestelde normen voor het toelaatbare gehalte zwaveldioxyde in de buitenlucht overschreden wordt. In het ver slag wordt er ook nog melding gemaakt dat op een deel van speciale proefveidjes met fresia's, tabaksplanten, spinazie en lu zerne, gelegen in het Westland, op Voorne- Putten en IJsselmonde, schade werd ge constateerd, veroorzaakt door zwavel dioxyde. Citroëns duurder AMSTERDAM (ANP) Als ge volg van de prijsverhogingen in Frankrijk heeft Citroen Neder land in Amsterdam ook voor Nederland nieuwe prijzen moe ten vaststellen. De verhoging van gemiddeld drie procent is ingegaan op 20 augustus j.l., maar geldt alleen voor de grote modellen. Niet duurder zijn geworden de personenwagens 2 CV, Dyane, Ami 8 en Ami Super. De lopen de orders zullen nog tegen de oude prijs worden uitgevoerd. De goedkoopste uitvoering van de GS kost nu 9.950, de GS 1220 10.495. De D special 15.700 en de DS 23 21.775. BURGEMEESTER VAN DEURNE: BREDA (ANP) Een uit de Ka mer van Koophandel en Fabrie ken voor West-Brabant en de VVV-breda gevormde commis sie is na een onderzoek tot de conclusie gekomen, dat er in Breda een casino zou moeten komen. WASHINGTON (AP) De Ame rikaanse hoofdstad Washington is gisteren getroffen door enorme slagregens die electriciteitsmas- ten deden sneuvelen en het ver keer op tal van plaatsen in en buiten de stad lamlegde. Op het Op het vliegveld viel 82 mm re gen en in de buitenwijk Silver Spring werd meer dan 150 mm geregistreerd. DEURNE - Hoewel er op een vuilstortplaats in Deurne dui zenden kilo's afvalstoffen met cyaankali liggen, is het volgens burgemeester F. Houben van die plaats beter de gevaarlijke stof te laten zitten. „Opgraving lijkt een onmogelijke en vrij ge vaarlijke zaak". Volgens hem is er voor de bevolking geen reden tot ongerustheid. Grondboringen hebben uitgewezen dat van verontreiniging van het grondwater nauwelijks sprake is. Maandag spreekt het ge meentebestuur met deskundigen over een oplossing van het ver vuilingsprobleem. De actiegroep Cyaankali eiste van de gemeenteraad, dat zij zich zou uitspreken voor directe op graving van het gif. Volgens de burgemeester was het gemeentebestuur van het ge vaar van de storting onkundig tot 1971. -,En toen leek het ons beter geen ruchtbaarheid aan de zaak te geven omdat de om vang van het gevaar niet be kend was en om nodeloze onrust te voorkomen". In 1971 is ge stopt met het storten van cyaankali. Volgens de burge meester treft noch de dienst openbare werken, noch het transportbedrijf, noch het pro ducerend bedrijf enige blaam. Bezetters universiteit voor rechter GRONINGEN - Een aantal stu denten en stafleden van de Gro ningse universiteit zal vervolgd worden voor de bezetting van het academiegebouw, in februa ri, tegen de verhoging van het collegegeld tot duizend gulden. Hun wordt lokaalvredebreuk ten laste gelegd. Op verzoek van het bestuurscolle ge verwijderde op 18 februari de politie de bezetters met zach te hand. 370 personen kregen een proces-verbaal. Er volgden protestacties en de universiteits raad deed een beroep op de offi cier van justitie om de zaak te seponeren. De Groningse studentenbond vindt het komende proces (6 septem ber) „een politieke actie om studenten te intimideren in hun strijd voor gratis onderwijs en tegen financiële drempels". Gisteren is het schip Acali, dat vier maanden geleden met een gemengde bemanning van de Canarische eilanden vertrok voor een oversteek over de At lantische Oceaan, in de Mexi caanse havenstad Cozumel aan gekomen. Hoofddoel van de reis was te onderzoeken hoe mannen en vrouwen gedurende de lange tijd in een isolement, zich ge dragen. De internationale be manning. waarvan psychologen, artsen, sociologen en anthropolo- gen, deel uitmaakten, zag er na aankomst erg vermoeid uit. Vragen over weigering kredietgarantie aan Gerzon DEN HAAG (ANP) - Het PvdA- kamerlid De Ruiter heeft de mi nisters van Economische zaken en van Sociale Zaken gevraagd waarom de gevraagde krediet garantie van 2,5 miljoen aan Gerzons Modemagazijnen is ge weigerd. In het bijzonder wil hij weten of het dreigende verlies aan werk gelegenheid voor ongeveer 400 personen en het feit dat het per soneel mede-eigenaar van Ger zon is, niet een positievere uit werking hadden kunnen hebben. Twee miljoen extra voor Bangladesj DEN HAAG De Nederlandse regering heeft gisteren in New York een chèque ten bedrage van 2 miljoen laten overhandi gen aan de secretaris-generaal van de Verenigde Naties ten be hoeve van UNROB, de herstel activiteiten van de VN in Bang ladesj. Het is een extra bedrag om de VN mogelijk te maken haar activiteiten in Bangladesj die aanvankelijk eind maart zouden worden beëindigd voort te zetten. Mede door deze bijdrage van ons Jand kan de VN doorgaan de havens van Bangladesj weer ge schikt te maken voor venbete ring van het vervoer van hulp goederen naar het achterland. De 2 miljoen komt boven het bedrag voor de bilaterale sa menwerking tussen Nederland en Bangladesj. Dat beloopt in 1973 16 miljoen gulden voor de financiële en 4,7 miljoen voor technische samenwerking. Ambassadeurs bijeen DEN HAAG (ANP) Volgende week, van dinsdag tot donder dag, wordt in de grafelijke za len in Den Haag een ambassa deursconferentie gehouden, waaraan 45 Nederlandse ambas sadeurs en enkele tijdelijke zaakgelastigden zullen deelne men. De ministers Van der Stoel en Pronk, en de staatssecretarissen Kooijmans en Brinkhorst, zullen tegenover de ambassadeurs hun inzichten over het buitenlands en ontwikkelingsbeleid uiteen zetten. De secretaris-generaal van het ministerie, mr. E. L. C. Schiff, zal spreken over organi satorische en administratieve kwesties. Griekse president Papadopoulos ATHENE (AP) - De Griekse re gering heeft gisteren alle poli tieke gevangenen losgelaten met inbegrip van de man die vijf jaar geleden had getracht de huidige president Papadopoulos te vermoorden, Alexander Pa- nagoulis. Ten aanzien van Pa- nagoulis werd dit gedaan door middel van een opeciaal de creet. De amnestie was door Papadopoulos zondag aangekon digd nadat hij plechtig tot presi dent was beëedigd in de grote kathedraal van de hoofdstad. Ongeveer 300 politieke gevange nen konden gisteren naar huis gaan. De meesten toonden zich zeer gelukkig. Panagoulis zei tot journalisten Ik heb geen spijt van wat ik gedaan heb. Hij noemde Papadopoulos een dwaze kolonel. Later zei hij: Ik ben bevangen door een gevoel van walging, al die demonstraties vormen een poging tot het bestendigen van de tirannie. Wij hadden ons voorgenomen deze dwingelandij omver te werpen. Ik wenste dat dit vreedzaam kon geschieden, maar ik geloof niet dat het zo zijn zal. Twee andere belangrijke gevange nen, de oud-minister van buiten landse zaken Evanghelos Ave- roff-Tossitsa en de oud-vicc-pré- sident van de Nationale Bank, John Pesamazoglou, keerden gisteren ook naar huis terug. Averoff-Tossitsa was ervan be schuldigd te zijn betrokken bT] de pogingen van marineofficie ren Papadopoulos het land uit te zetten en koning Konstantijn te laten terugkeren. Pesa mazo- glou was ervan beschuldigd ih februari van dit jaar onrust t» hebben gezaaid onder de stif- denten van da universiteit van Athene. Dief reageerde op aanbod ARNHEM De Arnhemse fo tograaf J. de Booys voelde zich heel erg benadeeld toen een week of wat geleden bij hem een camera van 4.509 was gestolen. Maandagavond jl. is de heer De Booys naar het Stationsplein gestapt waar hij een afspraak had met de dief van wie hij zijn eigen ca mera terug zou kopen voor 1.000. De dief had gerea geerd op een advertentie waar in de fotohandelaar mededeel de dat hij f 1.000 over had voor degene die hem zijn dure studiocamera terug zou bezor gen. De onbekende dief belde hem op en zei: Gaat het nog door? De heer De Booys wist meteen al waar het om ging. De poli tie zou er tijdens de ontmoe ting van tegelijk-oversteken niet in gemengd worden hoe wel er wel aangifte was ge daan. De politie kwam er dan ook niet aan te pas op het Sta tionsplein. Wei werd de politie gistermorgen op de hoogte ge steld van deze vreemde ruil handel. Toch is de fotohande laar De Booys erg blij met de oplossing. Hij had het niet voor mogelijk gehouden dat het zou lukken, zei hij, maar hij had er best 1.000 voor over. De Arnhemse fotohande laar was niet verzekerd voor deze diefstal van zijn studioca mera omdat hij werd ont vreemd op een koopavond. Wel is hij verzekerd tegen inbraak en hoeft dan ook niet een ge lijksoortige advertentie te plaatsen voor de inbraak die twee dagen later bij hem plaatsvond en waarbij opnieuw een camera verdween. Volgens de politie-inspecteur J. Wilzing van de Arnhemse recherche had de heer De Booys inder daad niet de plicht om de poli tie in te schakelen toen hij die man ontmoette. Maar, zo zei de heer Wilzing, hij kan ons niet beletten dat we gewoon met het onderzoek doorgaan en dat de dief voor de bijl gaat als we hem vinden. cUw(^Aller-alleT'cBeSte keuze 1 Ismori ':u KARBONADE 1500 J4Ü |gram GELDIG T/M ZATERDAG GEBRADEN OlillAiii SI'!V!' »I. 150 119 gram PAPRIKA'S 2 stuks HOLLANDSE b APPELEN .UMKSGItllVES !9»i 2 kilo E Man krijgt alimentatie ROME (AP) Een hof van ap pel in Rome heeft gisteren be paald dat een man evenveel recht heeft op het ontvangen van alimentatie als een vrouw. De popmuzikant en componist Marcello Gigante ging schelden en kreeg een maandelijkse ali mentatie van zijn ex-vrouw van ongeveer 200 gulden. De vrouw van Gigante was rijker dan hij. Gigante verdiende 750 gulden per maand en zij beurde uit haar hulzenbezit ruim 4000 gulden. Gigante zal zijn maan delijkse 200 gulden ontvangen totdat zijn financiële toestand beter is geworden.' Dit werd door het hof bepaald nadat een andere rechter had beslist dat Gigante niet voor financiële steun van ziln vrouw in aan merking kwam. Minder zware - wiskunde-eisen voor sociale weienschappen DEN HAAG (ANP) Een dele gatie van avondscholiercn heeft van staatssecretaris dr. G. K'c'n van Onderwijs en Weten schappen dinsdag vernomen, dal de wiskunde in het eind examenpakket wellicht niet zo zwaar hoeft te zijn, als thans het geval is om sociale weten schappen te kunnen gaan studc-

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7