In Katwijk groeiende overeenstemming over r het badcentrumplan Mr. Vrolijk kreeg indruk van welvarende gemeente Lagere flats en minder winkelruimte stad en streeknieuws Kwart miljoen voor ontwikkelingsplan in Leidschendam nog onvoldoende? Commissaris van de koningin op werkbezoek in Nieuwkoop WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT KATWIJK De Katwijkse raadsfractie Gemeentebelangen heeft onder leiding van drs. H. van Mierlo succes bij het tot elkaar brengen van de voor- en tegenstemmers van het badcentrumplan, dat door de raad is verworpen. Dat is tenminste de conclusie, die men kan trekken na de in formele raadsvergadering die de vorige week werd ge houden. De dienst Openbare Werken heeft zoals bekend druk gewerkt om alle bezwaren die er tegen het verwor pen plan waren te ondervangen door erin veranderingen aan te brengen. In tegenstelling tot wat was aangekon digd bleken de leden van de CC P-fractie en PvdA-raadslid Van Duyn nog best bereid ove rhet oude plan te praten. Wanneer alles verloopt naar de nu gerezen verwachting zal het college van B en W te voorschijn komen met een gewijzigd oud plan dat dan een nieuwe naam zal krijgen. Wat zal er worden veranderd? De bezwaren destijds geuit in de raadsvergadering concentreer den zich om drie punten: De be bouwing was te hoog, het te verdiept gelegen plein, en de volgens sommige opponenten te ruime horecavoorziening. De flats zullen nu lager worden dan oorspronkelijk de bedoeling was. Niet hoger dan tien meter zullen de etagewoningen worden die zullen worden gebouwd langs de Voorstraat en langs de Badstraat. Die hoogte komt overeen met de hoogte van be bouwing aan de overzijde van die straten en die niet zal wor den gesloopt. Een heter hangijzer vormde de flats die waren gedacht langs de boulevard en daar achter. Die zullen niet alle even hoog worden. De massale blokken doos zal dus plaats maken voor een wat gevarieerde bebou wingshoogte. Gemiddeld zullen er twee tot drie lagen afgaan, in vergelijking met het vorige plan. Uiteraard heeft dat finan- ciëleconsekwenties want iedere woonlaag minder op een perceel grond bebouwd betekent per wo ning ongeveer twintig duizend gulden meer grondkosten. Het verdiepte plein zal niet wor den gerealiseerd. Ten eerste be dacht men dat een verdiept win kelplein achter de Badstraat de hoogbouw in het nieuwe badcen- trum nog meer zou accentueren. Het aanleggen van een niet ver diept plein is ongeveer een ton voordeliger dan een verdiept plein. Daarbij komt nog dat men voor de bebouwing naast het verdiepte plein moet gaan bouwen vanuit een bouwput, terwijl bij een gelijkvloers plein vanaf de grond kan worden be bouwd. Ook dat zal aanmerke lijk in de kosten schelen. De winkeloppervlakte is terugge bracht van 3500 vierkante meter tot 3200 vierkante meter, terwijl ook he aantal vierkante meters horeca zal worden terugge bracht. In vergelijking met wat er nu is in het nog te slopen badcentrumdeel zal er niet veel meer horeca voor terugkomen. Wel zal er naar alle waarschijn lijkheid een bowlingcentrum ko men, maar die was in het afge stemde plan ook al ontworpen. Eveneens al in het oude plan voorkomend is een zaal voor wat men noemt gevarieerd ge bruik". Het is duidelijk, dat er wat moet gebeuren in het centrum verdeeld geweest. i Zee. Over het „wat" en „hoe" zijn StsH -«tl-v meningen echter lang zeer Het bij de raad in te die nen plan zal zeker kostbaarder zijn dat het reeds verworpene. In de vergadering kwam ook aan de orde wat het zou kosten om een andere architect dan OD 205 een nieuw centrum te laten ontwerpen. In dat geval zal OD echter zijn kosten door berekenen, waardoor het plan onbetaalbaar zou worden. Hoe duur dat onbetaalbaar precies was wist eigenlijk niemand te vertellen tijdens de informele raad. Zeker is wel dat een nieuw ontwerp een vertraging van zeker vier jaar zal opleve ren. In die tussen tijd zijn de bouwkosten enorm gestegen. Dat is uiteindelijk ook niemands belang. Als B en W inderdaad met het ge wijzigde plan terugkomt, zal het wel zeker worden aangenomen, want een debacle van twee af gestemde plannen kan ook het Katwijkse college zich niet per- miteren. LEIDSCHENDAM De 250.000 gulden die de Leidschendamse raai heeft uitgetrokken voor het maken van een ontwikkelingsplan door het Economisch Technologisch Instituut Zuid-Holland is volgens bur gemeester Kolfschoten maar een globale raming. ,,Ik zie het nog niet zitten", zei de heer Kolfschoten, „er kunnen nog nieuwe op drachten ontstaan". Uit de discussies bleek wel dat het een langdurige aangelegenheid zal worden, wethouder Boone van financiën heeft dan ook al eerder aangekondigd dat het bedrag over een aantal jaren zal worden uit gesmeerd. Vanuit alle fracties werd gevraagd een gerichte opdracht te verstrek ken. Mevrouw Schmitz van D'66 wilde zelfs voor het maken van de opdracht en voor suggesties en ideeën een aparte commissie instel len. Als monumenten uit de tijd, dat Noordwijk zelf een gasbedrijf had, $taan op het ter rein van de be drijven aan de Los- ■plaatsweg nog al tijd drie gashou ders. De kosten van de instand houding zijn hoog en wegen niet op tegen de geringe betekenis van de gashouders voor de opslag van aard gas. Daarom ver dient het uit be drijfseconomisch oogpunt aanbeve ling de houders te slopen. De kosten worden geraamd op ongeveer 20.000,—. Burgemeester Kolfschoten zei dat er eerst met het ETI zal wor den gepraat over de opdracht die dan aan de raad zal worden voorgelegd. Daarna wordt door het instituut, als een soort praatprent, een interim-nota voorgelegd over wat er alle maal moet worden onderzocht. Bij de besprekingen hierover zal, via een hoorzitting, ook de bevolking kunnen meepraten. Eerst daarna, aldus de burge meester, „gaan de werkgroepen over de specialiteiten aan het werk". Bij de verkoop van grond aan de Stichting Duivenvoorde voor nog eens 104 bejaardenflats kwam een juist binnengekomen brief van een bewoner van het com- der bezwaar heeft gemaakt te gen uitbreiding van het aantal flats. Er is toen een gesprek ge weest tussen het bestuur van de stichting en de ondertekenaars, waarna allen zich hebben terug getrokken. Mevrouw Schmitz zei dat deze bewoners toen bang gemaakt zijn met de medede ling dat er dan andere flats zou den komen „met misschien kin deren". KVP-fractievoorzitter Van der Laan, voorzitter van de stich ting, liet dit niet op zich zitten. Hjj had de bijeenkomst destijds geleid en alle ondertekenaars hadden na een uiteenzetting hun bezwaren ingetrokken, ook de heer Verzijde, zij het onder pro test. =ir komen nu corridorflats waarbij van wind geen last zal worden ondervonden. NIEUWKOOP Maandagmiddag exact om 1 uur arriveerde bij het gemeentehuis van Nieuw- koop de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, Mr. - M. Vrolijk vergezeld van zijn echtgenote en de afgevaardigde - van het kabinet, de Heer Rob- ben. en daarmee was het pro gramma begonnen van een ge- vuld werkbezoek aan de ge- meente, welk programma bijna In haar geheel stint op tijd werd afgewert. Na de begroeting volgde een spe ciale vergadering van het Colle ge van BB. en W. tezamen met de commissaris terwijl de echt genoten van burgemeeste van Montfoort en de beide wethou ders en van di» gemeentesecre taris mevrouw Vrolijk vergezel den naar het Regthuys, waar de grafische tentoonstelling werd bezichtigd van de kunste naars van Hagen, Gretha Aerts en Ruud Willemse. Namens Het Kunstgenootschap werd het ge- zeischap verwelkomd door de „Heer van der Harst waarna de kunstenaars zelf de dames rond leidden en mevrouw Vrolijk een ets van Han van Hagen kreeg aangeboden. Daarna werd een bezoek gebracht aan de oude smederij van de Gebroeders Van Koert aan het Zuideinde 20, waar de dames zeer geïnteres seerd kennis namen van dit edele en vanouds echt Nieuw- koopse ambacht. Om kwart voor drie vond de offi ciële opening plaats van de nieuwe Katholieke Basisschool, de Van Velzenschool, door de commissaris. Het wegtrekken van het gordijn, waarmee de naam onthuld werd en het ope nen van de hoofdingang waren hier meer dan symbolisch om dat binnen de muren het lesge ven aan de jeugd doorging, als of er niets aan de hand was. Namens het schoolbestuur sprak de voorzitter, de Heer H. F. de Rijk en hij toonde zich zeer ver heugd dat de commissaris zich bereid had verklaard de officië le opening te verrichten van een school, die, aldus de Heer de Rijk, pas in een fase klaar is omdat de uitbreiding met een kleuterschool en daarna de stap naar het geïntegreerd kleuter- en basisonderwijs pas de kroon zal betekenen op het doel, dat het bestuur zich heeft gesteld. Daarna voerde de inspecteur voor het lager onderwijs, de Heer Fonhof het woord en hij prees zich gelukkig dat Nieuwkoop weer zo een prachtig gebouw rijker is geworden. Niet alle daags maar zeer juist vond de commissaris het in zijn toe spraak dat ondanks alle officië le dagen binnen het gebouw het lesgeven gewoon doorging. Ook hij complimenteerde gemeente en school met deze prachtige en zo landelijk gelegen aanwinst en hij sprak de hoop uit dat deze school een rooskleurige toe komst tegemoet zou gaan. Een speciaal woord van aanmoedi ging was er van hem voor het voltallige personeel. Bij de rondleiding door de met kinderen gevulde klassen stak het gezelschap de waardering voor de opzet, het comfort en de bouwwijze van de school niet onder stoelen of banken, en rangschikte de commissaris de Van Velzenschool zelfs tot een der mooiste, zo niet de mooiste basis-school die hij ooit had mo gen aanschouwen. zich naar het 7uideinde, waar ter hoogte van het Meyepad twee fraaie jachten gereed la gen om de dames en heren aan boord te nemen en hen dat ge deelte van Nieuwkoop te laten zien. waardoor het zo bekend en geliefd is, namelijk de plassen. Na een korte tocht werd op de Maarten Freeken Wije de ste ven weer gewend naar de oe ver, waar de volgende officiële handeling door de commissaris, het slaan van de eerste paal voor het clubgebouw van de Sportvereniging Nieuwkoop, al volop in voorbereiding was. „Ons oude complex", aldus de voorzitter van de sportvereni ging. de Heer A. Vijfhuizen, kunnen wij bestempelen als ab soluut ontoereikend en een slecht visitekaartje voor een ge meente als de onze. Wij prijzen ons dan ook zeer gelukkig dat, mede dank zij zeer grote voort varendheid van het gemeentebe stuur, dat werkelijk de aller hoogste instantie heeft moeten benaderen om tot realisering van dit plan te komen, de aan leg thans een aanvang heeft ge nomen, en hopelijk binnen niet al te lange tijd zal kunnen wor den gerealiseerd. Een bijzonder woord van dank en waardering, aldus de heer Vijf huizen, wil ik hier zeker richten tot de leden van onze vereni ging. die met zeer grote inzet en door het voeren van vele ak- ties ons in staat hebben gesteld om voor de bouw van ons club huis een bedrag op tafel te brengen van meer dan ƒ80.000. Gekleed in de bekende witte jas en helm beklom daarna de com missaris de heikar en voerde enkele goedgerichte klappen uit op de paal. die gewillig welzonk in de Nieuwkoopse bodem. Vergadering O gem.-belangen Op vrijdag 24 aug. a.s. komt de V.G.A. voor het houden van een openbare vergadering des avonds te 8 uur in café-restau rant Heemskerk bijeen. Op dé agenda staat o.m. vermeld be spreking agenda van de komen de raadsvergadering op maan dag 27 aug., alsmede e.v. kandi daatstelling voor de komende wethouders-verkiezing. Marktberichten

Leidse Courant | 1973 | | pagina 6