ONTWERP PLAN PLASSENGEBIED FLINK DOOR DE MANGEL GEHAALD O Plan reconstructie Prolkade Noorden komt in uitvoering rijn- en veenstreek BOUW 60 HUIZEN BIJ ALKEBAD IN ROELOFARENDSVEEN GEEN CENTRUM VOOR WOONWAGENS IN ALKEMADE Wat u moet weten Sluipers nemen Oude Papelaan Voorschoten PAGINA 4 WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT ALKEMADE/DEN HAAG Het ontwerp van het streekplan voor het Plassengebied is flink door de mangel gehaald. Gemeentebesturen, boeren, tuinders, woonarkbewoners, recreanten, autochtonen, aloch- tonen en milieubewusten waren gisteren naar het Provinciehuis in Den Haag getogen om hun bezwaren tegen het ontwerp streekplan nog eens mondeling te verduidelijken. In dat Provinciehuis zat een hele dag lang de Provinciale Planologische Commissie (vanaf nu te noemen PPC) te luisteren naar de bezwaarden en indien gewenst konden de leden van de commissie vragen stellen. Het was een vermoeiend dagje in Den Haag. Mede doordat de koel- machine in het vergadervertrek halsstarrig dienst weigerde, liep de temperatuur ai te hoog op hetgeen tegen het einde van het samen- zijn dan ook duidelijk bleek uit spiegelende voorhoofden en rode koontjes. Het venijn zat ook gisteren in de staart, erg giftig venijn overigens. Nadat namelijk alle direct bij de streek betrokkenen waren gehoord waren daar plotseling drie ingenieurs uit Wageningen. De heren Dijkstra, De Poel en Van der Voet ruwweg geschat nog lang niet aan de dertig toe zetten zich achter de tafel om vervolgens in zeer radde taal en met dodelijke trefzekerheid het ontwerp streek plan wetenschappelijk volledig te ontmantelen. De al duidelijk verslapte aandacht van de PPC-leden, even tevoren nog duidelijk gedemonstreerd bij de behandeling van de bezwaren van de Stichting „Het Zuid-Hollandse Landschap" wakkerde ineens weer aan. De drie ingenieurs draaiden er niet omheen. „Dit ont- 1 werp kan wat ons betreft gelijk op de vuilnisbelt. Planologie moet geschieden aan de hand van zuivere afweging van belangen en dat mis ik ten enen male in dit ontwerp", luidde het vernietigende oor deel van een van de drie. Vervolgens werden minutenlang de tekort komingen, keurig gerangschikt voor de leden van de PPC opgele peld. De commissie was aanvankelijk stormrijp maar herstelde zich, zoals goede politici zich plegen te herstellen. De heren inge nieurs kregen een pluim voor hun werk „en", zo oordeelde de voor zitter van de vergadering „in theorie is iedereen het waarschijnlijk met u eens maar de praktijk duwt ons nu eenmaal andere wegen op." Vóór deze verhandelingen waren vertegenwoordigers aan het woord EMM-R'veen tvil glastuinbouw verdubbelen geweest van instellingen, die allemaal min of meer voor hun eigen hachje vochten. Zo was daar bijvoorbeeld de bloemenveiling EMM uit Roelofarendsveen met aan het hoofd van de delegatie, voorzit ter Verdel. De veiling had een bezwaar ingediend omdat het ont werp streekplan, zoals dat begin dit jaar verscheen, niet voldoende mogelijkheden bood voor de snel groeiende tuinbouw in en rond Roelofarendsveen. De heer Verdel was van mening, dat het be staande tuinbouwgebied nu eenmaal afgebouwd diende te worden, wilde men deze bedrijfstak tenminste niet laten wegkwijnen. Om de groei van de tuinbouw in R'veen niet te stagneren is volgens de voorzitter van de EMM de komende tien jaar circa 80 ha grond no dig. Deze zal helemaal gebruikt worden voor glastuinbouw. Als de provincie de plannen zover zou wijzigen, dat volledig aan de wensen van de tuinbouwers wordt voldaan (hetgeen mag worden betwijfeld) dan zullen er over tien jaar twee maal zoveel kassen staan in en rond R'veen als nu het geval is. De voorgestelde uitbreiding van de Van hetzelfde laken een pak voor de Gewest. Raad van het Landbout schap. Ook in die kringen is men bang, dat de recreatie teveel vfc de kostbare cultuurgrond zal gaan inpikken als het ontwerp streej plan wordt aangehouden zoals het nu is. Een vertegenwoordiger het schap noemde het ontwerp een onevenwichtig stuk, dat meer^ de recreatie is gericht dan op de land- en tuinbouw. Dezelf<t spreker waarschuwde dat het motorbootje net zo'n heilige kt dreigt te worden als de auto. De inspraakprocedure, zoals gevolj, bij de samenstelling van het ontwerp, noemde hij ronduit slee' Voor de tuinders en de boeren was een eenzame woonarkbewoni zijn bezwaren komen toelichten. Hij vroeg zich af waarom „soortgenoten" altijd het kind van de rekening waren. „Een ark hoeft helemaal niet lelijk te zijn. Zeker niet als er functions met groen omheen wordt gewerkt. Ik begrijp niet wat men teg woonarken heeft; de kranten grijpen ook altijd elke kans aan c ons te pakken te nemen". Burgemeester Van der Poel van Ter Aar trad op als woordvoerdi van het flink in aantal aanwezige Intergemeentelijk Overlegorga^- Rijnstreek, waarin alle Plassengemeenten samen een vuist makej Wat de gemeenten Ter Aar, Alkemade, Leimuiden, Nieuwkoo| Rijnsaterwoude, Warmond, Woubrugge en Zevenhoven het meej dwars zit is wel de beruchte 1% bevolkingsgroei waarvan de pla> ners van het ontwerp zijn uitgegaan. De gemiddelde groei in de bl trffende gemeente bedraagt 1.70 Met het oog hierop vragen A gemeentebesturen zich af waar zij hun eigen mensen straks moet», laten als die een huis willen hebben. De gemeentes vinden het e| ontoelaatbare zaak, dat straks de eigen bevolking maar ergens af, ders moet gaan wonen. Vooral het feit dat vele mensen erg streek gebonden zijn, is volgens de gemeentebesturen een facet, waar ni| zomaar aan voorbij gegaan kan worden. De Stichting Het Zuid-Hol lands Landschap is ook al zo'n orgaan dat het met vele zaken het ontwerp maar moeilijk heeft. Verschillende opmerkingen do? leden van de PPC getuigden volgens deze milieugroep dat men hty met authentieke „technocraten" te doen had, die denken met ees bulldozer alles te kunnen bereiken. Bij de eventuele herschrijvitj van het ontwerp streekplan zouden zij graag zien dat zinsneden al. „het is niet onwenselijk, dat" en „Het moet niet uitgesloten wordej geacht, dat" worden vervangen door „duidelijke taal." ALKEMADE Door de minister van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening is aan de gemeente Alkemade toestemming ver leend voor de gunning voor de bouw van een 60-tal grote 7 ka mers omvattende woningwetwoningen. Deze woningen zullen worden gebouwd op een intussen bouwrijp gemaakt terrein aan de Middenweg tegenover het zwembad. Inclusief grondkosten, architectkosten, centrale verwarming etc. is een bedrag nodig van 3.598.840,23. De Raad wordt gevraagd te besluiten om hier voor de benodigde leningen bij het rijk aan te vragen, alsmede uit rijk's kas aan te vragen een bijdrage voor het jaarlijkse ex ploitatietekort van 159,945,--. De gemiddelde aanvangshuren per woning zullen 277,70 per maand gaan bedragen. NJEUW WETERING Op het betrokken ministerie is een plan in voorbereiding om te komen tot stichting van meer en kleinere woonwagencentra. De gemeente Alkemade komt hierin als plaats voor een te stichten centra niet voor. Bij verwezenlijking van dit plan kan de gemeente G.S. verzoeken vrijstelling te verlenen van de verplichting inzake de instandhouding van een woonwa gencentrum. Dan kan het hiervoor beschikbaar zijnde terreintje bij de Meer brug te Nieuwe Wetering worden opgeheven. Aangezien een van de twee daar geplaatste woonwagenbewoners te kennen heeft ge geven in aanmerking te willen komen voor een aan hem toe te wijzen woning, kan nu tot vaststelling van het maximum worden overgegaan en dit bij raadsbesluit vast te stellen op één woon wagen. Zoeterwoude S. J. Z. speelt hedenavond op Haasbroek een oefenwedstrijd tegen een combinatie van de Voorburg- se tweede klasser Wilhelmus. Aanvang 18.30 uur. Arbiter de heer A. Hilgersom. ZOETERWOUDE Op de jaarvergadering van S. J. Z. welke op 31 augustus wordt gehouden al opnieuw de be ker aan de voetballer van het jaar worden uitgereikt. Een ieder kan hierover zijn stem uitbrengen door middel van het inzenden van de in- vulstrook uit het clubblad. ZOETERWOUDE. De P.V. „De Kerkduif" vloog vanuit Roosendaal. De uitslag was; S. d. Groot 1-2-16, K. Zand bergen 3-5, W. Belt jr. 6-8- 10-11.. Chislain met jonge duiven: P. d. Eisen 1-4-9, K. Zandbergen 2-6, D. v.d. Maat 3-5-7-10. ZOETERWOUDE - De vis wedstrijd van de drumband VIOS kreeg de volgende prijswinnaars 1. Cees van Velzen 2. Inge Lemmerzaal 3. Henk v. Bohemen 4. Ma ria Overdevest 5. Marion v.d. Derff. Er staan nog plaatsen beschikbaar in de bus bij de deelname aan het muziekfestival in Antwerpen. Aanmelden bij de heer A. v. Noort, Schenkelweg. ZOETERWOUDE De jeugd van S. J. Z. viste in de Zuid- buurtsevaart. Bij de F-junio- ren zegevierde Ronald Hoer- vorst en bij de D-E Roel van Cromvoirt. LEIDSCHENDAM - De KVP- er dr. mr. de Waart heeft in e vergadering van de ge meenteraad bezwaar ge maakt tegen het opnemen vn drie leden van de pas opge richte Milieuraad in de com missie voor openbare werken en ruimtelijke ordening. Naar zijn mening is de Leid- schendamse Milieuraad geen groepering van deskundigen. Kwaliteit zou echter eerste voorwaarde moeten zijn voor een inbreng in de raadscom missie. LISSE O zaterdag 25 aug. treedt de Harmonie op bij de sportdag van Sikken's Lakfa brieken; op zaterdag 15 sept. zal „Canite Tuba" medewer king verlenen aan de viering van het 50 jarig bestaan van de Harmonie St. Laurentius te Voorschoten, welk concert gegeven zql worden in de R.K. Kerk aldaar Ondanks TORENHOGE GOUDPRIJZEN zijn onze sieraden nog betaai baar. Door het toepassen van de iaagste marges. Onze schoonheid van een col lectie, blijft daardoor bereik baar voor iedereen. Sedert meer dan 35 jaar het betrouwbare juweliers adres .met de voordeligste prijzen. w*3n de beste vak-service, door Jonze eigen ateliers. Uw juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 VOORSCHOTEN De Voorschotense commissie voor de Straf verordeningen wil graag een iinksaf-slaan verbod op de Pape laan bij de grens tussen Wassenaar en Voorschoten bij de oversteek voor de oude Papelaan met de nieuwe Papelaan voor automobilisten uit de richting Wassenaar. Tijdens het spitsuur 's avonds zorgt het veelvuldig afsluiten van de spoorwegovergang voor een lange file auto's die tot hal verwege de Papelaan staan. Verscheidene automobilisten heb ben ontdekt dat wanneer zij op de grens tu sWanes ssaaernen ben ontdekt dat wanneer zij op de grens tussen Wassenaar en Voorschoten linksaf de oude Papelaan oprijden, zij een groot stuk van de file auto's voorkomen. Deze sluipautomobliisten zorgen echter voor zeer gevaarlijke situaties omdat de oude Papelaan door fietsers, bromfietsers en wandelaars gebruikt wordt, bovendien ontstaan er bij het station gevaarlijke si tuaties omdat de sluipautomobiUsten zich daar weer wringen tussen de bestaande file. De oude Papelaan kan niet verboden worden voor auto's omdat alleen via deze weg het industrieterrein en de Donklaan be reikt kunnen worden. Een links-afslaanverbod bij de over steek op de grens is wel mogelijk omdat ook via de afslag bij de Dobbeweg de Donklaan en Industrieterrein bereikt kunnen worden. Wethouder Pels deea de toezegging een en ander te bespreken met de Provinciale Waterstaat (eigenaar van de weg). Nieuwkoop - Bij gelegenheid van het werkbezoek van de Commis saris van de Koningin In de pro vincie Zuid Holland, Mr. M. Vrolijk aan de gemeente Nieuw koop werd maandagavond een buitengewone raadsvergadering belegd in de Raadzaal van het gemeentehuis. De voltallige Raad was hierbij aanwezig. Dankbaar memoreerde hij ech ter dat na het bezoek van Mr. Klaassens in mei 1973 er veel in Nieuwkoop is gebeurd en mede dank zij de steun van de provin ciale overheid tot stand is kun nen komen. Bij zijn opsomming van projecten kwam de voorzit ter tot het respectabele totaal bedrag van 6.771.000,- waarbij als nouveauté de zeer onlangs afgekomen goédkeuring tot re constructie van de Prolkade te Noorden. Als eerste der raadsleden kwam de heer Battjes (PvdA—D'66) aan het woord over de gewest- vorming. In een knap betoog 'uitte hij zijn mening en bekriti seerde hij de vage en onduide lijke richtlijnen van de over heid. Mr. Vrolijk kon in zijn antwoord een eind met de heer Battjes meegaan maar was toch van mening dat elk proberen, elke oefenaktie om tot gewestvorming te komen nuttig is. Dat er ook op bestuurlijk ni veau nog geen volledige een stemmigheid bestaat omtrent de wijze van aanpak en de kwanti tatieve aspecten, tekent zonder meer het feit dat deze zaak door elk der leden van de Com missie serieus en diepgaand is onderzocht en men niet tot een al te gemakkelijke unanieme mening is gekomen. Hopelijk, aldus de Commissaris, zullen wij van de nieuwe minister dui delijker richtlijnen gaan krij gen. Dit zag de heer Battjes echter als minder waarschijn lijk, gezien een vrij recente uit lating van minister De Gaay Fortman dat gewestvorming voor hem nog een volkomen on bekend terrein zou zijn. Wel ontlokte de heer Battjes de Commissaris zijn persoonlijke mening, voorstander te zijn van niet meer dan 3 4 gewesten in de provincie Zuid-Holland. De heer M. de Vreugd (VVD) be lichtte speciaal de recreatieve aspecten en de taken van Over heid en gemeente in deze. „Tracht U Nieuwkoop tot uit- sterfgebied te maken voor cara vans, tenten en woonboten", al dus de heer De Vreugd en tracht U ons voorstel te steunen om te komen tot de aanleg van een z.g. strafhaven voor sche Alkemade Op een terrein weste lijk van de Baan en L.T.S. werd dinsdagmiddag te 4 uur door burge meester Smolders de eerste paal ge slagen als begin van het bouwpro ject van 78 mo- ningen voor de be jaarden, welke daar door de Stich ting Bejaarden huisvesting Alke made worden ge bouwd. Een plechtigheid die werd bijgewoond door o.m. wethou ders Rietbroek en Wagenaar, dir. ge meentewerken P. L. Siero, bestuur van de Stichting Bejaardenhuisves- t!i>" Mkemade, ar naren ge in. .e werken, aannemer, archi tect en uitvoerder. pen, die milieu-verontreinigend werken". En zo vervolgde hij „Waarom is de uitvoering der caravan-, tenten- en woonboot-i verordeningen niet tot een ge meentelijke taak gemaakt?" Het gemeentelijk aoparaat zelf immers kan het best beoordelen waar wel en waar geen sprake is van inbreuk op ons uniekel natuurgebied". De heer Van Dam (Beter Nieuw koop) brak in een zeer humori wing een lans voor de realise- tisch en goed gestelde beschou- ring van een rioleringsstelsel Zuideinde/Noordense Kruis om zodoende de afvallozing direct op de plassen definitief te stop- Dam, kwam bij een werkbezoek pen. In 1914, aldus de heer Van van de toenmalige Commissaris de hoofdonderwijzer, in sjaket; en hoge hoed met een brood on-; der zijn arm op audiëntie met: de klacht dat het brood zo vies en zo klef was. Dat was toen maals een der meest nijpende! problemen van de bevolking. Helaas, het brood werd daama met de dag slechter. Nu zouden, wij eigenlijk weer tot U moeten komen maar dan met een fles! water uit de plas en moeten' vragen: Het water is zo slecht.| Doet U er alstublieft wat aan. Met de aanleg van een riole ringsstelsel is een bedrag ge moeid van ruim 2 miljoen drie honderdduizend gulden. Niet al-I leen wij Nieuwkopers maar met; ons vele en vele Nederlanders, die hun vertier zoeken op ons water zullen dit in hoge mate toejuichen. I Koudekerk aan den Rijn De 100.000-ste bezoe- I ker, in dit geval bezoekster, van het Prins Willem Alexanderbad in Koudekerk aan den Rijn, de 12-jarige Sijs van Hemert, ontvangt uit han den van burge meester v. d. Lin den een taart en j een fruitmand. Zij was in gezelschap van haar moeder en haar zusje, die uitbundig in de feestvreugde deel den.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 4