Luitenant-generaal Meynderts laat leger efficiënt oefenen Nixon naar Europa voor ondertekening Atlantisch handvest Ombudsvrouw voor werkende vrouwen CcidAcSouiont 24,000 soldaten in schijnoorlog Kaper werd uit angst in Israël toegelaten Zilveren jubileum tientjes met nieuwe beeldenaar SATERDAG 18 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Van een onzer verslaggevers. Apeldoorn Luitenant-generaal F. E. Meynderts, commandant van het Eerste Legerkorps ziet half september zijn droom werkelijkheid worden. Ander half jaar lang hebben hij en zijn staf getimmerd aan een plan dat straks moet leiden tot de grootste oefening die het Nederlandse leger ooit heeft gehouden. Onder zijn comman do zullen 24.000 Nederlandse soldaten, 15.000 Duitse deelne mers, 700 Amerikaanse G.I.'s, 750 Belgische wapenbroeders onderling de strijd aanbinden op multi nationaal niveau on der de naam Big Ferro. In te genstelling tot de jaarlijks te houden geleide oefeningen, waarbij de deelnemers in een vrij strak keurslijf aan het spel moeten deelnemen, is het thema van deze oefening een twee-partijen gevecht, waarbij het eigen initiatief van hoog tot laag voorop staat in een zogenaamde vrije oorlog. Anderhalf jaar lang vanaf zijn benoeming tot commandant van het Eerste Legerkorps tot heden heeft luitenant-generaal Meynderts gewerkt aan de voorbereiding van deze groot ste troepenverplaatsing van het Nederlandse leger en te vens een van de grootste in ternationale oefeningen van de laatste jaren. Maandag 10 sep tember rollen meer dan 8.000 voertuigen en bijna 2.000 rups voertuigen in de richting van de Noord-Duitse laagvlakten, waar in een gebied van 100 x 120 km de oorlog zal worden uitgevochten tussen part:jen blauw en groen. Deze partijen krijgen steun van 200 ge vechtsvliegtuigen en 60 lichte vliegtuigen waaronder 40 heli copters. De oefening is onderverdeeld in verschillende fases. Donder dag 13 september zet partij blauw de aanval in naar de uitgangsstelling gelegen tussen Celle en Hannover. De aanvai gaat in de richting van de stad Lunenburg. Zaterdag is er een time-out en hergroepe ren van blauw en groen. Om groen sterker te maken gaat de Duitse pantserbrigade over van de blauwe naar de groene zone, groen neemt maandag in fase 2 het initiatief op woens dag 19 september vindt de derde fase van Meynderts oor log plaats. Blauw zet een te genoffensief in, uitgevoerd door de elfde Duitse pantser grenadier divisie. Het blauwe legerkorps tegenoffensief wordt samen met de eerste di visie „7 september" voortge zet en mondt uit in een opera tie ter overmeestering van het gebied Scharloh. De eindfase van deze voor Nederlandse be grippen gigantische oefening wordt bijgewoond door prins Bernhard en de minister van defensie Vredeling. De troe penverplaatsing aan het begin van Big Ferro krijgt de vaste kamercommissie voor defensie als supporters mee. Luite nant-generaal Meynderts heetL met Big Ferro een lans gebro ken voor ander soort oefening dan tot nu toe gebruikelijk was. Vorig jaar nog gingen Nederlandse brigades op oefe ning in Navoverband en na men deel aan de operaties Uni Plus en Octo Alter. Beide oefe ningen, waar op brigadeniveau werd deelgenomen, kostten de Nederlandse staat ongeveer zeven miljoen gulden samen. Big Ferro waarvoor eerst een vrije oefening op divisieniveau wordt gehouden, kost volgens een berekening van de gene rale staf ongeveer zes miljoen gulden. Luitenant-generaal Meynderts is ervan overtuigd dat de efficiency en het uitein delijk resultaat van Big Ferro meer vruchten zal afwerpen dan de Navo-oefeningen op brigadeniveau. Door de lange tijd van de voorbereid:ng schat hij dat dergelijke oefe ningen eens in de drie jaar kunnen worden gehouden in september wordt een extra be roep gedaan op fantasie en flexibiliteit van de deelnemers om dat Big Ferro een vrij spel-karakter heeft. Hierbij is geen van te voren vaststaande afloop omdat steeds weer anders gereageerd zal worden op onverwachts wisselende situaties. Het hoofdkwartier van Big Ferro heeft echter van te voren spel regels vastgesteld die de vei ligheid van de deelnemers en vooral van de Duitse burger bevolking moeten waarborgen. De 24.000 deelnemende militai ren zijn door middel van voor lichtingsfilms bij herhaling ge wezen op het belang van het voorkomen van schade. Een spelregel bijvoorbeeld is het geoorloofd gebruik te maken van bestaande oefenterreinen en normale paden en wegen. Het is verboden gebruik te maken van privé terreinen, velden, waterwingebieden, na tuurparken rivieren en andcfe waterwegen en dijken. Mocht er toch schade ontstaan dan wordt de gedupeerde eigenaar geldelijk schadeloos gesteld. Naast de gebruikelijke proble men zoals voedsel, verzorging, vervoer, communicatie e.d. is de voorbereidingsstaf gestuit op de publieke- en Navo pro blemen. De Engelsen hebben de Nederlanders geen toestem ming gegeven te oefenen bin nen de British Army zones waardoor de plannenmakerij slechts gecompliceerder werd. De luchtmacht die aan de oe fening deelneemt moest spe ciale Navo toestemming om verder oostwaarts te vliegen dan normaal in vredestijd kan worden toegestaan. De Israëlische stafchef luitenant-generaal David Elazir tevreden kijkend in aanwezigheid van een lachen de stewardess van de gekaapte Boeing 702 van de Middle East Airlines. JERUZALEM (DPA) Uit angst dat de kaper van een Li banees lijnvliegtuig een zelf moordactie zou uitvoeren heeft Israël toegelaten dat het toestel landde op de luchthaven Lod van Tel Aviv. Dit verklaarde gisteren minister Israel Galili, de rechterhand van premier Golda Meir. Op de televisie zei hij dat men bang was dat de Arabier het toestel op een Israë lische stad te pletter zou laten vallen. Als het tot zulk een actie geko men was, zei Galili, had de Is- raëlische regering zich zeer moeilijk kunnen verweren tegen het argument dat zij dan maar landingsrechten had moeten ge ven. Een Israëlische rechter heeft 15 dagen voorarrest opgelegd aan de Libische kaper. Ik verdien niet te worden opgeslo ten omdat ik iets heb gedaan waarin ik geloof aantonen dat ook een Arabier vriend schappelijke gevoelens kan koesteren voor Israël zo protes teerde de 37-jarige Libische koopman Mahmoud Toumi. WASHINGTON, (AP) Presi dent Nixon zal in november naar Europa komen om een do cument te ondertekenen dat dient tot hernieuwing van het Atlantische bondgenootschap. Tegen de tijd dat de president zal gaan, zal het ontwerp van de voorgestelde principiële ver klaring gereed zijn. Voor de reis zijn nog geen reisdoelen en data vastgesteld, maar vermoed wordt dat het bezoek in totaal ongeveer 10 dagen zal duren. In Washington en elders werd al Waarschuwing voor a.s. studenten Utrecht (ANP) Aanko mende studenten die door de landelijke plaatsings- ccmmissie Utrecht als plaats voor hun studie psy chologie, pedagogiek of an- dragogiek is aangewezen, hebben bij hun inschrij vingsformulieren een door het college van bestuur on dertekende waarschuwing aangetroffen. Daarin wordt erop gewezen dat door het grote aantal studenten en dc geringe mogelijkheden van de betreffende studie richtingen zij moeten reke nen op een sterke beper king in de studiebegeleiding en vertragingen in de stu die, die een jaar en langer kunnen bedragen. Zulke ver tragingen zullen zich reeds in het eerste studiejaar voordoen. DEN HAAG (ANP) In Den Haag is gisteren de ombuds vrouw voor werkende vrouwen geïntroduceerd. De ombuds vrouw, de Haagse bedrijfsmaat schappelijk werkster Meta van Beek, zal haar huidige werk kring voortzetten en in de avond uren haar taak als ombuds vrouw vervullen. Zij zal daarin worden bijgestaan door een team van vijftien vrijwilligers. Het geheel is een initiatief van de vrouwenbeweging „Dolle Mina" in het kader van het „werkende-wljvenplan". De ombudsvrouw zal vrouwen die vragén over of problemen met hum werk hebben in de eerste door te verwijzen naar instan- plaats advies geven door hen ties die hen verder kunnen hel pen of waar zij recht kunnen halen. Daarnaast ligt het in de bedoeling de problemen die bij het ombudsteam zijn aange kaart te bundelen en op deze punten bij de betreffende in stanties pressie uit oefenen. Het uiteindelijke doel is de mentali teit en de maatschappijstruc tuur te veranderen. De ombudsvrouw zal op maandag tot en met vrijdag van 10.00 22.00 uur telefonisch bereikbaar zijn. Daarnaast kan men haar ook schrijven. Iedere eerste dinsdag van de maand houdt de ombudsvrouw van 20.00—23.00 Geen Zuid- afrikaanse sinaasappels bij Albert Heijn LEIDEN De Boycot Outspan actie heeft van Albert Heijn vernomen dat dit grootwinkelbe drijf in alle filialen de verkoop van outspan heeft gestaakt. Als motief gaf Albert Heijn op „commerciële redenen". Albert Heijn wenste geen absolute toe zegging te doen dat voortaan nooit meer outsnanproduktcn zullen worden ingekocht, omdat men z''n r'Vr"'—d Cr~ commerciële overwegingen wil laten bepalen. De voorzatter van de Boycot Out span Actie, Dolf Coppes, ver klaarde niettemin zeer -ingeno men te zijn met het besluit van het grootwinkelbedrijf. uur spreekuur in het Haagse theater „In de Steeg". Volgens het ombudsteam is de rechtspositie van de werkende vrouw in het algemeen slecht. „Onderbetaling, geen recht op een vaste aanstelling bij partti me werk, minder promotiekan sen, geen opvangmogelijkheden voor kinderen e.d. zijn meer re gel dan uitzondering", aldus het team. Als vrouwen zelf iets aan die situatie proberen te doen, stuiten zij op onbegrip bij in stanties als vakbonden en over- heid die voor het merendeel uit mannen bestaan. In veel geval len blijkt het voor werkende vrouwen niet mogelijk hun recht te halen, zo stelt het team, omdat in Nederland de wettelij ke regelingen zwaar te kort- schieten. In vergelijking met bijvoorbeeld de andere EEG- landen is ons land wat de wer kende vrouw betreft een onder- ontwikkelt} land". Dolle Mina gaat voor het werk van de ombudsvrouw alle ande re vrouwenorganisaties in Ne derland proberen te interesse ren. Zij zullen uitgenodigd wor den geld en mensen ter beschik king te stellen. Zolang het wer kende wijvenplan nog loopt (tot 1 mei 1974) blijft het instituut van de ombudsvrouw experi menteel. geruime tijd aangenomen dat Nixon zijn voorgenomen reis naar Europa, in verband met Watergate, zeker zou uitstellen tot het begin van het volgende jaar, en misschieiï zelfs hele maal niet gaan. Het Witte Huis heeft gisteren be vestigd dat adviseur dr. Henry Kissinger in september Europa gaat bezoeken. Hij heeft een uit nodiging aanvaard om op 10 september te spreken, te Brus sel, op een bijeenkomst van het Belgische Navo-verbond. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken had woens dag meegedeeld dat er een ruw en voorlopig ontwerp van de Amerikaanse voorstellen was gezonden naar de landen die tot de NAVO ibehoren en tot die van de EEG. In het voorstel zouden de zaken omzichtig worden benaderd en het zou geen dramatische nieu we elementen bevatten. Maar het volgde de ideeën die in april te berde waren gebracht door dr. Kissinger en waarin deze had voorgesteld te komen tot een nieuwe A/tlantisdh handvest. Hij riep toen onder meer op tot een meer gelijke verdeling van de economische en militaire las ten en het besteden van meer belangstelling aan zaken als de internationale handel en het geldwezen, alsook tot het vesti gen van de een of andere scha kel met Japan ter erkenning van het feit dat dit land een zeer belangrijke economische mogendheid was geworden. Nederland-Cliina DEN HAAG (ANP) Tegen het einde van deze maand zullen in Amsterdam de eerste stappen worden genomen voor de op richting van een vereniging „Nederland-China", die zich het verspreiden van informatie over de Chinese volksrepubliek ten doel stelt. Er zal waarschijnlijk een stichting worden opgericht, mogelijk met medewerking van professor Wertheim en mede werkers van de Amsterdamse universiteit. Hilversum 3 per 1 oktober ook 's nachts DEN HAAG (ANP) - Minister van Doorn van CRM wil de ra diozender Hilversum i per 1 ok tober dag en nacht laten uitzen den. HIJ heeft hierover schrifte lijk advies gevraagd aan de Omroepraad die 24 augustus daarover vergadert. De minister heeft ook een brief geschreven aan zijn collega Westerterp van Verkeer en Wa terstaat. Dit ministerie is ver antwoordelijk voor de PTT, dat de zendfaciliteiten beheert. Op het ministerie van Verkeer en Waterstaat vinden al geruime tijd besprekingen plaats over een eventuele uitbreiding van de zender. Volgens de secretaris van dj Om roepraad, de heer van Stegeren, staat de raad vooraf beslist niet afwijzend tegenover het voorne men van de minister. In het al gemeen heeft de raad altijd geadviseerd om Hilversum 3 's nachts langer te laten zenden. Kwaliteitsgeluid BIJ DE PROLOOG OP DE HI-FI-TENTOONSTELLING die ons in de RAI te wachten staat, heeft NOS-voorzitter Schüttenhelm de Neder landse burgers vriendelijk verweten dat ze op radio-gebied een lange lijst met wensen en klachten hebben maar zich weinig bekomme ren om de kwaliteit van het geluid, waaraan NOS en omroepvereni gingen toch zo veel aandacht besteden.... Schuttenhelms klacht is begrijpelijk, want er wordt in Hilversum een flink stuk budget gestoken in technische perfectie waarmee men het luistergenot beoogt te verhogen. Ons omroepbedrijf draait al voor een hoog percentage op stereofonie en zou graag het zelfde doen voor de ontwikkeling van de quadrofo- nie mits de kosten daarvan een beetje in overeenstemming waren met de tot nog toe bereikte technische vorderingen. WAARDEERT de doorsnee-luisteraar het kwolitaitsgeluid minder dan mr. Schüttenhelm lief is? Voor een deel doordat het oor van menigeen onvoldoende ontwikkeld is om verschillen die verder gaan dan goed of slecht te onderken nen. Maar naar onze overtuiging ook, omdat menig luisteraar zich meer interesseert voor wat hij hoort dan hoe hij het hoort. Om een vergelijking te maken een overstap naar het gewone concert bedrijf. Vele inwoners van de Haagse agglomeratie denken nog met heimwee terug aan de orkestconcerten in de Kurzaal en het voor malige gebouw van K. en W. Akoestisch viel er op deze concertza len heel wat aan te merken en op sommige plaatsen moest ook een leek kunnen horen dat zelfs dirigenten van wereldformaat en een orkest dat in topvorm speelde, op handicaps stuitten. Maar de meeste liefhebbers van muziek interesseren zich in de eerste plaats voor de taal die uit de muziek tot hen spreekt, de rest komt op de tweede plaats Zo zullen de kaarten wat het gesproken woord bij de radio betreft ook wel liggen. IN HILVERSUM zal men in het klachtendossier trouwens ook andere stukken hebben liggen, die op iets dergelijks wijzen. De akoesti sche fijnproever is het met verstaanbare niet tevreden en begeert het betere; vele anderen zijn al lang in hun knollentuin als ze bij het draain van d radioknop bekende of onbekende taal horen die appelleert aan hun gevoelen. Zo is het leven nu eenmaal: velen kunnen gelukkig zijn zonder de smaak van reerug. kaviaar en dure havanna's te waarderen. Geen gratie GEMENGDE REACTIES kreeg en krijgt nog steeds het besluit van de Nederlandse regering om bij gelegenheid van koningin Juliana's regeringsjubileum geen gratie te verlenen. Sommigen vinden dat minister Van Agt zeer verstandig en rechtvaar dig geadviseerd heeft en in dezelfde mate het kabinet juist heeft be sloten. Anderen vinden het maar sneu voor de gevangenen, die op een jubileumdouceurtje gerekend hebben en die nu dus naast het net vissen. EEN BEETJE VREEMD vinden we bij dit alles degenen, die het verlenen van gratie afwijzen, omdat dit een gunstbetoon zou zijn en dus en archaïsch overblijsel uit de tijd dat er sprake was van souvereine rechten en gunsten. Want binnen het kader van de constitutionele monarchie is het aan deel dat onze vorstin heeft bij het gebruik maken sterk symbolisch. Het is het met politieke verantwoordelijkheid belaste deel van de Kroon dat wikt en weegt, om daarna in vrijwel steeds beslissende vorm te adviseren. We menen trouwens dat in staten met een republikeinse staatsvorm de president, of hoe het staatshoofd daar ook moge heten, bepaalde prerogatieven heeft (ADVERTENTIE) ter gelegenheid van het 25-jarig regeringsjubileum van H.M. Koningin Juliana zijn vanaf 4 september 1973 tegen betaling van 10,verkrijgbaar op alle postkantoren, bij zeer vele banken en op de kantoren van de gemeente-giro van Amsterdam. Extra fraaie uitvoering op bestelling 's-Rijks Munt slaat afzonderlijk ook nog een kleine serie Jubileumtlentje8 met gepolijste stempels van gepolijste munt- plaatjes. Deze exemplaren (in munt-etui met rijkswapen en muntbeschrijving) kunnen-uitsluitend voor aflevering binnen Nederland-worden besteld door overmaking of storting van f 30,per munt op postrekening 90 91 92 ten name van „Jubileumtientje 1973" onder vermelding van het gewenste aantal, naam en aflever-adres in bloklctters. Hot bestelde aantal munten wordt zo spoedig mogelijk na 4 sept. 1973 aangetekend toegezonden door 's-Rijks Munt te Utrecht Weeroverzicht De Bilt Vrijdag Icon in het oosten en zuiden van het land nog op verschillende plaatsen het kwik txrt 30 graden oplopen. In de kustprovincies was het aanmerkelijk minder warm dan de voorafgaande dagen doordat de wind naar westelijke richtin gen draaide en daarbij lucht aanvoerde over zee. Inmiddels drong 'n fronrtensysteem boven Engeland naar het oosten op en deed de bewolking voornamelijk in de hogere niveaus toenemen. Achter dit systeem dat in de nacht van vrijdag op zaterdag met enige regen passeerde stroomt koelere lucht het land binnen, waarin later op de dag weer zonnige perioden mogelijk zijn. Het blijft op de meeste plaatsen droog. Vooruitzichten voor maandag; Aantal uren zon: 6 tot 14 Min. temp: omstreeks normaal. Max. temp: 0 tot 4 graden boven normaal. op een droge periode van m nstcrcs 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procenta WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eldhoven Den Helder Luchth. Rtr. Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Geneve Helsinki Innsbrürk Kopenhagen Stockholm Wenen Zttruch Casa Blanca Istanboel Las Palmaa New York 0 mist 19 temperaturen kjchtdnk n miUibaren 0 opklamgen A'** ■w-v warmtefront H hoge-dnJcgebed bewokng neeiw •vr kou-front L lage-dnivjebed TjZ. onweer wndnchtng verplaatsngsnchting

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7