Rembrandt-hotel wordt gesloopt Sassenheimse kerken slaan handen ineen FRANK EN EVA SCHOKTE NIET SPRAAKTEST OP SCHOLEN LEIDERDORP stad Volgende maand aanbesteding wegwerken bij Rijnzicht" a B ?Van Dam omt naar Leiden Kemena toont zieh bezonken kunstenaar voor K&O OOK Wat u moet weten PAGINA 3 ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT 55J JOEGSTGEEST Ondanks de bij na tropische sfeer bleven de raadsleden toch „to the point", terwijl de belangstelling op de publieke tribune zelfs groter was dan ooit. Dit gold voorna melijk een groot aantal bewo ners van de Grunerielaan die zich in een verzoek tot B, en W. hadden gericht hun (te) kleine woningen te mogen uitbouwen. Een mogelijkheid die, vanwege de voorschriften niet geheel ge realiseerd kan worden zo bleek uit het preadvies van B. en W. nHet waren de ingekomen stukken en mededelingen die geruime tijd van de raadszitting in be slag namen. Het ziet er nog niet naar uit dat er een bevolkings onderzoek komt op hart- en vaatziekten „de verantwoorde- Jijkneid zich tijdig te laten on derzoeken ligt ook bij de men sen zelf", aldus wethouder Thorn op vragen van het raads lid dc heer Brouwer (PC), Rond de situatie van het Rijn- zichtwegviaduct waar verkeers- 0 lichten gepland zijn is een dui delijke verbetering merkbaar, aldus burgemeester Van Eysin- ga. P'aatsing van verkeerslich ten en een „reconstructie" van de verkeerssituatie aldaar" is wordt in de gemeente Oegst- gee;-! niet meer gespoten met herbiiden, maar alleen als het niet anders kan trekt men er op uit om de groei van gras tussen de straatstenen tegen te gaan. Wethouder van der Voet ver klaarde dat men uiterst voor zichtig te werk gaat als er toch gespoten moet worden. „Het spuiten is eigenlijk te summier gebeurd uit andst voor de tuin tjes langs de trottoirs, wij heb ben een soort „verslapt water" gebruikt. Mevrouw de Wael Ma- lefijth (WD): „Wij moeten niet alle? afwentelen op het spuitbe- leid van de gemeente. Als men de stoep voor zijn huis regelma tig veegt, groeit ér niets en hoeft de gemeente niet te spui ten". Zij deed een beroep op de burgerij vooral mede te werken. Tijdens de rondvraag vestigde de heer Oliver (D'66) de aandacht op het gebruik van prikkeldraad in plantsoenen waaraan kinde ren zich verwond zouden heb ben. B. en W. zullen hier aan dacht aan besteden. De heer Plate (WD) pleitte voor invoe ring eenrichtingsverkeer langs de Haarlemmertrekvaart, als mede de aanschaf (samen met andere gemeenten) van een ra darapparaat ter controle op de snelheid van de auto's. Wethouder Van de Voet deelde mede, dat de rijksweg nr. 6 welke door Haaswijk gepland is zeker de eerste tien jaar niet gerealiseerd zal worden. ii ii ii Het oude Rembrandt Hotel, dat jarenlang samen met het Huis ter Duin en Palace Hotel de grote drie van Noordwijk vorm de, zal onder slopershanden vallen. Er ligt echter een nieuw bouwplan gereed om het in mo derne stijl te laten herrijzen. van plm. 47 m2. Zij zijn ver deeld over de zes verdiepingen van het gebouw. Het zal maxi maal 18 meter hoog worden, ge leidelijk in hoogte afnemend over de beide vleugels. De grootste hoogte komt ongeveer overeen met de goothoogte van het bestaande gebouw. De wel standscommissie heeft het ont werp positief beoordeeld. bouwvergunning te verlenen. Wel heeft het college bedenkin gen tegen de open parkeergele genheid. Er zijn 113 parkeer plaatsen geprojecteerd, die het gebouw aan drie zijden inslui ten. Men acht dit weinig aan trekkelijk en daarom zal men de aanvrager dringend in over weging geven een overdekte parkeergelegenheid van vol doende capaciteit aan te bren- Rembrandt Hotel nieuwe stijl zal naast een receptie, een hal, een koffieshop, een restaurant en andere bedrijfsruimten, in to- Daar het bouwplan taal 114 appartementen omvat- stemming is met de bestem- Kei Saskia-zwembad zal in onge- ten. waarvan 80 met een opper- mingsvoorschriften, is het colle- wijzigde vorm gehandhaafd blij- vlakte van plm. 57 m2 en 34 ge van b. en w. voornemens een ven. heim hebben besloten de „Com missie Samenwerkende Kerken Sassenheim" in het leven te roepen. Tot op heden is aan de achtergronden weinig bekend heid gegeven, evenmin aan al les wat aan dit belangrijke ini tiatief is vooraf gegaan. In de afgelopen jaren zijn in Sas senheim allerlei interkerkelijke activiteiten tot ontwikkeling ge komen. Genoemd kunnen wor den de Commissie Ontwikke lingshulp, de actie Kom over de Brug, de Wereldgebedsdag, de Kerkzangdiensten in de Pancra- tiuskerk, diverse activiteiten van de plaatselijke afdeling van het Ned. Bijbelgenootschap e.d. Allerlei zaken, die zo ongeveer 10 jaar geleden nog onmogelijk leken, worden nu vanzelfspre kend gevonden. De raden en be sturen van de verschillende ker ken hebben daar soms direct, soms indirect medewerking aan verleend! Bij de beslissing tot het instellen van bovengenoem de commissie heeft ook de over weging een rol gespeeld dat alle kerken, de één misschien meer dan de andere, in toenemende mate met de zelfde problemen te maken zullen krijgen. Ge noemd kunnen worden in dit verhand de groeiende en rand kerkelijkheid, zo voelt een deel der jeugd zich niet, of nauwe lijks meer door de kerk aange sproken en verder een groeiend besef dat de kerk zich niet van de wereld moet isoleren, maar tn oe wereld een van God gege- wijst er dan ook op dat dc in het kort geschetste ontwikkeling, niet tot stilstand komt. Als de tekenen zich niet bedriegen kon het wel eens zijn dat meer en sneller veranderingen optreden dan in de achter ons liggende jaren, is hij van mening. iiden Staatssecretaris Van Dam (volkshuisvesting) zal op 3 -I september een bezoek brengen aan Leiden. wil zich ter plaatse de hoogte stellen van moeilijkheden die zich in .eiden hebben voorgedaan rond de huurverhogingen in '72 en '73. De staatssecretaris zal (M overleg voeren met b. en w., besturen van woningbouwvereni- gingen, met huurdersverenigin- oo gen en afzonderlijke bewoners. Hij gaat ook een aantal wonin- oii gen bekijken. Gouden speld tin Hoogmade Voor zijn 40-jarig l> lidmaatschap Is gisteravond tij dens de ledenvergadering van de Bouw- en Houtbond NKV de heer Th. Straathof onderschei den met de gouden NKV speld. )p deze vervroegde vergadering, noodzakelijk omdat een plaats- vervanger moest worden gevon den voor de overleden penning meester, werd met algemene stemmen de heer Dik v. Goozen gekozen, die hiermee het werk zijn vader Th. J. v. Goozen gaat voortzetten. Na de be stuursverkiezing sprak districts bestuurder Wauters onder meer de loonkwestie en de pro blematiek rond de jeugd. Wie ooit met stijgende ergernis tientalln minuten heeft lopen ijsberen voor een telefooncel „in gesprek" (moeilijk tot stand komende ver bindingen, Sjaan en To die elkaar lange tijd niet gesproken hebben) zal zich wellicht meer dan eens een comfortabele stoel hebbn ge wenst om rustig de manoeuvres van de telefoonceldeur in de gaten te houden. In Leiden (Douzastraat) kwam de PTT langwachters te gemoet door de plaatsing van een Biedemeyer diepzitter met rug- en zitvlakvering. Het telefoneren is wel iets duurder geworden. Studie ter vermindering van aantal LOM-kinderen STOMPWIJK In het Dorpshuis fe Stomp wijk werd dezer dagen druk gekonfereerd door onder wijzend personeel van de basis scholen te Zoetermeer, Stomp- wijk en Leidschendam. Deze bijeenkomst was een vervolg op het in 1972 ingestelde onderzoek op de genoemde basisscholen door het Instituut Research van prof. Bladergroen, hoogleraar in de Orthopedagogiek aan de Gro ningse universiteit. Het doel van dit onderzoek was na te gaan welke kinderen op de basisscholen een bepaalde begeleiding nodig hébben, en voorts welke vorm daarvoor noodzakelijk is. Met dit projekt, dat past in het „plan integratie kleuter- en basisonderwijs" van het Ministerie van Onderwijs, hoopt men onder meer het aan tal kinderen dat door onderwijs- moeilijkheden de basisschool moet verlaten (de zg. L.O.M.- ers) te verminderen. Tijdens de bijeenkomst hield prof. Bladergroen een lezing en wer den er verschillende ideeën ont wikkeld m.b.t. de te volgen ge dragslijn. Een en ander moet nog afgewogen worden tegen de financiële kpnsekwenties. Van wege dit laatste en om geen nodeloze verwachtingen te wek ken, werd besloten de verschil lende alternatieven nog niet te publiceren. Dit zal in een later stadium gebeuren. [STERDAM „Frank en Eva", de omstreden film van Pim de la Parra, die pas in ir. tweede instantie genade kon vinden in de ogen van de film- ia-j keuring, zal komende week in 30 18 theaters in Nederland dan toch op de afgesproken datum in première kunnen gaan. Giste- 3J! ren werd voor de pers en- een groot aantal gniffelende geno- digden het liefde-haat huwelijk ie. tussen Willeke van Ammelrooy en en Hugo Metsers even doorge- licht. Een duidelijk opgeluchte en distributeur W. Hemelraad van Actueel-film: „Gelukkig zijn we nog op tijd. Wat die keuring ge- 00 mankeerd heeft ons zo lang in spanning te laten zitten, weet ik - niet". Inderdaad is er in „Frank en Eva" niets te zien of te beluisteren, wat al niet in „Turks Fruit" zat. Alleen is de levensstijl van de mannelijke hoofdpersoon duidelijk negatie ver dan in Wolkers' verhaal. „Het is de crematie-scène, die op de meeste bezwaren stuitte" zegt Pim de la Parra. Ik kom uit Suriname en voor mij is zoiets heel gewoon. Daar zag je wel drie maal per dag zo'n groep feestende mensen rond een doodkist. En dan ging de kist ook nog open om de over ledene toe te drinken". Maar dan wordt hij weggerukt een gebruinde Willeke van Am melrooy en een glunderende Lex Goudsmit - die een prachtig rolletje als oude losbol speelt - op de gevoelige plaat te worden vastgelegd. Sylvia Kristel, die publiciteitsbewust het gebeuren in de gaten heeft gehouden, wringt er zich onmiddellijk met haar kakatoe-groene kuif tus sen. met Later op de dag zien een tiental Am- scholieren tussen de 13 en de 17 in een besloten voorstelling in de showroom van Bellevue de film ook. Hun reacties worden door de VPRO-microfoon vast gelegd: „We hebben niks gezien wat we nog niet gezien hadden". Erg geamuseerd hadden ze zich niet. De eveneens uitgenodigde filmkeuring had maar wijselijk verstek laten gaan. LEIDEN De Duitse organist Gerhard Kemena heeft zich onder de groten geschaard in de serie K. en O.-zomeror- gelconcerten. Weldadig deed zijn rijk gevarieerd pro gramma aan, dat hem niet als een uitbundig, maar wel als een kunstenaar deed ken nen. die de bezonkenheid zoekt. Het wel haast zeker, dat zijn spel zich aan het orgel van de Marekerk heeft moe ten aanpassen. Die indruk maakte bijvoorbeeld het vijf de uit de Orgelstücke van Siegfried Reda, waarvan de beperktheid van dit orgel zich deed gelden, eveneens in de Passacaglia van Buxte- hude. Toch bracht hij het tot en verrukkelijk klinken in de Sonatina van Christian Ritter, waarmee Gcrhqrd Kemena zijn programma sterk opende. De bezonken heid van deze organist ken merkt zich in zijn rustige tempi in het algemeen en in het verstilde karakter, dat hij gaf aan het Preludium van Bruhnsl gevolgd door het prachtige lijnenspel in dc Fuga. Groots was hij ook in de bekende Triosonate nr. 6 in G gr. t. van Bach, dat met de fraaie harmonieën van de Chaconne van Her man Strategier het hoogte punt uit dit programma vormde. Ofschoon Gerhard Kemena alle recht deed aan de romantiek van Mendelssohn's Sonate nr. 2, was dit naar ons ge voel toch niet het sterkste werk, zeker niet de Fuga. Weer rijst de vraag of men kunstenaars als deze Duitse organist mag overleveren aan de beperktheid van een orgel, zoals in de Marekerk. Dringend doet zich de nood zaak gelden, dat voor deze zomerorgelconcerten de Pie terskerk wordt geopend. Al leen daar kan zich de groot heid van een Gerhard Keme na ten volle ontplooien. Misschien is het goed. dat men zich eens een jaar heeft moeten realiseren wat men mist. Des te dwingender zal men gaan wijzen op de schande, dat een prachtig or gel van internationale be kendheid. onbespeeld moet blijven omdat de kerk geslo ten is. B. Rijnders. SASSENHEIM Gisteravond werd in het gebouw aan de Oost haven door het bestuur van de Stichting Jeugdrecreatie met de medewerkers nagepraat over de activiteiten van het afge lopen seizoen, het achtste. Voorzitter Krom dankte alle mede werkers, z'n medebestuursleden en alle anderen die actief waren voor de Sassenheimse jeugd. Unaniem werd de mede- wérking van het bedrijfsleven t.a.v. materialen en gemeente werken wat betreft het transport e.d. geprezen. Wethouder Westerbeek bracht de hulde en waardering over van het ge meentebestuur voor alles wat werd gepresteerd. Daarna werd afscheid genomen van mevrouw v. d. Wees, die vanaf het be gin 8 jaar geleden, deel uitmaakte van het bestuur. Voor zitter Krom zei dat behalve het penningmeesterschap, dat prima werd behandeld, enorme steun op allerlei terrein van haar werd ondervonden. Zijn dankwoorden liet hij vergezeld gaan van een geschenkbon. Als nieuw bestuurslid werd begroet heer L. Nagtegeller, die als medewerker al enkele jaren be kendheid genoot. Levi s kreeg klop in Lisse LISSE In de Lissese sporthal heeft de Nederlandse kampioen basketbal Levi's Flamingo's gis teravond met 101 tegen 82 pun ten verloren van de All West- Coast Selection uit Amerika. Ondanks de nederlaag speelde Le vi's Flamingo's een knappe par tij basketbal maar was uiteinde lijk toch niet bestand tegen het superieure spel van het studen tenteam. Bij Levi's waren top- i scorers Barry Leidewitz met 22 punten. Kees Akerboom met 13 punten en Hugo Harrewijn met 1 12 punten. Van der Steen verlaat raad van N'hout De heer E. J. J. van der Steen (KVP) uit De Zilk heeft wegens drukke werkzaamheden ontslag genomen als lid van de Noord- wijkerhoutse gemeenteraad. In zijn plaats is benoemd de heer C. P. Timmer, die l'/2 jaar ge leden wegens bijzondere om standigheden als raadslid be dankte. De heer Timmer heeft een 13-jarige ervaring als raadslid, waarvan vele jaren als KVP-fractievoorzitter. Hij houdt de benoeming nog in be raad. Nieuw bestuur Jaeobswoude WOUBRUGGE - De plaatselijke biljartvereniging hield in Het Oude Raedthuys haar jaarlijkse ledenvergadering. Bij de be stuursverkiezingen werd voorzit ter W. Verkade en het bestuurs lid H. Koetsier herkozen, terwijl I als wedstrijdleider werd geko zen de heer L. van Wageningen. Tot leider van het 1-ste team werd gekozen A. J. Klein; van het 2-de team P. G. van Luiing; van het 3-de team T. van Om- mering en van het 4-de team L. van Wageningen. Marktberichten LEIDEN - AANVOER: slieren 10. 200. vette lommeren l zeugen) 26, Srhrnm- i 329. geiten 29.. pun- Leiderdorp De gemeente Lei derdorp heeft besloten 'n logope dist aan te trekken, die op de openbare en r.k. lagere scholen een onderzoek zal instellen naar spraakafwljklngen onder de leerlingen. Deze specialistische hulp wordt ingeroepen omdat, aldus het standpunt van de gemeente, de eigen klasseleraar, mede ten ge volge van overbezette klassen, moeilijk zelf spraakafwijkingen kan corrigeren.In een brief aan de ouders van de leerlingen stellen de gemeente en het best- tuur van de Stichting Parochiële Scholen Meerburg dat in toene mende mate geconstateerd wordt dat het aantal leerlingen met aanpassingsmoeilijkheden groeitomdat, ten gevolge van lichte spraakafwijkingen. rem mingen in de taalontwikkeling optreden. Het onderzoek, uitge voerd dooor mevrouw S. Rond- day-Betist, zal binnenkort' plaatsvinden. «•Ion per sluk 885-1800, tuk 103-123. kH- HANDEL: slnohtslleren LEIDEN (17 n tijen Goudse kaas. PrIJzei Goudse kim* 3,73. broodkaas 3.75. Handel kalm KATWIJK. 17 uur. WUP9M p kist: AI 4 00—6.20. All 3.50—5.60. lil 3.10—6 40. Cl 4.60. CU 1,60. blnemk» 31—12 I 61—87, 12 II 30—61. tomaten A I 2,60-2.70, T3I 2.80, Cl 2.60. sla 44—69, peter; 12-22. andijvie krulpete 1.50-1 7.0 II elderlr. 18 bosbei 66-71. spllskoo bloemkolen 22.700 st. r STOMPWIJK Voor de ders van de nieuwe le-klas- sers van de basisschool „Maerten van de Velde" wordt er maandag een ouder avond gehouden. Deze begint om 8 uur en vindt plaats in de aula tegenover de kerk. STOMPWIJK De peuter speelzaal kan wegens fami lieomstandigheden dit zoen niet tegelijkertijd starten met de basisschool. De zaal zal nu op 4 septeember a.s. voor het eerst open zijn. STOMPWIJK In samenwer king met het kerkbestuur or ganiseert de jongerensocië- teit Asafoetida morgen in en rond het Dorpshuis een mid zomerfeest voor jongeren. Dit feest wordt nog gehouden ter gelegenheid van het 100- jarige bestaan van de paro chiekerk, maar was wegens enige moeilijkheden een paar maal uitgesteld. Het feest begint om 15.00 uur en wordt verzorgd door de bands Phoe nix en John Lie, voorts de Lexi's drivein en een fakir. Bovendien is er een brood- p-icknick. De entree bedraagt 1.50. STOMPWIJK Maandag houdt Stompwijkse Boys haar jaarvergadering. Deze begint om 20.00 uur en wordt gehouden in de kantine. LEIDEN Vanaf aanstaande maandag tot 15 september is in het gemeentearchief aan de Boisotkade een tentoon stelling te zien, die de titel draagt „Janus Dousa en zijn vrienden". De tentoonstelling is georganiseerd door Leidse Universiteitsbiblio theek naar aanleiding het Tweede Internationale Congres voor Neolatijnse Studiën. LISSE A.s. woensdag wordt in Lisse grof huisvuil opge haald 's-morgens in wijk 2 (Poelpolder) en 's-middags in wijk 1 (het niet in Poelpolder gelegen gedeelte van de maandagroute). De zelfde dag wordt in de I is- serbroek grof huisvuil opge haald in de nieuwbouwwijk Donderdag komt de Lisser- dijk en de Hillegommerdijk aan de beurt. LEIDEN Naast de reeds be staande „Wegwijzer" patiënten die in het AZ in Leiden worden opgenomen, heeft het ziekenhuis nu een „Verwijswijzer" uitgege ven voor patiënten die door hun huisarts voor behande ling zonder opnam» naar AZL zijn verwezen. De n we brochure geeft informatie over de wijze waarop eer spraak kan worden gemaakt, welke papieren men dienl mee te brengen etc. De bro chure kun worden aange vraagd bij het bureau voor lichting van het Universitair Medisch Centrum. Rijnsbur- gerweg 10 of telefonisch 01710-47222 toestel 1956. LEIDEN - Hengelsportvereni ging "Forel" heeft een wed strijd gehouden in de Ring vaart bij Sassenheim. vangst was goed te noemen en dc uitslag luidt: L.Vlas veld 4400 gram, A.OoijendiJk 3650, I.L. van Bohemen 255: gr., G.Ligtvoet 1920 H.Ooijendijk 1870 gr. Ooijendijk 1670 gr., H.A. Spoel 900 gr.. G.Logeman 780 gr., C.Marijt 750 gr.. I.Par don 550 gr. H.J. v.Brakel 550 gr., P.M. de Goederen 460 gr., J.Beekman 290 gr. LEIDSCHENDAM Sinds dc opening van liet sportcom plex „De Fluit" zijn slechts twee van de tien vitrines in de entreehnl verhuurd. Een van de huurders heeft boven dien. na een inbraak in vitrine, de huur opgezegd. Wethouder Bunnik denkt, dat de huur van 750 gulden per jaar te hoog is; herhaalde pogingen, de vitrines te ver huren, hebben namelijk geen resultaat gehad. De commissie van beheer van het sportcomplex wordt nu voorgesteld de huurpiijs drastisch te verlagen en bij voorbeeld te brengen op 250 gulden. Hoger tarief in „De Fluit" LEIDSCHENDAM In de com missie van beheer van het ge meentelijk sportcentrum „De Fluit", die donderdag 23 augus-1 tus om 20 uur in het raadhuis bijeenkomt, zal worden voorge steld de tarieven voor de sporthal met gemiddeld 10% te verhogen. Wethouder H. J. Bunnik zegt in het voorstel dat de tarieven al sinds september 1970 (bij de opening van het sportcentrum) 11 ongewijzigd zijn gebleven. Het tekort voor de sporthal bedroeg in 1971 60.000 gulden, in 1972 98.000 gulden en zal voor 1973 waarschijnlijk stijgen tot ca. 106.000 gulden. LEIDEN In de Jozefkerk aan de Herensingel is van avond weer een eucharistie viering m.m.v. de jongeren groep The Lord's Folks. Ce lebrant is kapelaan F. Ver laan Aanvang 19.00 uur. NIEUWKOOP Als sluitstuk van een fijne uitgaansdag werden gisteravond in Avifauna vijf jubilarisser. van de firma Bodegraven uit Nieuwkoop in de bloemetjes gezet. Vier van hen, de heren N. van Koert J. Vork. F. Mesman en W. Leliveld ontvingen een geschenk onder couvert (allen 25 jaar in dienst), terwijl de heer W. Schellingerhout van directeur J. S. Bodegraven een gouden horloge om de pols hreey geschoven. (Zie foto).

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3