ENORME SPANNING MAAR GEEN PANIEK AAN BOORD VAN DEFECTE VLIEGTUIG Perfect uitgevoerde landing' Echtgenote tweede vlieger ooggetuige van landing SCHOUT-BIJ-NACHT R. J. ITZERDA: vlietstreek In rubberboot alweer eerste grapjes PAGINA 7 DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT (van een onzer verslaggevers) WASSENAAR - „Een perfect uit gevoerde landing". meent Schout bij Nacht R. J. Itzerda commandant van de Marine Luchtvaartdienst als hij spreekt over de noodlanding op zee van de Breguet Atlantic gister morgen voor het Wassenaarse strand. Niemand van de veer tien inzittenden raakte gewond. Het toestel, een van de negen van de Marine-luchtvaartdienst, kan als verloren worden be den. De noodlanding werd veroorzaakt doordat het hoogteroer niet in orde was. De Breguet Atlantic was bezig met een testvlucht na een onderhoudsbeurt. De gezag voerder van het vliegtuig kapi tein lt. ter zee-vlieger L. E. Goozen (42) uit Oegst- geest merkte het mankement op toen hij ongeveer twin tig mijl ten westen van IJmui- den vloog. Hij nam direct con tact op met de verkeersdienst van Schiphol en zond een nood oproep uit. De gezagvoerder zette hierna koers naar de mili taire vliegbasis Valkenburg. Hij vreesde, dat het toestel onbe stuurbaar zou raken. Een lan ding op de banen van de vlieg basis was daardoor uiterst ge vaarlijk. Hij overwoog met de dertien bemanningsleden uit het vliegtuig te springen, maar vond het toch beter een nood landing te maken op de vlakke zee voor de Wassenaarse kust. De verkeersleiding van Schiphol had inmiddels alarm geslagen en het gebied waar het defecte toestel door vloog vrijgemaakt. Geen enkel burger- of militair vliegtuig mocht zich in het ge bied van de Breguet Atlantic bevinden. Het toestel klapte met een snel heid van ongeveer tweehonderd kilometer per uur op de golven. De bemanning wist het toestel te verlaten via de vluchtluiken Collega-vliegers feliciteren kapitein-luitenant ter zee-vlieger Gooszen met zijn behouden thuiskomst en kom In een rubber reddings boot. De meeste bemanningsle den werden door leden van de Wassenaarse Reddingsbrigade, die direct was uitgerukt met alle boten, naar het strand ge bracht. De gezagvoerder werd enkele mi nuten na de landing opgehaald door een helicopter, die was op- geslegen van de militaire vlieg basis. Hij werd naar Valken burg gebracht om een eerste verslag uit te kunnen brengen. Brequet Atlantic één van de negen WASSENAAR De Marinelucht vaartdienst beschikt over negen toestellen van het type Breguet Atlantic. Dit type ward in de ja ren vijftig ontworpen door een aantal landen van de Noord At lantische Verdrags Organisatie, bij wie ook Nederland. Het Neder landse Instituut voor vliegtulgont- wikkeling heeft in die ontwikke ling een groot aandeel gehad. De studie leidde tot de bouw van het met twee schroefturbines voortbewogen navo patrouille- en onderzeebootbestrijdingsvlieg- tuig. De Franse vliegtuigenfabriek Breguet was de hoofdaanneem- ster. In de bouw van de eerste se ries had ook Fokker een belang rijk aandeel. Aanvankelijk werden de toestellen gebouwd voor de marineluchtvaartdiensten van Frankrijk en Duitsland, in totaal ongeveer honderd stuks. Nederland besloot aan het eind van de jaren zestig negen toestel len van dit type aan le schaffen. Het toestel, dat gistermorgen om streeks elf uur bij Wassenaar een noodlanding maakte was aange kocht op 22 december 1971. In het voorjaar van 1972 waren dc Bre- guets in het nieuws, doordat de vliegtuigen corrosie verschijnselen vertoonden. Die verschijnselen zijn later verholpen. De noodlanding van de Atlantic 257 is het eerste ernstige ongeval met een toestel van de Marine luchtvaartdienst sinds 1966. Toen verongelukte een vliegtuig van deze dienst in de West. e-vlieger L. E. Gooszen vertelt met de Breguet Atlantic. WASSENAAR „We waren van vliegbasis Vlakenburg vertrokken voor een testvlucht van de Breguet Atlantic 257 na een flinke onderhoudsbeurt. Het vliegtuig was op grond al geheel nagekeken en vlak voor de start hebben we nogmaals het toestel ge controleerd op mogelijke mankementen. Al les werkte toen perfect." Gezagvoerder ka pitein L.E. Goossen is wat ontdaan van de eerste noodlanding in zijn vliegersloopbaan, maar vertelt rustig over de gevaarlijke si tuatie waarin hij en zijn bemanning ver keerde in het defecte vliegtuig. „Na de start waren we bezig met een stijging naar een hoogte van 30.000 voet om daar de eerste proefnemingen te houden. Die testen worden uitge voerd in een speciaal daarvoor aangegeven gebied; er waren geen andere vliegtuigen in de onmiddel lijke nabijheid. Tijdens de klim op een hoogte van ongeveer 27.000 voet wilde ik een vorrectie uitvoe ren op de snelheid. Ik schakelde de automatische piloot uit, maar het toestel reageerde niet meer voldoende. De neus ging omhoog en de snelheid verminderde. Het was vrijwel onmogelijk de neus weer in een horizontale stand te krijgen. Om met een snelheid van 170 knopen door te kunnen blijven vliegen moest ik de stuurknuppel helemaal naar voren duwen. Defect De bemanningsleden keken naar buiten en zagen, dat de hoogteroeren defect waren. Eén roer stond omhoog en het andere wees omlaag. Ik bracht het vliegtuig terug tot 25.000 voet en was toen in de omgeving van IJmuiden. Op dat moment heb ik een noodoproep uitgestuurd naar Schiphol. Ik zette koers naar vliegveld Valkenburg. We daalden voortdurend en soms was het toestel onbestuur baar. We hebben ons toen berade. Moesten we springen of een noodlanding proberen te maken? Landen op de vliegbasis was onmogelijk. Het toestel was vrij wel onbestuurbaar geworden en ik vreesde spoeig alle controle erover te verliezen. We besloten dus een noodlanding te maken op het rustige water van de Noordzee op zo'n tweeeneenhalve kilometer uit de kust van Wassenaar. Er uitspringen wilden we niet, ten eerste omfat we vliegers en geen ervaren parachutisten zijn en ten tweede, omdat we liever bij elkaar bij het toestel bleven. Noodluiken Met een snelheid van 170 knopen (ongeveer drie honderd kilometer per uur) naderden we Wasse naar. Iedereen had zich klaargemaakt voor de lan ding. De noodluiken waren uitgeworpen en de vei ligheidsriemen zo strak mogelijk aangehaald. Ik probeerde zo langzaam mogelijk het wateropper vlak te naderen en hield de motoren zo goed moge lijk in werking om nog wat controle over het toe stel te houden. Tot vlak voor de landing had ik het gevoel dat ik het in mijn macht had. We raakten het wateroppervlak eerst met de staart. We remden sterkaf. Door alle luiken stroomde het water naar binnen en plotseling kreeg ik een golf water van achteren over me heen. We bleven echter drijven. Iedereen verliet zo snel mogelijk het toestel. Twee an stuurboordzijde om te proberen een van de twee rubberboten naar buiten te krijgen. Dat lukte ech ter niet, want door de klap was de boot al in het krijgen. De overige bemanningsleden en ik verlie ten het toestel aan bakboordzijde, waar de andere reddingsboten gemakkelijk naar buitnen geduwd en opgeblazen kon worden. Toen bleven we maar wachten. De Wassenaars* Reddingbrigade was snel ter plaatse. Zij hebben eerst de twee stuurboordzijde opgehaald en toen tien man mee naar het strad genomen. Ik ben met enkele anderen door een helikopter opgehesen en naar Valkenburg vervoerd. De mensen op het strand zijn later ook door helikopters opgehaald. De sfeer tijdens de noodlanding was uitstekend. Er is geen enkel moment paniek uitgebroken. Wel wa ren we allen enorm gespannen. Toen we buiten in de rubberboot zaten werden al weer de eerste grapjes gemaakt. Een paar man wilden nog even terug om enkele carbonaatjes op te halen. Iemand vond nog een droog pakje shag en we hebben allemaal een sigaretje gedraaid. Er was zelfs een opmerking, dat we dit jaar geen Noordzee-oefening meer hoeven te doen." De Breguet Atlantic vlak nadat de bemanning het toestel had verlaten WASSENAAR De echtgenote van de twee de vlieger sergeant-majoor Eckhardt uit Wassenaar was gisterochtend ooggetuige van de noodlanding, die haar man meemaakte. Zij lag te zonnen bij de Wassenaarse slag. Majoor Eckhardt wist dat zijn vrouw op het strand was en ging met de eerste redding boot van de Wassenaarse Vrijwillige Red dingsbrigade mee naar de kust. waar zijn echtgenote hem in de branding stond op te wachten. Het echtpaar viel daar elkaar in de De noodlanding van de Breguet Atlantic werd door duizenden mensen op het Wasse naarse strand gevolgd. Honderden snelden naar de plaats waar de helicopters de be manningsleden van het strand oppikten. Een groot deel was daarvoor al door de politie en de reddingsbrigade „schoongeveegd" om de operatie van de helicopters niets in de weg te staan. In acht minuten was het strand vrij gemaakt. Redding Voorzitter M. Schrijver van de brigade ver telde hoe vanuit het toestel rode en groene noodpijlen werden geschoten. De Wassenaar se reddingsbrigade verrichtte vervolgens knap werk. Pijlsnel werden de rubberboten met de zware buitenboordmotoren ingezet. ..Dit was de eerste echte redding sinds 21 jaar", zei de heer Schrijvers. „Nu is geble ken hoe wij kunnen werken. Ons getrainde team leverde een fraai staaltje van actie". Alarm Ook dankzij de aanwezigheid van een agent in de politiepost, die met minder mooi weer verlaten is, kon snel iedere betrokkene en de instanties worden gealarmeerd. In de loop van de middag raakte de toegangsweg naar het strand geblokkeerd door een enorme rij nieuwsgierige automobilisten, die van de noodlanding via de radio hadden gehoord. i Wassenaar c

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7