TRAINER SIRA: IK HEB HET ENORM NAAR MUN ZIN HIER SPORT EXTRA r\ a Dit jaar moet de doorbraak komen jl jl V van de Hazerswoudse eersteklassers V V DE BOYS: EEN CLUB VAN AF- WACH TERS sport Organisatie is ons grootste probleem DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT Fusie welhaast onmogelijk dan aannemen dat dat mentali- teitsverschil er is, tussen „Dorpers" en Rijndijkers. Daar naast zou het een onhoudbare situatie worden, wanneer bij voorbeeld al de jeugdspelers van de Rijndijk naar het dorp zouden moeten komen om daar in het gemeentelijk sportpark te spelen en te trainen. Die af stand is voor hen veel te groot". Bundeling van alle Ha zerswoudse voetbalkrachten zou, zo meent hij, ook het prestatie peil niet zo erg omhoog stuwen. „Nou vind ik, dat de prestaties bij een vereniging als de onze op het tweede plan moet komen. Het standaardteam van de Boys eindigde vorig seizoen op de tweede plaats van de eerste klas zaterdagcompetitie van de LVB. Zes punten achterstand op kampioen Woubrugge, dat overi gens twee keer klop kreeg van de formatie van (toen nog) trai ner Bas van der Flier. En van Valken '68, een middenmoter van weinig allure, werd twee keer verloren. Oud-Valken-trai- ner Jan de Leeuw, thans in dienst bij de Boys, heeft het al duidelijk gesteld: „Er kleefden in de vorige competitie (toen hij Hazerswoudse Boys' speler Cees Tor nam vorig seizoen afscheid van het eerste team. Dit jaar keerde hij toch weer terug in de selectie. dus de Valkenburgers trainde, red.) heel wat foutjes aan het spel van de Boys, vooral hel vrijlopen ontbrak".... „Dat is nu echt een kwestie van inspiratie geweest", aldus ver klaart Martin Fase dat verras sende optreden van het stan daardteam in de conpetietie. Een mentaliteitskwestie dus. Het is zo bij ons. dat een hoger aan geslagen club altijd met volle inzet word bestreden. Dan den ken de spelers: jongens, het moet vandaag gebeuren! De trainer, in dit geval dus nieuwe oefenmeester Jan de Leeuw, heeft in dezen een belangrijke taak", meent Fase. „Hij moet proberen de jongens de goede mentaliteit zien bij te brengen. Let maat eens op: ons „eerste" slaagde er de vorige competie niet in het spel zelf te maken. En het gekke van het alles is, dat ons „tweede", dat in de KNVB uitkomt, dat wel kon Maar bij het „erste" was het al tijd afwachten, hoe de tegenstan der speelde en daaraan werd de tactiek aangepast". Martin Fase hoopt dat de standaardeelf in het komend seizoen die men taliteit van „afwachten" (Ha- zerswoudenaren hebben overi gens de bijnaam van „afwach- ters"....) voorgoed afzweert. „Ouderen" hebben plaats ge maakt voor de jongeren en het wordt voor de trainer een kwes tie van opbouwen", meent de Boys-secretaris. Een verrassing is overigens, dat Cees Tom, die op 26 mei in de wedstrijd tegen St. Bernardus afscheid nam als eerste-team-speler, toch weer in de selectie is opgenomen. Fase: „Cees heeft gemeend te moeten bedanken voor het standaardelf tal, maar hij wil nog mee in het reserve-team. Hij heeft de con sequenties aanvaard, dat hij dan ook twee keer in de week moeten komen trainen"! De Hazerswoudse Boys rsecetaris heeft een duidelijke mening over een clubblad. ,-Dat is zeer belang rijk. Ik ben er echter niet voor, dat dat louter door bestuursle den wordt samengesteld. Ander zijds ben ik van mening, dat het leesbaar moet blijven". Zomaar alle mogelijke schenenschoppe- rijen in een clubblad toelaten, acht hij niet zo opportuun. Tenslotte Fases aandeel in de commissie van drie, die men voor hetzelfde geld het „dage lijks bestuur" van de belangen vereniging van de clubs uit de Rijn- en Veenstreekclubs mag noemen. „Dat werkt prettig. Sa men met Stolk (van SJZ) en van de Hoef (van Alphense Boys) maak ik van die commis sie deel uit. Het doet me deugd dat we, na samenspraak met de belangenverenigingen uit Lei den en de Duin- en Bollen streek. bij het bondsbestuur van de LVB anderhalve compet'tie voor de zondagse eerste en tweedeklassers hebben kunnen bewerkstelligen. Het blijkt ook bij de clubs uit Aphen aan den Rijn te zijn aangeslagen, wat wij voor activiteiten ontplooiden en ze hebben zich bij ons aan gesloten. Het bondsbestuur heeft onze suggestie, om tot een sa- men"erk;ng met de afdeling Gouda te komen, evenmin afge wimpeld en gaat dat verder be studeren. De bond blijkt het nut van de belangenverenigingen duidelijk te zien!" HAZERSWOUDE St. Bernardus' oefenmeester Henk Sira (35) heeft na één jaar „dienst" bij de club van Rijndijk een wat bittere ervaring: het eerste zondateam 'speelt enorm wisselvallig. „Er wordt tegen clubs uit de directe omgeving (Hazerswoudse Boys-Koudekerk) een inzet ge demonstreerd, waar je „U" tegen zegt. Een andere keer, tegen een minder tot de verbeelding sprekende tegenstan- aer, is het „Huilen met de lamp aan". Vorig seizoen beëindigde St. Bernardus de competitie in de eerste klas van de Leidse Bond met de op twee na laatste plaats. Sira heeft daar wel een verklaring voor: „Het was niet het moderne voetbal dat werd gespeeld; het ging té ongeorganiseeerd. Ik heb er steeds óp gehamerd in dat eerste jaar: jongens die en die opdracht heb je. Welnu, we hebben daar vaak over gepraat, over die organisatie, want dat is nou net hét grote punt bij Bernardus. We blijven er een heleboel aan doen, aan dat georganiseerde voet ballen. Sira zelf is god thuis in het voetbalwereldje. De Leidenaar begon zijn carrière bij VNA, samen met zijn broer Dick. Dick is de man die afgelopen jaar LDWS naar de vierde klas loodste, maar trainings pak definitief voor scheidsrechterstenue verruilde, nu hij „gepromo veerd" is naar de KNVB. Dertien jaar kwam Henk, ook nu weer met Dick uit in de hoofdmacht van LFC en ging daarna naar VTL. als speler/trainer. Weer twee jaar later vertrok hij om bij St. Ber nardus als oefenmeester te gaan fungeren. Waarom zocht deze rasechte „Leienaar" het platteland op? Sira: „Dat heb ik bewust gedaan. Ik wilde de sfeer van buiten de stad eens proeven en daarom ook sloeg ik diverse aanbiedingen uit Leiden en Oegstgeest af. Ik bleef bij mijn standpunt en het was voor mij een uitgemaakte zaak dat ik bij St. Bernardus zou gaan werken. En ik wil duidelijk stellen: ik heb het afgelopen seizoen enorm prettig ge werkt". In zijn actieve loopbaan was het doelpunten maken voor Henk Sira nooit een probleem. Nu kwam hij bij een club die worstelt met een gebrek aan afmakers. Sira hierover: „Tijdens de trainingen (twee maal in de week) zijn we druk doende, om ook deze zaak zo zorgvul dig mogelijk aan te pakken". Een terugblik op het vorig seizoen to vert een tevreden uitdrukking op zijn gezicht. „De trainingen wer den uitstekend bezocht en de sfeer en vriendschapsband was prima. Na een wedstrijd nam ik het hoe en waarom van een eventuele ne- Onze eerste pagina van Extra Sportief is geheel ge wijd aan Hazerswoude. Aan twee Hazerswoudse clubs wel te verstaan, te weten Hazerswoudse Boys en St. Bernardus. Op een enkele overeenkomst na beide clubs spelen in de eerste klas van de Afdeling Leiden zijn er haast alleen maar verschillen aan te wijzen tussen beide verenigingen. Hazerswoudse Boys speelt op zaterdag, is van origine een protes tante club en (dat is het belangrijkste) komt uit het dorp. Bernardus is een zondagvereniging, is katho liek (hoewel) en speelt aan de Rijndijk. Maar wel zijn beiden op weg naar de vierde klas. Trainer Sira (Bernardus) en bestuurslid Fase (Haz. Boys) vertel len hieronder hoe dat allemaal in zijn werk gaat. derlaag nauwgezet door en telkenmale kwam ik tot dezelfde slot som: Het schortte aan de organisatie en daar moet wat aan gedaan worden". Het afdelingsbestuur heeft besloten om dit jaar anderhalve competitie af te werken. In een afdeling van negen teams, met promovendus VVOA als nieuwkomer, staat St. Bernardus nu vierentewintig wed strijden te wachten. De trainer van de Rijndijkers vindt dat een verbetering ten opzichte van verleden jaar. „Vroeger was het zo dat je na een wedstrijd of negen al kon stellen, dat alleen die en die nog kans maakten. Nu krijg je meer spanning. Belangrijk wordt wel wie je in de laatste ronde „uit" of „thuis" loot". Sira verhult niet dat Bernardus het best uit de verf komt, wanneer de grasmat „pico bello" is. Wedstrijdsecretaris, gewoon secretaris, TC-lid en eerste elftalbegeleider Cor de Jong vertelt dat Bernardus de velden dit jaar zó heeft laten opknappen, dat er tot op de bodem van de kas gegaan moest worden. „Met een goed veld echter komt St. Bernardus tot zijn beste prestaties". Sira staat er, evenals zijn echtgenote, paf van hoe het Hazerswoudse publiek zijn ploeg begeleid en aanmoedigt: Wanneer we een beetje meedraaien, komen ze uit alle hoeken kijken, val je echter wat terug dan blijft er toch een grote aanhang over en dat wil ergens anders nog weieens tegenvallen. Belangrijk natuurlijk is dat we dit jaar ook echt gaan meedraaien. Ik vind dat je vereniging staat of valt bij de verrichtingen van het eerste team". Sira heeft er vertrouwen In, dat het dit jaar zal gaan lukken: „De werkmethode van verleden jaar wordt voortgezet en wanneer ieder een zich inzet en probeert waar te maken, kan Bernardus dit seizoen een toonaangevende rol gaan spelen". Sira wil er niet onder uit en stelt heel duidelijk, dat het hem enorm goed doet, dat hij steeds kan terugvallen op de „rechterarm" van de vereniging Cor de Jong. „Waar De Jong is, is Bernardus en waar Bernardu is, is de Jong. „Waar De Jong is, is Bernardus en waar Bernardus is, is nardus dit duo heel vaak samen ziet, langs het lijntje. Alsmaar ho pend trouwens, dat er bij „hun" club nu eindelijk eens uitkomt wat er in zit. Van de kwaliteiten en van de mogelijkheden van Bernar dus zijn beider overtuigd. HAZERSWOUDE Voor de se cretaris van de voetbalvereni ging Hazerswoudse Boys, 33— jarige M. J. M. („Martin") Fase, staat voor het begin van de nieuwe competitie één zaak duidelijk voor ogen: „Liever een goede LVB-er dan een suk- ziet hij natuurlijk maar wat graag het „eerste" aan het eind van het seizoen naar de KNVB promoveren. Onder één voor waarde: „Dan moet het elftal in die vierde klas van de KNVB in de middenmoot héél goed kun nen meedraaien. Want mét de prestaties van je „eerste" staat of valt de mentaliteit van ie vereniging". Fase, zelf op zaterdagmiddag een partijtje meeblazend bij de „ve teranen" van de Boys, wéét waarover hij praat, wan hij draait al negen jaar als be stuurslid bij de club uit Hazers- woude-dorp mee. Na een twee jarig penningmeesterschap, be hartigt hij nu al weer zeven jaar het secretariaat. „Het zit er in, dat het achtste jaar te vens het laatste is. heb ik mijn collega-bestuursleden inmiddels meegedeeld". Hij is namelijk werkzaam bij De Jong's Macni- nefabriek, het bedrijf aan de Hazerswoudse Rijndijk dat, zoals bekend, zal verdwijnen. Een klein deel van het perso neel, onder wie ook Boy's secre taris Fase, wordt te werk ge steld in De Jong's bedrijf in Vianen. „De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat ik in 1974 ga verhuizen naar Vianen", al dus Martin Fase. Het zit er dus in, dat Hazerswoudse Boys in het komend seizoen naar een nieu we secretaris moet gaan uitkij ken. „Vanaf 1959 ben ik lid van de Boys, daarvóór speelde ik voor St. Bernardus". En nu de namen van beide Ha zerswoudse voetbalverenigingen toch zijn gevallen: Een fusie ziet Martin Fase niet zitten. „Beide verenigingen hebben hun bestaansrecht. Ik dacht alléén dat het voor St. Bernardus be langrijk is, dat er zo SDoedig mogelijk een sportaccommoda tie komt in de wijk Rhvnen- burch, want daar in de Groe nendijk is het een uitstervende zaak"! Hij doelt daarmee niet op het sterven van St. Bernar dus (dat zo'n 320 leden telt) zelf, maar op de geringe kan sen, die er liggen voor die club om tot nog grotere groei te ko men, gevestigd als deze is in de „uithoek van de gemeente". Terug dus bij Fases „eigen" club. Hazerswoudse Boys. „Ik heb er een enorme groei wat het leden aantal betreft meegemaakt: van 160 naar 360 leden. Inder daad, de ledenstop is bij ons nog altijd van toepassing. We hebben zeven senioren-, zes ju nioren- en zes pupillenteams voor de competitie inoesohre- ven. Ik hoop dat de bond zoveel teams accepteert met slechts d? twee terreinen, waarover we uitblijven van de uitbreiding van het gemeentelijk sportpark Een beeld uit de wedstrijd Hazers woudse Boys—St. Bernardus. Overigens een vriendschappelij ke wedstrijd, want Bernardus speelt op zondag en de Boys op zaterdag. kunnen beschikken". Over het met een derde speelterrein is hij duidelijk teleurgesteld: „Ik betreur het dat nog steeds niet is begonnen met het aanleggen van dat derde veld". Martin Fase wil wél kwijt, dat er nu een prettige samenwerking is tussen het Boys-bestuur en het bestuur van de Sportstich ting Hazerswoude plus het ge meentebestuur. „Dat was zo'n vijf jaar geleden even anders. Misschien hepft de oprichting van de Sportraad enkele jaren geleden wel zoveel nut opgele verd, dat er nu sprake is van die goede samenwerking". Tóch nog even terug bij het twee lingdorp Hazerswoude: Dorp en Rijndijk. Fase, geboren en geto gen in het dorp, maar thans woonachtig en werkzaam aan de Rijndijk, is secretaris van een club, die in feite in Hazers- woude-dorp is gevestigd. De Boys-secretaris, die voor zijn bestuursfuncties deel uitmaakte van clubblad „Onze Sport vriend" („Een van de leukste bezigheden in een vereniging"), ziet het héél breed. „Dat maakt mij niets uit, Hazerswoude is toch één gemeente! Trouwens, op een ver adering heb ik nooit iets kunne merken van een stemming als: „die man woont aan de Rijn, dus die nemen we niet"! Hij wil niet ontkennen. Rijndijkers en „Dorpers". „Die is er toch echt wel"! Hij komt nog even temg op een eventuele fusie van „zijn" Boys en St. Bernardus. „Laten we IW!

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5