Êöidae Somant Nixon houdt onschuld staande Inkomsten- en loonbelasting moet miljoenen meer opbrengen MÊËÊÊÊÊÊÊÊÊKÊBm Pechvliegtuig in drijvend dok Pseudo NS'er aangehouden POSTZAK MET TIEN MILLE GESTOLEN Sky lab viert geboorte vis Critici: twijfels Watergate niet weggenomen TER REALISERING PROGRAMMA Verspilling van gelden vanwege prinselijk bezoek Bonds- bestuiir laat Cruyff niet gaan DRAMA 64e JAARGANG No. 119583 DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1973 Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11'telefoon 22244 - Giro 103003- Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0.30 per mm. Telefoontjes 2.60. Klachten bezorging: tel. 22244 (18 tot 19 uur). Abonnement per week 2.15; kwartaal 27.76. jaar 108.20. Losse nummers 35 cenL DAGBLAD VOOR ZUID-HOLlAND TV-SELECTIE VOOR VANAVOND Ned. I 22.00 uur Dick Cavett over Watergate; 23.35 uur Nixon over Watergate-affaire. Ned. II 21.10 uur Revivie show; 21.45 uur Afrekening bij O.K. Corral, Western. WEINIG VERANDERING Droog, zonnig en warm. Meest matige wind uit oost tot zuid oost. Maximum temperaturen van 26 tot 31 graden. Minima omstreeks 14 graden. Morgen zon: 5.25-20.02. Maan 20.22-8.16. Schev. hoogw. 4.17-16.42, laagw. 0.11-12.26. De Amerikaanse president Richard Nixon tijdens zijn vannacht gehouden televisietoespraak over de Watergate-affaire. WASHINGTON (Reuter-AP) Een grauw uitziende en weinig overtuigende president Nixon heeft vannacht opnieuw zijn on schuld in de Watergae zaak be tuigd zonder bewijzen aan te voeren. Hij heeft ook geen ant woord gegeven op de vraag hoe het mogelijk was dat zijn mede werkers wel maar hij totaal niets van deze zaak wist. In het algemeen blijkt uit de reacties dat men van mening is dat, on danks het presidentiële verweer, alle twijfels zijn blijven bestaan. In veel commentaren wordt na druk gelegd op Nixons weige ring de geluidsbanden van zijn telefoongesprekken ter beschik king van de Senaatscommissie te stellen. Nixon voerde vanuit zijn werk kamer in het Witte Huis het woord enige uren nadat een en quête van het Galluinstituut had uitgewezen dat hij een van de onpopulairste presidenten van de Amerikaanse geschiedenis is geworden. Nixon onthield zich van een gedetailleerde verdedi ging en verwierp zonder meer de beschuldiging van kroongetui ge Jdhn Dean. eens een van zijn naaste medewerkers, dat hij in september al op de hoogte was van de pogingen de Watergate- zaak in de doofpot te stoppen en zei onder meer: „Het is niet aan mij duidelijkheid te schep pen in de bewijsvoering, bepaal de getuigen tegen te spreken of mijn eigen mening te geven over hun geloofwaardigheid". Hij zei verder dat hij tot maart van dit jaar niet geloofd had dat de inbraak in het Watergatege- bouw in de doofpot was gestopt, omdat hij degenen die hem voorlichtten had vertrouwd. Hij riep het land op zich vrij te ma ken van de „Watergateobses- sie". „Er zijn andere en grotere gevaren die ons bedreigen. Hij besloot zijn 28 minuten lange rede met de opmerkin: „Dat was dan de simpele waarheid..." Steun voor de president kwam voornamelijk van de zijde van de conservatieve vleugel van de republikeinen. De felste kritiek van de kant van de democraten. Een zeer bondige kwalificatie gaf voor de BBC de vroegere hoofdredacteur van de Washing ton Post, Alfred Friendly: „Nixon Is net als de bordeel houdster die ontdekt dat haar meisjes tegen de eerbaarheid hebben gezondigd DEN HAAG De lion- en inkomstenbelasting zal volgend jaar miljoenen guldens meer moeten opbrengen, ter ver- wezenijking van het programma van het kabinet Den Uyl. Verwacht wordt, dt deze pijnlijke operatie vooral de mensen met inkomens boven de 30.000 gulden zal treffen. Als het parlement daarmee akkoord gaat, zal ook minder inflatiecorrectie worde teruggegeven, waardoor de belas tingbetaler opnieuw over de brug zal moeten komen ter bestrijding van de inflatie. WASSENAAR De marineleiding heeft gisteren het particuliere bergingsbedrijf Smit-Tak opdracht gegeven de Breguet At lantic die gisteren bij Wassenaar een noodlanding in zee maakte, te bergen. Het bergingsbedrijf bereikte gistermiddag het nog steeds drijvende vliegtuig voor de Wassenaarse Slag omstreeks vier uur. Tot dat tijdstip had de marine-sleepboot Westgat het 22 miljoen kostende toestel drijvende gehouden en ervoor gezorgd dat het niet teveel afdreef. Vanmorgen werd de berging met een drijvend dok uitgevoerd. Het toestel wordt naar Den Helder gebracht waar een speciale commissie de oorzaak van het mankement probeert te achterhalen. Voor meer informatie over de noodlanding van het vliegtuig zie elders In dit blad (lucht foto Milan Konvalinka). (Van een onzer verslaggevers) DE RIJP Onder druk van de groepering Dorpsbelangen heeft het college van B. en W. van de Noordhollandse gemeente De Rijp het plan laten varen om de steigers rond de Grote Kerk in De Rijp te laten afbreken met het oog op het bezoek op 22 au gustus van prinses Beatrix en prins Claus. Het college wilde de steigers rond de kerk, die wordt gerestau reerd, even laten afbreken om dat zij een rommelige aanblik boden, „een koninklijk bezoek onwaardig". De groepering Dorpsbelangen kwam tegen 4eze regelrechte verspilling van gemeenschapsgelden in het ge weer. „Als wij een subsidie-aan vrage van 25 gulden moeten af wijzen omdat wij er financieel zo armzalig voorstaan, is het toch al te gek om een paar duizend gulden in het water te gooien om die steigers even af te breken en later weer op te trekken", aldus een van de pro testerende raadsleden. „Boven dien zal het prinselijk paar maar een half uurtje in ons dorp vertoeven, het mag toch rustig zien dat wij oude gebou wen restaureren". (Van onze sportredactie.) DEN HAAó Het bondsbestuur van de KNVB heeft de sectie betaald voetbal laten weten, dat inzake Johan Cruyff de regle menten aangehouden moeten worden. Dit houdt in, dat de Ajacied pan r.a 1 december voor Barcelona mag gaan spelen. Vanavond zal echter een definitief besluit ge nomen worden. Vertegenwoordi gers van de FBO (Federatie voor betaalde voetbalorganisa ties) en van de VVCS (verenl-. ging voor contractspelers) zul len met het sectiebestuur be taald voetbal overleggen hoe er gehandeld moet worden. BP-Kamerlid waarschuwt „Vrijlating Kotalla in strijd met gratiebeleid" Den HAAG (anp) Het BP-Ka merlid Honig van den Bossche noemt in schriftelijke vragen aan minister Van Agt (justitie) de eventuele vrijlating van de Duitse oorlogsmisdadiger Ko talla „volkomen in strijd met de beginselen van het gratiebe- Naar zijn mening is uitsluitend het Nederlandse volk gerechtigd om zich via een referendum uit te spreken over een eventuele vrijlating van deze oorlogsmis dadiger. Het Kamerlid heeft van minister Van Agt de bevestiging gevraagd dat de regering niet tot vrijlating zal overgaan, dan nadat de Kamer hierover is in- De belastingen zullen volgend jaar met 0,6 procent meten stij gen. Aangezien het kabinet Den Uql reeds heeft besloten de mzetbeslasting niet te verhogen, zal de verzwaring van de belas tingdruk voor het belangrijkste deel bij de loon- en inkomsten belasting moeten worden gevon- dert. Minister Djuisenberg (Fi nanciën) bestudeert mometeel waar de minste fiscale pijn wordt geleden als de tarieven worden opgevoerd. Er wordt ook an gedacht de auto matische inflatiecorrectie maar vor de helft en niet voor 80%te laten doorgaan. Daartegen zul len in de Tweede Kamer wel bezwaren komen. De V.V.D. en de confesionelen zijn van me ning, dat door het achterwege laten van die correctie de staat profiteert van de inflatie en de belastingbetaler dubbel onder de inflatie lijdt. Sommige belas- tingdskundigen willen de voor de belastingbetaler billijke infla- tiecorrecie zoveel mogelijk on aangetast laten en op andere belastingonderdelen naar ruimte zoeken. Het probleem is echter, dat de belastingdruk in Neder land al zeer zwaar is. TEL EVIV (AP) Het Israëlische militaire opperbevel heeft woensdag een nieuwsbericht uit New York bevestigd dat tussen de 10 en 20 piloten uit commu nistisch Noord-Korea thans als jachtvliegers bij de Egyptische luchtmacht zijn ingedeeld. Deze mensen waren enige weken geleden in Egypte aangekomen. Met wat voor soort vliegtuigen zij vlogen kon niet worden ge zegd. Een politieman In Cincinnati (Ohio) grijpt een 19-jarige man j in zijn hals nadat hij had ge- j dreigd van de derde etage van j een gebouw te springen. De jon-1 geman kreeg kort tevoren ruzie met zijn ouders. WOERDEN (ANP) Een 48- jarige Rotterdammer, die de laatste maanden verschillende mensen voor honderden gul dens heeft opgelicht, is giste ren in Utrecht aangehouden De man gaf zich meestal uit voor een werknemer van de DEN HAAG (ANP) Verbete ring van woningbrievenbussen zullen niet betaald worden door de PTT. Dit heeft staatssecreta ris Van Huiten meegedeeld op vragen van het Tweede Kamer lid Schouten. Vergroting van de brievenbussen is volgens de staatssecretaris in feite een woningverbetering. Ook voor de bewoner betekent een groter brievenbus vele voor delen. Poststukken hoeven dan niet langer afgehaald te worden omdat ze niet in de bus passen en raken minder beschadigd. Nederlandse Spoorwegen. Op slinkse wijze wist hij boeren en eigenaren van tuintjes langs spoorlijnen geld uit de zak te kloppen. Zo verkocht hij de spoorbielzen van een spoorwegovergang in DEN HAAG Het aantal geregis treerde overnachtingen van buitenlandse gasten in het eer ste kwartaal van 1973, t.o.v. de zelfde periode van het vorig jaar is gedaald met 3.3 procent (n.l. van 809.000 tot 782.000), zo heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek becijferd. Het aan tal aangekomen buitenlandse gasten daalde in dezelfde perio de van 369.000 tot 361.000 (- 2.2 procent). De voornaamste herkomstlanden waren Duitsland (84.000 gasten en 163.000 overnachtingen), En geland en Ierland (60.000 gasten en 130.000 overnachtingen), Ver enigde Staten (41.000 gasten en 104.000 overnachtingen). Het aantal overnachtingen van Belgen en Duitsers vertoonde een sterke teruggang t.w. resp. 16,2 en 18,3 procent. Deze daling werd vooral geconstateerd in maart en buiten de vier grote «teden. De oorzaak van deze te ruggang lijkt vooral te zijn gele gen in de late pasen (22 april) vergeleken met het vorig Jaar. Belangrijke stijgingen vertoonden daarentegen de geallieerde mill- I tairen (van 19.000 tot 30.000 (plus 59 pet) en Japan (van is non tot non E0 7 prt\ Woerden aan een boer, die er wel 200 voor oover had. De bielzen zou hij later krijgen. Als kwitantie diende een agen dablaadje. De pseudo-spoorwegman wist ook in Leidschendam, Amster dam, Ouderamstel, Dordrecht, Kapelle-Biezelinge, Roosen daal, Wouw, Woensdrecht en Wychen mensen op te lichten, door hen ondermeer te vertel len. dat een spoor-afrastering op kosten van de aangrenzende boer of tuinder zou worden ge- rearpeerd. Vier jongemannen van 18 tot 20 jaar drongen het postkantoortje binnen. Zij gingen er met het geld vandoor in een personenauto waarvan het kenteken niet kon worden genoteerd. De wagen zou een witte Peugeot zijn. Het is nog niet bekend of de over vallers gewapend waren. HOUSTON (DPA) Voor het eerst Is in de kosmische ruimte een aards le vend wezen geboren: in het kleine plas tic aquarium aan boord van de Skylab is in de nacht van dinsdag op woensdag een stekelbaarsje uitgekomen. Ruimtevaart-geleerde Dr. Owen Garriott stelde vast dat de nieuwe bewoner met een veel beter aan de gewichtloosheid was aangepast dan de twee oudere die van aarde waren meegenomen. Het vis je beweegt zich normaal door het water „alsof het in het ei zich al aan de ge wichtloosheid had aangepast." De twee op aarde geboren visjes zwem men ook nu nog in spiralen en kringe tjes rond, terwijl zij al drie weken in de ruimte zijn. Klachten van gezagvoerder Alan Bean hebben er toe geleid dat de bemanning veel meer wetenschappelijk werk te doen krijgt. Bean meent dat hij met zijn twee collega's „teveel kostbare tijd ver loren moest laten gaan." PTT betaalt verbetering brievenbus niet Minder buitenlandse overnachters

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1