Piet Veentjer: De groep van 30-jarigen wordt onderschat Rivalen uit de Tour bijeen in Spaanse wielerselectie IK HEB MIJN BUIK YOU VAN ISSL" „VETERAAN" VERNEDERDE PAUL VAN MIN Racewagens aan start Grand Prix twee-aan-twee Andres Gimeno stopt na meniscusoperatie Sprintprof Jos Valentijn: Ard Schenk als atleet PONDERDAG 16 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 15 SCHEVENINGEN Paul van Min keerde onlangs terug uit de Verenigde Staten met de mede deling, dat hij opnieuw veel ge leerd had. Op de Nederlandse tenniskampioenschappen trof hij in de achtste finales dezelfde te genstander van vorig jaar, Piet Veentjer. De confrontatie jeug dig talent-routinier was toen in een overwinning uitgelopen van de jeugd. Wat kon Van Min nog gebeuren? De partij leek zich, bij de achterstand van 4—2 voor Veentjer weer naar het ver wachte einde te spoeden, toen een incident de concentratie verstoorde. De speler van de Metselaars trok met een netfout (hij gaf het later toe) de achtste game-na eerste de zevende te hebben veroverd - naar zich toe. Paul van Min protesteerde hetgeen voor de scheidsrechter, die niet had gezien dat Veentjer het net met zijn racket had ge raakt, het sein was van zijn hoge plaats te klimmen met de boodschap: ,,Ik doe het niet lan ger". Onder applaus nam hij zijn hoedje af en vertrok. Internationaal scheidsrechter Sa- valle, die zijn plaats overnam, werd vergezeld van de wed strijdleider. „Degene op de stoel is de baas", zei de official wel licht ten overvloed. De partij werd vervolgd. In het helle licht van de verzengende zonnestra len, werd het een nachtmerrie voor de Amerikaganger. Het moment waarbij hij stokstijf bij het net bleef staan, en wanhopig naar Veentjer staarde, bij wie alles scheen te lukken was type rend. De laatste klap-na 64, 6—2, 6—2 werd door de 31-jari- ge routinier slechts begroet met die ene uitroep: „Hoi". Alsof hij niets anders had ver wacht. „Nee", zou Veentjer la ter badend in het zweet verkla ren, „de manier, waarop ik won was wel degelijk verrassend, vooral met het oog op de neder laag van vorig jaar. Ik speelde dan ook beter dan ik lange tijd heb gedaan". Veentjer impo neerde op het park, waar hij speelt en werkt als importeur van tennismateriaal. „Je voelt je hier thuis", vergoellijkt hij zijn verrassende plaatsing in de kwartfinales ten koste van Van Min. „Aan de ene kant zeg je natuurlijk: het mag niet gebeu ren, dat ik die zo weinig train en wedstrijden speel - win. Aan de andere kant wordt de groep van 30-jarigen onderschat. Kijk maar eens naar Schneider, die vorige week Hordijk aan de kant zette. Het is zo, als je een maal een bepaald niveau hebt, kan je je lange tijd handhaven. Ik ben er heilig van overtuigd, dat men rekening met ons moet blijven houden". Het houdt niet in, dat Piet Veent jer veel verwacht van de naaste toekomst. „Zulk een partij kost je dermate inspanning, dat je automatisch een terugslag krijgt. Dat ls volkomen logisch, wij werken en hebben geen tijd om aan de conditie te denken. „De anderen (de jeugd) daaren tegen studeert en heeft tijd ge noeg". Talent heeft Van Min ook in over vloed, hij kon het niet bewijzen. Na het rumo«r rondom het ver trek van de scheidsrechter (Veentjer: „Hij vertelde me dat hij bang was de partij niet meer in de hand te kunnen hou den. In acht games waren er vier discussiepunten geweest") viel de glans van zijn sterke start geheel weg. De scheidsrechter stond ook in het middelpunt vax» de belang stelling bij het langdurige duel Schmitz-Visscher. Bij een stand van 54 in de beslissende game kreeg Klaas Visscher, die eer der door zijn lange scheldtira des een vervelende indruk had gemaakt - en er ook al voor was gewaarschuwd - plotseling kramp. Ditmaal was het wel echt en de hulp van een mas seur werd gevraagd. De scheidsrechter onbekend met de bepaling, dat een wedstrijd nooit onderbroken mag worden, stond een pauze toe. Collega- scheidsrechter Otto van Driel, die toevallig toekeek' „Dat was een foute beslissing Door eigen schuld had Visschei last gekre gen van kramp, b'l had maar niet zo hard moeten lopen. Pas bij 65 (wanneer van "peelhelft was gewisseld) had hij even (een minuut) verzorgd mogen worden". Van Driel spreekt zijn woorden Fried Schmitz greep de kans op een overwinning niet aan. Hij pi met in de hand de reglementen, die onverbiddellijk zijn- Toevallige bijkomstigheid is, dal Nederland de ILTF onlangs nog heeft voorgesteld in dergelijke j gevallen een onderbreking van g vijf minuten toe te staan. „Maar nu", aldus Van Driel. „had Schmitz moeten reclame ren en op hetzelfde moment Vis scher tot verder spelen moeten sommeren". Schmitz die verloor protesteerde. Tevergeefs. Wed strijdleider Van Oort: „Toen ik merkte, dat de partij onderbro ken was - Visscher was intussen weer opgelapt - ben ik naar de baan gegaan en heb verteld dat er niet gestopt mocht worden. Op dat moment zei Schmitz: Dan wil ik dat er doorgespeeld word. Daaraan is voldaan. Was dit niet gebeurd, dan had ik in gegrepen". Het protest van Schmitz, die na zijn nederlaag de reglementen wilde aangrij pen om verder te spelen, werd dan ook afgewezen. Klaas Vis scher had zijn kwalificatie mede te danken aan een scheidsrech terlijke dwaling. De scheidsrechters, overal uit den lande met een reiskostenvergoe ding naar de Nederlandse ten niskampioenschappen gelokt zorgden gisteren voor de meeste opwinding. Op de banen werden de geplaatsten naar de volgende ronde „gedragen". Bij de da mes hoefden Marijke Schaar - in een totaal oninteressant duel „prikte" zij Schothorst naar een nederlaag - en Trudy Walhof al even weinig tegenstand onder vond van Lidy Bielefeld geen set af te slaan. De twee gerang schikte dames krijgen in de hal ve eindstrijd te maken met Nora Lauteslager (Tine Zwaan was kansloos tegen haar) en El- lie Appel, die de sterkste indruk van de vier maakte. Zij rekende in de enige partij van niveau af met Judith Salomé. Van de heren bleven ook de vier geplaatsten: Hordijk, Lau- din, Hemmes, en Sanders moei teloos in de strijd. Waardoor het toernooi, zich (tot dusver) naar een eind spoedt zonder verrassingen. KEES KOOMAN Marijke Schi horst 6—2 6—3, Nora Lauteslager Tlne Zwaan 6—4 6—0, Trudy Walhof Lidy Bielefeld 6—2 6—3. EIlv Ap pel Judith Salomé 6—3 6—1. Herenenkelspel, tweede ronde: Hor dijk Kasten 8—6 6—1 6—2. Vis scher Schmitz 6—4 5—7 1-0 7—5 64. Sanders Wolff 6—1 6—1 6— 3, Fleury Welschen 6—4 8—6 5—7 1 7—5 Piet Veentjer drong door tot de laatste acht. ,,lk speelde beter dan ik lange tijd heb gedaan" BARCELONA - Andres Gimeno, de 36-jarige Spaanse tennispro- fessionai, heeft besloten met de wedstrijdsport te stoppen. Gi meno, die tijdens het laatste toernooi van Hilversum In de eind strijd door Tom Okker werd verslagen, gaat volgende week maandag voor een meniscusoperatie het ziekenhuis in. Gimeno, die in 1960 professional werd. vertelde dat hij al een jaar hinder had van zijn knieblessure, ,,'k ben geen jongen meer, je moet op tijd weten te stoppen. Na deze operatie zal ik geen wedstrijden meer spelen voor de Davisbeker of inschrij ven voor belangrijke toernooien". MADRID De Spaanse Wieler bond heeft Luis Ocana en José Manuel Fuente, de grote rivalen uit de Ronde van Frankrijk, op genomen in de selectie, die nog maar uit acht renners bestaat, voor het wereldkampioenschap op de weg voor professionals. Pedro Torres, winnaar van het bergklassement in de Tour, be hoort ook tot het achttal. De Spaanse selectie voor Barcelo na (weg) ziet er als volgt uit: Professionals: Luis Ocana, José Manuel Fuente, Pedro Torres, Vicente Lopez Carril, Domingo Perurena, Miguel Maria Lasa, Antonio Martos en Jesus Man- zaneque. Na de ronde van Cantabrië zullen nog twee deelnemers en twee reserves worden aangewezen. De amateurploeg voor de weg be staat voorlopig uit: Enrique Martinez Heredia, Julian Andia- no, José Nazabal, Juan Pujol, Antonio Vallori, Angel Barrios, Manuel Esparza, Roberto Pala- vecino en Pedro Bilardebo. De volgende amateurs zullen in San Sebastian op de baan rijden: Sprint: Felix Suarez en Javier Sansinanea, achtervolging: Mi guel Espinos en Antonio Abad, stayers: Jaime Bordoy, Antonio Sagrera en Bartolome Calden- tey. Belgische ploeg De Belgische wielerbond heeft de volgende ploeg bekendgemaakt voor de strijd om de wereld kampioenschappen: op de baan, amateurs: 1 km: Henri Wats; Sprint: Raphael Constant, Ro bert Maveau, Henri Wats; tan dem: Raphael Constant, Henri Wats; Achtervlging: Herman van Garven, Jean-Luc van den Brouck; Ploegenachtervolging: keuze uit Leon Daelemans, Wal ter Huybrechts, Jean Lindekens, Etienne van der Helst, Herman van Gansen; Stayers: Ernie Blommaert. Profs: Sprint: Robert van Lanc- ker, Willy de Bosscher; arh* r- volging: Ferdinand Dirk Baert; Stayers: Theo Ver- schueren, Romain de Loof. Weg, amateurs: Georges Bortels. Pol Lannoo, Lieven Malfait, Willem Peeters, Karel Rottiers, Pol Verbooven. Profs: Jos Bruyere, Jos de Schoenmaecker, Roger de Vlae- minck, Walter Godefroot, Jos Huysmansj Freddy Maertens, Tddy Merckx, Henri van Lin den, Herman van Springel en Frans Verbeek. De damesploeg en het kwartet voor de 100 kilometer tijdrit zul len later worden aangewezen. Tijdschema Het tijdschema voor de wereld kampioenschappen op de baan (22/27 augustus te San Sebas tian) en weg (29 augustus/2 sep tember te Barcelona) ziet er als volgt uit (tussen haakjes de na men van de Nederlandse deel nemers): 22 augustus, 09.30 uur: kwalifica tie sprint dames (Willy Kwantes en Minny Brinkhoff), kwalifica tie achtervolging amateurs (Schuiten en Ponsteen), serie amateurstayers (Minneboo en De Jong). 16.00 uur: kwartfina les sprint dames en achtervol ging amateurs, tweede en derde serie amateurstayers, 1000 me ter tijdrit, direct finale (Lang- kruis). 23 augustus, 09.00 uur: kwalicifa- tie sprint amateurs (Langkruis, Fens en Raaymakers), halve fi nale sprint dames en achtervol ging amateurs. 17.00 uur: finale sprint dames en achtervolging amateurs, twee ritten herkan sing amateurstayers, achtste fi nales sprint amateurs. 24 augustus, 10.00 uur: kwalifica tie achtervolging dames (Keetie van Oosten-Hage), Kwartfinales sprint amateurs, kwalificatie achtervolging professionals (Pij nen). 17.30 uur: halve finale en finale sprint amateurs, kwartfi nales achtervolging dames en professionals, finale amateur stayers. 25 augustus, 09.30 uur: halve fina le achtervolging dames, serie stayers profs (Been, Stam en De Wit), kwalificatie tandem (Langkruis/Fens), kwalificatie ploegachtervolging (selectie uit Breur. Dekkers, Ponsteen, Nieu- KAïkel en Schuiten). 1 serie stayers prois, hal v.- ..nale achtervolging profs, kwartfinale teandem, achtste fi nales sprint profs (Loevesijn en Balk). Damesdubbelspel, kwartfinales: Schaar/SaloméAppel/Brouwer 6— Blelefeld/Blomberg Veent- Lautsslager/IJbcma 5—7 6—4 6—1. lerendubbelspel, kwartfinales: Fleu ry/Hordijk - Martens/Pufkus 3-6 6-3 6-2 6—4. Fok/LInd - San- ders/Sehmltz 6—4 2—6 7—5 6—1. Van Mln/Thung-Koek/Vaarlles 8—6 I ".audln-Blele- (Van onze sportredactie) TER AAR - Jos Valentijn, dc 23-jarige sprintprof, heeit het allemaal wel gezien bij de ISSL en is na overleg met bondscoach Leen Pfrommer tot het besluit gekomen weer aansluiting bij de Koninklijke Neder landse schaatsbond te zoe ken. „Leen en ik hebben een brief op gesteld met het verzoek of ik weer voor wedstrijden van de KNSB mag uitkomen. Deze is de deur uit en het wachten ls nu op de officiële reactie van het bondsbestuur". Die kan erg interessant zijn, want reglemen tair moet een prof twee jaar lang alleen nationale wedstrij den rijden voor hij zich weer in ternationaal mag meten. Die wachttijd heeft Jos Valentijn er echter niet voor over. „Als ik kampioen word en ik kan niet in het buitenland starten is voor mij de gein er af. Dan stop ik nog liever met schaatsen". Een soortgelijk standpunt nemen de in onzekerheid verkerende all- rounders (Ard Schenk, Jan Bols, Kees Verkerk en Eddie Verheyen) in. Zij zijn het gesol van de ISSL moe, alleen hebben ze nog geen definitief standpunt bepaald. „Maar de anderen ko men misschien ook .wel. zegt Jos Valentijn, de sprinter, die tijdens de nationale kam pioenschappen in Deventer zijn sensationeel overstapje liet uit lekken. Hij heeft er nu spijt als haren op zijn hoofd van. Beloften „Na de laatste wedstrijd op de Uithof heb Ik nooit meer wat van de ISSL gehoord. Van alle beloftes, die ze me gedaan heb ben, zijn ze er niet één nageko men. Ook krijg lk nog geld van de heren. Neen, dat hele prof- schaatsen is me zwaar tegenge vallen". Vier maanden geleden kwamen we bij elkaar en Ncd Ncely hield ons voor, het komt wel ln orde. Dan krijg je weer hoop, het lukt misschien toch. 'Dat herhaalde zich vier tot vijf keer. Toen had ik mijn buik er van vol. En het afgelopen week einde liep de emmer helemaal over. Er zou in Noorwegen ver gaderd worden, was afgespro ken maar wie er kwam opdagen géén Neely. Dat deed de deur dicht, de jongens hadden vier dagen verlof opgenomen, kosten gemaakt en géén teken van le ven. Dat klopt niet. Trouwens ook uit een andere hoek had ik al een vreeemde Indruk gekre gen. Promotor Bergmann is er uit gestapt, heeft natuurlijk het geld gepakt en is nu ergens in Noordholland een bar/dancing begonnen. Dat vond ik al teke nend". HANS DE BRUYN ROTONDA WEST - Twee Olympi sche kampioenen, Bob Seagrcn (polshoog, Mexico) en Ard Schenk (Sapporo) lelden in het klassement van de zevenkamp der sportsterren ln het Ameri kaanse vacantleoord Rotonda West. Ard Schenk, winnaar onder ande re van de 100 meter en 880 yards hardlopen, heeft ln zijn groep 32,5 punten veroverd. Op de tweede plaats volgt de Cana dese ijshockeyer Yvan Cour- noyer met 32 en derde is Karl Schranz. Cournoyer echter heeft zijn zeven gekozen nummers al afgewerkt en Schranz en Schenk hebben bijvoorbeeld nog de twee mijl wielrennen te goed, In de andere groep werd Seagrcn eerste bij het gewichtheffen en op de 100 meter en daardoor kwam hij aan een puntentotaal van 39,5. Na hem komen de Amerikaanse basketballers John Havlicek (35) en Billy Cunning ham (26*/^) De eerste drie van de groepen gaan over naar de eindstrijd, die vermoedelijk vol gend jaur februari wordt gehou den, Jos Valentijn zoekt na een kortstondige profcarrière met de KNSB. 26 augustus, 16.30 uur: finale ach tervolging dames, herkansing prOiStayers, halve finale en fi nale tandem, kwartfinales ploeg achtervolging en sprint profs. 27 augustus, 16.00 uur: finale prof stayers, halve finale en finale van de ploegachtervolging en de sprint profs. In Barcelona, 29 augustus: 100 ki lometer ploegentijdrit (ama teurs) (Keuze uit Gevers, Den Hertog, Knetemann, Schür, De Waal en Van Katwijk), aanvang 10.00 uur. 1 september, 10.00 uur wegwed- strijd voor dames (Minny Brinkhoff. Gré Donker, Bella Hage, Wil Kwantes, Keetie van Oosten-Hage en Truus van der Plaat). 14.30 uur wegwedstrijd amaters (zelfde renners als ploegentijdrit en Dohmen). 2 sept mber, 11.00 uur: wegwed strijd voor professionals (Bal, Van der Leew, Karstens, Kre kels, Kuiper, Vianen en Zoete melk). I.ONDEN - Als gevolg van de dood van dc Britse coureur Ro ger Williamson in Zandvoort hebben de Inlemadonale Auto- moblclfederatlc, de Grand Prix Drivers Assoclalion en de For- mule-I-Assocation nieuwe veilig heidsvoorschriften uitgevaardigd voor de organisatoren van toe komstige Grand-Prix-races. Deze voorschriften houden in dat er een snelheidsregelende auto in de baan moet komen na een ongeluk, dat de racewagens In een twee-aan-twee-opstelling aan de start dienen te verschij nen en dat de weg voor de pits onder scherp toezicht moet staan. In september zal men zich gaan beraden over uniforme regels voor alle circuits wat betrefl» brandbeveiliging.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 15