s tonn ontkent actie tegen Nederlandse chauffeurs Johnson liet eigen partij bespioneren HP Oosterschelde open of dicht: moeilijke keuze si „Over halve eeuw geen vogels meer in Nederland55 NIEUWE UNIE 10ENE Italiaans „wolvenkind studie-object medici INN „Daar is niets van vaar. Dat hadden wij hier op je eerste plaats moeten weten". Het deze pertinente verklaring eageerde een woordvoerder ran het ministerie van verkeer Bonn gisteren op het bericht, t West-Duitsiand maatregelen ou overwegen om Nederlandse ichtwagenchauffeurs die veel ■rtredingen begaan buiten het nd te houden. iegsman bevestigde wel, dat Nederlandse vrachtrijders Venaan het lijstje staan van buitenlandse „zondaars" op Westduitse wegen. Hij zag Érin echter geen alarmerend ten in verband met het feit, t de Nederlanders jaarlijks ■n miljoen vrachtritten in de mdsrepubliek uitvoeren. Rela- ef komen zij zodoende nog niet de eerste plaats, maar in Bin wordt pertinent ontkend, it men zelfs vrachtrijders, die leermalen beboet of gewaar- ijuwd werden uit het land wil eren. IPgs werd bekend gemaakt, dat men de Nederlanders wel speciaal in het vizier wil hou den, omdat zij vaak het rijtij denbesluit overtreden. Velen zouden te lang achter het stuur zitten en als gevolg van de hier bij opgelopen vermoeidheid eer der brokken kunnen maken. In vakkringen zegt men echter dat de boekjes vaak slordig worden ingevuld en dat rustpauzes niet vermeld worden. De Duitse ver keerspolitie knijpt echter geen oogje dicht, want er worden - niet alleen bij Nederlanders - \eel ongelukken geregistreerd waarvan vermoeidheid de oor zaak is. Ingewijden wijzen erop, dat het beeld van de Nederland se overtredingen op de West duitse wegen weliswaar niet fraai is, maar dat het rijden van de Nederlandse vrachtwa genchauffeurs globaal gezien toch minder aanleiding tot klachten geeft dan vroeger. Elsevier vraagt zich met een gro te kop af of superstores (de nieuwe winkelmode) de onder gang zijn van de middenstand, dan wel een stimulans beteke nen voor het midden- en klein bedrijf. Een van de opmerkin gen: „Superstores discrimineren de consument omdat ze alleen maar aan de wensen tegemoet komen van de verbruiker die in het bezit van een auto is. Juist laagbetaalden dus en bejaarden kunnen niet van de concurreren de prijzen genieten". Lezenswaard is een beschouwing over Praag, vijf jaar nadat daar de Russische tanks de len te aan flarden schoten. „Econo misch is het land in een op waartse beweging. De leiders trachten de bevolking te lijmen met een goulashcommunisme volgens Hongaars model. Maar de voortgaande onderdrukking op elke vierkante millimeter van het culturele leven is dage lijks een wrange herinnering aan de andere kant van Husaks medaille". De Haagse Post laat Jan Strijbos, een van Nederlands bekendste vogelspeurders, zeggen dat wel licht over een halve eeuw de Vereniging voor Vogelbescher ming overbodig is geworden. „Wij dienen ons ernstig onge rust te maken, want als het zo Q) LEIDSE COURANT bergafwaarts blijft gaan, zijn er over een halve eeuw in het ge heel geen vogels meer in Neder land." Ook een vraaggesprek met Hans van der Doel, oprichter van Nieuw Links binnen de Partij van de Arbeid, die de politiek heeft ingeruild voor een leer stoel in de bestuurskunde aan de katholieke universiteit van Nijmegen. „Ik heb oneindig veel vertrouwen in het kabinet- Den Uyl, omdat Den Uyl weet dat hij er niet krachtens zich zelf zit, maar krachtens een deel van het volk dat hem op de schouders het Catshuis heeft binnengedragen. Vrij Nederland heeft een Portuge se officier bereid gevonden om te praten over Angola. Hij ver telt: „Wanneer de soldaten naar de koloniën gaan, worden ze eerst door de commandant toe gesproken. Wie van jullie heeft een broer verloren in Angola? Wie in Mozambique? Wie een neef in Angola? Wie een vriend? Steeds meer vingers gaan de lucht in. Jullie gaan nu je broer, je neef, je vriend wre ken". Aandacht krijgt ook het Kurhaus in Scheveningen, „dat er bij ligt als kraakpand". Zwolsman over de groep die het wil kopen: „Ik vind het heel erg dat wij die kans, die zij nou van de gemeente krijgen, nooit heb ben gehad. Het is net zo erg als de mafia. We willen er graag vanaf, niet omdat we het geld nodig hebben, want de EMS is niet failliet, maar om eindelijk eens van dat gesodemieter rond Scheveningen af te zijn. Als het niet door gaat, dan gaan we ge woon met onze zaken door, er zijn wel meer gegadigden en anders verkopen we het stukje bij beetje. Maar ik vind het heel jammer voor Den Haag, dat dingen van formaat altijd zijn afgewezen door die kruide- niers". Kamerlid Van Gorkum (PPR) voorspelt dat er oorlog 1 komt in Suriname. „Waar het om gaat is, dat in Suriname p niemand verwaent, dat de Ne derlandse troepen niet zullen worden ingezet". Een roerende reportage in de Nieuwe Linie over duizenden dieren die op autowegen sneuve len. „In de Nederlandse polders is het ook raak- Nog afgezien van de vele slachtoffers onder de honden en katten vind je langs polderweggetjes de ge sneuvelden: muizen, wezels, ratten, hazen, egels, kikkers, slakken, allerlei soorten vo gels... zo blij je je kan voelen een levend dier te ontdekken, zo beroerd wordt je van het zien van deze dieren". e Groene Amsterdammer blijft ondanks de heersende hitte zijn zwaartillendheid trouw. Het be licht de achtergronden van het conflict met NVV tussen indus triebond en beambtenbond, de houding van de PvdA tegenover de NATO en de opmars naar het socialisme van Allende die tot staan is gebracht. De weke lijkse grote reportage gaat over Bangladesj waarvoor Nederland vorig jaar miljoenen bijeen ge bracht heeft. „Nu is er de vreugde om de onafhankelijk heid verdrongen door terreur en fraude." Citaat: „In plaats van een maatschappij waar enthou siast aan herstel en opbouw wordt gewerkt, vindt men een totaal gedemoraliseerd land. Smokkel, piraterij en roofaan- slagen zijn aan de orde van de In Accent aandacht voor de jacht op zeehonden in de Waddenzee. Een woordvoerder van de stich ting zeehonden: „Een kwantum van 150 zeehonden dat in Duits land mag werden afgeschoten, betekent in de praktijk waar schijnlijk de dood van enkele honderden dieren. En dat is eenvoudig een ramp voor de hele, nu al zeer kleine zeehon denbevolking in het Waddenge bied. De enige manier om aan- deze jagerspraktijken een eind te maken, is dan ook om zelf de 150 afschietvergunningen op te kopen voordat de Noordduitse jagers deze in handen krijgen". Accent is het enige weekblad dat uitvoerig inpaat, op het ver trek van Joahn Cruyff naar Barcelona. „Het mag uiterst twijfelachtig genoemd worden, of een kostbare aanschaf van iemand als Johan Cruyff econo misch ook maar In de verste verte verantwoord is, maar in Barcelona vindt men nu een maal, dat er iets gedaan moet worden, iets dat bij Real Ma drid wel eens als een slag zou kunen aankomen". winterswijk in trek bij ooievaars «TERSWIJK Winterswijk eeft sinds kort een unieke vo- llgemeenschap. Het zijp elf lievaars die er vrijwel tegelijk jn neergestreken in weilanden j een boerderij aan de rand Rn de gemeente. Volgens ken- ers is deze massale samen- iholing een gebeurtenis die »ogst zelden voorkomt. De ievaars kunnen dagelijks in ervloed van hun lievelingsge- :ht, kikkers, genieten. In hun recte omgeving staat namelijk n zuiveringsinstallatie, waar- br het water er ter plaatse zo ed is gereinigd, dat de kik- s m erg groten getale rond- immen. (Van onze correspondent) ROME Zes jaar is Rocco Costanzo nu; zes jaar, en hij kan alleen zijn eigen voor- i en de woorden papa en water zeggen. Meer niet. Con tact met hem is niet of nauwe lijks te krijgen. In een aantal pleeggezinnen kon hij onmoge lijk wennen. Hij reageerde agressief, weigerde voedsel, vernielde In grote boosheid al les wat hem tussen de vingers kwam. Rocco heeft nog een andere i. Hij wordt het wolven kind genoemd en nog steeds geloven vele Italianen, dat hij in zijn eerste levensjaren ge voed is door de wolven in het Abruzzen-gebergte. Twee jaar geleden werd Rocco door herders in een spelonk in die bergen gevonden, een kleine woesteling. Hij werd mee naar het dal geno men, maar alle moeite, alle hartelijkheid waren tevergeefs. Rocco reageerde niet of alleen Op dit moment zit de jongen in een psychiatrisch kinderzieken huis in de buurt van Milaan, en daar vormt hij het studieob ject van een staf specialisten, die een dezer dagen verklaar den goede hoop te hebben Roc co te kunnen helpen om een volwaardiger mens te worden. Ook in deze tijd kan het in Ita lië gebeuren, dat niemand pre cies 'weet wat er met deze jon gen in de eerste vier jaar van zijn leven gebeurd is. Maar er is nog een andere le zing over de vondst van het Italiaanse wolvenjong. Hij zou inderdaad in een grot aange troffen zijn maar vastgebonden op een stoel samen met zijn zusje. Hooguit een keer per dag zou hun moeder wat voed sel naar de kinderen hebben gebracht, die verder aan hun lot werden overgelaten. Honger, felle kou en gemis aan elke ouderlijke genegen heid zouden Rocco tot een ver wilderd kind hebben gemaakt met een ernstige hersenafwij king. Maar zekerheid ook over deze lezing ontbreekt Zelfs nu nog worden in vele kranten lijsten afgedrukt van kinderen, die net als Rocco in de loop der eeuwen door of tussen dieren zijn grootge bracht, in de trant waarin de schrijver Kipling zijn beroemd geworden verhaal over het wolvenjong Mowgli heeft ge schreven. In die lijst komt ook een geval voor van een opmer kelijk kind, dat in het begin van de 16de eeuw bij Kranen burg in Nederland werd gevon den en dat zonder ooit een woord gesproken te hebben zijn leven spinnend heeft door gebracht. (ADVERTENTIEI MET DUIM EN KAAS UIT HET VUISTJE Kees Stolp en Henk Bot uit Edam zijn vandaag aan hun goedgeplande Teis naar Tokio begonnen. Zij willen de hele afstand liftend afleggen. 'Het zal ons zeker wel lukkenzegt Kees (zittend) met een flinke dosis geluk, een soepel duimpje en voldoende kaas uit het vuistje voor de kleine honger(NZB-foto) Journalisten in Besaneon mishandeld BESANEON Politiemannen in Besangon hebben gisteren drie journalisten mishandeld die stonden te kijken naar een de monstratie tegen het sluiten van de door arbeiders voortgezette Lip-horlogefabrieken. Samen met een veertigtal andere beto gers moesten zij bijna zeven uur onbeweeglijk met armen en be nen gekruist op de grond zitten, werden ze geslagen en uitge scholden. Bij vechtpartijen, waaraan geen Lip-werkers deelnamen, zijn twintig betogers en politieman nen gewond geraakt. De veertig gearresteerden werden uiteinde lijk na het opmaken van een be keuring weer vrijgelaten. De prefectuur van Besangon heeft verontschuldigingen aangeboden voor het gedrag tegenover de journalisten. Alle journalisten in Besangon hebben een protest in gediend. Het gemeentebestuur van Besangon heeft de werknemers van Lip een schoolgebouw ter beschikking gesteld, waar ze de produktie van horloges kunnen 'voortzetten. Met een grote show als bij de ope ning van de Olympische Spelen werd gisteren in 't Lenin-stadion in Moskou de Universiade ge opend. Aan dit internationale sportieve treffen tussen studen ten doen zeventig ploegen mee. Op de voorgrond staan volgens de organisatoren vrede en vriendschap. Op de foto de Isra ëlische ploeg, die niet door de speaker werd afgeroepen en door de 80.000 aanwezigen werd uit gefloten. Eenzelfde lot, alleen iets minder, viel de Portugese afvaardiging ten deel. CHICAGO (UPI) Het dagblad Chicago Tribune heeft gisteren ont huld, dat president Lyndon Johnson in 1964 een groep agenten van de FBI naar de nationale conventie van de democratische partij stuurde om politieke spionage op leden van zijn eigen partij te laten bedrijven. „Johnson vreesde dat de voordracht voor het president schap hem toch nog zou ontglippen en zou gaan naar Robert Kenne dy," aldus de krant. ,Jlij stuurde FBI-agenten er op af om te ont dekken boe de kaarten precies lagen." Later dicteerde Johnson wat de FBI wei en niet op moest ne men dn een rapport over Walter Jenkins, een belangrijk Witte Huis-medewerker die was gear resteerd wegens een zedende lict. Volgens de Chicago Tribu ne zijn dit slechts twee voor beelden uit de dertigjarige evo lutie van de FBI tot een politiek instrument van de presidenten, waarvan de activiteiten een hoogtepunt bereikten in de Wa tergate-affaire. Enkele „meer explosieve aspec ten" van de politieke geschiede nis van de FBI staan in een me morandum dat John Dean heeft overhandigd aan de Watergate- commissie. Volgens dit memorandum zou de FBI zich aan veel onoirbare praktijken hebben schuldig ge maakt, te beginnen onder presi dent Roosevelt, zoals in op dracht van Roosevelt, Johnson en Nixon verzamelen van gege vens van personen die hun poli tieke tegenstanders waren, het leveren aan presidenten van zeer persoonlijke informatie over openbare figuren, en in op dracht van Johnson het ver strekken van gegevens over diens tegenstander in 1964 Bar ry Goldwater en een anteceden tenonderzoek rond Spirow Ag- Tankauto's en andere wagens van Booyclean sloten gisteravond het gebouw van Het Vrije Volk in uit ongenoegen over een verhaal in de krant over een ex-Booy- werknemer. DEN HAAG Minister drs. T. E. Westerterp van verkeer en waterstaat heeft gistermiddag op zijn ministerie de „commissie Oosterschelde" geïnstalleerd. De commissie zal een onderzoek moeten doen betreffende de moeilijke vraag: moet de Oosterschelde worden afgedamd of open blijven? De afsluiting van de Oosterschel de is het laatste grote Delta werk, volgens de Deltawet van 1957. De argumenten van de ac tiegroepen die zich tegen afslui ting verzetten zijn volgens de minister samen te vatten onder de noemer: negatieve verwach tingen over het toekomstig mi lieu in een afgesloten Ooster schelde. Het zal een moeilijke beslissing worden, aldus de heer Wescerterp. Er staan grote, pri maire belangen op het spel - een beveiliging van Zuidwest- Nederland volgens het doel van de Deltawet, en de zorg voor een goed milieu. Het feit dat al lange tijd wordt gewerkt aan de afsluiting en dat daaraan al 200 miljoen gulden is besteed, maakt de beslissing des te moeilijker. Maar aan de onze kerheid moet snel een einde ko- joenen die nog worden uitgege ven. In verband met lopende contracten kan men er vrede mee hebben dat nog doorge werkt wordt aar. de afsluiting. De commissie Oosterschelde zal aan alle kanten haar licht op steker en hoopt binnen zes maanden met haar rapport ge reed te zijn. Voorzitter van de commissie, mr. J. Klaasesz, de oud-commissaris van de koningin in Zuid-Hol land, zei dat de commissie geen rekening zal houden met de mil- VS-toezicht op valium en librium WASHINGTON (AP) Het Ame rikaanse regeringsbureau voor controle op de geneesmiddele nindustrie hteft gisteren stap pen ondernomen die de produc tie en distributie van de twee meest algemene kalmeringsmid delen, librium en valium, onder overheidstoezicht moeten bren gen. NEDERLANDSE STAATSLOTERIJ Het verkoopkantoor van wijlen Mevrouw M. E. Abbenhuis STATIONSPLEIN 40. i8 voortgezet door de heer N. VAN HOOIDONK in het POSTKANTOOR aan de LAMMERMARKT (bij molen „De Valk") Volgende verkoop van 3-12 september Kantooruren van maandag te.m. vrijdag, van 9.00-11 45 en van 12.30-17.00 uur. LAAT UW LOTEN TIJDIG RESERVEREN. Beleefd aanbevelend: N. VAN HOOIDONK, Collec Ned. Staatsloterij JACOB CATSLAAN 73 - LEIDEN TELEF. 60S76 - POSTGIRO 63962 616e Staatsloterij Eerste trekking prijzen van f 10 zijn gevallen op nummers eindigende op: 8 f 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 63 f 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 47 f 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 365 f 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 231 f 200 zijn gevallen op nummers eindigende op: 310 f 400 zijn gevallen op nummers eindigende op 655 f 1.000 zijn gevallen op nummers eindigende op; 3150 een prijs van f 2.000 is gevallen op het nummer: 096483 f 2.000 is gevallen op het nummer: 096693 f 2.000 is gevallen op het nummer: 052489 f 2.000 is gevallen op het nummer: 058406 f 2.000 is gevallen op het nummer: 044660 de prijs ven f 5.000 Is gevallen op het nummer: 051086 f 25.000 is gevallen op het nummer: 058804 Een extra prijs van f 50.000 is gevallen in de serie S op het nummer: 009614 en een troostprijs van f 1.000 op nummer: 009614 van elk van de andere series. Een extra prijs van f50.000 is gevallen in de serie T op het nummer: 045106 en een troostprijs van f 1.000 op nummer: 045106 van elk van de andere series. Gewonnen prijzen kunnen na de derde trekking worden geind. Stuwdam in Mexico doorgebroken MEXICO (DPA) - Na hevige re genval is 'n stuwdam, Los Sau ces genaamd, op ongev. 350 km ten noordwesten van de stad Mexico bezweken. De 15.000 in woners tellende stad Encarna- cion de Diaz is door het water overstroomd. Tankauto's blokkeerden Vrije Volk ROTTERDAM Met zes grote tankwagens en enkele andere bedrijfsauto's hebben werkne mers van het tankschoonmaak bedrijf Booyclean uit het Bot- lekgebied gisteravond het go- bouw van dagblad Het Vrije Volk in Rotterdam geblokkeerd. Zij eisten van de redactie een wederwoord In do krant op het gisteravond gepubliceerde ver haal van een cx-collega die het bedrijf beschuldigt van vuillo- zing op de Oude Maas. In een gesprek zegde de redactie toe aat vandaag de visie van de demonstranten in de krant zou komen. Daarna werd de afzet ting opgeheven. De, betrokken ex-collega, de heer Nooitrust, nam vorige week ont slag omdat hij, volgens zijn zeg gen, de ernstige watervervuiling door het bedrijf niet langer kon aanzien. De directie wijst de be schuldigingen van de hand en ook de werknemers spreken van „louter fantasie van iemand die zijn gram niet kon halen." Het Centraal Actiecomité Rijn mond heeft de werknemers van Booy opgeroepen niet langer «nee te werken aan de waterver ontreiniging en de daad van Noo1 trust t steunen. Voorstel D.S'70: Goedkope boter voor 'sociaal zwakkeren' DEN HAAG (ANP) Het Ka rnes lid Berger (DS'70) meent dat aan sociaal-zwakke groepen in ons land boter moet worden verstrekt tegen sterk verlaagde prijs. Hij heeft minister Brou wer (landbouw) hierom ge vraagd, verwijzende naar een soortgelijke maatregel in Frankrijk.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11