CcidócSouoant r DUITSE ACTIE TEGEN NEDERLANDS VERVOER Landelijk onderzoek in 2 Leidse wijken ze zeggen. Bij herhaalde uitsluiting van overtreding grensvervoer Bommenregen op Cambodja vanmorgen opgehouden DELTA LLOYD WAPENT ZICH TEGEN NATIONALE Onderzoek naar gebruik geneesmiddelen V voeger vers brood in winkel Vochtig vertier Wijziging in directie Westerpers Studietoelage 7230,- 1crT.dh:Lii 64e JAARGANG No. 119582 WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1973 Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003- Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M, Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0.30 per mm. Telefoontjes 2.60. Klachten bezorging: tel. 22244 (18 tot 19 uur). Abonnement per week 2.15; kwartaal 27.76, jaar 108.20. Losse nummers 35 cent. TV-SELECTIE VOOR VANAVOND Ned. I: Coretta King in Vrouwen van onze tijd, 20.26 uur, De schat van De Liefde, 20.50 uur, Spel zonder grenzen, 21.05 uur. WEINIG VERANDERING Droog, zonnig en warm. Meest matige wind uit oost tot zuid oost. Maximum temperaturen van 26 tot 31 graden. Minima omstreeks 14 graden. Morgen zon: 5.25-20.02. Maan 20 22-8.16. Schev. hoogw. 4.17-16.42, laagw. 0.11-12.26. MAASTRICHT (ANP) - De troon van recepien in Lim- landelijke ziekenfondsraad is burg, waar vooral Heerlen en in Limburg bij wijze van expe- Maastricht zich onderscheiden riment begonnen met een on- als plaatsen met een aanzien lijk gebruik van geneesmidde len, dat de ziekenfondsen tot een kostenbewakende controle dwingt. Behalve Limburg heeft de zie kenfondsraad ook Twente en derzoek naar het gebruik geneesmiddelen, dat vooral in Zuid-Limburg landelijk gezien buitensporig hoog is. Doel van dit onderzoek is inzicht te krij gen in het voorschrijvingspa- aangewezen. Over enige tijd zullen bij het ziekenfonds tien tot twaalf functionarissen voor deze onderzoekingen werkzaan zijn. „Als dit systeem niet mocht werken, moet de over heid maar ingrijpen", aldus een woordvoerder erikaanse bommenwerpers die vanaf vandaag niet i (Van een onzer verslagge vers.) Den Haag Er is een wij ziging van de zogenaamde bakkerij-paragraaf in voor bereiding, waardoor het mogelijk wordt dat de con sument 's morgens ,vroeg weer vers brood bij de bak ker kan krijgen. Momenteel kan men pas vers brood krijgen om half tien (gewone werkdagen) en negen uur (zaterdagen), omdat het, behoudens uit zonderingen, de bakker ver boden is 's zondags in zijn bakkerij te werken en er op werkdagen eerder dan vijf uur 's morgens en op zater dagen eerder dan vier uur aan de slag te gaan. Alle bij de bakkerijpara- j graaf betrokken organisa- I ties zijn het er over eens, 4at aan de patroon het wer ken op zondag niet meer verboden behoeft te worden en dat er verder voldoende waarborgen tot beperking van de nachtarbeid zijn dat het stellen vam een tijdstip' voor het begin van de broodverkoop overbodig is. Het parlement zal de nieu we regeling nog moeten goedkeuren Inzittenden gered na noodlanding vliegtuig WASSENAAR Alle veer tien inzittenden van het langeafstands patrouille vliegtuig van de Marine luchtvaartdienst, dat van morgen omstreeks elf uur een poodlanding op zee moest maken zijn gereed. Het toestel, een Breguet Atlantic 257, kreeg een defect aan het hoogteroer, waardoor het lang zaam naar beneden vloog. Aan vankelijk overwoog men het toestel per parachute te verla ten, maar een noodlanding op zee anderhalve kilometer uit de kust bij de Wassenaarse Slag werd later beter geacht. De Wassenaarse reddingsbriga de, die de noodlanding vlak voor zich zag gebeuren, kon direct in actie komen en alle inzitten den veilig op het strand bren gen. Helikopters van de vlieg basis Ypenburg zijn naar Was senaar gevlogen om bij het ver voer van de geredden hulp te bieden. Niemand werd gewond. (ADVERTENTIE) dat sommige mensen nadat ze een belastingaanslag hebben ontvangen, bij Waals komen winkelen om van de schrik te bekomen Als je bij een temperatuur van rond 30 graden pappa's auto wast, moet je je niet hoeven te bekommeren om je kleren. Anders is het geplas met water geen onbezorgd pretje. En met laarzen aan houd je nog schone voeten Van een onzer verslaggevers. Den Haag Het ziet er naar uit dat Westdultsland een nieuwe maat regel in petto heeft om het Nederlandse beroepsgoederenvervoer aan banden te leggen. Is er reeds de beperking van de ritvergun- ningen, waardoor vele Nederlandse transportbedrijven ernstig den gedupeerd, nu overweegt het Westduitse ministerie van Verkeer om buitenlandse vrachtwagenchauffeurs die bij herhaling overtre dingen in Duitsland begaan, van bet grensverkeer uit te sluiten. PHNOM PENH, (AP/Rtr), De Amerikaanse lucht bombardementen op Cambodja zijn vanmorgen om 04.45 uur Nederlandse tijd gestopt. Daarmee kwam een eind aan al tien jaar durende bombardementen op Indo-China, waarbij meer dan 7,4 miljoen ton bom men werd afgeworpen. Dit is drie maal zoveel als heel de bommenlast die in de tweede wereldoorlog is neer gelaten en tien maal zoveel als in de tweede wereld oorlog is neergelaten en tien maal zoveel als in de Ko reaanse oorlog. De totale kosten bedragen bijna 90 miljard gulden, het aantal slachtoffers is slechts ij be nadering te schatten. PNog bij het eerste licht vandaag duurden de bombardementen voort, vooral op doelen in de buurt bij de belegerde hoofdstad Phom Penh. Geleidelijk aan namen de vluchten af, en de pilo ten keerden naar hun bases in Tahiland terug om het einde te vieren. President Nixon heeft het bewind van president Lon Nol ln Phnom Penh evenwelalle militaire steun beloofd tegen de aan vallen van de Rode Khmer. Direct na het eind van de bombar de inenten, dat was vastgesteld in een compromie tussen Nixon en het Amerikaanse Congres, werden aan de Combodjanen 20 stukken geschut van 105 mm en vier grote houwitsers overge dragen. Het Cambodjaanse opperbevel heeft tegen alle ver wachting in „vertrouwen" in de overlevingskansen van het be wind van Lon Hol. Een dergelijke maatregel zou dan met name Nederlandse bedrij ven treffen, omdat juist hun chauffeurs erom bekend staan dat zij (gedwongen? )vaak het Rijtijdendbesluit overtreden. den zijn op grond hiervan aan Nederlandse vrachtwagenchauf feurs 936 geldboetes (samen DM 74.530) opgelegd. De Italianen komen met 117 boetes op de tweede plaats. Het Westduitse ministerie maakte De beroepsorganisatie Wegtrans- hierover gisteren enige cijfers bekend. De afgelopen zes imaan- DEN HAAG Drs. J. H. M. Bra der, directeur van de N.V. Wes terpers (itgeefster van dablad Pet Binnenhof en De Leidse Courant) heeft de raad van commissarissen verzocht pem op 1 september ontslag te verle nen in verband met het aan vaarden van een functie bij de Vereniging voor de Effectenpan- del te Amsterdam. De raad van commissarissen peeft hem dit ontslag op de meest eervolle wijze verleend. In plaats van drs. Brader hebben de commis sarissen van de N.V. Wester pers tot dlrectuer benoemd de heer F. J. Plug, die tevens zijn functie van hoofdredactucr blijft verèvullen. Tot adjunct-hoofdre- dactuer is benoemd de heer J. J. Hallewas, tot dusver chef-re- dactuer. Hoger pensioen in kruideniers- bedrijf UTRECHT (ANP) Het bedrijfs pensioenfonds voor het kruide- niersbedrijf heeft besloten de pensioenrechten voor de circa 5000 werkenden en gepensio neerden met ingang van 1 ja nuari 1974 te verhogen met 13 procent. Op 1 januari jl. werd reeds een verhoging van 27 pro cent gerealiseerd. port is van deze cijfers niet zo geschrokken. Nederlandse chauffeurs maken immers jaar lijks zo'n een miljoen ritten in Duitsland, hetgeen dan neer komt op één overtreding per 1000 ritten. Het is niet uitgesloten dat pre- mier Den Uyl beide kwesties 1 (uitsluiting en beperking ritver- j gunningen) ter sprake brengt bij zijn komende bezoek (23 au gustus) aan zijn Westduitse col- lega Willy Brandt. DEN HAAG Voor 1974 wordt de maximale rijksstudie toelage voor studenten van het wetenschappelijk onderwijs 7230 gulden. Het afgelopen stu diejaar bedroeg de maximale toelage 6760 gulden. In do bel de bedragen is 1100 gulden voor Inschrijf- en collegegeld meegerekend. Voor bet HBO (Hoger Beroeps Onderwijs) ls de maximum toelage voor het merendeel vastgesteld op 5700 gulden. Tot nu toe was dit maximum 5265 gulden. Bepalend voor de hoogte van de studfetoeUrge zijn de draag kracht van de ouders en de ei gen middelen van de student. Het bedrag dat de ouders geacht worden bij te dragen wordt bepaald op grond van hun inkomen via de belasting aangifte en op grond van bun vermogen. Voor studenten van het weten schappelijk onderwijs is het belastbare inkomen van de ou ders uitgangspunt van de bere kening. Voor studenten aan het HBO is het uitgangspunt voor de berekening het belastbare inkomen verminderd met do kinderbijslag die in 1972 voor do aanvrager is ontvangen. Op het inkomen dat het uit gangspunt van de berekening vormt, worden ln mindering gebracht: De inkomstenbelasting (tabel 1972); normbedragen voor de kosten der andere kinderen, t.w. per fiscaal kind 1480 gul den en voor kinderen van 12 t/m 15 jaar 740 gulden extra; Het bedrag dat de ouders geacht worden voor hun eigen onderhoud nodig te hebben. LEIDEN/DEN HAAG - Lelden behoort tot de elf steden, waar in de maand september in op dracht van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maat schappen Ik Werk een onderzoek plaats zal hebben naar het vrije- Agnew bereid boekhouding af te staan WASHINGTON (AP)) De Ame rikaanse vice-president Spiro T. Agnew heeft gisteren verklaard dat hij zijn persoonlijke docu menten, die door de federale openbare aanklagers zijn op geëist in verband met hun on derzoek naar eventuele politieke corruptie aan hen ter beschik king zal stellen. tijdsgedrag va nbewoners van een bepaalde wijk in de open lucht. De andere tien steden zijn Leeuwarden, Groningen, Hoogeveen, Zwolle, Hengelo, Amersfoort, Haarlem, Rotter dam, Waalwijk en Helmond. In deze steden zullen in totaal 3.000 mensen worden onder vraagd. Het onderzoek wordt uitgevoerd door het Instituut voor Toegepaste Sociologie te Niimegen. Of mensen hun vrile tijd in de open lucht doorbrengen en hoe ze dat doen hangt af van een aantal omstandigheden. Een gen in de situatie zoals die lan delijk is. Bovendien is er op ge let, dat de plaatsen onderling verschillen In situatie (qua aan wezigheid van bossen cn andere recreatiemogelijkheden in de open lucht). Ook de wijken, die in de steden zijn uitgekozen, verschillen onderling (wat be treft speelweiden, afstonden tot parken etc.). In Leiden zlin de wijken Fortuin- wijk (Zuld-Wcst) en Tuinwijk uitgekozen. In elk van dlo wij ken zijn honderd namen uit het bevolkingsregister getrokken in de leeftijd variërend vun 15 t/m 74 jaar. groenvoorzieningen zoals par ken, bossen, speelterreinen e.d. Ir dit onderzoek zal vooral wor- creatiegedrag ka„ hebben, „et gaat er daarbij met name om of de aan- of afwezigheid van groenvoorzieningen binnen de woonplaats van invloed is op de trek naar buiten. De gegevens die men uit dit onderzoek hoopt tc verkrijgen zullen van groot belang zijn voor de planning van recreatieve voorzieningen in de open lucht, zowel binnen als buiten de bebouwde kom. morgen werden enkele honder den runderen, de beste exempla ren slacht- en fokvee uit de Rijn streek, aangevoerd voor de VE- RO-keuringen. Er waren ook al enkele vroege burgers uit de veren gekomen om het toilet maken van de dieren met shampoo en waterslang mee te maken. De publieke belang stelling trok later op de ochtend tijdens de keuringen iets aan. maar was traditiegetrouw weer niet daverend. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Nationale Nederlanden wil 50 miljoen gu'den meer betalen dan zijn Britse concurrent Commercial Union om Delta-Lloyd (4100 werknemers) in handen te krijgen. De Nationale Neder- 1 nden kondigde gisteren aan eer. bod van 175 gulden uit te brengen op de aandelen Delta Lloyü. De Commercial Union wab bereid 150 gulden te beta len. Met het bod van de Natio nale Nederlanden is een totaal bedrag van 341 miljoen gulden gemoeid. De Nationale Neder landen ziet het tegenbod als ten nationaal economisch be lang om een krachtig Neder lands verzekeringsconcern te ontwikkelen. Inmiddels heeft Delta Lloyd maatregelen aangekondigd om tie overname door Nationale Nederlanden te voorkomen. Vanmorgen zou een gesprek plaatsvinden met Commercial Union waarbij gevraagd zou j worden een groot deel prefe- rente aandelen over te nemen. Het personeel van Delta Lloyd j had zich eerder uitgesproken voor overname door het Britse verzekeringsconcern. Namens oe drie vakbonden gaf de heer Th. Steinmetz te kennen dat het ongewenst en onverstandig is tegen de wil van het perso- j r.eel in Delta Lloyd te verko- pen aan de Nationale Neder- i landen. De vakbonden hechten grote waarde aan het oordeej van het personeel van Delta- Lloyd dat voor Commercial Union heeft gekozen. Momenteel is al 11'/2 aande len Delta-Lloyd in handen van Nationale Nederlanden. Op de Amsterdamse effectenbeurs is de koers van het aandeel Del- ia-Lloyd de laatste dagen sterk gestegen. Gisteren was er een sLjging van 163,50 naar 174.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1