KILOMETERS LANGE FILES DOOR MOOI WEER CeidbcSouAant Identificatie van slachtoffers vrijwel onmogelijk Cambodja vraagt eerzame vrede Fouillering op; Schiphol is een onwettige daad Sluit me Bhoetto tot premier gekozen maar op MAANDAG 13 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Gewapend met drie geweren en met een huilend kind op zijn rug is deze Cambodjaanse soldaat naar zijn commandopost in de om geving van Phnom Penh onderweg. 99 99 PHNOM PENH (AP-UPI) De Cambodjaanse regering heeft een op roep tot een „eerzame vrede" gedaan en voorts de Noord-Vietna- zen van beschuldigd de onderhandelingen tussen de twee met el kaar overleggende Cambodjaanse partijen te doorkruisen. De op roep kwam twee dagen voordat de Amerikanen hun luchtaanvallen gaan staken. Leden van de regering in Phnom Penh hebben onlangs aan de rege ring der Verenigde Staten verzocht, president Lon Nol te verwijde ren en de verbannen prins Norodom Sihanoek, het voormalige staatshoofd terug te laten keren, aldus is uit Cambodjaanse kringen vernomen. Een hooggeplaatste functionaris in de Cambodjaanse hoofdstad heeft voorgesteld, dat Lon Nol, die ziekelijk is, naar een ziekenhuis in de Verenigde Staten voor een behandeling wordt gebracht. Volgens de Cambodjaanse functionaris is Sihanoek, de enige man die Cambodja kan redden. In de onmiddellijke omgeving van de hoofdstad is de militaire toe stand voor de regering verbeterd, maar in militaire kringen is ver- Een Cambodjaanse soldaat reinigt zijn granaatwerper in een pagode, nomen dat dit niet het geval was bij de districtshoofdstad Skoen, die waar hij onder het oog der goden van een korte rust geniet. 60 km ten noordoosten van Phnom Penh ligt en ontruimd is. DEN HAAG Aangetrokken door het prachtige weer zijn gisteren honderden mensen op pad gegaan. Dat leidde gister avond na zes uur tot grote verkeersopstop pingen en files. Op de Zeelandroute was de filevorming het grootst: veertien kilome ter. Op de weg Amsterdam-Hoevelaken onder Baarn ontstond een file van tien kilometer door een ernstig ongeluk. Een 65-jarige au tomobilist uit Amersfoort haalde met grote snelheid een auto in, verloor de macht over het stuur, schoot door de middenberm en kwam frontaal in botsing met een te genligger. De automobilist en zijn vrouw, evenals de echtgenote van de bestuurder van de andere wagen kwamen om het le- De rijksweg Den Haag—Arnhem heeft vrij wel de gehele avond een bijzonder grote stroom auto's te verwerken gekregen wat hier en daar leidde tot opstoppingen en kleine botsingen. Het verkeer van het afgelopen weekeinde eiste tamelijk veel doden: tenminste 19. Bij Heerhugowaard schoot een auto door onbekende oorzaak van de dijk en kwam in het water terecht waardoor beide inzit tenden het leven verloren. In Gemert kwa men twee mensen om doordat hun auto uit de bocht vloog. In Schoorl vonden twee mensen de dood bij een frontale botsing. Datzelfde gebeurde met twee Duitsers in Wissenkerke. Bij Emmeloord kwam een Engelsman om het leven toen zijn wagen door een klap band over de kop sloeg. Zijn vrouw, die naast hem zat en veiligheidsgordel droeg bleef ongedeerd. 99' 99 Prins Bernhard heeft president Moboetoe van Zaire, het voormalige (Belgische) Congo, onderscheiden met het commandeurschap in de orde van de gouden ark van het wereldnatuurfonds. Tijdens een be zoek aan Kinsjasa prees de Prins de president als het eerste staatshoofd dat de betekenis van het be- houd van de natuur heeft erkend en als zodanig een voorbeeld is voor de wereld". Kamervragen over prijs zilveren tientje DEN HAAG (ANP) Het Tweede Kamerlid Beekmans (D'66) heeft zich verwonderd over de prijs van dertig gulden, die be taald moet worden voor het zil veren tientje dat ter gelegen heid van het zilveren regerings jubileum van konigin Juliana voor verzamelaarsdoeleinden wordt geslagen en verkocht. In de afgelopen week deelde het departement van financ'ën mee, dat naast het zilveren jubileum tientje, dat voor een bedrag vap tien gulden bi i postkantoren en banken te koop zal zijn, voor verzamelaars van munten een e::tra fraaie uitvoering van de munt gemaakt zal worden. Deze jvbileummunt wordt in etui met j opdruk verkocht en zal dertig gulden kosten. HOUSTON (AP) Patholoog-ana tomen hebben zaterdag zonder succes getracht om de lichamen te identificeren die gevonden zijn bij de massamoord die al 23 slachtoffers heeft gekost en waarbij twee jongens in staat van beschuldiging zijn gesteld wegens moord. Slechts drie lichamen waren za terdagmiddag positief geïdenti ficeerd en een woordvoerder i van de gerechtelijke arts zei dat sommige lichamen nooit zullen worden geïdentificerd. David Owen Brooks, een van de twee jongens die van moord be schuldigd worden, heeft tegen de politie gezegd dat hij schat dat er in totaal tussen de 25 cn 30 slachtoffers zijn. Volgens de andere jongen, Wayne Henley, zijn er 24 jongens gedood. Hen ley heeft tegen de politie toege geven dat hijzelf negen jongens heeft gedood. Brooks heeft ent- kend dat hij ooit iemand zou hebben gedood. We! heeft hij toegegeven dat hij bij sommige van de moorden aanwezig is ge- weest. De politie heeft een lijst samenge steld met namen van jongens die zich onder de doden kunnen bevinden. Op deze lijst komen tien namen voor van jongens die als vermist staan opgegeven uit de Heights, een buitenwijk in het noordwesten van Houston en vlak bij de buurt waar de drie jongens van wie de licha men zijn geïdentificeerd, woon den. ISLAMABAD (Rtr) President Zoelfikar Ali Bhoetto van Pakis tan is zondag met overweldigen de meerderheid tot premier van Pakistan gekozen. Als staats hoofd zal hij vandaag aftreden, als de nieuwe president Elahi in functie treedt. Amsterdam „Wat ik nou ge daan heb lijkt nergens naar. Ik zit helemaal feut. Sluit me maar op". Met deze woorden beleed zaterdagmiddag de 20-ia rige gereedschapsliiper J.A.D. op een Amsterdams politiebu reau zijn schuld nadat hij bij een ver:r."ersruz:etie een 22-'2r:- ge. bij de gemeentepolitie gede tacheerde marechaussee met een ijzeren pijp een flinke hoofdwond had bezorgd. De slij per wist overigens niet dat zijn in burger geklede slachtoffer politieman was. Dat hoorde hij eerst toen hij zich vrijwillig meldde. Volgens de politie was de uit Suri name afkomstige verdachte zo abrupt met zijn auto gestopt om een meisje te laten oversteken, dat een bromfietser in moeilijk heden kwam. Deze maakte een afkeurende opmerking waarna D. uit zijn auto was gestapt en de man met een stuk pijp be dreigde. Op dat moment be moeide de marechaussee zich met de zaak. Nauwelijks had hij volgens de politie enige sussen de wo rden gesproken of de slij per sloeg hem met de meer dan 6 ons wegende pijp op het hoofd. D. reed daarna weg. Spijt over zijn optreden dreef hem naar het politiebureau, waar h:j voorlopig in een cel belandde. Schakel gaat niet speuren naar massa moorden (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Ondanks alle be zwaren in zijn partij is het A.R.-Tweede Kamerlid Schakel vanmorgen toch op uitnodiging van de Portugese regering ver trokken naar Mozambique. In tegenstelling tot het VVD-Ka merlid Waalkens, die na een dergelijk bezoek terugkeerde met de onthutsende mededeling, dat hij twijfelt aan de door de Portugezen hegane massamoor den, omdat hij daarvan geen sporen had gezien, heeft de heer Schakel vooraf al laten weten dat hij er niet aan twijfelt, dat waar een koloniale oorlog woedt, bloed vloeit en over en weer wreedheden worden be gaan. Maar daar zal hij geen onderzoek naar instellen omdat hij het uitgesloten acht dat een Nederlands parlementariër, die aangewezen is op de hulpdien- sten van de Portugese regering, een zaak als massamoorden tot op de bodem zou kunnen door gronden. De heer Schakel zei dat hij r.aar Mozambique gaat om het beleid van de Nederlandse regering, dat hulp wil verlenen aan de be vrijde gebieden er. de bevrij dingsbeweging. Volgens de Por tugezen zijn er geen bevrijde gebieden. De heer Schakel wil dat nu gaan uitzoeken. Brilten ontkennen schuld aan bomexplosies LONDEN (Rtr) De Brit se regering heeft officieel elke veronderstelling van de hand gewezen, dat voor haar werkende agen ten in december van het vorig jaar verant woordelijk waren voor twee bomexplosies, waar bij twee doden en 74 ge wonden vielen. De verklaring van het bu reau van premier Heath kwam nadat de Ierse op positieleider Jack Lynch, die ten tijde van de ont ploffingen eerste-ministei was, in een televisiepro gram had verklaard een „verdenking" te koeste ren, dat de twee aaansla gen het werk van de Brit se geheime dienst waren om het verboden Ierse re publikeinse leger (IRA) in diskrediet te brengen. De betrekkingen tussen En geland en de Ierse repu bliek zijn de laatste tijd verkoeld door het nieuws dat twee Engelse broers, die onlangs wegens een bankoverval in Dublin tot resp. 20 en 15 jaar gevan genisstraf zijn veroor deeld, in dienst van de Britse geheime dienst stonden. Oliemaatschappij CAIRO Radio-Tripoli heeft zon dag bekendgemaakt, dat Libië het bedrijf van de Amerikaanse „Occidental Oil Company" in Libië voor 51 procent heeft ge naast. In juni werd de Ameri kaanse „Bunker Hunt Compa ny" genaast. Peron door zijn artsen gewaarschuwd NEW YORK (UPI) Volgens het Amerikaanse weekblad Time in zijn jongste nummer hebben artsen ex-president Juan Peron van Argentinië gewaarschuwd dat een nieuwe ambtstermijn van vier jaar hem jaren van zijn leven kan kosten. De 77-jarige Peron heeft zijn voordracht tot president van de Partido Justicialista aanvaard en zal op 23 september vrijwel zeker herkozen worden in het ambt dat hij achttien jaar gele den door een militaire staats greep moest opgeven. Zijn te genstander is Ricardo Balbin (69), leider van de radicale volkspartij, een oude vijand van Peron. Radio Condor IJmuiden binnengesleept IJMUIDEN (ANP) Het radio- schip Condor de vierde zee zender voor de Nederlandse kust is zatrdagavond in de haven van IJmuiden binnenge sleept. Het schip, een voormali ge vissersboot waarmee tochten naar IJsland werden ondernomen was tijdens de harde wind in de afgelopen week van een van de ankers losgeslagen en afge dreven van de ligplaats voor Zandvoort richting Bloemen- daal. De initiatiefnemers willen zendtijd verkopen aan idealistische groe peringen, werkzaam op humani tair, sociaal of religieus gebied. De zendapparatuur was nog niet geheel geïnstalleerd. Penibele hivestie IN HET KABINET heeft men kennelijk nogal moeite met het beant woorden van de vragen welke Kamerleden uit diverse politieke hoe ken gesteld hebben over de weigering van STER en Reclameraad om de Consumentenbond tegen betaling voorlichting te laten geven in de zendtijd voor etherreclame. De ministers Duisenberg en Van Doorn hebben tenminste laten we ten, dat ze niet in staat zijn binnen de gebruikelijke termijn antwoord te geven op elkaar aanvullende vragen die parlementariërs van DS '70, KVP en Partij v. d. Arbeid medio juli hebben gesteld. Ergens is het een simpele kwestie die in haar consequenties toch penibel kan worden. Met name voor de minister van CRM als hoogst-verant- woordelijke voor radio en televisie zitten er aan de vragen pikante facetten. Om te beginnen zijn STER en Reclameraad samen vrijwel autonoom, zodat een mening van de minister, als die in het politieke vlak ge deeld wordt, tot wetswijziging of een nieuwe bindende interpretatie van artikelen zou moeten leiden. In de 2de plaats zit een minister ook snel tegen precedenten aan te kijken, wanneer hij nu, zoals sommigen vragen, met zijn overheidsgewicht zou gaan bevorderen dat de Consumentenbond gelegenheid krijgt in een rubriek als Q" of via een ander stukje gevorderde zendtijd de Nederlandse bur gers voor te lichten. HET BEROERDE VOOR DE MINISTERS is, dat STER en Reclame raad de Consumentenbond als klant weigeren omdat de voorlichting over de koopvoorwaarden die de bond had willen geven nog contro versieel ligt en daarom niet onomstotelijk in het algemeen belang is. Terecht vragen na kennisneming van dit argument sommigen zien ar van hoeveel STER-spotjes vast staat dat ze wel in het algemeen be- Uit commercieel oogpunt is begrijpelijk dat de STER zelf zich terza ke moeilijk aan uitspraken wagen kan. Maar voor een minister wordt het een moeilijke zaak die uitspraken we! te geven, als de STER zo onverstandig is uitsluitend commercieel te denken. Wat de vervuiler betaalt EEN DEEL VAN het Nederlandse bedrijfsleven is er niet gerust op: let onze regering bij het milieubeleid van de EEG wel voldoende erop of bij onze Europese partners niet de overheid betaalt, wat hier voor rekening van de ondernemers komt en dus meestal tot prijsverhogingen leidt? „De vervuiler betaalt" is een leuke en juiste slogan die vorige maand Europese ministers tot de hunne hebben gemaakt. Maar voorlopig is het harmonisatiebeleid ter zake nog een beginsel, dat in de kii£ derschoenen staat. Wanneer de opvoeding van dat kind niet mot krachtige hand en snel geschiedt vindt er door sterke bevoordeling van het bedrijfsleven in sommige landen weer een stukje economi sche desintegratie plaats. Bepaalde aantastingen van het milieu zijn zo algemeen en ingrijpend dat de overheid de gevolgen ervan wel voor haar rekening moet ne men en via algemene maatregelen de burgerij naar draagkracht moet laten betalen. Dat zou op Europees niveau moeten geschieden met de kosten die voortvloeien uit milieu-beschermende maatrege len ten behoeve van het noodzakelijke openbaar vervoer, de elemen taire energiewinning en het garanderen van de nodige voedselpro- duktie. Maar in verreweg de meeste andere milieu-vervuilende affaires moet volgens algemene normen het kostenvraagstuk volgens het profijt beginsel worden opgelost, zonder dat EEG-regeringen met extra- subsidies hun nationale bedrijven de helpende hand toesteken. Want dan komt er in het systeem van milieuheffingen geen enkele rechtsgelijkheid en zal concurrentievervalsing welig blijven voorttie- ren. Waar uitzonderingen noodzakelijk blijken zou men die op basis van EEG-afspraken dan nog zo veel mogelijk moeten beperken tot de produktie of beveiliging van eerste levensbehoeften. De „vervuiler" die via prijsverhoging de klant betalen laat voor de extra kosten voor weeldeartikelen zal op den duur ook nog bijdra gen tot een (vooral internationaal) gezonde consumptiebeperking. Volgens Amsterdamse jurist DEN HAAG De Amsterdamse jurist mr. Ed Emmering heeft in het Nederlands Juristenblad de vraag opgeworpen op welke wet eigenlijk de lijfsvisitatie, Cary, een Si- .la.raanse oerang-oetan, bekijkt rustig hoe de menigte luidruchtige, kauwende en bal- lonblazeuüe bezoekers van de dierentuin van San Francisco langs hem heentrekt. Terwijl een jon gere soortgenoot de toeschouwers bezig houdt met zijn fratsen, bijft de 18-jarige Cary er op zijn gemak bijzitten in de schaduw. fouillering, berust, die na de fr quente kapingen van vliegtui gen niet alleen in ons land maar ook elders op luchthavens gewoonte Is geworden. Volgens hem is de fouillering op zich zelf een zeer wenselijke maatre gel waar alleen kandidaatvlieg- tuigkapers bezwaar tegen zullen hebben onwettig. Als de wettelijke grondslag ont breekt en als de rijkspolitie dus zonder wettelijke basis zo'n visi- tati aan den lijve uitvoert, dan bestaat volgens mr. Emmering de mogelijkheid dat deze dienst, tuigkapingen er niet meer zou zijn, op eigen initiatief ofwel op instructie van de procureur-ge neraal bij het gerechtshof, of mogelijk op bevel van d minis ter van Justitie, lijfsvisitaties toepast voor andere doeleinden of met andera motieven. In de bestaande wetgeving heeft mr. Emmering zelf geen voldoende grondslag voor de fouillering kunnen vinden. „Het moge mis schien als h t zien van spoken worden beschouwd, maar de ge schiedenis, ook in onsland, leert hoe gauw de neiding opkomt om „law and order" op eigen wijze te verwezenlijken, schrijft hij in het Juristenblad. Hij wijst erop dat als een minister van Justi tie of Verkeer en Waterstaat) een bevel tot fouillering gegp- v n heeft of de lijfsvisitatie heeft goedgekeurd, zelfs deze strafbaar is als daardoor de grondwet of andere wetten ge schonden worden. Voor de lijfvisitatie zou volgens mr. Emmering een wettelijke bepaling geformuleerd moeten worden die voor het parlement aanvaardbaar is. Hij denkt aan een wet, die d politie machtigt gedurenden bv. één of twee pas sagiers van bepaalde vervoer middelen te fouilleren. Deze wet met beperkte geldigheidsduur zou alleen door het parlement verlengd kunnen word n. Mr. Emmering vraagt zich trouwens af waarom het passagebiljet niet als voorwaarde zou kunnen vermelden, dat de passagier slechts behoeft te worden ver voerd, als hij zich desver- langd aan lijfsvisitatie onder werpt. Hoe dan ook. schrijft hij, het is onaanvaardbaar, dat de politie al dan niet op gezag van de betrokk n ministers een on wettige daad verricht.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7