Tientallen in levensgevaar tijdens dramatische schiettocht Rosmalen Makelaar wil burgemeester van Susteren aanklagen CeldocSouootit NOS moet buikriem nog strakker aanhalen Motief voor wanhoopsdaad blijft duister CONFLICT OVER VERKOOP WONINGEN ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT ROSMALEN Bij toet wild-west-drama dat zich gister morgen in alle vroegte heeft afgespeeld in het Brabantse Rosmalen zijn enkele tientallen mensen direct met de dood bedreigd geweest. De tot de tanden bciwapende Bos schenaar J. van K. (34) schoot op zijn waanzinnige tocht Idoor het dorp twee mensen neer, die ernstig werden ge wond: de 43-jarige mevrouw C. Voets, en haar 18-jarige zoon Hans. Hun toestand was gisteravond redelijk. Op zes weer tegen het hoofd te plaat plaatsen in het dorp heeft Van K., die eergisteren was ontslagen uit het huis van bewaring in Roermond, schoten gelost. Zijn wanhoopsdaad eindigde in de Nieuwstraat in Rosmalen, waar de man belaagd door politie-agentea zichzelf met een geweerschot door het hoofd het leven benam. t drama begon om tien voor half vijf in de boerderij van de familie Van Hoek waar Van K. de deur forceerde, enkele scho ten loste en de heer C. van )ioek, diens echtgenote en zijn moeder als girjzelaars dwong met hem mee te gaan. De man had een telescoop-jachtgeweer bij ziich, een karabijn, een pi stool, een revolver, een dolkmes en een gummistok. Halverwege de boerderij en het dorp dwong de man zijn gijze laars die ongeschoeid en half gekleed waren met hem mee te gaan naar de woning van de familie Vorstenbosch. Daar los te Van K. diverse gerichte scho ten door de ramen. Een van de kogels ging dwars door het ledi- kantje van het 2-jarig dochtertje Monique, die ongedeerd bleef.' Aan alle kanten werd de woning doorzeefd met kogels. De heer Vorstenbosch slaagde erin op zijn buik naar de telefoon te kruipen en de politie te waar schuwen. In een bij de woning gelegen weide schoot Van K. een paard dood, terwijl hij ook een stier raakte, die later op de dag moest worden afgemaakt. 'De heer Vorstenbosch, die een handel in gebruikte auto's heeft, bleef met zijn eigen geweer in de aanslag l iggen op de vloer tot Van K. vertrok. De drie gijzelaars hadden inmid dels kans gezien zich uit de voe ten te maken toen de man de houder van zijn geweer van nieuwe munitie voorzag. De moeder van de heer Van Hoek nam daarbij de gevaarlijkste vluchtweg om de aandacht van de desperado af te leiden van de andere vluchtelingen. De echtgenote van de heer Van Hoek kreeg echter nog een ge richt schot na; een zuster van de heer Vorstenbosch die buiten toezag hoe de dader het paard afmaakte, kreeg toen zij naar binnen ging eveneens een schot na. Van K. trok lopend door het dorp waar hij bij bakker Albert de Werd (37) aanklopte. De heer De Werd die in de bakkerij aan het werk was, dacht dat zijn vismaat voor de deur stond en maakte de deur open. De hond van de familie De Werd sprong naar buiten en werd door Van K. meteen doodge schoten. Met het geweer in de rug werd de heer De Werd gedwongen te lo pen naar de woning van de heer C. Voets. Daar schoot Van K. door de glazen deur en enkele ramen, luid roepend om de heer Cor Voets, die echter niet thuis was. Toen mevrouw Voets van de trap kwam werd zij twee maal in de rug geschoten en zoon Hans kreeg een schot in de schouder. Van K. ging bij de woning als een Bakker De Werd kneedt weer broden na zijn angstig avontuur: de gijzeling door de man die Rosmalen opschrikte met zijn drama tische schietpartij. wilde tekeer, een van zijn vuur wapens gooide hij door de rui ten naar binnen. De bakker werd daarna gedwongen mee te gaan naar de woonwijk Het Ven, waar een broer van de heer Voets woont. Luid schreeu wend had Van K. namelijk te kennen gegeven dat ook daar slachtoffers zouden vallen. Bak ker De Werd: „De man wist zelf precies waar zijn slachtof fers woonden. Toen er bij die woning twee of drie schoten wa ren gevallen, mocht ik gaan". De heer De Werd maakte zich uit de voeten en dook weg achter een huis. „Ik doe voor geen vis ser meer open", zei hij gister morgen enkele uren na de gijze ling. Zijn vrouw, die had moe ten toezien hoe haar man werd gedwongen mee te gaan, zei: „Ik dacht, ik zie mijn man nooit meer terug. Toen er 10, 20 schoten vielen, werd het zwart voor mijn ogen". Bij de woning van de heer Jo Voets loste Van K. tal van scho ten door de ramen van de woon kamer en de slaapkamers. Een dochter die vanachter de gordij nen door het raam keek werd onmiddellijk beschoten. De ge zinsleden hielden zich plat op de vloer. Behalve het huis beschoot de man ook de auto van de fa milie en met een geweer sloeg hij een van de ruiten van de wagen in. Manschappen van de rijkspolitie moesten inderhaast dekking zoe ken toen Van K. hun Volkswa gen beschoot. Een kogel drong zich via de kofferruimte naar binnen en boorde zich in een stapel dekens. Ook een polifie- busje dat op afstand naderde werd een mikpunt voor de schutter. Een kogel stuitte af op een ruitewisser. Op dat mo ment richtte de Itosmalense wachtmeester Koopman een pi stoolschot op de man dat zijn doel miste. Kennelijk geen uit weg meer ziend sloeg Van K. de hand aan zichzelf door het ge- Van K. was een kennis van de fam. J. Voets, die eergister avond nog bij hem thuis op be zoek zijn geweest. Die avond zou er niets bijzonders zijn voorgevallen. Wel zou Van K. zich wat vreemd hebben gedra gen en was hij ongewoon stil. De man heeft de afgelopen ne gen weken in voorarrest geze ten, omdat hij ervan werd ver dacht wapens te hebben gele verd aan de twee Haagse man nen die in januari van dit jaar het gezin van een landbouwer in Deil een dag lang gijzelden. Veertien dagen geleden kwam zijn zaak (Van K. bekende ove rigens niet) voor de Bossche rechtbank. Eergisteren sprak de rechtbank hem vrij wegens ge brek aan bewijs. Volgens zijn echtgenote zou Van K. door zijn opsluiting een geestelijke tik hebben gekregen. De officier van justitie noemde hem echter, „een harde". Dr. Zeldenrust heeft gisteren sectie verricht op het stoffelijk overschot. Volgens de districtscommandant der rijkspolitie in Den Bosch, overste Th. Vrijhoef die de lei ding had van het onderzoek, is het motief voor de wanhoops daad van Van K. een duistere zaak. „De man is met de idiote gedachte op stap gegaan om al les wat voor zijn voeten kwam neer te schieten onder dekking van andere mensen. De politie is van mening dat Van K. tevo ren geen contact met anderen over de schietpartij heeft gehad. Vermoedelijk heeft hij alleen in waanzin gehandeld, waarbij het drama Deil hem door het hoofd heeft gespookt". Agnew niet langer mr. Clean President Nixon, die zelf in een reeks afzonderlijke schandalen is ge wikkeld, zou enig voordeel kunnen hebben van de aandacht die han del en wandel van zijn vice-president thans trekt. Agnew, die on. beroerd door de Watergate-affaire en haar nasleep al werd aan geduid als mr. Clean, die het bij de presidentsverkiezingen van 1976 door zijn „duidelijkheid" en onbesproken gedrag niet al te moeilijk zou hebben, staat nu duidelijk op de tocht. Er lijkt nu teveel aan de hand om de regering-Nixon nog enigermate tot een succes te maken. De Watergate-affaire en Nixons weigering opening van zaken te geven, Nixons huizenaffaire met overheidsgel den, de geheime bombardementen boven Indo-China tegen alle ver dragen in en met het daarbij behorende bedrog, en de mislukte strijd tegen de inflatie in Amerika zelf, die hele reeks die neerkomt op misbruik van macht en ondermijning van democratische instel lingen, heeft Nixon van het land vervreemd. Het Congres weigert hem op allerlei terreinen tegemoet te komen, evenzeer zijn eigen republikeinse volgelingen. Zelfs in zijn nieuwe stof rommelt het. Oud-minister Laird, die als adviseur voor binnen- landse aangelegenheden Ehrüchman is opgevolgd, vindt geen ge hoor voor zijn kritiek. En de publieke opinie wendt zich meer en meer van Nixon af. Nixon komt steeds meer buitenspel te staan, met de consequentie dat hij zich ook op het internationale vlak niet meer kan doen gelden. Het Congres weigert hem de handen vrij te geven voor de belang rijke besprekingen over wereldhandel en kernbewapening, die in het najaar gehouden worden. Wat erger is, Nixon heeft het Amerikaan se politieke systeem in de ogen van de wereld aangetast. Nixon heeft eens met zijn bekende grootspraak verklaard: een van de voornaamste steunpilaren van de president is het morele gezag van zijn functie. Juist hierin blijkt nu Nixons zwakte. MAASTRICHT De Alkmaar- se makelaar W. Hoogendorp wil een proces beginnen te gen burgemeester A. van Goethem van het Limburgse Susteren, omdat deze de rijkspolitie de opdracht zou hebben gegeven de bewoners van een woonwijk te waar schuwen voor de praktijken van dfe Alkmaarse makelaar. De heer Hoogendorp is deze week in Susteren begonnen met de verkoop van 52 wo ningen in de wijk Kavinks- bos. De gemeente Susteren had het woningcomplex graag willen aankopen om het te verbeteren en voor af braak te behoeden, maar kreeg daarvoor van G.S. van Limburg geen toestemming. Omdat de Alkmaarse beleg gingsmaatschappij die het complex in het bezit had, on der meer bleef weigeren de riolering in het complex te verbeteren en er een onhoud bare toestand dreigde, klopte de gemeente bij het ministe rie van Volkshuisvesting aan voor subsidie. Vorige week evenwel verkocht de beleggingsmaatschappij het woningcomplex aan de Alkmaarse makelaar Hoog endorp. -Burgemeester van Goethem: „Toen ik hoorde dat de makelaar bezig was oe woningen te verkopen, heb ik een patrouillewagen van de rijkspolitie naar de wijk gestuurd. Ik heb laten omroepen „mensen laat u voordat u het contract tekent eerst even voorlichten op het gemeentehuis". Buigemeester van Goethem is erg bezorgd over de ontstane situatie. Hij meent dat de mensen een kat in de zak zullen kopen en dat de ma kelaar zich straks niets meer aan het woningcomplex gelegen zal laten liggen. Om commentaar gevraagd zei makelaar Hoogendorp dat hij ondanks de actie van de bur gemeester al 30 woningen verkocht heeft. „De overige huizen raak ik ook wel kwijt, maar zeven huizen zal ik voorlopig niet verkopen om dat daar zigeuners in zitten, en die horen in deze wijk niet thuis. Do burgemeester heeft ze er illegaal ingestopt en moet nu maar zorgen dat zij er uit verdwijnen". Hoogendorp zegt verder: Bur gemeester van Goethem is een humaan mens maar hij is als burgemeester met zijn optreden tegen mij duidelijk over de schreef gegaan. Hij krijgt de kans tot maandag zijn excuses aan te bieden. Doet hij dat niet dan zal ik een proces tegen hem aan spannen waarvan hij spijt zal krijgen. De mensen van Kavinksbos staan achter mij. Burgemeester van oGfthem „Mijn excuses, dat nooit". DE PRINS DER NEDERLANDEN it doorlezen van dit door Dra. M. G. Schenk 'geschreven boek. zult u er achter komen, dat onze Prins beslist niet n leventie als 'n prins" leidt. n als een harde Zich ten volle Inzet voor talrijke goede doeloinden; als promo tor voor kunst en cultuur; als natuur beschermer en als super vertegenwoordiger voor de Noderlandse industrie. „De Prins der Nederlanden' 'n boelend relaas Koninkrijk. U kunt dit boek bestellen door stor- ting/overschri|vlng van f 12,50 op giro 531.000 l.n.v, Sijtholt Pors, Haag; met vermolding van dc Nederlander drinkt vier koppen koffie per dag AMSTERDAM - Ook In 1972 Is In Nederland het verbruik van kof. I fle en thee gestegen. Do Neder landers consumeerden vorig Jaar gemiddeld 6,4 kg koffie te- gen fi kg in '71. De befekent ruim j 1300 kopjes per jaar of wel 3,6 j koppen per dag; Inclusief het j gebruik van oploskoffie Is dat 4 koppen per dag. Daarmee Is het I Nederlandse verbruik van ge- brandc koffie het hoogst vun do negen EEG-landen zo blijkt uit 1 het jaarverslag van de Unie van Koffiebranders en Theepak- I kers. j De stijging van het koffiever- bruik wordt toegeschreven nnn toepassing van de filtermethode en het toepassen van meer elec- trischc zetapparatuur alsmede aan uitbreiding van het nuntal ogenblikken op de dag waarop koffie wordt gedronken. Do branderijoi. verwerkten vorig jaar 121.367 ton ruwe koffie, 3 procent meer dan in 1971. De stijging van het theeverbniik betekent een lichte ombuiging van de dalende lijn van voor gaande jaren. Per hoofd van de bevolking werd gemiddeld $3$ gram thee verbruikt. fADVERTENTIE •£ƒ- zonnig mist 19 temperaturen toio luchtdn* in millibaren opklaringen hagel -w-w warmtefront H hoge-dnAgebied beweking «cri sneeuw t—r kou-front L lage-drukgebed regen 2^2 onweer windrichting verplaatsingsrichting Het was op veel plaatsen Jn West-Europa vrijdag een warme dag. De maximum temperatu ren stegen in Zuid-Europa tot boven de dertig graden waarbij op veel plaatsen de zon scheen. Op de Britse eilanden en in Scandinavië was het aanzien lijk kouder. Het front dat de scheiding vormde tussen deze luchtsoorten bevond zich vrij dagmiddag boven Zuid-Scandi- navië. Het noorden van ons land en Zuid-Engeland. Vooral in onze omgeving was het front nauwelijks te herkennen. Van daag wordt het weer in hoofd zaak beheerst door luchtdruk stijgingen die van het westen uit ons land naderen. Eerst moet echter nog een golfvormi- ge storing die vrijdag boven Zuid-Ierland lag passeren. Hoe wel verwacht wordt dat deze ten noorden van ons land zal trekken kunnen toch wolkenvel den in het noorden de zon tijde lijk doen schuil gaan. Vooruitzichten voor zondag en maandag: Aantal uren zon: 414, min temp: van ongeveer 13 tot 16 graden, max temp: van 22 tot 27 graden, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. SCHAKEL GAAT TOCH NAAR MOZAMBIQUE DEN HAAG Het Tweede Ka merlid M. W. Schakel (AR) zal maandag toch vertrekken naar Mozambique, ondanks het ver zoek van de AR-Jongerenorganl- satie Arjos om dat niet te doen. „Er is geen aanleiding om niet te gaan", aldus de heer Scha kel. Hij heeft twee voorwaarden aan zijn reis gesteld: dat hij zelf het programma mocht samenstellen en dat hij dat programma pas ter plaatse bekend zou maken. Met de eerste voorwaarde is meteen ingestemd. De heer Schakel verwachtte dat het moeilijk, zou worden iets te ont dekken van de door Portugezen begane misdaden. MEER HUIZEN IN AANBOUW DEN HAAG In de eerste helft van 1973 werd begonnen met de bouw van 75.054 woningen (79.403 in dezelfde periode van vorij. jaar) en werden 77.700 (70.685) woningen voltooid. Dit blijkt uit de woningbouwgege- venr- van het centraal bureau vooi de statistiek. de familie Viets In Hoger salaris voor personeel van gemeente De Haagse gemeenteraad stelt 20 augustus een bedrag van 27 mil joen gulden beschikbaar voor een aantal salarismaatregelen voor het gemeentelijk personeel en het personeel van gemeente lijke diensten. De beoogde sala rismaatregelen zijn dezelfde, die onlangs al voor het rijksperso neel getroffen zijn. HILVERSUM Het NOS bestuur heeft gisteren de begroting voor het jaar 1973 aangenomen. Een begroting die inhoudt dat er geen veranderingen bij de NOS mogelijk zijn. De exploitatieuit gaven laten een stijging zien van 14 procent ten opzichte van wat voor 1972 was begroot, ter wijl de beschikbare middelen voor het volgend jaar slechts een stijging van 11 procent mo gelijk maken. De heer A. H. Kloos, voorzitter van de VARA, vroeg zich af hoe de NOS met een overschot van kostenstijging moet uitkomen van slechts de begrote 11 pro cent temeer daar de inflatie de komende tijd een feit blijft. Hij voorzag dan ook voor het ko mende jaar de grootst mogelij ke moeilijkheden. De zendtijd uitbreiding zal hierdoor, zo was de heer Keyzer, voorzitter van de AVRO, van mening, niet mogelijk zijn. Bij het opstellen van de begroting 1973 kon men door tijdgebrek geen rekening houden met de personeelskos- Heeft u al een NS-geanskaarf? Vaderen Moeder betalen-de kinderen gratis mee! Toch dik het overwegen waard. Zo'n kaart kost maar f 50.-. Daar krijgt u een héél jaar voordeel voor. Plus één dag gratis reizen voor 't gezin. Haal de folder aan 't loket. voordel® uit met NS tenstijging veroorzaakt door de aangepaste c.a.o. Deze cgroting stelt de NOS niet in staat kwalitatieve en kwanti tatieve verbeteringen door te voeren, hetgeen de conclusie in houdt dat alles bij hetzelfde blijft. Gulf gaf 100 000 dollar voor Ni.von's verkiezing PITTSBURG De oliemaat schappij Gulf heeft bekend ge- maakt, dat het bedrijf vorig Jaar onder grote politieke druk een bedrag van 100.000 dollar heeft geschonken aan de cam pagne voor Nixon» herverkie- i zing. De bijdrage was geleverd zonder medeweten of goedkeuring van de raad van commissarissen. Gulf probeerde geen speciale gunsten te verkrijgen met deze bijdrage. Het was slechts „een antwoord op ortdurende ver zoeken" Op ,.en verzoek, al dus Gulf, is het bedrag terugge stort. De openbare aanklager in de Watergate-zaak, Archibald Cox, onderzoekt de zaak. Verwacht wordt, dat president Nixon halverwege de volgende week een rede zal uitspreken waarin hij ingaat op dc Water- gate-beschuldiging-n. Intussen gaat op 16 in Baltimo re een „Wate gate operette" In première. koningin. Rui pagina's spontaniteit, gebundeld in een teweldige kleurenomslag. on book dat echt geon aanbeveling nodig hooit U kunt dit book bestellen door stor- ling/ovorschri|ving van f 12,50 op 531.000 t.n.v. Sljthoff Pers, Hang; met vermelding van d»

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7