KUNST OP ZICHT Veelbelovende tentoonstelling in Nieuwkoops Regthuys GELUIDSORGIE CONTINENTAL SINGERS Organist De Wolft in Agathakerk Kamerpot ï-; O u D Bioscopen Programma Randstad spelers Musici van internationaal niveau komend seizoen naar Alphen KOERSEN NOOTDORP -PAGINA 5 ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT - kunst m e t i naars graag wonen en werken. Eigenlijk is dat min of meer de voortzetting van een traditie want reeds eerder had het dorp be. kendheid ais een centrum van het ambacht der kunstsmederij. Bo vendien worden er sinds een aantal jaren regelmatig kunstexposi ties gehouden in het rustieke en fraaie renaissance Regthuys van Nieuwkoop, tentoonstellingen van oude en jonge kunstenaars, die in deze contreien asiel gekozen hebben. Ook thans is er een tentoonstelling ingericht van het werk van een drietal jongeren en de kennismaking met deze artiesten blijkt een aangename. Bovendien toont deze expositie een veelzijdigheid, die men in een zo sterk landelijke gemeente slechts zelden tegenkomt. Jammer is echter dat door de afgelegenheid van Nieuwkoop de kring van belangstellenden geografisch niet zo breed is en zich dus voornamelijk beperkt tot de directe omgeving en wellicht een enkel zeiltoerist, die er een tijdelijk domicilie heeft. Belangstelling is deze tentoonstelling zeker waard, niet alleen door de veelzijdigheid ervan, maar ook door de beloften die drie jonge kun stenaars wekken en ten dele ook al hebben ingelost. Om te beginnen met de litho's van Greta van Hagen - Aerts, die - soms met een wat surrealistische inslag - reeds een bepaalde rijp heid vertonen. Prenten als Ranonkel" .Bloemen ruiken" en vooral Flatneurose" zijn fraaie litho's. Het lijnenspel van de prent ,,Ze- bra-vlinder-tor" is in fraaie harmonie uitgebeeld. Haar plastische wandkleden springen er minder uit en zijn - gezien het werk van andere en oudere wandkledenmaaksters - al wat conventioneel. Toch zijn er in him soort mooie kleden bij, zoals o.m. „Dag en nacht", „Wandkleed" en „Relief II". Greta's echtgenoot Han van Hagen legt zich toe op de grafiek. Het is geen groots werk, soms ook op zo'n klein formaat dat het weinig indruk achterlaat. Maar er zijn toch wel aantrekkelijke prenten bij, waarvan wij onder meer noteerden „Duinlandschap met schedels", een zeer indringend blad „Mongooltje" en een aantal prentjes van insecten als „Zwarte watertor" en „Glazenmakers". Aantrekkelijk waren ook enkele van zulke plaatjes in kleur. Een vrij grote inzending hangt er van Ruud Willemse. Hij verandert nogal eens van techniek, zodat hij niet alleen de ets- en tekenkunst in normale vorm beoefent, maar ook tekeningen maakt in een soort streepjestechniek. Deze techniek bevordert de „luchtigheid" van een tekening soms zeer sterk. Over het algemeen werkt Willemse figuratief, maar neemt soms wel surrealistische of abstracte ten- denzen in zijn werk op. Zulke prenten en motieven zijn dikwijls fraai in het vlak gezet en hebben daardoor zeker decoratieve waarde, maar als motief stellen ze dikwijls te weinig voor. Het is dan ook zeker niet Willemse's sterke kant van het metier. Bovendien - zo hebben wij de indruk - ontbreekt het hem nog aan voldoende zelf- critiek. Toch noteerden wij een aantal aantrekkelijke bladen. We noemen er enkele: „Verleiding", „Evolutie Vissen", „Ruimtebloe- men" en „Fantastische dood van een mug". Voorts een tweetal sub tiel getekende prentjes van Cactussen ten tenslotte een tekening met de ietwat wijdlopige titel „Met je rug tegen de muur staan om dat er weer geen huisje bij was". Een hartekreet die zeker niet al leen des kunstenaars is. De persoonlijke kennismaking met deze drie jongeren wees uit dat ze inderdaad nog jong-van-jaren zijn en menselijkerwijs gesproken nog een heel leven voor zich hebben. Gezien het thans door hen getoon de werk mogen wij er nog veel van verwachten. WILLEM PRINS LISSE Charles de Wolff za! i vanavond in de St. Agatha kerk een orgelconcert geven. Op het programma staan o.a. werken van Max Reger, Cesar Franck en J.S. Bach. In verband met het herdenkings- l jaar van Max Reger begint de organist met werken van deze 5 componist. Het eerste werk doet sterk denken aan Bach's Passa- I cagiia. Daarna volden twee ko raalvoorspelen voor protestante liederen, die door de in 1873 ge boren componist met veel liefde schreef. Heit middendeel van het concert wordt gevuld met Fran- i se werken van Francj en Mes- siacn. Van de laatste componis- te is de uitvoering van delen uit „La Sinte Trinité" een première 3 in Nederland. Het laatste deel I wordt gevuld met Wolff's lieve- ülinigscomponist Johann Sebas- i ifiian Bach. Van deze componist zal als laatste stuk de Passaca- glia worden gespeeld. De volgende concerten in de Aga- DhaJkierk zullen gehouden worden J op 25 augustus, 8 september en 3 13 oktober. Het orgel zal dan j bespeeld worde ndoor respeotie- j velijk Jet Dubbeldam, Rotter dam, Jan Schitz Den Haag en Hans van Nieuwkoop uit jSassen- heim. De concerten beginnen al le om 8.15 uur. ..The Valachl- 14.00. 16.30 en 21.3 i REX: ..Knratekolos Lee Keung". 18 l 16.30. 10.00 en 21.15 uur: klnder- msft ..Plppl in Taka-Tukoland" a dag 14.30 behalve zo.: nacht ,.Ik geef me aan iedere man" 18 Jr. JESSENTOEKI Valentina Tiko- mirova heeft gisteren tijdens at- letiekwedstrijdei.. in Jessentoeki de vijfkamp voor dames gewon nen met een totaal van 4754 punten, een nieuw Russisch re cord. Zij legde oe 100 meter horden af in 13,5 seconden, de 200 meter in 24.2 seconden, sprong 6 met r 49 cm ver, 1,75 m hoog en stootte de kogel 15,25 meter. Valentina Tikomirova le verde deze prestaties gedurende hevige regenbuien. APELDOORN De nationale amateurstayerkampioen Gaby Minneboo heeft gisteren op de Apeldoornse wielerbaan een wedstrijd acht r handelsmoto ren gewonnen. Hij zegevierde in de finale met ruim verschil over Jan de Jong en Anton Werner. De eerste manche was gewonnen door Werner, de tweede door De Jong. LEIDEN De zang- en muziekvereniging „De Randstadspelers" hebben voor het komend seizoen een programma opgesteld. Op 5 september is de vereniging op het Stadhuisplein, waar zij met spirituals, folksongs en populaire liederen het regeringsjubileum zullen op luisteren. Vervolgens staat er op het programma een belangeloze medewerking voor oorlogsinvaliden op Duinrel op 29 augustus, medewerking aan het jubileum van „Neerlandia" op 29 september; een optreden in Schakenbosch op 9 oktober. Op 13 oktober is de groep present bij de Algemene bond van bejaarden en op 26 oktober in de zilverfabriek in Coevorden. Tenslotte is er een optreden gepland voor de vriendenkring in Leiden en de Algemene bond voor bejaarden in Noordwijk. ALPHEN A/D RIJN De Kulturele Raad gaat het komend seizoen een aantal evenementen organiseren, die een grote verscheidenheid tonen. In totaal komen er meer dan honderd evenementen. Het aan tal koffieconcerten wordt tot acht uitgebreid op grond van de grote belangstelling, die er vorig jaar voor getoond werd (gemiddeld 150—200 bezoekers). De raad is er in geslaagd musici van nationale en internationale klas se te arrangeren. De serie vindt plaats in „De Bron" en de concer ten duren een uur. De aanvang is 12.30 uur. Vanaf 12.00 uur is er gelegenheid om in de bar van „De Bron" koffie te drinken, waar. van de kosten bij de populaire prijs van 2,50 zijn inbegrepen. De optredenden zijn: Amsterdams Bachensemble (fluil-hobo-eello-cla- vesimbel) op 30 september; Danzi kwintet (5 blazers) op 28 oktober; Vestjijsk Kammerensemble uit Denemarken (5 3trijkers en 5 bla zers) op 25 november; Brahms Quintet uit Hannover (4 violen en I cello) op 30 december; Nederlands Blazersensemble (10 blazers) op 27 januari; Musica da Camera (barokensemble) op 10 februari; Ne derlands Harpensemble (fluit-viool-altviool-cello-narp) op 3 maart; Mendelssohn Trio (piano-cello-viool) op 31 maart. De Oudhoomse kerk gaat plaats bieden aan vier wereldberoemde mu sici: Daniël Wayenberg, piano, Gustav Leonhardt, clavecimbel, Theo Bruins, piano, Frederic Meinders, piano. De data van deze donderdagavondconcerten zijn: 1110'73, 2211'73, 171'74, 21—2—74. In de Salvatorikerk houden Albert de Klerk (25 augustus) en Gerard Akkerhuis (4 september) een orgelconcert. In '74 moeten nog vier concerten worden vastgesteld. Op zaterdag 15 september zal in de Rijnstreekhal het jubileumconcert te horen zijn var het Gewestelijk Orkest met Lenny Kuhr en kombo, de Bas-baritor. John Bröcheler en een 100 man tellend koor. Voor het Alphens publiek is vanaf aind augustus een beperkt aantal vrijplaatsen beschikbaar. Op het programma van de Kulturele Raad zijn acht nog nader te be palen popconcerten opgenomen. Er staan ook weer 6 nachtelijke jazzconcerten op het programma; op zaterdagavond van half elf tot half twee in „De Bron". De data zijn: 229'73, 2010'73, 27—11—73, 19—1—74, 16—2—74, 16-^3—74. De serie start met de formatie The Diamond Five. Van september '73 tot en met juni '74 wordt in Nabij tweemaal per maand populaire bioskoopfilms vertoond, o.a. Trinity-films, The Godfather, De Brug over de Kwai. Ook de kinderfilms op zaterdag middag (2x per maand) Komen weer aan bod in de maanden sep tember t/m april. Op vrijdagavonden om half elf wordt een serie nachtfilms gedraaid, o.a. Clockwork Orange. Bij de beesten af, Turks Fruit, Last Tango in Paris. De data zijn: 149—73, 51073, 2-1173. 7-12-73, 4-1-74, 18—1—74, 1-2—74, 15—2—74, 1—3—74, 15—3—71, 5—4—74, 19—4—74. In zaal Nabij zijn vier toneelavonden geprojekteerd: twee ervan zijn definitief vastgelegd, en wel op 12 oktober '73 het KA-teater (ekspe- rimenteel) en op 11 december 73 „Een zekere Vincent" met Jules Croiset (programma over Vincent van Gogh). De kabaretserie in Nabij bestaat uit de volgende optredens: Hans Otjens (27973), Kabaret Honoloeloe (25—10—73), Sieto Hoving (29—11—7J), Krisis- kabaret (31174), ivo de Wijs (28274), Marjol Flor^show (28 -3-74). In de kantoorflat van de Dienst Openbare Werken aan de Castellum- straat zal de Raad met ingang van november regelmatig exposities organiseren van hedendaagse, Nederlandse kunstenaars. De exposi ties zullen vrij toegankelijk zijn voor iedereen en van maandag t/m zaterdag geopend zijn van 10 tot 17 uur en vrijdags ook van 19 tot 21 uur. De volgende collecties zijn gereserveerd: Vrij Vertaald, 27 grafische werken, Multipels 57 kleine objecten, Handschrift, 31 teke ningen en akwarellen. Boer en Grond, 150 foto's en 80 dia's, Objec tief gezien, 26 schilderijen. Voor de klavierserie en voor de kabaretserie bestaat vanaf heden de mogelijkheid om abonnementen te bestellen (resp. 20,- en 26,-): Kulturele Raad, Rijnkade 11, 0172094583. In deze rubriek krijgen de lezers de gelegenheid te weten te komen welke „curiosa" zij in zijn in boedel heeft. Hiertoe be hoeft men alleen een be schrijving van een voor werp met eventueel een foto te zenden naar „Vertrouwd met oud", Redactie Leidse Cou rant, Kort Rapenburg 2, Leiden. In deze rubriek- zal het voorwerp dan uitvoerig worden bespro ken en op waarde ge test. De heer Zuiderduyn uit Voorschoten stuurde foto's van een aar dewerk pot die hij bij een bodemonderzoek te Zwolle gevon den heeft. Het aardewerk is geelbruin van kleur en is bedekt met een laag groen loodglazuur. Het voorwerp is een po of kamerpot. In vroeger tijden, toen men nog niet zo preuts was, stond de po voor gebruik gereed in woonvertrek of gelagkamer. Op 17e eeuwse genrestukken van b.v. Jan Steen of Van Ostade, komen deze kamerpotten - al dan niet benut wordende - vooral bij vrolijke kroegscènes veel voor. De onoorbare gedeelten van dergelijke taferelen zijn in de snel geschokte negentiende eeuw meestal wegge, schilderd. Zo kunnen bij het schoonmaken van een doek soms geheel onverwachte zaken te voorschijn komen. Deze pot dateert uit de tweede helft van de zeventiende eeuw. Merkwaardig is dat kamerpotten uit het begin van de vijf tiende eeuw een hoge en vrij smalle rand hebben. In de loop der tijd wordt de diameter van de rand groter en worden de opstaande randen afgevlakt, tenslotte ontstaat in de zeven tiende eeuw het hier afgebeelde model dat zeer veel lijkt op de vorm die wij kennen. De horizontale ribbels die zowel aan de binnen als aan de bui tenkant zijn aangebracht noemt men „draairingen". Deze zijn met behulp van de draaischijf gemakkelijk aan te bren gen en komen als eenvoudige versieringsvorm veel voor. De waiarde van dit zeer gave exemplaar bedraagt 1500,-. NOOTDORP De uitslagen van de gisteren in Nootdorp gehou den koersen zijn: Nooidorpprlj* 2100 m.: 1. Klnvertje- vler <c. Groene wegen) 1.80,8. Ludy IVlIkcH, 3. Klim Olivier. Winn. 1.60. pl 1.20, 1,70. 2,00. kopp, 8,GO, trio 191.00. LeldM'lieiiduitipriJi 2000 m.: 1 Idool Vrednehof (J. do Leeuw) 1.24.4. 2. Ivoor S. 3. FllpKon. Wlnn. 2.40. pl. 1.70, 3.10. kopp 8, ZoelermerrprlJ* 2000 m.: I I»o| (W. Duivenvoorden) 1.29,0, 2. BloemluKt. 3. Little Hadle. Wlnn. 4,70. pl. 1.50. 1.30. 1.50, .80. pl. 1,40, 3,30, 2,70. kopp. rlo 173,30. prprljN 2000 m.: 1. Illls Hollnn- van Eykclonborg), 2. Hlbmo idle Way. 40, pl. 1.40, 1,60. kopp. 8.10. Du Coq d'O Haroldlne. 3. Jol VU 238 Hoon) 1.28,8, 2. 4 A. 2,90. 2.10. kopp. El rid d'Aster <11 1 'iwils1.24,9, 2. Idcnl Prlse Kid J <M. Vergf noschka II. 3. Jur Inn. 2.40. pl. 1.20 1. Klmhertey |20. 1.50. kopp. 1 Gay Rodney RlJswIJUprlJ» (W Dulvenvonrden) 1 23.7, 2. Fli 3. Empereur Ch. GENEVE De international voctbnlfederatle (FIFA) heeft gisteren in Genève bekend ge maakt dat de wedstrijd Europa Ztiid-Amerlka gespeeld zal worden op 31 oktover in Barce lona. Dit ter gelegenheid van de eerste wereldvoetbaldag. De netto opbrengst van dit doel is best md voor het liefdadigheids fonds van de FIFA. Met belangstelling heb ik kennis geno men van de brief van de heer Koops naar aanleiding van mijn recensie over het optreden van de Continental Singers. De heer Koops is het daar mee niet eens. Discussie daarover lijkt nutteloos, omdat het de twee meningen niet dichter tot elkaar zal brengen. I iettemin zal ik op een paar punten nader ingaan. bat ..de andere bladen zeer waarde- i rend over dit concert schreven'' is ten dele onjuist. Er zijn meer kran- i ten geweest, waarin men zich verre van lovend over dit optreden heeft uitgelaten. Mogelijk zijn die recen sies de heer Koops ontgaan. Waarte gen ik mij heb gekeerd was niet de vorm. maar de presentatie, dit wil zeggen de uitvoering. Er werd slecht gesproken en vooral keerde ik mij tegen de geluidsorgie. De acoustiek in de Hartebrugkerk is, zeker voor een dergelijke uitvoering, niet best. Maar daarvan had men zich van te voren op de hoogte kun nen stellen, en op zijn minst hadden de Continental Singers zich daaraan kunnen aanpassen. Niettemin stelt de heer Koops. dat deze geluidskwantiteit- functioneel is voor het leggen van noodzakelijke accenten. Mogelijk heb ik een an dere mening over evangelisatie dan de heer Koops. Ik heb vaak religieuze uitvoeringen ge hoord. waarin jonge mensen gebruik maakten van populaire muziek. Voor de ernst van hun overtuiging en vooral voor hun presentatie had ik wèl waardering. Maar de functionele geluidskwantiteit. zoals die werd geproduceerd in de Hartebrugkerk. kon mij noch in mu zikale, noch in religieuze zin overtui gen. Rijnders In de Leidse Courant, d d. 3 augustus J.I. verscheen een recensie' over het optreden van de Continental Singers in de Hartebrugkerk onder het hoofd: „Continental Singers gaven ge luidsorgie in Hartebrug". Het woord „geluidsorgie" geeft aan hoe de schrijfster dit optreden van de Conti nental Singers kwalificeert; het ver volg van dit artikel liegt er dan ook met om. Weliswaar is het een per soonlijke mening van de schrijfster, hoewel het dan toch wel zeer tnest is, dat de lezers van de Leidse Cou rant mei dit «oort informatie genoe gen moeten nemen: vooial wanneer we bedenken dat de andere dagbla den zeer waarderend over dit con cert schreven. Bepaald stotend wordt het wanneer de Continental Singers verweten wordt dat hun muziek geen cultuur is. dat hun zingen de welwillende luisteraar tot hikken bracht, of dat er op eigen continent (Amerika) een veel groter terrein braak ligt. Dat de oorzaak van de minder goede geluidskwaliUt de voor dit genre muziek slechte akoestische eigen schappen van de Hartebrugkerk zijn, was de schrijfster schijnbaar niet opgevallen; ook wij betreuren deze slechte akoestiek. Evenwel staat vast dat de artiesten hoog gekwalifi ceerde musici zijn, die d.m.v. hon derden audities geselecteerd worden. Jammer is dat de schrijfster niet aan voelde dat de geluidskwantiteit func tioneel is. daar het de noodzakelijke accenten legt. Jammer dat de schrij'P van de strekking van hel niets be grepen heeft, het afgedaan met de kreet: Zij hinlfc', *p twee ge dachten. Jammer ook dat de schrijfster schijn baar niets begrijpt van de moderne jeugd, die in kwaliteit en kwantiteit van hun songs protesteren tegen de bestaande orde, hetgeen o.i in vele gevallen terecht is. Tenslotte is het ook jammer dat zij niet doordacht heeft dat een Ameri kaanse groep ook in eigen land pleegt op te treden en dat de Conti nentals weten van het braakliggende terrein in Amerika; een veelvoud van het aantal Europese concerten wordt in Amerika gegeven. Proble men van hot rassenvraagstuk, so ciaal scheve verhoudingen of oorlog komen daar aan de orde in hun con certen. omdat zij weten wat naasten liefde is; zij maken het waar, niet alleen in hun songs maar ook met de daad. Jammer nogmaals dat dit op interna tionaal niveau hooggeroemde concert van de Continental Singers zo ge kraakt werd. J. Koops, Hoge Rijndijk 266, Leiden

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5