CcidócSouoont Israëlische jagers dwingen Iraaks vliegtuig tot landen Bouwer wist dat vangrails Zandvoort ondeugdelijk waren Bankoverval in Noordwijk Sloop van flats om oorzaak verzakking te ontdekken „DANSEN" s plezier voer 2 Fallout in Australië Uniform model van identiteitsplaatjes Ik heb er op zitten wachten Inboedel van Grand Hotel onder hamer 64e JAARGANG No. 119579 ZATERDAG 11 AUGUSTUS I* 3 U Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brad er. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. vertenties (excl. B.T.W.) ƒ0.30 per mm. Telefoontjes ƒ2.60. Klachten bezorging: tel. 22244 (18 tot 19 uur). Abonnement per week 2.15; kwartaal ƒ27.76, jaar ƒ108.20. Losse nummers 35 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLlAND Zaterdag: Ned. I: 20.21 uur Blij blijven, amusement; 21.35 uur Francois Gaillard en het leven van anderen, tv-serie. Ned. II: 20.21 uur Marguerite Gautihier, film met Greta Gar- bo; Zondag: 20.10 uur Greenfield en Cook, muzikaal portret; 20.26 uur Noctumo, tv-spel. Ned. II: 20.20 uur Aeneas tv-se rie; 21.20 uur Studio Sport. Droog en vrij zonnig maar in het noorden van het land tijdelijk wolkenvelden. Zwakke tot mati ge wind uit uiteenlopende rich tingen. Maximumtemperaturen van 21 graden aan zee tot onge veer 28 graden Zondag zon op 05.19, zon onder 20.10, Scheveningen hoogwater 02.03 en 14.31, laagwater 09.58 en 22.19. Maandag zon op 05.20. zon onder 20.08, Scheveningen hoogwater 02.42 en 15.08, laag water 10.38 en 22.58. M* [EIROET Israëlische straalja gers hebben gisteravond een ver keersvliegtuig van de Iraakse luchtvaartmaatschappij onder schept en, blijkbaar in de veron derstelling dat zich Palestijnse guerrillastrijders aan boord bevon den, tot landen gedwongen op een geheim militair vliegveld in Israël. Twee uur later mocht het toestel, met alle passagiers, weer vertrek ken. ER"1 gestegen van het vliegveld van Beiroet voor een vlucht naar Bagdad, toen het boven Byblos (40 km. ten noorden van Beiroet) werd onderschept en werd ge dwongen koers te zetten naar het zuiden. De gezagvoerder besloot de bevelen op te volgen omdat hij „het Lybische geval niet nog een keer wilde zien gebeuren," daarmee doelend op het neerschieten van een Lybische Boeing in februari door Is raëlische jagers waarbij 106 personen omkwamen. Het toestel, een Caravelle, landde om half negen plaatselijke tijd. Uit de gedwongen landing kan worden afgeleid, dat de Is raëliërs veronderstelden dat er iemand aan boord was die zij vast wilden hou den. Er bevonden zich echter geen Pales tijnse leiders aan boord, wel de Iraakse minister van planning. Nadat de 74 pas sagiers en acht bemanningsleden waren onderzocht en „op gepaste wijze behan deld" aldus een Israëlisch communiqué, kreeg de gezagvoerder ora half elf toe stemming om weer op te stijgen. Het vliegtuig keerde terug naar Beiroet. Premier Takieddin Solh van Libanon heeft bekend gemaakt, dat zijn land een ernsti ge klacht zal indienen bij de Veiligheids raad. Bovendien zal om een spoedbijeen- komst van de wapenstilstandcommissie van de Verenigde Naties worden ge vraagd. ]ijna onder ogen van politie ORDWIJK „Doordat hij een slag in zijn nek kreeg jt zijn voet van de alerm- af. Dat was erg jammer ik ben ervan overtuigd dat de overvallers hadden ge- ikt als de heer Maassen alarm e Bd kunnen slaan. Op het mo de overval moet een Etrouillewagen van ons nog en honderd meter van de nk af geweest zijn." Noordwijkse recherchechef C. eeflang zei het met spijt toen blauwe Ford Capri uit oordwijk was weggereden met ler overvallers die het bijkan- lor van de Bondsspaarbank in e Voorstraat 9000 gulden ar iër hadden gemaakt, even voor half één gistermid- ag drongen drie mannen met onnebrillen het kantoor binnen, epen om „money" en zwaai en met pistolen. Toen kassier lans Maassen (30) tijd wilde 'innen om de alarmknop in te rukken, werd hij neergeslagen, 'erwijl hij en de personeelsle- en Nel Spruijt (21) en Dita lindam (16) onder schot wer en gehouden, stopte de .over valler een plastic zak vol geld. Nadat zoeken naar en roepen om „more money" niets had op geleverd, gingen de mannen er razendsnel vandoor. Vermoede- üik was een vierde man in de auto achtergebleven. De heer Maassen drukte meteen de knop in en de politie was binnen een minuut ter plaatse, maar de overvallers waren toen al verdwenen. chrijving en gelijk aanvang van te DANSLESSEN komen de week de plaatsen: NACKER, morgen zondagmiddag, 2.15 uur, in het Parochiehuls. UWKOOP, a.s. maandagavond, n het Parochiehuis, s. dinsdagavond, n het Parochiehuis, s. woensdagavond, het Verenigingsgeb. IDEWATER, a.s. vrijdagavond, het Thaliatheater. JERDEN, Zaterdag 18 aug. 8.00 uur, Hotel „De Eenhoorn" Utrechtsestraatweg. Aalsmeer - Leimuiden - Nieuwveen en Bodegraven be ginnen 14 dagen later Dans lessen voor gehuwden aan vang wat later in het seizoen. DANSSCHOOL ;Martin visser Stuwstraat 5 - Leiden Telefoon 01710-61249 iERAAR, 7.30 uu SKOOP, rkel CANBERRA In Australië is de ste radioaktieve neerslag ge meten die het gevolg is van de recente Franse atoomproeven. Waarnemend premier Lance Barnard heeft dit gisteravond bekend gemaakt. De fallout is tot nu toe uiterst gering en kon slechts met de meest gevoelige apparatuur worden geregis treerd. Speleologen nog zoek OLORON Teams, die zoeken j naar een gezelschap van vijf Poolse speleologen hebben ook vrijdag geen spoor kunnen vin den van de vijf mannen die réeds twee dagen geleden weer boven de grond hadden moeten komen. De vijf speleologen wa ren bezig aan een onderzoek in een van de meest ingewikkelde en uitgebreide grottensystemen die de wereld kent. De leiders van de zoekactie corri geerden hun aanvankelijke be richtgeving als zou het vermiste gezelschap ook bestaan uit twee Britten en deel uitmaken van een nog grotere groep grondon- derzoekers. Zij verklaarden thans dat de Polen een onafhan kelijke expeditie vormden, die maandagavond afdaalde in de grot van Pierre Saint Martin, hoog in de Pyreneeën, vlakbij de Frans-Spaanse grens. Woens dagavond hadden ze weer „bo ven water" moeten komen. 30 plaatselijke kenners van het grottensysteem zoeken naar de Polen die nu gebrek aan voed sel moeten hebben. Haag (ANP) De staatsse cretaris Hendriks van Volksge zondheid gaat met het Neder landse Rode Kruis en de Ko ninklijke Nederlandse Maat schappij tot Bevordering der Geneeskunst overleg plegen over een uniform model voor identiteitsplaatjes of -papie ren. De laatste tijd komt het "leer en meer voor, dat mensen dergelijke plaatjes of papieren ®et algemene en medische per- Op het nippertje hebben politiemensen weten te voor komen, dat in de Amerikaanse plaats Fort Worth (Texas) de 2l-jarige Richard Ramirez van het elf verdiepingen hoge Camelot-hotel sprong. Op het mo ment dat Richard in het bijzijn van kapelaan John Nader via de telefoon met zijn moeder sprak, werd hij overrompeld door politieman Edward Saffold, die van een opbouw afsprong. De jongeman wilde weg- sprinten, maar kon nog net gegrepen worden. Op de onderste foto Richard met de hand aan de fatale dakrand, terwijl hij in het grind wordt gedrukt door de kapelaan, de agent en een toeschietende inspecteur. Agent Saffold brak bij de afsprong zijn enkel. Weer twee lijken gevonden Op de plaats waar de politie gisteren weer twee lijken heeft opgegraven van jongens die gedood zijn op sex-feestjes van moordenaar Dean Corll, sprak gisteren de 17-jarige Elmer Henley met journalisten, daar bij zijn gezicht verbergend in zijn haar. Het aantal vermoor de jongens dat daarmee op aanwijzing van Henley is ge vonden, is daarmee nu geste gen tot 23. Henley, die aanvan kelijk meedeelde dat hij Corll had doodgeschoten en daarmee was ontsnapt aan diens sadisti sche neigingen, heeft bekend zelf ook aan het vermoorden van jongens te hebben deelge nomen. In drie jaar tijd zou den 27 jongemannen zijn ver moord. De gisteren gevonden lichamen bevonden zich in de duinen bij een kustplaatsje op 200 kilometer van Houston. Aanzienlijke frajide bij luchtmacht aan het licht DEN HAAG - Zelfs de staf vnan de Koninklijke Luchtmacht blijkt betrokken te zijn bij een opzienbarende fraudezaak, die al jarenlang bestaat, maar eerst nu in de openbaarheid komt. Het betreft grootscheepse smok kel, valsheid in geschrifte en het onvoldoende controleren van belastingvrije winkels in West- Duitsl'and. De Westduitse justitie, de mare chaussee en de krijgsraad zijn een onderzoek begonnen in deze zaak die begon met de verden king van drie militairen die als beheerders van belastingvrije personeelswinkels oningevulde leveringsformulieren gaven aan Duijse leveranciers die daarmee de Westduitse btw voor zeker zeven ton konden oplichten. Vol gens gegevens waarover een aantal Kamerleden beschikt zouden ook Luchtmachtmilitai ren van hoge rangen van de on rechtmatigheden op de h zijn geweest en ook zelf c dig belastingvrije aankor den. Gist-Meneba-CSr Vakbondei akkoord mei mammoetfusie UTRECHT - De directies van Gist-Brocades, Meneba en de Centrale Suikermaatschappij en de bij de voorgenomen fusie tussen deze drie ondernemingen betrokken vakbonden hebben vrijdag overeenstemming be reikt over de sociale paragraaf in het fusiebericht dat voor 17 augustus aan de aandeelhouders moet worden uitgebracht. Dit betekent dat de vakbeweging accoord gaat met de fusie. De definitieve tekst van het fusiebe richt kan pas volgende week worden vastgesteld, na het kort geding van de Suikerunie die ook een bod op de suikermaat schappij heeft gedaan tegen de CSM op 14 augustus. De nieuwe onderneming zal met 12.450 personeelsleden (Gist-Bro cades 5900, Meneba 4600, CSM 1950) een van de grootste in Ne derland worden. De directies garanderen alle werknemers die op 1 juli in dienst waren, dat de fusie hun werkgelegenheid en het niveau van hun arbeidsvoor waarden niet in gevaar zal brengen. De ondernemingsraden hebben vertrouwen In de nieuwe combi natie uitgesproken. Het zal ech ter van de aandeelhouders af hangen of deze fusie doorgaat. Zoals bekend hebben ook de Suikerunie en Scholten Honig een bod op de aandelen van de Suikermaatschappij uitgebracht. Een van de nieuwe veiligheidsmaatregelen die na de dood van Wil liamson op het circuit van Zandvoort zijn getroffen, is deze onderbreking van de vangrail op de Hunzerug, waardoor een inrit is ontstaan zodat brandweer- en reddingwagens rechtstreeks de baan op kunnen rijden. Smo£ verwacht C7 I in Rijhmond ROTTERDAM Het Rijnmond- I i gebied moet voor het komende weekeinde weer' rekening hou den met stankoverlast en ver- hoogde zwaveldioxydewaarden in de lucht. Op grond van de weerstverwachting heeft de een- I trale meld- en regelkamer van het openbaar lichaam Rijnmond de industriën gevraagd stank- verwekkende activiteiten zoveel mogelijk te beperken (code 2). Op veel meetpunten zijn vrij dagavond al verhoogde zwavel dioxydewaarden gemeten. I^OA75^{ii|£mpWg De staatssecretaris heeft vrijdag gezegd dat hij uniformiteit ten I aanzien van de formulering en uitvoering van het plaatje of de papieren gewenst acht. Naar zijn mening dient deze aangele genheid, bij de huidige interna tionale verkeersintensiteit op in ternationaal niveau geregeld te worden. MAASSLUIS De gemeente Maassluis wil twintig woningen van een flatgebouw slo pen om er achter te kunnen komen waar om twee negen en tien verdiepingen hoge flatgebouwen verzakken. Dinsdag zal de gemeenteraad een voorstel hiertoe van b. en w. bespreken. Als de woningen gesloopt zijn zal een rij de fundering worden losge- De kosten van de sloop, het herstel van de beschadigde woningen, het kapitaalsver- lies en de andere gemaakte en nog te maken kosten worden geraamd 'op 3.260.000 gulden. Het verkrijgen van een bijdrage van overheidswege is nog een punt van overleg. heipalen maakt en zullen enkele palen uit de grond worden gehaald. Het ïs voor de ge meente van groot belang te weten waar door de verzakkingen ontstaan, in ver band met de aansprakelijkheid en de her- stelkosten. Van een van de flats zijn al geruime tijd geleden vijftig woningen ont ruimd. Den Haag De complete inventa ris van het „Grand hotel" in Scheveningen zal onder de ha mer komen op een veiling, die dinsdagmiddag 21 augustus be gint in het vorig jaar gesloten hotel. De Inventaris wordt ge veild in opdracht van de direk- tie van de Exploitatie Maat schappij Sch^-s n VHMS) Tti v. i^^lossieke slaapka.v A len^suwubilair, kapitale sh«wschalen. zilveren tafelstukken,' een collectie schil derijen, tapijten, antieke kasten en klokken. Op de veiling wor den ook voorwerpen uit andere EMS-bezittingen te koop aange boden. Aan de veiling gaan vier kijkdagen vooraf: van vrij dag 17 tot en met maandag 20 augustus. DEN HAAG „De dood van Roger Williamson Is ver oorzaakt door de vangrails langs het circuit in Zand voort". Dat is de mening van de onderneming Neher Nederland B.V. die de (door anderen ontworpen en door de internationale autofederatie FIA voorge schreven) vangrails od Zandvoort heeft geplaatst. Ncher schrijft aan secretaris Stanley van de Grand Prix Dri vers Association dat de vang- railconstructie op Zandvoort (waar morgen weer wordt gere den) uiterst gevaarlijk is en di rect moet worden vervangen. Neher stelt de FIA mede ver antwoordelijk voor de dood van Williamson. He bedrijf heeft de rails geplaatst .,op uitdruk kelijke voorwaarde dat wij nooit verantwoordelijk zouden kunnen worden gesteld voor ongeluk ken, veroorzaakt door een bot sing met de vangrails". Het is onbegrijpelijk volgens het be drijf, dat de FIA nog steeds een verouderd en gevaarlijk type vangrails voorschrijft, terwijl zij op de hoogte is van het be staan van andere, goede con structies. Waarom pas nu met kritiek op de vangrails gekomen werd ver klaarde Neher-directeur Char- louis met: „Wij hebben de hoofdaannemer van de gevaren van de rails op de hoogte ge steld. Maar ons werd te ver staan gegeven, dat wij het werk volgens het oorspronkelijke plan moesten uitvoeren, of anders zou iemand anders het doen. Omdat het een slappe tijd was hebben wij de opdracht aan vaard. Maar ik heb sindsdien wel zitten wachten op een gele genheid om de ondeugdelijkheid van de vangrails aan te tonen". Williamson botste, aldus Neher. met een lekke band onder een gunstige hoek van zes graden tegen de vangrails. Hij gleed er slechts twintig meter langs, toen zijn wagen door het raken van een paal omsloeg en oncon troleerbaar voortraasde. De oor zaak is volgens Neher de con structie van de rails en niet de aanwezigheid ervan. Bij een goede constructie zou William son zeker nog 200 meter hebben voortgeschoven om dan zonder tuimelingen tot stilstand te ko men. Geen gratie bij jubileum DEN HAAG Ter gelegenheid van het zilveren jubileum n koningin Juliana zal collectieve gratiëring voor gestrmten worden aangekon digd. Het kabinet heeft hiertoe besloten. In het verleden vond doorgaans wel gratiëring plaats bij Oranje-gebeurtenissen, voor de laatste maal bij het huwelijk van prinses Beatrix in 1966.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1