Wassenaar heeft de grootste vogelverzameling ter wereld ,Een aap is als huisdier totaal ongeschikt" Aap op schoot ,I.UN v!?*C- DIRECTIEWONING OPVANGCENTRUM VOOR ZESTIG ZIEKE DIEREN ra ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1973 UIT EN THUIS In het Wassenaarse dierenrijk verdwijnt per jaar 400.000 kilo voedsel achter de kiezen (en bij ontbreken daarvan achter an dere maalmechanismen) van de 4000 vaste bewoners. Daaron der: 40.000 kilo verse vis (rechtstreeks betrokken van de af slag in Scheveningen), 40.000 kilo groenten en 90.000 kilo vlees. Aan hooi en stro wordt er door de 50 medewerksters en medewerkers ook nog eens 150.000 kilo per jaar op de vorkjes geprikt. En denk niet, dat het voer in Dierenpark Wassenaar van min ne kwaliteit is, want daarmee onderschat u de goede smaak van bijvoorbeeld de oerang-oetangs, die een blinde vink beslist walgend weigeren en pas tevreden zijn, als er een smakelijke biefstuk tartaar op tafel komt. Directeur Louwman durft dan ook te beweren, dat menige hap, die in de kelen van zijn me nagerie verdwijnt, volgaarne begeerd zou worden door heel wat landgenoten. Overigens wenst Louwman geen misverstand te laten bestaan over het feit, dat hij het dier in de vrije natuur de meest ge slaagde oplossing vindt. „Maar", voegt (hij er met verbluffen de haast aan toe, „dan moeten ze ook wel een reeële kans krijgen om het er levend af te brengen. Door de massale ont ginningen in bij voorbeeld Afrika en Zuid-Amerika is er voor vele diersoorten domweg geen plaats meer. Ook de jacht op groot- en klein wild heeft afschuwelijke gevolgen gehad voor heel wat dieren. Het gevolg is geweest, dat steeds meer dier soorten uit de vrije natuur zijn verdwenen en alleen nog maar een kans op overleving hebben in een dierentuin. De oerang- oetangs in Indonesië bijvoorbeeld worden met uitsterven be dreigd; de prewalski-paarden in Mongolië zijn volledig ver dwenen. In Australië leefden pakweg vijftig jaar geleden nog tienduizenden hoender-ganzen. Nu nog slechts enige honder den. Als je dan bedenkt, dat wij in Wassenaar de laatste ja ren al 100 hoender-ganzen hebben gekweekt, dan is daarmee het onschatbare nut van dierentuinen bewezen. Een dierentuin heeft niet alleen een recreatieve functie, maar springt ook voortdurend op de bres voor het bedreigde dier. Bij ons in de tuin leeft momenteel de rots-kangeroe en de wit. te Bali-spreeuw. Beide dieren zijn in de natuur zo goed als verdwenen". Dierenpark Wassenaar heeft onlangs zijn vijftigste verjaardag gevierd. Het begon als een dure hobby van de oprichter, de legendarische Pieter W. Louwman, die naast zijn zaken in de automobielbranche een leven lang gefascineerd werd door die ren. Als jongen spijbelde hij met grote regelmaat van school om een clandestien bezoek te brengen aan de diergaarde Blij- dorp in Rotterdam. En toen hij eenmaal zijn commerciële schapen op het droge had, stak hij met grote blijmoedigheid zijn winsten in een privé-dierenparkje, dat hij in een Wasse naars bos was begonnen. Aan hem is ook de kostbare erfenis van de Louise-hal te danken, een king-size-volière met 600 vo gelsoorten (van de 9000 soorten, die op aarde rondfladderen). De volgelverzameling van Wassenaar behoort met die van de dierentuinen in Berlijn en San Diego tot de grootste en meest unieke van de wereld. Enige tijd geleden is de oudste bewoner van het dierenpark, een trotse keizerarend in de aanvallige leeftijd van 36 jaar ge storven. Hij had alle stormen doorstaan en roerloos de tweede wereldoorlog overleefd. Hij ruste in vrede. In 1974 zal Dierenpark Wassenaar er een nieuw krokodillen- huis bij krijgen, waarvoor de klanten van Louwmans- automo bielbedrijf de financiële basis hebben gelegd. Zij werden be leefd verzocht om ter gelegenheid van het 50-jarige jubileum in plaats van bloemen, sigaren en sterke drank een gift aan het Dierenpark te schenken. In dit krokodillenhuis na het zojuist geopende riante ver blijf voor de mensapen de tweede ingrijpende facelifting van het dierenpark zullen allerlei nieuwe vondsten worden ver werkt, waaronder een bodemverwarming. „Het runnen van een dierenpark", waarschuwt Louwman. „is niet de ideale manier om snel rijk te worden. Het is wel een fascinerende bezigheid. Welke directeur in Nederland kan het mij na zeggen, dat zijn werk zijn hobby is"? VOOR TWAALF-VIJFTIG EEN JAAR LANG NAAR HET DIERENPARK De toegangsprijs voor Dierenpark Wassenaar bedraagt voor volwassenen vier gulden, voor kinderen twee gulden. Eenvou diger (en op den duur stukken goedkoper) is het jaarabonne ment, waarvoor men 12,50 per persoon betaalt. Met dit abonnement heeft men een jaar lang gratis toegang tot het park, dat in alle jaargetijden zijn verrukkelijke geheimen heeft. Voor die 12,50 krijgt men ook nog vier keer per jaar het Parknieuws, boordevol informatie over de duizenden die ren, die in Wassenaar te zien zijn. Voelt u er voor: schrijf dan even naar Dierenpark Wassenaar en u krijgt (na beta ling) uw „vrienden-kaart" thuisbezorgd. i gaat geen dag voorbij of het ierenpark Wassenaar wordt op- ebeld door ontgoochelde dieren benden, die hun zojuist ver aap, papegaai, beo of itelslang zo snel mogelijk aan irecteur Jan Louwman (36) ensen over te dragen. Ze had- ii hun nieuwe huisgenoot aan- inkeiijk vol vreugde begroet, aaar toen Harry de harige aap kwartier al in de ve- iwrs-gordijnen zat en vandaar Kt het door hem meegenomen Ifcdgwood-servies begon te 'jien, was de lol er gauw af. fin vals kreng" meldde rompt een taaie vrouwenstem bor de telefoon „ik wilde hem >n lekker glas karnemelk ge in. Met vruchtjes ook nog. En i drie slokken spuwt hij het >le zooitje recht in mijn ge- cht. U kunt hem voor niks rijgen. Al moet ik er een tien- e bij betalen, dan kom ik hem og brengen" oortgelijke verhalen worden »k doorgeneusd door kersverse izitters van ander exotisch men- elwerk uit het dierenrijk. Ze ilden na veertien jaar opzitten pootjes geven van Bello de ond of Mina de poes wel eens anders tussen hun cra- eauds en kregen in de dieren- linkel het vriendelijk adv.ies om lar eens een smeuïge pa- egaai te nemen. Gegarandeerd leurecht leder weldenkend mens zal het wel uit zijn hoofd laten om de mensaap Bobby uit Dierenpark Wassenaar te parkeren tussen zijn drie- zitsbank en het hooggepolitoerde bijzettafeltje. Het zou mooi zijn, als ze hetzelfde deden met apen van een handzamerformaat. bek vol guitige scheldwoorden en schuttingteksten. Toen de vogel echter thuis in zijn frisgeverfde kooi zat, bleek hij opeens met stomheid te zijn geslagen. Vijf avonden heeft de heer des huizes op zijn knieën voor hem gelegen en alsmaar „bal gehakt" en „prima de lux" geroepen, maar reageren „ho maar". Het enige wat het beest tenslotte over zijn smakeloze lip pen kon krijgen was een welge meend „lazer op". Een hint, die hij waarschijnlijk tijdens zijn verblijf in de dierenwinkel had opgepikt. En de man die zich een slang als statussymbool aanschafte „zul je de gezichten van de fa milie zien, als ze volgende week op de verjaardag van Trudi ko men", overdacht hij gulzig, be merkte te laat dat tussen een boa constrictor en een stofzui gerslang geen enkele bruikbare overeenkomst bestond. Of het moest zijn, dat zijn huis een wel zeer opgeruimde indruk maakte, toen de boa één avond tussen het meubilair had rondgeschui- feld. Alles, wat niet muurvast zat, was daarna verdwenen. Het pindastelletje, de poker-stenen, twee siervaasjes, een manicuur- setje en twee nummers van „De vrouw en haar huis", alles had meneer als hapklare brokken naar binnen geschrokt. En dat terwijl hij niet eens was uitge rust met zo'n handig mondstuk. Goed waardeloos. Invasie Nu heeft Jan Louwman niets te gen dieren (toevallig dankt hij er zijn dagelijks brood aan). Maar niettemin zou hij het op prijs stellen, als die permanente invasie van gevederde, kruipen de en sluipende vrienden in zijn tuin drastisch werd ingeperkt. Jan Louman in zijn chaotische werkkamer vol lijvige standaardwerken over het dierenrijk. "Als kind wist ik al zeker, dat ik tussen de beesten wilde leven". laat spijt hebben gekregen van hun vaak peperdure aankoop. Helaas zijn er nog altijd te veel dierenhandelaren in Nederland, die het standpunt huldigen „weg is weg" en hun klanten dieren aanpraten, die volmaakt onge schikt zijn voor een leven in een stadswoning. „Een aap" zegt Louwman met nadruk „is per definitie ongeschikt om door het af i dat gebeurt meestal eerder dan men denkt veroorzaakt een aap alleen maar ellende en na righeid. Hetzelfde geldt trou wens ook voor slangen en klein wild" Als vakman raadt Louwman die renliefhebbers daarom met klem aan, om als statussymbool ande re objecten te kiezen dan een zindelijke mandril of een maan ziek luipaard. Mocht u het ech ter beter weten en toch voor huis-tuin-en-keukengebruik het oerwoud plunderen, dan Is hij gaarne bereid om het dier enke le dagen na de aankoop bij de ingang van zijn park in ont vangst te nemen. Wie er op dat moment voor aap staat is aan u ter beoordeling. Hanneke Louwman heeft liefderijk de dwergchimpansee Mikeno een graasje frisdrank tracteert, kijkt hij vol verwachting toe. haar hoede genomen. Als 1 Wie een bezoek brengt aan de woning van Wasse naars dierenparkdirecteur Jan Louwman een wit, verweerd landhuis, dat een eindeloze oprijlaan tus sen Wassenaars struweel bekroont loopt een vlotte kans om in de marmeren hal oog in oog te komen met een recreërend jachtluipaard of een olijke was beer, die u schertsend in het achterwerk knijpt. Denk op zo'n ogenblik niet, dat u het slachtoffer bent van een plotselinge zinsbegoocheling te zwaar getafeld gisteravond, te diep in die vermale dijde kelk gekeken Want die dieren zijn wel de gelijk een realiteit, waar rekening mee gehouden moet worden. Datzelfde geldt ook voor een tijger, die beheerst van de monumentale trap afdaalt en ga pend in uw schootsveld een vlijmscherp gebitje ont bloot. Ook dat is puur natuur. En als de gastvrouw boven haar kopje koffie mede deelt, dat nu elk ogenblik de jaguar kan binnenko men, verwacht dan geen Engelse automobiel met gas- en rempedaal, want even later komt wel dege lijk een soepele oerwoudboy op gevlekte pantoffels binnensluipen. Vertroeteling Dezer dagen is het overigens rustig in huize Louw man en logeert er alleen de dwergchimpansee Mike no, die in zijn waterige ogen het leed van de hele wereld meetorst. Overdag bivakkeert hij in het apenhuis in de dierentuin, maar in de avonduren heeft hij behoefte aan extra vetroeteling en klemt hij zich als een zuigeling aan de borst van Hanneke Louwman. Na enkele uren brengt ze hem naar zijn slaapkamer aan de voorkant van het huis. waar hij zich glimlachend een schone luier om laat doen. Ook een glaasje fris van een bekend merk gaat er op zo'n moment best in. Mikeno, genoemd naar een berg in zijn geboorteland Kongo, kwam indertijd als een mager, ondervoed scharminkel in Nederland aan en had volgens ken ners minieme overlevingskansen. Deze aapsoort is ongemeen zeldzaam en komt buiten de Kongo alleen nog voor in vijf dierentuinen in de wereld. Voor Hanneke Louwman was dit een extra uitdaging om het zielige hoopje vel, haren en botten tot een fatsoen lijke aap op te kweken. Het is daar inmiddels al aardig gelukt om Mikeno er weer bovenop te helpen. Weliswaar heeft hij nog Staatsie-portret van Mikeno, de zeldzame dwergchimpansee, die voorlopig het leed van de hele wereld meetorst. steeds de droeve blik van een bejaarde planter, die in zijn Haagse bovenwoning droomt van het ouwe In- dië, maar volgens de dierendokter en zijn verzorg ster is hij kerngezond. „Het is een heerlijk beest", meldt Hanneke Louw man boven haar aap, die tijdens het gesprek geen duimbreed wijkt van haar schoot en vanaf die hoger gelegen post de gebeurtenissen om zich heen taxeert met een hartverscheurende achterdocht. Op het mo ment, dat ze het dier even naast zich op het vloer kleed zet, heft hij een jammerende aria aan, die de bloemen op het behang spontaan doen verbleken. Het is overigens niet de eerste keer, dat Hanneke Louwman een deel van de levende have uit de die rentuin naar haar woonvertrekken heeft overgehe veld. Tot nog toe zijn in haar huis meer dan 60 bees ten liefderijk verzorgd, waaronder leeuwen, tijgers, panters, poema's, jaguars, chimpansees, eenden. orang oetangs en wasberen. Ze kwamen onverander lijk in deplorabele staat bij haar binnen en gingen veelal in blakende gezondheid terug naar hun kooien. „Je moet wel oppassen", zegt ze. „dat je je niet te erg aan die beesten gaat hechten. Hoe langer ze hier in huis leven, des te moeilijker wordt de overgang naar het dierenpark. Ik wil best bekennen, dat ik soms duivels veel moeite heb om een dier weer af te staan. Vooral de zwarte panters doe ik niet graag weg, als ze een tijdje bij me gewoond hebben. Het zijn mijn favoriete dieren. Met een eigen charme en een hele speciale blik in hun ogen, die me helemaal week maakt. Ik heb er één gehad, die als een jong veulen door de tuin draafde en af en toe bij de sloot ging zitten om van het uitzicht te genieten. Dat was een geweldige act". Overigens is Hanneke Louwman het roerend met haar man eens, dat een exotisch dier als leeuw, panter, slang of aap niet in een huis hoort. „Ik ben een uitzondering", zegt ze, „op een gegeven moment heb ik gezegd: „breng ze maar hier". Ik heb zelf ja renlang in de dierentuin gewerkt. Ik ben daar ver zeild geraakt, toen mijn ouders de hond het huls uit deden. Ik was daar zo ongelooflijk kwaad over, dat ik gelijk in het dierenpark ben gaan werken". Hulp „Ik woon nu pal naast de dierentuin en heb dus alle hulp bij de hand. Maar dan nog blijft het keihard werken om zo'n dier in je huis te verzorgen. Ik sta vaak om 1 uur 's nachts naast het bedje van een chimpansee om hem te voeden. En dan 's morgens om acht uur moet je weer present zijn om hem te verschonen. Ik denk, dat weinig mensen in Neder land dat voor een aap opbrengen". UIT EN THUIS

Leidse Courant | 1973 | | pagina 15