nam aan FBI dat Nixon opdracht gaf NKV moderniseert beleidscolleges Rome Regering in ten strijde tegen prij s verhogingen „Vergissing" Amerikanen ficidócSoiwant in Cambodja: 150 doden Onderhandelingen Chili afgebroken TWEE GRIEKSE OUD-MINISTERS AANGEHOUDEN Vernietiging dossiers LIJSTEN IN ELKE WINKEL DINSDAG 7 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT WASHINGTON (RTR) Woordvoerders van de Ameri kaanse regering hebben bevestigd, dat een Amerikaanse achtmotorige straalbommenwerper, gisterochtend vroeg in Cambodja „een deel van zijn bommenlast" afgewor pen heeft op „een gebied waar zich Cambodjaanse rege ringstroepen bevonden". SANTIAGO (Rtr) De invloed rijke oppositiepartij der chris tendemocraten in Chili heeft be kendgemaakt, dat zij de „vredes onderhandelingen" mef presi dent Salvador Allende van Chili heeft afgebroken. De leider van de partij, Patricio Aylwin, be schuldigt Allende ervan niet te gemoet te komen aan de „mini mum-eisen" van de oppositie voor een politieke schikking. Maandag vorige week werden twee gespreksronden gehouden tussen de twee leiders in het presidentiële paleis. Dit gebeur de nadat de primaat van Chili, kardinaal Raul Silva Henriquez, tot een samenspraak tussen re gering en oppositie had opgeroe pen. De kardinaal drong aan op een politieke schikking om de dreiging van een burgeroorlog af te wenden. President Allende stelde Aylwin een „vredespakket" voor. Hier- in was vervat een concessie van de regering met de mogelijk heid van een stopzetting van verdere nationalisaties van par ticuliere industrieën. Aan de an dere kant werden maatregelen voorgesteld om de macht van de overweldigende oppositie meerderheid in het Chileense congres in te perken. In het „vredespakket" van Allende wordt evenwel niet tegemoet ge komen aan de belangrijke ei9 van de oppositie, militairen in de regering op te nemen en evenmin aan de eis tot ontrui ming van bijna honderd fabrie ken, die door linkse werkne mers zijn bezet. Nixon ziet vrouw niet In de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh heeft een officier van de Cambodjaanse lucht- Indianen: handen af van graven WHITE OAK (RTR) De Ameri kaanse indianen willen dat de archeologen ophouden met het onderzoeken van de graven van hun voorouders. „De blanken hoeven alleen maar naar Euro pa te gaan om in de graven van hun voorouders rond te neu zen", verklaarde eind vorige week John Thomas, een van de 'eiders van de beweging van Amerikaanse indianen bij gele genheid van een landelijke bij eenkomst. „De stoffelijke resten van onze voorouders zijn ons heilig. Ik zie geen blanken die de laatste rustplaats van hun religieuze leiders blootleggen", zei hij. De Amerikaanse indianen willen niet alleen dat men de indiaan se grafheuvels met rust laat, zij willen ook het gebeente van voorouders terug hebben dat in musea is ondergebracht. Bankrovers spionnen van Engeland een broek WASHINGTON President Nixon heeft laten blijken dat hij de vrouw toch liever met een rok dan met een pantalon ziet. De president zag tijdens een cere monie ln het Witte Huis een journaliste staan die in plaats van een rok een broek droeg. Hij riep uit: „Wanneer Ik vrou wen met een panfa!on zie, denk ik aan China. Hij staat bepaalde vrouwen goed, maar anderen niet." Nadat de president aan de journa liste had gevraagd zich eens van achteren en van opzij te la ten zien, vroeg hij haar: „Zijn broeken goedkoper dan rok ken?" „Nee, meneer de presi dent", antwoordde de journalis te. Waarop Nixon: „Welaan dan, trek een rok aan". Cholerageval in Duitsland DüSSELDORF (AFP) - De minis ter van gezondheid van de Westduitse deelstaat Rijnland- Palts heeft in Düsseldorf be kendgemaakt dat een toerist uit Aken die een vakantie in Tune sië heeft doorgebracht, een „lichte vorm van cholera" heeft. Zijn vrouw, een zoon en een bevriend gezin zijn in qua rantaine geplaatst. macht verklaard, dat deze „ver gissing" van de Amerikaanse luchtmacht de ergste is van de ir.dochinese oorlog. Het aantal doden is gestegen tot 150 en het aantal gewonden tot driehon derd. De verkeerd terecht geko men Amerikaanse bommen heb ben volgens de Cambodjaanse officier en een overlevende, die in een ziekenhuis in Phnom Penh is opgenomen het stadhuis KC"" Neak Loeong, een zieken- Ontkend werd echter, Kapitaaltje tegen de muren EEN NEDERLANDSE FIRMA heeft laten uitrekenen dat er vorig jaar in ons land voor 240 miljoen gulden behang tegen de muren ge plakt is; ruim 30 miljoen gulden meer dan het jaar daarvoor. Er zit dus jaarlijks voor een flink kapitaaltje versiering aan de mu ren waartussen we wonen. Het opmerkelijke is verder, dat er tóch niet meer behangen wordt, maar dat we minder terugschrikken voor de prijs van een wat duurder rolletje. Wij vermoeden dat. dit voor een deel komt door gemakzucht: veie doe-het-zelvers prefere ren het voorgelijmde papier (dat duurder is) omdat dat sneller gaat en minder troep geeft dan behangen volgens de kwast-en-plakmCel- methode. LONDEN (Reuter) Mede onder Ook moet een rol meespelen de inflatie; wanneer de firma ons voor druk van de oppositie heeft de rekent dat de gemiddelde prijs van een rol die tien jaar geleden Britse regering toegegeven dal 3,30 per rol was, nu rond de acht gulden zweeft, betekent dit be de twee Engelse broers Little- slist niet alleen dat het gemiddelde behang bijna 5 gulden beter.en john, die onlangs in Ierland we- luxer geworden is. Kijkt maar eens wat voeding en kleding in Öen gens bankroof zijn veroordeeld. jaar meer zijn gaan vergen. huis, een Cambodjaanse militai re basis, een marinepost en tal van huizen verwoest. Een vrouwelijk lid van het Ameri kaanse congres uit New York, Elizabeth Holtzmann, en vier of ficieren van de Amerikaanse luchtmacht hebben naar aanlei ding van dit bombardement een bijeenkomst van de negen leden van het Amerikaanse hoogge rechtshof geëist, die over een onmiddellijk staken van de luchtaanvallen in Cambodja een besluit zouden moeten nemen. Op grond van een compromis tus sen de Amerikaanse regering en het Congres kunnen de Ameri kaanse bombardementen in Cambodja nog tot 15 augustus voortgezet worden. In het afge lopen weekeinde heeft het Ame rikaanse hooggerechtshof een rechterlijke uitspraak, de bom bardementen in Cambodja te staken, teniet gedaan. de inlichtingendienst werk- EEN LEUK DETAIL IS. dat het goedkoopste behang geplakt woj-dt L op muren van nieuwbouwwoningen. Ook geen wonder; wie een-ei gen huis koopt, steekt zich zó in de schuld dat hij wel uitkijkt op details als de wandbekleding. En wie huurhuizen laat bouwen, gaat dat het ervan uit dat de huurder zelf na verloop van tijd voor iets beters aan de muur zal zorgen. Dan is het ook geen wonder dat bij utiliteitsbouw nieuwe wanden wel iets beters opgeplakt krijgen. Wat de overheid erop laat aanbren gen, betalen we met zijn allen via de schatkist en de versieringen van het bedrijfsleven vinden we, op een verborgen manier, wel te rug in de prijzen. WIE ALS PARTIKULIER burger een stalenboek voor behang in zijn handen krijgt, slaat deze soorten meestal over. Net alsof er een etiketje met „gereserveerd voor wie het niet zelf be hoeft te betalen" op geprikt was. Britse ministerie van Defensie de hand heeft gehad in de bank roof. Tijdens hun proces in Ierland hadden de beide broers gezegd, dat het Britse ministerie van Defensie de bankroof had op gezet als onderdeel van een sa menzwering om 't Ierse Repu blikeinse leger ln diskrediet te brengen. UTRECHT (ANP) - De verbonds- leden tot 37 voor een bond met raad van het NKV heeft beslo- 167.500 leden, ten. de beleidscolleges van het De bondsvertegenwoordigers han- NKV te moderniseren. Hij heeft delen met last en ruggespraak voorstellen aanvaard van de zo- en de bonden zijn gehouden aan genaamde struktuurcommissie. de beslissingen van de ver die niet alleen wijzigingen be- bondsraad, Een meerderheids- treffen in de samenstelling van besluit moet door minstens drie de bestuurscolleges, maar ook bonden worden ondersteund, in de stemverhoudingen. Het hoogste NKV-orgaan wordt de „hoofdbesturenvergadering". De dagelijkse leiding van het NKV (de verbondsbestuurdrs) krijgt de naam verbondsbe- stuur. De verbondsraad bestaat uit het verbondsbestuur plus vertegen woordigers van alle bonden: Eén van de bonden tot 50.000 le den, twee van de bonden met 50.000 100.000 leden en drie van nog grotere bonden. stemmingen gelden andere deze zal worden samengesteld uit delegaties van de aangeslo ten bonden. De hoofdbesturen- vergadering komt bijeen als er zeer belangrijkemnderwerpert aan de orde zijn (samenwerking met andere organisaties, fusies, wijziging van de grondslag, e.d.). Bij stemmingen in de hoofdbesturenvergadering hoeft elke bond evenveel stemmen als hij leden heeft. verhoudingen. Het aantal stem- De gewijzigde struktuur wordt men dat de organisaties mogen van kracht zodra de statuten uitbrengen varieert van 1 voor van het NKV aan de nieuwe op een bond met minder dan 1000 zet zijn aangepast. De Amerikaanse Wendel Beisel. een 14-jarig meisje uit Yardley in Pennsylvania, is terug bij haar ouders. Zij was zonder haar ouders in Athene waar zij zondag de aanslag door de Palestijnse ter roristen meemaakte. Zij maakte een tochtje door Europa met geld dat zij verdiend had door baby sitten en kranten bezorgen. WASHINGTON (Rtr) Patrick Gray, voormalig waarnemend hoofd van de FBI, heeft ten overstaan van de Watergate commissie van de Amerikaanse senaat verklaard dat hij de in druk had dat de twee topadvi seurs van het Witte Huis „op traden voor de president", toen zij hem in de zomer van 1972 opdroegen documenten ln het bezit van de FBI met betrek- vernietigd, waarna de toenmali ge minister van justitie, Ri chard Kleindienst. tegen hem had gezegd dat de implicatie van de vernietiging niet mocht zijn dat het Witte Huis iets in de doofpot had gestopt. „Ik zei tegen Kleindienst: ,.Dick, ik had duidelijke instructies, dacht ik, die stukken te verbranden en dat heb ik gedaan en zo zal ik het vertellen", aldus Gray. king tot het afluisterschandaal. Het Witte Huis heeft bekend ge- te vernietigen. Hij had achterar gezien spijt van de vernietiging. Gnay wees er met nadruk op dat hij aannam dat beide adviseurs in opdracht van de president handelden. Gray zei dat hij tegenover het mi nisterie van justitie in het voor jaar had toegegeven dat hij „delicate archiefstukken" had maakt, dat het ministerie defensie bijna zes miljoen dollar heeft uitgegeven voor de instal latie van communicatie-uitrus ting en veiligheidsvoorzieningen in de buitenverblijven van pre sident Nixon in Californië en in Florida. Hierbij komt nog twee miljoen dollar uitgegeven voor verscheidene andere installaties. Het voormalige FBI-hoofd Patrick Cray. (Van onze correspondent F. Wijnands) ROME - Sinds gisteren hangen in tal van Italiaanse winkels keurige prijslijsten waarop staat vermeld de prijzen zoals die op 16 juli j.l. golden Drie maanden lang zijn de prijzen van onder meer de levensmiddelen geblokkeerd en deze mogen dus niet ver hoogd worden. De klanten zelf en een legertje - door de regering op pad ge stuurde - controleurs moeten de vastgestelde prijzen in de gaten houden. „Ze moeten elkaar niet als kat en hond beloeren, maan eendrachtig samenwerken in de strijd te gen de inflatie", aldus een toelichting van officiële zij de. Over het algemeen is de prijsmaatregel gunstig ont vangen, al wordt er met name in de levensmiddelen branche geklaagd dat niet le dereen over dezelfde kam geschoren wordt. In een aan tal branches is de priisblok- kade niet van kracht en ter- wl>" de olie, de suiker en de nasta de eerste maanden niet verhootd mogen wor den. heeft de regering de be slis® :n® g-romen om c"0 b-n- z nepriis met een dubbeltje te "aan verheen. In financiële krngen wordt gunstig geoordeeld over de krachtige aanpak van de In flatie in Italië door de nieu we centrumlinkse regering van Rumor. Deze week zal het kabinet opnieuw overleg voeren, ondermeer met de vakbonden over de toekom stige maatregelen die geno men moeten worden om de spookachtige prijzendans in Italië af te klappen. Méde daarom is het „groene boek je" gedrukt en uitgereikt aan de winkeliers. Het is een klein drukwerkje van 16 pa gina's waarin ruim 500 pro- dukten staan vermeld, onder verdeeld in dertig catego rieën. Daarachter moeten de prijzen van 16 juli worden ingevuld. De lijsten moeten op een zichtbare Dlaats in de winkel worden opgehangen, zodat de klanten de®?ewenst vooraf naar die prijzen kun nen kijken. Voor een aantal produkten zoals proenten en fruit zijn richtprijzen afgekondigd. Vooral voor veel buitenlanders in Italië is deze prijsmaatre gel een verademing, omdat zij in veel gevallen toch te rovaal op de kassa's werden aangeslagen. De vraag is al leen hoe de maat-e^el in de praktiik zal werken. ..Dat weten we aan het e'nd van d» wpek". aldus een toelich- ':np vrn overhe'dsz'ide. D? regering is vastbesloten om de prijsmaatregel efficiënt te laten controleren. Tal van controleurs worden erop uit gestuurd en de justitie heeft aangekondigd snel en hard te zullen optreden tegen overtreders van het prijsver bod. Processen-verbaal en boetes zi|n de meest geijkte strafmaatregelen. Als duide lijke waarschuwing is in Orta een restaurant op last van de Justitie tien dagen ge sloten, omdat de klanten op merkelijke prijsstijgingen op de menukaart hadden gecon stateerd. Niet waterdicht De op korte termijn afgekon digde en doorgevoerde prijs maatregel is niet waterdicht. In tal van winkels ontbreken de verplichte prijslijsten nog. het is voor de controleur on doenlijk alle zaken te bezoe ken en het is nog maar zeer de vraag hoeveel klanten de klikspaan zullen uithangen voor een paar losse lires, ze ker niet in de vele kleinere winkeltjes, waar buurtbewo ners elkaar eerder helpen dan dwarszitten. In super markten z:in er bordïes met .het verzoek verschenen aan de geachte clientèle nm niet meer dan 5 eenheden van een product rree te nerc n. De voorlorrg bevroren prii- zen zouden vele hi'isvro wen namelijk tot hamsteren kun nen verleiden VROUW 3 WEKEN DOOD IN HUIS ENSCHEDE (ANP) De politie heeft zondag in Enschede in haar woning de 72-jarige mevr. Koppes-Proxa dood aangetrof fen. Vermoed wordt dat de vrouw, die in haar bed op de eerste verdieping lag, ongeveer drie weken geleden is overle den. De politie leidt dit af uit do ongeopende post die werd aan getroffen. De vrouw is een na tuurlijke dood gestorven. Kritiek vin Nederlandse t.v. HILVERSUM De twee Griekse oud-ministers, die op 28 juli in VARA's actualiteitenrubriek „Achter het Nieuws" hun me ning gaven over het Griekse re ferendum dat de dag daarop zou worden gehouden, zijn bij de politie In Athene ontboden. Tegen hen zal waarschijnlijk een strafvervolging worden in gesteld. Dit heeft Ab Courant, VARA-correspondent ln Athene, meegedeeld. Volgens Courant is de aanhouding zeker niet alleen geschied om wat de ministers in „Achter het nieuws" hadden gezegd. Ze heb ben volgens hem ook na de uit zending herhaaldelijk gesproken over fraude bij het referendum. Ab Courant deed zijn medede lingen in een telefoongesprek in het NOS-programma „Komt u maar" gisteravond. Hij zol ze ker te weten dat het gesprek in Athene werd afgeluisterd, opge nomen en vertaald, zoals al zijn telefoongesprekken. Kamerlid twijfelt aan massa moorden Mozambique (Van eon onzer verslaggevers) DEN HAAG Terwijl hot aantal beschuldigingen nun het adres van Portugul over massamoor den ln Mozambique toeneemt, komt het V.V.D. Tweede Ka merlid H. Waalkens mot de me dedeling, dat hij ernstig twijfelt aan deze massamoorden. Dc heer Waalkens sprak zijn twij fels gisteravond uit in de televi sierubriek Avro's Televlzier, na zijn terugkeer uit Mozambi que. Hij had zijn reis gemaakt op kosten van de Portugese re gering. Hij zei, nergens bewij zen te hebben gevonden van massale moordpartijen. Hij zei te meer aan de massamoorden te twijfelen, omdat er tot nu toe alleen kinderen van 10 A II jaar en een van 15 Jaar verklaard hebben getuige geweest te zijn van de massamoorden De heer Waal :ens zei de verklaringen vnn c'eze kinderen niet als be trouwbaar te kunnen nemen. I H lln een eerdere u izending had j de 15-jarige negerjongen Antonio, die een verstar,zever van het Avro's Televiz'er al eens z jn Britse blad Sunday Times heeft verteld hoe hij aan de massamoord t e's over de mr s'.anoorden in Wiriyamu in Mozambique is ontsnapt. Hij vertelde hoe dc Portuuitgesproken, geren de 400 inwoners midden in het dorp bijeen lieten komen. Nog onlangs arriveerden ln Ne- waarna ze het vuur op hen openden. De lijken werden vervolgens derland twee missionarissen, verbrand. De jongen heeft op zijn linkerarm een litteken van een die verklaarden getuige te zi|n kogel. geweest van de massamoorden.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9