Grivas niet van zins om zich openlijk op Cyprus te vertonen Gemeente Heerde kritisch over leiding Huize Witman Beraad houding industriebond NKV jegens cao Bonn gaat iets doen tegen mensensmokkel uit Oost-Duitsland HEROPENING TWIJFELACHTIG Finse soldaat schiet niet maar zegt pang pang' Argentinië leent Cuba Vertegenwoordiger Zwarte September naar Athene DINSDAG 7 AUGUSTUS 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Helsinki De Finse soldaat op veldoefening springt na het commando „val aan", evenals elke andere soldaat, uit zijn dekking, knarst zijn tanden en vliegt vooruit, maar hij schiet zijn geweer niet af: hij roept „pang, pang". De luchtdoelartillerie schiet niet op een doelschijf achter een vliegtuig, maar volgt met de richtapparatuur vogels en de marine heeft nog niet de helft van de 27 voorgenomen oefe ningen gehouden. Reden voor dit alles: geldgebrek. Het leger heeft maar de helft van het aantal losse flodders die het nodig heeft en defensie vindt het te duur om een vliegtuig met doelschijf te laten vliegen voor de oefeningen van de luchtdoelartillerie en de marine heeft ook ernstig geldgebrek. Slechts de Finse veldartillerie staat er iets beter voor. Zij heeft nog de beschikking over 30.000 granaten uit de tweede wereldoorlog. Finland heeft vorig jaar ongeveer 900 miljoen gulden voor defensie uitgetrokken, maar inflatie en kostenstij ging eisten hun tol. Van onze correspondent HEERDE In het Gelderse Heerde treurt men om de vier i vrouwelijke patiënten die gevallen zijn bij de brand die gisternacht uitbrak in „Huize Witman", een particulier verpleeghuis voor geestelijk en lichamelijk gehandicap- j ten. Het tehuis heeft altijd een bijzondere plaats bij de j plaatselijke bevolking ingenomen. Toen twee jaar geleden ook brand in het tien jaar oude tehuis uit brak, bracht de bevolking een bedrag bijeen, waaruit voor een groot deel de nieuwbouw werd bekostigd. Juist in die nieuw bouw is de noodlottige brand gisternacht uitgebroken. De gemeentelijke autoriteiten van Heerde zijn evenwel nooit zo ge lukkig geweest met „Huize Wit man". De heer A. Walsweer, di recteur van de gemeentelijke sociale dienst zegt dat „de heer Witman niet geschikt is om lei ding te geven, omdat hij zieke lijk is". „Daarom was het zijn is in de loop van gisteren met een shock opgenomen in een ziekenhuis. Haar man weigert elk commentaar. Een van de zoons, die deel uitmaakt van het verplegend personeel, gelooft dat het tehuis weer zal worden geopend als de schade zou zijn hersteld. Gemeente-autoriteiten zeggen onomwonden dat ze ho pen dat dit niet zal gebeuren. „Maar we hebben weinig of geen mogelijkheden om dat te voorkomen", aldus de heer Walsweer. De Inspectie geeste lijke volksgezondheid overweegt sluiting. het tehuis runde. Ik heb grote bewondering voor de liefde en het idealisme dat het echtpaar Witman aan de dag legt, maar de verzorging van de patiënten is niet voldoende, er zou meer op het gebied van de therapie moeten worden gebracht. Er is meer geschoold personeel no dig". Mevrouw A. Witman-Broekhulzen 1 die Wat de oorzaak van de brand is Actie tegen Chinezen in Bandoeng DJAKARTA (AFP) Honderden Indonesische jongelui hebben zondagavond in Bandoeng 126 auto's en 190 motorrijwielen van Chinezen in brand gestoken of vernietigd. Er werden 900 win keltjes beschadigd of verwoest. Een Chinees kwam om het le ven. Er werden tal van arrestaties verricht. De moeilijkheden zou den zijn ontstaan na een ruzie tussen een Indonesiër en een Chinees. In Bandoeng waar de Chinese ge meenschap de economie in gro te mate beheerst, zijn sterke - anti-chinese sentimenten voel baar. Tien jaar geleden kende de stad een bloedige anti-chine se campagne waarbij tientallen Chinezen werden gedood. Fabrikant laat zijn as in fabriek uitstrooien LONDEN (AFP) - Harry Sher wood, een fabrikant uit Bir mingham die op 88-jarige leef- i tijd is overleden, heeft in zijn testament bepaald dat zijn as uitgestrooid moet worden op de vloer van zijn fabriek waar pe troleumlampen worden ge maakt. Zijn secretaresse moet deze handeling verrichten. Zij krijgt hiervoor 3500 gulden uit betaald. Amerikaanse vice-president beschuldigd van misdrijven WASHINGTON (AP) Vice-pre sident Spirow Agnew van de Verenigde Staten heeft meege deeld, dat de justitie een onder zoek instelt naar mogelijk door hem begane misdrijven. Agnew wilde niet zeggen waarom het ging, maar het dagblad Wall Street Journal wist vanmorgen te melden, dat de vice-president beschuldigd werd van omkope rij, afpersing en belastingont duiking. Het onderzoek wordt ingesteld door het openbaar ministerie in Baltimor. Agnew liet zijn pers secretaris zeggen, dat hij on schuldig is en dat hij verwacht, dat de Amerikaanse justitie die onschuld zal aantonen. Het on derzoek houdt geen verband met de Watergate-zaak. BUENOS AIRES (AP) - De Ar gentijnse regering zal Cuba een lening verstrekken van 200 mil joen dollar te gebruiken bij de aankoop van in Argentinië ver vaardigde vrachtwagens, tracto ren, landbouwprodukten en an dere zaken. De nieuwe peronistische regering zal een „internationaal econo misch beleid" volgen door za ken te doen met alle landen ter wereld. Kunstdiefstal Italiaanse kloosterkerk ROME Kunstvoorwerpen en kostbare edelstenen van een on schatbare waarde, waaronder een briljant van het formaat van een duive-ei, zijn gestolen uit de oude kloosterkerk van Trisulta, Latium, 150 km ten zuid-westen van Rome. De rovers, die zich hadden laten insluiten, stalen o.m. smarag den, robijnen, twee agaten bezet met briljanten, twee cibories en een kelk. Met een schaar heb ben zij voorts edelstenen uit het ciborium van het hoofdaltaar gehaald. Het is de 54ste kunstdiefstal in Italiaanse kerken sedert het be gin van het jaar. Onder bar slechte weersomstandigheden ploegt dit Braziliaanse jacht door de golven tijdens de wedstrijden om de Admiraalbeker bij het eiland Wight. geweest, is totnutoe onbekend. Om half drie 's nachts werd mevrouw Witman wakker om dat zij een brandlucht rook. Di rect waarschuwde zij haar man die meteen de politie alarmeer de. Ongelukkigerwijs kreeg de heer Witman die finaal over zijn toeren was, een automa tisch antwoord-apparaat aan de lijn, waarop een stem hem mee deelde dat hij een ander num mer moest draaien in geval van nood. Geschrokken dat hij geen antwoord kreeg, ging de heer Witman vervolgens de patiënten uit hun kamers bevrijden, daar bij geholpen door zijn kinderen en de drie vaste personeelsle den; 43 patiënten in de leeftijd van 0 tot 40 jaar konden veilig naar buiten worden gebracht. Een buurman, de heer J. van Ark, was evenwel wakker ge worden door het rumoer; hij alarmeerde de brandweer. Om drie uur kwam het telefoontje binnen en binnen tien minuten was de brandweer ter plaatse. Toen men arriveerde, bleken vier patiënten onvindbaar. Twee brandweerlieden, voorzien van persluchtmaskers drongen het gebouw binnen en vonden de vier patiënten weggekropen in een hoek. Een bleek nog in le ven te zijn, drie waren reeds gestikt. Op weg naar het zieken huis overleed ook het vierde slachtoffer. Gevangenis voor kapers Jumbojet TOKIO (UPI) - De kapers van het Japanse vliegtuig, op weg van Amsterdam naar Tokio op 20 juli, zullen vermoedelijk ver oordeeld worden tot een gevan genisstraf van tussen de acht en vijftien jaar. Dit heeft het Ja panse ministerie van buiten landse zaken meegedeeld. Krin gen van het Libische ministerie van binnenlandse zaken hadden dit te kennen gegeven aan de Japanse ambassade in Tripoll. De kapers, die de jumbo naar Benghazi via Doebai dirigeer den, bliezen het toestel daar op 24 juli op. NICOSIA (Reuter-AFP) Op Cy prus zijn maandag vier huizen beschoten en een benzinestation in brand gestoken. Bij deze Inci denten, dte deel uitmaken van bet ernstige conflict tussen pre sident Makarios en de voormali ge EOKA-lelder generaal Geor ge Grivas, vielen evenwel geen slachtoffers. In het afgelopen weekeinde heeft president Makarios generaal Grivas uitgenodigd uit zijn schuilhoek te komen om het volk van Cyprus zijn program uiteen te zetten en om de bevol king om steun te vragen in een „democratische confrontatie" met de president. Uit de omgeving van Grivas ver luidt, dat Grivas niet bereid is de clandestiniteit waarin hij zich sinds Zijn terugkeer naar Cyprus, in september 1971 be vindt prijs te geven, als presi dent Makarios niet al zijn voor waarden aanvaardt. Grivas zou het aftreden van Makarios en de vorming van een overgangs regering geëist hebben, alsmede vrijlating van alle politieke ge vangenen vóór het uitschrijven van nieuwe presidentsverkiezin gen. Voorts verluidt, dat Grivas zich nimmer kandidaat zal stel len voor het presidentschap, imaar wel een kandidaat zou steunen, die zich verbonden zou hebben aan Grivas' streven naar aansluiting van Cyprus bij Griekenland. President Maka rios daarentegen ls een voor stander van de onafhankelijk heid van Cyprus. Dieven met gijzelaars geven zich over TEL AVIV (UPI/AFP) Vier Is raëlische dieven, die uit hun hechtenis waren ontsnapt, zijn gisteren met twee Israëlische militairen als gijzelaar met een politiejeep de Slnai-woestijn in gevlucht. Legerhellkopters zet ten de achtervolging in. Het viertal liet de twee gijzelaars vrij en gaf zich over toen ze door de helikopterbemanning waren omsingeld. De ontvoerders waren een 19-jarig meisje, een man uit Tel Aviv en twee soldaten. Het leger had op grote schaal de achtervolging ingezet omdat men aanvankelijk meende dat de militairen door Palestijnen waren ontvoerd. Het viertal was zondag gevangen gezet op verdenking van het be stelen van een groep terroris ten. Ze wisten echter te ont snappen, maakten bij hun ont snapping tevens wapens bult, gijzelden de twee militairen en probeerden met de politie-auto te vluchten. De troepen vermindering in Europa BRUSSEL (DPA) In kringen rond de Navo in Brussel is het in het Amerikaanse weekblad Newsweek verschenen bericht tegengesproken over een ge meenschappelijk plan van West-Duitsland, België en Ne derland voor inkrimping van de troepensterkte in Midden Euro pa. In deze kringen noemde men het bericht „volkomen on gegrond". Newsweek had gemeld dat West- Duitsland, België en Nederland het aantal Amerikaanse en Rus sische militairen in Midden-Eu ropa met 14 percent willen ver minderen, terwijl Oost- en West-Duitsland hun legers met 7 procent zouden moeten inkrim pen. Volgens Newsweek zou dit voor stel voorkomen dat de Amerika nen hun troepen verder zouden verminderen en dat de Sowjet- Unle een militair voordeel in Europa zou krijgen. DEN HAAG (ANP) In de kring van de nietaalwerkgevers zal men zich binnenkort beraden over de houding van de indus triebond NKV. Deze bond heeft, zoals op 8 juni jl al ls be richt, besloten de cao voor de metaalindustrie (groot-metaal) niet te zullen tekenen, deze bond is het niet eens met een deel van detekst in die cao. Het controversiële punt was de vraag, aldus de federatie me taal en elektrotechnische indus trie (FME) in haar blad Meta- lectro visie, wat er per 31 de cember met de prijscompensa- naar alle waarschijnlijkheid niets te maken met de zaak en zullen mogelijk dinsdag in vrij heid worden gesteld. ATHENE (AFP) —Een vertegen woordiger van de Palestijnse gueriila-organisatie Zwarte Sep tember is in Athene aangeko men, zo heeft de Griekse veilig heidsdienst meegedeeld. HU i heeft contact opgenomen met de autoriteiten die een onderzoek j instellen naar de aanslag op het1 vliegveld van Athene. De twee Palestijnen die op het vliegveld drie mensen dodden en 55 verwondden, zeggen te be horen tot de Zwarte September- DEN BOSCH (ANP) De dode beweging. vrouw die zondagochtend in de Het democratische volksfront voor Dommel in Den Bosch onge- de bevrijding van Palestina kleed werd aangetroffen, blijkt heeft de aanslag veroordeeld en te zijn de 49-jarige mw. C. K. in gezegd dat opheldering moet Den Bosch, worden verschaft overde identi- £en huisgenote van de vrouw, die teit „van deze groepen die zich jn de krant had gelezen dat er overgeven aan miserabele en een vrouw in de Dommel was politiek verdachte avonturen". gevonden met een ring met een In Dommel gevonden vrouw herkend Uit het verhoor van de twee Ara bieren is gebleken dat de aan val bedoeld was voor passagiers die met een El-Al-vliegtuig naar Tel Aviv zouden vertrekken. De beschieting van de passagiers van een TWA-vliegtuig voor New York was dus een vergis sing. De aanval was tot in de tails voorbereid. De twee Ara bieren waren al eens eerder in Athene geweest om de luchtha ven te verkennen. Ze waren toen doorgereisd naar het bui tenland en elk afzonderlijk te ruggekeerd, via Lior.n..:: t-n via Libië. In de hal voor door gaande reizigers hadden ze zon dag hun lassen met wapens ge kregen. Drie andere Ar. ..cr u onder wie twee vrouwen, die ook werden aangehouden op de •-plaats van de aanslag, hebben bepaald initiaal daarin, heeft zich gistermiddag op het politie bureau gemeld en de vrouw als haar huisgenote geïdentificeerd. De politie heeft verder bekend gemaakt dat in verband met het vinden van deze ontklede vrouw zijn gearresteerd de 19-jarige G.B. uit Den Bosch, zonder be roep, de 24-jarige B. van W. uit Den Bosch, zonder beroep en de 23-jarige chauffeur M.T. even eens uit Den Bosch. De jongelui hebben toegegeven de vrouw in de nacht van zaterdag op zon dag op een brug over de Dom mel te hebben aangetroffen en haar kleren n het water hebben gegooid. Hoe de vrouw in het water is gekomen, zeggen ze niet te weten en ontkennen iets met de dood van de vrouw te maken te hebben. tie moet gebeuren als de studie over dé werking van het mecha nisme van de prijsindex niet tij dig voor 31 december gereed zou zijn. De werkgevers meen den en menen dat volgens de basisafspraak tussen de indus triële werkgevers en de dage lijkse besturen van de drie in dustriebonden in dat geval vol ledige prijscompensatie over de afgelopen twaalf maanden dient te worden gegeven. De Indus triebond NKV interpreteerde die afspraak echter zo dat er volgens het oude systeem dus uitsluitend over de laatste zes maanden zou moeten worden gecompenseerd. Op 28 juni heb ben de vertegenwoordigers van de andere twee industriebonden en van de twee beambtenbon- den hun handtekening onder de cao gezet. De industriebond NKV was daartoe niet bereid zolang de controversiële passa ge niet werd gewijzigd. Mars kreeg ongelijk DEN HAAG De chocoladefa briek Mars heeft van de vlce- president van de Haagse recht bank ongelijk gekregen. Mars had een kort geding aangespan nen tegen concurrent Gecoma die Whip-repen op de markt bracht in een wikkel die grote gelijkenis vertoonde met de wikkel van de Mars-repen. Ge bruikte kleuren en lettertype le ken veel op elkaar. Mars eiste een verbod om deze wikkels nog verder te gebrui ken. Gecoma, die meermalen had toegezegd andere wikkels te inaken maar daar niet toe was gekomen, kwam ter zitting met een nieuw wikkel die men voor taan zou gaan gebruiken. Hoe wel de kleuren nog steeds wei nig afweken van de Mars-wik kels, vond do rechter het ver- tchii nu blijkbaar toch voldoen de. In zijn uitspraak vanmorgen wees hij de eis van Mars af en ver oordeelde deze fabriek tot betaling van de kosten, zijnde 300 gulden. Uitzending derde wereld DF.N HAAG Voor gepensio neerde en vanwege fusies e.d. zonder werk zijnde managers uit het Nederlandse bedrijfsle ven zal aan hot eind van het jaar de mogelijkheid bcstnan naar dc ontwikkelingslanden uit gezonden te worden, zodat be drijven daar kunnen profiteren van hun deskundigheid. Het Ne derlands Christelijk Werkge versverbond en het Verbond van Nederlandse Ondernemin gen willen een proef gaan nemen met een dergelijk projekt. De managers zouden voor gemid deld een half jaar naar het bui tenland gaan. Hun reiskosten zouden ten laste moeten komen van de Nederlandse overheid en het bedrijfsleven, de andere kesten zouden voor de betrok ken ontwikkelingslanden zijn. Om te weten in welke landen met behoefte aan dit soort sieun, heeft men contact ge zocht met investeringsbanken cn ontwikkelingsmaatschappij en. Daaruit bleek dat Indonesië, Kenya en Tanzania open staan voor deze managers-hulp. jonge giraffe in BONN (Reuter) De Wcstduitse regering heeft de organisaties die van het smokkelen van vluchtelingen uit Oost-Duitsland een winstgevend zaakje maken, ervoor gewaarschuwd dat zij in de toekomst gerechtelijk ver volgd kunnen worden. Rüdiger von Wechmar, de officië le woordvoerder van de West- duitse regering die in dit ver band op een persconferentie sprak van „handei in menselij ke wanhoop", zei dat de West- duitse regering niet bereid ls de verbeterde betrekkingen met Oost-Duitsland op het spel te zetten door deze handel ooglui kend toe te laten. „Handelsondernemingen" aldus Von Wechmar, „vragen ruim 40.000 tot 70.000 gulden voor ie dere Oostduitser die zij via d,e nieu .e dcorgan ;s - egen over de 'vr- paar T3er'ijn brengen. 1 "ia de r.leii' e overeen komst tussen Oost- en West- Duitsland die in juni van kracht werd, worden auto's uit het westen slechts vluchtig door zocht door de Dostduitse grens politie aan beide grensposten van de weg door Oost-Duitsland. Hier maken de organisaties die vluchtelingen naar het westen brengen, gebruik van. Von Wechmar 'egde er de nadruk op dat de regering in Bonn door de overeenkomst met Oost- Duitsland verplicht is maatrege len te treffen om dit „misbruik" te voorkomen. Een commissie van hoge rege ringsfunctionarissen zal woens dag in Bonn bijeenkomen om na te gaan welke maatregelen de regering kan nemen om de „handel" in vluchtelingen tegen j te gaan. Op de vraag welke Westduitse wetten deze „handelaars" dan eigenlijk overtreden, antwoord de Von Wechma' dat zij onder meer paspoorten vervalsen. Hij beklemt onde voorts dat de Wr tdui'se regering een onder schei:! maakt tussen de ...inder- n ••--.'en die iet s i kkelen van vluchtelingen a's e-n zaak je beschouwen", en andere or ganisaties die alleen maar men sen helpen die naar het Westen willen. Bomaanslagen op Corsica PARIJS (DPA) Op het Franse eiland Corsica worden do laat ste tijd geheimzinnige bomaan slagen gepleegd die vermoede lijk een politieke achtergrond hebben. In de nacht van zondag op maan dag ontploften twee bommen bij het pompstation van het stuw- mee- van Alzitone bij Bastia. .n dezelfde nacht ontplofte een bom bij éen pompstation van de a 'dn* .n Lumlo bil Calvi in e' noordwesten van het ei- iifie dagen geleden werd us in Pnrtofec- st van Corsica cn worden in ver band gebracht met protesten te gen investeringen uit het buiten land in de vreemdelingen indus-

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7